VLIEGEN .gaat vlug, maar het is vervelend en vermoeiend campen ;e Spanje Katholieke Reisvereniging uit de impasse Tegen V.A.R.A.-secretaris f300,- boete geëist Rechtszaak uit vorige eeuw leidde tot een kort geding Verdere voorbereidingen voor R.T.G met de West Gemeenteraad van Huissen in beroep bij de H. Stoel Uit de Pers De voortreffelijke service van Nederlands K.LM. II 'oot niets ;ns speelden exolosieven Dank zij Centrale Reiskas der K.A.B. Zal Veiligheidsraad Korea behandelen? JOURNAAL VAN EEN K.L.M.-REIS (3) Holland in rep en roer" beledigend voor geslacht van Dedem? WEEKSTAAT Nederlandse Bank Marktberichten Overwegwachter liet bomen open I rond 30.000 bedrag bevinden zich 5000 die tijdens de burger* are misdaden hebben jarvoor zij hebben te- in en zijn veroordeeld. ster verklaarde voorts, nteel in Spanje geen iekampen meer be* at de Spaanse regering een deputatie van het t bestrijding van de iekampen vrij toegang ot de gevangenissen en plaatsen welke naar ng de naam van con* impen zouden verdie- NOORD ONTSNAPT GROTE RAMP ins door de politie is ld, is Velsen op oude- aan een ramp ont- ;avond meldde zich bij een bakker, die een d aangetroffen in het jen hoeveelheid spring- een uiterst gevaarlijke stof. Toen de politie ;oek uitging, ontdekte complot van ongeveer apen in de leeftijd van eze springstoffen had uit een bunker in de het Hoogovenbedr u f edoeling ze op Oude tot explosie te bren- toffen en evenzo ont- electrische ontstekers toe aan een aannemer, lateriaal o.m. gebruikt het opblazen van de sis in IJmuiden. Het der, dat de jongens met ilo's springstoffen, die .te nonchalant vervoer- i van hen had de gela- detonators samen in :ak geen ongelukken roorzaakt. Indien de i tot ontsteking waren ;ou Velsen-Noord onge- ior een ramp van grote troffen zijn geweest. recht langzaam uitge- ractische bezwaren lij ier nog sterker dan bij satie ineens. In dat 'al kan de overheid al- de verantwoordelijk- de verdere gang van len. Bij de geleidelijke echter moet de onder- rit echter al langzaam laarmate de overdracht rijdt. chte om ook de arbei- •,e doen hebben in de vesteringen doet ons •n wel vertrouwd aan. tholieke kring leeft de m daardoor tot een be- preiding te komen. uitwerking die het deze gedachte geeft zeer te verschillen van rnders dan in de opzet d. Brink, waarbij een ordt gelegd tussen ar- bedrijf (bedrijfstakj wil an stelsel dat de arbei- anspraak geeft op een e winsten van alle be- jamen, een aanspraak zenst ook nog aan de zou kunnen worden ;en. wijze zouden echter nening zeer belangrijke •delen verloren gaan. ider moet deelgenoot m het bedrijf waarin Dat versterkt zijn ge- eigenwaarde, dat ver zijn wil om zich voor in te spannen. Dit izenlijkt worden door rs ook te interesseren amsten van het bedrijf, neer van belang is om- lelijk slechts in een van de productie de tunnen worden gevon- t sociale beleid van de jaren voort te zetten te bouwen. SERS INGENIEUR ZWENDELAAR De Zwitserse ings- C. uit Linthal, die in millioenenbouw-zwen- taire objecten had uit- z'n fantastische plan- verscheidene Venlose geloofwaardig wist te woensdag te Roermond lichting tot 9 maanden straf veroordeeld. De 'litie greep in, toen K. s f 700.— had losge- en een ketjapi, een luit, had geen eigen en gaf alleen de i Maar plotseling viel r*. in, met korte, felle Vas de zonnestraal, die bloem wiegende vlin- k'te en tot een dartele at opwekte. Zoekend meisje de kring rond, 'limlach, die om haar elde, deed vermoeden ir partner reeds had Iet sierlijke bewegin- 'e ze voort, maar on- wendde ze zich unt van haar slendang igers gewonen vast en it uiteinde naar Henk, oek om zijn schouders jongens juichten er» riep: „Mee dansen.( jo, s partner gekozen." aanmoedigend gelach >ten en van zijn kame- de de soldaat de dans, er sneller werd. IJve- hii de passen van na. totdat hij in een draai zijn evenwicht tussen de applaudi- ngens viel. ikinstrument met drie nmels. (Wordt vervolgd) VRIJDAG 4 jANUARI 1952 PAGINA 7 LAATSTE DEUR VOOR SLUIS TE T1EL Te Tiel is men Don derdag begonnen met het inhangen van de laatste deur voor de heftaren van de grote schutsluis in het Am sterdam Rijnkanaal. Het karwei neemt twee dagen in beslag. Het gevaarte dat 190 ton weegt, 20 meter lang, 13*1' meter hoog en 2 meter dik is, wordt met takels om hoog gebracht. Na de moeilijkheden, die zich bij de Nederlandse Reisvereni ging voor Katholieken in No vember 1951 hebben voorge daan, is het hoofdbestuur er in geslaagd, niet alleen de financi ële moeilijkheden voorlopig te boven te komen doch tevens, door een reorganisatie, de uit voering van de reizen beter voor te bereiden en uit te voeren. In een circulaire aan de leden is bekend gemaakt, dat het hoofdbestuur door de Centrale Reiskas, een door de K.A.B. in het leven geroepen instelling, in staat is gesteld het werk ten bate van het katholieke touris me in Nederland voort te zet ten. Bij de uitvoering der reizen in het komende seizoen zal van de diensten van de Centrale Reiskas gebruik worden ge maakt hetgeen verder tot gevolg heeft, dat de bezetting van het Centraal Bureau der Ned. Reis vereniging voor Katholieken wordt ingekrompen. Aan de uit voering der reizen wordt alle aandacht besteed en het hoofd bestuur stelt zich voor een reis programma samen te stellen, dat voor alle katholieke reizi gers en touristen aantrekkelijk zal zijn. Teneinde het werk van de vereniging ook naar buiten meer uit te dragen wordt een beroep op de leden gedaan actief pro paganda te voeren voor de ver eniging. In het begin van dit jaar wordt voorts de ledenwerf actie met kracht ter hand ge nomen, waarhii een aantrekke lijk programma deze actie zal stimuleren. Ook het verenigings- crgaan „Met Ons Op Reis" zal binnenkort weer regelmatig gaan verschijnen. PARIJS. Wysjinski heeft gis teren bij de politieke commissie der V.N. een resolutie ingediend, waarin onverwijld een bijeen komst van de Veiligheidsraad op het hoogste niveau wordt ge vraagd, die zou moeten helpen in Korea een wapenstilstand tot stand te brengen. De resolutie vraagt voorts de ontbinding van de commissie in zake collectieve maatregelen die het anti-agressie-program heeft opgesteld dat door Wysjinski fel werd bestreden. De Amerikanen noemen de resolutie onaanvaardbaar. (Van onze speciale verslaggever) Van het Tigris Palace in Bagdad moet men zich geen overdreven voorstelling maken. Het is een niet bijzonder groot en niet bij zonder luxe hotel. De kamers zijn niet bijzonder comfortabel maar ze zijn zindelijk en dat is in dit deel van de wereld al heel wat. De Arabische bedienden zijn vriendelijk en gedienstig ook al krijgen ze geen fooi en na het (overvloedige) diner kan men kiezen tussen Franse of Arabische koffie. Het bijzondere is echter dat dit hotel in Bagdad ligt en een zonnig terras heelt aan de linkeroever van de fraagstromende Tigris. Op dat terras op een Donder dag van December als ze thuis niet weten hoe de kachel warm te stoken in een luie stoel te liggen en zo maar wat te mij meren over de rare loop die het leven soms nemen kan, dat is een prettige belevenis. Dat een boze meneer van Irakse vreem delingen politie je even tevoren met gevangenis heeft bedreigd omdat je pas niet in orde was, kan je stemming niet bederven. Integendeel je bent haast ge neigd te denken, dat het wel eens ihteressant zou zijn een Oos terse gevangenis van binnen te zien. Je kijkt naar de plezante lichtflitsen op de Tigris en je be denkt dat je een paar dagen ge leden nog in Tokio stond en van het vliegveld Haneda uitkeek over een Japanse rivier de Tama en je weet nog niet dat de volgende dag de mist een tussenlanding nodig zal maken in Rome, zodat je minder dan 24 uur later de Tiber zult zien. Zondag nam je afscheid van Tokio, Maandag liep je op kousenvoeten door een tem pel in Bagdad, Dinsdag kocht je souveniertjes in Bagdad, gisteren dwaalde je door de ruïnes van het oude Babyion, reed je door de woestijn op een kameel en was je op bezoek bij een echte sheik, morgen zie je de St. Pie- ter en het Colosseum en overmor gen zal gezagvoerder Brugman van een korte opklaring gebruik maken om de Constellation feil loos op Schiphol neer te zetten. En nu weer een paar dagen later zit je aan. je bureau en pro beert je lezers deelgenoot te ma ken van de indrukken die je op deze bliksemreis van goed twee weken bestormen. Dat is niet gemakkelijk. Je hebt bijna de omtrek van de aarde afgelegd, bent in tien ver schillende landen aan de grond geweest, hebt honderden mensen ontmoet en gesproken. Je stapt zo van de winter in de tropen en van de tropen weer in de winter en je oren tuiten van al de ver halen. Vliegen is eigenlijk een ver velende en vermoeiende manier van reizen laten we het daar over eens zijn. Dagen en nachten lang hang )e (in een overigens heel comfor tabele stoel) in de lucht; je leest wat en je praat wat. Je probeert af en toe een uiltje te knappen, maar je voelt je langzamerhand ?o gaar en zo gammel worden als :k weet niet wat. Het uitzicht is meestentijds de moeite niet waard Alles vervlakt, machtige oerwou den worden velden met boeren kool, en een groot deel van de r«s zie je niets dan, wolken of water. Er moet een glorieuze Fu jiyama langs komen, de majes tueuze Alpen moeten onder je doorschuiven of de machine moet daar beneden duiken boven een grote stad, wil het de moeite lo nen dat je je neus platdrukt te gen de kleine patrijspoorten of 3e hals verrekt als je aan de bin nenkant zit en je onder de kin jjan je buurman door een glimp van het landschap moet opvan- gen Vijftien keer landen dat be rekent vijftien keer lanee formu leren invullen en vijftien keer gezondheidsdiensten en douane naderen, die alles var. je weten ■villen, zelfs waar je de laatste veertien nachten hebt geslanen. _Jmen oog dicht gedaan" heb ik een naar keer ingevuld. Enfin we waren de Nederlandse douane -_ewend en overlepfden dat wel. vreemde landen en volkeren zien; hier een lunch, daar een ontbijt of een diner gebruiken, even de benen strekken en even het motorgeronk kwijt zijn. Vliegen heeft een groot voor deel: het gaat ontzaglijk vlug. Daardoor is het goedkoop en voor de grote zakenman, de diplomaat en de rijke toerist het aangewe zen vervoermiddel en voor hem niet alleen. Hoe komt het dat zoveel bui tenlanders onomwonden hun voorkeur voor de KLM uitspre ken? Dat komt door de uitste kende service. En dan, bedoel ik niet eens dat er in de KLM-vlieg- tuigen zo kwistig met drankjes, sigaretten en lekkere hapjes wordt omgesprongen en dat de lectuurvoorziening zo prima is geregeld. Het zit dieper. Dat Coby Schoelink, die een goed deel van de reis onze ste wardess was en dat haar manne lijke collega's Galama en Klein ons steeds in herinnering zullen blijven als een prima gastvrouw en patente gastheren, komt niet alleen, doordat ze zo perfect hun werk deden, maar vooral door de prettige sfeer die ze wisten te scheppen. Daar doet de hele be manning aan mee. Daar komt nog bij dat de KLM zijn passagiers niet loslaat voor ze hun bestemming hebben be reikt. Als er een vliegtuig on derweg strandt door motorpech, weersomstandigheden of wat dan ook, dan neemt de KLM alle kos ten voor het oponthoud voor haar rekening en alles wordt door haar geregeld. Dat is bij de meeste buitenlandse maatschap pijen niet het geval. En overal ter wereld waar die KLM ma chine landt, vindt men een stuk je Schiphol terug. Overal staat er beneden aan de trap een vrien delijke manager of stationschef, die u welkom heet, u de weg wijst en u helpt met alles wat in zijn vermogen ligt. Op een vliegveld waar veel KLM-toestellen landen, begeleidt hij u naar het eigen KLM-hotel, waar u zich geheel thuis zult voelen in een vertrouwde sfeer van rust en properheid. Je staat er even beduusd van en je mompelt: Niet gek voor zo'n klein landje als het onze. En dan moet het uitgerekend een Duitse collega zijn, die je aan het verstand brengt: „In de lucht is Nederland een wereldmacht!" AMSTERDAM Enkele brieven van Multatuli, bewaard in het Multatuli-museiun, hebben geleid tot een kort geding, dat gis termorgen voor de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. C. W. Thöne heeft gediend. De directeur van dit museum, Henri A. Ett, bestudeerde deze brieven, waaronder er een was, door Multatuli gericht aan de in 1911 overleden weduwe Prui mers, geboren baronesse van Dedem. Deze weduwe deed einde vo rige eeuw veel sterf opwaaien, omdat de Voogdijraad haar wilde ontzetten uit de voogdij orver haar kind. In zijn brief troostte Multatuli de weduwe. De heer Ett heeft deze destijds zo notoire zaak nog eens uitge zocht en bovendien nog twee andere zaken en daarover een •boek bij de Uitgeverij Meulen- hoff gepubliceerd, getiteld: „HoL land in rep en roer". Mr. W. K. Baron van Dedem, Officier van Justitie bij de Am sterdamse Politierechter, heeft thans zowel de schrijver als de uitgever laten dagvaarden, om dat de weduwe Pruimers een tante van zijn vader was (zijn eigen oud-tante dus) en hij het boek in strijd acht met de zorg vuldigheid, die in het dagelijks leven ten opzichte van een ander moet worden betracht. Primair was belediging ten laste gelegd, subsidiair onrecht matige daad. Mr. C. Reinders Folmer, optre dend voor eiser, laakte wat hij noemde „het sensationele karak ter" van het boek, waarin met de woorden „mysterie en mis daad" de lezer in een toelichting wordt verteld, dat het boek het verloop van drie notoire rechts zaken uit de vorige eeuw weer geeft. Hij eiste verbod tot verkoop van het boek. Namens de gedaagde partij betoogde vervolgens mr. D. Schut Jr., dat de heer Ett bij het zoe ken naar historische gegevens de medewerking heeft gehad van een andere telg uit het geslacht v. Dedem, die thans nog op het t, =i. uvciicru'cii -vei. landgoed van de weduwe Prui- "Ct betekent immers nok 15 keer mers woont. Hij noemde het boek „een wetenschappelijk volkomen verantwoorde cultuur-historische publicatie, waarin de voorzichtige woordkeus opvalt en waarin be slist geen enkele opzet tot be lediging te vinden is". Behalve de zaak van de we duwe bevat het boek het pro ces, dat in de historie bekend is geworden als „de kop van Jut" en „De moord in Dekkersduin". Spr. betoogde, dat het wetboek slechts belediging van een be paald persoon kent of van een volksgroep, niet van een familie lid, zeker niet in de vierde graad, of van een bepaald geslacht van een bepaalde naam. „Mr. van Dedem mag thans zichzelf verwijten, dat „Holland in rep en roer" komt", zei hij. „Tot dusverre legde niemand direct verband tussen de weduwe Pruimers en hem, maar nu zal dat wel anders worden." Hij vroeg zich af: „Waar gaan we heen, wanneer publicatie in boek vorm over historische en vroeger ook reeds gepubliceerde feiten van rechtszaken als onrechtmatige daad wordt beschouwd?" en drong er bij de President op aan, dat hij de eis van zijn tegen- pleiter niet zou inwilligen. RETRAITEN VOOR JONGEREN In het Retraitehuis „Sint Pe trus Canisius" te Bergen worden begin Januari twee speciale re- traiten gehouden voor de L-T.J.- jongeren- De eerste is van 811 Januari, de tweede van 1518 Januari. Daarna is er een retrai te voor meisjes van de J.G. en anderen, van 1922 Januari- Inlichtingen en opgaven Retraite huis „St. Petrus Canisius" te Bergen. E.B.U.-0 VERSCHOT F 165 MILLIOEN AMSTERDAM De verkorte balans van de Nederlandse Bank per 31 December j.l. (gisteren gepubliceerd, maar betreft geheel de laatste week van het oude jaar) laat in vrijwel alle posten mutaties zien. De bank verduide lijkt, dat de daling van de voor schotten in rek.-courant van 202 millioen tot 148 millioen grotendeels een gevolg is van het feit, dat de belening van 48 mil lioen door de Staat op 1 Mei 1951 is afgelost. Zoals bekend, was ter "Jdehjke voorziening in de be hoeften van de schatkist wegens de ultimo van 30 April j.l., door de Staat een belening bij de bank gesloten van 48 millioen. Niet de deviezen zijn gestegen, maar wel de goudvoorraad, n.l. met ƒ10 millioen tot ruim 1195 millioen. De netto deviezenreser ve is met 25 millioen gedaald, zodat per saldo de totaal devie zenvoorraad, inclusief goud en zilver, van 1693 millioen tot 1678 millioen is verminderd. Ook over de maand December heeft Nederland in de Europese betalings unie een overschot. Het zal vermoedelijk 165 millioen groot zijn. De biljettencirculatie heeft op nieuw een stijging ondergaan, maar is toch nog beneden de f 3 milliard gebleven. Met 2991 millioen wordt het jaar afgeslo ten, tegen 2911 millioen aan het eind van 1950. Het saldo van de schatkist is met 13 millioen ge daald tot 151 millioen. Opmer kelijk is de vermindering van de bijzondere rekening der Marshall hulp, die met 100 millioen is ingezakt. Blijkbaar betreft het hier de 100 millioen die uit de tegenwaarderekening zijn vrij gegeven in verband met het in dustrieel garantiefonds. KARDINAAL FAULHABER ONDERSCHEIDEN De president 'van de West- Duitse republiek, dr. Heuss, heeft het grootkruis van de nieuw inge stelde Orde van Verdienste ver leend aan kardinaal Faulhaber, aartsbisschop van Miinehen, Paul Löbe, de laatste democratische president van de Rijksdag der Republiek Weimar en dr. Frie- drich Schmidt-Ott, voormalig mi nister van Cultuur in Pruisen, wegens hun verdiensten voor de „vreedzame ontwikkeling van Duitsland". NOORD SCHARWOUDE 1000 kg uien 34.8036.30; grote 34.lfl-34.80; driel. 29—31; 300 kg peen B 14.50; C 12.10; 9200 kg andijvie 35; II 18—30; B 22—26; 30.000 kg rode kool 7.50—15.30; 41.000 kg groene kool 9.6013.90; 12.000 kg succes witte kool 6 6.80; 135.000 kg Deense witte kool 6—9. LANGEDIK 25900 kg rode kool 715; 11000 kg gele kool 6-508.50; 30.000 kg groene kool 10.70—13.70; 40.000 peen 6—8.90; 6000 kg uien 34-8035.80; driel. 30—30.50; 1500 kg bieten A 15-20 15.30; 6500 kg andijvie 3032; 2500 kg witlof I 29—34; II 23—25; 700 kg spruiten 2128. WARMEflNPHUIZEN 1400 kg. Andijvie 23-28; 1900 kg groene kool 9.9013.20; 3400 kg gele kool 6-70—7.80; 3600 kg witte, kool 6.80; 63000 kg rode kool 9-30 ■15.50; afwijkend 79.60. GROOTEBROEK 3 Jan. 27.500 kg Uien (grof) 32.30—34; middel 32-6034.60; driel. 29.70- 31-80; nep 31.40; 1500 kg bieten modjo 10.90; 500 kg spruiten 20— 35; 1000 kg gele kool 9—9.30; 15.000 kg groene kool 7.5011.50; 20.000 stuks bloemkool B 22—54; B II 12—40; C 14—29; C II 450 —16. AVENHORN 3 Jan. 1700 kg ka Spruitkool 2230; 3000 kg wit te kool (Dene) 6.50; 15.700 kg. rode kool 7.1014.70; 8000 kg. Êele kool 6.5010; 4700 kg groene ooi 8.2012.40; 600 kg Chinese kool 8; 34000 kt» grove uien 31.70 34.50; gewone 32.6034.50; driel 28.1029.50; nep 2530; 8000 kg. bieten I 14-40—16; II 11.40—13.10; III 4-7-50; rnodja 7.50—10: 11.500 kg peen (niert voor export) II 6.50—10 III 13—15: IV 13.90: 45000 kg Pastinaken 7.40; Lange biet I 13.60—1430. MEDEMBLIK 3 Jan. Bloem kool B I 28—37: B II 12—22; C I 10—18 C II 4—10: stek 3; uien grof 33-10—34: groot 33—34.20: driel. 31.4032; breekne^ B 16.20 —16-70; C 16.50—17; D 10.80; bie ten ronde A 15; B 10.70; C 4.60; witlof I 41: II 32; III 21; groene kool 911.10: gele kool 6.908; rode kool 8.7012.90; succes witte 6—8; soruitkoöl 2528; boeren kool 7.20. AMSTERDAM. De Vijfde Kamer van de Amsterd. Recht bank heeft gister een begin ge maakt met de behandeling van een beledigingszaak, die zich heeft afgespeeld in dis radio wereld. De verdachte is de se cretaris-penningmeester van de Vara, de heer J. W. Lebon, die in de Vara-radiogids van November 1950 een artikel onder het kopje „Er was eens" heeft geschreven, waardoor dr. A. A. M. Enserinck en de heer A. Dubois uit Hilver sum zich in hun eer en goede naam aangetast achten. De heer Lebon erkende, dat het bewuste artikel van zijn hand was De heren Enserinck en Dubois, als getuigen gedagvaard, werden wel beëdigd doch niet gehoord. De officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, achtte de beledi ging bewezen en eiste een boete van f 300.subs, één maand. In zijn pleidooi zeide de verdediger, mr. H. Salm, o.m. dat het artikel van zijn cliënt een verweer van de Vara is tegen de brochure van de heer Enserinck „De dictatuur in de Radio-Omroep", welke bro chure in November 1950 door de vereniging comité-radioluisteraars is uitgegeven. Dit stuk zo deelde de presi dent mr. J. Meihuizen mede bevond zich niet in het dossier en hierin vond de rechtbank aanlei ding de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden. Met een kraan werd het kantoorgebouwtje van de Lemmer boot aan het Amsterdamse IJ van steiger 4 overgebracht naar steiger 3. Het leek een hachelijke onderneming. Blijkbaar is echter de stunt met goed gevolg verlopen want deze foto werd genomen op het ogenblik dat het houten, in de takels hangende huisje bijna weer vaste grond onder zich had. Nadat de noodzakelijke vernieuwing van steiger 4 voltooid zal zijn, wordt het gebouwtje op dezelfde wijze op zijn oude plaatsje teruggezet. 's-GRAVENHAGE. Naar wij vernemen zullen in de tweede helft van Januari te 's-Graven- hage de besprekingen in het voor. overleg over de Ronde-Taf el-con ferentie met West-Indië worden voortgezet. Voor dat doel komen naar Den Haag voor de Ned. An tillen de heren Da Costa Gomez en de La Try Ellis en van Suri naamse zijde vermoedelijk de heer Buiskool, bij wie zich dan voegen de vertegenwoordigers van beide rijksdelen, de heren Debrot en Pos. Zoals bekend, hebben deze bei de delegaties in November en December j.l. in de Antillen en later in Suriname, overleg ge pleegd met de Nederlandse de legatie, bestaande uit de heren Van Schaik, Van der Grinten en Van Helsdingen. De resultaten van dit voor-overleg zijn daarna voorgelegd aan de voorlopige de legaties van de West-Indische Rijksdelen naar de R. T. C„ die daarover inmiddels haar mening kenbaar hebben gemaakt. EIS: EEN MAAND Tegen de 40-jarige stations arbeider der N.S. te Bussum is gisteren voor de A'damse Recht bank een maand gevangenisstraf geëist omdat hij in April 1951, toen hij nog overwegwachter was, verzuimd had de bomen van de overweg bij de Herenstraat in Bussum te sluiten toen een goe derentrein uit Amersfoort na derde. i Een fabrikant en zijn echtge note waren met hun auto reeds de overweg opgereden toen de trein op 50 meter afstand nader de. Op het laatste ogenblik was een botsing voorkomen. De over- wegwaohter had in zijn huisje met een juffrouw staan praten en verweerde zich met te zeggen, dat de trein drie minuten te vroeg was geweest. Het signaal voor aankomst was echter al gegeven. De man had twee jaar geleden eenzelfde vergrijp gepleegd. De N.S. hadden hadden hem gestraft met een schriftelijke ernstige on tevredenheidsbetuiging en een ontheffing uit zijn functie. Thans zal in Nederland naar aanleiding daarvan op regerings niveau tussen de Nederlandse re gering en genoemde delegaties 'n gewijzigd „Working Paper" wor den besproken. Het als vrucht daarvan op te stellen eventueel gewijzigde „Working Paper" zal dan in Fe bruari weer worden voorgelegd aan de voorlopige delegaties in Suriname en de Antillen (waar van mag worden aangenomen, dat zij de definitieve delegaties ter R. T. C. zullen vormen.) Men wees er op, dat een der gelijke zorgvuldige voorbereiding voor de R. T. C. aanbeveling ver dient ter voorkoming van latere interne moeilijkheden op het punt der te behandelen onde ter R. T. C. onderwerpen SOCIALISTISCHE PLANNING In de Volkskrant, een be schouwing wijdend aan het Plan van de Arbeid, dat vocrr lange termijn „socialistisch perspectief" wil openen, kegt prof. Romme, dat het plan in zijn gehele op bouw wordt beheerst door de gedachte, dat het gaat om „de vorming van vrije mensen". De schr. betreurt het. dat „aan de weelde-spreiding van maatregelen ter bevordering van de mense lijke zelfontplooiing niet is voor afgegaan een onderzoek naar de menszei f, naar zijn aard en wezen en naar zijn doel". Het onderzoek daarnaar „is gedeelte lijk door de samenstellers van dit rapport vergeten „maar slechts voor een deel verricht. In zoverre „zijn er goede dingen in dit rapport", aldus Romme, maar er zijn ook kwade: „Er is een pijnlijk gemis aan begrip voor de groepsverantwoordelijk- heid van de mens, voor zijn trek van niet alleen te behoren tot de staatsgemeenschap, maar ook tot zelfstandige lagere gemeen schappen met een wezenlijk eigen taak. De gehele opbouw van het plan draait om de twee polen van individu en staatsgemeen schap en van alles wat daartussen ligt, wordt het eigen leven ont kend. De P.B.O. blijft niet anders dan „functionele decentralisatie", met het eerste en het laatste woord aan het parlement." Het funeste gevolg is „overmatige centrale overheidsbemoeiing." Verder wijst prof. Romme er op, dat zoals „het rapport zich stelt tegenover de particuliere eigen dom, dit volstrekt onaanvaard baar is". En wat het voorstelt ten aanzien van het erfrecht, „is ten enenmale verwerpelijk", terwijl het ook te weinig oog toont voor het belang van particuliere bezits vorming". VREDE EN WELVAART De Heerenveense Koe rier heeft een hoofdartikel over „problemen van de vrede", het welk tot de conclusie komt dat voor een enigszins verzekerde toekomst van een vreedzame aarde" vérgaande samenwerking noodzakelijk is, zulks ten behoeve van een zorgvuldig en economisch beheer en gebruik van landbouw gronden en natuurlijke rijkdom men". Het artikel wijst in de voorafgaande beschouwing op de moeilijkheid van de ontwikkeling der achtergebleven gebieden. „De Amerikanen zijn optimis tisch en wij in Europa, zouden ons daar wel eens aan kunnen spiegelen. Doch bedacht dient te worden, dat niet alle landen zo vruchtbaar zijn als de V.S., en bovenal, dat een verbruik van 's werelds rijkdommen op een schaal, gelijk dat daarginds ge schiedt, door de gezamenlijke wereldbevolking welhaast uitge sloten moet worden geacht. De aarde schenkt veel. maar haar productieve vermogen en vooral haar minerale rijkdommen zijn niet onuitputtelijk. Als alle men. sen konden lezen en schrijven en dezelfde boekwerken van kranten lazen als de Amerika nen, zou de aarde binnen afzien bare tijd van haar laatste bos zijn beroofd. En als overal ter wereld het aantal auto's in ver houding tot het inwonertal even groot was als in de V.S., waren de aardoliereserves stellig spoe dig uitgeput, nog afgezien van de vraag of de ijzerhoeveelheden voldoende waren om de behoef ten van de automobielindustrie te dekken. Te wéinig wordt over. wogen door de tot nu toe be gunstigde volken, dat hun wel vaart vaak was gegrondvest op de schamelheid en armoede van anderen." EEN BRUTAAL STUKJE Bijna 4 km telefoondraad uit de palen gestolen KOEGRAS Tot hun niet ge ringe verbazing ontdekten alle bewoners van Scheidingsvliet en Zwarteweg welke over een telefoonaansluiting beschikken Woensdagmorgen dat hun resp. toestellen iedere dienst weigerden. Een weldra ingesteld onderzoek bracht het verbijsterende feit aan het licht, dat onbekende daders over een lengte van 3% a 4 km. langs Soheidingsvliet en Zwarte weg de telefoondraden uit de pa len hadden gestolen. Dat moet gebeurd zijn in de nacht van 1 op 2 Januari j.l., doch hoe men dat stoute stukje volvoerd heeft in zo weinig uren is voorshands nog een raadsel- Manschappen van de Rijkspolitie, groep Anna Paulow- na 'hebben een nauwgezet onder zoek ingesteld. Inmiddels zitten de bewoners van do. Koegrasser hoek zonder telefoon. Gisteravond is onder voorzitterschap van burgemeester F. Ter- windt en onder overweldigende belangstelling de gemeenteraad van Huissen in openbare zitting bijeengekomen ter behandeling van de hevige beroering die in het dorp is ontstaan tengevolge van het besluit van de Aartsbisschop-coadjutor om de openbare kapel van de paters Dominicanen aldaar te sluiten. Zonder hoofdelijke stemming werd een tweetal .moties aange nomen waarvan de eerste ter ken nis van de Aartsbisschop-coadju tor zal worden gebracht. Daarin uit de raad zijn verwondering over het feit dat van het Door luchtig Episcopaat nimmer ant- woora is ontvangen op de motie van 7 Mei 1951 waarin om het behoud van de openbare kapel werd verzocht zoals dit in de motie thans opnieuw „beleefd en dringend" wordt gedaan. Voorts wordt het Episcopaat door de motie in kennis gesteld van de grote onrust die het besluit onder de Huissense bevolking heeft ge wekt. In de tweede motie, ge richt aan Z. Hoogw. Exc. mgr. Paolo Giobbe hebben de leden van de gemeenteraad „vertegen woordigende nagenoeg alle inwo ners der gemeente" uitdrukking gegeven aan hun bezwaren tegen ae sluiting der kapel. Zij verkla ren „zich tot hun spijt genood zaakt te zien, gebruik te maken van het alle gelovigen toekomen de recht om van de beschikking van de Aartsbisschop-coadjutor in beroep te gaan bij de H. Stoel zelf, hetgeen zij dan bij dit, hun schrijven, doen". Zij hebben de Internuntius ver zocht hun beroep onverwijld ter kennis van de H. Stoel te bren gen „wiens beslissing zij met groot vertrouwen tegemoet zien". De burgemeester heeft nog voorlezing gedaan van een schrij ven van de Provinciaal der Paters Dominicanen waarin deze ver zocht elke gewelddadige actie om de openbare kapel te heropenen achterwege te laten. Aan de bur gemeester werd tegelijk bescher ming van de eigendommen der paters verzocht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7