iehu ST! E IJ N Stassen stuurt de berekeningen der Republikeinen in de war I J Het omzetverloop in de detailhandel in November 't Aloude circus Hagenbeek dit jaar weer in ons land Was Nederlander van plan TITO te vermoorden? BANDJIR OVER JAVA OOPJ ES I NEDERLANDSE VISSERS zijn in Argentinië aangekomen Voetbalvlegels in Den Haag R bezocht kanselarij mgt ren deken fano ttM-vtitil finten WIE OOK! 4 OOPJES J ngoederen Restanten Bijna voor niets! es! Koopjes! DE VERRASSING VAN PHILADELPHIA Geen opheldering omtrent gesprek met Eisenhower Wat zit daar achter? RADIO Nederlandse biefstuk de beste, zegt Willy Hagenbeek SEURSOVERZICHT Textiel en meubelen minder gunstig Chauffeur bekneld bij aanrijding Plan van de SS in 1944 door Leo Broeksmit MtDIGE GEBOORTE DRIELING 8 Jan. (A.F.P-)- ge Engelse, EmeraLd >mer in Norfolk heeft "kwaardige wijze een wereld gebracht. Zon- emiber 1951 werd een ren, Zondag 6 Januari :n een jongen en een wereld. Men gelooft, dat de drieling niet le jaar is geboren, tot ■ijke juridische conse- ,n leiden. VACHT SCHOOT HEM NEER Maandag heeft een t in de tuin van de re- ouwen te Bonn een esehoten. ïwen staan tussen een e straten van de stad n. Volgens de schild- de beer via de tuin sidentie van de presi- tuin van de kansela- n. Iwacht zei zich zorgen over vervanging van kte patronen omdat hem wordt verwacht, diensttijd op beren 'e reeds uit de 19e eeuw irt deze dekens verlaten, erfsxordt direct gerekend i» Wenst Jo bereiken, ingdoeleendekenontstaan n'toaonbe reikt aarrcheeiu ftinteh. berfe tijden ver» tijdgeest fn één der iewomferem De voorraad *230 ó7*30 fe-, sioggo zich s om het laart m en be- Joch niet warm. U kunt de rustigtx pastelkleuren aan passen aan het' interieur. Al naar hei jaargetijde en Uw» stemming geeft V Uw slaapkamer een ander aanzien^ '«abour, wigrwqWJPCQOfWVVvvwffl I I GMOND AAN ZEE 5E MORGENUREN en, vaste brd, A98 euren, prima! heren overh. C98 prima J en, 159 ion versterkt I ix70, onze be-QQ ade" luier, nu 'O Ijes, nu25 ct nel, 75 br„ in 138 strepen, prima! 1 1, zeer mooi "J 38 •ectoirs, nu gg ct mnen, C98 lanel J a toen, 148 kwaliteit ■erhemden, nu ^29 ;n, 2 pers nu g95 DINSDAG 8 JANUARI 1952 (Van onze correspondent) NEW YORK De storm over corruptie bij de Amerikaanse belastingdienst is bij het begin van het nieuwe jaar enigszins geluwd. Truman slaagde ondanks energieke schoonmaakmaat- regelen er wel niet in om zijn regiem van alle smetten vrij te wassen, maar twee andere gebeurtenissen hebben een eind gemaakt aan de hegemonie, welke de laatste weken de fraude- sneeuwbal in de States voor zich opeiste: de visite, welke Churchill het Witte Huis brengt en het verrassende gebaar van I Harold E. Stassen: „Ook ik stel met beschikbaar als republi keinse candidaat voor het presidentschap". Deze bom viel in Philadelphia. Stassens candidaatstelling was werkelijk een verrassing. Nog niet zo heel lang geleden bracht hij een bezoek aan Eisen howers hoofdkwartier in Europa. „Om te praten over de kansen van de generaal als adspirant- bewoner van Huize Truman" be weerde de publieke opinie. Wat helemaal geen dwaze ver onderstelling was, aangezien be kend was, dat Stassen een vurig voorstander was van de candi daatstelling des generaals. Over het gesprek dat in Ver sailles heeft plaats gevonden heeft Stassen doorgaans wel be reid tot het onthullen van confi denties gezwegen en zweeg hij ook, toen hij 27 December de Ver. Staten en alle andere ge- interesseerden verraste met zijn eigen candidaatstelling. „Wat zit daar achter?" was de vraag welke niet alleen in de pers en in politieke kringen ge steld werd. Meende Stassen werkelijk dat hij als Eisenhower niet meedingt meer kansen zal hebben dan Ro bert Taft of Earl Warren, de twee republikeinen, die voor hem reeds hun visitekaartje presen- teerden Of is de candidaatstelling alleen maar een manoeuvre? Aan dit laatste denken zeer vele mensen in de V.S. Was het b.v. niet opgevallen, dat tijdens de persconferentie waarop Harold E. Stassen de weTeld bekend maakte met zijn bereidwilligheid, de journalisten meer belangstelling hadden voor alles wat Eisenhower betreft, dan voor Stassens eigen plannen en eigen program. Grootste gemene deler. Over Stassens politieke pro- gram zijn we trouwens vlug uit gepraat. Hij beloofde ongeveer alles wat de doorsnee Amerikaan op het ogenblik gaarne zou heb ben en hij noemde als medewer- PROGRAMMA WOENSDAG 9 JANUARI HILVERSUM I. 402 M. 7 00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA 7 00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.12 Gramofoonmuiziek; 9.50 Voor de huisvrouw; 10.00 Boekbespre king; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 10.30 Pianoduo; 10.45 Voor de vrouw; 11.00 Gra- mofoonmuziek; 12.00 Voordracht; 12.15 Gramofoonmuiziek; 12.30 kers in spe namen die allen te zamen ongeveer heel Amerika ahcter zich hebben staan. Niet vast staat dan natuurlijk dat Stassen zelf ook maar de kans zou krijgen om ten uitvoer te leggen wat hij belooft en of alle „big men" die de candidaat- president noemde, bereid zijn met hem ten strijde te trekken, eventueel te regeren. Wel is het zo, dat van alle can- didaten die Eisenhower in cluis genoemd zijn als repu blikeinse opvolgers van Truman, Stassen de enige is met vertrou wen in de kringen van de vak beweging. Taft is daar nog steeds de boeman variwege zijn be ruchte wetten, wélke de sta kingsmogelijkheden aan banden legden en ook generaal Eisen hower geldt er niet als persona grata. Voor Harold pleit voorts nog de sympathie welke hij zich in grote groepen minderheden heeft weten te verwerven. Om die sympathie nog uit te buiten werkte Stassen dan ook druk met de namen van personen die zulke groepen wat te ver tellen hebben. Ralphe Bunche voor de kleurlingen, James Far- leys voor de Ieren enz. Als tactiek heel handig beke ken doch de verkiezingstechniek is in de States te ingewikkeld, dan dat zulke handigheden alleen al succes zouden kunnen garan deren. Alle voordelen, welke voor hem pleiten, ten spijt, zijn er dan ook niet veel Amerikanen, die op het ogenblik in Stassen een werkelijk kanspaard zien. Men fluistert zelfs dat niemand hiervan meer overtuigd is dan Stassen zelf. Waarom dan toch die merk waardige publicatie? Ike de sleutel on Het slot? Ongeveer een maand geleden heeft Stassen in republikeinse kringen het voorstel gedaan dat zowel hij als Robert Taft zich beiden zouden onthouden van 'n candidatuur, om op die manier een weg te openen voor de gene raal. Ike als onbetwistbaar voor trekker van alle Amerikanen, die de regering van Truman en zjjn democraten beu zijn. Taft ging op die invitatie niet in en kort daarop volgde het geheim zinnige gesprek met Eisenhower in Versailles. Ligt daarin soms de sleutel op het slot? Ndg steeds geloven daarom zeer veel politici dat Stassen niet meer is dan een klein sleep bootje, dat straks een grote oceaanstomer binnen de haven zal trekken. De beloning voor zo'n sleep- dienstje? Het vice-president- schap. Volgens deze theorie zou Stassen zich dus candidaat stel len voor het presidentschap om het vice-presidentschap in de wacht te slepen. In strijd met de tactiek en het karakter van Harold is zo een stelling in elk geval niet. Taft en zijn vrienden denken nog aan een andere mogelijkheid. Misschien wil Stassen c.s.. ver woede tegenstanders van de stugge Robert uit Ohio, de stem ming in het republikeinse kamp zo verwarren, dat indien Eisenhowers uiteindelijke beslis sing „neen" is een outsider met wie te praten valt met de buit zou gaan strijken. Stassen zou tegenover zulk een aanstaand president sterk staan, omdat hij op de nationale con ventie, waar de republikeinse beslissing valt. in elk geval tien tallen. zo niet honderden stem men te bieden heeft. Hierom is het begriipelijk. dat de Taftianen na hun eerste vreugde over de stap van Stas sen toch weer wat onrustiger geworden zijn. 's-GRAVENHAGE Uit de gegevens, welke door het Econo misch Instituut voor de Middenstand zijn gepubliceerd met be trekking tot het omzetverloop in de detailhandel in November 1951. blijkt, dat de aankopen van het publiek voor Sint Nicolaas in t van branches een niet onbelangrijke stijging hebben be werkstelligd. Toch kon het omzetverloop ten opzichte van de overeenkomstige maand in 1950 niet altijd bevredigend heten, vooral indien men bedenkt, dat de prijzen van vele artikelen in November 5.1, hoger waTen dan die in de corresponderende maand vcm 1950. In vele branches heeft ongetwijfeld ten opzich te van November 1950 een daling van de hoeveelheidsomzet plaats gevonden. BUENOS AIRES (A.P Vijf Belgische en Nederlandse vissers schepen zijn dezer dagen de ha ven van Mar del Plata binnenge lopen na een reis naar 'n jiieuw leven. Een zesde vissersvaartuig wordt weldra verwacht. De zes schepen met 112 man nen, vrouwen en kinderen uit Nederland en België, zullen naar een vissersdorpje bij de genoem de badplaats Mar del Plata varen. De vloot vertrok op 23' October j.l. uit Ostende. De schepen wer- 's-GRAVENHAGE Waar zijn de dagen van het internationaal beroemde circus Hagenbeek? Sinds het zijn laatste glorieuze voorstellingen gaf in ons land zijn er meer dan twintig jaar verlopen. In Maart van het vorig jaar was Wilhelm Hagenbeek in Venlo en hij verleende aldaar zijn medewerking aan de inrichting van de Missie-jungle van Pater Bartels. De vorige week ontmoetten we hem in Den Haag de thans 67-jarige Willy Hagenbeek, nog kaarsrecht, kerngezond en sportief. Hij vertelde ons over zijn plan nen. De bekende ondernemings lust bleek nog altijd in hem te zitten: „Ja.... en waar het een maal inzit, daar gaat hat er niet gauw meer uit", zei hij lachend. „Na de oorlog was er niet veel meer over van mijn circus. Het heeft toen nog jaren geduurd om zover te komen dat het circus weer reisvaardig kon worden ge noemd. Sedert geruime tijd ge ven we nu in Duitsland succes volle voorstellingen met in totaal ongeveer 120 man personeel. Op het ogenblik is het circus in win terkwartier. Ik hoop echter al op 16 Maart a.s. weer te beginnen, in tegenstelling met vele circus sen die doorgaans in April be ginnen te reizen". .Misschien ook plannen om Land- en tuinibouwmededelingenI naar Nederland te komen", vroe- 12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgel en zang; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Dansmuziek; 13.50 Regeringsuitaending; Mevr. M A. Lith-van Schreven; „Het verhaal van Sumardja": jeugd uitzending; 14.00 Gesproken por», tret; 14.15 Gramofoonmuiziek; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Piano recital; 15.30 Voor de jeugd'; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Het Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Actua liteiten; 18J35 Amusements muziek; 19.00 „Mag de Kerk aan politiek doen?", discussie; 19.20 Gramofoonmuziek; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Promenade orkest, klein koor en solisten; 21.00 Sportforum; I 21.40 Strijkkwartet; 22.15 „Tus sen mens en nevelvlek", cause rie; 22.30 Joods halfuur; 23.00 Niéuws; 23.1524.00 programma. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV 7 00 Nieuws; 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.10 Voor de zieken; 9.30 Gramo- foonmuziek; 10.15 Idem: 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoon- muziek; 11.30 „De Amourette van Catbarina D'Orléans". hoor spel; 12.00 Pianotrio; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; gen we? „Ja, inderdaad, ik heb de blikken weer op het buiten land gericht o.a. op Nederland. Ik heb nu een zeer sterk pro gramma en dus goede verwach tingen". Uit wat de heer Hagen beek ons verder vertelde, bleek dat hij de mogelijkheden onder zoekt om met zijn circus naar ons land te komen, wetende dat de naam Hagenbeek hier een BETERE STEMMING VOOR INDONESISCHE FONDSEN AMSTERDAM, 7 Jan. De gehele markt had vanmiddag Gevarieerd geen ongunstige ondertoon, doch met uitzondering van de Indone sische afdeling die de Beurs van middag enige fleur verleende, was er maar weinig te doen. Stonden obligaties Indonesische Spoor Vrijdag reeds in de be langstelling, toen zij van 48 op klommen tot 53, vandaag waren het de aandelen, die twee punten stegen tot 14. In verband met een eventuele nationalisatie wa ren ook de Indonesische tram obligaties 1 tot 3 punten hoger, de openbare nutsbedrijven goed 12.33 prijshoudend. Vocaal Dubbel'kwartet er» orgel; De productiecijfers over 1951 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants van de HVA, die Vrijdag nog Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 niet algemeen bekend waren, Gevarieerde muziek; 13.50 Gra- werden onverdeeld gunstig ge- mof oonmuziek14.00 Idem: 14.45 acht en het betrokken papier Voor de meisjes; 15.00 Kamer- bereikte weer de parikoers, slot- orkest en solist; 15.45 Voor de notering zelfs 100% (97'A). De jeugd; 16.30 Zerjd er sluiting; 18.00 overige cultures werden hier- Nieuws; 18.15 Pianoduo; 18.30 door min of meer gestimuleerd, Surinaamse volksmuziek; 19.00 de handel leek althans iets om- Spectrum van het Christelijk vangrijker dan anders en er wer- Organisatie. en Verenigings- den bescheiden koerswinsten ge leven"; 19.15 Boekbespreking; maakt. 19.30 Gramofoonmuziek; 19.40 De Industrie, en Scheepvaart- Radiokrant; 20.00 Nieuws ensector had een lusteloos en wei- weerberichten; 20.10 Commen-I nig interessant verloop. Olies taar familie-competitie; 20.20 Om-konden het bescheiden aanbod roeporkest; 21.15 „Internationale i gemakkelijk verwerken zonder Samenwerking: Luxe of nood- meer dan een punt te verliezen, zaak?", causerie; 21.35 Kamer- Unilever daarentegen lag iets koor; 22.00 Banjo-orkest; 22.30zwakker en gold 182% (185). Internationaal Evangelisch com- AKU en Philips prijshoudend, mentaar; 22.40 Gramofoon-evenals de meeste scheepvaart- muziek; 22.45 Avondoverden- i papieren. Guldens- en dollarle- king: 23.00 Nieuws; 23.15 Gramo- ningen noteerden vrijwel het- foonmuziek; 23.20 „Hoe zit dat zelfde als Vrijdag. Het Agio met mijn kind?", causerie; 23.35 1 kwam een fractie hoger op 9Vi%. 24.00 Gramofoonmuziek. I Prolongatie 3% procent. goede klank heeft. Dat zal zeer waarschijnlijk nog dit jaar zijn. Hagenbeek zal dan de nadruk leggen op exotische, en wilde dieren-dressuren, dus niet op paarden- en varieté-nummers. Alhoewel in Nederland enkele goede circussen aanwezig zijn, gelooft de heer Hagenbeek toch dat hij met zijn voorstellingen ook hier succes zal kunnen be halen, niet alleen omdat de goe de naam van Hagenbeek nog steeds in de herinnering leeft, doch ook omdat het publiek, na jaren lang dezelfde circussen ge zien te hebben, waarschijnlijk nu eens een ander wil zien optreden. We vroegen de heer Hagenbeek nog haar zijn indrukken van Ne derland. „Het verbaasde mij zeer dat het maatschappelijke leven weer zo ordelijk verloopt. Ik ben prettig verrast over de wijze waarop ik in tal van plaatsen ontvangen ben". Lachend voegde hij er nog aan toe: „de biefstuk in Den Haag en trouwens in heel Nederland, smaakt beter da™ waar ook ter wereld". Wii vernemen nog. dat de heer Wilhelm Hagenbeek momenteel besprekingen voert met de direc tie van het Scala-theater in Den Haag voor het brengen van een nrogramima in de weken van 2 29 Februari. Uit circuskringen wees men er ons on dat Willy Hagen-beek een neef van de bekende broers Heinrich en Lorenz Hagenbeek, zoons van Karl Hagenbeek. Willy zou niet zozeer als directeur en exploitant van circusondernemin gen naam hebben gemaakt maar meer als temmer. De dierentem mer Klant in Valkenburg is een stiefzoon van hem. den begroet door een talrijke menigte, die met vlagüet.ies wuif de. Kort na het vertrek uit Euro pa was een van de oorspronkelij ke zeven schepen gezonken. Een van de laatste dagen kreeg een tweede gebrek aan brandstof en wate'r en moest naar een haven 100 km. van Mar Del Plata wor den gesleept. De schepen, die allen tussen 1947 en 1950 gebouwd zijn, vari- eren van 90 tot 107 ton. Ze zijn be- i mand met 25 Nederlandse en 35 Belgische vissers en hun gezinnen De reis heeft plaatsgevonden met financiële steun van de Era- presse Presquera Maritima Del Sur, een maatschappij, die met Nederlands en Belgisch kapitaal werkt. De maatschappij is van plan dq 300 ton vis, die de schepen naar i verwacht wordt, zullen vangen, in bevroren toestand in Argenti nië op de markt te brengen. De Argentijnen aten tot dusver vrij- j wel uitsluitend vis. De regering van Peron steunt l het plan, omdat zii meer vlees voor de export beschikbaar wenst te zien. Het vissen in de Argentijnse wateren gebeurt thans nog op primitieve wijze. Zhoekof de „Russische Eisenhower"? NEW YORK, 5 Jan. (Reuter), i Hanson Baldwin, de militaire medewerker van de „New York Times", schrijft in de jongste uit- gave van het geïllustreerde Ame- I rikaanse tijdschrift „Colliers" onder meer, dat maarschalk Zhoekof, die de Russische legers tegen de Duitsers aanvoerde, „na j gedurende de afgelopen vijf jaar geen opvallende rol te hebben gespeeld, t'hans weer op de voor- grond is gekomen; de Russen schijnen hem tot een soort „Rus sische Eisenhower" te willen maken". VIER SCHEPEN VOOR INDONESIË ROTTERDAM, Te Rotter dam is uit Hamburg aangeko men», in ballast, het m.s. Kakap. Nog drie andere schepen wor den uit Hamburg alhier aan de Lloydkade verwacht, n.l. de Tongkol, de Tripan,g en de Bu- bara die eveneens in ballast varen. Zij meten 400 a500 ton en zijn reeds i-n Hamburg, waar ze gebouwd worden, overgedra gen aan een Indonesische in stantie, de „Pepuska". Onder be heer van de Koninklijke Rotter damse Lloyd zullen deze sche pen, met bul'klading, de reis naa'r Indonesië aanvaarden. Er zit een gemengd Nederlands Duitse bemanning, aan boord. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT 7 Jan. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 463 paarden. De prijzen varieerden voor luxe paarden van 900.001050.00, werkpaarden 800.00950 00. oude paarden 500.00800.00. paarden boven drie jaar 700.00900.00, paarden beneden 3 jaar 600.00 850.00, veulens van 300.00500.00, hitten 400.00—650.00. De handel was redelijk. Uiteraard kon in de genotmid delensector een vrij aanzienlijke toeneming van de omzet worden waargenomen. In het chocolate- riebedrijf, het banketbakkersbe drijf eri in de detailhandel in parfumeriën, cosmetische en toiletartikelen werden in No vember omzetten geboekt, welke resp. 27%, 14% en 10% hoger waren dan die in de voorafgaan de maand. In de detailhandel in tabaksfabrikaten en in die in al coholhoudende en alcoholvrije dranken was de vermeerdering van de omzet van geringere om vang, namelijk resp. 2% en 3%. Ook in een aantal branches in duurzame consumptiegoederen vertoonden de omzetten van Oc tober op November j.l. een aan zienlijke stijging. Tengevolge van' een grotere verkoop van speel- Bij de wedstrijd VUC-Excel- sior, Zondag gespeeld, kwam het tot handtastelijkheden onder het publiek. En te enthousiaste toe schouwer werd onder politiege- leide naar huis gebracht en de scheidsrechter werd na afloop van de wedstrijd door de politie in bescherming genomen, zodat bij ongehinderd het veld kon verlaten. Gedurende Scheveningen-Fluks was het publiek het niet eens met de wijze waarop, althans naar zijn mening, de achter hoedespelers van Fluks de voor- waartsen van Scheveningen aan vielen. Circa 80 verhitte toe schouwers stormden het veld op om de spelers van Fluks te lijf te gaan. De politie wist echter de gemoederen te kalmeren en het publiek weer van het veld te verwijderen. 400.000 BEZOEKERS IN RljKSMUSEUM AMSTERDAM. Het aantal bezoekers van het Rijksmuseum te Amsterdam bedroeg in 1951 zo deelt het secretariaat mede 407.391. In 1950 was dit aantal 365.136. De grote vooruit gang is volgens de mededelingen voornamelijjc te danken aan het vreemdelingem'oezoek en dan in het bijzonder aan het bezoek aan het eigen bezit. De tentoonstelling Bourgon dische pracht, de zomertentoon- stelling 1951. trok n.l. 107.000 be zoekers. De belangrijkste ten toonstelling in 1950 „Kunst schatten uit het Kaiser Fried- rich-museum" 130.000 bezoekers. MET BREEKIJZERS LOSGEMAAKT ROTTERDAM Op de Rijks weg no. 13 bij Overschie gebeur de gistermorgen een auto ongeluk, tengevolge waarvan de chauffeur J. Cramer uit de Vin- kenstraat te Rotterdam, zwaar gewond in het Ziekenhuis Berg weg moest worden opgenomen. Op de rijksweg reed een vrachtauto met een met melk bussen geladen aanhangwagen van de firma A. van de B. uit Hoorn. Plotseling schoot de aan hangwagen los, zwenkte naar links en reed toen in op een truck met oplegger, die bestuurd werd door de genoemde chauf feur Cramer. De cabine van de truck werd in elkaar gedrukt en de chauf feur raakte zodanig beklemd, dat de brandweer te hulp moest ko men om de man met breekijzers te verlossen. De aanhangwagen is volkomen vernield, terwijl de truck ernstig werd beschadigd. Bii het ongeval gingen 2500 liter melk verloren. goederen en luxé artikelen stegen de omzetten in de detailhandel in glas, aardewerk, porcelein en huishoudelijke artikelen met 31%. In de detailhandel in sportarti kelen en in de kantoorboekhan del liepen de omzetten op met resp. 24% en 15%, terwijl in de detailhandel in schoeisel ten op zichte van. October een vermeer dering van de geldomzet werd genoteerd van 3%. Minder gunstig was de omzet- beweging in November j.l. in de detailhandel in textiel, de detail handel in meubelen en aanver wante artikelen, het rijwielbedrijf en in de handel in ijzerwaren en gereedschappen, in welke bran ches de omzetten resp. 11%, 17%, 10% en 11% lager waren dan die in de voorafgaande maand. Hier bij dient echter wel te worden opgemerkt, dat deze omzetdaling ten dele als een normale seizoen fluctuatie moet worden gezien. Vergelijkt men de omzetten in November j.l. met die in de ge lijknamige maand van 1950, dan kan in de detailhandel in sport artikelen, de detailhandel in schoeisel, de kantoorboekhandel en de handel in ijzerwaren »en gereedschappen nóg een omzet stijging worden waargenomen van 1 tot 5%. Daarentegen gaven de omzet ten in de overige vermelde bran ches in duurzame consumptiè- goederen ten opzichte van No vember 1950 een dalin.g te zien. In het rijwielbedrijf en in de detailhandel in meubelen en aanverwante artikelen bedroeg deze omzetvermindering resp. 13% en 12% en in de detailhan del in textiel en in glas, aarde- werk, porcelein en huishoudelij- ke artikelen resp. 10% en 6%. I Met betrekking tot het omzet- i verloop in voedingsmiddelen kan worden opgemerkt, dat de aan kopen voor St. Nicolaas in het kruideniersbedrijf en in het bak kersbedrijf een, zij het geringe, omzetstijging met zich brachten en wel resp. 4% en 2%. Dit is alles wat nog in leven is van de drie „onmogelijk heden", die onlangs geboren zijn in de Washingtonse die rentuin. Hij is de enige over levende zoon van één, mis schien twee bastaardberen. Men denkt dit stevige beertje met goede zorgen in 't leven te kunnen houden. 2.103.583 RADIOLUISTERAARS 's GRAVENHAGE. Het aan tal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Januari j.l. 1.621.412 tegen 1.613.326 op 1 December. Op 1 December j.l. waren er 482.171 aangeslotenen oip het rijksradiodistributienet tegen 479.785 op 1 November. 9 Januari: Onder het Octaaf van Drie Koningen Naast de openbaring van Christus aan de heidenen door middel van de Drie Ko ningen, spreekt de liturgie ook over de bijzondere be kendmaking van Christus' zending aan de wereld bij Zijn doopsel in de Jordaan. Joannes' geloofsbelijdenis in het Lam Gods, dat de zonden der wereld wegneemt, werd bevestigd in de manifestatie van de goddelijke Drieëen- heid. Moge deze ontroerende herinnering ons zwak geloof in Gods macht vooral ook in deze moeilijke tijden beves tigen. IN DESERTO BELGRADO (A.P.) Een Joego-Slavische publicatie „Dertig dagen" onthult, dat in 1944 de Duitse SS een poging heeft ge daan om maarschalk Tito te vermoorden en daarbij gebruik gemaakt heeft van de diensten van een Nederlander, Andreas Engvird. Hij wist Joego-Slavische partirnnen te bewegen, hem naar het hoofdkwartier van Tito op het eiland Vis ie sturen. Daar werd hij echter gearresteerd, voordat hij in de nabijheid' van Tito kon komen. Engvird zou een blonde, slanke man van 26 jaren zijn, geboren te Leeuwarden. Hjj ging in Maas tricht op school en werkte daar later als kellner in een hotel. Toen hij zeventien was, werd hij lid van de communistische partij. Het plan, Tito te vermoorden, was bekend als „het theodor- plan" en werd ontworpen door S.S. Hauptsturmfuehrer Mandl op een bijeenkomst in 1944 van S.S.- j leiders te Wenen. Engvird zou 1 zijn gekozen omdat hij lid van de Communistische Partij Neder land was geweest. Engvird werd door de S.S. naar Mostar gestuurd bij de Adriati- sche kust in Herzegowina. Hij i drong door op door de partisanen bezet gebied en vertelde de Joe- goslaven, dat hij zich bij hen wilde aansluiten om te strijden tegen de onderdrukkers van Ne derland en andere volken. Met zijn communistische staat van dienst, waaronder deelneming j aan de Spaanse burgeroorlog in een internationale brigade, werd I Engvird eerst door de partisanen I aanvaard. Hij vertelde hun, dat hij zich bij de Duitsers had aan- l gesloten om inlichtingen voor de nartisanen te verzamelen, doch I die kon hij slechts aan de voor- riaamste militaire leiders mede delen. Deze inlichtingen waren door I Mandl in elkaar gezet. Ze waren 1 van zo indrukwekkende beteke nis, dat Engvird in September naar Vis werd gezonden. Daar had Tito zijn hoofdkwartier, na dat zijn hoofdkwartier bij Drvar door bommenwerpers was ver woest. De commanderende officier, die de agent naar Vis zond, zond te gelijk over hem een gunstig rap port in. Engvird bereikte Vis op 27 September en bevond zich op slechts enkele honderden meters van Tito toen hij werd gearres teerd. Het artikel vertelt niet wat er met Engvird gebeurd is. Waar schijnlijk is hij gefusilleerd. GENERAALSZOON GEVANGEN GENOMEN HANOI. 7 Jan. (Ass. Press). Een hooggeplaatste militaire zegsman heeft vandaag bekend gemaakt dat luitenant Leclerc, de zoon van wijlen generaal Philippe Leclerc de Hauteclocque, door de Vietminh communisten gevangen is genomen, nadat hij tijdens een Tecent gevecht in Indo-China een verwonding aan zijn been had opgelopen. Zware mist in Frankrijk PARIJS, 7 Jan. (Ass. Press). De beide Parijse vliegvelden zitten dicht ten gevolge van mist. Sedert gisteravond is slechts één vliegtuig opgestegen, het toestel voor Milaan en Rome. FEUILLETON 112. De bestuurs ambtenaar fronste de wenkbrau wen, toen de ander hem ver pleging er» bewaking van acht gewonden vroeg. „Ik l)eb nog maar enkele bed- der» over in het kleine onder nemingshospitaal, dat ons hier ter beschikking staat," zei hij peinzend. „Maar misschien kunt u de lichtgewonden in uw eigen kamp houden, tot ze worden af gevoerd," voegde hij er hoopvol aan toe. „Er is een behoorlijk i kamp voor u in gereedheid ge bracht met flinke barakken." „Laat u er dan maar zo gauw mogelijk een behoorlijk krijgsgevangenikamp bii maken met flinke barakken," antwoord de de kapitein droog. „Ik heb gehoord, dat het hier een on rustige streek is en ik heb een hekel aan onrust." Toch nam hii de licht gewon den mee en liet een hoek van een pondok voor hen inrichten. HOOFDSTUK XVI Van het gemoedelijke Wono- scxbo naar het onrustige Poerbo- linggo was een overgang, die hoge eisen stelde aan het hu meur van officieren en soldaten. Overvallen, aanrandingen en brandstichtingen, die in hun vorige standplaats hoge uitzon dering waren, werden hier dagelijks gemeld. „Er zijn in deze streek even veel T.N.I.-troepen en rampok- kers als er vlooien zijn in _de pels van een Lampongse aap!" zei de kapitein, toen ze 's avonds de rapporten doorkeken. „"En die Kertau of Kerto moet zijn handlangers onder de bevolking hebben." Hii zocht driftig tus sen de papieren. „Hier. een auto op een mijn gereden, twee doden. Een autobus door sluip schutters beschoten. Een brug vernield. Weer twee mijnen op de weg naar Poerwokerto. Dat kunnen ze nooit allemaal doen,, als ze geen 'hulp uit de omlig gende dessa's krijgen. Wij zul len morgen met de helft van de troep naar Poerwokerto gaan en daar' eens poolshoogte ne men." De volgende morgen reden ze met de jeep en twee vracht auto's met soldaten het kamp uit. Toen ze door de dessa reden, zwaaiden de jongens uit gewoonte naar de groepjes mannen en vrouwen, die naar de velden trokken. Maar hier groette niemand terug. Qpk in Poerwokerto zagen ze slechts strakke of onverschillige gezich ten. De kapitein liet midden in de dessa halt houden en bekeek de huisjes aan weerskanten van de weg. „We zullen aan één zijde huiszoeking doen naar wapens en munitie," besliste hij. „Twaalf man controleren buiten, dat niemand zijn woning verlaat om iets te verbergen. De luitenant begint met vijf man aan het eind van de weg en ik neem vijf man mee er» werk van deze kant af." Er waren intussen al inlan ders naar buiten gekomen om te zien, wat die drukte te be tekenen had. Verhagen legde hun in enkele woorden» uit, dat ze alleen naar verboden wapens kwamen kijken en dat degenen, die niet tegen» de Blanda's samenspanden, niet bang be hoefden te zijn. Daarna begon hij zijn taak. Hij liet de korpo raal met drie soldaten de tal loze schuurtjes, geiten-, kippen en konijnenhokker» nakijken, terwijl hij met een soldaat de woningen doorzocht. De inland se vrouwen trokken zich met hun kinderen angstig in een hoek terug, maar Verhagen» stel de hen gerust en liet ze zelf de kastjes openmaken en bij alles toekijken. „Wij komen niet om te stelen," legde hij nog eems uit. „U mag zelf zien, dat wii niets meenemen. Wii moeten al leen kijken of er geen wapens zijn." In de eerste huizen werd niets gevonden, maar toen ze in de woning van de goeroe*) kwa men, trad die zo brutaal op, dat de luitenant de soldaten op dracht gaf, om op het erf en in de schuur geen centimeter on- doorzocht te laten. Zelf liet bij niet alleen de twee kastjes open maken, maar ook de baleh- balehs wegschuiven, om de vloer te kunnen bekijken. In Onderwijze* I een hoek van het slaapvertrek was een lampit, een rieten zit- matje uitgespreid en toen hij dit wegschoof, kwam het deksel van een met zink beslagen kist te voorschijn, die in de grond was ingegraven. Twee Japanse landmijnen, een pistool en twee pakken geweerkogels kwamen voor de dag. De goeroe keeic berustend toe. hoe de luitenant zijn geheime bergplaats leeg haalde. Zonder tegenstand lief hij zich de armen op de rug binden. Verhagen wenkte een soldaat: „Meld aan de kapitein, dat wij landmijnen en munitie hebben gevonden en vraag, of ik de arrestant moet verhoren, of dat hii dit zelf wil doen." Een ogenblik later was de jongen terug. „De kapitein zal de gevangene verhoren, luit." Verhagen knikte en liet hem de inlander meenemen. Zijn verdere huiszoekingen leverden niet veel op. Bii de Chinese kedct>-houder vond h;i een blik vol zwart poeder. „Wat is dat?" vroeg hij. De Chinees keek hem rustig aan. „Dat is buskruit, toean," antwoordde hij glimlachend. De luitenant draaide zich met een ruk om. „Je komt er nog al openlijk voor uit. Dan zal ik ook de handgranaten wel vin den. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5