DE DIESEL in Noord-Holland startte op Alkmaar-Den Helder De duinen rond de verbrande pan Snellere verbinding met vreugde begroet Veel belangstelling voor Alkmaarse Braderie FRAMEGGEN" niet meer op de strekdam A.O.G. en V.B.O. namen geen halve maatregelen Eindelijk in beweging DEMONSTRATIE DE „Aki" TAPIJTNAALD Spoorelementen onontbeerlijk AGENDA Overleg met natuurbeschermings verenigingen Handbal in Kennemerland Ook Adelbert won VROOM DREESMANN - Alkmaar Opfok van de veestapel Groei geremd Marktberichten PAGINA 2 DINSDAG 8 JANUARI 1952 ALKMAAR. Vanmorgen om 9.19 uur reed de eerste dieseltrein van Alkmaar naar Den Helder. Dit gebeuren, waar mede de verbinding AlkmaarDen Helder aanzienlijk verbe terd is, werd door een groot aantal vertegenwoordigers van de Nederlandse Spoorwegen, de V.V.V.'s uit Alkmaar, Schagen en Den Helder en het gemeentebestuur van Den Helder bijgewoond. Ook van de zijde van de Marine bestond er voor het in dienst stellen van deze nieuwe verbinding grote belang stelling. oponthoud mocht hebben, ver. lieten de officiële figuren waar onder ook de Schager deputatie en een groot aantal journalisten de trein in looppas. In de wachtkamer van de sta tionsrestauratie te Alkmaar merk ten wij op de heer W. E. Blan- kert chef van de dienst van exploitatie, die als vertegenwoor diger van de Directie der Ned. Spoorwegen naar Alkmaar was gekomen. Hij was vergezeld van Mr. J. van Ballegooijen de Jong, inspecteur van net vervoer te Amsterdam, alsmede van de Hoofdingenieurs van de weg, Ir. O. Schutte en Ir. B. van Bolder beek, ingenieur van de weg te Amsterdam. Voorts nog door Ir. J. Wiltschut, ingenieur van trac tie; en Ir. E. J. G. Scheffers, in genieur van het seinwezen te Amsterdam. Ook was nog aan wezig de heer J. F. E. M. Aghina, Perschef der Ned. Spoorwegen. De chefstaf van de Commandant Zeemaoht Nederland, Kapitein ter Zee A. J. Quanjer en Luitenant ter Zee le klasse L. D. de Kroon, stafofficier Marvo waren namens de Marine aanwezig. Verder zagen wij de heren D. J. Scheffel, voor zitter van de Alkmaarse V.V.V. en de heer J. Spaanderman, di recteur van de V.V.V. Namens de Kamer van Koophandel te Alk maar kwam Mr. C. P. Eecen. De Federatie van V.V.V.'s in Noord holland boven het IJ, de heer J. Dinkelberg, gaf ook blijk van zijn belangstelling. Onder de aanwezi gen bevond zich ook de Alkmaar- se stationschef de heer A. A. Ver maas. De diesel die vier dagen per week zal rijden, n.l. Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag, rijdt van Dinsdag t.m. Donderdag vijf maal per dag op en neer naar den Helder en Vrijdag vier maal. Het ligt in de bedoeling van de Ned. Spoorwegen om deze ser vice die door Noordholland zeer op prijs wordt gesteld, op 18 Mei aanzienlijk uit te breiden. Dan komt er meer diesel-elec- trisoh materiaal vrij door het in dienst stellen van electrische lijnen in het Noorden en in het midden van het land. Het in dienst stellen yan deze diesel- electrische dienst, aldus werd ons nog medegedeeld, houdt verband met de kolenbesparing doch ook met het eerder klaar komen van geprojecteerde electrische lijnen. De diesel zal niet op Zaterdag en Maandag rijden, alsook niet op Zondag omdat het driewagen-stel Oud-Ka jotters ALKMAAR. Men verzoekt ons opname van het volgende: „Driemaal is scheepsrecht" juist voor de 3e maal vragen wij de aandacht voor de avond van Donderdag 10 Januari en wel speciaal voor diegenen, welke geen uitnodiging hebben ontvan gen. Wij hebben getracht iedereen te bereiken, maar of dit gelukt is, is voor ons (g)een vraagteken; wij maken ons daarover werke lijk geen illusies! Het spreekt vanzelf, dat die „slachtoffers" zich niet verongelijkt gaan voe len, doch vergevingsgezind en in de beste stemming naar onze „tent" komen om er een gezel lige sfeer te scheppen. Alléén of met z'n beiden in de huwelijksboot of ntjg aan de wal: van harte welkom! Laat zien dat wij niet misgerekend heb ben Filmvoorstelling Schola Publica ALKMAAR. Het bestuur van Schola Publica verzoekt ons mede te delen dat de hedenavond in Cinema Americain te geven voor stelling van de film „Met Heilig geweld" alleen toegankelijk is voor donateurs, abonné's en hou ders van kaarten voor de film cyclus van Schola Publica. K.A.B.-HOEKJE RETRAITE IN BERGEN Van alle instellingen en onder afdelingen krijgt de retraiteclub het eerst de kans om in het nieu we jaar blijk te geven van activi teit. Van 11 tot 14 Januari is er nml. een speciale K.A-B- retraite te Bergen. We zullen met belang stelling de opgave van Alkmaar nazien; het moet niet mogelijk zijn dat omliggende plaatsen ons overtreffen in aantal. En de om liggende plaatsen zijn goed uit de bus gekomen, dus Alkmaar, zet het beste beentje voor. Het zal in het nieuwe jaar wel weer zijn als in het oude, we moeten op de kleintjes letten, we willen U daar bij helpen en geven het volgende bericht door: sommige hebben nog dn hun bezit buiten omloop ge stelde kwartjes; stuivers; halve stuivers, halve centen, halve gul dens en oude bankbiljetten uitge geven na 7 Mei 1945- Men heeft de indruk dat dit alles waardeloos is, maar dat is toch niet zo- Als betaalmiddel hebben zij inderdaad geen waarde, maar men kan ze nog wel omwisselen, zij het dan dat een kleine aftrek wordt toege past voor administratie kosten en porti. Wat die bankbiljetten be treft moeten we opmerken dat een en ander alleen geld voor biljetten van f 100,- en f 10,-. Tenslotte nog een bericht over de premie voor het Ziekenfonds: met ingang van 1 Januari in de premie gesteld op 3,8 van het loon, de helft daarvan betaalt de werkgever en de andere helft dus 1.9 wordt van het loon afge houden. Over 1951 was de premie 3.6 dus er is sprake van een kleine verhoging van de premie. Het is goed dit te weten wanneer men het loonzakje controleert. dat nu in gebruik is op de lijn Alkmaar-Den Helder naar Utrecht gaat voor onderhoud. De diesel in Schagen. Het eerste wat de talrijke be langstellenden op het perron Schagen van de diesel zagen wa ren wel de fel in de mist borende koplampen. Juist voordat de nieu we groen-rood geschilderde rail automobiel arriveerde liep nog een ouderwetse stoomtrein binnen zodat hier het heden en de toe komst elkander ontmoeten. Doch aangezien de diesel te Schagen helaas slechts 1 minuut Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Teu- nis, zoon van W. Wolzak en G. G. den Hollander; Hendricus R., zoon van R. Roosje en E. M. J. Gelaudi; Rimbertus M. J., zoon van H. B. A. A. Stumpel en C. Hylkema; Theresia C„ dochter van S. Boekei en J. M. Hendriks; Petrus N., zoon van J. A. Vedder en P. J. Bruin; Cornelis A. M., zoon van P. H. L. Tros en C. M. Kleverlaan; Mary T., dochter van E. H. de Jong en C. J. Uijldert. Gehuwd: Simon Schaaf en Agatha M. E. Lutgerink. Overleden: Adriana Termaat, 72 jaar; Jacob Knijnsberg, 85 jr.; Maria Goeman, 73 jaar, wed. van J. Burger. J, TljM VERLAAT R.K.A.F.C. ALKMAAR. De Sport kroniek van gisteren vermeldde de overschrijving van J. Tijm van R.K.AFC naar Linne Klaverjasdrive Rood-Geel HEILOO - Na de onfortuinlijke wedstrijd van H-S-V. tegen Ran- ders gaat Rood-Geel vanavond zijn geluk beproeven met de kla verjas drive. De deelnemers moe ten kaarten en potloden meene men! De belangstelling was over weldigend. Zaterdag had men alle inschrijvingen reeds binnen. Zelfs moesten vele belangstellenden worden afgewezen, die zich nader nog kwamen opgeven. Tot van avond in Café Admiraal: Om 8 uur niet later!! Bij de bestuurderscabine aan gekomen nam Notaris P. de Boer het woord namens V.V.S.-Alge- meen Belang en schetste de dank baarheid van Schagens bevolking voor het in dienststellen van die- seltreinen op dit baanvak. „Want wij weten maar al te wel dat de welvaart van een plaats in bij zondere mate begunstigd wordt door snelle verbindingen", zo zei hij. Dan bood hij de directie van de Ned. Spoorwegen, in de per soon van de heer W. Blankert. vertegenwoordigd, een enorme krans van dennegroen, rode tul pen, gele narcissen en dito linten aan. Deze grote krans werd dege lijk met ijzerdraad aan de voor zijde van de diesel bevestigd. Hierna sprak de heer Blankert een dankwoord voor de attentie, waarna de trein zijn rit vervolgde. SCHOLA PUBLICA: Film voorstelling „Met Heilig Geweld" in de Cinema Americain 8 uur. BIOSCOPEN: Cinema Ame ricain: Besloten voorstel ling voor Schola Publica; Rex-theater: De leukste thuis, alle leeft.; Harmonie Hotel Sahara, 18 jaar. Voorstellingen: hedenavond 8 uur. APOTHEEK: Voor spoed gevallen is geopend apo theek ,.De Bever", Emma- stfaat 36, apotheker P. J. Meurs. K.J.M.V. St. George ALKMAAR. Men verzoekt ons opname van onderstaand stukje. Woensdagavond a.s. komen wij allemaal weer bij elkaar om een zeer interessante avond bij te wonen. Er zal dan een inleiding gegeven worden door een theolo gisch student over het onderwerp „Het Christelijke humanisme". Wij rekenen op jullie aller op komst en zelfs op wat nieuwe ge zichten. Mannen laat jullie ge restaureerde bestuur niet alleen staan. Helpt allen mee om deze belangrijke avond te doen sla gen. Dus tot Woensdag 20.30 uur in „Kinheim". ALKMAAR. Er bestaat veel belanzstelline voor de or- sanisatieplannen van de Alk maarse „Braderie". On' een erote biieenkomst. welke a.s. Donderdae. des avonds 8 uur in het „Wanen van Heemskerk" cehouden zal worden, en waar voor alle Alkmaarse zakenlieden zijn uitgenodigd, zullen deze plannen nader toegelicht wor den. Ook zal er deze ayond een film vertoond worden van de zeer succesvolle Almelose Braderie. Op deze wijze zal eenieder, die daar belang in stelt een indruk van een Braderie kunnen krijgen. Er zullen twee eenvoudige Braderie-stands opgesteld zijn, één waar men alle mogelijke in lichtingen zal kunnen verkrijgen en één voor standverhuur, want het ligt in de bedoeling op deze avond .gelegenheid te geven reeds een standruimte te bespreken. Gezien de verschillende aan vragen, laat het zich aanzien, dat hiervan een dankbaar gebruik gemaakt zal worden en dat de besté plaatsen op deze avond hun huurder wel zuilen vinden. Alhoewel een „Braderie" in hoofdzaak een winkelfestijn is, zullen toch alle Alkmaarse zaken welke rechtstreeks aan het pu bliek verkopen, onverschillig of dit nu kousen, peren, landbouw gereedschappen of auto's zijn, aan deze Braderie kunnen deel nemen. Voor zover de ruimte dit toe laat, zal aan bedrijven welke aan de detailhandel verkopen, gele genheid gegeven worden, eqn show-stand op te stellen, waar op echter niet verkocht mag worden. Wij twijfelen er niet aan, of elke zakenman, welke zijn be lang begrijpt, zal er voor 'zorgen op deze propaganda-avond aan wezig te zijn. NOG GEEN LENING VOOR WONINGBOUW DE RIJP Aan het slot van een politieke redevoering die mi nister In 't Veld in de Rijp heeft gehouden vroeg men hem of het mogelijk was, die gemeenten, die door bepaalde omstandigheden niet in staat zijn een burgerzinle ning te sluiten, tóch in de gelegen heid te stellen een lening te slui ten, ter financiering van de wo ningbouw, voor die woningen waarvoor bouwvolume aanwezig is. De minister zei, dat dit momen teel niet mogelijk is, hoewel er een kleine kans blijft. Wel meende hij dat binnen afzienbare tijd de mogelijkheid voor het sluiten van leningen ruimer zal wórden- Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Gerrit Jan, zoon van H. Hoogeboom en H. Schimmel; Laurentius, zoon van J. G. Kemp en M. H. Koops. Gehuwd: Cornelis J. Kaandorp en Anna A. C. Huting. Overleden: Aletta A. Retel, 86 jaar,-wed. van G. W. Kuijt. In opdracht van Ged. Staten organiseerde het Prov. Waterlei- dingbedrijf gister een excursie naar het duingebied rond de Verbrande Pan te Bergen, zulks als gevolg van de onlangs door de Heemwacht te Bergen gevoerde actie. Van de zijde der Provincie namen aan deze excursie deel het lid van Ged. Staten, de heer Prakken, de directeur van het P.W.N., Ir. B. F. van Nie- velt, de rentmeester van het P.W.N., Ir. Jelles, Ir. Vink, hoofd ingenieur van de Prov. Waterstaat. Voorts waren aanwezig Ir. de Voogd, hoofd van de dienst be scherming natuurschoon van Staatsbosbeheer, dr. V. Westhoff uit Wageningen van de Natuur- beschermingsraad, Mr. van Tien- hoven en de heer Gorter van de Ver. tot behoud van Natuurmo numenten, de heer Drijver van de Bond voor Natuurbescherming alsmede de heren Swanenburg de Vye en Dorgelo, voorz. en se cretaris van het Natuurhistorisch Genootschap te Alkmaar. Van gemeentewege waren Burgemeester en wethouders en nagenoeg alle raadsleden aanwe zig. alsmede de besturen van de V.V.V. en de Heemwacht. Na de excursie door het duingebied, waar momenteel op grote schaal werkzaamheden worden verricht, kwam men te Bergen bijeen voor een gedachtenwisseling. Uit de uiteenzetting van Ir. v. Nievelt bleek, dat er hier inderdaad sprake was van een 5-jarenplan; toegezegd werd echter, dat de Verbrande Pan zelf in zijn oor spronkelijke staat gehandhaafd zal blijven; wel is men voorne mens aan de Westzijde van de duinenrij, welke de Verbrande Pan afsluit, een strook met den nen te beplanten, iets, waar Mr. van Tienhoven bezwaar tegen maakte, omdat hierdoor het ka rakter van dit duingebied gron dig zou worden veranderd. Voorts bleek, dat men het ter rein, waar men nu mee bezig is niet alleen met dennen zal be planten: men zal ook zoveel mo gelijk loofhout aanbrengen; mr. van Tien-hoven trok eclhter in twijfel, of dit hier zou groeien. Burgemeester Huygens betoog, de, dat de gemeenteraad zich alleen zal schikken in hetgeen hier onvermijdelijk moet gebeu ren in het belang van de water winning. De voorzitter van de Heemwacht, de heer Beyneveld, betreurde het, dat er niet eerder contact met de provincie was gezocht; dan zou ongetwijfeld veel vernieling van dit duin gebied voorkomen zijn. In dit verband merkte Ir. de Voogd op. dat Staatsbosbeheer reeds in 1948 rapport over dit duingebied aam de Min. van O.. K. en W. had uitgebracht; dit rapport had echter de Provincie Noord-Holland nooit bereikt, zo werd er van die zijde betoogd. De heer Beijneveid kon in het geen in deze duinen geschiedt, geen restauratie, doch slechts vernieling zien en Mr. Zeiler, die met de heer Roggeveen de VVV vertegenwoordigde, achtte dit duingebied niet voor massa- recreatie geschikt. Dr. West-h-off verzocht inschakeling van Staats bosbeheer, hetgeen insluit het contact met de organisaties, die zich bewegen op het gebied der natuurbescherming. Dit werd tenslotte van pro-viiyhewege toe gezegd; er zal dus niet op de in geslagen weg worden voort gegaan, zonder overleg met Staatsbosbeheer en aanverwante organisaties. De door Heemwacht en de Raad inzake dezp kwestie gevoerde actie heeft dus toch eniig resultaat afgeworpen. DU IN RAN DERS-L.S.V.V. WAS EEN TELEURSTELLING De supporters van Duinranders hadden heus niet de illusie, dat hun club een zege zou behalen, maar zii voelden zich zwaar be kocht door een zielige voetbalver toning. De gastheren, die met een zwaar gehavend elftal in het veld moesten komen, hebben met 20 verloren, maar dat is geen schan de. De gasten hadden ongetwijfeld een absolute veldmeerderheió, maar hun voorhoede was niet productief. In het begin was Duin randers niet gelukkig. Wim Stam schoot juist tegen de lat en de midvoor schoot keihard recht in de handen van de LSW-doelman. De tihuiseluibverdediging, die met van Wonderen onder de lat in prima conditie was, maakte op een gegeven moment een klein foutje, waardoor rechtsbinnen Cor Kos een mager doelpuntje kon forceren. Na de rust hetzelfde spelbeeld. Ook het tweede doel punt van de Langedijfcers was maar toeval: uit een wirwar van schoppende benen, waar de kee per geen wijs uit kon worden, wist tenslotte het been van Aad Leek de bal in het net te deponeren. Vlak voor het einde kwam Duin randers nog eens verwoed opzet ten. maar juist een kwartier te laat. Nee, van LSVV hadden wij iets anders verwacht. (Van onze verslaggever) De Hondsbosse Zeewering houdt haar Noorse prooi nog stevig in de klauwen. Maandag morgen omstreeks 11 uur had het er echter alle schijn van dat de gestrande houtboot vlot zou komen. Er stond tengevolge van de stevige ZW bries een aardig zee'tje dat de inmiddels schoon leeg gepompte boot allergezel ligst liet schudden en schokken. Driemaal zijn de zes sleepbo ten met de neus in de wind en de vo-lle kracht van hun 3850 PK's op de schroeven in ZW richting weggestormd zodat de trossen trilden en steunden en het weerspannige schip stond te bonken op de keien. Maar pas toen de machine van de Frameg- gen zelf er het zijne bij deed middels de stoomwinch op de aan het 3000 kg zware anker ge koppelde 2 duims tros kwam er beweging in het gevaarte. Men kon de kiel horen stampen op bet harde keien-bed, en de geha vende voorsteven groeven zien krassen in de geplaveide dijk helling. Stukje voor beetje, tel kens met rukjes van 10 a 15 cm., hobbelde de achtersteven in zui delijke richting van de gewraak te golfbreker af, terwij-l tegelij kertijd de boeg evenveel naar Noord zwenkte en de aanzien lijke slagzij naar bakboord ver dween om pla-ats te maken voor een geringe helling naar stuur boord. Tenslotte kwam het vaar tuig nagenoeg evenwijdig met de strekdam te liggen. Kapitein Moerman vond het daarmee blijkbaar welletjes, want hij liet de ZW formatie opbreken om een nieuwe linie uit te leggen in pal westelijke richting, met de drie „Doekens" op de Zuidelijke en de 3 „Wijsmullers" op de Noordelijke flank. Na die her groepering is nog even getrok ken, doch het getij bleek inmid dels weer zover gedaald dat men de strijd gevoegelijk kon staken. Tros niet gebroken In tegenstelling tot anderslui dende berichten tekenen we hierbij even aan dat de zware 9 duims sleeptros Zondag niet is gebroken. Wel is deze „onklaar" geraakt, d.w.z, om de schroefas van de Frameggen blijven ste ker*, maar dat maakte het trek ken geenszins onmogelijk. Het is n.l. zo dat deze tros aan beide zijden van de achtersteven in een zgn. „broek" is vastgemaakt. Instede van nu netjes halver hoogte te blijven hangen zakte het kruis van die broek tot on der de schroefas. Verwoede po gingen van de hulpvaartuigen „Texel" en „Hulp in Nood" ten spijt is de tros sedertdien daar rustig beneden de waterspiegel blijven zitten. Om verdere complicaties te voorkomen zijn er sedertdien de gelijke stalen hulptrossen aan -geknoopt. De drie WijsmuUertjes liggen aan een gewone twèe- duim-stros gekoppeld. Dat is voor hun gezamenlijke 1500 PK ruim schoots voldoende. Doch de gro te en krachtige Holland en Oce aan van Doeksen plus de nog altijd 720 PK sterke vinnige Stor- i temelk II hebben de 9 duimer nodig. Tot goed begrip van zaken dient hierbij te worden opge- Ondanks het uitgelezen hand- balweer van Zondag, zijn er toch verschillende wedstrijden afge last wegens terreinnood. A.O.G. kwam na enige maan den van gdewongen rust weer eens tussen de krijtlijnen en dat het het handballen niet verleerd is, moest Leonid as 2 ondervin den. Met niet minder dan 81 werd er door Alkmaar gewon nen. Derde klasse B. Zeevogels 2 kon het teger» de favoriet V.B.O. niet bolwerken en moest de punten aan de Oudorpse clulb geven. V.B.O. was pas tevreden toen de stand 41 was. Met spanning zien wij de wedstrijd V.B.O.H.S.V. naderen. Ook Adelbert kwam weer eens met een overwinning thuis. Met 20 werd de lastige uit wedstrijd tegen D.D.O. gewon nen. De junioren van A.O.G. weer den zich geducht in Heemskerk en dat zij met 31 van een vrij sterk A.D.O. team verloren is heus geen schande. Zeevogels won op het kantje af van de Meervogeltjes. De uitslag 10 had hier net zo goed andersom kunnen zijn. Uitslagen: Dioc. kl.: VitesseODOS 22; TYBB—ADO 1—3. 2e kl.: AOGLeonidas 2 81. 3e kl. A.: TYBB 3—HBC 1—3. 3e kl. B.: Zeevogels 2VBO 1—4; DDO—Adelbert 0—2. 4e kl. A.: SHS 2—Wijk a. Zee 2 2—3; OG 2—HBC 2 4—1. Jun. -hfd. kl. ADO—AOG 3—1. Jun. afd. 1.: ZeevogelsMeer- vo-gels 10. Jun. afd. 2.: Leonidas bGeel Wit b 02; Leonidas aTYBB b 3—3; TYBB c—SHS 0—6. merkt, dat het hulpvaartuig Texel". dat dynamostoring kreeg, naar de thuishaven is te ruggekeerd, terwij-l de „Hulp in Nood" wegens het dreigende slechte weer ingelijks deed. In- plaats van de „Texel" versoheen echter de grote sleper „Holland" op het toneel van de strijd en werd daar met luid stoomfluit- gcloei begroet. Hierdoor is dus het getal der sleepboten met een geduchte meespeler verhoogd tot 6. Regelmatig cirkelen vliegtui gen boven het schip. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. TOENEMENDE WIND tot krachtige en aan de kust tot hard of stormachtige zuid-weste lijke wind. Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen, maar later verspreide opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. Dorpsbeplanting WIERINGERWERF Aan bei de zijden van het pad, langs de tuin van de heer Kruit aan de Verbindingsweg, wordt door Staatsbosbeheer een beplanting aangelegd. Dit betekent voor de toekomst weer een verfraaiing van het dorp. (Advertentie) WIJ DEMONSTREREN deze weken de revolutionnaire Deense uitvinding welke een ommekeer betekent op het gebied van het ZELFMAKEN VAN KLEDEN. Enige voordelen: 20 maal sneller dan iedere andere methode; zeer een voudig werk, verbluffende resultaten. En wat kost U nu een kleed van 2 bij 3 meter? 72 Knotten wol f 151.20; 6 meter hersian f 18; 6 tuben solutie f 6.90, totaal f 176.10. Wij demonstreren in onze etalage hoek LaatRidderstraat. Voor volledige inlichtingen en verkoop gelieve U zich te vervoegen op onze 1ste 'étage 9 Voor de Vereniging van Oud-leerlingen der Rijkslcmdbouwwin- terscholen te Alkmaar en te Schagen, die Maandagmiddag in het Gulden Vlies te Alkmaar bijeenkwam, heeit Prof. E. Brou wer van de Landbouwhogeschool Wageningen gesproken over de betekenis van de spoor-elementen bij de veeteelt, een lezing, die zeer veel belangstelling trok. ZEEVOGELS KLOPTE DREO Deze uitslag is zeer geflatteerd. Het zou het vermoeden geven, dat Zeevogels deed wat het wilde. Niets was minder waar. In het veld deden beide ploegen weinig voor elkaar onder. Dat de gasten een zo hoge score konden ver krijgen, hadden zij vooral te danken aan het falen van de DREO keper. Zeker vier van de zes doelpunten had hij kunnen voorkomen. Direct na de aftrap, was DREO in de aanval, en de Rijpers ble ven dat zeker gedurende de eerste 20 minuten. Door een foutief ingrijpen van de DREO keper werd het 01. Direct hierop werd het 11 door Ver donk. DREO bleef verwoed aan vallen, de spelers wilden wim nen. Doch hoe werden hun illu sies verstoord toen de keper Berkhout tweemaal een volko men houdbare bal liet gaan. De lust raakte er uit, en de stand werd 14. Na de rust heeft DREO gepro beerd wat het nog kon redden, doch het was moeilijk vechten tegen een dergelijk grote ach terstand. Toen de stand 16 was kwam DREO nog wat los en toen voorkwam lat en paal bij Zee vogels driemaal een zeker doel punt. Burgerlijke Stand CASTRICUm Geboren: Adria- nus. zoon van J. E- Zonneveld en J. W. Burgmeijer; Cornelia Maria, dochter van S. A. Groentjes en C- J. Koenders; Johannes Nicolaas, zoon van P. Stengs en A. Dekker; Wilhelmus Hendrikus Adrianus, z.v. A. C. Vendel en J. M. Schram. Overleden: Trijntje van der Veen, oud 88 jr., wed- van H. Tijms, te Hilversum: Francina Martina van Eek, oud 60 ir„ geh- met L. G. M. Schakers te Alk maar. Ondertrouwd: Johann Ernst Marti, 27 jr., Bern (Zw<) en Su sanna Maria Boelhouwer, 26 jr., te Castricum; Bartholomeus Keuss 27 jr. te Alkmaar en Gerarda Ma ria Beltus. 27 jr. te Castricum. Gehuwd: B. J. de Winter en M. J. Portegies; K. J. van Welsenes en J. M. Beentjes. INTERESSANTE K.V.P.- VERGADERING IN ZICHT BEEMSTER Dezer dagen vergaderde het bestuur van de K.V.P. afd. W.-Beemster onder leiding van de heer C. v. Baar Op 24 Januari zal een ledenver gadering worden gehouden waar bij de heer Dominicus uit Alk maar een lezing met lichtbeelden zal houden over de Vrijmetse larij. Deze lezing schijnt buiten gewoon interessant en leerzaam te zijn zodat het bestuur alle leden aanspoort daarbji aanweizig te zijn. Voorts zal op die verga dering worden gesproken over het woningvraagstuk en de wo ningbouw. In verschillende streken van de wereld, aldus de Wageningse hoogleraar, doet zich het ver schijnsel voor, dat de groei van mens en dier op een merkwaar dige, en tot nog toe niet begrijpe lijke wijze, werd geremd. Bij het vee merkt men dat aan de gerin ge vruchtbaarheid, de weinige melkgift en de slechte resultaten bij de opfok. De mensen blijven klein van stuk, hun lichamelijke en vaak zelfs hun geestelijke vermogen komen niet tot ont wikkeling. Men heeft een twintig dertig jaar geleden deze ver schijnselen ernstig onderzocht en kwam daarbij, wat b.v. Zuid- Afrika betreft, tot de conclusie, dat men hier te doen had met 'n ziekte in het beenderenstelsel, waardoor het vee klein blijft en niet tot ontwikkeling komt. De ziekte, beenhonger, of als ze in hevige mate voorkomt ook wel pica genaamd, uit zich door het verschijnsel dat de dieren alles eten wat hen voor de bek komt, voornamelijk beenderen. Ook de stijfziekte, waarbij het vee een krampachtige, stijve gang ver toont, is een beendergebrek en komt uit een tekort voor. Deze ziekten ontstaan door gebrek aan phosfor-zouten. Het phosfor- gehalte in sommige streken is in het gras zeer laag, zo ongeveer 0.60,1%. Bij ons is het gemid delde phosforgehalte rond de 1%. Men heeft voorts, vooral tij dens de oorlog ontdekt, dat het niet meer verstrekken van krachtvoer, b.v. lijnkoeken, tot gebreksziekten leidde. In het krachtvoer komt namelijk een STATENKRING VERGADERING SCHAGEN. Zaterdag 19 Ja nuari a.s. wordt in „De Roode Leeuw" alhier een buitengewone Statenkringvergadering gehouden, waarbij op de aanwezigheid van de voltallige besturen van alle aangesloten K.V.P.-afdelingen wordt gerekend. Belangrijkste onderwerpen zijn: ledenwerving en propaganda. Dit houdt verband met de sterk gestegen onkosten van de partij, tot uiting komend in de verhoging van de afdracht per lid. Dit kan alleen opgevan gen worden door contributiever en opvoering van het le- Op bovenomschreven ver gadering hoopt men alle facetten van dit probleem uitvoerig kunnen bespreken. te Familieberichten Heden ontvingen wij het droeve bericht, dat na voorzien te zijn van de H.H. Sacra menten der Sterven den, onze geliefde broeder en zwager, de heer JAN KRAAKMAN in de ouderdom van 74 jaar, te Santa Mo nica Los Angelos, Californië (U.S.A.), is overleden. Uit aller naam: W. Kraakman, Ropjeskuil 50, Alkmaar. 31 December 1951 geringe, maar onontbeerlijke hoeveelheid cobalt, koper en jo dium voor, stoffen, die alle drie nodig zijn voor de opbouw van het lichaam, zowel van mens als van dier. Bij de mens veroor zaakt het ontbreken van jodium in het voedsel, zoals bekend, de kropziekte, bij het vee komen er allerlei gebreksziekten uit voor. Daarom mag men in het vee- houdersbedrijf de te geringe aanvoer van krachtvoedsel niet onderschatten en dient men zo nodig het gebrek aan spoor elementen te ondervangen door het toedienen van een mineraal mengsel. OBDAM. 18.000 kg. uien 34.60—35.60; grove 35.10—35.80; drielingen 34; stek 14-19,90; 7000 kg. bieten A 17.5018; B 13.50 13.90; modjo's 9.70; 1500 kg. peen B 19.50—20.10; C 16.60; 2700 kg. savovekool A 7.60; B 6; 3500 kg. rode kool All 9.90—11.70: 1500 kg. gele kool 6.506.90; 1300 kg. spruiten 1417. ALKMAAR. Exportveiling 7 Januari. Witlof 1230 per kg; bloemkool II 18 ct. p. stuk; rode kool 712.50 per 100 kg; Savoye kool 6.5010; groene kool 7.5010.50; spruitkool 12-35; boerenkool 4—10.50; andijvie 532; bieten 616; winterpeen 6.5017; waspeen 1232; uien 1035; prei 822; soepgroenten 24.50; peterselie 5; appels; Bramley Seedling 1419; Goud- reinette 2035; knolsoep 618; peren: St. Remy 40; Winterjan 1540; druiven: Alicante 95-1.11. ZWAAG. uien 8—22; prei 1523; savoye kool 7.309.10; rode kool 715; boerenkool 10 13; spruitkool 1228; witlof 4 26; breekpeen 5.3016.40; was peen 26; andijvie 438; bloem kool 252; knolselderie A 1117 groene kool 611; gare biet 22 24; goudreinette 24—48; present van Engeland 1236; cox orange 863; zoete ermgaard 1828; glorie van Holland 2334; beurre clairgeau 2035; com- tesse de Paris 1134; conference 75; doyenne du cornice 6699; gieser wildeman 2543; winter jan 2242; winterlouw 2037; Zwijndrechtse wijnpeer 1822; bergamot 33; provisiepeer 3040. AMSTERDAM, 7 Jan. Bin- nenl. granen. (Boerennoteringen.) Witte tarwe f 23.5024.85, rode idem f 2324.35; rogge f 35.75; Zomergerst f 3738; Wintergerst f 35—35.75; Haver f 30—31; groene erwten f 4655.50; Capu- cijners f 5057,50; bruine bonen f 4048; paardebonen f 3536; duivebonen f 5560; koolzaad f 60; karwijzaad f 7076; blauw- maanzaad f 100110; geel mos terdzaad f 5862.50; kanariezaad f 40—42.50. Alles per 100 kg. AMSTERDAM, 7 Jan. Vee. Aangevoerd 347 runderen, prij zen hoger f 2.503, extra kwal. f 3.20; 378 varkens, prijzen lager, f 2.602.64 per kg slachtgewicht, 42 nuchtere kalveren f 1.151.30 per kg levend. ROTTERDAM, 7 Jan. Vee. Aanvoer in totaal 1958 stuks; 1101 vette koeien en ossen; 258 varkens, 268 schapen of lamme ren. Vette koeien per kg le kw. f 2.60—2.80; 2e kwal. f 2.40— 2.50; 3e kwal. f 2.10—2.35; var kens (lev. gew. per kg le kwal. f 2.20, 2e kwal. f 2.15, 3e kwal. f 2.10; schapen per stuk f 140. f 120.f 100; lammeren per stuk f 115.— f 100.— f 90.—. W ARMENHUIZEN. 78.000 kg rode kool f 7.70—15.60; 52.000 kg witte kool f 6.909; 4400 kg uien f 36.40—38.20; grote f 34. tót f 35.60; driel. f 35.60.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2