I I Franse Coalitie-regering ten val na een bewind van vijf maanden PROTESTSTAKING in Oostenrijk 2 Kapitein Carlsen beroemd man Debat collectieve veiligheid in V.N. Pogingen worden aangewend uit de impasse te geraken al op al af Kabinet struikelde over bezuiniging spoorwegen Eisenhower verlaat post niet voor politieke actie Een ongeluk? Ford ontslaat honderd man Suikerprijs straks hoger? .30-6 wkjesland I DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Kabinet Pleven afgetreden Vijftiende regering sedert de oorlog Ad rem antwoord aan Stalin Geen incidenten Communisten beschuldigen V.N. Flying Enterprise nadert haven Gehele wereld leeft mee met de laatste inspanning Bewapening V.S. op volle toeren Brand in V.S. eist 17 doden Besprekingen Unie en Nieuw-Guinea Vandaag antwoordt Den Haag de Indonesische delegatie Goede sfeer f\ A>L w> omen, suisde op keeper vloog al e hoek. maar de de bal zodanig hii precies in die 1 kwam, waar de bevond. 1—fl ikkers aanvallen, kwam dan ook ischreven tweede rd. Hierna legde tuurlijk op de Stopperspil van :ide backs Schou- ren echter onge- s voor deze An- merkt dient ook overwinning van OS 2. reserves daaren- et iuist niet bol- W. en is opmerkelijk tar niet over zo'n jgd beschikt als lu m-oest DWO a GW a z'n meer- n>g van FSA a op rmaal heter», maar ige uitvlieger van II. Reigers a 90. itslag behoort tot DWO—DTS 2—0; -0. Geel Zwart 0; Blauwe Rei- Is 0—3. Hugo Girls 2 St. Victor—DOS 2 VIOS 0—0. TOW 2—St. Victor 2Geel Zwart 2 WO a—WGW a IZV b 20; Sewa 9—0. litslagen zijn of f de wedstrijden De standenlijsten Jaar gepubliceerd, ieder aan de hand ide uitslagen nog op de ranglijst kan te zijn met Laat èlle Vooral dus tten. Wees overbelast, en. Alleen liet werken, nMiVWVVWj ,d te maken? Die rd daar onder een oede bemerkte hij icholen achter een d van een manne- een alpinopetje eel hiermee bezig het huisje van de zat te eten. Daar t zijn verhaal. i dat vieze huisje, roer, wie er open ;i smidje Verholen I HET EE IT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.tn., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 et., reep. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie*: Noorderbank, Nederl. Credietbank. iuiten God is 't nergens lieïlig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 8 Januari 1952 46e Jaargang No. 12367 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, feL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 DE PACIFICATIE op het ge bied van het onderwijs, trekt tegenwoordig zeer de aandacht. En dat wel in een zin, die voor de voorstanders van de „onder- wijsbevredigang", de gelijkstelling en de verdere doorvoering en voltooiing van die bevrediging en gelijkstelling, een waarschu wing inhoudt. Reeds waarschuwde de heer Derksen, voorzitter van 't Kath. Onderwijzersverbond, voor de houding, welke de voorzitter van het rode Onderwijzersverbond, tegenover die vraagstukken in neemt. Nog duidelijker is de noodzaak van die waarschuwing gebleken op het Onderwijscon- gres, dat de Partij van de Arbeid yerleden week gehouden heeft te Utrecht. Daar zijn verschillen de redevoeringen afgestoken en ook hebben daar tal van Partij leden aan de discussies over de inleidingen en het uitgebrachte rapport, deelgenomen. De algemene indruk van een en ander, ook van de in de reso lutie neergelegde conclusie is deze, dat het bij de Partij van de Arbeid, wat betreft de Ónder- wijspacificatie, nog altijd kan vriezen of dooien. En zeker voor de doorvoering van de bevredi ging op ander gebied dan het lager onderwijs en voor voltooi ing van de gelijkstelling, moet men bij de nieuwe S.D.A.P. niet zijn. De heer Scheps heeft het dui delijk gezegd-: de pacificatie is een ongeluk", ze is „kunst matig" en een gevolg van het feit, dat ons volk „ziek" is. Maar toch noemt hij de pacificatie de mocratisch, al is het een „kunst been", zodat hij de democratie blijkbaar ook al kunstmatig vindtHet ideaal is voor hem en voor vele anderen de koste loze school voor iedereen, zonder enig onderscheid en de weg van de onderwijsvrijheid aanvaardt hij met een „gescheurd gemoed", het is een „verderfelijke", een „ongelukkige" weg. Hij gaat die weg, mèt dat ge scheurde hart", alleen op, omdat hij weet, dat er millioenen in ons volk zijn, die naar het we zen der geestelijke vrijheid een school begeren volgens het voor schrift van hun geweten. Burgemeester Thomassen van Zaandam was een van de men sen, die begreep, dat de Partij van de Arbeid met zulke rede naties in de befaamde „door braak" blijft steken, hetgeen trouwens, naar onze wijze van zien, in wezen het geval is met het onderwijsstandpunt, zo als de P.v.d.A. dat nu, vlees noch vis, wiil vaststellen. De P..vd.A. staat principieel niet op het standpunt van de onderwijsvrijheid. Maar zij moet, ook terwille van de doorbraak, innerlijk aanvaarden en, wij zouden zeggen: uiterlijk belijden dat zovelen in ons land het anders willen dan de socialisten ideaal vinden, aldus Thomassen. Dat is dus wel inderdaad iet wat democratisch gedacht. Maar hoe lang zal dat standhouden? Er worden in de partij immers ook andere geluiden gehoord. En dan denken wij niet alleen aan de mening van Scheps, dat de pacificatie eigenlijk een „onge luk" is! Het lijkt ons allemaal maar een vervelende geschiedenis. De pacificatie is een groot goed. Haar voltooiing en de verdere door voering van de financiële gelijk stelling, wordt inderdaad door millioenen begeerd. Dit nastre ven, laat staan bereiken, in sa menwerking met een partij, die dat een ongeluk vindt, en een kunstmatig geval, uiting van een volksziekte, dat lijkt ons toch maar een hachelijke onderne ming! En leerzaam voor hen, ook onder ons, die de „gelijkstel, ling" eigenlijk willen doen af hangen van de „groei van histo rische verhoudingen". Het groei proces in de Partij van de Arbeid zou ons tot nadenken kunnen stemmen. PARIJS, 7 Jan,. (Reuter). De Franse coalitie-regering van René Pleven is vandaag, na een bewind van vijf maanden, ten val gekomen. Dexe val kwam nadat de socialisten zich tegen de regering keerden wat betreft haar plannen om bezuinigingen in te voeren bij de staatsspoorwegen. De officiële uitslag van de eerste van acht vertrouwensvota, waarom Pleven de Natio nale Vergadering verzocht had, luidde: 341 stemmen tegen en 243 voor. Daarop verlieten Pleven en zijn ministers de Kamer om hun ontslagschrijven, dat later op de avond aan de president zal wor den overhandigd, op te stellen. De beslissende stemming ging over een clausule in de regerings begroting, welke haar de bevoegd heid verleent om het tekort van de spoorwegen tot 80 milliard francs te beperken. Zonder deze voorziening zou volgens de schat ting van de regering het tekort tot 100 milliard francs stijgen. De socialisten, die zich onthiel den toen de regering Pleven Donderdag j.l. op het kantje af een vertrouwensvotum kreeg, be sloten vandaag tegen de voorge nomen bezuinigingen te stem men. Pleven en zijn ambtgenoten hebben bij president Auriol hun ontslag ingediend. Pleven's regering, die in Aug. j.l. werd gevormd, was Frank- rijks vijftiende kabinet sedert de oorlog. Hij behoort tot de radi caal-gezinde partij. In zijn rege ring zaten radicalen, volksrepu blikeinen (katholieken), leden van de boerenpartij en onafhan- kelijken. De socialisten zaten niet in de regering, maar hadden haar tevoren in critieke situaties ge steund. De tegenstemmers De socialisten, communisten, gaullisten en sommige leden van de boerengroeperingen, van de radicale partij en de M.R.P. (volksrepublikeinen) stemden tegen de regering. De regeringsaanhangers juich ten het kabinet toe, toen dit de zaal verliet. De voorzitter van de Nationale Vergadering, Edouard Herriot, sloot daarop de op 2 Januari ge opende buitengewone zitting. Dinsdagmiddag zal de Assemblee bijeenkomen voor de eerste bij eenkomst van de zitting van 1952. Zij zal dan een nieuwe voorzitter kiezen. President Auriol zou vanavond nog zijn besprekingen voor de vorming van een nieuwe regering beginnen. Eventuele candidaten? Men verwacht niet, dat presi dent Auriol binnen 24 uur een beslissing zal nemen welke poli ticus hij zal verzoeken de vol gende regering te vormen. In dit verband worden de namen ge noemd van de radicale leider dr. Henri Qcuille, die sinds de oorlog reeds verscheidene malen premier is geweest. Voorts de leider van de volks republikeinen Georges Bidault, minister van defensie in het af getreden kabinet, van wie gezegd wordt, dat hij een schikking met de gaullisten voorstaat, en ten slotte de jonge radicale leider Edgar Faure, aftredend minister van justitie en Franse aanklager bij de processen te Neurenberg. MATSUMOTO, 7 Jan. (A.P.). De secretaris-generaal van de Ja panse aan het bewind zijnde libe rale partij, Kanesichi Matsuda, heeft vandaag verklaard, dat in plaats van nieuwjaarsgroeten hij wenste, dat Stalin het Japanse volk inlichtingen had verstrekt over de 350.000 krijgsgevangenen waarover Rusland nooit verant woording heeft afgelegd. WENEN, 7 Jan. (Reuter). Maandagmorgen hebben duizen den arbeiders in Wenen zich naar bijeenkomsten begeven, die wer den gehouden om te protesteren tegen een beslissing van het ge rechtshof om Prins Stahremberg zijn uitgestrekte landgoederen te rug te geven. Taxis stonden, voorzien van 'n Inde bossen van het Allegheny Gebergte heeft men de wrak stukken gevonden van het Amerikaanse C 46 hjntoestel, dat op 29 December nabij Salamanca in de staat New York is neergestort. Op de voorgrond het gehavende achtergedeelte van het toestel, dat door de schok in tweeen is gespleten; achter het minder beschadigde gedeelte, waarin een groot deel der passagiers gezeten waren. Bi) dit ongeluk verloren 26 inzittenden het leven. Veertien passagiers overleefden deze ramp. bordje „buiten dienst" langs de trottoirs; ook bussen en tramwa gens stonden stil. De vervoersstaking was ech ter niet algemeen, op sommige lijnen reden trams. Volgens dagbladberichten werd in alle grote fabrieken vanmor gen om 9 uur plaatselijke tijd aan de socialistische oproep voor pro testbijeenkomsten gehoor gegeven In fabrieken met communistische leiding en staatsfabrieken in de Russische zone is de communis tische oproep om na de betogin gen een korte staking te houden, opgevolgd. Er zijn geen inciden ten gemeld. In de provincies. Uit de provincies Tyrol, Salz burg en Stiermarken wordt ge meld, dat de protesten zonder in cidenten zijn verlopen. In Stier marken poogden de communisten de beweging uit te breiden tot een algemene staking, doch de socialistische meerderheid hield zich aan de instructie van de so cialistische partij om slechts sym bolische stakingen te houden, al dus officiële bronnen. In alle grote fabrieken in de industriesteden werden betogin gen gehouden. Korte bijeenkom sten van het personeel der spoor wegen in Wenen en provinciale centra hebben het voorwegverkeer niet ernstig belemmerd. Betoging bij parlement. Voor het parlement in Wenen verzamelden zich duizenden be togers. Zij voerden spandoeken met zich mee met opschriften als „geen geld voor fascisten" en „Weg met de fascisten in de re gering". KOREA-VRIJWILLIGERS NEMEN AFSCHEID 's GRAVENHAGE. Het of ficiële afscheid van de 160 Korea-vrijwilligers. die vandaag uit Roosendaal naar Hoek van Holland vertrekken om daar de reis via HarwichSouthampton naar Korea te beginnen, is, naar de legervoorliohtingsdienst ons bericht, nader bepaald op Dins dag 8 Januari te 17.00 uur in de Enigelbrecht van Nassaukazerne te Roosendaal. BINNENKORT NOG HONDERD? AMSTERDAM De directie van de Nederlandse Ford fabriek te Amsterdam heeft bii het Ge westelijke Arbeidsbureau ver gunning aangevraagd tot het ont slaan van ongeveer 100 (van de 800) personeelsleden. De aanvraag wordt door de di rectie gemotiveerd met de dras tische beperking in de fabricage van trucks voor commerciële doeleinden en de ongebreidelde import van omgebouwde auto mobielen welke hier generlei ar beid brengt. Voorts het tot dusverre uit blijven van opdrachten. Als in tussen geen verandering intreedt vreest de directie binnenkort voor nog ca honderd man een ontslagvergunning te moeten aanvragen DE BESPREKINGEN IN KOREA TOKIO, 7 Jan. (A.P.). De subcommissie voor toezicht op het bestand heeft vandaag haar vergadering abrupt tot een einde gemaakt, nadat de communisti sche vertegenwoordigers de V.N. er van beschuldigd hadden, dat zij niet langer van plan waren om serieus te onderhandelen. Over en weer zijn er brieven uitgewisseld van krijgsgevange nen. De Britse sleepboot „Turmoil", één van de grootste en krachtigste bergingsvaartuigen ter wereld (links), is er in geslaagd een sleepkabel aan boord van de reeds zeven dagen op de Oceaan ronddobberende „Flying Enterprise" te brengen. LONDEN Reuter-A.P.In grote spanning volgt men overal ter wereld de vaart van de „Flying Enterprise", die op sleep touw is genomen naar de Engelse Zuid-West-kust. En meer nog gaat de belangstelling uit naar de moedige kapitein Carlsen, die ondanks alles zijn sciiip wenst te behouden. Volgens de berichten van he dennacht kan de boot Woensdag de haven van Falmouth berei ken. Mocht het weer toch nog slechter worden, dan zal de sleep In de -politieke commissie van de V.N. is gisteren het debat over de collectieve veiligheid voortgezet. Vertegenwoordigers van de V.S., Engeland en de Sovjet-Unie voerden het woord. Hoofdzakelijk werd gesproken over het Westelijk plan tot col lectieve veiligheid, dat 11 landen hebben ingediend en dat inhoudt de oprichting van een schaduw- leger der V.N. tegen een moge lijke agressie. Wisjinsky was van oordeel, dat de landen, die de resolutie heb ben ingediend, geen andere plan nen beogen dan een streven nhar de wereldheerschappij. Hij kon er dan ook in geen enkel geval steun aan geven. De Brit Selwyn Lloyd had te voren het Russische voorstel om een speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad te beleggen in zake Korea „niet-realistiseh" ge noemd. De Amerikaanse vertegenwoor diger Ben Cohen merkte op, dat de V.S. geen behoefte gevoelden voor een bijeenkomst op hoog niveau, die door de Russen alleen maar gebruikt zou worden als een klankbord voor hun propa gandistische redevoeringen, die in wezen de zaak van de wereld vrede en de collectieve veiligheid geen stap verder zouden bren gen. Vandaag komt men opnieuw bijeen, om artikelsgewijze over de resoluties te stemmen. WASHINGTON, 6 Jan. (AP) In een rapport aan president Truman geeft de bewapenings directeur Charles Wilson een overzicht van hetgeen sinds Dec. 1950, toen hij in functie trad is bereikt. De gewapende strijdkrachten der Ver. Staten zijn met 1 mil- lioen man versterkt. De lucht macht is uitgebreid met 28 wings en omvat thans 90 wings. Militai re leveranties en constructies zijn verdrievoudigd en opgevoerd tot twee milliard dollar per maand. De capaciteit van de staalpro- ductie der Ver. Staten is met 4 procent gestegen; de aluminium- capaciteit met 10 procent en de productie van electrische kracht met 10 procent. zeer waarschijnlijk op een andere haven aanhouden. Het schip ligt nu bijna geheel op zijn bakboordzijde. De radio batterijen van kapitein Carlsen zijn uitgeput, zodat het niet mo gelijk is nog verstaanbare ge sprekken met hem te voeren. Lloyds heeft een waarschuwing naar alle schepen gezonden om de sleep uit de huurt te blijven. De stalen kabel, waarmede het schip wordt getrokken, is 700 meter lang, met een breekspan- ning van slechts 65 ton. Toch heeft men hoop, dat het schip de kust zal bereiken. Vele onderscheidingen De Franse minister voor de koopvaardijvloot heeft Kurt Carlsen de hoogste onderschei ding van de koopvaardijvloot van Frankrijk verleend. Voor de persoon van Carlsen bestaat een enorme belangstel ling. Zelfs is men van plan hem te vragen zijn belevenissen te schrijven, waarvoor geweldige bedragen zijn geboden. Hij schijnt bijna uitgeput te zijn, aldus de bemanning van de „Turmoil". WESTFIELD (Mass.), 7 Jan. (AFP). In de afgelopen nacht zijn, naar men vreest, zeventien personen om het leven gekomen bij een zware brand in Westfield (Massachusets), waardoor een gebouw van vier verdiepingen werd verwoest. Dertien bewoners moesten in het ziekenhuis wor den opgenomen; de toestand van één van hen is ernstig. Exportrecord van Canada OTTAWA, 7 Jan. (Ass. Press) De uitvoer van Canada bereikte in November het hoogste maand cijfer uit de geschiedenis met een bedrag van 384,4 millioen dollar. PARIJS, 7 Jan. (Reuter). Generaal Eisenhower heeft Maan dag verklaard, dat hij onder geen beding" zou verzoeken van zijn taak ontheven te worden om te kunnen streven naar een be noeming in een politieke functie. Bij gebreke van een duidelijk verzoek tot aanvaarding van een politieke functie zou hij zijn volle aandacht en energie blijven wij den aan de vervulling van de vitale taken waarvoor hij was aangewezen. 's-CRAVENHACE, 7 Jan. Naar het A.N.P. uit goed ingelichte kringen in Den Haag vernam, zou de Indonesische regering een advies, dat haar door de Indonesische delegatie voor de onderhandelingen over de wijziging der Unie en Nieuw-Guinea Vrijdag j.l. werd geseind, hebben aanvaard. In dit advies werd de Indone sische regering aanbevolen, om stappen te ondernemen, waardoor de onderhandelingen zullen kun nen aanvangen onafhankelijk van de kwestie der in beslag genomen zendingen wapens op de „Blitar" en de „Talisse". In dit advies zou de Indone sische delegatie de wens hebben te kennen gegeven, de delegatie in geval van afwijzing van haar advies, liever terug te roepen. De leden der delegatie, de he ren Asrarudin en Dahlan Djam- bek zijn Zaterdag per vliegtuig naar Djakarta vertrokken. Zij komen Dinsdag te Djakarta aan en zullen o.a. de Indonesische regering alsnog een mondelinge toelichting op het advies ver strekken. Nederlands kabinet bijeen In zijn vergadering van heden (Maandag) heeft het Nederlandse kabinet over de kwestie der onderhandelingen beraadslaagd. Mededeling, van het antwoord der Nederlandse regering aan de Indonesische delegatie wordt in de loop van Dinsdag verwacht. De sfeer, waarin besprekingen van Zondagavond tussen de he ren Stikker, Supomo, Djumhana en Blom werden gehouden, werd ons van Indonesische zijde als aangenaam gekenschetst. Hierbij werd voorts de hoop uitgespro ken, dat er aan Nederlandse zijde een tegemoetkomende houding zal worden aangenomen en dat minister Stikker het Nederlandse kabinet in deze geest zou advi seren. HONDEN DODEN 52 SCHAPEN TENBURY WELLS. 7 Jan. (Reuter). Honden hebben Zondagavond te Tenbury Wel'Is in Worcestershire (Engeland) een kudde van 52 stamiboekooien ter waarde van ongeveer 7000 guld'er» aangevallen. Slechts drie schapen konden ontsnappen. De overigen waren zozeer ver minkt, d'at zij niet meer geschikt waren voor consumptie. Eisenhower's verklaring was vervat in een formele mededeling voor de publicatie waarvan hij machtiging had verleend. Hierin zegt Eisenhower verder, dat de verklaring, die senator Lodge Zondag had uitgegeven, „een juiste weergave van de algemene inhoud van mijn politieke opvat tingen en van mijn republikeinse gezindheid" was. Lodge deelde Zondag te Was hington mede, dat hij Eisenho wer's naam had ingeschreven voor de voorverkiezing in New Hampshire van een republikeins candidaat voor het president schap. Het was de bedoeling van Eisenhower met deze verklaring zijn medeleven in de vraagstuk ken van het Amerikaanse volk aan te tonen en tevens de Ame rikanen en de volken van de andere landen van de Navo te overtuigen van zijn volkomen besef van de grote verantwoor delijkheid, verbonden aan zijn huidige functie. 's GRAVENHAGE. In ver band met het groot nationaal-eco- nomisch belang, dat is gelegen in de verbouw van een groot areaal suikerbieten, heeft de hoofdafde ling akkerbouw van de stichting voor de landbouw zich uitvoerig beraden omtrent de voor de ko mende oogst vast te stellen sui kerprijs. Bij verhoging van de thans gel dende prijs zal. behalve met de gestegen productiekosten, ook re kening dienen te worden gehou den met de verschillende andere factoren, welke - naar de mening van de hoofdafdeling akkerbouw - een belemmering kunnen vormen voor de handhaving van het hui dige areaal suikerbieten. GEEN STAKING TEGEN PLAN-SCHUMAN FRANKFORT, 7 JAF. (Ass. Press). De West Duitse fabrieks arbeiders hebben geen gevolg gegeven aan de communistische oproep om in staking te gaan uit protest tegen het Schuman plan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1