Sallandse boeren zoons in de dreven van Noord-Frankrijk Litwinof overleden Menselijk proefkonijn Rector van den Hoek ten grave gedragen Frans schip bij Vlissingen op een dijk gelopen Gunstige omstandigheden VOGELS in de winter Dodelijk auto-ongevol Zsekten in aardappelknollen voor Nederlands kunsthart Een nieuw bestaan Stengel-aaitje en wortel-aaltje Prof. Jongbloed weet van niets DONDERDAG 3 JANUARI 1952 PAGINA 5 Ieder jaar vertrekt een aantal Sallandse boerenzoons naar Noord-Oost Frankrijk om daar een nieuw bestaan op te bouwen, waartoe het eigen vaderland geen gelegenheid biedt. Reeds zijn er vanuit Raalte, Broekland, Heeten, Nw. Heeten, Lettele, Colmschate, Schalkhaar, Diepenveen en Olst heen gegaan. We slaagden er niet in het juiste aantal Sallandse emigranten naar Noord-Frankrijk te achterhalen, doch blijkens de beschikbare gegevens vertrekt ieder jaar een groep Sallandse jongens naar Frankrijk. Meer nog dan de grote emigra- tielanden Canada en Australië, wordt op het Sallandse platte land de emigratie naar Noord- Frankrijk besproken. Temeer nu de van daar afkomstige berich ten goede verwachtingen wekken. Dit slagen verbaast ons niets. Doorr een degelijke opvoeding is de trouw aan de kerk diep ge worteld en het vrij harde leven op de Sallandse boerderij heeft tot gevolg, dat de jongelieden Dikwijls wordt de mening ge uit, dat het met de zwerftochten om vogels te zien 's winters wel zo ongeveer gedaan zou zijn. Niets is minder waar. Wel heb ben we in de winter een geheel andere vogelwereld, maar er is dan nog ontzaglijk veel te genie ten. De reden, dat men denkt, dat er 's winters niet veel te zien valt is, dat op vele plaatsen het wijde veld doods en verlaten lijkt: een enkele graspieper, een eenzame rietgors in een rietwal, wat meesjes in kleine boomgroepen een stil roodborstje in de lage struiken langs een slootkant. Of een torenvalkje, dat tegen de wind in balancerend als aan een draadje hangend een minuut lang een polderdijkje afzoekt naar een veldmuisje, dat zich even buiten zijn holletje gewaagd heeft. Men is dan ook werkelijk uitgezien. Maar vergeet niet, dat het ter zelfder tijd op andere plaatsen wemelt van vogels. Tegenwoordig trekken wij er nog al eens op uit om te genieten van de enorme massa's water wild op onze plassen en onder gelopen polders. Wij, Leeuwar ders, behoeven niet ver te gaan: de Grote Wielen met de Sierds- wiel en de Houtwielen liggen vol. Even bezuiden de zuivelfabriek te Giekerk gaan we met laarzen aan een polderdijkje op. De vele gangen in het aanspoelsel en in de grond vertellen ons van de vele muizen; overal ligt wit knaagsel van wortelstokken. Ze zullen zich het volgend voorjaar, voorzover ze niet aan kraaien, meeuwen en torenvalken ten prooi vallen, weer over de pol ders verspreiden. Grillig slingert onze weg door het bijna onafzien bare watervlak. Hoog wieuw- wieuw geroep klinkt onophoude lijk uit de duizenden kelen van de fluiteenden, de smienten. Links van ons liggen ze, dicht gezaaid op het ondergelopen land, een groot gedeelte zit op een stuk polderdijk, dat maar even hoven het water uitsteekt. De witte vleugelspiegels van de prachtige woerden vertellen ons, dat deze bij de wijfjes ver in de meerder heid zijn. Zonder aanwijsbare reden vliegt er nu en dan ergens een troep op, duizenden vleugels brengen een moment een geluid voort alsof het in de verte don dert Kleinere groepen sluiten zich aan, de lucht is op zulke mo menten vol vogels. Als we onze kijkers er op richten, ontdekken we er enkele pijlstaarteenden en slobeenden tussen. De pijlstaarten zijn iets groter en hebben langere halzen en een puntstaart. De slobben zijn korter en hebben zwaardere snavels. De witte borstbanden van de woerden blinken in het zonlicht. Onophou delijk vliegen grotere of kleinere troepen rond; wie kan nu ook de hele dag stil op het water liggen. Daar komen drie eenden aan snorren, de vleugels hebben een zwaar eendenlijf te torsen en de felle slagen dié nodig zijn maken een iets schel geluid. Het zijn drie mannetjes brileenden. Ze worden om het geluid dat ze vliegend veroorzaken ook wel rinkelduiker of rinkeier genoemd. De dikke kop is zwartgroen met een opvallende witte vlek tussen oog en snavel. Overigens zijn ze wit met vrij veel zwart op de bovendelen. In het Hoge Noor den in böomholten geboren, moe ten ze om het klimaat de winter zuidelijker doorbrengen. Daar komt in de verte zeer hoog een sliert vogels aan: pijl staarten, aan hun spits vliegfi- guur te zien. Als ganzen, in een rechte lijn, iets schuin naast el kaar en meer in frontlijn. EVen later volgt een tweede groep. Mis schien kou in het Oosten? Wilde zwanen waren er, zo werd ons verteld, de vorige dag een dertigtal. De grote vogels vallen natuurlijk zo maar op; drie blinkend witte en twee grijsbrui ne, nog dieren in de jeugdveer. Daar komen er nog drie aanzei len: langzaam dalen ze. Indruk wekkend, zo ze op hun enorme vleugels en miet lange vooruitge stoken hals, als een watervlieg tuig, tegen de wind in op het wa teroppervlak glijdend, invallen bij de andere vijf. Vanaf de ogen naar de zwarte snavel hebben de oude dieren een korte, citroenge le vlek, het is dus de kleine zwaan een slag kleiner dan de gewone wilde en onze tamme knobbel zwaan. Honderden van deze soort vindt ge in daze tiid van het jaar op het IJselmeer. Ze kwamen uit Noord-Rusland en Noord-Azië. We vragen ons af, hoeveel een den we deze morgen hebben ge zien. Een lastige vraag, want de drommen vogels maken ons elke telling onmogelijk. Zelfs 'n schat ting .js moeilijk. Het kunnen er tienduizend zijn, maar ook meer. Zo is het ook op andere meren en Plassen in Friesland, maar men bedenke, dat deze dan ook af komstig ziin uit enorme gebieden van NoordOost-Europa en Noofd- Azië. G. BOSCH zich zonder al té grote moeilijk heden aan de veranderde omge ving kunnen aanpassen. Dezer dagen hadden we een onderhoud met enkele emigranten, die voor korte tijd naar Salland waren komen overwaaien. De ervarin gen waren natuurlijk niet van allen gelijk. Sommigen werkten er reeds enige jaren en onder hen waren er, die reeds een eigen bedrijf hadden kunnen pachten, omdat bejaarde boerengezinnen geen opvolgers hadden en hun bedrijven aan vreemde handen moesten overdragen. De meeste boerenbedrijven in Noord-Frankrijk zijn 35 tot 80 H.A. groot, voornamelijk akker bouw, zodat de veestapel slechts bestaat uit 7 a 8 koeien. Op de Sallandse bedrijven liggen de verhoudingen juist andersom. Om een bedrijf van b.v. 60 H.A. te pachten, moet er heel wat kapi taal geïnvesteerd worden. Daar om gebeurt het wel, _dat twee Nederlanders samen één bedrijf pachten, dat zij nadien splitsen. Sociale verzorging. De beginneling verdient be halve kost en inwoning f 60. tot f 80.per maand, doch het hangt van de prestaties af in welke mate dit aanvangssalaris wordt verhoogd. De pachtprijs wordt in natura betaald nl. 150 kg tarwe per hs. De gegadigde doet derhalve verstandig als hij eerst de kwaliteit van de grond vaststelt alvorens een contract voorkomen. aan te gaan. Naast tarwe worden in deze gebieden veel gerst, ha ver en voederbieten verbouwd. De leemachtige kleigrond leent zich niet voor aardappelverbouw op grote schaal. Een bijzonder heid ïn deze streken is, dat de koeien in de stal worden gemol ken en dat zich op de weilanden geen pompen bevinden. De so ciale verzorging is hier goed, zij het dat zij niet zo goed geper fectioneerd is als in ons land. De gehuwde emigrant komt voor bepaalde sociale voorzieningen als kinderbijslag, gratis brand hout, enz. in aanmerking als hij zich laat naturaliseren. De Hol landse boer met zijn bedacht zaamheid kijkt de zaak eerst enige jaren aan, alvorens hij deze stap onderneemt. Hoewel bij de verpachting van boerderij erf de Fransen voorrang genieten, staat de Nederlandse emigrant daar goed aangeschre ven. Zakenleven. Het zakenleven is in de dorpen nog zeer primitief. Alleen de bakker heeft een gevestigd be drijf. De rest bestaat uit rond trekkende kooplieden, die langs de huizen gaan. Ook met de af zet van zijn producten heeft de boer weinig bemoeienis. De pro ducten worden bij hem van het bedrijf gehaald en de coöperatie zorgt voor de afzet. Het geloofs leven van de Franse boer is niet zo stichtend als men op het Sal landse land gewend is. Er zijn trouwens veel te weinig pries ters. Er zijn pastoors, die drie of vier uitgestrekte parochies moeten bedienen, terwijl het aan. tal parochianen nauwelijks bo ven 700 uitsteekt. Daarom ver dient het aanbeveling, dat de jonge emigrant, alvorens naar zijn tweede vaderland te vertrek ken, zich in verbinding stelt met de herder van zijn eigen paro chie. Hierdoor kunnen verschil lende moeilijkheden worden LONDEN. 2 Jan 1952 (Reuter) Radio-Moskou heeft hedenoch tend hekend gemaakt. dat de vroeerere sovietrussische minister van buitenlandse zaken Litwinof in de leef tiid van 75 iaar is overleden. Litwinof was minister van 1929 tot 1939, tijdens de oorlog be kleedde hij de post van ambas sadeur in de V.S. en van 1943 tot 1946 werd hij plaatsvervan gend minister van buitenlandse zaken. Hij was, buiten Stalin, de laatste der oude bolsjewieken. Litwinof was met de dochter van een Engelse advocaat (siT Sidney Low) gehuwd. Litwinof sprak Engels als zijn tweede moeder- l/Ssl Litwinof werd in 1876 in Polen (het gedeelte, dat toen deel uit maakte van 't Russische rijk), als zoon van arme joodse ouders ge boren; hij heette oorspronkelijk Max Wallach. Hij was 22 jaar, toen hij zich in Polen aansloot bij de revolutionnaire beweging. In 1901 werd hij gearresteerd en tot gevangenisstraf veroordeeld. Hij wist echter te ontsnappen en nam de wijk naar Zwitserland. Hier ontmoette hij Lenin en werd een van diens medewerkers. Enige tijd voor het uitbreken van de Russische revolutie (in October 1917) vertoefde Litwinof te Londen. In 1918 werd hij door zijn regering tot de eerste ambas sadeur der Sowjet-Unie te Lon den benoemd. In 1939 leidde Litwinof van Russische zijde de onderhandelin gen, die maanden lang te Moskou tussen Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie werden gevoerd en die ten doel hadden een verdrag tegen Hitler-Duitsland te sluiten. De besprekingen wilden niet vlot ten, daar de Russen de eis stelden dat de Sowjet-Unie reeds bij een dreiging van Duitse agressie het recht zou krijgen de toen nog onafhankelijke Oostzee-staten (Estland, Letland en Lithauen) te bezetten. Dit ging de Engelsen en Fransen te ver, die slechts in een Russisch militair ingrijpen wilden toestemmen, indien de Duitsers daadwerkelijk de strijd zouden hebben geopend. Een an dere grief van Russische zijde was dat de toenmalige Britse minister president Neville Chamberlain niet zijn minister van Buitenland se Zaken lord Halifax had gezon den als leider der Britse delega tie, doch een lagere functionaris. (Zie vervolg op pagina 6) Litwinof trad in deze periode af als leider der Russische buiten landse politiek; hij werd als zo danig opgevolgd door Molotof, die kort daarop met de naar Mos kou gevlogen Duitse minister van Buitenlandse Zaken Joachim von Ribbentrop het Russisch-Duitse niet-aanvalsverdrag sloot. Het aftreden van Litwinof als Russische Volkscommissaris van Buitenlandse Zaken werd in het Westen beschouwd als het einde van een tijdperk, waarin samen werking op buitenlands politiek gebied tussen de Sowjet-Unie en het Westen mogelijk scheen. Litwinof heeft in 1927 op de in dat jaar te Genève gehouden ont wapeningsconferentie een totale ontwapening van alle landen voorgesteld. Gedurende de tien jaar (1929 1939), dat Litwinof Russisch Volkscommissaris van Buiten landse Zaken was, verwierf hij zich een internationale reputatie wegens zijn openlijke diplomatie. Al die tijd bleef ook zijn faam in de Sowjet-Unie zelf gevestigd. Zijn positie werd door de zuive ringen en wisselingen in functies van 19361937 niet aangetast. Onder zijn leiding sloot de Sow jet-Unie in enkele jaren tijds ver dragen met veertien landen. In 1936 werd Litwinof de Orde van Lenin toegekend. In 1946 trok hij zich uit het Russische openbare leven terug. (Advertentie) STERKE BEZETTING IN P. COEN-TOURNOOI HOORN De definitieve lijst van deelnemers voor het traditio nele J- P. Coen-tournooi, dat 10, 11, 12 en 13 Januari gehouden wordt te Hoorn is thans bekend. Het zijn Pierre Duijsens, Ver- viers; Flip Beekman, Amsterdam; Jan de Jong, Söheveningen; L. v. Reijen. Spekholzerheide; L. van Leur, Oss; J. Feeke, Alkmaar; P. Zondervan, Leeuwarden; J. Peet oom, Schagen. Cees van Oosterhout, de win naar van 1950 en 1951, mocht niet meer meedoen daar hij als hoofd klasser niet op klein biljart mag spelen- Beekman kreeg voor dit jaar dispensatie. DOOR GLADDE WEG IN FRIESLAND Hedenmorgen is vermoedelijk ten gevolge van de gladheid van de weg een personenauto uit Wieringerwerf, bestuurd door mevrouw Van Vilsteren op rijks weg 43 nabij Schettens (Fr.), bij Bolsward, geslipt en over de kóp geslagen. De gevolgen waren ernstig Mevrouw Van V. werd zwaar gewond en is op weg naar het ziekenhuis in Sneek, na voor zien te zijn van het Heilig Olie sel, aan baar wonden overleden. Haar echtgenoot en hun drie kinderen liepen lichte verwon dingen. De auto was op weg naar Zwolle. ALKMAAR. Onder grote belangstelling had vanmorgen de plechtige uitvaart en begrafe nis plaats van de zeereerwaarde heer J. H. van den Hoek, rector van de Piusstichting en districts aalmoezenier van de Katholieke Jeugdbeweging in het district Alkjinaar. De leden van de katholieke jeugd- en sportverenigingen hadden reeds de twee laatste avonden in grote getale deelge nomen aan het rozenkransgebed dat in de kapel van de Pius stichting voor de zielerust van de overleden priester werd ge beden. Vanmorgen had onder grote belangstelling, vooral ook van de zijde van de geestelijkheid uit Alkmaar en omgeving, de plechtige uitvaart plaats in de kerk van Sint Laurentius aan het Verdronkenoord. De plechtige Mis van. Requiem werd opgedragen door de hoog eerwaarde deken J. Th. Jacobs, daarbij geassisteerd door rector dr. F. C. J. Holthuizen als dia ken en rector P. C. G. Visser van het Sint Elisabeth Zieken huis als sub-diaken. In de kerk hadden vele leden van de katholieke jeugd, en sportbeweging plaats genomen. Op het priesterkoor zagen wij tal van geestelijken, w.o. ook de moderator van het R.K. Lyceum te Alkmaar, de zeereer waarde heer S. Stroek. Het zangkoor onder leiding van de heer C. J. Hof zong, zulks op een vei'zoek destijds reeds door de overledene ge daan, de Gregoriaanse Mis van Requiem. Een groot aantal broe ders van de Congregatie van Sint Louis en zusters van de Piusstichting waren bij de plech tigheden aanwezig, alsmede de regenten van de Piusstichting. Voor de plechtige Heilige -Mis van Uitvaart werden de lauden gezongen, waarbij rector F. van Buurer» uit Voorhout de plechtigheid leidde. Na afloop van de kerkdienst trok de lijkstoet, gevolgd door vele deputaties van de katho lieke sportverenigingen naar het R.K. kerkhof Sint Barbara. Voorop in de stoet liep eer» deputatie van R.K.A.F.C. met het zwart-omfloerste clubvaan del, daarachter de andere ver enigingen met eveneens vlag- Wij willen ons praatje over de aaltjes vervolgen door nu in een tabel de verschillen en punten van overeenkomst tussen het stengelaaltje en het wortelaaltje te geven. Wij ontlenen deze ge gevens ook hu weer aan „Alge mene leer der plantenziekten van landbouwgewassen" door ir. W. B. L. Verhoeven. Stengelaaltje: Aantasting van stengel-delen, bladeren alsook bollen en knol len, met behulp van mondstekel; Voortplanting door eieren; Mannetjes, wiifj.es en larven steeds palingvormig; Kunnen in latent leven over gaan; Biologische rassen; Verspreiding actief en passief en pleksgewijs optreden. Wortelaaltje: Aantasting van de wortels en andere onderaardse delen met behulp van mondstekel; Voortplanting door eieren; On de Schelde, ter hoogte van Vlissingen. voer Dinsdagnacht het 5800 ton metende Franse motor schip ..Philippe L.D.". dat on weg was naar Antwernen. even eens on een diik. Het was bui tengaats stuurloos geraakt en had om sleenboothuln verzocht, die evenwel niet snel genoeg kon worden geboden. De zeeloods, die door een rivier-loods had moeten zijn ver vangen, was nog aan boord. Gisteravond om half zeven is het schap door zeven sleepboten; „De Schelde" en de „Blanken burg" van Smit en Co. te Rot terdam en de Belgische sleep boten „Directeur Gerling", „Mi chel Gerding", „Fred Gerling", ..Georges Letzer" en „Adrien Letzer", vlotgetrokken. On de Nieuwe Maas. Op de Nieuwe Maas in Rot terdam werd gistermorgen de stoomsleepboot „Herfred" aan gevaren door de tanker „Olievos I". Stuurhut en ketelmantel van de sleepboot werden vernield. De machinist H. Hofman uit Rotter dam werd door ontsnappende stoom aan armen en benen ge wond en is in het ziekenhuis Coolsingel opgenomen. BOND VAN OUDLEERLINGEN WINTERSCHOLEN SCHAGEN EN ALKMAAR Het winterprogramma van de Vereniging van Oud-leerlingen van de landbouwwinterschoien van Schagen en Alkmaar is ge reed gekomen. De studievergade ringen zullen alle vier in de maand Januari worden gehouden en wel op 7 en 21 Jan. 's middags om 2 uur in „Het Gulden Vlies" te Alkmaar en op de Maandagen 14 en 28 Jan. om dezelfde tijd in „Hotel Igesz" te Schagen. Op de eerste bijeenkomst zal Prof. E. Brouwer Hoogleraar te Wageningen spreken over de betekenis van de spoorelemen- ten voor de veeteelt. De tweede t u bijeenkomst is gewijd aan de stamselectie van aardappelen, in leider Ir. J. H. Brust ambtenaar van de NAK te Wageningen. Vervolgens spreekt Ir. G. P. Royackers, secretaris van de Stichting v. d. Landbouw te Den Haag over de actuele problemen van nationale en internationale aard voor de Nederlandse Land bouw Ir. Jorritsma ambtenaar bij het Instituut voor Rationele suikerproductie te Bergen op Zoom behandelt op de laatste studiemiddag enkele nieuwe as pecten bij de suikerbietenteelt. Elk der genoemde onderwerpen is dermate actueel en belangrijk dat het bestuur telkens op over volle zalen rekent. De ..Fivine Enterprise". Volgens de laatste berichten is de „Flying Enterprise", welk schip men in ons blad van giste ren met zware slagzij in beeld gebracht heeft kunnen zien, in het onderschrift daaromtrent ver meldde, nog steeds drijvende. Kapitein K. Carlsen bevindt zich. moederziel alleen, nog altijd aan boord teneinde te voorkomen dat het schio eigendom wordt van deeene die het bergt. De Amerikaanse torpedobootjager ..John W. Wiek" bevindt zich in de buurt en seinde de kanitein bemoedigende boodschanoen. af komstig van zün familie en zijn maatschappij. De Engelse sleepboot „Tur moil" koos Dinsdagavond zee en men schatte dat het schip 24 uur nodig zou hebben om de „Flying Enterprise" te bereiken, die zich ongeveer 300 mijl ten Zuidwesten van Ierland bevindt. Volgens de laatste berichten stond het hoofd- dek van de „Flying Enterprise" onder water. De Turmoil is een van de snel ste slepers ter wereld. Behalve de Wiek bevindt zich ook het Amerikaanse bevoorradingsschip Golden Eagle in de nabijheid. Men schat dat de Flying Enter prise nog twee dagen kan blijven drijven. Vannacht was de 37- jarige kapitein Carlsen voor de vijfde achtereenvolgende nacht alleen op het hulpeloze wrak. Geslaagd WIERINGERMEER De heer H. B. Dijken van Slootdorp en de heer M. Lastdrager van Wie ringerwerf slaagden beiden, bij het in Amersfoort afgenomen examen, voor het diploma van Federatie-Instructeur bij de Kon. Federatie van Landelijke Rijver- enigingen. HERBOUW GAAT VOORT IN DE WIERINGERMEER Op 16 Januari 1952 zal door het Rentambt Wieringermeer worden aanbesteed: De herbouw van 4 boerderijen met paebterswoningen en verder het dichtmaken Mannetjes en larven paling vormig; wijfjes worden citroen- vormig; Vormen cysten; Verschillende soorten; Verspreiding actief en passief en pleksgewijs optreden. Het optreden van de stengel aaltjes uit zich bjj de planten in het algemeen door een vergro ting van de parenchymcellen. De cellen worden als het ware geprikkeld en gaan zich ten slotte delen. Nu vindt evenwel geen vergroting van de vaat- bundelcellen meer plaats: in tegendeel, er treedt een duide lijke groeiremming op. De prak tijk zal zich wel herinneren, dat bij aangetaste planten verdik kingen en kromingen optreden, die tevens gepaard gaan met een gedrongen groei. Heel duide lijk kan men dat zien bij bloem planten als Phlox. Nemesia e.a.; verder bij uien, sjalotten enz. Sterk aangetaste planten sta ken de groei en gaan ten gronde. In de regel zal een laborato riumonderzoek nodig zijn om uit te maken of we inderdaad met het stengelaaltje te maken hebben, want er komen ook aal tjes voor, die niet parasitair zijn, doch leven in halfvergane plan tendelen. Zij beschikken over geen mondstekel en treden se cundair op. Vele gewassen ondervinden last van het stengelaaltje, o.a., granen, uien, klaver, lucerne, aardappelen, bloembollen, bieten enz., maar ze gedragen zich ver- Schillend en bij de verschillende gewassen bestaat er nog verschil in vatbaarheid. Wij gaan daar nu niet verder op in en bepalen ons bij het optreden van het stengelaaltje bii aardappelen, ons uitgangspunt. Bij knollen, die door het sten gelaaltje zün aangetast, scheme ren ingezonken, bruinachtige plekken door de schil. De schil zelf wordt papierachtig erf daar onder is het vlees van de aard appel bruin gekleurd en kruime- gen en vaandels. Aan de lijk wagen was nog een krans ge hecht van de R.K. sportvereni gingen. Op het kerkhof werd de ab- saute verricht door rector F. van Buuren uit Voorhout. Tót slot van de plechtigheid werd door alle aanwezigen vijf Onze Vaders en vijf Wees Ge- groeten gebeden voor de ziele rust van de overleden rector. DE BRANDWEERSTAF De Zaanse brandweren zijn allemaal tuk op de Oterleker brandweerstaf. Ondanks het feit. dat de staf door de Westzaanse brandweer bijna dag en nacht bewaakt werd, heeft de Zaan- dijkse brandweer kans gezien de staf in handen te krijgen. En nu maar weer op de loer gaan liggen in Zaandijk. Daar zal de staf ook niet lang meer blij ven. Wij hebben al van ernstige plannen geihoord. HOOGKARSPEL, 21 Jan. '52. 10000 st. bloemkool B 3447; B II 26—34; C 19—27; C II 13—16; stek 8—21; Modjo's 520 kg. 2.60; Rode kool 70 st. 13.Spruitkool 45 st. 28.Uien 3190 kg. ge woon 32—32.10; dubbel 22.80— 24.60. WEEKOVERZICHT LANGEDIJKER VEILINGEN LANGEDIJK 3 Jan. - De han del in witte kool trekt deze week de meeste aandacht. Tijdens de jaarwisseling zijn omvangrijke aankopen voor Amerika gedaan. Duizenden kisten worden volge pakt met de allerbeste kwaliteit witte kool in de sortering van 3.5 tot 4.5 pond. Doordat de vei- lingaanvoeren veel te klein zijn, mag de handel de kool bestellen ■bij de- tuinders, die dan de be sproken partijen op monster op de veiling aanbieden, waarbij de koper op de gegarandeerde prijs afdrukt. Bij deze methode wordt het oude veilingsysteem min of meer geweld aangedaan. De grote vraag veroorzaakt nu namelijk niet' zó gauw een prijs stijging, welke de tuinders zo graag zouden zien om een meer lonende prijs te maken. De expórtkool wordt met 8 ct. per kg. betaald, hetgeen bij de thans opgeslagen oogst maar een karige beloning betekent. Waar de hoge verpakking en vracht kosten de prijs op ruim 40 cent brengen, sommigen zeggen zelfs 50 cent, zou het weinig verschil maken, indien de handel de tuin der een iets hogere prijs zou be talen. De handej in rode "kool is slap. Voor goede kool wordt een prijs tot maximum 14 cent betaald- Het grootste deel van de aanvoer wordt voor afwijkend aangeboden voor welk soort ge'en heffing be taald behoeft te worden. Gele kool toont steeds hetzelf de troosteloze beeld: geringe aan voer, die slechts even bven de minimum prijs van de hand gaat. Groene kool wordt nog steeds overvloedig aangevoerd, waarbij sterk variërende prijzen be'taald worden. De hoogte van deze prijs wordt bepaald door de verhou ding aanvoer tegen exportvraag. waarbij het binnenland wacht met koppn tot de prijzen laag zijn. Uien blijven gevraagd en prijs houdend. Voor België bestaat flinke vraag- Goede export-uien brachten ruim 32 cent op. Het is echter voor de tuinders moeilijk om aan de zeer strenge UCB- eisen te voldoen. vinden. Het is doorgaans het beste, zieke partijen enige weken te laten staan óm alle aange taste knollen te kunnen vinden. Gebeurt dat niet, dan zit de af nemer met een zieke partij op gescheept en daarmede wordt het exportbeljsng natuurlijk niet gediend. Met net zieke pootgoed wordt namelijk de grond met stengelaaltjes besmet en daar mede ook het nieuwe gewas. 'Het verdient dus sterk aanbe veling alleen aaltjesvrij poot- goed te gebruiken en bij de aankoop van poters te infor meren of de grond eventueel be smet is met het stengelaaltje, want een «aantasting, hoe gering ook, kan een hoop narigheid geven. De aantasting door aaltjes is niet ieder jaar even sterk. Het klimaat en de toestand van de grond spelen waarschijnlijk een belangrijke rol bij de mate van aantasting. Hierover zijn echter weinig gegevens bekend, maar de praktijkervaringen wijzen in die richting. Niet ieder aardappelras is even gevoelig; er bestaat ver- - schil in vatbaarhied. Bij Eerste- iig geworden. Deze verkleuring ling en Bintje komt hier vaak breidt zich langzamerhand naar een belangrijke aantasting voor, binnen uit. Een lichte aantasting gelukkig erg plaatselijk, maar ts m_0Pilik te vinden, maar een j voldoende^ om op onze qui-vive houdt er reke- érvaren keurmeester of contro-1 te zijn. Lezers, leur weet de zieke knollen te'ning 'mee. VICTORIA (Brits Columbia). Naar Reuter meldt heeft een man op leeftijd uit Victoria in Brits Columbia (Canada) zich zelf aangeboden als menselijk proefkonijn voor een experiment met het kunstmatige hart in Nederland. Hij bereidde zich gisteren voor op zijn vertrek naar Utrecht waar, naar hij zei, zijn hart zou worden vervangen door een door de Utrechtse van één kap CDe^ aanbesteding betreft de Pressor Jan jongbloed geconstrueerd kunsthart. volgende bedrijvers: Ulkeweg B 42 G. J. Huurneman; Ulkeweg B 56 I. A. van Overfoeeke; Alk- maarseweg C 37 H. R. Smit (op welk bedrijf ook de kapschuur wordt dichtgemaakt); Robbe- noordweg J 6, R. Bossema. De aanleg van de electrische installaties van deze gebouwen zal eveneens worden aanbesteed. Naar de N.O. Polder WIER-INGERWERF Onze plaatsgenoten de heren H. Kraai.j- vanger en A.C. Roskam kregen bii. de jongste uitgifte in de N.O.R. beid,en een bedrijf toegewezen. Prof. Jongbloed heeft met zijn uitvinding geslaagde proeven op dieren gedaait, maar nog nooit op mensen. De man, die vroeg, zijn iden titeit niet bekend te maken, zei dat hij een contract had getekend volgens hetwelk de professor vrij van schuld zou zün voor 't geval de operatie mocht falen. „Ik zou niet weten waarom ik het niet zou overleven", aldus de man. Volgens het contract zullen al zijn kosten van levensonderhoud ge durende twee jaar betaald wor den, en mocht hij blijvend inva lide worden, dan zal er voor zie- kenhuisverpleging worden ge zorgd. „U moet niet denken dat ik gek ben", zei de man verder, „of dat ik me voor de financiële kant van de zaak interesseer. Ik doe het gedeeltelijk omdat ik het lot van mijn zoon indachtig ben, gedeel telijk om anderen hoop te geven". Zijn zoon was in de tweede we reldoorlog gestorven op een schip op zee, nadat hij was afgekeurd voor militaire i'lenst wegens een te zwak hart. Naar aanleiding van dit Reuter- bericht heeft het A.N.P. inlichtin gen ingewonnen bij prof. Jong bloed. Deze verklaarde zeer na drukkelijk, nergens van te weten. VEEMARKT PURMEREND 2 Jan. Hoewel de markt in verband met Nieuwjaarsdag was verzet, viel het aanbod niet tegen. De handel in vette koeien was vrij vlug en er werden hoge prijzen betaald. De beste slachtbeesten zullen nog wel iets boven de notering hebben opge bracht. Er waren nogal wat sla gers op de markt en daarom floreerde ook de handel in gelde koeien. Verse melkkoeien deden hef. minder goed, ze waren over het algemeen ook minder in kwa liteit. Er was een stroeve han del in pinken en graskalveren. Nuchtere kalveren waren vroeg in de morgen zeer duur, maar bij aanhoudend aanbod werd de handel stugger en zakten de prij_ zen. Er was een behoorlijk aan bod van wolvee en de vette schapen waren gezocht. Lamme ren waren duur en de handel er in was kalm; de vraagprijzen warden in deze tak van handel overigens steeds hoger. Bokken en geiten leverden niettegen staande het geringe aanbod een stroeve handel op. Ook vette varkens waren niet talrijk; toch was de handel erin vrij kalm. De inzet was f 2,30, maar die prijs zakte al heel gauw een paar centen in en de markt sloot stug. Lichte varkens no teerden iets boven f 2,- en vette zeugen van f 2,tot f 2,14 per kg. Voor biggen waren te wei nig kopers, vandaar dat ze heel duur waren. De handel liep stug af en de prijzen zakten naar lager peil. Voor paarden en pluimvee was er slechts een kalme markt. 31,80; drielingen 32,00; 1500 kg. kroten A 13,3013,70: kroten B 10,10.000 kg andijvie 42,00; andijvie II 2532; andijvie B 26, 87000 kg rode kool 8,2014,50; 5000 kg gele. kool 6,509.10; 100.000 gele Deense witte 68,60, 3000 kg succes witte 5,307,10. GROOTEBROEK, 2 Jan. Uièn grof 31,9032,10; middel 32,20—32,40; drieling 29,30—30; nep 29,50, 10.000 kg; 500 kg rode kool 11,60; 9.000 kg groene kool 7,50—11,80; 22.500 st- bloemkool B 26—49; B2 18—33; C 16—28; C2 817; stek 4,5015. BLOKKER 2 Jan. aardappe len 610,80; uien 1325: gele kl. 78; groene kool 610,20; boe renkool 811; spruitkool 2338; witlof 2337; breekpeen 10-12,50 andijvie 2943; bloemkool 26-49; Bramley Seedling 1418; Glorie van Holland 2540; Groninger Kroon 2535; Sterappel 2329; Gratiool 26—33; Provisiepeer 21 40; St. Remey 1632; winterjan 2542; winterlouw 1738. ZWAAG, 2 Jan. Uien 9—32,60; bieten 5,9015,60; prei 2024; sav-kool 8,109,50; rode kool 6,50 13,70; boerenkool 717; spr.- kool 1647: witlof 1642; breek peen 8,4016,70: waspeen 829; andijvie 1346; bloemkool 856; knolselderij A 1019; B 710; groene kool 6,5013; gare biet 2023; goudreinette 1454; pre sent van Engeland 3252; Cox Orange 17—77; Groninger Kroon 1733: zoete Ermgaard 2236; Jonathan 1454; Glorie van Hol land 35; rode ster 2441; present van Holland 1932; Allington Pippin 1540; Laxton Superbe 1555; Bonne Louise 3543; Comtesse de Paris 2142; Doyen ne du Cornice 76—96; Gieser wil deman 3050; winterjan 2740; winterlouw 2740; William Du chess 2340: Emile d'Heyst 25— 50: St. Remy 35; Zwijndrechtse wijnpeer; Bramley Seedling 18 22 PUR,MEREND, 2 Jan. 1000 kipeieren 1617; Runderen 498 stuks; 226 vette koeien 2,103, handel vlug; 176 gelde koeien 525 —725, goed; 55 melkkoeien 675— 1025, kalm; 18 pinken 430525, matig; 11 stieren 5751150;, goed; 12 graskalveren 205310;, kalm; nuchtere kalveren 38110. begin goed; afloop stug, 280 stuks; 131 vette varkens voor de slacht 202 —230, kalm; 719 stuks, magere varkens 4090, begin vlug; 3038 en 4072, afloop minder; 444 st. schapen 90155, goed; lammeren 85135. goed; 9 bokken en geiten 1050, stug: 31 paarden 575-900 stil; 5 fokzeugen 300—350, kalm; 900 oude kippen en hanen (witte en rode) 220—240; 300 oude kip- oen en hanen blauw 240260; 100 jonge hanen (blauw) 2.35; 150 st. eenden 1,25—2,50; 400 konijnen 1 9; 40 ganzen 1214. Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR. 2 Januari. Wit lof 16-41; rode kool 712.50; savoye kool 6.5010; groene kool 7.5019; spruitkool extra 46, 1638; boerenkool 922; andijvie 1846: knolsoep 9—15; bieten 7; winterpeen 714.50; waspeen 2237: uien 733; prei 1125; soepgroenten 3.50 4.50: peterselie 2.505. ALKMAAR 31 Dec. To maten A 1.702,87; witlof 32 39; rode kool 711; savoyekool 6.507.50; groene kool 7.5015; Spruitkool extra 48, 12—38; boe renkool 5.5013; sla 26; andijvie 2248; winterpeen 515; was peen 927: uien 731; prei 9 22; soepgroenten 69; peterselie 37; bramley seedling 15; goud reinette 2236: winterjan II 19. ZUIDERKOGGE, 2 Jan. Eigenheimers 10.60'12.00. uien: middel 32.0032.80, grove 32.00 '32.80. (bloemkool B 26.00 48.00, B2 1 8.0038.00, afwijkend 8.00—21.00. kroten 1 12.80— spóJ '09 11—00'E orpoui '03'ET kool 6.00—12.80, geie kool 9.00 9.40( groene kotöl 8.8013.80. spruiten 30.0047.00, witlof 22.00 —41.00, brammie 15.0026.00, winterlouw 28.00—36.00, winter jan 29.00—33.00. WARMENHUIZEN. 2500 kg uien 32,5033,30; grove 31,70; drielingen 3232,30; stek 12 16,20; 300 kg peen A 11,50; 1850 kg andijvie 1833: 500 kg gele kool 6,507,80; 49000 kg rode kool 9,40—14,70; rode afwijkende 7—9,60; 4100 kg witte kool 7— 8,50. M1DDENMEER, 2 Jan. Tarwe 23—24.20; gerst 3538: haver 28.50—30.50; rogge 33—36; dui- venbonen 5060: capucijners 51 57: groene erwten 4756; kar- wüzaad 6974; blauwmaanzaad 105112; withooi 120130; rode klaverhooi 115125; lucerne hooi 125130; haverstro 6066; gerststro 6770; tarwestro 70 72; groene erwtenstro 7880; ander erwtenstro 5570; voeder bieten met hoog gehalte 2628; voedersuikerbieten 3235; sui kerbieten 40; voeraardappelen 4.505; aardappelen, binnenland 18-35 20—30: 35-45 14—25; hoven 45 1217. export zelfde prijzen voor zelfde maten; consumptie aardappelen 8.5012.50, idem export 910.50. NOORD-SCHARWOUDE. 13000 uien 32,8034,50; grote 30,90

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5