twee Tsjecho-Slowaakse priesters werden „herschoold" Van E.C.A. tot M.S.A. Inspecteur Heidemaatschappij emigreert naar Nieuw-Zeeland SPORT Twintig expedities jagen op zestienduizend walvissen Noors schip onder Petten gestrand Twee rampen in Groningen 211 ABDIJSIROOP WIE RAADT DE UITSLAG? Op zoek naar plaatsvervanger voor Mgr. Beran Litwinof overleden in het kort Concurrentie sterker dan ooit EEN UITERST TRIEST BEGIN VAN HET NIEUWE JAAR Maar niet op de eerste plaats om persoonlijke belangen Volleybal I HOEST U'sNACHTS? I de BB^ met ^aSr 0(ptreden Voor Dodelijke aanrijding Slachtveemarkt Alkmaar I uitslag |1NVULLEM Helder-Stormvogels I I OVVO-Alw. Forword Grasshoppers-RK AFC Zouaven-EVC Callantsoog-Con Zelo DE SPELREGELS eerste prijsƒ5,00 tweede prijsƒ2,50 en drie prijzen van 1,00 WOENSDAG 2 JANUARI 1952 PAGINA 5 liet uitgesproken, of er donk vrolijke muziek door ie zaal. Wat was er aan ie hand? De sneeuwman- ïen gingen dansen op de ipiegelgladde ijsvloer met doemen. „O, wat zou ik 'raag meedoen met die sneeuw poppendans" riep Kees opgetogen en weer teek de sneeuwman ver baasd. „Heb je al eens op het ijs gestaan?" vroeg hij. Kees kreeg een vuurrode kleur. „Ik zal het morgen doen" zei hij „en ik ga ook sneeuwballen gooien. Maar mag ik dan nog eens komen kijken enne.ook mee-eten en meedansen?" De sneeuwman knikte en toen gaf hij Kees een zetje. Zoef, daar schoof hij het gladde sneeuwpaleis uit en de witte weg over. Steeds harder ging het, tot Kees met een bons weer in zijn bed zat. DE hele morgen moest Kees aan zijn bezoek aan het sneeuwpaleis den ken en toen het middag waszocht hij vlug de schaatsen op, die hij eens voor zijn verjaardag had gekregen. Hij had ze nooit gebruikt, maar nu bond hij ze toch onder en al ging het nog zo moeilijk, Kees probeerde ijverig te schaat sen! Bij het naar huis gaan deed hij mee met sneeuw ballen gooien en vóór hij binnen was, stond er een prachtige sneeuwpop op de stoep. „Wat mankeert jou ineens, Kees?" vroeg ieder een, maar Kees zweeg ge heimzinnig. Hij kon toch niet over zijn tocht naar het sneeuwpaleis gaan ver tellen? Ja, dat sneeuwpaleis Kees kwam er nooit meer. Hij zag de sneeuwpop van die nacht niet meer terug. Maar hij had voor eens en voor altijd geleerd van sneeuw en ijs te houden. En zeg nu zelf: was dat eigen lijk niet fijner dan een be zoek aan het sneeuwpaleis? Want dat sneeuwpaleis, zie je, was toch maar een droom. celijk achtte spr. het, in de na-oorldgse tijd ïkt naar oplossingen van ;n, waarbij de direct- ■nerx soms in het geheel aadpleegd worden. Een noemde spr. het, dat in danks 'bet 12%-jarig be- van de Vestigingswet irijf, het cadeau-stelsel tiert dan ooit. aar geleden had prof. v. de Sint Ghristoffel-leden ouden, dat zii in de ko- jarern een belangrijke rol kunnen spelen: dat de iwoordigers zich name- len moeten opwerken tot s inzake de op de markt behoeften. Thans, nu de nlijking van de P.B.O. voor de deur staat, had af. mr. J. J. M. van der rraagd op het congres te over de handelsrei- handelsagenten en de verband bracht spr. on- ;er naar voren, dat de ran Sint Ghristoffel, die aen enkel bedrijf repre- f geacht kunnen worden, zullen moeten hebben noodzaak der reorgani- i de her-oriëntering van het Nederlandse vak- ngsleven; desnoods zal n offer moeten kunnen om het jarenlang „ver- geraakte milieu te als de bakens verzet moeten worden. De han ger zal een plaats krij- de ondernemersraad, er het zover is. zal er :el „begrip" opgebracht worden. el van z'n groep. Het pri- groeps-instinct van de ad hem er toe gedreven misdaad, tegen iemand groep begaan, te wreken. niet, omdat hij een haat en die ander, want als hij .-rijgsgevangene had ge- zou hij hem goed hebben ;ld. Hij voelde zelfs een empathie voor de zes an- vangenen en hij zou ze ze- chermen, wanneer iemand i aanvallenomdat „zijn" krijgsgevangenen ;n ze dus enigszins bij zijn lehoorden. /as ook niet geweest, om- op de vermoorde bijzonder was geweest, want hij h niet eens afgevraagd, ongen het was. Het was a zijn jongens, dat was de. Het was hetzelfde ïstinet, dat bij een ver- geval de sympathie der bilisten naar de chauffeur die der voetgangers naar ihtoffer; dat de bewoners ;e dorpen tegen elkaar op dat de menigte doet joelen e politie, wanneer die een opbrengt. de tegenstander zijn kris lichaam van die jongen ad Verhagen zich vereen- l met die jongen. (Wordt vervolgd) PRAAG (K.N.P.) President Clement Gottwald heelt volgens Radio Praag aan 40 Katholieke priesters amnestie verleend. Al deze priesters waren tot gevangenisstraf veroordeeld op beschul diging van „vijandelijke activiteit tegen de Democratische Volks republiek". De priesters zouden, zo meldt het radiobericht, een gratieverzoek hebben ingediend, dat werd gesteund door het „Vredescomité van de Katholieke geestelijkheid". Dit z.g. vredes- comité is de organisatie van priesters, die vrijwillig of gedwon gen instrumenten zijn van de communistische regering om de Kerk in Tsjecho-Slowakije te vervreemden van de H. Stoel en van het ware geloof. De gelederen van het comité zouden na genoemde amnestie weer met 40 „herschoolde" pries ters, die volgens de communisti sche berichten voor de commu nistische gevangenis-methoden zijn gezwicht, versterkt worden. In dit licht zou het begrijpelijk kunnen zijn, dat aan de veertig „volledige kwijtschelding van straffen" werd verleend en zij weer in hun ambt worden her steld. Zij hebben een verklaring moeten afleggen, dat zij de direc tieven van de regering zullen volgen en het communistische regime niet zullen hinderen. De priesters behoeven geen lid te worden van de Communistische Partij. Het Ministerie voor Gods dienstzaken te Praag heeft zelfs de wens te kennen gegeven, dat de zgn. „patriottenpriesters" lie ver niet officieel tot de partij moeten toetreden om zo bij het volk de indruk te wekken, dat zij onpartijdig staan tegenover de re gering. Daardoor zouden zij de afkerigheid en het wantrouwen van de gelovigen kunnen voorko men. In het kader van deze mislei dende manoeuvre heeft het hoofd van genoemd ministerie, Zdenek Fierlinger, de zwaar-zieke bis schop van Budejovice, Mgr. Hlouch, bezocht om hem te vra gen de aartsbisschoppelijke zetel te Praag van de in gevangenschap levende Mgr. Beran over te ne men. Als beloning bood Fierlinger de bisschop een gratis behande ling door de beste specialisten aan. Mrg. Hlouck heeft het aan bod geweigerd. Vaticaanse kringen, die van genoemde regeringsmarsoeuvre op de hoogte cwaren, hebben echter opgemerkt, dat merkwaardiger wijze tegen 40 Slowaakse pries ters een proces wordt voorbereid; deze priesters worden ervan be schuldigd te hebben gecollabo reerd met het Vaticaan en illegale pogingen te hebben gedaan om over de Tsjechische grens te vluchten. Klaarblijkelijk moeten dus de vrijgelaten en bewerkte priesters de 40 opengekomen plaatsen der beschuldigden bezet ten. Misschien worden straks de anderen, die door de communis ten thans beschuldigd zijn, op hun beurt vrijgelaten, maar dan in dienst van de communistische kerkvervolging. Het Vaticaan heeft de Tsjecho- slowaakse gelovigen het voorstel gedaan om één dag van de week te maken tot een gebedsdag van eerherstel voor de beledigingen die de H. Vader door de Tsjecho- slowaakse radio en pers worden aangedaan De Pauselijke radio- omroep waarschuwt uitdrukkelijk geen lijsten van deelnemers aan te leggen, omdat die in verkeerde handen zouden kunnen vallen. Terwijl Rome uitdrukking geeft aan zijn bezorgdheid en de kerk vervolging in Tsjecho-Slowakije onverminderd woedt, werd de Mi nister van Vervoer, Alois Petr, geëxcommuniceerd leider van de pseudo-Katholieke Actie, plech tig op staatskosten begraven. Radio Praag verklaarde, dat Petr „aan een ernstige ziekte was over leden." Alois Petr werd na de commu nistische staatsgreep in 1948, toen hij tezamen met de gesuspendeer de priester Dr. Joseph Plojhar beweerde de katholieke partij in de communistische regering te vertegenwoordigen, door de in middels verbannen aartsbisschop van Praag, mgr. Beran, scherp terecht gewezen. Mgr. Beran schreef hem een brief, waarin hij protesteerde te gen de aanmatiging van Petr om uit naam van de katholieken te spreken; de bisschop maakte hem tevens duidelijk, dat hij door zijn deelneming aan de regeringscam pagne tegen de Kerk automatisch was geëxcommuniceerd. LONDEN. 2 Jan 1952 (Reuter) Radio-Moskou heeft hedenoch tend bekend cemaakt. dat de vroegere sovietrussische minister van buitenlandse zaken Litwinof in de leeftijd van 75 iaar is overleden. Litwinof was minister van 1929 tot 1939, tijdens de oorlog be kleedde hij de post van ambas sadeur in de V.S. en van 1943 tot 1946 werd hij plaatsvervan gend minister van buitenlandse zaken. Hij was, buiten Stalin, de laatste deT oude bolsjewieken. Litwinof was met de dochter van een Engelse advocaat (sir Sidney Low) gehuwd. Litwinof sprak Engels als zijn tweede moeder taal. DR. EUWE WINT IN GOTHENBURG Het schaaktournooi te Gothen burg is een eclatant succes ge worden voor onze landgenoot dr. Euwe. Hij passeerde met een totaal van 5'h punt de finish. Een vol punt voor no. 2. 'n Fraaie prestatie van onze schaak- „koning", daar op Stolz en Stahl- berg na de beste Zweden aan dit tournooi deelnamen. GOED SPEL VAN DISTRICTSTEAM HAARLEM Zaterdag j.l. werden de volley bal districtskampioenschappen te Haarlem gespeeld. Over het al gemeen viel er een stijgende lijn van hét spelpeil te constateren. Dit geldt zeer zeker voor de beide noordelijke teams, die hun achterstand in techniek van het vorige jaar flink ingehaald heb ben. Zowel de dames als heren- ploegen, die uit spelers van Leeuwarden en Groningen waren samengesteld, wisten hun laat ste wedstrijd tegen Utrecht e:o: te winnen, omdat toen eerst de sterkste combinatie gevonden was. De heren speelden verder een uitstekende wedstrijd tegen Den Haag. Vooral J. de Boer, SMS, viel op door rustig uitste- kond spsl, In het algemeen klassement nam Amsterdam bij de dames de eerste plaats in, terwijl Den Haag tweede was. Groningen Utrecht en Rotterdam deelden de derde tot vijfde plaats. Bij de heren was de einduit slag dezelfde. Met dit verschil dat Den Haag nu eerste en Amster dam tweede was. Dames: Distriet 1. (Groningen- Leeuwarden)District 4 (Den Haag, Rijswijk en Leiden) 8—15, 1416. District 1district 5 (Rotterdam, Breda en Dordrecht) 15—2, 1115, 715. District 1— District 3 (AmsterdamHaar lem, Zaandam en Den Helder) 2_i5, 4—15. District 1—District 2 (Utrecht e.o. Gelderland) 15-4 9—15,15—8. Heren district 1.district 4 1215, 1015; District 1Dis trict 5 7—15, 12—15; District 1 —District 3 4—15, 11—15: District 1District 2 1513, 154. Met ingang van Maandag 31 Dec. 1951, hield de „Economie Coope ration Administration", die inge volge de Amerikaanse wet op de hulpverlening aan het buitenland van 1948 met de uitvoering van 't Marshall-plan belast is geweest, op te bestaan. Haar werk zal wor den voortgezet door het „Mutual Security Agency" (Bureau voor wederzijdse beveiliging), dat door het Congres van de V.S. in het le ven is geroepen ter regeling van de Amerikaanse bijdrage voor onize gemeenschappelijke inspan ning om tot militaire- econo- Het Indische elftal, dat ten ba te van de Amibonese kampbewo ners enige wedstriiden in ons land speelt, kwam gisteren uit i^gen Vitesse. De Arnhemmers heid611 met 42 m'eerder" li Beieren werden interna tionale skispringwedstrijden ge houden. De bezetting 'was hier zeer sterk en tot veler verrassing won de 24-,jarige Zweed Netzell We£er° wereldrecordhouder Sepp ,In Parijs, voor meer dan 8000 toeschouwers, verslor de jeugdi ge Italiaanse middengewicht Mi- lazm de Fransman Autoignat in de tweede ronde. Deze Zuiderling zal nu waarschijnlijk op 21 Jan. a.s. tegen Luc van Dam uitkomen. Bij de sluiting van de in schrijvingen voor de Olympische winterspelen in Oslo ontbrak Rus land op het appèl- Natuurlijk kan een evt. latere inschriivir- nog geaccepteerd worden, indien er redenen opgegeven worden, waar- °tn de inschrijving vertraagd werd. Acht en twintig landen, waaronder Nederland gaven acte de précense. Het gaat de Britten niet best met de voorbereiding voor de Olympische Zomerspelen Na de tegenslag met de 400-meter-man yWt komt thans ook het bericht dat de 17-iarige sprintkampioene ■urne Foulds door een amateurs- commissie zal worden gehoord in mische kracht van de vrije wereld te geraken. Clarence E. Hunter, het hoofd van het „Mutual Security Agen cy, .Special Mission for Economie Cooperation to the Netherlands", maakt hier met een symbolische, handeling het einde van de E-C.A. en het in werking treden van het M.SA. bekend. Vóór de bevestiging van de nieuwe olaat sierde 't naambord van de „EfconomicCooperation Administration" de voorgevel van het kantoor aan de Benoorden- houtseweg in Den Haag. Ome landgenoten jjngs blijven 't maar m Has- -j maar matig doen. won mej. Heemskerk Maandag naar eerste partij, gisteren moest ff weer de eer aan haar tegen stander laten. Ook Donner kon in vpf ronden slechts t—ee remises ?[™w. w.o. tegen de Duitser oehmidt. Hij sluit de rij met 1 Punt. De traditionele Sylvester- ;"?P, ln, Sao Paulo zag een we- reldhezettmg aan de start ver- ffn'jnmi. De Duitser Kruzveki won de 7.3 km-loop voor de Bra ziliaan Aauilar. De Belg Nevens werd tiende. LONDEN ReuterEr be vindt zich op het ogenblik een vloot van meer dan 300 schepen voor walvisvangst in het Zuid poolgebied, waar het vangstsei zoen Woensdag a.s. begint. Het aantal expedities is even groot als verleden jaar, n.l. 10 expedi ties uit Noorwegen, 3 uit Enge land, 1 uit Zuid-Afrika, 1 uit Nederland, 1 uit de Sovjet-Unie, 2 uit Japan en 1 uit Panama. Het aantal vangboten, dat met de moederschepen werd meege zonden, is echter vergroot en be draagt gemiddeld ruim 14 per expeditie. Er bevindt zich nog een twintigste fabrieksschip in dit gebied, afkomstig uit Japan, maar volgens internationale af spraak zal dit schip de bestaan de mededinging naar baleinwal vissen niet vergroten en zal het schip zich beperken tot de vangst van potvissen. Het seizoen daar voor is reeds begonnen. De mededinging uit Argentinië, die verwacht werd, is niet geko men, daar het grootste fabrieks schip voor de walvisvaart in de wereld, de „Juan Peron", niet aan de vangst van dit seizoen zal deelnemen. Ook wordt gemeld, dat Italië voorbereidingen treft om voor het eerst een walvis vaartexpeditie uit te rusten. Deskundigen verwachten, dat de concurrentie in het Zuidpool gebied dit seizoen sterker dan ooit zal zijn als gevolg van het record aantal schepen, dat op het beperkte aantal van 16.000 blau we walvissen zal jagen. De toe komst voor de walvisvaart wordt in kringen van deze vaart som ber ingezien. (Van onze correspondent) MEPPEL Maandagmorgen om streeks 7 i stond een veeauto van een zekere L. uit Meppel aan de kant van de weg in het dorp Nijeveen onder Meppel. vee in te laden. De achterklap was omlaag en daardoor was de achterver lichting niet zichtbaar. Een mo torrijder uit Nijeveen, de 30-jarige gehuwde van R. die zich per mo torrijwiel naar zijn werk in Mep pel begaf, zag de veeauto niet staan en reed er met volle snel heid teen op. 7-nar gewond werd het slachtoffer naar 't zie kenhuis te Meppel vervoerd, al waar hii enkele uren na aankomst overleed. In de eerste plaats is er het vraagstuk, dat er te veel expedi ties jagen op te weinig walvissen en in de tweede plaats wordt het seizoen steeds korter. Dit jaar begint het seizoen een maand la ter dan verleden jaar. De sterke concurrentie dwingt tot het in dienst stellen van steeds meer vangschepen, hulpvaartuigen, ra dar en zelfs vliegtuigen, ten einde in staat te zijn zoveel mo gelijk walvissen te vangen, vóór de internationale commissie voor de walvisvaart te Sandefjord in Noorwegen het sein geeft de vangst te staken. Ofschoon kan worden aangevoerd, dat beper king van de totale vangst de on economische toestand heeft doen ontstaan, bestaat er toch geen neiging in verantwoordelijke kringen v. d. walvisvaart, om de beperking te laten varen, daar onbeperkte vangst in andere de len van de wereld uitroeiing van walvissen heeft veroorzaakt. Hoe kunt gij Uw lichaam de zo hoog nodige rust schenken als gij groot deel van de nacht rechtop irt bed zit te hoesten? Als een heer lijke balsem voor Uw aangetaste luchtwegen werkt de al door drie geslachten geprezen - AKjCER'S - 'i Werelds beste hoestsiroop - OUD- INTERNATIONALEN SPEELDEN TEGEN H.F.C. Te Haarlem vond Dinsdag de traditio nele Niêuwjaarsont- moeting tussen H.F.C. en de oud-internatio nalen plaats. H.F.C. won de wedstrijd met 32. Het elftal van de oud-internationa len. Staande v.l.n.r.: Leen Vente, onbeken de reservespeler, Bas Pauwe, de bondscoach Kaufman, Henk Pelli- kaan, Leo Halle, Ko Stijger en Bertus Cal- denhove. Knielend v.l.n.r.: Koos van Gelder, Wim Lagendaal, Wim Roozen, Kick Smit en Guus Drager. (Van onze verslaggever) Vanmorgen om half zeven is tijdens een zware Noord wester storm de ca. 2000 ton metende Noorse houtboot „Frammeggen" anderhalve kilometer ten Zuiden van Petten op de Hondsbossezee- dijk gestrand. Het grote schip dat bijna recht op de kust staat heeft bij deze stranding een gat van enkele meters breedte in de dijk geslagen en is thans reeds enige meters zeewaarts gezakt. Het ligt echter bekneld tussen een pier en de dijk. De bevolking van Petten was uitgestroomd om naar het schip te gaan kijken. Wij vernamen dat de kapitein van de „Frammeg- aangevraagd en dat de sleepboot rederij Doeksen en een rederij uit IJmuiden beiden een sleepboot naar Petten hebben afgezonden. Vanmorgen om half negen was de storm iets bedaard en lag het Noorse schip, dat aan de dijkzijde vastligt toch nog enigszins op de golven te wiegelen. Vermoed wordt dat de sleepboten er in zullen slagen het schip vlot te brengen. De bemanning is aan boord gebleven. Nader seint onze verslaggever uit Petten het volgende: In de loop van de ochtend arriveerde ter plaatse de directeur van de Kon. Noord-Zuidhollandse Red dingmij. De heer H. Th. de Booy, de heer Tiggelman. directeur gen" sleepboot-assistentie heeft van het derde district van het loodswezen uit Amsterdam en de heer van Lieshout, directeur van het loodswezen te Den Hel der. Deze laatste ging om on geveer half tien met behulp van een Broektoestel van de kust wacht aan boord om een onder houd te hebben met de kapitein en even later ging ook de heer Klein, een inspecteur van de Reddingmij aan boord van het gestrande schip. Onze verslaggever vernam bij geruchte dat het schip in moei lijkheden was komen te verkeren door machineschade. Nader ver nam hij dat het water zakte en dat vermoed wordt, dat eerst tegen de avond, wanneer de sleepboten naar men hoopt gear riveerd zijn, pogingen kunnen worden ondernomen om het schip vlot te brengen. Eerst moet de stroom echter wat bedaard zijn. De belangstelling ter plaatse is groeiende. Talrijke kijkers, verslaggevers en fotografen heb ben zich naar de plaats van de ramp begeven. (Van onze speciale verslaggever) GRONINGEN Het nieuwe jaar is in de Noordelijke hoofdstad wel bijzonder triest ingezet. De gehele nacht heeft de Groninger brandweer verbeten gevochten tegen een ziedende vuurzee aan het Damsterdiep, waar een perceel, daterend uit het jaar 1612, een speelbal van de vlammen werd. Het huis brandde totaal af, terwijl van de inboedel niets gered kon worden. Door brand en waterschade moesten drie huisgezinnen elders hun intrek nemen. Twee leden van de bemanning van het Duitse kust vaartuig „Helmut" werden door een kolendampvergiftiging ge dood, terwijl de toestand van een ander lid niet zonder levens gevaar is. FRANS SCHIP OP DIJK GEZET Het Franse m.s. „Philippe I'D" is hedennacht in de buurt van Vlissingen op de Schelde aan de dijk gelopen. Het schip, groot 5800 ton was op weg naar Ant werpen. Het gelukte sleepboten niet om het schip los te krij gen. ALKMAAR 31 Dec. Voor de veemarkt van Maandag be stond van slagerszijde een goede belangstelling. De kwaliteit van het merendeel der aangevoerde koeien was uitstekend, de handel verliep matig met hoge prijzen. Een notering van 3,per kg behoorde dan ook niet tot de uit zonderingen. De nuchtere, kalve ren zijn wegens de hoge prijzen eveneens matig verhandeld. Tegen de verwachting in be stond er veel vraag naar varkens. Dit gold vooral voor de zware dieren die direct, bij de aanvang der markt, vlug verkocht wer den. Voor de lichte varkens be staat al sinds maanden maar wei nig interesse en ook Maandag was het verloop maar matig tot traag te noemen. Vergeleken bij twee weken terug -waren de noterin gen vrijwel onveranderd, al is een klein quantum zware var kens boven de hoogst gegeven no tering verkocht. Om ruim kwart voor drie gis termorgen werd groot alarm ge blazen toen een melding binnen kwam, dat een oud perceel aan het Damsterdiep 42 in brand stond. De brandweer rukte met groot materiaal uit en bond een langdurige strijd aan tegen het spel der vlammen. Door de com pacte bouw van dit perceel moest het vuur van verschillende kan ten worden aangepakt. Het huis werd door twee huisgezinnen bewoond, t.w. de fam. v. d. Spaa en v. d. Velde, terwijl beneden woonde de fam. Klinkhamer. De heer Klinkhamer had daarnaast in het sousterrain een groenten winkeltje met een overkapte buiten-étalage. Als voorlopige oorzaak van de brand werd aangenomen, dat een kerstboom, die uiteraard door het lange staan, kurkdroog was, had vlamgevat. Tijdens dit gebeuren bevonden zich alle familieleden zoals verklaard werd in de keuken voor het bakken van oliebollen. Men was de kamer ingekomen en had toen een laaiende vlammenzee gezien. De heer v. d. Spaa zou nog ge tracht hebben met emmers water het vuur te doven, maar zijn verrichtingen zouden zonder resultaat zijn geweest. Men kon toen ternauwernood het brandende huis verlaten en moest alles achterlaten. Trieste ontdekkin? oo Duits schip. De kapitein van het Duitse motorschin „Helmut", dat Oude jaarsavond de Oostersluis te Gro ningen was binnengelonen. deed on Nieuwiaarsmoreen een zeer trieste ontdekking. In het voor onder trof hij drie leden van zijn bemanning in bewusteloze toe stand aan. Bij een ingesteld on derzoek bleek, dat bij twee leden van de bemanning de levensgees ten reeds waren geweken, ter wijl de toestand van het andere lid niet zonder levensgevaar is. De slachtoffers, die in een ver trek bijeenzaten, waar een ka chel werd gestookt, doch waarin geen ventilatie was aangebracht, zijn bezweken aan kolendamp vergiftiging. 's Avonds tevoren hadden zij, zoals gebruikelijk op Duitse schepen, een fles cognac van de kapitein ontvangen en waren zij voornemens het Oude Jaar te vieren, samen op het schip, ver weg van familieleden en kennis sen. Uit de fles waren slechts een paar glaasjes gedronken toen de slachtoffers door de koolmo- noxydevergiftiging werden over vallen. Op de Medische afdeliing van het Academisch Ziekenhuis werd nog geruime tijd kunstma tige ademhaling toégepast en zuurstof toegediend. Bij twee van de Duitse matrozen heeft het niet meer mogen baten. Het derde slachtoffer is nog steeds buiten kennis en kon niet worden ver hoord. De Helmut" is een houtschip uit Hamburg en vaart voor de rederij Friederich Draayer te Hamburg. Kapitein was F. M. Andresen uit Hamburg. De namen van de overleden slachtoffers zijn. de 17-jarige Hans Walter Marquard- sen uit Cuxhafen, lichtmatroos, en de 19-jarige Egon Max Ber- thold Wulf, uit Hamburg, die de functie van jonkmann aan boord vervulde. Het derde slachtoffer is de 20- jarige Horst Karl Kruze uit Ham burg. BREDA Ir. H. J. Giesen, inspecteur van de Nederlandse Heide maatschappij te Breda, zal 5 Januari a.s. met het m.s. „Skau- bruyn" naar Nieuw-Zeeland emigreren. De emigratie van de heer Giesen heeft een twee-ledig doeL Op de eerste plaats is het zijn bedoeling zich in Nieuw-Zeeland als particulier te vestigen. Daarnaast heeft hij verschillende opdrachten te vervullen, die belangrijk zijn voor de emigratie naar Nïeüw-Zeeland. In het bijzonder zal hij zich orienteren over de mogelijkheid in hoeverre Nederlandse intel lectuelen en technici een pas send emplooy in Nieuw Zee land kunnen vinden. Vele van zijn opdrachten lig gen op cultuur-technisch en za kelijk terrein Onder de eerste categorie vallen o.m. de mecha nische ontginningen, ontwate- rings- en waterbouwkundige werken, de erosiebestrijding, als mede de algemene land- en bosbouwkundige mogelijkheden voor jonge Nederlanders: Daarnaast zal de heer Giesen ook Nederlandse zakenbelangen in Nieuw Zeeland tot ontwikke ling trachten te brengen, o.a. voor aannemersbedrijven en spe ciale werktuigenfabrieken. Ook de exportmogelijkheden voor be paalde industrieën in ons land zal hij nagaan. Gedacht wordt daarbij aan pootaardappelen en fijne zaden. Zo zal ook aandacht worden besteed aan de export van speciale ontginnings. en bosbouwwerktuigen vanuit Ne derland. Ir. Giesen zal via mededelin gen aan o.m. het. commissariaat voor de emigratie Nederland van algemene voorlichting dienen in verband met de emigratie naar Nieuw Zeeland. Een van de belangrijkste on derdelen van zijn program ziet ir. Giesen in het bestuderen van de mogelijkheden meer boe- ren- en tuindersgezinnen naar Nieuw-Zeeland over te brengen. Ir. Giesen maakte deel uit van de agrarische en planologische commissie voor de ontsluiting van de Biesbosch en werkte mee aan het tot stand komen van tal van plannen voor de afwatering van diverse waterschappen in Noord-Brabant. Hij was voorts betrokken bij diverse ruilverka velingen in Zeeland en Brabant en had de supervisie bij de uitvoering van cultuur-technische werken voor dë herverkaveling van Walcheren. Slechts twee ontmoetingen gingen ditmaal door. De storm en regen eisten een zware tol en we hebben in dubio gestaan of we prijzen zouden toekennen of niet. Maar er waren zoveel trouwe inzenders, dat we bezweken zijn voor de verleiding en dus zijn er ook deze week vijf gelukkigen, .die met een prijs uit het oude jaar 1952 kunnen binnenwandelen. Eén was er die beide uitslagen volkomen juist voorspelde. Een complimentje voor deze heer v. d. Weijde uit Alkmaar. De vier overigen moesten we weer uit de hoge hoed vissen, daar er vijftien inzenders waren, die drie punten behaalden. Hier volgen dan de prijswinnaars: C. v. d. WEIJDE, Grote Beerstraat 12, Alkmaar (f 5.—). JAC. OUD, Hoofdstraat A 254 te Bovenkarspel (f 2.50). S. v. ROOTSELAAR, Corn. Evertsestraat 23, Den Helder; J. E. URSEM, West 41 (rood), Hoorn; C. ROODT, Zuideinde 38, Hoogwoud (allen met f I.—). De nieuwe prijsvraag eist weer aller aandacht en vindingrijkheid. Mogen we weer net zoveel of liever nog meer inzendingen binnen krijgen dan. het afgelopen jaar. Naam: Adres: Woonplaats:•- -• 1. Achter de namen s an de clubs de CIJFERS plaatsen, waarmede volgens Uw mening de wedstrijd zal worden beslist 2. Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en adres moeten ais brief worden verzonden De enveloppe NIET dicht- plakken en op de enveloppe schrijven „VOETBALPRIJSVRAAG" daarmee bespaart U ons veel werk 3 Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd ELKE WOENSDAG ZULLEN WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT DE UITSLAG" PUBLICEREN Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend. Voor het juist voorspellen van winst of gelijk spel, docb met met de goede cijfers krijgt men één punt Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen) worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: Er wordt over de toekenning van de prijzen geen correspon dentie gevoerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5