Bemanning verwacht vandaag te worden losgetrokken Europese steenkoolcrisis wordt te Parijs besproken Uitwisseling gevangenen man tegen man Dinsdag a.s. de eerste diesel naar Den Helder l.€ 1H Metselaar in Varsseveld met knuppel neergeslagen larsaJv. DAGBLAD VOOR ALKMAAR Haags vuurwerk Godsdienstvrijheid in Zweden kleding Hoorn >oed jesland EN OMGEVING NHD onder de Kerstboom DE BIJ PETTEN GESTRANDE NOOR Belangstelling van het publiek zelfs 's avonds zeer groot Engelsen zijn gek, zegt Azzam Pasja Woonschipper tapte licht van de straat Arbeiders omringd door muur van vuur Katholieke kloosters weer toegestaan Stakende arbeiders van D.U.W. werkwillig Rijksbijdrage voor schilderwerken? Geallieerden stellen in Korea voor: Feest op het traject Deserteurs terug naar Nederland Onder vluchtelingen heerst ellende Ongeregeldheden bij kerstboom- brandjes Den Haag r-,_...r.. ----- Van f1500.- beroofd zalig nieuw- tevens Repa- Breed er. if 5152, Alkmaar, kennissen een prettig U in naar genoe- dienen. G.N. HhAAS" JE HAT A AH f wasmachines, (■motoren, Tuit- (liëntèle, vrien- loedig en zalig -BOEKEL lienst Kalver- /ensen de ge- liëntèle een üalig Nieuwjaar HOUT en Echtgenote, >e Vriendschap'' arwinkelier te horn, wensen ;achte cliëntèle arsp. Nieuwjaar STDORP iAANDORP- GROOT ij Kerkbuurt ihorn Z.N. :uwjaar U het Admini- en Assurantie- r NBREDERODE horn IIILDER L.DER-BEERS j, Kerkbuurt- ihorn, i U veel zegen lieuwe jaar. KER CER-RIJKES lufacturen, lijk- ihorn Z.N. [E [E- MST STRAATEN >n Kruideniers- Kalverdijk, iedereen een lieuwjaar. :'s Koek- en Ban- kerij, Kalver- enst allen een Nieuwjaar. AS -PANKRAS Boter en Kaas, dijk Z.N. tEBOOM, nier, Korendijk al een Zalig iaar. ,EE, Koek- en Ban- nbu'rgZ.N. JEKEL, dijk, bezorger :t, Libelle en ma Z.N. iUUWUVW daar sprong jn, helemaal Dit gebeurde dat vreemde vroeg dat e soldaat. en weg was a gauw bleef, d. „O, dat s. „Die zorgt srlijk zeggen, neke is dat", Ik heb nog HET FEIT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties; Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN (Pagina 1) Donderdag 3 Januari 1952 46e Jaargang No. 12363 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 (Van onze verslaggevers) PETTEN, Woensdagavond In een bed van sissend schuim wiegelt de Frammeggen heen en weer. De woedende storm van de laatste Decemberdagen is wat afgezakt, maar er staat nog een felle bries. De vloed is opgekomen „om de Zuid", zoals de kustwacht zegt. Zacht schuurt de boeg onder het schuim legen de keien van de dijk. Wij schreven gisteren al, dat het schip iets teruggekomen was uif 't gat, dat 't in de dijk ge slagen had. Het is een flink gat, van enige meters in het vierkant. De boeg, door een stevige lijn met het land verbonden, torent er slechts enkele meters vandaan omhoog. In het licht van de dek- lampen staat op de dijk een zwij gende menigte. Want de mare van de stran ding heeft zelfs in deze gure avond honderden naar de zee wering getrokken. Politie is langs de dijk in de weer rijen auto's in het gelid te zetten. Het is op de winterse wegen in het lage achterland zomers druk. Gevaar? Hoe is de positie van het schip? Zoals bekend liep de voorsteven op de zeewering. De achtersteven hangt op een strek dam. Zakt de wind af en trekt de zee zich straks terug, dan kan rustig de vloed bij wat kal mer weer afgewacht worden. Dan zullen de sleepboten, die nu geen kans hebben bij de Frammeggen te komen, een po ging doen de houtboot los te trekken. Enkele kleine lekken, die voor en achter zijn ontstaan, kunnen geen kwaad. Wat ern stiger is: het schip mist zijn roer. Dat is eerst vanmiddag gebleken. Met het gevaar van wegge spoeld worden tot over de strek dam voor ogen heeft de beman ning vanavond de reeds geledig de ballasttanks weer vol water laten lopen. Daardoor is het schip iets dieper gekomen, zo dat wind en stroming het ni"et zo gemakkelijk ovpr de dam zullen werpen. Donderdagochtend. Het is voor de Frammeesren een rus tige nacht geweest. De stroming heeft de neus iets meer naar het Noorden gebracht, anderhalve meter ongeveer De eerste stuur man. met wie wii een gesnrek hadden, verwachtte vanochtend de ..Oceaan" van de fa. Doeksen, d>e in Den Helder ligt. Inmiddels worden drie vletten naderbij gehaald, die de verbinding met PARIJS (A.P.). Abdoel Rah man Azzam Pasja, secretaris generaal van de Arabische Liga heeft de Britten gisteren gekken genoemd, omdat zij in de zone van het Suez-kanaal willen blij ven. „Zij zijn gek", zei hij, „om te vechten tegen een land met 20 millioen inwoners, die vastbe sloten zijn hen er uit te zetten. Geen macht kan de Egyptische nationalistische beweging tegen houden. De Britten moeten óf het hele land gedurende 20 jaar be zetten óf zij moeten er uit". Hij beschuldigde de Britten er van 10.000 man in de zone te hou den om andere dan traditionele redenen. de sleepboot tot stand moeten brengen. Er staat een wilde branding. De publieke belangstelling groeit. Daar de toeschouwers gis teravond al het gras van de we ring gelopen hebben, wordt de dijk nu met prikkeldraad afge zet, waarin slechts enkele ope ningen zullen zijn. Planken en balken komen op de rails, op de kruin van de dijk. Een on dernemende palingkoopman heeft op de glooiing, enkele meters van het schip vanochtend zijn kraam voor de ras aangroeiende schare toeschouwers opengesteld. Om tien uur heeft de Neder landse loods de Frameggen met het Whippertoestel verlaten. Langs dezelfde weg is de kapi tein Moorman van de bergings maatschappij aan boord gegaan, in afwachting van de sleepboot, die naar wij vernamen thans van Den Helder onderweg is. DRIE MAANDEN BROMMEN Een woonschipbewoner uit Am sterdam, die „het G.E.B. niet had willen lastig vallen" en daarom in de Brouwersgracht via een door hem zelf aangelegde aftak king electriciteit had betrokken van een langs de grachtenwal staande straatlantaarn, is gister morgen bij verstek door de Am sterdamse Politierechter tot drie maanden veroordeeld. De officier had één maand geëist. In het vooronderzoek was ge bleken, dat de verdachte ook vroeger in de Lijnbaansgracht op dezelfde wijze zijn schip van licht had voorzien en aldus vier jaar lang op zijn wijze had bijgedragen tot de opvoering van het stroom verbruik ten behoeve van de straatverlichting. Een getuige-deskundige ver klaarde, dat dergelijke aftakkin gen naar woonschuiten in verband met mogelijke kortsluiting op het water levensgevaarlijk zijn, in dien ze niet deskundig worden aangelegd. De sleepboot moet twee grote ankers aan boord hebben, die door een reddingsvlet zullen worden overgebracht naar de Frameggen. Het is n.l. de bedoe ling dat ook de Noor de kracht van zijn machines zal gebruiken om vrij te komen. De vlet van Betten en Callantsoog, bemand met mensen van de Reddings maatschappij uit deze plaatsen, is reeds aangekomen en wacht nu op de aankomst van de sleep boot. Het schip, dat in 1948 te Sta- vanger werd gebouwd, eigendom is van de rederij Vindegge A/s te Oslo, meet 309 voet en had 21 man aan boord. EEN ZWAARGEWONDE Drie arbeiders in een carrosse riefabriek te Eindhoven zagen zich, toen zij zich gistermiddag bij een ondeugdelijke gaskachel stonden te warmen, plotseling door een muur van vuur om ringd, welke van de vloer tot het dak reikte. Twee hunner slaagden er in, ten koste van lichte brandwonden aan hoofd en handen, naar buiten te komen. De derde kwam echter te vallen, waarop zijn kleren vlam vatten. Met zware brandwonden werd hij later naar het Binnen, ziekenhuis overgebracht. De brandweer had het vuur snel onder de knie. De oorzaak van het ongeval bleek een bus aceton, welke was omgevallen. De vloeistof had zich over de vloer van de werkplaats verspreid en was vervolgens langzaam begin nen te verdampen. Toen het uiterst brandbare gas de gas kachel bereikte vloog het in brand. BRAND IN KINDERKAMER In een woning aan de Ruyck- rocklaan te Den Haag is op Nieuw jaarsmorgen in een kinderkamer brand ontstaan, doordat een bran dend electrisoh kacheltje te dicht bij een commode was geplaatst. Een jongetje van zestien maanden en een meisje van twee-en-een- half jaar werden met brandwon den in bewusteloze toestand naar het Julianakinderziekenhuis over gebracht. Er is geen gevaar voor hun leven. 1350 verkeersslachtoffers met Kerstmis en Nieuwjaar NEW YORK (A.P.). Gedu rende de vacantiedagen van Kerstmis en Nieuwjaar hebben in de V.S. meer dan 1350 personen door ongevallen het leven ver loren. Gisteren is in Zweden de door de Rijksdag geratificeerde wet op de vrijheid van godsdienst van kracht geworden. Het staat thans elke Zweedse staatsburger vrij al dan niet in de Lutherse Staats kerk te blijven of uit te treden. De Katholieke Kerk heeft met het in werking treden van deze wet sedert 1595 voor het eerst weer de vrijheid gekregen kloos ters in te richten en in stand te houden. Volgens de nieuwe wet is het lidmaatschap der Lutherse kerk nog slechts verplicht voor de koning, de minister voor Kerke lijke aangelegenheden en de mi nister van Onderwijs, zomede voor rechters en ambtenaren, die zich rechtstreeks met kerkelijke aan gelegenheden hebben te bemoeien en uit de aard der zaak ook voor de hoogleraren in de theo logie. Intussen blijft de administratie van de bevolkingsregisters, ook waar het niet-Lutheranen betreft, bij de kerkelijke parochies, zodat zij ook voortaan 60 procent van de kerkelijke belasting als ver goeding hiervoor zullen blijven ontvangen. PARIJS. Op 11 Januari zul len op uitnodiging van minister Stikker, de ministers van Buiten landse Zaken of Financiën van 18 Europese landen, die zitting heb ben in de bestuursraad van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking, te Parijs bijeenkomen ter bespreking van de onvoldoende kolenvoorziening van Europa, welke de grootste bedreiging vormt voor de uitvoe ring van het bewapeningspro gramma. Van Amerikaanse zijde is de laatste tijd aangedrongen op gro tere Europese inspanning tot ver groting van de kolen-productie, aangezien de Europese landen, die onder de Amerikaanse hulpver lening vallen, op het ogenblik on geveer 700 millioen dollar per jaar moeten besteden voor de invoer van kolen uit de Verenigde Sta ten. De koleninvoer uit de Ver enigde Staten wordt voor 1951 geraamd op 28 millioen ton. Verwacht wordt dat tijdens de Sitting critlok zal worden op Engeland en Duits land, die vroeger beide belang rijke exporteurs van steenkool waren. Op het ogenblik echter moet Engeland steenkool invoe ren en Duitsland heeft reeds her haalde malen verzocht om van de Al lijkt het net of Bonga (op de voor grond) zijn speelge noot-nijlpaard Pinky tracht in te slikken: toch doen beiden niets anders dan bedelen om apenootjes bij de bezoekers van de die rentuin van Washing ton. EN DE MINISTER VERGEVINGSGEZIND ASSEN. Bij de D.U.W. in spectie te Assen zijn nu van bijna alle 350 stakers, die op 20 Decem ber het werk op het Orvelterveld en het Mantingerveld neerlegden, formulieren binnengekomen met het verzoek weer in dienst te worden genomen. Gistermorgen zijn de briefjes die getekend zijn na de vergadering op Oudejaars dag in Emmen, naar Assen ge bracht. De minister heeft beslo ten dat de arbeiders, die hun ver zoek de vorige week hebben in gediend (35 in totaal) a.s. Maan dag weer aan het werk mogen gaan, doch op de oude voorwaar den. Over de verzoeken die na Zondag zijn binnengekomen moet de minister nog een beslissing nemen. Bij het departement van Weder opbouw en Volkshuisvesting is thans in vergevorderde staat van voorbereiding een regeling om het uitvoeren van grotere schil derwerken gedurende de winter periode van Rijkswege te stimu leren, aldus verneemt het A.N.P. De regeling zou voorzien in een Rijksbijdrage in de loonkosten van grotere schilderwerken en is bedoeld om de seizoenwerkloos heid onder de schilders te beper ken. Deze bijdragen zouden niet worden verleend voor nieuwbouw en voor Rijkswerken. De werken moeten voor 31 Maart gereed zijn. De regeling geldt als proef en zou zo mogelijk nadat de minister een besluit heeft genomen, van kracht worden verklaard. Wanneer de proef slaagt, zal deze volgend jaar worden herhaald en mis schien worden uitgebreid. Eind November waren ongeveer 5000 schilders als werkloos geregis treerd. Men verwacht dat dit aan tal spoedig tot 6000 zal oplopen. Man onder tram gedood Woensdagavond is op de Cein tuurbaan te Amsterdam een 58- jarige man onder een wagen van lijn 3 gekomen en op slag gedood. De man wilde nog op de tram springen toen deze al .optrok. Hij kwam daarbij in botsing met een ander, die op de vluchtheuvel stond, viel en raakte onder de bijwagen. Textielarbeiders ontslagen Als gevolg van afzetmoeilijk- heden werden bij de wol- en katoenfabriek Schrader, Schnei der, Tyert en Co. te Delden veer tig textielarbeiders ontslagen- verplichting om steenkool naar de geallieerden te exporteren, ontheven te worden, wegens het toenemend binnenlands verbruik. HONDERD DODEN BIJ ORKAAN Volgens in Auckland (Nieuw- Zeeland) ontvangen berichten zijn op Kerstdag door een orkaan, die het eiland Epi (Nieuwe Hebriden) teisterde, bijna 100 inboorlingen verdronken. De storm verwoestte huizen en tuinen en twee bar kassen van de Presbyteriaanse missie. PANMOENDJON. Woensdag hebben de geallieerden voorge steld de krijgsgevangenen in Korea op basis van man tegen man uit te wisselen, zulks in te genstelling tot het communistische voorstel, dat collectieve uitwisse ling beoogt. Volgens het zes punten omvat tend geallieerd voorstel zouden alle krijgsgevangenen, die willen repatriëren, man tegen man wor den uitgewisseld tot een van beide partijen alle gevangenen heeft uitgeleverd. De dan overblijvende krijgsge vangenen zouden tegen burgers worden uitgewisseld. Tenslotte zouden alle Koreanen, die te ken nen geven zich in Noord- of Zuid- Korea te willen vestigen, naar het gebied hunner keuze worden teruggevoerd. Alle krijgsgevangenen, die niet naar dat gedeelte van Korea, waar zij vandaan komen, wensen terug te keren, zouden op ere woord worden vrijgelaten. Zij moeten beloven niet meer aan een strijd in Korea te zullen deel nemen. Vertegenwoordigers van het Internationale Rode Kruis zouden volgens het geallieerde voorstel alle krijgsgevangenen en burgers man voor man ondervragen naar (Van onze redacteur) De komst van de eerste Die- seltrein od het traject Alkmaar Den Helder heeft beeTiineliiker- wiize een zeer nrettiee reactie gewekt bii de inwoners van Den Helder. Schaeen en Alk maar. Naar wii vernemen liet het in de bedoeline de indienst- stellinc van dit materiëel een feestelijk karakter te ceven. Vermoedelijk zullen vertegen woordigers van de N.S., van de Koninklijke Marine, van de ge meentebesturen van Alkmaar, Schagen en Den Helder en van de V.V.V. van genoemde ge meenten op Dinsdag 8 Januari a.s. met de Dieseltrein, die om 10.02 in Den Helder aankomt, meereizen. Van de N.S. worden verwacht de dhef-dienst vervoer, de heer W. Blankerts, en de. hoofdinspec. teur voor Noord-Holland, terwijl namens de Koninklijke Marine waarschijnlijk de chef-staf van de Commandant Zeemacht Ne derland bij deze feestelijke rit zal worden afgevaardigd. Op verschillende stations staan SCHIETPARTIJ TE NEURENBERG NEURENBERG (A.P.). In de nabijheid van een Amerikaanse militaire club is op Nieuwjaars dag een Amerikaanse soldaat doodgeschoten. Volgens een bekendmaking van het leger zou de soldaat, die in strijd met de voorschriften in burger was gekleed, zich verzet hebben toen militaire politie hem in de club wilde arresteren en werd hij gedood bij een poging tot ontvluchten. DJAKARTA (A.P.). Twee Nederlandse soldaten, die vier jaar geleden uit het Nederlandse expeditielegcr zouden zijn gede serteerd om zich aan te sluiten bij Indonesische revolutionnaire strijdgroepen, zijn aan de Neder landse autoriteiten te Djakarta overgegeven en worden naar Ne derland teruggezonden. Het bureau van de Nederlandse Hoge Commissaris deelde mede, dat de soldaten de Baat en Hui sing (voorletters onbekend) aan vankelijk naar de Indonesiërs zijn fedeserteerd, maar zich later heb- en aangesloten bij bandieten benden. De Baat werd op Java en Hui sing op Sumatra gegrepen door de Indonesische Veiligheidsdienst. Beiden hebben bijna een jaar in Indonesische gevangenissen door gebracht alvorens aan de Neder landers te worden uitgeleverd. In Nederland zullen zij wegens de sertie voor de Krijgsraad moeten verschijnen. Beide mannen, gekleed in khaki uniform, zijn per Constellation van de K.L.M. naar Singapore vertrokken vanwaar zij met het Nederlandse troepenschip „Wa terman" naar Nederland zullen worden vervoerd. uiteraard deputaties van ver enigingen uit de burgerij voor de ontvangst gereed, terwijl op het eindstation Den Helder een deputatie van de Koninklijke Marine de trein zal verwelkomen, waarbij B. en W. van deze ge meente officieel dit lang-verbei- de materiëel zullen begroeten. Zoals bekend zal de diesel- tractie voorlopig slechts enkele dagen per week de dienst onder houden, doch de zomerdienst zal waarschijnlijk betere perspectie ven openen. PROVINCIALE VOEDSELCOMMISSARIS Tot opvolger van J. de Veer is tot voedselcommissaris in Nrd.- Holland benoemd de heer Ir. J. K. Slim, thans in gelijke func tie in Utrecht. Ir. Slim is ingenieur van Wa- geningen, afkomstig uit Wilder- vank en enige tijd werkzaam geweest bij de Landbouwcrisis organisatie te Den Haag, waar hij in 1938 chef was van de Ak- kerbouwcentrale. VAN HEUVEN GOEDHART VRAAGT DRIE MILLIOEN PARIJS. De Hoge Commissa ris van de UNO voor de vluchte lingen, onze landgenoot dr. G. J. van Heuven Goedhart, verzocht gisteren de sociale commissie van de UNO om een crediet van drie millioen dollar ter bestrijding van honger en andere noden onder de tenminste anderhalf millioen vluchtelingen die er nog altijd zijn er wier getal jaarlijks met 15 tot 20.000 toeneemt. Spoedeisende hulp is geboden voor 360 t.b.c.-lijders onder vluch telingen te Triëst en voor 2000 uitgewekenen te Sjanghai. Van Heuven Goedhart wiens commis sariaat over kantoren te Bonn, Wenen en Washington beschikt, bereidt de oprichting van kanto ren voor te Brussel, in Grieken land en Italië, in Bangkok en twee in Zuid-Amerika. hun wensen over het gebied waar zij zich willen vestigen, waarbij zou worden uitgegaan van de toe stand op 25 Juni 1950. De Noord-Koreaanse generaal Lee Sang-Tsjo, zou hebben ver klaard dat de communisten „uit politieke overwegingen" niet kon den instemmen met bepaalde delen van het nieuwe voorstel der verbondenen. Zo zouden zij van mening zijn dat de uitwisseling van militairen en burgers afzon derlijk moet geschieden. Ongeveer de helft van de 40.000 kerstbomen in den Haag is gis teravond onder het wakend oog van de Haagse politie en met mu zikale omlijsting van het politie- muziekcorps op 6 pleinen „m stijl" verbrand. Het opstoken van de andere helft op Oudejaarsavond leidde echter ook ditmaal weer tot ongeregeldheden. Op de Gouver neurlaan vermaakten opgeschoten jongens zich b.v. met het gooien van stenen door winkelruiten Een 22-jarige tekenaar gooide rotjes op brandende bomen en iigt nu in het ziekenhuis. De poli tie moest met de blote sabel char geren. In andere delen van de stad werden straatlantaarns ver nield en verkeersborden omge trokken. Een 13-jarige.jongen die met een zak vol rotjes bij een kerstboombrand stond te kijken kreeg brandwonden aan zijn been toen het vuurwerk door de hitte in zijn zak tot ontploffing kwam. Een negeniarige jongen die een blik met olie en benzine in brand had gestoken, kwam eveneens in het ziekenhuis terecht. Ds. Niemöller te Moskou aangekomen MOSKOU. Ds. Martin Niemöller x leider van de protestantse kerk in Duitsland, is in gezelschap van zijn dochter Ada te Moskou aan gekomen. Hij werd op het vlieg veld begroet door Aartsbisschop Macari en vertegenwoordigers van de Russische Orthodoxe kerk. Belgische gesneuvelden in eigen land begraven Het stoffelijk overschot van de 23 in Korea gesneuvelde Belgische vrijwilligers zal in Belgische bo dem ter aarde worden besteld. De gesneuvelden zullen op 4 Ja nuari aan boord van de „General Langfitt" in de haven van Ant werpen aankomen. Op 8 Januari zal te Brussel een nationale rouw- hulde plaats vinden te hunner nagedachtenis. f - i 1P J i gÉiyp i ÉII§IIP istii n ASt >T (JMÜi Schaapherders uit de Landes, in het Zuidwesten van Frank rijk, vragen een Parijse poli tieagent de weg. Hun woon streek is zo moerassig dat ze gewoon zijn op stelten te gaan. Ze dragen jassen van schapen bont en Baskische mutsen en houden in geitenleren buidels de landwijn koel en met lange stokken de kudden vanaf hun hoge positie bijeen. De 60-jarige metselaar J. Rue- sink is Woensdagavond omstreeks half acht voor zijn woning te Varsseveld door een onbekende met een knuppel neergeslagen. De aanvaller heeft daarna de metselaar het geld dat deze in zijn zak had (ongeveer f 1500. ontfutseld en is er vandoor ge gaan. De Rijkspolitie uit Varsseveld en Terborg is onmiddellijk met het onderzoek begonnen. Zij vond de met bloed besmeurde knuppel in de tuin van de woning van R. Later op de avond is met een speurhond een onderzoek inge steld te Laag Keppel. De heer R. woonde de laatste tijd alleen, aangezien zijn vrouw in. een rusthuis vertoeft en zijn zoon in militaire dienst is- Hij kreeg een diepe hoofdwonde ten gevolge van de toegebrachte sla gen, maar was in staat naar het op enige tientallen meter verder gelegen stationsgebouw te gaan. Daar werd hij door een dokter behandeld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1