Woedende December-stormen eisten een zware tol op zee Nieuwe jaar in met vergeefse KOREA ingezet besprekingen i Duits schip voor Borkum met man en muis vergaan Jacht in Noord-Frankrijk ankt Anton zag KonipMijk Gezin oudejaar ^vieren Auriol: „De diplomaten moeten 'ns leren zwijgen VLIEGRAMPEN brachten rouw in de Verenigde Staten Op twee ontsnapteter dood veroordeelde moordenaars DAGBLAD VOO RALKMAAR NHD Nieuw jaar nieuw NIEUWS Beschuldiging: „Uno-troepen kidnapten 500.000 burgers VStfggl 6chter niemand 49 doden37 vermisten I EN OMGEVING Nederlander gedood bij scheepsbrand Nederland leent Beurtvaarder liep op havendijk De ene storing na de andere Pleven vraagt opnieuw vertrouwen Zonder vergunning een kerk gebouwd Woorden bij Oud en Nieuw Faroek toch koning van de Soedan? Jongen uit Drachten omgekomen Gezin dakloos door felle brand ZIJN koeien HET FEIT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct.. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Woensdag 2 Januari 1952 46e Jaargang No. 12362 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, 'el. 2046, (2 liinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 De Amerikaanse vrachtboot „Flying Enterprise" met 10 passagiers en een bemanning van 40 koppen is tengevolge van de storm ten Zuidwesten van Ierland vergaan. De opvarenden werden door het Amerikaanse s.s. „Southland" en het Amerikaanse transportschip „General Greely" overgenomen. Deze foto, gemaakt door een der opvarenden van de „Flying Enterprise" aan boord van de „Southland" toont het dramatisch ogenblik, waarop het ten ondergang gedoemde vaartuig, zwaar overhellend, in de golven wegzinkt. AFKOMSTIG UIT DELFZIJL? STOCKHOLM (Reuter). Een Nederlandse en twee Zweedse zeelieden zijn omgekomen bij een brand, die gisteren uitbrak op het Zweedse schip „Ingeborg" in Go thenburg. De kapitein en het merendeel van de bemanning waren aan land gegaan om de jaarwisseling te vieren toen de brand uitbrak in de verblijven van de bemanning. Het Nederlandse slachtoffer was, naar Reuter meldt, de 57- jarige stoker Kornelis Harms, uit Delfzijl afkomstig, maar in Go thenburg woonachtig. Hij was weduwnaar en had een twintig jarige zoon. INDONESIË ERKENT KONING FAROEK CAIRO (Reuter). De plaats vervangende Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Ibrahim Farag Pasja, heeft oudejaarsavond bekend gemaakt dat Indonesië koning Faroek erkent als koning van Egypte en Soedan. HAMBURG (ReuIer-A.P.)De gehele bemanning van het 1494 ton metende Duitse vrachtschip irene Oldendorft, bestaan de uit 21 koppen en een Duitse loods, zijn Maandagavond vermoedelijk verdronken, nadat het schip in de stormachtige Noordzee was gezonken. Volgens de zeepolitie zijn dertien lijken aangespoeld op het strand van het eiland Borkum. Hier onder bevindt zich ook het lichaam van de loods, die bij het loodsstation Emden aan boord was gegaan. Alle gevonden lijken hadden reddingsgordels om, hetgeen er op wijst dat de zeelieden verscheidene minuten tijd hebben gehad voor het schip zonk. Havenautoriteiten en zeepolitie veronderstellen dat het schip eer. mijn geraakt heeft. Twee stoffelijke overschotten spoelden aan en zijn geïdentifi ceerd. Het eerste was dat van de stuurman P. Lanser uit Scheve- ningen van de „Gemma", het tweede van de eerste machinist P. A. Rolvink uit Utrecht. In de late avonduren van oude jaarsavond spoelde nog een derde verdronkene aan. Bovendien heeft een schip gemeld, dat het in de zee nog twee stoffelijke overschot ten drijvende heeft waargenomen. Het laatste bericht van het chip kwam om 04.30 toen het ic Duitse kustplaats Hubertgat iasseerde. Daarna is het gezon- en. De motorreddingboot „Insulin- ie', die de gehele dag heeft ge- iocht naar lijken van opvarenden an de ca. 1400 ton metende „Ire- >e Oldendorff" is onverrichter ake in Oostmahorn teruggekeerd. Ie reddingboot is over de platen n langs de kust gevaren maar leeft geen enkel wrakstuk van iet schip kunnen ontdekken. Het een volkomen raadselachtig ge- 'al. Er zijn geen noodseinen via Ie radio opgevangen. De redding- naatschappij betreurt het, dat het luitse station op Borkum het Ne derlandse reddingstation geen be- icht heeft gezonden van het ver- '.aan van het schip. De Gemma. Op oudejaarsavond is de laatste inop vervlogen dat er bij de ramp an het kleine motorkustvaartuig Gemma" overlevenden zijn, zo peldt A.N.P. Aanvankelijk bestond nog hoop, at de 7 koppen tellende beman ing zich misschien in een sloep ad weten te redden. Spaanse sepolitie trof echter het wrak 'n het op de klippen van de •tsachtige Frans-Spaanse kust bij 1- Jean de Luz te pletter gesla- sn bootje aan. Intussen heeft de zee enkele arer slachtoffers teruggegeven. BIJ DEN HELDER AMSTERDAM. De motor reddingboot „Dorus Rijkers" is gisteren uitgevaren om assistentie te verlenen aan een beurtschip per die met zijn boot „Beurtvaart no. 2" ten Oosten van de haven van den Helder op de dijk van de uitbreidingswerkzaamheden al daar was gelopen. De reddingboot gooide een tros over en slaagde er in het onge laden vaartuig eraf te trekken. Men had echter niet veel later moeten komen, want het was val lend water en het scheepje er waren twee man aan boord zat met zijn kop behoorlijk tegen de dijk op. De beurtvaarder, die van Oudeschild op weg naar Am sterdam was, vervolgde zijn reis via het Noordhollands Kanaal. NEW YORK (A.P.). De Ne derlandse regering heeft schikkin gen getroffen voor een lening van 15.000.000 dollar van tier» Ameri kaanse banken en voor een van 3.000.000 dollar van de Bank voor Internationale Betalingen te Ba zel. De helft van de door de Ame rikaanse banken verstrekte le ning zal op 30 Juni 1953 afgelost moeten worden en de rest op 31 December van hetzelfde jaar. (Van onze weerkundige medewerker). Het nieuwe jaar is giste, ren wat het weer betreft wel met variatie ingezet. Al zou dit door de meesten niet bijzonder op prijs zijn ge steld. We hebben n.l. niet alleen regen maar tevens mist, sneeuw en storm te verdu ren gehad. Vooral langs de kust waren de windkrachten groot hetgeen de schepen maar al te goed zullen heb ben ondervonden. Ondertus sen lijkt 't er ook nog op dat er aan het ongunstige weer niet gauw een einde komt. Op de Atlantische Oceaan n.l. nadert weer een nieuwe storing hetgeen opnieuw een bedreiging vormt voor het weer in ons land. Voor de eerste dagen blij ven de vooruitzichten dan ook ongunstig. In de koude lucht zullen zich gemakke lijk buien blijven vormen, terwijl de wind iets afneemt, toch nog sterk genoeg zal blijven om het weer onaan genaam te beïnvloeden. De max. temperaturen waren gisteren te Den Helder 6, te Eelde 4 en te Leeuwarden 5 graden. MOENSAN (Ass. Press)De onderhandelaars over de wapen stilstand op Korea hebben het nieuwe jaar ingezet met een vruchteloze bespreking over de supervisie op de naleving van het Koreaanse wapenstilstandsverdrag. De communisten beloof den wel meer gegevens te zullen verzamelen over het lot van ongeveer vijftigduizend geallieerde krijgsgevangenen, waarover tot nu toe geen inlichtingen werden verstrekt. Ook over de repatriatie werd een hartig woordje gesproken. De Zuid-Koreanen beweerden dat de Noorderlingen 113.000 bur gers ontvoerd hadden, gedurende de wisselende krijg. De commu nisten antwoordden op deze aan tijging vandaag met een beschul diging dat de geallieerden vijf honderdduizend burgers gekid- napped hadden. Het hoofdkwartier van generaal Ridgway heeft medegedeeld, dat ongeveer 6.600 vijandelijke ge- AMIENS (Ass. Press). Twee ter dood veroordeelden, die uit de gevangenis van Amiens waren ontsnapt, zijn gisteren door de politie achterhaald. Zij werden gearresteerd in een verlaten spoorstation, ongeveer 32 km van Amiens. De politie had een tip gekregen van een boer, die «Le twee onderdak had verleerd in zijn koeienstal. f arrestatie va/£ de 32-jarige Belg Leen Meiyran+ 22- JCT^|eö^ran i Michel Courtin u^net een vuurge- Meuracft werd het vorige jaar 9j°d veroordeeld wegens °P de Franse gravin Sauty ae V^ialon. Courtin kreeg de dood- straf omdat hij in (1950 zijn werk geefster en haan 12-j. dochter had vermoord. De Franse gendarmerie zocht dit weekeinde heel tyoord-Frankrijk af naar de ter dofod vèroordeelde moordenaars, die! te Amiens uit de dodencellen Mer gevangenis ontsnapt en in 'Jc regen en mist op gestolen fietsen ontkomen waren. M'.eurant had de revolver en Sleutel van zijn bewaker te pak ken weten te krijgen, Courtin uit zijn cel gehaald en vervolgens de gevangenis verlaten. SANKT ANTON (Van een P£jjf§Tuur, die juist om het speciale verslaggever). In Wiespunt schommelt, ingegaan, hotel Post te Sankt Antn." Verwacht wordt, dat op nieuw- heeft i.iui f-,™;? jaarsdag verse sneeuw het tezam c zon 3 f 7^ witte skidek n0§ zal verste" amen met 300 gasten, fyU(ie_ vigen. De lager gelegen berg- Jaarsavond gevierd. H/jyj de plaatsen, zoals Kitzbühel en Koningin, PnheteF ,Arnhard „n Bad Gastein hebben practisch r» t ïcriuwiu dl croon cnooit\t.t Maarnm i<5 nPT f^S^aven zich ech- ijorgens <?->. „e jaarwisseling te F-rnacht naar hun aparte- 12 !^n °P de derde verdieping aller, het hotel, pin g' tind. Wij wensen deze jaarwissc- c' in gedachten te beleven ii-t de Nederlanders in het 2ct Ierland", zo zeide prins et 'rnhard. ijefjjankt Anton, dat op een i i'jgte van 1600 meter ligt, is ii-'et nieuwe jaar met een tem- geen sneeuw. Daarom is het in Sankt Anton op het ogen blik zo druk. Men schat, dat er minstens 3000 toeristen zijn. Nu prins Bernhard, die de laatste dagen last heeft gehad van lichte bronchitis, op oude jaarsmorgen door de dokter weer geheel in orde is bevon den, zal de Koninklijke familie in de komende dagen zonder zorgen ten volle kunnen genie ten van haar vacantie en van de sportgelegenheid, die dit Oostenrijkse vacantieoord haar biedt. OUD-KAMERLID STOKVIS OVERLEDEN Te "'s-Gïavenhage is in de leeftijd van 76 jaar overleden de heer J. E. Stokvis, oud-lid van de Tweede Kamer en bekend journalist. Jozef Emanuel Stokvis werd op 23 Februari 1875 te 's-Graven- hage geboren. Hij was een „self made-man", die zich na de lagere schoolopleiding bekwaamde voor leraar Staatsrecht en Economie. Na hier te lande journalist te zijn geweest bij vele kranten, ging hij naar Nederlands-Indië, waar hij in Semarang werd aan gesteld als hoofdredacteur van „De Locomotief". Deze functie vervulde hij tot 1917. Terugge keerd in hét moederland wijdde hij zich ook hier aan journalis tieke arbeid. In 1922 begaf hij zich voor de SDAP weer naar Indië, waar hij Cramer opvolgde als lid van de Volksraad. Van dit college bleef hij lid tot 1931. in welk jaar hij repatrieerde. Na o.m. nog lid geweest te zijn van de provinciale staten van Zuid- Holland. had hij van 19371946 voor de SDAP (later de Partij van de Arbeid) zitting in de Tweede Kamer, PARIJS Dinsdagavond laat heeft de Franse premier Pleven, in de Nationale Vergadering de vertrouwenskwestie gesteld op 't ontwerp van wet voor het begro tingsevenwicht. Donderdagmiddag zal over deze kwestie worden ge stemd. „VAN GALEN" DANKT VOOR KERSTPAKKETTEN 's-GRAVENHAGE. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft een telegram ontvangen van de commandant van Hr. Ms, „Van Galen", die in de Koreaanse wa teren vertoeft. Namens officieren, onderofficieren k.orporps;ls en manschappen wordt de dank overgebracht voor de kerstgaven van het Rode Kruis. Prof. Kohnsfamm overleden ERMELO. - Te zijnen huize Ermelo is Maandag plotseling overleden prof. dr. Ph. Kohn- stamm, oud-hoogleraar in de pae- dagogie. DOOR LEEUWARDER ARCHITECT LEEUWARDEN. De 51-jarige architect en destijds ook wethou der van openbare werken te Leeuwarden de heer Douwe W., was door de rechtbank veroor deeld tot f3.000.boete, wegens het bouwen en verbouwen van een kerk zonder in het bezit te zijn van een voldoende vergun ning. Met de Officier van Justitie was verdachte van dit vonnis in appèl gegaan; het gerechtshof ver oordeelde daarop de heer W. tot f 500.subsidiair 20 dagen hech tenis, nadat de procureur-generaal f3.000.— boete had gevorderd en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Verdachte ging daarop in cassatie bij de Hoge Raad der Nederlanden, die het cassatieberoep heeft verworpen. Het door het gerechtshof gewezen arrest blijft dus in stand. PARIJS (AP) Op dc jaar lijkse Oudejaarsreceptie voor het corps diplomatique te Parijs zeide de Franse president, Vin cent Auriol, dat de kansen op vrede zeker zouden stijgen indien de staatslieden van de wereld hun onderhandelingen wat meer onder zich hielden. De staatslieden moeten niet trachten alle problemen in eens op te lossen door het afgezaagde vraagstuk van de algehele ontwa pening aan te pakken. Auriol zeide dat de diplomaten bijéén moesten komen „ver weg van. het forum". Hij zei niet aan te dringen op een terugkeer tot de „geheime diplomatiek" maar vermeden moet worden, dat be sluiten voortijdig bekend wor den. De magere jaren De bezetting van Oostenrijk door de vier mogendheden is door Oostenrijk's president dr. Theodor Koerner en zijn kanse lier dr. Leopold Figl in Nieuw jaarsredes vergeleken met de bij belse periode van zeven magere jaren. „Zeven magere jaren zijn vol gens de bijbel de langste lijdens periode, die een volk kan dra gen. Maar deze periode is voor de machtigen tei1 wereld nog niet lang genoeg om de ons gegeven belofte (om Oostenrijk onafhan kelijkheid te verlenen) in te los sen", zei president Koerner. „De tweede periode van ma gere jaren loopt ten einde en nog is er voor ons maar weinig hoop op de komende vette periode", zei kanselier Figl. vangenen van de geallieerden zijn overleden sinds de oorlog 18 maanden geleden is begonnen. In de verklaring wordt gezegd, dat alle gevallen van overlijden waren opgegeven aan het hoofd kwartier van het Internationale Rode Kruis te Genève. Drie communistische vliegtuigen hebben Zondagmorgen bommen laten vallen bij Seoel's luchtbasis Kimpo en in de haven van In chon. Volgens het hoofdkwartier van de vijfde luchtmacht werd geen schade aangericht. WASHINGTON (A.P.) Naar verluidt hebben de V.S. er bii Groot Brittanië op aangedrongen een plan te steunen om Koning Faroek als heerser over de Soe dan te erkennen om de weg te banen voor een oplissing van de Westelijke geschillen met Egypte. Gistermorgen vroeg hebben er m Ismailia drie uur lang gevech ten plaats gevonden tussen Brit- tr - Egyptenaren. DE LUCAS BOLS II IN DE STORM ROSSLARE HARBOUR (Ier land) (A.P.). Het Nederlandse motorschip Lucas Bols II uit Am sterdam is in Rosslare Harbour aangekomen na een strijd van acht dagen tegen torenhoge gol ven en stormwinden met snelhe den van 160 km per uur. Een lid van de bemanning ver klaarde, dat hoge golven over het dek spoelden en ongeveer 100 ton van de deklast (cokes) meena men. AUTO TE WATER LEEUWARDEN Gister avond is een auto uit Drachten te Leeuwarden in een gracht ge reden. Een der drie jeugdige in zittenden kwam om het leven. De auto, bestuurd door de 25- jarige W. Numan uit Drachten, reed tussen aan de kade liggende schepen door de gracht in. De chauffeur kon met hulp van een der schippers de auto verlaten; de andere twee inzittenden kon den pas worden bevrijd, toen een kraanwagen de auto oo het droge had gebracht. Zij werden in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis in Leeuwarden vervoerd. Daar is de 18-jarige R. J. de Groot uit Drachten overleden. De toestand van zijn plaatsgenoot, de 18-jarige T. van der Werff, is niet zonder gevaar. NEW YORK (A.P.)De verdwijning van zeven vliegtuigen met 102 mensen aan boord hebben de V.S. één van hun meest tragische luchtvaart-weekeinden bezorgd. 49 personen werden gedood. Tegelijkertijd duurde aan de Westkust het zoeken voort naar een militair C-47 toestel, dat sinds 26 Dec. met acht mensen vermist wordt. Er bevonden zich 40 mensen aan boord van een C-46 trans portvliegtuig, dat Zaterdagavond op 'n vlucht van Pittsbourgh ver dween. Boven de route en de grote meren werd naar het toestel gezocht. Verder wordt een F-51 Mustang van de luchtmacht vermist. De piloot heeft zich gisteren het laat ste gemeld, toen hij toestemming voor een landing probeerde te krijgen. Bij West Point is een militair vliegtuig neergestort met 19 mili tairen in opleiding aan boord. De 19 man werden gedood. Eveneens een C-47- met 28 man. Doordat een watervliegtuig van de Amerikaanse marine in de haven van Hongkong neerstortte zijn vier personen om het leven gekomen en vier gewond. ZAANDAM. Een felle brand heeft Maandag binnen een half uur tijds de woning van de familie Huisman te Zaandam in de as gelegd. Een petroleumtoestel, dat te dicht bij een brandend gaskom foor stond, heeft de brand ver oorzaakt. Het vuur greep in het houten huisje zo snel om zich heen, dat niets gered kon worden. De heer en mevrouw Huisman- Bakker werden met brandwonden overdekt naar het gemeentezie kenhuis vervoerd. Een voorbij ganger slaagde er in het 9-jarig zoontje te redden. Gered. Veertien overlevenden van het vliegtuig, dat Zaterdag tijdens een vlucht van Pittsburgh naar Buffalo verdween, zijn in veilig heid. Zesentwintig inzittenden kwamen om het leven. Het wrak werd gevonden nadat een der passagiers na een tocht van vier uur door dicht kreupel hout een boerderij bereikte in ,dit dun bevolkte gebied in het Zuid westen van de staat New York. De zwaarst gewonden werden met een slee naar de bewoonde wereld gebracht. BRANCASTER. (Engeland) (A.P.). Vijftien jaren lang was Ted Ctruzens bij het krieken van de dag op gestaan om de koeien vag zijn baas te melken. Verleden week verwisselde de 42-jarige Ted zijn koeien voor de tapkast van café „De Reddingsboot", waar hij 's ihorgens lang op bed kan Ijggen. Dat dacht hij ten minste. Zondag werd Ted bij zons opgang gewekt door een be kend geloeu Hij keek uit het venster. Daar stonden zijn koeien, elf. in getal en ze zagen er. bijzonder onge duldig uit. Ze waren dwars door de omheining van hun weide gelopen om door hun vroe gere melkknecht, die nu anderhalve kilometer ver derop woonde, gemolken te worden. ALKMAARSE HULDE VOOR MR. WENDELAAR Mr. W. C. Wendelaar, lid van de Eerste Ka mer der Staten Gene raal en oud-burge meester van Alkmaar, thans woonachtig in den Haag, vierde Dinsdag zijn 70ste ver jaardag. Vergezeld van de heer W. Voorthuy- sen, directeur van het slachthuis en Markt wezen te Alkmaar, kwamen twee kaas dragers, in uniform gestoken, de jubilaris (geheel rechts) een bloemenhulde aanbieden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1