Op binnenlandse textiel-markt: kentering na „kopersstaking" HONDERD JAAR De Utrechtse „Munt" Sail drev SPORT Nederlandse postzegels een halve eeuw staatsbedrijf 400.000 kilometer draad op één werkdag BANDJIR OVER JAVA Ongerustheid over de export RADIO in het kort Domiriicanen-kapel in Huissen wordt gesloten Gunsi VOG in de Nederland maakte Benelux-vishandel per 1 Januari vrij DRAISMA'S LEVERTRAAN Buitenlands overzicht Churchill's reis naar Truman Truman hervormt de belastingdienst Naar wij vernemen Straks bij Enkalon in Emmen: door Leo Broeksmit Een nie PAGINA 4 DONDERDAG 3 jANUARI 1952 HENGELO In zijn Nieuw jaarsrede voor de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Twente en Saliand heeft de heer H. van Heek Hzn. de verwachting uitgesproken, dat tengevolge van de steeds verder voortschrijdende zelfvoorziening van de textiel im porterende landen, de afzetmoge lijkheden voor de exporterende landen steeds kleiner zullen wor den. De grote vraag blijft, wat Japan zal doen. Het heeft in 1951 het export cijfer van 1950 niet gehaald, maar Japan's politieke en economische expansiedrang uit de dertiger ja ren ligt nog vers in het geheugen. Indien Japan opnieuw een telken- jare groter part van de tex- tiel-export-koek zou opeten, opent dit voor de rest van de wereld uiteraard geen prettige perspec tieven. Voor Twente zag de heer van Heek op langere termijn in dit alles aanleiding tot ongerust heid. Gelukkig heeft Japan reeds begrip getoond voor het feit dat het ziin belangen beter dient met het verkopen van zijn textiel te gen wereldmarktprijs. Het is te hopen dat het nu ook gaat inzien, dat een te grote en te snelle uitbreiding der capaciteit vroeg of laat weer zal lieden tot ernstige evenwichtsstormgen in die internationale en de nationale Japanse economie. Wat de actuele situatie 0p de binnenlandse textielmarkt betreft in vele sectoren is cr een onmis kenbare kentering gekomen, hoe wei natuurliik de „kopersstaking" diepe sporen heeft achtergelaten. Ten opzichte van de katoen markt is een zekere gerustheid ingetredien d.w.z. dat het laagste niveau waarschijnlijk bereikt is. De heer van Heek verwachtte 'n geleidelijke verbetering van de handel binnen afzienbare tij d- De „uitwijkmogelijkheden" van de z-g.n. exportfabrieken die alle een zeer grote binnenlandse afzet hebben, hebben zeer gunstig ge werkt en nog grotere moeilijkhe den dan de reeds ontstane ver hinderd. Hier plukt de textielin- d/ustrie de vruchten van een col lectieve exploratie en bewerking van exportmarkten. De spinners grote moeilijkheden van garens op de markten. Bij de wever en was de bedrijvigheid sterk verminderd. De wol-industrie zag een ster ke teruggang door de catastro- phale daüng der wolprijzen. De jut e-spinnerii worstelde met grondstoffen-moeilijikheden, ondervonden bij de afzet binnenlandse terwijl er een geweldige terugslag was bij die afzet van tricotage. De confectie-industrie leed onder de kopersstaking. De militaire orders brachten weinig verlichting daar de hoe veelheden tot nu toe te gering zijn in verhouding tot de productie capaciteit, terwijl bovendien het prijsbederf bij deze orders zeer ver is voortgeschreden. De heer van Heek verklaarde over andere takken van de Twentse industrie o.a. dat de zoutafzet van 410.000 ton in 1950, steeg tot 475.000 ton in 1951 en dat die machine-industrie ruim van orders was en is voorzien. Dat binnenkort met de distributie van aardgas zal worden begonnen, stemde spr. tot grote voldoening. Het aardgas wijst ter oplossing van de grote moeilijkheden hij de energievoorziening een nieuwe weg, die onverwijld bewandeld moet worden omdat elke aarzeling dag aan dag belangrijke bedragen aan deviezen kost. Hij noemde het billijk dat de Noord-Oostelijke provincies het eerst, en dan tegen een billijke prijs voor de afname van 't aard gas in aanmerking zullen komen. Spr. noemde in het bijzonder de aanwending van aardgas als grondstof voor de vervaardiging van chemische producten en voor thermische doeleinden. PRESIDENT TRUMAN BLIJ MET CARILLON 's-GRAVENHAGE. Naar wij vernemen is op het departement van Buitenlandse Zaken een ambtsbericht binnengekomen, waaruit blijkt dat president Tru man uiting heeft gegeven aan zijn grote instemming met het voor nemen om ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin aan de Verenigde Staten een ge schenk in de vorm van een caril lon namens het Nederlandse volk aan het Amerikaanse aan te bie den. Interim-dividend Koninklijke De directie der N.V. Konink lijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij deelt mede, dat be sloten is tot uitkering van een interim-dividend over het boek jaar 1951 van 4 pet. in contanten, betaalbaar van Donderdag 7 Fe bruari 1952 af. PROGRAMMA/ VRIJDAG 4 JANUARI 1952 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 Vara, 10.00 Vpro, 10.20 Vara, 1200 'Avro, 16.00 Vara, 19.30 Vpro, 21.00 Vara, 22.40 Vpro, 23.00—24.00 Vara. Vara: 7.00 Nieuws; 7.15 Och- tendgeymnastiek; 7.30 Zender sluiting; 9.00 Nieuws en weerber.; 9.12 Gram.muz. (9.309.50 Wa terstanden); 9.50 Voor de huis vrouw. Vpro: 10.00 Thuis, cause rie: 10.05 Morgenwijding. Vara: 10.20 Orgel en tenor; 10.45 Voor de zieken; 11.10 Sopraan en pia no; 11.30 Onderwijscongres van de PvdA. Avro: 1200 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmede- delir.gen; 12.33 Sport en progno se; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelin gen of gram.muz.; 13.20 Orkest concert; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Gram.muz. (om 14.45 Voordracht. Vara: 16.00 Muzikale causerie; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws 18.15 Felicitaties; 18.45 Denk om de bocht: 19.00 Onderwijscongres van de PvdA. Vpro: 19.30 Feest getijden, causerie; 19.50 Berich ten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbe spreking; 20.10 Gram.muz.; 20.30 Benelux; 20.40 God heeft de men sen nodig, causerie. Vara: 21.00 Gram.muz.; 21.50 Buitenlands overzicht; 22.05 Gev. muziek. Vpro: 22.40 Vandaag, causerie: 22.45 Avondwijding. Vara: 23.00 Nieuws; 23.15 in huwelijk en ge zin, causerie: 23.3024.00 Hawai- iar.muziek. Hilversum II, 298 m. 7.00—24.00 Kro. Kro: 7.00 Nieuws; 7.15 Morgen gebed en liturgische kalender; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.35 Gra. mofoonmuz.; 9.45 Radio Philharm. orkest; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gram.muz.; 12.00 Angelus 12.03 Gram.muz. (12.3012.33 Land- en Tuinbouwmededelin- gen); 1255 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 13.20 Nieuws van de luchtmacht; 13.25 Metropole orkest; 13.45 Voor de vrouw: 14.00 Pianorecital; 14.20 Residentie-orkest, Voorburgse Oratorium Ver. en solisten; 15.35 Amusementsmuziek; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Opbouw in liefde, causerie; 18.25 Gram.muz.; 18.35 Regeringsuitzendir.g: Mr. dr. R. H. Pos: „Toekomstbeeld van Suriname": 18.45 De Uitkijk post: 18.55 Gramofoonmuziek; 19.05 Vraagtekens voor de a.s. dpi., causerie; 19.15 Regeringsuit zending: Verklaring en toelich ting; 19.35 Piano en orgel; 19.52 Actualiteiten; 20.00 Nieuws- en weerberichten; 20.08 De gewone man; 20.15 Svmphonette orkest en solisten; 20.55 Aan 's Lands grenzen, klankbeeld; 21.25 Piano recital; 22.00 Om de toekomst van Nederland, klankbeeld: 22.25 Lichte muziek; 22.45 Ik geloof in ene, heilige, katholieke kerk, causerie; 23.00 Nieuws: 23.15 Amusementsmuziek; 23.4024.00 Lichte muziek VRIJDAG 4 JANUARI Experimenteel televisie-programma van de NCRV 20.1521.45 1. Kroniek van actuele era interessante zaken. 2 - v-'"luze - 's-GRAVENHAGE. De Ne derlandse regering heeft met in gang van 1 Januari 1952 de han del in vis met België en Luxem burg geliberaliseerd krachtens 't Benelux Visserij-protocol, dat in 1950 in Ostende werd opgesteld en waarin de regeringen der drie landen zich hadden verplicht de onderlinge handel in vis per 1 Jan. 1952 vrij te maken. Van Belgische zijde bestaat tegen deze liberalisatie bezwaar. De Belgische regering zou, in af wachting van Nederlandse voor stellen tot opheffing van deze be zwaren, nog niet tot de uitvoering van het protocol willen overgaan. De Nederlandse regering is be reid aan de Belgische bezwaren tegemoet te komen, doch meent dat de uitvoering van de overeen komst niet afhankelijk mag wor den gesteld van een oplossing der bezwaren. Donner is er eindelijk in ge slaagd in het traditionele schaak- tournooi in Hastings wat meer uitzicht te krijgen. HR won in 52 zetten van Golombek en deelt nu met drie anderen de laatste plaats. Van dr. Euwe is beter nieuws. Hij werd winnaar in het tournooi te Göteborg. De kans is thans zeer groot dat het Curacaose voetbalelftal naar Nederland komt. Dan zal gespeeld worden tegen Feije- noord, B.V.V. en zo mogelijk te gen Ajax. Met een totaal van 29 landen is een record geboekt voor de Olympische Winterspelen. Het land, dat het record moest bre ken, kwam weliswaar te laat met de inschrijving, maar is als nog geaccepteerd. Het was Por tugal. In Februari zal „Jersey" Joe Walcott naar Brussel komen om tegen de Belgische kampioen Karei Sys te boksen, zo ver klaarde diens manager. De kans 'bestaat, dat de wereldtitel op 't spel komt. De Nederlandse posterijen ver keerden in het midden van de vorige eeuw in een deplorabele toestand. De regeling dateerde nog uit de tijd van Napoleon en de organisatie was gebrekkig. De posttarieven waren hoog, het post- monopolie werd niet gehandhaafd en ontduiking kwam veel voor. De post werd minder afs een be drijf ten algemene nutte dan wel als een belastingobject beschouwd. De netto-opbrengst was, zo lezen we in „P.T.T.-Bedrijfsbanden" on geveer een millioen gulden per jaar. Verbetering was dan ook drin gend nodig en verwacht werd dit onder meer te bereiken door drastische verlaging van de ta rieven met strenge handhaving van het postmonopolie en verbe tering van de organisatie. Bij Ko ninklijke Boodschap van 20 No vember 1949 werd aan de Twee de Kamer der Staten-Generaal een ontwerp van wet, vergezeld van. een toelichtende memorie, aangeboden, betreffende de her vorming van de posterijen. Fran kering door middel van postze gels of gestempelde omslagen schitterde in dit wetsontwerp door afwezigheid. De regering achtte de verplichting alle brie ven bij afzending te frankeren, of bij verzuim heffing van het dubbele c.q. van een verhoogd port, vrijwel onverenigbaar met het belang, de gewoonte en de wensen van het grootste deel van het publiek. Dit in aanmer king nemende en voorts de om standigheid, dat de brievenbus sen en de verkoopgelegenheden voor de postzegels slechts gering in aantal waren, waarbij nog kwam, dat bij het vrij ingewik kelde tarief (drie verschillende gewichtsschalen volgens afstand) een gang naar het postkantoor riet steeds was te vermijden, maakt het wel verklaarbaar, dat van de invoering van postzegels geen al te grote verwachting werd gekoesterd. Van de moge lijkheid tot frankering met post zegels was welbewust afgezien. De Tweede Kamer zag zoveel nut in het gebruik van postzegels voor publiek en de dienst dat zij zich niet liet afschrikken door de vrees van de regering voor de meerdere omslag en de kosten aan het uitgeven van postzegels verbonden. Bij nadere overweging bleek de regering bereid het wetsontwerp aan te vullen met een nieuw artikel, waarbij zij werd gemachtigd het gebruik van postzegels op een later door haar te bepalen tijdstip in te voeren. De minister van Financiën ver klaarde namens de regering geen zwarigheid te zien in het voldoen aan het verlangen der Kamer tot het in de wet bren gen van een verplichte termijn voor de invoering der postzegels ingeval van vooruitbetaling van het briefport. Die termijn werd gesteld op maximum een jaar. Later werd als uiterste datum vastgesteld 1 Januari 1852. De besprekingen in de Tweede Ka mer leidden tot de indiening van opn amendement met de ring van de postwet (1 Juni 1850) te doen geschieden De minister was bereid alles te doen om de uitgifte te doen bespoedigen, maar zag geen kans aan het in het amendement uitgedrukte ver langen te voldoen. De behande ling in de Eerste Kamer leverde geen nieuwe gezichtspunten op. Het slot was, dat bij wet van 22 December 1850 de invoering van de postzegels werd bepaald op 1 Januari 1852. Uit een en ander valt wel af te leiden, dat de in voering van de eerste Nederland se postzegels niet gemakkelijk is gegaan. Ter gelegenheid van het feit dat de Munt te Utrecht sinds 50 jaar staatsbedrijf is, heeft minister P. Lieftinck Woensdag morgen enige onderscheidingen uitgereikt. V.l.n.r.: Munt meester-directeur J. W. A. van Hengel, de heer N. Kuipers, en portier N. P. van Straalen. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT Be driekleur wapperde aan de statige gevel van de Rijksmunt aan de Leidseweg, toen gistermorgen tegen twaali uur de verkeerspolititie de auto's met genodigden en gasten bin nen de zware hekken loodste. Daar waren minister Lieftinck, de Secretaris- en Thesaurier-Generaal van Financiën, de direc teur van het Binnenlands Geldwezen en autoriteiten van het ministerie van Overzeese Rijksdelen, de Nederlandse Bank en de Posterijen. Verder zagen we de Commissaris van de Konin gin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda en Utrechts burgemeester jhr. mr, C. I. A. de Ranitz. Met hun tegenwoordig heid gaven zij een bijzonder cachet aan de bijeenkomst, ter herdenking van het feit, dat vijftig jaar geleden de Munt te Utrecht staatsbedrijf werd. In de met palmen versierde smelterij voegden de gasten en genodigden zich bij het voltalli ge personeel. Na een welkomst groet door Muntmeester dr. J. W. A. van Hengel gaf minister Lief tinck een kort overzicht van de geschiedenis van de Munt. Op 1 Januari 1902 trad de Wet van 28 Mei 1901 in werking, waarin ra dicaal werd gebroken met de van, oudsher bestaande wijze van exploitatie der Utrechtse munt- inrichting. Dat voor het oude entré-Prisestelsel met ingang van 1 Januari 1902 dat van zuiver Rijksbeheer in de plaats is ge komen, is voornamelijk aan mi nister Pierson te danken. Door zijn toedoen kwam in het begin dezer eeuw ook-hier te lande langzamerhand de dringend nood zakelijk geworden modernise ring van de wijze van exploita tie van 's Rijks Munt tot stand. In begin 1911 werd het tegen woordige Muntgebouw betrok ken, en toen kon eveneens een belangrijke modernisering der technische outillage plaats vin den. Ook nadien werd de mecha nische inrichting, hetzij door nieuwe aankopen, hetzij door verbeteringen, in eigen beheer uitgevoerd, op het vereiste peil gehouden. In de afgelopen halve eeuw werden in totaal ruim 4.8 mil liard muntstukken afgeleverd. Het jaar 1951, waarmede dit tijd vak werd afgesloten, toonde een nog niet geziene bedrijvigheid met een productie van circa 575 millioen stukken. Een en ander moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat met het oog op de algehele muntvernieu- Naar de „Volkskrant" meldt is in Huissen (Betuwe) grote deining ontstaan over het besluit van mgr. dr. Alfrink om de openbare kapel verbonden aan het klooster van de paters Dominicanen aldaar, te sluiten i.v-m. het feit dat de paters in Utrecht de nieuwe parochie van de H. Dominicus zijn gaan behe ren en het klooster te Huissen 'n meer besloten karakter zal krij gen. De gemeenteraad die in Mei j.l. al aan de Kardinaal had verzocht die kapel voer Huissen te mogen behouden, zou vanavond in spoed eisende zitting bijeenkomen en 'n aantal Hudssenaren heeft reeds gedreigd a.s. Zondagmorgen de kapeldeuren met bijlen te komen openhakken. Bij deze berichtgeving mag on zerzijds wel worden aangetekend dat wij ten zeersite hopen dat de verhitte gemoederen in deze klei ne Katholieke gemeenschap als nog spoedig zullen afkoelen. Het zou in hoge mate te betreuren zijn indien deze onbekookte actie te gen dé beslissing van het hoogste kerkelijk gezag zou uitlopen op 'n dergelijk sensationeel ingrijpen als men in de zin schijnt te hebben. De opheffing is immers, zoals in een Zondag j.l in Huissen van die kansel voorgelezen brief van de aartsbisschop-coadjutor werd medegedeeld ..een gevolg van een geheel vrijwillige afspraak tussen 't Aartsbisdom en de Provinciaal der Dominicanen". En waar de bisschop schreef „Wij behoeven ons niet te verdiepen in de rede nen die de paters Dominicanen er toe hielbben gebracht de stad Utrecht te verkiezen boven de kapel te Huissen" is het duidelijk dat op hun beurt de opgewonden Huissenaren wel allerminst geroe pen zijn, eigen rechtertje te gaan spelen in deze aangelegenheid. wing hier te lande een grote hoe veelheid nieuwe specie moet worden aangemaakt, terwijl van Indonesië belangrijke muntop- drachten werden ontvangen. In 1949 en 1950 lag de produc tie boven de 200 millioen stuk ken per jaar. De minister deel de tenslotte mede dat het H. M. de Koningin had behaagd de Muntmeester, dr. J. W. A. van Hengel te benoemen tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, en de heren N. Kuipers (hoofdopzichter), G. A. van, de Wal (voorman) en N. P. van Stralen (portier) te begiftigen met resp. de gouden, de zilveren en bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Dr. van Hengel sprak woorden van oprechte dank en betrok in zijn beste wensen voor de toe komst de gewaardeerde mede werking van het personeel en de contacten met de Republiek In donesia. Namens het personeel werd de Muntmeester een fraaie plaquet te aangeboden, waaraan honder den uren werd gewerkt. De pla quette is namelijk met de hand gedreven en geklopt. LEEUWARDER FIRMA BOUWT MONTAGE- WONINGEN VOOR SUMATRA De N.V. v.h. A. Kingma en Zn te Leeuwarden heeft voor een grote petroleum-maatschappij in ons land opdracht ontvangen voor de levering van 304 prefabricated woningen, naar het model, zoals dat te Leeuwarden te vinden is op het Zaailand, waar een der gelijke woning als kantoorge bouwtje in gebruik is bij een reisbureau. De woningen zullen moeten worden geleverd in de periode MaartJuli en zijn be stemd voor Sumatra. (Advertentie) ^grfthsii We weten niet of Churchill erg bijgelovig is, maar zijn vertrek naar Washington geschiedde niet bepaald onder een hoopvol ge sternte. Wat er practisch maar kon gebeuren om aan deze voor geheel Europa zo belangrijke ge beurtenis een onheilspellende sfeer te geven, geschiedde en men moet de moed van de 77-jarige staatsman bewonderen, die de natuurelementen en sombere waarschuwingen trotseerde en toch zij het dan met twee dagen vertraging de reis aan vaardde, van welks slagen zoveel afhangt. Want al heeft Churchill in zijn Kerstboodschap het Engelse volk gewaarschuwd, de betekenis van zijn reis niet te overschatten, toch wijzen de 12 punten voor de besprekingen in Washington er wel op, dat het hier gaat om problemen, welke niet alleen Engeland raken, maar voor heel de wereld van de allergrootste betekenis zijn. Churchill heeft geweigerd met een vast omlijnd program naar Amerika te gaan en verklaarde nadrukkelijk, dat hij de handen vrij wilde hebben om datgene ter sprake te brengen, wat op een gegeven moment urgent was. Maar op verzoek van de Ameri kaanse regering is toch in grote lijnen een program vastgesteld, opdat Truman en zijn ministers zich voldoende konden voorbe reiden. Deze punten zijn nu in de Amerikaanse pers gepubliceerd en zo blijkt dat o.rn. ter sprake zullen komen de politieke en militaire organisatie in het Mid den-Oosten; de netelige proble men over het opperbevel aldaar, het eventueel gebruik van de atoombom, de verdere medewer king van Engeland aan het At lantisch Pact en in verband daarmee de vorming van een Europees leger en de Duitse her bewapening, voorts het Kore aanse conflict, de Perzische en Egyptische kwestie, een bijeen komst van Stalin, Truman en Churchill en tenslotte de stan daardisatie van de wapens voor de Atlantische legers. Het typeert wel de figuur van de Britse premier dat hij on middellijk bij de aanvang van zijn regering al deze problemen, welke de laatste jaren niet alleen de verhouding tussen Engeland WASHINGTON. President Truman heeft een herziening aan gekondigd in het stelsel voor be lasting-inning. De 64 districtsontvangers zullen vervangen worden door 25 dis- trictsbureaux onder een districts commissaris. Truman zeide, dat sommige per sonen van het belastingbureau het vertrouwen der bevolking hadden geschonden: „Ik heb in structies gegeven alles in het werk te stellen om deze personen aan de kaak te stellen, wie zij ook zijn en waar zij ook gevon den worden", aldus Truman. Vele regeringsambtenaren en employé's hebben al hun post moeten verlaten tengevolge van het ingestelde onderzoek. en de Ver. Staten vertroebelden, maar er ook de oorzaak van wa ren dat de internationale confe- Vlot verldepen als de hoogste belangen van de de mocratische volkeren wel ver eisten, op hoog niveau door per soonlijke besprekingen tot een oplossing wil trachten te bren gen In een van ZHn iaatste verkiezingsredevoeringen in Oc tober behandelde Churchill de vraag, waarom hij als 77_jarige er nog naar haakte, het bewind in handen te nemen. Hij zeide dat toen alleen te willen,' omidat hij meende over voldoende good will op internationaal terrein te beschikken, om nog een belang rijke bijdrage te kunnen leveren tot het voorkomen van een derde wereldoorlog. Niemand heeft meer dan ik, zo zeide Churchill, de tweede wereldoorlog zo intens mee beleefd en niemand weer waarschijnlijk ook zo goed als ik. wat een derde wereldoorlog, niet alleen voor Engeland maar voor geheel West-Europa zal beteke nen. Daarom wil ik de door mij verworven good-will uitbuiten om 'n vredesregeling tot stand te brengen, waarnaar de grote mas sa van elk volk vurig verlangt. Zijn reis zou men mogen zien als de inlossing van deze ver kiezingsbelofte en Sn elk geval als een ernstige poging om het gigantisch werk, dat Churchill tijdens de tweede wereldoorlog verrichtte, tot een goed einde te brengen. We mogen vurig hopen en bidden, dat deze pogling van Churchill om een derde wereld oorlog definitief af te wenden, niet tevergeefs zal zijn gedaan. is per 1 Jan. benoemd tot burge meester van Driebergen—Rijsen- burg W. H. baron Taets van Ame- rongen van Renswoude, burge meester van Oudenrijn is benoemd tot burgemeester van Zwammerdam C. G. van Dobben de Bruyn, burgemeester van Oud-Alblas. is benoemd tot burgemeester van Melick, Herkenbosch en Vlodrop mr. E. G. G. Rutten. is aan A. C. de Wilde eervol ont slag verleend als burgemeester van Valkenburg (Z.H.) zal burgemeester Ernest O'Dea van Sydney deze maand een be zoek brengen aan de burgemees ter van Amsterdam. zal de heer Th. Cuiper in ver band met zijn pensioengerechtig de leeftijd dit jaar aftreden als directeur van de Slagersvakschool te Utrecht.... komt de „Old Vic Company" op 8 Januari in Rotterdam de we reldpremière geven van zijn op voering van „King Lear". De Old Vic gaat daarna via den Haag naar België, West-Duitsland en de vier Scandinavische landen... is in 1951 in den Haag voor ruim 2,9 millioen ontspaard (Van onze redacteur) EMMEN Gisteren stond er 'n grote Nederlandse vlag strak in de storm iop het hoogste punt van de fabriek, die Zuid-Oost- Drente voor een deel uit de economische nood moet helpen: de Enkalongarenfabriek „Barger- meer". De productie in de garen spinnerij is begonnen, het eerste nylondraad is gereedgekomen. Er zal in snel tempo worden gewerkt tot de (voorlopige) vol ledige productie is bereikt. Hoe veel zal dat zijn? Wij kunnen dat het beste duidelijk maken, door te vertellen, dat in de na bije toekomst in de fabriek 400.000 kilometer draad per dag zal worden vervaardigd. Stelt U zich dus voor een draad, die „tien maal rond de aarde kan worden gedraaid". En dat op één werk dag! Daarbij komt dan nog de vervaardiging van vezelgaren in balen en van de z.g. spuitgiet- korrels: bouten, moeren, tand wielen etc. voor machines. Om half drie gistermiddag maakte de directie van de AKU een rondgang door de beide pro ductiegebouwen. Stuk voor stuk werden de machines in bedrijf gesteld Daarna kwamen in de ga renhal een gebouw waar ge makkelijk een wielerwedstrijd kan worden gehouden alle ar beiders bijeen. De directeur ir. Er.gel uit Arnhem en de bedrijfs leider dr. ir. Prakke, bedankten daar het gehele personeel ten ge tale van 1200, voor de grote in spanning, die het zich heeft ge troost om de fabriek op de vast gestelde datum te doen werken. Vele overuren zijn er gemaakt. Aan de toewijding en de opoffe ring van allen is het te danken dat er geen stagnatie is gekomen in de bouw. En, hiervoor bestond groot gevaar, daar in de laatste weken verschillende leveranties uit het buitenland te laat kwa men. Ieder kreeg een tientje als feestgave. Er behoeft nu niet meer te worden overgewerkt. FEÜILLETON 108. Wanneer de aanval op hemzelf was gedaan zou hij precies eender hebben ge reageerd. Groepsinstinct, ver sterkt door de oorlogstoestand, dezelfde uniform, het gedeelde gevaar, het gemeenschappelijke kampleven. Wanneer hij zo over zijn daad terugdacht, verminderde iets van zijn schuldgevoel. Het persoon lijke ging er af. Ieder ander zou in zijn plaats hetzelfde hebben gedaan: de man, die zijn beste vriend door een moordenaar zag doden, terwijl hij zelf gewapend was; de moeder wier kind voor haar ogen werd vermoord. Het was geweest, alsof hij zelf de dodende steken ontving en het enige, wat men hem zou kunnen verwijten, was, dat hij niet ster vend zijn moordenaar kon verge ven, maar had gehoorzaamd aan de impuls van het vergeldings- vragen, maar dan bedacht hij, dat iemand, die dit niet zelf had mee gemaakt, hierover geen oordeel kon vellen. Wanneer men hem gisteren zijn mening had ge vraagd, had hij ook een ander, 'n verkeerd inzicht gehad en men sen, die er zelf niet voor stonden, die in een beschaafde omgeving zo ver buiten de gruwelen van een oorlog leefden, zouden er ze ker niet over kunnen oordelen. Hij zag, hoe de verplegers voorzichtig het lichaam van de soldaat opnamen en wegdroegen. Iemand spreidde een doek over de dode guerillastrijder en toen Verhagen het kapot geschoten ge zicht niet langer behoefde te zien was het alsof het doffe gevoel, dat zijn zintuigen verdoofde, langzaam week. Hij hoorde de sergeant zijn vraag herhalen: „Moeten de doden hier worden begraven, luit, of kunnen wij ze r'o volgende desa brengen?" ond op. Hij zag de sergeant, die hem vragend aan keek en de jongens, die zwijgend om hem heen stonden. Hij moest weer leiding geven. Ze wachtten op zijn bevelen. Haastig gaf hij opdracht om vier graven te del ven. Ze zouden vóór vanavond geen kampong bereiken en de lijken moesten voor die tijd be graven worden. Het was toch maar voorlopig. De gravendienst zou zorgen voor de uiteindelijke ter ruste legging. De verpleger had de persoon lijke bezittingen van hun kame raad bij elkaar gelegd: een por- temonnaie met wat geld en een medaillonnetje, een sigarettenko ker, een sierkris met gegolfd lemmet en twee armbanden van akar bahar, op de pasar voor z'n meisje gekocht. Verhagen liet er een lijstje van opmaken en on dertekende het. Toen liet hij de troep aantreden voor de graven. Eigenlijk zou hij een paar woor den moeten spreken, maar hij kon niet. Hij voelde zich alsof hij, van alle mensen die om de ze graven stonden, wel het min ste recht had om het woord te voeren. Daarom bad hij alleen het Onze Vader. Dat mocht hij doen, hoewel zijn stem haperde bij de woorden: „gelijk wij ver geven onze schuldenaren". Toen liet hij de troep een salvo los sen aan elk graf. Zwijgend wier pen de soldaten de kuilen dicht en plaatsten er kruisen op van ruwe takken. Daarna braken ze op. De zes krijgsgevangenen, die geen be pakking hadden te dragen, hiel pen bij het vervoeren van de gewonden, terwijl een groepje verkenners vooruit ging. Ze trok ken ze verder in de richting van Bronoboeioe. HOOFDSTUK XV Die mars naar Bronoboeioe zou luitenant Verhagen nooit verge ten. Die tocht met zes gevangenen die niet géboeid konden worden en dus speciaal moesten worden bewaakt: met vijf gewonden op draagbaren, waaronder de jongen met het longschot, voor wie elke stoot een marteling was en met de zekerheid, dat een troep van minstens veertig guerrillastrij ders voor hen uit in het nauw werd gedreven. Maar in deze tijd van spanning hadden nieuwe gebeurtenissen de nog jonge herinneringen weer verdrongen. Het leven onder dienst was immers een kaleidos- coop geworden van nieuwe er varingen. Zo was nu weer het be vel gekomen, dat hun onderdeel morgen naar Poerbolinggo werd verplaatst. Het was een plotseling vertrek en ze hadden nog maar juist gelegenheid om een af scheidsavond te organiseren voor de kampongbewoners, die een half jaar hun buren waren ge weest. Verhagen zat voor de pondok*) en keek naar de jon- jens, die een pantomime oefen den. Hij vroeg zich af hoe de mensen in Nederland zouden rea_ geren op de brieven met een jolige beschrijving van dit feest, nadat de jongens twee weken ge leden diep ernstig over het gru welijke van die tocht hadden ge schreven. Zouden ze thuis begrij pen, dat juist die jeugdige soe pelheid het mogelijk maakte om zulke gebeurtenissen mee te ma ken en er niet door verpletterd te worden? Hij hoorde de jongens lachen en zag de overdreven gebaren van Henk, die als humorist het grootste deel van het succes zou incasseren en hii grinnikte om de verrassing, die hem vanavond zou wachten. Toon ze gisteren van een patrouilletocht terug kwamen, waren ze een inlands meisje gepasseerd, dat distéls zocht langs de bosrand. Henk had hem gevraagd waar die brandnetels voor dienden en (Wordt vervolgd) Hut, ook loods. Ieder Jaar Noord-Oost waartoe het zijn er vanu Colmschate, Blaagden er Noord-Frankr gegevens v« Frankrijk. Meer nog tielanden Canai wordt op het land de emij Frankrijk bes de van daar ten goede ver\ Dit slagen Door een degel de trouw aan worteld en het op de Sallands tot gevolg, Dikwijls wore uit, dat het me om vogels te zo ongeveer Niets is minde ben we in de andere vogelw dan nog ontza{ ten. De reden, er 's winters me is, dat op vele veld doods en enkele graspiep rietgors in meesjes in kle een stil roodbor struiken langs een torenvalkje wind in balancei draadje hangend een polderdijkje veldmuisje, dat zijn holletje gev is dan ook we: Maar vergeet zelfder tijd op wemelt van vog< Tegenwoordig nog al eens op van de enorme wild op onze gelopen polders ders, behoeven de Grote Wielen wiel en de Houtw Even bezuiden te Giekerk gaa aan een polder gangen in het de grond verte vele muizen; knaagsel van zullen zich het voorzover ze n: meeuwen en prooi vallen, wee ders verspreiden onze weg door het bare watervlak wieuw geroep lijk uit de duize de fluiteenden, de van ons liggen op het ondergelop groot gedeelte polderdijk, dat het water uih vleugelspiegels woerden vertellen bij de wijfjes ver heid zijn. Zonde reden vliegt er een troep op, d brengen een mi voort alsof het dert Kleinere zich aan, de lucht menten vol vogeli kijkers er op rici we er enkele pi,„ slobeenden tussen zijn iets groter en halzen en een slobben zijn kortf zwaardere snavel borstbanden van blinken in het zon delijk vliegen grot troepen rond; wie hele dag stil op Daar komen c snorren, de vleu zwaar eendenlijf felle slagen dié een iets schel ge drie mannetjes worden om het vliegend veroorzal rinkelduiker of rin De dikke kop is een opvallende w oog en snavel. O1 wit met vrij vee bovendelen. In den in boomholten ten ze om het klit zuidelijker doorbrc Daar ko<mt in hoog een sliert staarten, aan hu Kuur te zien. Als rechte lijn, iets kaar en meer in later volgt een twe sch'ien kou in het Wilde zwanen werd ons verteld, een dertigtal. De vallen natuurlijk blinkend witte en ne. nog dieren in Daar komen er nc len: langzaam dal wekkend, zo ze vleugels en met 1 stoken hals, als tuig, tegen de wind teroppervlak glijdei de andere vijf. naar de zwarte' sn oude dieren een 1 le vlek, het is dus een slag kleiner wilde en onze ti zwaan. Honderden vindt ge in deze ti op het IJselmeer. Noord-Rusland en We vragen ons a den we deze morg zien. Een lastige v drommen vogels m telling_ onmogelijk, tmg ,js moeilijk. I tienduizend zijn, m Z.o is het ook op an Plassen in Friesla bedenke, dat dezt Komstig ziin uit en van NoordOost-Eur Azië.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4