Leden van Haagse speelclubs staan voor de rechter Conferentie Regeringswijziging voor eind dezer week in België? Ambtenaar gerehabiliteerd Wanorde in Jeruzalem Tafelzilver van huisarts door patiënten gestolen Uit de Pers Staking bij Suezkanaal Strenge straffen geëist Tafel vol fiches Plechtige uitvaart van Charles Nypels Naar wij vernemen Churchill-T ruman J. B. Vesters overleden Strafvervolging noch ontslag Protest tegen contact met Bonn Spionnageproces in Warschau Amsterdamse politie pakt twee inbrekers „Frameggen" 5 m. verschoven Familievete in café uitgevochten Willem Barendsz opent- de jacht (Van een onzer verslaggevers) Ruim vijf maanden nadat de Haagse politie in de nacht van 3 op 4 Augustus met een grootscheepse overval de activiteti van de talrijke Haagse hazardverenigingen lamlegde, begon de politierechter gisteren met de behandeling van een twintigtal zaken tegen de z.g. werkende leden van enkele clubs. De behandeling van de eerste groep leden van de vereniging Aristo, die gevestigd was in het Casino te Scheveningen, had een vlot verloop. Van de veertien personen, croupiers e.d., hadden er vijf verzet aangetekend, zodat de be handeling van deze zaken niet doorging. Zes zaken werden uit gesteld, omdat de verdediging onvoldoende tijd had gehad om de stukken in te zien. De behan deling van deze zaken werd uit gesteld tot a.s. Vrijdag. Er bleven tenslotte nog drie zaken over, waarvan de verdach ten niet waren verschenen, om dat zij buiten het land waren. Deze zaken werden bij verstek behandeld. In alle zaken eiste de Officier van Justitie, mr. Maris, een maand gevangenisstraf en vernietiging van het in beslag genomen spelmateriaal, als tafels, Griekse ^toellljzinl11 is^vm roulettes, haakjes enz., die in - grote hoeveelheden in de zaal lagen opgestapeld. Mr. Maris legde de verdachten ten laste, dat zij in vaste dienst van een vaste hazardvereniging, werkzaam volgens een bepaald dienstrooster, aan het hazardspel hadden deelgenomen. De politie rechter, mr. Rutgers, veroor deelde C. B. tot f 200.boete én een maand voorwaardelijk, G. G. tot f 200.boete en twee maan den voorwaardelijk en J. v. d. L. tot f 300.boete en drie maan den voorwaardelijk. NIJMEGEN. Gistermorgen om 10 uur werd in de Coenacu- Iumkerk van de H. Landstichting de nlechtige uitvaartdienst ge houden van wiilen Charles Nii- nels. de bekende meester-drukker. die enige iaren vemleegd werd in het Sanatorium Dekkerswald bii Groesbeek en daar aan het eind van de vorige week on 56- .iarige leeftijd is overleden. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door prof. dr. F. van der Meer, geassisteerd door dr. C. Verbeek, Vicaris van de H. Landstichting en door pater H. Weltens, Montfortaan. Er was uit de kringen van Nederlandse uitgevers en boek drukkers bijzondere belangstel ling. Gistermiddag is het stoffelijk overschot op de R.K. Begraaf plaats te De Bilt aan de schoot der aarde toevertrouwd. heeft Buziau onder een grote belangstelling in Rijswijk zijn 75ste verjaardag gevierd. Uit alle delen van het land stroomden gisteren telegrammen en brie ven binnen; is met ingang van de dag van indiensttreding de heer P. G. de Rijke benoemd tot onder-direc teur van het Beheersinstituut; is te Zeist op 75-jarige leeftijd mej. J. C. Tiemeijer overleden. Zij gaf de stoot tot de oprichting van de Pensioencentrale voor Sociale Werkers; heeft prof. dr. O. Bottema, rector-magnificus van de Tech nische Hogeschool in Delft, gis teren de internationale confe rentie van technische studenten geopend; worden met ingang van 16 Maart de „Jan van Riebeeck- postzegels" uitgegeven, waarvan de opbrengst bestemd is voor het Jan van Riebeeck-monument te Kaapstad. Spelmateriaal vernietigd In alle drie gevallen bepaalde hij tevens, dat net in beslag ge nomen spelmateriaal zal moeten worden vernietigd. In verband met de behandeling bij verstek kwam de verdediging in deze zaken niet aan het woord. Met het oog op het tijdschema werd de zitting hierna enige tijd ge schorst. De leden van de „Cercle Privé Mondial" stonden als eerst- volgenden op de rol. TOEWIJZINGEN WASHINGTON, 7 Jan. (Ass. Press). Het bureau voor weder zijdse veiligheid heeft aan Italië 295.000 dollar toegewezen, aan Joegoslavië 295.000 dollar en aan Griekenland 20.000 dollar. De toewijzing aan Italië moet gebruikt worden voor de aan- De voor de aankoop van chemische produc ten en Joegoslavië mag het geld gebruiken voor zeetransport. Joseph Short, de perschef van het Witte Huis, heeft een ge meenschappelijk Brits-Ameri kaans communiqué uitgegeven, waarin gezegd werd: „De econo mische problemen, samenhangen de met de defensie-inspanning van de vrije wereld, zijn in grote trekken besproken. Enige bepaalde vraagstukken van de defensieproductie, welke van bijzonder belang voor beide regeringen zijn, werden verwe zen naar een kleinere groep. Ook werd ov§r algemene Nato-pro- blemen van gedachten gewisseld" Short zei, dat „bepaalde vraag stukken van de defensieproduc tie", waaronder het staalpro- bleem, verwezen waren naar een groep onder leiding van Charles, directeur van .het Amerikaanse bureau voor de defensiemobili satie en Lord Gherwell voor Groot-Brittannië. Volgens berichten van Ameri kaanse zijde zou Ohurchill te kennen hebben gegeven bereid te zijn zijn persoonlijke invloed aan te wenden, om bezwaren der Nederlandse en Belgische regeringen tegen sommige aspec ten van het plan-Pleven, om tot de instelling van een Europees leger te komen, te overwinnen. Advertentie) BRUSSEL In politieke krin gen te Brussel wordt thans alge meen verwacht dat de reeds zo lang verbeide wijziging in de ho mogeen-katholieke regering Pho- lien zich nog voor het einde van deze week zal voltrekken. De voorzitter van de CVP zou een lijst van een zestal persoon lijkheden aan koning Boudewijn hebben voorgelegd, die zich be reid hebben verklaard de heer Pholien als eerste minister op te volgen. Onder hen bevinden zich de oud-minister Eyskens, Du- vieusart en Paul van. Zeeland. Aangenomen wordt dat Gaston Eyskens de meeste kans heeft op het eerste ministerschap. De nieuwe formateur zou de huidige regering vrijwel ongewijzigd overnemen. Deze zou echter wor den versterkt met enige katho lieke ministers die na de ontkno ping der koningskwestie in, Aug. 1950 enigszins bij de CVP in on genade waren geraakt. Ook de heer Pholien zou een portefeuille NOG GEEN PLOEGLEIDER VOOR TOUR DE FRANCE In tegenstelling met anders luidende berichten is nog geen ploegleider aangewezen voor de Ronde van Frankrijk 1952. Dezer dagen heeft de heer De Grood een onderhoud gehad met Kees Pellenaers en Pier van Ierlant, waarbij uitsluitend gesproker» is over de afrekening van de Ron de van Frankrijk 1952. Onlangs is de heer De Grood gevraagd zich opnieuw te willen belasten miet de vorming van een Neder landse ploe.s van acht renners, welk verzoek door de heer De Grood in beraad is gehouden. De heer De Grgod zal eerst een be slissing nemen en daarna komt de kwestie van een ploegleider ter sprake. PIET DE LEEUW DEGRADEERT NAAR le KLASSE 71/2 Bü het tournooi om het hoofd klasse kampioenschap 71/2 te Apeldoorn zijn Van Oosterhout (8.96), Sweering (9.68), Kruyt- hof (9.43) en De Leeuw (8.96) beneden de minimumngrens voor het algemeen gemiddelde (10) van de hoofdklasse gebleven. Piet de Leeuw en Kees van Oos terhout bleven er meer dan 10 percent onder, wat voor De Leeuw rechtstreekse degradatie betekent. Naar verluidt zou de Amsterdammer het cadrespel laten varen en zich voortaan tot driebanden beperken. Van Oos terhout nam op uitnodiging aan het kampioenschap deel en staat derhalve buiten de degradatie- kwestie. in de nieuwe regering worden aangeboden. In dit verband zou er sprake van zijn een „ministerie var. de Middenstand" te scheppen. Naar nader wordt vernomen was eerste minister Pholien gis teren in audiënte bij koning Bou dewijn. Na zijn bezoek aan het koninklijk paleis heeft Pholien verklaard: „Evenals iedere ande re Maandag ben ik door de koning in audiëntie ontvangen. Verder is er niets te zeggen". ANDERSEN VIERDE OP NOORSE SELECTIEWEDSTRIJD Op de Jordal-haan te Oslo werden nationale wedstrijden gehouden, tot selectie van de Noorse schaatsenrijders voor de Olympische Spelen en de Euro pese "en wereldkampioenschap pen. Bij de all-round-rijders werd op de 500 meter de eerste plaats gedeeld d'oor Arne Johansen en Finn Hodt met 44.8 sec. Nic. Stene werd derde in 45.4. An dersen noteerde 45.9 en werd vierde. Wel won Andersen de 5000 meter in 8.27.1 met Roald' Aas op de tweed» plaats. NEDERLANDSE SKI-PLOEG VOLOP IN TRAINING Reeds verscheidene dagen zijn de beste Nederlandse skilopers, alsmede mevrouw M. Prajoux Bouma in het Franse winter sportplaatsje Val d'Isere in trai ning voor het kampioenschap van de lage landent, dat Zater dag en Zondag tussen ploegen van Engeland, België Denemar ken en Nederland wordt gehou den. De sneeuwcondities zijn voortreffelijk, het weer in dit gedeelte van de Alpen is zonnig en alle Nederlandse skilopers bevinden zich in de beste stem ming. Dick Pappenheim is van daag gevallen, maar het liet zich gelukkig niet ernstig aanzien. De Belgen en de Denen zijn ook reeds in Val d'Isere gearri veerd, maar de Engelsen komen Donderdag pas, omdat zij hun trainingskamp in Zwitserland hebben opgezet. De Nederlandse ploeg bestaat uit Dick en Peter Pappenheim, A. Hubrecht en G. Mosier, met P. van .Lookeren Campagne en K. Quarinig als reservei. de, GOUD-GELE VIRGINIA De vermaarde journalist en letterkundige Jan Baptist Ves- ters is te Utrecht, na gesterkt te zijn door de genademiddelen der H. Kerk, in de leeftijd van 82 jaar overleden. Met de dood van deze figuur is de katholieke jour nalistiek, en we mogen gerust zeggen de gehele Nederlandse journalistiek, een kundig, scherp-' zinnig en onvermoeid voorlichter ontvallen. Hij had een eigen, vooruitstrevende kijk op de poli tiek van de dag en zijn stem had zoveel gezag in de Nederlandse journalistiek, dat hij vele jaren gold als de meest geciteerde jour nalist van ons land. Vesters werd in 1869 in Den Bosch geboren, als zoon van de journalist J. A. Vesters, die in 1881 bij een sneeuwjacht bij Nieuwkuyk om het leven kwam. De jonge Jan was toen nog op de lagere school, waar hij uit muntte in ijver en begaafdheid. Hij werd onderwijzer en in 1889 deed hij zijn intrede in de journalistiek. O.m. was hij hoofd redacteur van „De Gelderlander", „De Volkskrant" en „Het Huis gezin". De overledene was 30 jaar lang voorzitter van de R.K. Journalistenvereniging en lid van tal van besturen. Vesters was officier in de Orde van Oranje-Nassau, ridder in de St. Gregoriusorde en drager van de medaille van het Hongaarse Rode Kruis. uit 's-lands dienst en een onder zoek naar de lichamelijke en gees telijke gesteldheid van de heer van der P-, bestond naar het oor deel van de minister geen aan leiding. Van de zijde van het ministerie van oorlog vernemen wij, dat de heer van der P. thans overge plaatst is naar de Kon. Marine S' GRAVENHAGE In Juli 1951 is een rapport aan de minis ter uitgebracht naar aanleiding van: 1 Onzuivere toestand te Ban doeng met de Res. Kapitein Ir. Lr. 2 De moord op Vaandrig Aer- naut. 3 Moeilijkheden op de cen trale werkplaats te Bandoeng. De commissie kwam in dit rap port o.a. tot de conclusie dat de - heer van der P.,die in' Indonesië s burger technisch ambtenaar, vice-voorzitter is geweest van de 1 bond van overheidspersoneel in militaire inrichtingen (B. B M-) in het bijzonder schuldig was ge weest aan een lastercampagne- Naar het oordeel van de com missie was de heer van der P. sinds 1 November 1951 als amb tenaar in vaste dienst werkzaam 'bii het ministerie van oorlog (cen trale rimiwerkrolaats te Utrecht) door zijn geestesgesteldheid onge schikt can in 's lands dienst werk zaam te zijn. Zij adviseerde, hem aan een psychiatrisch onderzoek te onderwerpen. Naar aanleiding van het boven genoemde rapport, wordt ons door het hoofdbestuur van de Nederl. christ. bond van overheidsperso neel 't volgende medegedeeld: be doeld rapport wordt door de mi nister van oorlog als afgedaan be schouwd. Tot genoegdoening van de in dit rapport geuite beschul digingen aan het adres van de heer van der P. werkzaam als ambtenaar bij de centrale werk plaats rimi te Utrecht werd een en ander nader geregeld. Van eni ge strafvervolging c q. van ontslag JERUZALEM, 7 Jan. (Reuter) Terwijl in de Israëlische volks vertegenwoordiging werd gespro ken over rechtstreekse bespre kingen tussen Israël en West- Duitsland over Westduitse her stelbetalingen, is buiten het par lementsgebouw gedemonstreerd door joden, die gekant zijn tegen rechtstreekse besprekingen met West-Duitsland. Er waren ongeveer 10.000 de monstranten; hiervan slaagden er een 2000 in, door de buitenste politie-afzetting te breken. De politie gebruikte daarop traangas- bommen om de betogers uiteen te drijven. 180 personen werden gewond. De verwondingen waren ver oorzaakt door stokken, stenen en soortgelijke projectielen. Een klein aantal van de blessures is van ernstige aard. Militairen in volle uitrusting werden vanavond in gereedheid gehouden, mochten zich nieuwe ongeregeldheden voordoen tijdens het late debat in. het Knesset. De straten bij het parlements gebouw zijn bezaaid met stenen en een gróte regeringsauto ligt er In het begin van ieder jaar wordt in de dorpjes aan de Gólf van Napels de Tarantella, de nationale dans, gedanst. De dansgroepen, in feestelijke klederdracht, paraderen in de straten van hun respectieve dorpjes, om een openbaar blijk van waardering te krijgen van de dorpelingen. 's GRAVENHAGE Een Haagse arts kwam enige dagen geleden tot de onaangename ont dekking dat zijn tafelzilver, dat in een dressoir in de wachtkamer was, opgeborgen, verdwenen was. Dit dressoir was steeds afge sloten geweest en de sleutel had zich bevonden in een vaasje op dit dressoir. De sleutel was weg, en er moest een timmerman aan te pas komen oir. de deurtjes open te breken. Toen ontdekte men de diefstal en werd de po litie gewaarschuwd. Aan de hand van de lijst van patiënten, die de afgelopen da gen op het spreekuur van de arts waren verschenen, werden door de politie gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld: de 27-jarige visser G. van der P. uit Wateringen, de 29-jarige schoenmaker P. M. uit Den Haag en de 21-jarige visser N. A. de W. eveneens uit Den Haag Zij bekenden met zijn drieën enige dagen geleden in de wacht kamer gezeten te hébben. Toen het wachten hen te lang duurde was van der P. eens gaan peuzen en had de sleutel in. het vaasje op het dressoir gevonden. Hij bleek op het deurtje van het dressoir te passen en toen van der P. de inhoud van het dres soir had geïnspecteerd werd be sloten ieder een gedeelte mee te nemen. Zij kenden overigens el- tingendiensten". kaar in het geheel niet. De twee Hagenaars M. en de W. vertelden de politie dat zij uit vrees voor ontdekking hun deel aan de buit in het water van de Waldeck Pyrmontkade hadden gegooid. De politie is daar nu aan het dreggen maar •de drie „patiënten" worden in verzekerde bewaring gehouden. LONDEN, 7 Jan. (Reuter). Vijf „Amerikaanse spionnen en saboteurs", die in October naar Polen zouden zijn gezonden en drie weken geleden zijn gearres teerd, zullen volgens Radio-War- schau vandaag voor een militaire rechtbank te Warschau terecht staan. In de acte van beschuldiging staat, dat beklaagden op het mo ment van arrestatie microfilms en grote geldbedragen bij zich hadden en dat zij naar Polen waxen gezonden om „verbinding te zoeken met bestaande inlich- omver geworpen. Het kabinet is tijdens het re ces van het parlement in het Knesset in spoedzitting bijeenge komen. Naai*verluidt zou een of ficiële verklaring over de toe stand worden opgesteld. De politie verhinderde de de monstranten door de prikkel draadversperringen te komen, maar kon niet verhinderen, dat door het geschreeuw op straat de parlementszitting gestoord werd. De versperringen waren opgericht omdat moeilijkheden verwacht werden. EENGOEDE SLAG GESLAGEN? AMSTERDAM, 7 Jan. De Amsterdamse politie heeft een tweetal inbrekers gearresteerd en hoopt met deze vangst een aantal gedurende de laatste tijd gepleegde inbraken tot klaarheid te brengen. Het zijn de 57-jarige V. B., die ongeveer 25 jaar in de gevan genis heeft doorgebracht en die als beroep opgaf antennebouwer en schilder en de 35-jarige tegel zetter K. Reeds was de politie opgeval len, dat deze mannen de laatste maand veel geld uitgaven. Zij hadden zich rijk in de kleren gestoken, kochten radiotoestel len, schonken vorstelijke fooien aan taxi-chauffeurs etc. Ten huize van V. B. zijn vele waardevolle voorwerpen aange troffen, waarvan de politie de herkomst tracht na te gaan. On der meer vond zij een luxe, grote, lederen koffer (lang 80, breed 23 en hoog 45 cm) met groene stof gevoerd, uitgerust met nik kel beslag bij de sloten en voor zien van lederen riemen. BRITSE SKI-KAMPIOEN DOOR ROTS GEDOOD Palmer Tomkinsen, 32 jaar oud, de vroegere Britse ski-kam pioen, is gisteren in Klosters (Zwits.) in de bocht van het parcours, waarop morgen de Britse ski-kampioenschappen ge houden zullen worden, gevallen en om het leven gekomen. Hij sloeg met z'n hoofd tegen een rots. Palmer laat een vrouw en drie zoons achter. (Ass. Press). Omstreeks het middaguur heb ben de zes sleepboten het Noorse stoomschip „Frameggen" een vijf meter in noordelijke richting gé- trokken. Het voorschip, dat tegen de Hondsbosse Zeewering aan lag, is hierdoor meer, haaks op de zeewering komen te liggen. Het schip ligt hoger op 't water dan gisteren. Vannacht tegen 1 uur, als het wederom vloed is. zullen de pogingen worden voort gezet. 's-GRAVENHAGE. Tijdens het afgelopen weekend is het tot ernstige handtastelijkheden ge komen in 'n Haags café waar een reeds lang slepende familievete met bierflessen en biljartqueue's werd uitgevochten. Twee zonen van de familie Van V., resp. 25 en 22 jaar oud en van beroep opperman en darmbewer ker dronken in een café een bier tje. Vier zonen van de familie G. resp. 23, 22, 20 en 15 jaar oud en alle vier stratenmaker van be roep, kwamen ook een bezoek brengen aan dit café. De gevechtshandelingen werden geopend door de broers G. en door middel van bierflessen en biljatqueué's werd aan de strijd kracht bijgezet, tot de politie ar riveerde en de twee gebroeders Van V. konden worden ontzet en naar het ziekenhuis overgebracht. Nadat zij verbonden waren moch ten zij naar huis terugkeren doch zij weigerden een aanklacht tegen de gebr. G., die een onderdak op het politiebureau hadden gevon den, in te dienen, daar zij van mening waren, dat de politie zich niet met deze familieruzie hoeft te bemoeien. PORT SAID, 7 Jan. (A.P.). Ongeveer 150 employé's van de Suezkanaal Maatschappij zijn heden in staking gegaan. De sta king dreigde het verkeer door het Suezkanaal te verlammen, maar er waren tekenen die er op wezen, dat de Engelsen het werk over zouden nemen. De oorzaak van de staking is nog niet bekend, maar zij brak uit toen 33 Russische vissersvaar tuigen uit Odessa via het kanaal naar Wladiwostok zouden gaan. Alleen Port Said en het noor delijke gedeelte van het kanaal zijn door de staking getroffen. De arbeiders uit Suez nemen er naar werd vernomen tot dusverre niet aan deel. MIJNENVEGERS- MANOEUVRES LONDEN, 7 Jan. (A.P.). De Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat Franse Neder landse en Britse mijnenvegers in de tweede helft van deze maand gezamenlijk zullen oefe nen langs de oostkust van Enge land. Deze oefening is de eerste in een grote reeks gecombineerde manoeuvres, waaraan dit jaar de marines van de Noord-Atlanti sche naties zullen deelnemen. AMSTERDAM De eerste be richten over de jacht op balein walvissen in de zuidelijke ijszee zijn heden bij de directie van de Nederlandsdhe Maatschappij voor de walvisvaart van de kapitien van de „Willem Barendsz" bin nengekomen- Deze berichten, zo deelde de directie ons mede, lui den zeer bevredigend. De jacht op baleinwalvissen is op 2 Januari jl. begonnen. Voor de tijd heeft de „Willem Barendsz" jacht ge maakt op potvissen. In dit voor- zeizoen tot aan de opening van de jaéht op de walvissen, heeft de „Willem Barendsz" (dus tot 2 Januari jl.) geproduceerd 2825 ton spermolie. Verleden jaar werd in het spermvangstseizoen een productie gehaald van 2032 ton spermolie- Van de productie van 2825 ton zijn enkele honderden tonnen verkocht tegen zeer be vredigende prijs. Tevens deelt de directie mede, dat overeenstemming is bereikt met de Nederlandse regering over de prijs van de walvistraan in het seizoen 1951/52. Deze prijs zal ge lijk zijn aan het equivalent van 118 pondsterüne per ton, over éénkomende met f 1255,50. Het vorig jaar is een prijs overeenge komen van 115 pondsterling oer ton, overeenkomende met f 1223.50 Aan boord van de „Willem Ba rendsz" is alles wel. Woningbouw in vrije tijd CULEMBORG is het typerend voorbeeld van extra-woning- bouw-in-vrije-tijd. Tegen de cri- tiek op deze methode, hier en daar geuit en ook in vakkringen wel gehoord, verweert zich de burgemeester van Culemborg, de heer van Koningsbrugge in een artikel in DE TIJD. Het moet, schrijft hij, hier nog eens worden opgemerkt, dat het uitgangspunt van de woning- bouw-in-vrije-tijd volgens het glan Culemborg is, om boven et normale woningbouw-contin- gent, voor welks realisering naast de Regering elk Gemeentebestuur de uiterste krachten zal moeten blijven inspannen, een stoot te geven aan de oplossing van het woning-tekort-probleem door jaarlijks een extra contingent woningen 'te bouwen door zelf bouwers. Nu wordt hiertegen op gemerkt, „dat indien deze wo ningen dan niet dit jaar gebouwd zouden zijn, dit toch in een vol gend jaar zou zijn geschied. Het bouwen van huizen schept werk gelegenheid en deze werkgele genheid wordt nu verminderd door in de vrije tijd te laten bouwep". Indien deze letterlijk geciteerde bemerking betekent, dat de aan een ieder bekende achterstand in de woningbouw van 250.000 woningen zo lang mogelijk in stand moet worden gehouden, om toch maar een zo groot mogelijke werkgelegenheid in de toekomst te behouden, wordt hier een conclusie getrok ken, welke absoluut onaanvaard baar moet worden geacht. Dan lijken de eenzijdige belangen van een vakbeweging te moeten prae- valeren boven de morele en sociale nood, waarin een groot deel van het Nederlandse volk door het woningprobleem ver keert. Immers de werkgelegen heid voor de bouwarbeiders is volledig aanwezig, wanneer het regeringsprogramma van 50.000 woningen kan worden gereali seerd. Algemeen wordt aangeno men, dat voor natuurlijke aan was, noodzakelijke vervanging e.d. jaarlijks 40.000 woningen no dig zijn. De bestaande achter stand van 250.000 woningen neemt dus in het gunstigste geval met 10.000 per jaar af. Moet dit wo ningtekort dan 25 jaar duren? Bij het plan Culemborg zit met voor om werkgelegenheid te ontne men, doch slechts om de achter stand van de woningbouw in versneld tempo in te halen. Niet aanblazen Het „Utr. Kath. Dagblad" cri- tiseert de houding van een ka tholiek blad, over het geval met de kloosterkapel te Huissen. „Als een sensationele aangelegenheid, met foto en „sprekende" koppen en aangevuld met een aantal naar aard en wezen intieme en delicate détails ten aanzien van zielzorg- en biecht-practijk, stelt met name „de Volkskrant'met een ruk, deze zaak van locale be tekenis, in het schelle licht van de nieuwsgierigheid van heel katholiek zowel als met-katho liek Nederland. En de met- katholieke pers meldt zich dan ook reeds prompt. „Bevolking van Huissen wil Kloosterkerk openbreken", zo doet „Het Vrije Volk" het „de Volkskrant na met nog een klein schepje erop. De kapel" is inmiddels al een „kloosterkerk" geworden en voor .Het Vrije Volk" bestaat er al een „controverse tussen de Kloosterorde van de Paters Do minicanen en de parochiegeeste- lijkheid in het stedeke Huissen „Liever bij de paters te biecht zo roept de democratisch-socia- listische krant voor al wie het horen wil, daarin v°or,afg?|?a? door het katholieke ochtendblad. Wat is het geval? ,De„b.evoeg£: kerkelijke overheid heeft ter zake ener zuiver kerkelijke aangele genheid de opheffing van de openbaarheid der godsdienst oefeningen in een kloosterkapel een beslissing genomen. Deze beslissing kan mogelijk hier en daar ter plaatse teleurstelling gewekt hebben, doch het lukt ons zeer bepaaldelijk niet op de weg te liggen van een katholiek blad de uiting van zulk n teleurstel ling de allure te geven van. een rel van landelijk formaat. Zij 1 s dat niet; dan dient zij het ook niet gemaakt te worden. Men moet een strovuur niet zonder reden aanblazen. Alleen „diensten" nog voor uitbreiding vatbaar? In een artikel over de econo mische ontwikkeling (en ver schuiving) in de wereld, wijst de katholieke „Twentse Courant", er nog eens op, dat de vraag naar landbouw- en industrieproduc ten wordt beperkt door het op nemingsvermogen. Bij een zeker welvaartspeil gaan dan de be hoeften veranderen, men is niet langer tevreden met uniforme massa-artikelen, men wenst zijn leven persoonlijker in te richten. Men wenst zich als het ware terug te trekken, van de grote massa, men gaat tijd en geld be steden voor ontwikkeling, ont spanning, kortom, voor behoef ten, die enkel door de sector „diensten" bevredigd kunnen worden. Het sociale beleid zal rekening dienen te houden met deze economische verschuiving. Men zal moeten zorgen dat de werkloosheid, die dreigt door de steeds snellere productie, kan op gevangen worden door het schep pen van nieuwe functies en nieu we diensten. Economisch is dat mogelijk: immers als de kostprijs der goederen steeds lager wordt, door stijgende en rationeler pro ductie, dan is het ook mogelijk, om het groeiend verschil tussen kostprijs en winkelprijs te doen voortbestaan, opdat zo een aantal mensen tussen producent en con sument kan ingeschakeld wor den juist in de dienstsector, dienst aan de klanten! Het is een feit, dat op de duur het aantal mensen dat in land bouw en industrie zijn bestaan vindt, een soort geblokkeerd ge tal zal worden. In de landbouw sector in ons land ziet men dit reeds thans. Maar ook het opne mingsvermogen der nijverheid is aan een grens gebonden: de hele wereld kan niet met fabrieken overdekt worden! Hoe meer de productiviteit stijgt onzer machi nes, hoe duidelijker dit zal wor den! En wij staan nog maar aan een begin der technische moge lijkheden! Maar de derde sector, die der diensten, is buitengewoon elas tisch, vatbaar voor uitbreiding: immers de menselijke behoeften aan verschillende diensten zijn buitengewoon groot.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3