Katholieken van China vierden Kerstmis in het geheim Nieuw monstervliegtuig in de lucht Ir. Keus waarschuwt tegen beperking investeringen Industrie zette ruim vier milliard om Kennis van eigen kracht is het belangrijkste Jlosse Ptaa tjes Jloóóe J9laad je* Tweede Kerstfeest tijdens wrede kerkvervolging In derde kwartaal DE BEURS >r R.W. ewezen 76 mensen gered in 1951 Scheepsberichten B-52: 15 8.9kg. IV en slot DO IN Uu IN WAV v PAGINA 3 iRWACHTlNC door het 'eldig van Donier Vrijdagavond. 'ARINGEN >ewolkt met n. hoofdzakelijk ill ictes aanvankelijk ik enkele buie"' vakke wind tlisse," i zuidwest. In (1_ oeSe ochtend ®P Plaatsen lichte nmiddas ongeveer peraturen als van* W definitief 1ING REEDS 3ERUIMD \AN ZEE. Naar in het verbod van rstaat tot het bou- 1 villa aan de Bou- reen aan Zee. welk l behandeld in de rine. waarvan wii nber een verslag ïeeft het gem. be rgen, de Riikswater- it eenoenul verbod ij ks waterstaat is dit ;r definitief afgewe- de aannemer zich gezien de fundering :n, hetgeen vorige ■hied. Naast dit ter- ïog 6 bouwterreinen verkocht waren, ij mogen eveneens i worden. it verbod bij nader aardbaar als men in de tijd van 10 ste 25 meter duin en. Hoewel dit gro- schuld was van de ;ing, welke niemand ld toeliet en waar- lige werkzaamheden ïoud van de duinen worden uitgevoerd, weer bij de jongste ïeter duin weggesla- e strook die voor was bestemd, en die ke stroming juist op zoveel te lijden had. Ie kwestie van de ïg tussen de ge- *en en de Rijkswa- g steeds voortgang de opdrachtgever voor de zomer een l wil hebben, een ;unning aangevraagd »uw te bouwen villa, aan de Zeeweg. GEEL-NIEUWS Men verzoekt ons i het volgende: Zon- HSV bij Randers op wedstrijd waarin de er zeker op revanche >or de in Heiloo ge- laag. HSV-ers, opge- e kunnen de punten iruiken! Voor de sup- /ermeld, dat de wed- alf drie aanvangt en rdt in het Ooijevaars- klaverjas-drive het Vegens grote belang- ïnen nog slechts en- Is ingeschreven wor- lie nog mee willen rden verzocht zich ten op te geven bij de ressen. De inschrijving a 6 Januari a.s. Hoede zij nog vermeld rive gehouden wordt 8 Januari in cafe aanvang 8 uur. In- n f 0.50 per persoon, ime behoeft men geen T of Rood Geel te zijn. el dames als heren, i. Het bestuur. 'rouwenbeweging Op Zondag 6 Jan. de R.K. Vrouwenbe- l Driekoningenavond, boon in de koek niet eten. Wie deze vindt, og 2 zelf gekozen le iding van deze avond men. Vocrr dit festijn ich alleen vanavond :n op Antoniusstr. 24, eens gaarne jonge le- 23 jaar worden geno- kunnen dan nog deel de naai- en kook- D.I.O. De gymnastiekver. leden mede dat het sttegenstaande de va- .won doorgang vindt. Benoemd f Als hoofd der r Bijzonder Lager On- Lisse, is benoemd onze it, de heer J. J. de de Grootelaan 35. KLASSE LIBRE AARTENSVLOTBRUG JN Van de 54 deel- an de voorwedstrijden persoonlijk biljartkam- 3e klasse libre (2-00 ït district Schagen van Ned. Biljartbond, pro- J. Bijipost van „De Sint Maarten met3.77, men van „Krijt op tijd" rn met 3.47 en A. van „Ons Genoegen" te lizen met 3.31. Van de deelnemers werden de e 8 beste resultaten ge in de eindstrijd uit te like zal worden gehou- iterdag 5 en. Zondag 6 s onder leiding van de „De Carambole" in 't Homan te St. Maar- Lig. Vet, „Krijt oP tijd" te 2. C. v.d. Oord „Oké" 3. H. Bos „De Caram- 5t. Maartensvlotbrug; 4- Pzn. „Ons Genoegen" enhuizen; 5. J- Vries- rgervlotbrug" te Bur- g; 6. P. Hoogland van tijd" te Dirkshorn; 7. A. Het Groene Laken" te g; 8. K. Bakker „Voor- Winkel. eserve is A- Delien van rts" te Winkel en de •eserve is P- Breed van >r" te St. Maarten. Bei- i beginnen de wedstrü- ïiddags om 2 uur. Zoals voorgaande kampioen s- >n is gegaan, verwach- ok voor deze weer een ingstelling. HONG-KONG (K.N.P.) In China had het Kerstfeest dit jaar niets van de vreugde en de triomf van zingende engelen en juichende herders. Slechts de armoede en de ontbering van het stalletje van Bethlehem zag men er terug. De drie en een half millioen Chinese katholieken konden niet zoals vroeger in grote getale naar hun kerkjes gaan om er de Kerstnacht te vieren. Met een arrestatie en haar gevolgen voor ogen dromden zij samen in bedompte achterkamertjes en woonden daar in stilte het H. Ofier bij, dat werd gecelebreerd door een ondergedoken missionaris. Slechts op enkele plaatsen in het onmetelijk grote China der communisten mocht het feest van Christus' Geboorte in het openbaar worden gevierd. van de bevroren vlakte van Mandsjoerije tot de warme kus ten van de Zuid-Chinese Zee. Zeer weinigen van de 1500 in China verblijvende missionaris sen droegen het H. Misoffer op met toestemming van de com munistische autoriteiten. Voor meer dan 300 Chinese en vreem de priesters was Kerstmis niet meer dan een nieuwe donkere dag in een vuile gevangenis, slechts gevierd met een vurig bidden van de Rozenkrans, afge teld op hun verkleumde vingers. De Kerk en het Christendom, ontsproten aan 't oorspronkelijke Kerstfeest, zijn in Rood-China reeds getekend tot de vernieti ging. Een jaar geleden wijzigde het regime van Peking zijn methode van voorgewende gods dienstvrijheid in actieve, hoewel soms vermonde, vervolging van de Kerk. Het anti-Katholieke program is in de laatste 12 maan den een der voornaamste officië le activiteiten geweest van de Chinese „volksrepubliek". Sedert Kerstmis 1950 is de communisti sche campagne tegen de Katho lieke Kerk tot de climax opge voerd onder de namen van „anti- imperialisme" en „de volkspatri- ottische beweging voor een onaf hankelijke kerk". Priesters verdreven Sinds de vorige Kerstmis zijn er bijna 1300 buitenlandse mis sionarissen uit China verdreven. Ongeveer 300 Chinese en vreem de priesters zucnten in gevange nissen en dwangarbeiderskampen Vijf en dertig bisschoppen wer. den verjaagd of gearresteerd. Het Legioen van Maria, een vereniging van lekenapostelen, werd gebrandmerkt als „revoluti- onnair" en buiten de wet gesteld. Zijn leden, de bloem der Katho lieke leken, zijn opgejaagd, aan de schandpaal getekend en dik wijls in de gevangenis geworpen. Drie Katholieke universiteiten zijn door de Roden „overgeno men"; .meestal werden de leiden- AMSTERDAM. Gedurende het jaar 1951 zijn de boten van de Kon. Noord- en Zuidholl. Red dingmaatschappij 91 keer uitge varen en in totaal werden 76 mensen gered. Het aantal gered de schipbreukelingen sedert de oprichting van de Mij. 1824 steeg hierdoor tot 7501. Met het reddingmaterieel, dat bestaat uit 25 motorreddingboten, 1 roeireddingboot, 2 roeiredding- vletten, 16 lijnwerp- en wipper toestellen en 9 waterdichte trac toren, werden 147 oefeningen ge houden. Behalve voor Nederlandse sche pen en vliegtuigen, werden de reddingboten gealarmeerd voor in nood verkerende schepen va rende onder de vlag van Chili, Denemarken, Duitsland, Enge land. Finland, Frankrijk, Hondu ras, Noorwegen en Zweden. In 1951 werd de motorredding boot ..Prins Hendrik" in dienst gesteld. Het nieuwe boothuis te Katwijk aan Zee, waarin een mo. terstrandreddingboot, als vervan ger van een roeireddingboot, werd gestationneerd, kwam gereed en de motorreddingboot „Neeltje Ja- eoba" uit ÏJmuiden, kreeg nieuwe motoren. Aalsdijk 1 v. New Orleans Le Havre; Alnati 2 vm. te M<m- tevide o; Bloemfontein 31 te Eastlonden; Cottica 1 v. Parama- ribo-Pontadelgada; Crcmenburgh 30 v. ÏJmuiden te Bilbao; Farm- sum 30 v. Philadelphia te R'dam; Madoera 28 te Los Angeles Park haven 2 v. Buenos Aires te Bahia Radja 29 v. Makassar; Riouw 31 v. Makassar-Balikpapan; Tarakan p. 2 Gibraltar-Halifax; Tegelberg 29 v. Singapore; Amstelvaart 31 A'dam-Golf v. Mexico: Eendracht 1 v. Falmouth-lstanboél: Kota Gede 5-1 ca. 6 u. voor Hoek v. Hoïl. verw.; Overijsel 2 nm. te Singapore verw.; Roepat 2 te Singapore verw.; Sloterdijk 2 v. Alexandrië-Port Said; Waterman p. 2 Sabang-Aden; Westerdam 2 v. R'dam te New York. 4 Januari: Octaafdag van Onnozele Kinderen Wat spreekt meer tot de mensen dan de onschuld van het kind! Ouders zullen angst vallig er voor waken dat in deze moderne tijd het kind zijn onschuldig karakter niet zal verliezen. Met weemoed constateren verschillende moeders, dat door allerlei verkeerde voorlichting hun kinderen vroeg oud geworden zijn. Helaas zijn er tegen woordig velen, die die schone gesteltenis door allerlei vrije gesprekken en verkeerde da den vernietigen. Herinneren zij zich op deze Octaafdag het woord van het Evangelie: „Wee degene, die deze klei nen ergert. Het ware beter dat hij met een molensteen om de hals in de zee gewor pen werd". En wijs nu niet naar anderen, onderzoek ook in alle oprechtheid uw gewe ten, of u misschien ook op een of andere wijze de on schuld in het kind kapot ge maakt hebt. IN DESERTO de priesters-hoogleraren gearres teerd. De Katholieke drukkerijen en uitgeverijen zijn in beslag ge nomen. Katholieke dagbladen, tijdschriften en boeken werden verboden. Katholieke scholen, ziekenhuizen, apotheken en te huizen voor ouden van dagen en wezen kortom alle Katholieke werken van liefdadigheid zijn bezet door de communisten en bestemd tot liquidatie. Door dit sombere patroon van kerkvervol. ging zijn nog geweven de pogin gen van het communistische schrikbewind om een onafhanke lijke, nationale „Katholieke" Kerk te stichten, onderworpen aan de Pekingse dictatuur. Deze maatregelen tonen het wezen en de grondigheid van de communis tische kerkvervolging in China, Enige lichtstraal De enige lichtstraal in het an ders zo donkere levensbeeld van China was op het voorbije Kerst feest het diepe geloof van zijn Katholieken. Zij vierden het eeuwenoud gebeuren als de eer ste Christenen in de catacomben in zwijgend maar vurig gebed. Het zichtbare geraamte der Kerk wordt systematisch vernie tigd. Maar in het hart van de millioenen opgejaagde Chinese Katholieken brandt het vuur feller dan ooit. Hun vastgewor- telde geloof, zo vertrouwen de verdreven missionarissen, zal de verwoesting van de stoffelijke Kerk overleven. VENNOOT EFA PRODUKA OP VRIJE VOETEN Naar wij vernemen heeft de Amsterdamse rechtbank de voor lopige hechtenis van de beherend vennoot van de stofzuigerfabriek Efa Produka doen opheffen. Het bedrijf was ruim twêe jaar gele den failliet verklaard. De behe rend vennoot, J. A. C. M. bevond zich toen in het buitenland. De politie meende dat hij zich schul dig had gemaakt aan verduiste ring en bedriegelijke bankbreuk. Hij werd gearresteerd toen hij zich ongeveer twee maanden ge leden in de omgeving van Am sterdam ophield. Hangende het verdere onderzoek werd hij in voorlopige hechtenis gesteld, wel ke kort voor Kerstmis, op last van de rechtbank werd beëindigd. DEN HAAG Zoals is gemeld heeft de Amerikaanse luchtmacht Zaterdag de eerste foto voor pu blicatie vrijgegeven van de Boeing B-52 zware straalbommen- werper. De B-52 is uitgerust met acht turbine-straalmotoren; het toestel moet een vergrote editie zijn van de bekende B-47a middelzware straalbommenwerper. Er waren sinds 1950 twee prototypen van de B-52 in aanbouw, het eerste ervan zou naar men verwachtte in de herfst van 1951 de eerste vlucht maken. Volgens „Jane's all the worlds aircraft" is niets naders over dit toestel bekend tot dusverre. Men kan zich ech ter enigszins een voorstelling maken van de afmetingen van de B-52 als men zijn gewicht van 158.900 kg vergelijkt met dat van toestellen, die ook in ons land bekende verschijningen zijn. Zo weegt de Lockheed „Constellati on" maximaal (bij de start) 48.580 kg, de „Super Constellati on", die ook door de KLM besteld is, weegt ten hoogste 54.480 kg, de Boeing „Stratocruiser" heeft een startgewicht van 76.195 kg, de douglas DC-6 van 44.130 kg, de Douglas DC-6 B die binnen- LIBYE ERKENT TITEL VAN KONING FAROEK LONDEN. Libye heeft de nieuwe titel van Faroek, „Koning van Egypte en Soedan" erkend. In diplomatieke kringen te Lon den toonde men zich teleurgesteld over het besluit van de nieuwe staat, die er zich overigens dui delijk onafhankelijk van Engeland door heeft betoond. Naar verluidt is het Libysche besluit ingegeven zowel door de wens om vreedzame betrekkingen met een machtiger nabuurland te onderhouden als om tot de Arabi sche Liga toe te treden. kort de Nederlandse luchtvloot komt versterken 48.125 kg. De Consolidated Vultee B-36 zware bommenwerper moet in totaal 126.100 kg wegen; de B-47a 84.000 kg. Het grootste vliegtuig ter wereld, de vliegboot van Ho ward Hughes zal de B-52 in ge- wihet nog de baas zijn: zij weegt nl. 181.600 kg, heeft een vleugel van 97.6 m lengte, is 66.8 m lang. GEEN ECHTE VAN GOGHS TE BREDA De te Breda door de 82-jarige heer Schalk ontdekte drie doeken van „Vincent van Gogh" blijken copieën te zijn, aldus het oordeel van een Haags expert die op ver zoek van een kunstliefhebber de doeken onderzocht. Hij noemde twee der doeken „stuntelige copieën" naar schilderijen van Van Gogh, die zich thans bevin den in het Kröller-Müller mu seum. Het derde doek was „ken nelijk" van de hand van dezelfde copiist. Een groep Nederland se boerenfamilies is naar de Verenigde Staten geëmigreerd, onder auspiciën van de Avondale Mills. De familie Rondermeer gaat zich op een boer derij nabij Davison in Alabama vestigen. Van links naar rechts: Cornelis Rondermeer, Tineke en Els, vier en twee-en-half jaar, Pe- tronella Rondermeer en de kleine Louise die de verre reis in haar rieten reiswiegje heeft gemaakt. Woensdagmiddag heeft de heer Ir. H- I. Keus, directeur der N.V. Heemaf te Hengelo, het personeel dezer onderneming in de grote hal toegesproken. Hij constateerde dat de omzet der onderneming zich in stijgende lijn op hoog niveau be woog. Het personeel onderging daardoor enige uitbreiding. De mooiste order was die van 25 elec- trische locomotieven voor de Ne derlandse Spoorwegen. Voor 1952 is de fabriek voorzien van vol doende werk voor een lonende ex ploitatie. Hier en daar blijkt evenwel dat onvoldoende middelen de vraag beperken. Dat overigens beper king van investering bij constant verbruik de toekomstige werkge legenheid in gevaar brengt is aan geen twijfel onderhevig. Waarscihiinliik is. dat bet moeite zal kosten in de huidige situatie de kapitalen te vinden, die daar voor beschikbaar gesteld dienen te worden. Even waarschijnlijk is, dat investeren beloond en aange moedigd in plaats van beboet en beperkt zal moeten worden. Ook hier geldt het „voor wat hoort wat," waarbij wij dienen te be denken, dait het zonder winst met de uitbreiding, ia zelfs met de instandhouding dbr werkgelegen heid is gedaan. Hoewel het schip goed geladen is, zijn er zorgen van algemene aard. Zolang de werker met angst de dag van het ingaan van zijn rust ziet naderen en compensatie van zijn tekort in goede munt is AMSTERDAM De industrie heeft in het derde kwartaal 1951 omgezet voor een totaal bedrag van f 4.487.474.000, waarvan f 3.309.256.000 in het binnenland en f 1.178.318.000 in het buiten land. De 10.451 bedrijven (onderne mingen met 10 en meer man personeel exclusief de openbare nutsbedrijven en de bouwnijver heid) waarop dit onderzoek van het C.B.S. betrekking had, had den aan het einde van het kwar taal totaal in dienst 871.816 per soneelsleden, onder wie 158.307 vrouwen. De grootste omzet werd ge maakt door de industrie van voedings- en genotmiddelen met fl.501.928.000, gevolgd door de metaalnijverheid met een bedrag van f 1.039.323.000, de textielnij verheid met f546.626.000, de che mische nijverheid met f360.720.000 en de papiernijverheid met f 210.285.000. De omzet was iets lager dan in het tweede kwar taal 1951, toen een bedrag werd gehaald van f4.641.129.000, met een personeelssterkte van 881.754, van wie 163.635 vrouwen. uitgesloten, zolang het die jonge generatie bijna niet meer mogelijk is een huishouden op te zetten en dan nog op een veel eenvoudiger basis dan na de eerste wereldoor log. zolang het verkrijgen van een eigen huis een -nvervulbare wens blijft, is het ons duidelijk dat er ondanks de reeds bekende com penserende overheveling een toe stand is ingetreden, die geen en kel belang dient en ten hoogste wind in de zeilen van een extre me groep blaast en die hen, die verantwoordelijkheid voor de werkgelegenheid willen dragen, zwaar drukt. Het komt immers niet op het verdelen, maar op het groter ma ken van de koek aan en met een andere verdeling van een kleiner wordende koek is een evolution- naire welvaartsvermeerdering, die willen wij toch allen omdat ze de grootste vrijheid van ieder indi vidu waarborgt, uitgesloten. Het verleden heeft bewezen, dat het anders kan r dat bij een pro ductie, die het verbruik overtreft, de zorgen bü het stichten van een gezin en bij ae oude dag in talloze ondernemingen geringer waren dan nu. Toen kenden we geen departe ment voor de opvoering van de productiviteit en wie gedacht heeft dait werkloosheid na de oor log niet meer voor zou komen, heeft met teleurstelling kennis moeten nemen van de gevolgen van de teruglopende vraag we gens een te hoog prijsniveau. OM DE BRILLEGLAZEN AMSTERDAM Het dagelijks bestuur van de Federatie van Ne derlandse Opticiënsorganisaties heeft in een spoedvergadering ge sproken over het loslaten van de ziekenfondisvergoeddngen op bril- leglazen. Er werd een motie aan genomen. waarin het bestuur zegt te betreuren, dat een dergeliike ingrijpende maatregel is genomen zonder enig overleg met de Fe deratie. AMSTERDAM 2 Jan. Even „vriendelijk" als de stemming on der de beursbezoekers, die elkaar onder het gebruikelijke handjes schudden de beste wensen voor 1952 deden toekomen, was de ondertoon van de markt op deze eerste beursdag van het nieuwe jaar. Bijzondere factoren waren er niet voor de beurs. De eerste jaarverslagen over 1951 worden binnenkort tegemoet gezien en over het algemeen is men noch pessimistisch over het verstreken jaar, noch ernstig beduchit voor 1952. De onlangs aangekondigde ver hoging van de vennootschapsbe lasting in Indonesië, had geen na- oelige invloed op de cultuurafde ling, die volop mededeelde in de gunstige stemming. Mede gezien de progressiviteit van de verhoging acht men haar geen ernstige handicap voor de eventueel daarvoor in aanmerking komende maatschappijen. De lei dende cultures avancheerden cir ca twee punten. De Indonesische openbare nutsbedrijven waren wederom vast- Hoewel de markt geen verlaten indruk maakte, had de handel vanciaag niet veel te betekenen. De voornaamste industrieën sitegen 2 tot 4 punten, waarbij Unilever van 183 Va op I86V2 kwam. Kon. Olie steeg in laatste tape tot 292 (288%)- Op de Scheepvaartaf deling bleven de winsten beperk- tie, maar ook hier was de tendenz uitgesproken vast. Uitermate verwaarloosd lag de beleggingsmarkt, waar de canver- sielening 1947 de enige was die regelmatig verhandeld werd. Hier heerste een amper priishoudende stemming. De Amerikaanse afde ling begon het nieuwe jaar met een getrouwe nabootsing van Wallstreet. Het agio werd 'n frac tie hoger getaxeerd op 9 3/4 o/0. Ook de dollarobligaties waren 'n kleinigheid beter. DE MAN VAN HET JAAR NEW YORK (A.P.). Het Amerikaanse weekblad Time Ma- fazine heeft bekend gemaakt, dat e keuze voor „de man van het jaar" gevallen is op de Perzische premier dr. Mossadeq. Man van het jaar wordt die gene, die het meest heeft gedaan om het wereldaspect te doen ver anderen, hetzij in goede hetzij in Dr. Mo kwade zin. een nieuwe door de verhouding bssadeq heeft dreiging geschapen tussen net Westen en het niet-communisti- sche Oosten te verscherpen", mo tiveert Time Magazine deze keuze. In een vorig- artikel heb ik al uiteengezet, dat een heel voor naam nunt bii het hardriiden de kennis van ie eigen krachten is. In het dolle over de baan iagen leidt zo goed als zeker tot een faillissement van het gedroomde succes. De grote zaak is ziin krachten zo te verdelen, dat men nog altiid genoeg energie kan aanspreken als het on een eindsorint aankomt. Dat mislukt ook nog wel eens, omdat men in de zucht naar de overwin ning het tiidschema te schern heeft gesteld. Evenals bii lansre- afstandloners in de athletiek. bii zwemmers en bii wielrenners, werken de hardriiders ook vol gens een tiidschema. dat met grote zorg en veel berekening wordt samengesteld. Dat geschiedt door de leider of trainer van het schaatsteam. Deze mensen moet je van ha ver tot gort kennen, zü moeten weten wat je in je mars hebt en tot welke snelheden je kunt komen zonder erbij neer te val len. Het is, geloof ik wel, wel duidelijk, dat het opstellen van een schema dus geen eenvoudig werk is. Het wordt helemaal op gebouwd aan de hand van een tijd, die je hebt gemaakt op een afstand. Natuurlijk bedoel ik daarmede de beste tijd, die je ooit over die afstand hebt ge reden. Bij voorkeur zet de sa mensteller van het schema de tijd nog een tikje scherper. Mocht je op een later tijdstip in een wedstrijd uitkomen dan je meest gevaarlijke concurrent dan wordt het schema opgesteld aan de hand van de tijd, welke hij heeft genoteerd. Vanzelfsprekend wordt deze ook liefst iets scher per gesteld, omdat het toch de bedoeling is een betere tijd te maken. Het vorige jaar bij de kam pioenschappen om de Europese titel, was Hjallis Anderson mijn meest gevaarlijke concurrent. Ik moet heel eerlijk zeggen, dat hij ook wel wat sterker dan ik was, maar toch was ik beslist niet kansloos. Het is immers zo, dat je conditie 'niet altijd het zelfde is. De ene dag rij je zus NEEM ME NIET KWALIJK U moet het ons maar niet kwalijk nemen, dat we in de eerste losse praat van het nieuwe jaar even de aandacht vestigen op het werk van de Katholieke Volks partij. Het nieuwe Kies reglement is nog niet van de pers, of de uit voering ervan, ter voor bereiding van de can- didaatstelling voor de Tweede Kamerverkie zing is al begonnen. Er staat ons wat te wach ten dit jaar! Het zijn de grote gebeurtenissen van de stembus van Juni, die hun schaduw voor uit werpen. Alle afde lingen van de Partij kunnen nu beginnen met de behandeling van het Werkprogram-1952 En zij moeten wéér ver gaderen, om de voorlo pige candidaten voor de verkiezing van de Twee de Kamer aan te wij zen. En dan volgt dat hele proces van advie zen en besprekingen en de zgn. groslijststem- ming ten slotte, waarbij bepaald wordt wie er op de definitieve lijst zul len komen en hoe de volgorde van de candi daten zal zijn. Tenminste twee-en-dertig hoopt de K.V.P. er weer in te krij gen, bij de „eerste om loop", tl weet. dat er waarschijnlijk na een poosje een tweede om loop komt, als de Ka mer wordt uitgebreid met 50 leden. En dan hoopt de K. V. P. op minstens acht-en-veer- tig. Die candidaten voor de tweede ban komen uit dezelfde lijsten, zo als ze straks voor de Juni-verkiezing worden klaargemaakt. Er is in het hele geval dus nog meer „muziek" dan vroe. ger! Het moge u niet on verschillig laten, al dit werk van de K. V. P. Laat het niet altijd de zelfde mensen opknap pen. Doe mee en sluit u aan.! Blijf niet aan de kant staan! Neem me niet kwalijk, dat wij het hier even hebben gezegd. Wakker xijn! Nog een puntje voor het nieuwe jaar: een Boe- dhist zei tot de Russische priester Siridon, naar in diens leven verhaald wordt: Ik voor mij ge loof, dat Christus en Boedha broeders zijn, maar Christus is veel verlichter en groter dan Boedha. Als alle men sen ware Boedhisten wa ren, zouden zij in vrede slapen, doch wanneer al le mensen ware chris. tenen waren, dan. zou den zij in het geheel niet slapen, maar voortdu rend waken, in een on uitsprekelijke vreugde en de aarde zou een hemel zijn Ribbentrop De Paus sprak over het werk van de Kerk voor de vrede. In 1939 werkte het Vaticaan intensief, om uitbreiding van de oorlog te voorkomen. Herr von Ribbentrop, een van de zware hand langers van Hitier, bracht een bezoek aan Paus Pius XII. Na een gesprek van veertig mi nuten, waarin Von R. IN ZIJN REDE voor de radio, ter aanbeveling van de actie voor het klokkengeschenk aan het Amerikaanse volk, ge bruikte dr. Kortenhorst de uitdrukking, dat Nederland „een gezegend land" is. Dat leek ons getuigend van een gezond optimisme. En het sloot aan bij een woord van dr. Plesman, van de K.L.M., herhaald in een radio-uitzending van het oude jaar, dat de mensen niet zoveel moeten praten over Nederland als een arm land. Wij zijn niet arm, riep Plesman uit, als we maar hard werken en aanpakken en de rijke bronnen van onze volkskracht ten goede aanwenden. Dat zijn goede woorden om, tegen veel pessimisme en somberheid in, hetf nieuwe jaar aan te pakken. Wij zijn'niet arm, wij willen niet arm zijn en behoeven dat niet. Wij zijn een gezegend land. Net zo rijk als we het er, onder Gods zegen, van maken! een concreet voorstel deed, dat Duitsland de vrije hand zou geven in de wereld, zei de H. Va der tegen zijn toenma lige staatssecretaris, mgr. Maglione: „Ik heb ook tegen hem gezegd, dat ik vurig bid, dat Onze Lieve Heer zijn ogen mag openen". Waarop de Kardinaal antwoordde: „En ik, dat Hij ze moge sluiten. Heilige Vader". Die Russen toch Volgens mijn lijfblad hebben Russische tech nici op vliegvelden bij Tirana 40 „vluchtelin gen" gedemonteerd, die m onderdelen uit de Sovjet-Unie waren aan gevoerd. Het zullen wel „vliegtuigen" geweest zijn, hoewel tegenwoor dig menig vliegtuig als vluchteling van achter het ijzeren gordijn ont snapt. Maar dat doen ze dan niet in onderdelen. Het ezeltje... G. K. te Gr. heeft ont dekt, dat het „ezeltje schgeld" als ik dat zo zeggen mag 'n concurrent gekregen heeft. Blijkens een be richt in onze krant was er ergens in Nederland een overtreding, die ,,'n tientje kotst, plus de toe wijzing van een civiele vordering van f 12.50." Met zulke overtredingen zou in deze tijd zelfs het wetboek van straf recht zich kunnen ver enigen. Frater of Zuster? Dezelfde goede kranten lezer heeft nog iets ont dekt, is.1. dat er ergens aan een broederschool een frater vertrok, na veel dienstjaren als onderwijzeres. Dat zul len we dan maar op een drukfout houden. De weg naar vrijheid H. v. d. B. te H., J. te H. te B. en K. de B. te A. hebben geluisterd naar het socialistisch commen taar van heer Voskuil, toen hij sprak over het nieuwe Plan van de P. v. d. A. En zij hebben zich allen gestoten aan de eigengereidheid van de rode vrienden, die menen, dat zii nu de weg naar vrijheid heb ben ontdekt. De weg werd er gezegd. Nu dat zullen ze. maar op hun manier. De weg naar de vrijheid e.d. is n.l. niet pas in 1951, maar allang geleden, zo ongeveer 2000 jaar, ontdekt en wel heel in het bijzonder in de sociale encyclie ken. Wij zullen de weg naar de vrijheid wel vin den, als alle katholieken maar meedoen en dan zullen wij de medewer king van anderen, ook van socialisten niet ver smaden. Maar wij laten ons niet binden aan een socialistisch program, doch volgen onze eigen, beproefde weg. Klontjes In Liverpool, Engeland, is een rusthuis voor paarden. Daar komen geregeld uit alle wereld delen pakjes met lekker nijen voor de oudjes. Zo kreeg het paard Nellie uit Sacramento in de Amerikaanse staat Cali- fornië een pakje met klontjes suiker toege stuurd. What is in a name? Er moet binnenkort ver kiezing zijn voor een lid van de gemeenteraad in Birmingham. Twee can didaten staan er on de lijst: William Harry Smith enWilliam Harry Smith. De ene Smith is biina zestig en conservatief, de andere Smith is Labourman en 37. Hoe moet dat nou, vragen de mensen zich in Birmingham af? Waarom heten er ook zo veel mensen in Engeland Smith en waarom moe ten nu juist mensen die Smith heten, zich zo voor de politiek interesseren, dat ze uitgerekend bij dezelfde verkiezing op de candidatenliist staan. Zou het antwoord dan toch moeten ziin, dat mensen die anders he ten. lak hebben aan de politiek? de andere zo. De vorm is vooral bij een hardrijder van heel grote betekenis. Ik geloof, dat deze in geen enkele tak van sport zo fijn afgestemd moet zijn als bij het schaatsen. Een rijder kan te vroeg in topvorm zijn, het te genovergestelde is ook mogelijk. Het is dus zaak om op het juiste moment je vorm te pakken te hebben. Toen ik tegen Andersen, een zeer sympathieke sportman overigens, moest rijden, had ik inderdaad m'n beste vorm te pakken. Ik vond zelf, dat ik nog nooit zo goed heb gereden. Het was een hele toer geweest om zover te komen. Men moet namelijk weten, dat men het krijgen van een topvorm zelf kan regelen. Overdaad schaadt echter en zo ook in de sport. Wil je te veel dan breek je je nek. Een hard rijder kan zich tot top_rjjder op werken door telkens weer op nieuw als hij op een dood punt is beland zich daarover heen te werken via de techniek, de goe de schaats-afzet, de sprint, een precies uitgerekende verdeling van de krachten, kortom via alle factoren, welke zo'n belangrijke rol spelen in het leven van een hardrijder. U weet nog wel, dat ik door een ongelukkig incident met Hjallis Andersen, een kort ogen blik Europees kampioen ben ge weest. Maar dat voldeed mij helemaal niet en zelf was ik er sterk voor, dat de Noorse kam pioen zou overrijden. Dat ge beurde dan ook en zo kwam tenslotte de titel bij de man, die er het meeste recht op kon doen gelden. Er is mij nogal eens gevraagd hoe de puntentelling bij de Euro. pese kampioenschappen en we reldkampioenschappen nu precies in elkaar zit. Deze puntenbe- rekening, welke ik zo dadelijk uiteen zal zetten, geldt voor elke hardrijwedstrijd. Bij de Olympische Spelen, wel. ke zo dadelijk in het prachtige Bislet-stadion in Oslo worden georganiseerd, worden de titels op elke afstand vastgesteld. Je kan dus kampioen worden op de 500, 1500, 5000 en 10.000 meter. De puntentelling bij wedstrij den lijkt misschien ingewikkeld, zjj is dat in feit helemaal niet. Men gaat uit van de tijd, die er over een bepaalde afstand is gemaakt. Deze herleidt men in seconden en de punten worden dan toegekend over een afstand van 500 meter. Ik zal dat met enkele voorbeelden duidelijk maken. Als men bijvoorbeeld de 500 M. in 49 seconden heeft gereden, krijgt men 49 punten, doet men over de 1500 met 2 minuten 30 seconden dan worden er 50 pun ten toegewezen. Rekent u zelf maar uit 2 minuten 30 seconden is 150 seconden, 1500 meter is 3 x 500 meter, dus het aantal is 150 sec. gedeeld door 3. Een ander voorbeeld: over 5000 meter wordt 9 minuten genoteerd: dat is dus 540 sec. op 10 banen (elk dus van 500 meter). Het aantal punten is dus 540 10 is 54. De 10.000 meter in 20 minuten cs 1200 sec. op 20 banen van 500 meter is dus 60 punten. Bij de wedstrijden wordt dus het aantal punten bij t elkaar geteld en men heeft het eindtotaal. Een voudiger kan het niet lijkt me. Ik hoop, dat de liefhebbers voor het hardrijden iets hebben opgestoken uit mijn „lessen". Ik weet dat er nog veel aan man keert. Maar het is ook niet be paald gemakkelijk om zaken duidelijk uiteen te zetten, die jezelf heel vanzelfsprekend vindt. Als ik er in geslaagd ben voor u de geheimen van het hardrijden wat op te helderen, ben ik al meer aan tevreden. Ik hoop, dat u het over mij zult zijn zo da delijk bij de Olympische Spelen in Oslo.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3