Waarover men flit sportjaar sprak PRIJSVRAAG GAAT 'T NU WERKELIJK OM GELD? MARKANTE RESULTATEN IN 1951 DE PRIJZEN PROMINENTEN! Drie prominenten over: LMDELIJK VOETBAL Noord en Oost: We zijn achter, maar komen! West: Goede ploegen maar ook zwakke PAGINA 4 OUDE] AARSNUMMER 1951 Het Nederlandse voetbal heeft vanaf 1950 een belangrijke structuurwijziging ondergaan. Toen werd besloten de eerste klas meer landelijk te rnaken en de eerste aanloop was het inkrimpen van het aantal klassen. In September 1951 werd de grote stap tot algemene wijziging genomen en bleef er van de grenzen der districten niets meer over. Niet alleen betekende dit voor de spelers, dat veel langere reizen gemaakt moesten worden, ook kreeg men geregelde contacten met heel andere clubs en dus ook heel andere speelwijzen. Hoewel we zelf deze structuurwijziging van harte toejuichen en er een mogelijkheid tot verbetering van het spelpeil in zagen, hield dit nog niet in, dat ook de spelers zelf het wel prettig zouden vinden. Voor hen immers leken de langere reizen, grotere vermoeienissen tot logisch gevolg hebbend, een bezwaar. Daarom cfan ook zijn we eens met drie spelers, die reeds lang voor de wijziging in het eerste elftal van hun vereniging speelden, gaan praten. Zij zijn tot oordelen bevoegd en kunnen juiste vergelijkingen treffen. Dat de nieuwe competitie reeds voor de helft is afgewerkt was daarenboven een gelukkige omstandigheid. Wel hier laten we aan 't woord: Henk Pienter (Be Quick), Henk Schijvenaar (E.D.O.) en johan Duim (Zwolse Boys). MAAR ÉÉN DING GEMEEN: HET BREDE CONTACT IS PRETTIG! HENK PLENTERIs het eigenlijk nodig, dat we hem nog aan U voorstellen als Be Quick's onverwoestbare aanvoerder, die op onze vraag „hoeveel wedstrij den staan er al op Uw lijstje", een getal noemt waarmede we in onze jeugdjaren hevig zaten te worstelen. „Het zullen er tegen de duizend zijn....!!" Het klinkt alsof we naar het aantal spaarders op de Bank, waar de eeuwig jeugdige Groninger werkt, had den geïnformeerd. Tegen de dui zend...Jawel, maar daarvoor moet je 22 jaar lang in het eerste elftal hebben gespeeld en thans op 38-jarige leeftijd nog een par tijtje stopper weggeven, dat we bijna niet meer aan een einde van deze prachtige voetbalcarrière kunnen geloven. Henk Pienter is al enige keren van plan geweest een plaatsje op de tribune te reserveren, maar even zo vaak werd er weer een beroep op hem gedaan. Waarom weet een ieder, die deze rustige betrouwbare figuur in zijn club ziet spelen. Be Quick zonder Henk Pienter is« nauwelijks denk baar. We hebben deze eminente sportsman opgezocht om zijn me ning te horen over de nieuwe competitie-indeling na een prak tijk van enkele maanden. Zo ter loops mogen we even uit de doe ken doen, dat het Noordelijk, ja het gehele Nederlandse voetbal zeer veel aan Pienter heeft te danken. Het Noordelijk voetbal omdat de Be Quick'er behalve een voortreffelijk clubmakker, jaren lang een krachtige steunpilaar voor het Noordelijk elftal is ge weest. Voor de in deze maand in Leeuwarden gespeelde semi- interland N. NederlandDene marken B had de Keuze Com missie voor het eerst geen be roep op Pienter gedaan als speler of reserve voor een semi- interland van het Noordelijk elftal. Dat hij dichter bij een PLENTER verkiezing heeft gestaan dan de meeste van zijn veel jongere collega's staat bij ons echter vast. Zijn verdienste voor het Neder lands voetbal staat nauwelijks in verband met het dragen van het Oranje-shirt. Merkwaardig ge noeg bracht deze vroegere links back het niet verder dan tot re serve. Pienter had de pech in zijn glansperiode concurrentie te hebben van een Bertus Calden- hove en Mauk Weber, spelers van grote internationale klasse. Besf tevreden. De nieuwe competitie? Het is gegaan zoals ik me dit had voor gesteld, zegt Henk Pienter, al zijn de prestaties van mijn eigen club iets boven mijn verwachtingen uitgegaan. Naar mijn smaak wordt er in onze afdeling beter gevoet bald dan in de laatste jaren door de Noordelijke clubs gebruikelijk was. Of dit in de andere afdelin gen ook zo is, kan ik natuurlijk moeilijk beoordelen. Neen, har der wordt er beslist niet gespeeld. Dan stellen we de Groninger een vraag, die bij het bekend worden van de nieuwe indeling de gemoederen danig in beroering heeft gebracht. Worden Noord en Oost de dupe? De zwaksten uit deze distric ten zullen misschien verdwij nen meent Pienter, maar naar mijn mening kan de rest zich best handhaven. Het verschil met het Westen is eigenlijk niet bar groot meer en voor een deel zelfs geheel verdwenen. Over het Zuiden kan ik moeilijker oordelen. Het lijkt me wel het sterkste district. Een groot nadeel, speciaal voor Noord, is de achterstand van de lagere klassen in vergelijking met West, Zuid en Oost. Daarom zal Noord er niet gemakkelijk een nieuwe eerste klasser bij krijgen. Welke factoren hebben bij het inlopen van de achterstand de voornaamste rol gespeeld? De be tere lichaamsconditie, zegt Pien ter zeer beslist. Door het aan stellen van goede trainers,, waar van velen uit de school van Kauf man en van der Leek, is het stugge voetbal wat verdwenen. Men zou kunnen spreken van een zekere uniformiteit in de oplei ding. Op de techniek heeft dit natuurlijk ook een gunstige in vloed. We visten nog naar een „sterk verhaal, maar grote sportfiguren zijn daarin meestal zwak. Wij weten er trouwens nog wel een. Reeds 28 jaar is Pienter lid van Be Quick en voetbalt nog steeds met plezier. Als dat geen sterk verhaal is, weten we het niet meer. Altijd heb ik het prettig ge vonden te kunnen voetballen, dat vertelde ons HENK SCHIJVE NAAR, toen we hem aan z'n ziek bed opzochten. Typeert het niet de goede sportsman, die zoveel tegenslagen te verwerken heeft gehad? Een enkelblessure, die hem lange tijd op non-actief stel de, toen z'n kans voor het Neder lands Elftal met prompt daarop een knietje, dat het einde scheen te betekenen van z'n voetballoop baan of in elk geval z'n interland carrière en toch kwam de blonde E.D.O.-er terug. En nu, op het moment, dat hij nogmaals bereid was de verdediging te komen ver sterken omdat de jeugd nog niet gereed is, nu ligt hij door die interland met een beenbreuk in het ziekenhuis. En toch kom ik nog weer eens in het Nederlands Elftal, vertelde Henk Schijvenaar, die elke week in Haarlem of daarbuiten voor E.D.O. speelt, hoewel hij al jaren in Amsterdam woont. Begrijp me goed, voegde hij er aan toe. Ik wil het alleen als er geen jongere is, die evengoed of nog beter is, dan ik. Want eigenlijk is mijn tijd voorbij. Dit seizoen nog zal ik weer voor E.D.O. spelen en als het maar even kan, zal ik nog zo hard trainen, dat ik in aan merking kom voor Helsinki: het Olympisch voetbaltournooi. Henk Schijvenaar zegt zoiets niet om zichzelf moed in te pom pen; hij meent het oprecht. Henk Schijvenaar heeft geen injectie nodig om vastberaden en wils krachtig te zijn. Dat is een van z'n zo te waarderen karaktertrek ken. Leven voor de sport. Iedereen mag het gerust weten, vertelde Henk Schijvenaar. Ik vind voetballen veel prettiger dan het werk in m'n zaak. Elke week vlas ik er op, dat ik weer voetballen kan. Dat is m'n leven. De sport had me gegrepen en wie er eenmaal van houdt, wordt er niet door losgelaten. Daarom ook, vond E.D.O.'s trouwe speler, de nieuwe competitie-indeling heel prettig. Alle wedstrijden vind ik prettig, zei hij woordelijk, en juist de verre reizen waren het plezierigst. We hadden dan de meeste pret en nimmer was de geest zo goed. Wat de spelkwaliteiten betreft? Laat ik voorop stellen, dat het voetballen vroeger prettiger was. Het spel was veel vrijer en je was nimmer gebonden aan de strenge opdrachten, die nu wor den gegeven. Maar het moderne systeem maakt het voetballen ook moeilijker. Voor z'n tegenstanders had Schijvenaar alle waardering. Na tuurlijk, er waren ploegen, tegen wie hij niet zulke prettige wed strijden speelde, dit seizoen. Het waren doorgaans de ploegen die hun heil zochten in te hard spel om de mindere kwaliteiten te verbloemen. „En daarom", zo voegde hij er in één adem aan toe, „heb ik zoveel waardering voor Velocitas. De sympathiekste ploeg, die ik ooit ontmoette. Het valt niet mee om, terwijl je vrijwel steeds verliest, toch sportief en eerlijk te blijven. En neem nu Ve locitas. Ondanks alles nooit grof en dat is een kunst op zichzelf". We vroegen Schijvenaar, wat hij over het algemeen van de spelkwaliteiten van de (nieuwe) Noordelijke ploegen dacht. Rond uit volgde z'n antwoord: „Een ge deelte speelt uitstekend voetbal en er is ook een deel, dat in deze eerste klassen niet thuis hoort". Neem bijvoorbeeld Be Quick en Heerenveen, twee ploegen, die ik kort geleden nog .aan 't werk zag. Uitstekend voetbal en bij Heeren veen heus niet alleen omdat Abe er in speelt". Tussen twee hahk- jes: Henk Schijvenaar vond Abe Lenstra een groot vriend, waar je steeds op kunt bouwen, als je maar toont, dit vertrouwen waard te zijn. DUIM, de blonde reus van Zwolse Boys, moest voor korte tijd zijn middagmaal onderbre ken óm ons te woord te staan. Hij deed dit met genoegen, al was het alleen maar om te kunnen getuigen van zijn enthousiasme voor de gemengde eerste klassen. Niet alleen zijn deze gemengde samenstellingen voor spelers en publiek veel aantrekkelijker, maar ook het peil van ons voet bal wint er aanzienlijk door. Het spel der westelijke ploegen is veel geraffineerder en technisch knapper dan dat der Oostelijke en Noordelijke clubs. Met een uitzondering echter, n.l. Be Quick Groningen. In deze competitie is Zwolse Boys vijf maal tegen een westelijke ploeg uitgekomen, maar geen hunner heeft zo doel matig snelheid aan techniek we ten te paren als de Groningers. Na anderhalf jaar kunnen we heel goed weten dat we al beter spelen dan in de oude eerste klas. Ons tekort aan techniek wordt ruimschoots vergoed door enthousiasme, dat nog altijd voor de tegenpartij een onberekenba re factor is. Van elke wedstrijd tegen een Westelijke ploeg leren we en daardoor zal het voetbalpeil in het Oosten en Noorden stijgen. Of hiertegenover staat dat het spelpeil in het Westen te lijden heeft door de aanraking met Oost en Noord, is een vraag, die het Westen zal moeten beant woorden. Op onze vraag of over enige jaren nog veel Oostelijke en Noordelijke clubs zullen zijn overgebleven, toonde Duim zich allerminst bezorgd. De zwaksten zullen wel afvallen, maar de an dere ploegen hebben ruimschoots gelegenheid zich aan de nieuwe toestand aan te passen, door op voering van het spelpeil. Dit sei zoen hebben de vijf ontmoetin gen met Westelijke clubs de Zwolse Boys 5 punten opgele verd, een resultaat dat veel bij draagt tot herstel van zelfver trouwen bij de spelers. Prominente figu ren staan telkens in het teken der belangstelling. Meestal zijn het de zelfde, soms jaren lang, die op het voet stuk der verafgoden staan, maar ook is er elk jaar wel één, die als verrassing van de dag plots naar voren komt. Hiernaast ziet C beide categorieën ver tegenwoordigd. Neder landse grote figuren i de sportwereld, die ook internationaal een naan van betekenis hebben o bezig zijn die te verkrijgen Aan U nu de taak van dez zes sportsmen de naam i vinden. U ziet de foto, zoai mistsiaqt Amateurisme of professionalisme. voetbalpools of poelen van verderf. geld, veel geld voor de Olympische Spelen in Finland.... Ziedaar de sportproblemen, die van 1951 sen vermoeid oud mannetje hebben gemaakt, zielsgelukkig alle narigheid op de sterke schouders van de aanstormende jeugd te kunnen laden. En wat worden de belevenissen van deze jeugd? Wordt het amateurisme met forse vuistslagen, brochures en redevoeringen bezegeld of wordt de lokkende stem van het geld zo machtig, dat de door amateurs opgebouwde barricade met een paar grove trappen wordt verbrijzeld. Mag er wettelijk op Weest Slim tegen Houdt Stand worden gegokt of blijft het een gezellig onderonsje in de kapperssalon, het stamcafé of in de bedrijven. Ziet een flinke groep van onze sportieve vrouwen en mannen Finland of is er alleen geld voor de Problemen, die niet zomaar door een vlammend betoog of een waarschuwende vinger worden weggevaagd. Het laatste woord is er nog lang niet over gesproken, al zijn er ten dele reeds besluiten genomen, die onwrikbaar schij nen. Neem nu bijvoorbeeld hét voetbalprobleem. Beroepsspel of een premiestelsel? Nooit zegt de machtige Bond. Nooit, zeggen jeugdleiders, talloze verenigings besturen en anderen, die het moeten weten. Nooit, nooit....! Beter van niet zeggen ook wij, maar zit er niet ergens een zwak ke plek in het amateuristische bouwwerk, waarop de voorstan ders van verdienende voetballers steeds weer venijnige aanvallen zullen lanceren? We menen van wel. Als de Bond zegt dat de meeste spelers geen betaling wensen, is dit een uitspraak waaraan de heren zelf niet ge loven. Juister zou zijn te be togen, dat de meesten er niet voor in aanmerking komen. Maar dat is heel wat anders. En als de Bond beweert dat het aantal overtredingen van de amateursbepalingen slechts ge ring is, zeggen wij dat hier bewust sprake is van struis vogelpolitiek. cracks. De overtredingen vinden van zelfsprekend practisch alleen maar plaats in de toplagen van ons voetbalbestel.maar daar gaat het juist om. Uit die top laag wordt het Nederlands elftal gekozen en met de verrichtingen hiervan valt of staat de popula riteit van voetbal voor een groot deel. Voor dit Oranje-team loopt de Bond warm, want het is ook een kwestie van zeer groot finan cieel belang. Een winnend Neder lands elftal zal het probleem ech ter nog scherper stellen, want de belangstelling in het buitenland voor onze spelers zal er door toe nemen. Naar ons gevoel zullen de prestaties van het Oranje-team en de sociale toestand in het land in de eerste plaats, beslissend zijn. We hopen met het Bondsbestuur dat het amateurisme kan worden gehandhaafd, maar vrezen dat de moeilijkheden zich in 1952 zullen opstapelen. Verruiming van de amateursbepalingen lijkt ons in elk geval wenselijk (zie het geval N.A.C.). Mocht het de kant van een premiestelsel op gaan, dan mag van het Bondsbestuur wor den geëist, dat de moeilijkheden met kennis van zaken tot de beste oplossing worden gebracht en niemand het zinkende amateu ristische schip verlaat. Van kostbaar vermaak tot kostbare vermake lijkheid. Een voetbalpool is een verder felijk iets. Het moraal van de mensen zou door de goklust een bedenkelijke laagte bereiken. Zo ongeveer dacht de Regering er over, toen bij Ministerieel Besluit een verbod voor het organiseren of houden van voetbalpools af kwam. In deze geest denkt ook de K.N.V.B. Ir. J. W. Kips sprak de legendarisch wordende woorden: „Voetbal was vroeger een kost baar vermaak, nu is het meer en meer een kostbare vermakelijk heid. Voorzover het door particu lieren georganiseerde pools be treft, juichen we de maatregelen van de Justitie, die elke overtre der in de kraag grijpt, van harte toe, maar er zijn andere en betere mogelijkheden. Zo zelfs, dat een gokje op een voetbalwedstrijd be slist niet ongezonder is dan een gokje in de Nederlandse Staats loterij door het kopen van een stom lot. Een voetpalpool met staatsbemoeienis en met een niet hoog te stellen inzet is een rede lijke oplossing. Naar Eins voor beeld dus. En wie heeft ooit ge hoord dat het moreel van het Finse volk er door is aangetast? Veel geknoei zou er in elk geval mee uit de wereld worden ge holpen. Crofe mogelijkheden Een dergelijke pool zou boven dien grote mogelijkheden openen. Een gedeelte van de opbrengst zou ten goede kunnen komen aan de uitbouw van de lichamelijke opvoeding. Een landsbelang dus van meer dan alleen maar spor tieve betekenis. En nu zijn we meteen bij het laatste probleem, de uitzending naar de O.S., aan geland. Het zal dan voortaan niet meer nodig zijn om een dubbeltjes-actie in het leven te roepen onder de sportieve leden van ons volk, met het overigens prachtige doel "een flinke uitzending naar de Spelen in Finland te waarborgen. Mocht deze actie slagen, hetgeen nog lang niet zeker is, dan kan toch slechts van een noodsprong wor den gesproken, die misschien wel heel sympathiek aandoet, maar een risico inhoudt van ver strekkende betekenis voor onze sportnaam in het buitenland Want zijn niet juist onze sports- lieden de beste ambassadeurs? die (geheel of gedeeltelijk dit sportjaar geplaatst weri Het is onze sportprijspuzz! 1951, waarvan de winnaar i 1952 bekend gemaakt wordt Fraaie boeken uit de modern sportliteratuur zijn de prijzen voor de foto-prijsvraag. U mag kiezen over welk tak van sport U graag een boek zoudt wille ontvangen. De inzending sluit Zaterdag 12 Jan. 195: No. 1 NAAM No. 2: No. 3 STRAAT No. 4: No. 5 WOONPLAATS No. 6: IANUARI 8 Bert Wevers kampioen driebanden. Piet v. d. Pol onttroont Kees de Ruyter als Eur. kamp. 47/2. Hjalmar Ander sen verbeterd wereldrecord 5000 m. Andersen Europees schaatskampioen na de „beruchte" val op de 10.000 m. Wim v. d. Voort tweede. Piet v. d. Pol nationaal kampioen 71/2. 15 28 FEBRUARI 4 Jan Sweering kampioen bandstoten. Hjalmar Andersen wereldkampioen schaatsen. Wim v. d. Voort rijdt 500 m. in 43.6 (tweede) en wint 1500 m. Eerste nederlaag van P.S.V. in 17e com petitiewedstrijd. Randolph Turpin klopt Luc van Dam na 38 seconden in strijd om Europese middengewicht titel. 11 25 27 MAART 11 Heerenveen eerste le klas-kampioen. 16 Gerrit van Beek in Berlijnse Zesdaagse overleden. 18 Nederlandse hockeyzege op België (3-0). APRIL 8 Blauw Wit en P.S.V. afdelingskampioen. 11 Nederland B verliest met 13 van Sao Paulo. 15 Piet v. d. Pol Eur. kampioen 71/2. 29 Abe Lenstra wijst prof-aanbod, waarbij hij zelf bedrag kan bepalen, af. Ian Appleyard wint Tulpenrallye 1951. New Castle wint de Engelse Cup. Tottenham Hotspur .kampioen Engelse League. D.W.S. en Willem II afdelingskampioen. Hockey-zege van Oranje op Wales (4—0). MEI 3 Ed Koeman wint eerste klassieker. 12 50 hockey-zege op Frankrijk. 14 32 zege van hockey-ploeg tegen Engeland. 27 Wim van Est tweede in Bordeaux Parijs. 16 Wim van Est etappéwinnaar in Tour de France en drager van gele trui. 17 Wim van Est in een ravijn gestort. 29 Koblet won Tour de France. AUGUSTUS 19 Kievit S kampioen van de Nederlandse paarden. 26 Reg Harris wereldkampioen sprint. 28 Jan Pronk wereldkampioen stayers. SEPTEMBER 2 Ferdi Kuebler wereldkampioen op de weg. 13 Turpin geklopt door Robinson. 16 Biljartbond (50 jaar) werd K.N.B.B. OCTOBER 17 Carrera won wereldtitel 4T/2 van Piet v. d. Pol. 31 Nederland B klopt Finland B met 41. NOVEMBER 4 Hockey-zege in Schotland (08). 7 Regering weigert subsidie voor Olymp. Spelen. 18 Eerste nederlaag van V.V.V. 28 EngelandOostenrijk 22. DECEMBER 9 Noord-Nederland klopt Denemarken B (3—2). IUNI 10 Belgen winnen de Ronde v. Nederland. 17 Slijkhuis op Olympische Dag op 1500 m. door Hans Harting geklopt. Hans Dekkers prof-kampioen van Nederland wielrennen op de weg. JULI 1 P.S.V. landskampioen. 7 Asser T.T. met grootse zege van Geof frey Duke. 8 Piet van Roon amateurkampioen op de weg.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 20