Nieuuu Nederlandse tanker „GEMMA" in de Golf van Biscaye vergaan H. Vader betuigt ons land zeer bijzondere dank Marshallhulp besteedde dertien milliard dollar Pauselijke Kerstboodschap tot de gevangenen DAGBLAD VOOR ALKMAAR Eindelijk ook wij UITGEPRAAT Om de mens Hoop op redding van bemanning opgegeven Voor Anno-Santo-zender Fondspatiënten de dupe EN OMGEVING NHD) CARILLON voor de U.S.A. Storm teisterde Engeland Grote export naar Duitsland in zicht Zeug met 24 biggen Johan Kortink bondsvoorzitter „Aon alle dapperendie werken voor de katholieke dagbladpers HET EUROPESE LEGER Geen resultaat Weer hoop voor Reisvereniging van bezuinigingen y Abonnementsprijs f 5.30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per aditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur! E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Maandag 31 December 1951 46e Jaargang No. 12361 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 EEN HOOFDMOMENT uit het afgelopen jaar was zonder twijfel de herdenking van de uitvaardi ging der beide grote Pauselijke encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno". Bij die herdenking zijn nog weer eens verschillende hoofdpunten uit deze historische documenten van maatschappelijke wijsheid naar voren gekomen en belicht, in verscheidenheid van kleur en opvatting! Dit heeft temeer aanleiding gegeven tot uiteenlopende in zichten en misverstanden, omdat het samenviel met gedachtenwis- selingen en polemieken in woord en geschrift over de sociale pro blemen van deze tijd. Het ging daarbij wel eens meer „hard tegen hard" dan men na zoveel jaren sociale samenwer king en vreedzame neigingen tus sen de standen, voor mogelijk zou hebben gehouden, al kan niet worden ontkend, dat een deel van de oorzaak van de nieuw oplaaiende „strijd" geweten moet worden aan de geestelijke onrust en sociale bewogenheid, die het gevolg waren van de na-oorlogse verhoudingen en omstandigheden. Er is echter een belangrijk ding, dat, wellicht wederzijds, over het hoofd is gezien. Meer malen is in deze strijd der gees ten het woord „machtsformatie" e.d. gevallen. Dit behoefde op zichzelf nog niet zo alarmerend te zijn, omdat machtsvorming ten goede alleen maar weldadig kan zijn voor de ontwikkeling van de maatschappijverhoudingen in de door ons gewenste zin. Het ging, noch ter eenre, noch ter andere zijde, enkel om de „macht-om-de-macht", maar ten einde, in de sociale en economi sche omstandigheden, in het maatschappelijk leven in het al gemeen, de mens weer in het middelpunt t.q plaatsen. Tut de veie beschouwingen, welke wij in het nu eindigende jaar over deze en andere zaken hebben gelezen, behoort een be langwekkend opstel van prof. dr. K. Pinxten tut Leuven, naar aan leiding van een rede, gehouden voor de Kring van Technische Ingenieurs op het zilveren feest van de Hogere Technische School te Mechelen, in het voorjaar van 1951. Deze hoogleraar stelt nog eens vast, dat de kern van het sociale en economische vraagstuk gele gen is in: de mens en zijn ont wikkeling van persoon tot per soonlijkheid. Het gaat in de eco nomische politiek op de eerste plaats om „de behartiging van de volkskracht in het kader van de nationale volkshuishouding". Daarom ook zal „de politicus actieve belangstelling moeten to nen voor het gezin". Een land, zegt prof. Pinxten, dat zich een gezonde econo mie op lange termijn wil waar borgen, moet ervoor zorgen voor lange tijd een gezonde volks kracht te verzekeren; hiervoor is een gezonde gezinspolitiek nood zakelijk". Het is niet de bedoeling, in het kader van dit artikel uitvoerig op deze stof in te gaan. Wij denken nog aan een verwijzing naar dr. de Bruin S.J. in zijn boek „Eco nomie", als hij in een beschou wing over het wezen van de eco nomische dienst zegt: „De stoffe lijke goederen, d.i. de productie, moeten bruikbaar gemaakt wor den voor de mens, en hem hel pen de geestelijke krachten, die hij in zich draagt, tot volle ont wikkeling te laten komen. Dat is de groei van persoon tot persoon lijkheid in de mens". En prof. Pinxten voegt daar later nog aan toe: „Beginpunt en einddoel van de economie, zowel in haar geheel als in haar spe ciaal onderdeel, de onderneming of de bedrijfshuishouding, is de mens" en: „de ware bevrijding van de mens in economisch ver band kan alleen de christelijke sociale wijsbegeerte funderen met haar opvatting over de menselij ke persoonlijkheid". Indien, zowel van de zijde van werknemers als van werkgevers, krachtige organisatieverbanden zijn gevormd, dan is dat niet, uitdrukkelijk niet, om een nieu we sociale strijd, een belangen- of standenstrijd, laat staan een klassestrijd, te doen oplaaien, maar om dat ideaal van de ka tholieke activiteiten te bewerk stelligen, dat de mens weer in het middelpunt van de maat schappij komt te staan. Wanneer allen, die geroepen zijn, mee te werken in de goede ontwikkeling van het sociale en economische leven, zich daardoor laten leiden, zal veel van het „oude zeer" uit het afgelopen jaar genezen kunnen worden en ïn het nieuwe jaar een resultaat kunnen worden bereikt, dat meer in overeenstemming is met het ideaal van vrede en samen werking tussen de standen. Mo ge het nieuwe jaar daar krach tige stoten toe' geven. Voor het algemeen welzijn van ons land zal daarvan veel afhangen! LAATSTE ZITTING BI|Z. RAAD VAN CASSATIE Zaterdagmorgen is de laatste zitting van de Bijzondere Raad van Cassatie gehouden. In de af gelopen zes jaar werden ruim 3300 zaken behandeld. BAYONNE (A.P.-A.F.P.)De Nederlandse teertanker Gemma" van de N.V. Teerbedrijf te Uithoorn, die zich sinds Zaterdag wegens machineschade bij San Sebastian in de Golf van Biscaye in een orkaan in moeilijkheden bevond en een bemanning van zeven personen aan boord heeft, is ten Zuiden van Guethary bij St. Jean de Luz op de rotsen geslagen. Personeel van de douane en de zeepolitie, dat het wrak zo dicht mogelijk genaderd is, heeft geen enkel teken van leven waargeno men. Men heeft slechts weinig hoop de leden van de bemanning levend terug te zullen vinden. Tot de vermisten behoren o.m. H. Borg en D. Doedens, resp. uit de Hardewickerstraat en de Kleine Raamstraat te Groningen. De „Gemma" ligt met de kiel omhoog. Twee Spaanse treilers, die hadden bemerkt, dat het schip zich in moeilijkheden bevond, hebben nog getracht de „Gemma'' op sleeptouw te nemen, doch moesten de pogingen opgeven, nadat drie trossen gebroken waren. GESCHENK VAN ONS VOLK DEN HAAG. De gedachte is ge rezen de U.S.A. bij gelegenheid van het Koninklijk bezoek in de eerste helft van 1952 als geschenk van het Nederlandse volk een groot klokkenspel aan te bieden. De kosten van dit carillon, dat door de Nederlandse klokken gieterijen gezamenlijk zal worden gemaakt, zullen ongeveer drie ton bedragen. Elke bevolkingsgroep moet in dit spel haar eigen klok hebben. Mr. J. Jonkman is voor zitter van het comité van aanbe veling. Tijdens het bestrijden van een brand in een flatgebouw te Chicago brak een ladder, waarop zich twee brandweer lieden bevonden. Beide man nen stortten van een hoogte van twaalf meter omlaag. Bij het blussingswerk liepen acht anderen eveneens verwondin gen op. Zestig personen wer den dakloos. Foto geeft het moment weer, waarop de brandweerlieden van de ge broken ladder vallen. De pijlen wijzen naar de slachtoffers. Nog meer noodseinen. De Nederlandse sleepboot „Zwar te Zee" heeft gistermiddag mede gedeeld, dat zij in aanvaring is geweest met het Deense schip „Bjoern Clausën" waardoor de Zwarte Zee aan bakboord water maakte. Het gat is nu gedicht. De 500 ton metende Neder landse kustvaarder „Leendert B" heeft Zondagochtend vroeg radio grafisch om bijstand verzocht. De „Leendert B" 'bevond zich onge veer 120 mijl ten Noordoosten van Barcelone, toen het schip dit verzoek deed. Zijn roer is ge broken. Bij een botsing in de haven van Falmouth werd het Nederlandse schip „Eendracht" aan de voor steven zwaar beschadigd. Het Amerikaanse „Flying En terprise" kwam ten Zuiden van Engeland in nood te verkeren. Passagiers en bemanning konden van het schip, dat bijna 80 gra den slagzij maakt, worden gered. LONDEN, 30 Dec. (AP) Er zijn tekenen, die er op wijzen, dat de storm, die nog steeds op de Atlantische Oceaan, in het Ka naal en boven Engeland woedt, begint uit te razen, maar de windsnelheid bij de Hebriden was gisteravond nog altijd 99 mijlen per uur. In Engeland, Schotland en Ier land zijn duizenden bomen ont won (old. In vele Engelse kuststeden sloegen golven van dertig meter over de zeewering en zetten stads gedeelten onder water. In Fifeshire in Schotland is een jongen door een instortende muur verpletterd, terwijl een tweede ernstig werd gewond. Het Engelse stoomschip St. Kearan van 394 is bij Ardmare Point op de Westkust van Schot land letterlijk uit het water ge blazen en op het strand gesmeten. AMERIKAANSE VLIEGERS VRIJGELATEN. De vier Amerikaanse vliegers, die op 19 Novemb'er met hun Dakota boven Hongaars gebied door Sovjet-Russische jagers tot landen werden gedwongen, zijn tegen betaling van een losgeld van 120.000 dollars vrijgelaten. In de grensplaats Nickelsdorf werden zij verwelkomd door de Amerikaanse Hoge Commis saris Walter J. Donnelly. UTRECHT (K.N.P.) Herhaal de malen heeft Z. H. de Pau» uiting gegeven aan zijn dank baarheid jegens de Nederlandse Katholieken voor het kostbare geschenk van Radio Anno Santo. De H. Vader heeft deze dank thans op bijzondere wijze willen uiten door Motu Prop1, o (d.w.z. geheel eigener be ,8 'flrifi- Wi der uat van Nedeiiirtds.-' Zijde een verzoek daartoe was ingediend) aan de initiatiefnemers en wer kers van het actie-comité uitzon derlijke hoge onderscheidingen toe te kennen. Mr. J. R. H. van Schaik, minis ter van Staat, werd benoemd tot Ridder Grootkruis in de orde van de H. Paus Silvester, de hoogste onderscheiding, die bij deze rid- PARIJS (Reuter) Paul Por ter, de leider van de Economie Coöp. Administration, waarvan het bestaan 29 December eindig de, heeft Vrijdag te Parijs ver klaard, dat de E.C.A. een zeer grote rol heeft gespeeld voor het behoud van de vrijheid in West- Europa. De dertien milliard dol lars aan Marshall-hulp, waarover de E.C.A. sedert 1948 de beschik king had, hebben de uitbreiding van het communisme in Europa tot staan gebracht, zeer veel her steld van de vernielingen van de oorlog en de grondslagen gelegd voor een krachtige en welvaren der Europees economisch leven, zo zeide hij. Over het bureau voor weder zijdse veiligheid (Mutual Securi ty Agency), dat de E.C.A. gaat vervangen, zeide Porter, dat dit tot taak zal hebben, om een krachtig stelsel van gezamenlijke verdediging der Noord-Atlanti sche landen tot stand te brengen. Hét bureau zal zich niet alleen bezig houden met herbewapening, VATICAANSTAD (K.N.P.). Zondagmorgen heeft Z. H. de Paus zich via Radio Vaticana met een speciale Kerstboodschap gericht tot de gevangenen van geheel de wereld. Behalve over de gewone golflengten van Radio Vaticana werd deze toespraak tot de gevangenen ook gerelayeerd door alle Italiaanse radio stations. De gevangenis-autoriteiten hadden speciale maat regelen genomen, zodat de gevangenen in al de gevangenissen van dit land gelegenheid hadden naar deze woorden van de H. Vader te luisteren. In Zijn boodschap richtte de Paus een geheel bijzonder woord van troost tot hen, die ten gevolge van de politieke verhoudingen in hun land onschuldig gevangen gezet zijn. De wetgevers en de rechters, die er de oorzaak van zijn, dat deze personen door de politieke hartstochten gevangen gezet zijn, vermaande de Paus, dat God tenslotte de Opperste Wetgever is en dat zij zich bij hun oordeel aan de goddelijke wetten hebben te onderwerpen. Tot deze onschuldige gevangenen zelf zeide de Paus: Eens zult gij U verheugen, want het is God, die u zal oordelen. Heel in het bijzonder geldt voor U het woord, wat Christus gesproken heeft tij dens zijn bergrede Zalig zijt gij, die vervolging lijdt omwille der gerechtigheid. Voor de jeugdige delinquenten had de H. Vader woorden van bijzondere zorg, waarbij Hij er aan herinnerde, dat velen onder hen slechts ten dele door eigen schuld uit de gemeenschap ver wijderd zijn. Zij zijn vroeg ver giftigd door de gebreken, die aan de huidige samenleving eigen zijn. maar ook sterk de nadruk leggen op Europese eenheid en grotere productie, die tot een hogere le vensstandaard leid, zo zeide hij. Dit zou kunnen worden bereikt door afschaffing van de beper kende handelspractijken, betere techniek en volledige werkgele genheid. Porter deelde mede, dat een deel van het personeel van de E.C.A. naar het nieuwe bu reau was overgegaan. De Ameri kaanse regering had last gegeven dat bij de overgang het perso neel met 10% verminderd zou moeten worden, maar er zijn zelfs nog grotere bezuinigingen tot stand gebracht. Het personeel van het hoofdkwartier te Parijs is met 25% verminderd en dat van de 15 missies in Europa met gemiddeld 20%, aldus Porter. FRANKFORT (D.P.A.). De invoercommissie van West-Duits- land heeft Zaterdag toestemming gegeven voor vrij grote invoeren uit Nederland. Er zal voor een bedrag van VU millioen D.M. aan varkensreuzel, 1,7 millioen D.M. aan tuinbouwzaden en 820.000 D.M. aan fruit mogen worden in gevoerd uit Nederland. Verder zal Nederland voor een bedrag van 210.000 D.M. aan zee vis, 420.000 D.M. aan zoute harin gen, 126.000 D.M. aan oesters, 63.000 D.M. aan visconserven, 168.000 D.M. aan geconden seerde melkproducten, 147.000 D.M. aan chocolade, 315.000 D.M aan suikerwerken en 126.000 D.M. aan vruchten mogen exporteren. Volgens Reuter is voorts nog een bedrag van 12.6 millioen D.M. beschikbaar gesteld voor de in voer van kaas uit Nederland. TER AAR. Boer C. Hen- drikse in Ter Aar had reeds ge ruime tijd een vermoeden dat zijn drachtige zeug ditmaal een „hoge" worp zou doen. De heer Hendrikse heeft evenwel nim mer gedacht dat zijn veestapel in een keer met 24 biggen zou worden uitgebreid. Een respec tabel aantal, wanneer men be denkt dat een zeug doorgaans slechts 6 tot 12 biggen werpt. derorde wordt verleend. Prof. Dr. J. R. M. van den Brink, minister van Economische Zaken, werd be noemd tot commandeur met de plaque in de Orde van de H. Gre- gorius de Grote. De heren Mr. Jan Derks, T. Elsenburg en H. Nieuwenhuis werden benoemd tot Ridder in de Orde van de H. Gre- gol'ius de Grote. Terzelfdertiid heeft Z. H. de Paus de voorzitter van de Lande- 1 'jive Leiding vrp de Katholieke Actie in Nederland, Dr. Ir. F. Teilegen, die mede een der stich ters is geweest van Radio Anno Santo benoemd tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius. Zaterdagmiddag om half vijf heeft de aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, Mgr. Dr. B. J. Al- frink in het aartsbisschoppelijk paleis op de Maliebaan aan de betrokkenen, die vergezeld wa ren van hun echtgenoten, mede deling gedaan van deze pauselijke onderscheiding. VAN DE HAARLEMSE DIOCESANE K.A.B. ALMELO, 30 Dec. Het bonds- bestuur van de Haarlemse dioce sane bond van de Katholieke Ar beidersbeweging heeft de heer Johan Kortink benoemd tot bondsvoorzitter. De heer Kortink heeft deze benoeming aanvaard. De heer Kortink, die thans als districtsbestuurder aan de Utrechtse diocesane bond der K.A.B. verbonden is, zal waar schijnlijk m.i.v. 1 Maart 1952 zijn functie aanvaarden. „VAN GANSER HARTE schenken Wij Onze Zegen aan alle dappere gelovigen die werken voor de katholieke dagbladpers: aan hen die door hun toewijding en door hun moderne manier van schrijven daar een levend instrument tot verdediging van de christelijke waarheid en tot de geestelijke gezonde opvoeding van het volks geweten van maken; aan hen die in stille, moeizame ijver het zware technische werk aan de krant verzetten; aan hen die in alle sociale lagen zorgen voor de verspreiding van katholieke bladen; aan hen die het moreel verant woordelijkheidsbesef versterken of tot nieuw leven wekken van de velen, die de gevaren der neutrale of anti christelijke pers niet tellen en die op deze wijze door het bezorgen van katholieke kranten de goedgezinden en vooral de opgroeiende jeugd lust en ijver tot voltooiing van hun oordeel en van hun karakter bijbrengen; voor hen die door het lezen van katholieke kranten voor zich zelf een aanleiding tot rechtzinnig denken en een levende prikkel tot geordende activiteit in het belang van burgerij en christendom ontvangen; voor hen tenslotte die door hun bijdrage voor onze pers een verzekerd bestaan en de verwerkelijking van technische vorderingen naar de eis van de tijd mogelijk maken". Met deze woorden van Z. H. Paus Pius XII, bij gelegenheid van een Pers-actie der Katholieke Actie in Italië (voorjaar 1948), brengen wij dank aan al onze goede vrienden en medewerkers voor wat zij ook weer in het afgelopen jaar voor onze krant hebben gedaan. Vertrouwend op hun blijvende medewerking, zo mogelijk met verdubbelde ijver en toewijding, ook in het nieuwe jaar, wensen wij allen een rijk en gezegend 1952. DIRECTIE EN REDACTIE. PARIJS (AP) De ministers van Buitenlandse Zaken der zes West Europese landen zijn Zon dagavond uiteengegaan zonder inzake het Europese leger tot overeenstemming te zijn gekomen De ministers gingen uiteen tot Tanuari. zij hebben hun militairs en financiële deskundige order gegeven, hun werk voort te zet ten en een oplossing voor de moeilijkheden te zoeken. De kwestie van het budget van het Europese leger blijft de voor naamste moeilijkheid. Zaterdag avond was men nogal optimistisch gestemd geweest over de afloop. VOOR KATHOLIEKEN AMSTERDAM (K.N.P.). De Ned. Kath. Reisvereniging deelt mede: Na de alarmerende berich ten aangaande de financiële toe stand van de Vereniging, kan het hoofdbestuur thans mededelen, dat het er in is geslaagd, dank zij een spontaan en gul aanbod van onze bevriende relaties, de Centrale Reiskas te Utrecht, een voor crediteuren alleszins accep tabele regeling te treffen. Deze regeling zal de Vereniging in staat stellen haar arbeid te her vatten. Tevens heeft het hoofd bestuur zodanige reorganisatie maatregelen ontworpen en door gevoerd, dat redelijkerwijze mag worden verwacht, dat in de toe komst een financieel debacle, als thans moest worden overwonnen, onmogelijk is. VERTREK VAN CHURCHILL 24 UUR VERTRAAGD Het vertrek van het Engelse passagiersschip „Queen Mary", waarmee de Engelse premier Win ston Churchill zich naar de V.S. zal begeven, is 24 uur vertraagd door een defect aan de anker installatie. Hen hoopt dat het schip Maandagmiddag zou kunnen vertrekken. De „Queen Mary" zou Zondagochtend vertrokken zijn. De bezuinigingen, die thans bij de algemene ziekenfondsen wor den doorgevoerd, brengen o.m. met zich een drastische verho ging, de kosten, die door de patiënten moeten worden betaald voor ziekenvervoer, een verho ging van plm. 100 pet. Met ingang van 1 Januari a.s. vervallen bovendien de bijdragen van het fonds voor kleine kunst middelen, o.a. voor brilleglazen, behalve voor de dure contact glazen. De uitkering bij overlijden vervalt. VERHOGING PREMIE VERPL. ZIEKENFONDSVERZEKERING Zoals bekend, is voor het jaar 1952 het percentage van de zie kenfondspremie verhoogd van 3.6 tot 3.8. In verband hiermede moet van I Januari 1952 af op het loon van de werknemers 1.9 pet tot ten hoogste f 0.26 per dag, f 1.59 per week of f 6.93 per maand als ziekenfondspremie worden inge houden. E V» m: PRINSESSEN GENIETEN VAN DE WINTERSPORT De Koninklijke Fami lie vertoeft in de Tiroolse wintersport plaats Sankt Anton. Prins Bernhard had tot gisteren wegens lichte keelpijn het hotel nog niet verlaten en wijdde zich aan zijn Spaanse studie. Koningin Juliana en de Prinsessen Beatrix en Irene hebben ech ter reeds enige toch ten op de ski's onder nomen. Prinses Bea trix (links) en prinses Irene staan gereed om er met de ski's op uit te trekken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1