Tijdel v Treirtverbetering Alkmaar-Den Helder 4 maanden geëist tegen politieman en jager GERARD WORM Amst< krijgen Verschillende wensen blijven in reserve 25-jarig bestaan IJsclub Omval Enterprise' drijft af Laimböck Dames-handschoenen Toch oc mal Privé lijfwacht Laatste filmavond Schola Publico AGENDA agent BRAK sleutelbeen MAAR voelde niets De laat is geen rimboe Naar zeemansgraf Kaap Lizard Belgisch kabinet afgetreden minis Laimhiïck aïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiimmimimiiiiiiiiiiiiimimiiR: PAGINA 2 WOENSDAG 9 JANUARI 1952 De tocht van de eerste na-oorlogse dieseltrein AlkmaarDen Helder, die gisteren om 9.19 werd gereden, is min of meer een zegetocht geworden, heeft men reeds bijna onmiddellijk na de aankomst van de trein in Nieuwediep kunnen lezen. Van Alk maar tot Den Helder werden trein en bemanning ervan ontvan gen met dat enthousiasme, waarmede men sinds jaren naar een betere en snellere verbinding heeft uitgezie.v Maar dat nog lang niet alle wensen in vervulling zijn gegaan, is overduidelijk gebleken tijdens de bijeenkomst voor de genodigden in hotel Bellevue te Den Helder. Maar de slagvaardigheid, welke Ir. Den Hollander zich heeft eigen gemaakt, om op meer of minder lastige vragen te antwoorden, had ook de chef dienst exploitatie, de heer W. R. Blanker!, zich verheugend aangemeten, zodat de vele wensen voorlopig nog wel wensen zullen (moeten) blijven. Voordat ook wij echter een geriefelijke plaats in het extra- dieselstel vanaf Alkmaar hadden kunnen innemen had men ons reeds velerlei toekomstplannen medegedeeld, waaruit kan wor. den afgeleid, dat ook de Ne derlandse Spoorwegen niet stil zitten om het reizigers ver voer op een zo hoog en efficiënt mo gelijk plan te brengen. Maar ook de banden, waaraan de N.S., evengoed als welk bedrijf ook. zich gebonden voelt, zijn nogal stevig en zullen zich gezien de algemene economische toestand nog wel geruime tijd laten ge. voelen. Maar goed, een van de wensen is nu tenminste in vervulling gegaan en met ingang van 18 Mei a.s. zal de dieseltractie tus sen Alkmaar en Den Helder vermoedelijk worden verdubbeld, terwijl ook de snelheid zal wor den opgevoerd, zodat de ver schillende delen van Nederland dichter bij elkaar zullen komen Dit betekent derhalve, dat thans vijf maal AlkmaarHelder v.v. per dag v.v. met diesels zal wor den gereden van Dinsdag t.m. Donderdag, terwijl dit Vrijdags moet worden teruggebracht tot viermaal. Bij de zomerdienstrege- ling zal dit echter op tienmaal heen en terug worden gebracht, zodat practisch alle diensten met diesel-electrische tractie zal worden gedaan. Dat dit op de weekenden nog niet mogelijk is. vindt zijn oorzaak in het mate riaaltekort. Op bedoelde dagen is het vervoer n.l, zo enorm, dat men daar onmogelijk voldoende dieselstellen voor beschikbaar heeft. Geleidelijk-aan zal ook hierin echter verbetering komen, naar gelang de electrificatie van het net elders gereed zal komen. Vraagtekens. Of met de zomerdienstregeling ook de iiin AmsterdamEnkhui zen met dieseltractie zal kunnen worden gereden zal afhangen van het beschikbaar gekomen materiaal en wat de liin Alk maarHoorn betreft zal het helemaal moeiliik ziin er ver betering in aan te brengen. Geëlectrificeerd zullen worden voor de zomerdienstregeling de lijn ZwolleMep'pel-Groningen en MeppelLeeuwarden, terwijl in 1953 de electrificatie van de lijnen ArnhemZutphen en Zut- phenZwolle gereed zal komen. In Hotel Bellevue te Den Hel der, waar de genodigden bijeen kwamen werden over en weer dank. en lofwoorden gesproken aan het adres van de Ned. Spoor wegen, de VVV's in de kop van Noordholland en de gemeente besturen en het was bovendien prettig te constateren, dat bui tenaf in Den Helder de .inwoners hadden gezorgd voor een feeste lijk cachet bij de binnenkomst van de trein, doordat in grote ge tale de vlaggen waren uitgesto ken. De V.V.V. Den Helder, in de persoon van haar secretaris, de heer C. M. Schneiders, heeft zo doende eer van haar streven ge had om deze gebeurtenis feeste lijk te maken en feestelijk te houden. KATHOLIEKE ARBEIDENDE JEUGD ALKMAAR Op de bijeen komst van hedenavond zal pater E. van Iersel, aalmoezenier van de arbeid, een inleiding houden over het onderwerp: „De jonge man. zijn arbeid en zijn proble men". Gezien de actualiteit van 't on derwerp en de bekendheid, die pater van Iersel door zijn publi caties e.d. alom geniet, behoeft het geen betoog, dat deze avond tot een der hoogtepunten van net jaarprogramma zal gaan behoren. Het bestuur der KAJ heeft nu daarom gemeend op deze avond niet alleen de Kai otters, doch ieder uit te nodigen, die belang stelling heeft voor d'it onderwerp. Tot vanavond dus in het KAJ- huis. VECHTPARTII IN DE WILDEMANSSTRAAT ALKMAAR. Gistermiddag is de Wildemansstraat het toneel geworden van een vechtpartijtje die de naam van de straat „eer" heeft aangedaan. Een stuk of tien jongens zijn er met elkaar slaags geraakt en vochten er met stok ken en stenen tengevolge waar van enige ruiten van drie huizen kapot werden gegooid. Eerste prijs behaald ALKMAAR. De heer J. Bes- seling, Fnidsen 101 te Alkmaar, heeft de eerste prijs een me daille gewonnen in de lande lijke etalagewedstrijd welke het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen in Nederland in de maand December heeft geor- faniseerd. De opgave was: de est overzichtelijke etalage te ma ken van Hollands fruit. De heer Besseling die zijn fruit hoofdzakelijk uit Westfriesland betrekt, ontving ook een getuig schrift van vakbekwaamheid ,van de vakgroep groenten en fruit. St. Jan BERGEN. Morgenavond brengt de toneelvereniging St. Jan het blijspel „Een zeeman ging passagieren". Het stuk bezit goede humor met een edele strek king, kortom een avond waarvan men echt kan genieten. Wat de wensen betreft: Burge- meester Woenum van Schaaen was zeer tevreden, doch nog niet voldaan omdat hii met ziin ee- meentenaren nor steeds hoont od een uurdienst on Den Helder en Alkmaar, terwijl de wel houder van Anna-Paulowna mr. H Jon ker hoonte. dat in de toekomst de dienstregelingen van de NACO-verbindingen voor het Dlatteland beter zouden cor responderen on die van de trei nenloop. Verder wees hii on de onbewaakte overwegen, die nu reeds een groot gevaar ziin. doch die het in de toekomst, wanneer de snelle diesels zullen passeren, nog gevaarlijker zullen worden. Tenslotte sprak de secretaris van de Kamer van Koophandel te Alkmaar, de heer D. J. Scheffel, een waarschuwend woord tot de middenstand in verband met de betere verbinding met het cen trum van het land. Het zal no dig zijn, meende hij, dat de mid denstand zorgt, dat de eigen in woners de eigen winkelstand aan trekkelijk genoeg vindt om in eigen stad tP blijven inkopen. Hij hoopte, dat men er de nodige aandacht aan zou besteden, in het belang van de middenstand zelf. Woorden van waardering wer den voorts nog gesproken door mr. C. P. Eecen, vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel te Alkmaar, door de heer G. de Munk uit naam van het gemeen tebestuur van Alkmaar, de heer C. Dinkelberg, voorzitter van de Federatie van VVV's in Noord- Holland en de heer D. J. Schef fel uit naam van de V.V.V. Alk maar, waarbij hij eraan herin nerde, dat reeds pp 20 December 1865 de eerste spoordienst tussen Alkmaar en Den Helder werd geopend nog voordat de verbin ding met Amsterdam tot stand was gekomen, en dat zelfs Den Helder rechtstreeks met de in ternationale lijnen was verbon den. Verder spraken nog de heer Breeuwer namens de V.V.V. Texel, It.z.I L. D. Kroon, staf officier Marvo. waarna de Chef Dienst Exploitatie der N.S.. de heer W. R. Blankert, de V.V.V. dankte voor de organisatie van deze gebeurtenis. Hij gaf daarbij de verzekering, dat alle wensen zeer de aandacht zouden blijven houden en hoopte, dat een einde zou zijn gekomen aan de klachten over de vervuiling der wagons. En nu verder.... op naar de electrificatie en het dubbelspoor. GEEN SUBSIDIE VOOR CHRISTELIJK LYCEUM ALKMAAR. Blijkens zijn memorie van antwoord n.a.v. de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen kan de minis ter nog geen vrijheid vinden om tot subsidieverlening over te gaan ten behoeve van het Christelijk Lyceum te Alkmaar, omdat aan déze school in de door de wet vereiste vakken voor 46,87 pro cent door onbevoegden wordt les gegeven en wel in de vakken aardrijkskunde, Nederlands, wis kunde en plan- en dierkunde. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Doro- thé K„ d. v. C. A. Jansen en C. C. Kops; Neeltje, d. v. D. Toren beek en N. Langenberg. Overleden: Cornells Blokker, 78 jaar, weduwnaar van D. van Kleeff. Gezinsavond Comité Vrije Tijd ALKMAAR. De kaarten voor de gezinsavond, georganiseerd door het comité Vrije Tijd, in verband met het eeuwfeest St. Vincentiusvereniging, moeten niet meer afgehaald worden aan het Gulden Vlies, doch heden en mor genavond van 68 uur aan de R. K. Leesbibliotheek, Laat 122, hoek Vlaanderhof. Keukenbrandje ALKMAAR. Gistermiddag omstreeks 5 uur ontstond door het slaan van 'n vlam in een pan met vet brand in een perceel aan de Regulierslaan. De bewoners wis ten het vuur zelf met zand te blussen doch konden niet voor komen dat het houtwerk in de keuken enige schade opliep ter wijl ook handdoeken e.d. bescha digd werden. De Officier van Justitie bij de Alkmaarse Rechtbank had het Dinsdagmorgen niet erg begre pen op de wachtmeester van de Rijkspolitie S. B. uit West-Graft- dijk, die met de jager A. K. te recht stond wegens omkoping Deze zaak was in het vorige jaar al behandeld, maar toen ge schorst, omdat de kroongetuige, de echtgenote van de jager K„ toen verklaarde dat haar getui genis onder invloed van de Rijks politie was afgelegd. El Dorado De Officier van Justitie, mr. J. C. V. Meischke, had het, zoals hij in zijn requisitoir verklaarde, altijd al vreemd gevonden dat er uit Graft nooit eens een ver baal kwam. De politie hoort en ziet er niets, of, aldus de Offi cier, het moet er een El Dorado geweest zijn. Hij had de indruk, dat de verdachte politieman, die er van werd beschuldigd een bedrag van f 100.te hebben aangenomen, een soort privé- lijfwacht van de jager was. De politieman heeft, na een aanklacht van de jager op diens verzoek te hebben ingetrokken, ook nagelaten een proces verbaal op te maken tegen de amateur jager C. G. G. en deze zelfs diens geweer, dat aanvankelijk in beslag genomen was, terug gegeven. Later heeft de jager K. hem voor al zijn diensten die honderd gulden toegestopt. Andere verklaringen De kroongetuige, de vrouw van de jager M. K.-O., die eerst gezegd nad dat ze wel van een en ander had gehoord, kwam op haar eerste verklaringen terug en beweerde, dat zij eerst heeft ALKMAAR In Cinema Ameri- cain draaide gisteren de derde en laatste film van de filmcyclus, welke SChola Publica in haar pro gramma van dit seizoen had opge nomen. Het was ditmaal de reeds eerder in Alkmaar vertoonde Fox film „Met Heilig Geweld," waar in de vrolijke geschiedenis ver teld wordt van twee Franse zus tertjes op veroverende wijze gespeeld door Loretta Young en Celeste Holm die om een ge lofte te volbrengen ergens in Amerika een ziekenhuis willen gaan bouwen. Hoewel het theater ditmaal niet uitverkocht was, velen hadden de film blijkbaar al eerder gezien, was de opkomst op deze derde filmavond toch bevredigend. Men genoot van de vele aardige trekjes, die er in deze goede film voorkwamen en men leefde ken nelijk mee met het wel en wee van de dappere nonnetjes, die met een heilig geweld haar doel wisten te bereiken. Het was bij wijze van experi ment, dat Schola Publica dit sei zoen een filmcyclus inlaste en wij kunnen wel vaststellen, dat dit experiment geslaagd mag he ten. Wij hopen, dat de Schola ook voor het volgend seizoen op een serie goede films beslag zal we ten te leggen. gehoord, dat haar man de zaak met de amateur-jager G. zou be spreken, dat er schadevergoeding zou gegeven zijn en dat pas later, nadat de civiele kant van de zaak geregeld was, er geld was gege ven aan de wachtmeester. De officier van Justitie hield zich echter aan de aanvankelijk afgelegde en bezwarende verkla ringen van deze getuige en aan die van de amateur-jaj»er G. Zowel tegen de politieman, als tegen de jager K. werd door de officier een gevangenisstraf van vier maanden geëist. Zelf beslissen? In het pleidooi, dat de verde diger van de wachtmeester, Mr. J. Thijs hield, wierp deze op, dat de plicht tot verbaliseren heel niet vast zou staan en hij haalde daarbij zelfs een arrest van de Hoge Raad aan. Verdachte heeft van de afspraak tussen de beide jagers niets geweten en het geld Eas ontvangen, nadat de zaak in et reine gebracht was. De plei ter vond het een moeilijke zaak, wat het bewijs van de strafbaar heid betrof, omdat volgens hem heel niet vaststaat, of de jager G. wel een strafbaar feit pleegde. Zo heeft zijn cliënt, de wacht meester, het ook gezien toen hij geen verbaal opmaakte. Mr. A. V. M. Leesberg, die de jager K. verdedigde, sloot zich daarbij aan en voerde nog aan, dat zijn cliënt, de jager, helemaal niet kon weten wat de plicht van de politieman was, proces-verbaal opmaken of niet, waar de Hoge Raad en Prof. Langemeijer over een dergelijke zaak het niet eens waren. Hoe kon die jager dat nu aanvoelen? Hij heeft zich tot de politie gewend, omdat die er is voor de bevolking en toen de zaak in orde was gekomen, heeft hij zich weer tot de politie ge wend, opdat deze er verder geen werk van zou maken. Het geven van geld was slechts een kwestie van erkentelijkheid. Beide .plei ters vroegen dan ook primair vrijspraak subsidiair een kleine geldboete. Politievoetbal ALKMAAR. Gistermiddag speelde het elftal van de Rijks politie op het terrein van de Alk maarse Boys een voetbalwedstrijd tegen de Alkmaarse Gemeente politie. De uitslag was 40 in het voordeel van de Rijkspolitie. De ruststand was 00. Van de vier doelpunten nam de Jager er drie voor zijn rekening, de an dere werd gescoord door de heer Termaat. ,,De Moeder" AKERSLOOT Zondag 13 Januari a.s. zal er door de to neelvereniging „Vondel" uit Alk maar het toneelstuk „De Moe der" door Cor Hermus, in café Verduin voor het Voetlicht wor den gebracht. Het stuk, bestaan de uit 3 bedrijver» geeft een prachtige karakterbeschrijving en is van een diepgaande strek king. Nieuwe koster HEERHUGOWAARD NRD. Onze plaatsgenoot, de hr. Fr. Wijnker, is met ingang v. 1 Jan. j.l. benoemd tot koster van de parochiekerk van het Heilig Hart alhier. Voordien werd deze functie bekleed door de heer Van Langen, die op die datum zijn ontslag heeft genomen. Wij wensen de heer Wijnker veel succes in zijn nieuwe loopbaan. SCHOUWBURG 'T GULDEN VLIES: Concert met mede werking v. Laurens Bogt- man, 8 uur. BIOSCOPEN: Cinema Americain: Cyrano de Bergerac, 14 jaar. Harmonie: Hotel Sahara, 18 jaar. Rex-tiheater: De leukste thuis Alle leeftijden. Voorstellingen: Hedenavond 8 uur. Matinée: Rex-tlhea- ter iedere middag 2.30 uur APOTHEEK: Voor spoedgevallen is ge opend, na 6 uur, de apoth. „De Bever", Emmastraat 36, apotheker P.J. Meurs. ALKMAAR. Op de avond van de 25ste September reed de wachtmeester van de Verkeers- groep der Rijkspolitie J. v. R. met zijn motor naar Heiloo, toen hij plotseling bij café Koekenbier tegen een auto op reed, die juist uit de fille kwam van geparkeer de wagens. De bestuurder van die wagen, P. B. uit St. Pancras, die wegens het toebrengen van lichamelijk letsel bij een ver keersongeval terecht moest staan verklaarde niets van de motor agent te hebben gezien. Een agent van de Alkmaarse politie verklaarde, dat op deze drukke weg bij de parkeerruimte voor Koekenbier practisch nooit iets gebeurde, omdat er toezicht is van een parkeerwacht. Maar die nuttige man was er juist die avond niet! De motor-agent, die na zijn val door de bestuurder van de wegrijdende wagen was geholpen, had aanvankelijk niet de indruk, dat hij ernstig gebles seerd was, later pas merkte hij, dat hij een sleutelbeen gebroken had. De rechtbank zal de schuld vraag uit moeten zoeken, want de autobestuurder beweerde tij dens de zitting van de rechtbank dat hij geen licht gezien heeft van dé motorrijder en deze niet heeft horen aankomen. Ook zijn echtgenote verklaarde zulks, ter wijl de agent van zijn kant niets gezien heeft van een richting aanwijzer, die zou zijn uitgesto ken. De eis van de officier van Justitie in deze zaak luidde f 60 boete of 30 dagen hechtenis. ALKMAAR. In de militaire dienst en wel speciaal in Indone sië, heeft de landarbeider P. B. uit St. Pancras geleerd om zich zelf te verdedigen. Hij stond zijn mannetje best in de rimboe. Maar de Laat in Alkmaar, hoe duister het er soms ook kan we zen, is toch zeker niet te verge lijken met de rimboe in Indo nesië. Dat heeft de landarbeider die op zijn tijd wel een biertje lust. na het gebruik van ettelijke biertjes, even gedacht. En toen hij op Tweede Pink sterdag 1951 ruzie kreeg, of lie ver gezegd maakte, met een paar mensen uit Egmond, waande hij zich weer in de rimboe en deelde een forse slag uit op de kaak van J. A. uit Egmond waarbij de kaak aan gruzelementen ging. Het enige excuus, dat de vechtjas voor de Alkmaarse rechtbank uit kon brengen was: „Dat is me in dienst geleerd". De getuigen konden in het donker niet zien, wie er eigen lijk geslagen had en een van hen, die verdachte wel heeft gezien, kon het niet vertellen omdat zijn oog al dicht zat, voordat hij zelf tot actie kon overgaan. De officier van Justitie vond echter in de verschillende ver klaringen voldoende bewijs voor een eis van f 100 boete of 50 da gen en het toewijzen van de ci viele vordering van f 140 aan een der getuigen. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. PERSONENAUTO IN BOTSING MET ONVERLICHTE HANDWAGEN HEILOO. Maandagavond omstreeks 5.15 uur reed de heer L. uit Akersloot, werkzaam bij de lirma R. uit Heiloo, met een onverlichte handwagen op de Kennemerstraatweg ter hoogte van de Kattenberg. Het was reeds tamelijk duister en de per sonenauto, welke hem van ach teren naderde, merkte eerst te laat de handwagen en bestuur der op, zodat deze op het onver lichte voertuig en de bestuurder inreed. De heer L. werd gegre pen aan zijn linker-dijbeen en beliep daarbij een vleeswonde op. De handwagen en personen auto werden beschadigd. Dr. Jansen uit Heiloo heeft de wonde gehecht, waarna de heer L. huis waarts kon keren. De bestuurder van de personenauto treft geen schuld. Ook Vrijdag j.l. maakten wij melding van een soortgelijk on geval met een onverlichte hand wagen, waarbij de heer B. uit Heiloo betrokken was, die even eens slechts licht gewond werd. Deze beide aanrijdingen, welke wonderlijk goed zijn afgelopen mogen een waarschuwing inhou den aan het adres van degenen, die het met de verlichting niet zo nauw nemen. Niet alleen hun eigen leven wordt hierdoor in gevaar gebracht, doch ook het leven van anderen. De politie zal dan ook niet schromen krachtdadig tegen deze wets-overtreders op te treden. Verloting konijnen HEILOO. De uitslag van de konijnen verloting door de R.K. Verkenners ziet er als volgt uit: Eerste prijs no. 827 wit; 2513 blauw; 3—222 blauw; 4—786 wit; 5224 blauw; 6613 wit: 72 wit; 8—797 wit; 9—163 wit; 10— 975 blauw; 11—720 wit; 12—1245 blauw; 13509 wit; 14—42 blauw 15—653 blauw; 16—27 blauw. De verkenners en welpen heb ben 't gepresteerd, om in de tijd van 15 dagen 1629 loten te ver kopen, precies zoals tevoren was ge-timed. Een aardig succes! Toestand Berdos speler BERGEN. De toestand van de Berdos speler Thijs Koopman, die afgelopen Zondag een been fractuur opliep tijdens de wed strijd BerdosAlkmaar en is op genomen in het St. Elizabeth- ziekenhuis te Alkmaar, is zeer goed. Maandag is het been gezet, terwijl gisteren de foto gemaakt is, waarvan het resultaat nog met bekend is. Wij wensen onze vriend Koopman een spoedig her stel toe. Goede partij van Hugo-Girls HEERHUGOWAARD-NOORD. - In een zeer enthousiaste wed strijd is het de handbalsters uit HeePhugowaard-Noord gelukt in een uitwedst i.jd de Blauwe Rei gers met 30 te slaan. Het_ was moeilijk spelen op het terrein in Hoogkarspel, doch dankzij het goede uithoudingsvermogen van de Hugo-Girls is het hen gelukt deze zware wedstrijd in een zege om te zetten. Voor de rust scoor den de onzen reeds twee mooie doelpunten, welke voor de Blau we Reigers keepster onhoudbaar waren. De meisjes uit Hoogkar spel lieten het er echter zo niet bij zitten en steeds weer tracht ten zij de Hugo-Girls adhterlinie te doorbreken. Het gelukte niet. Ook na de rust liet Blauwe Rei gers van zich spreken, doch onze voorhoede was meer doortasten der dan die van Blauwe Reigers. In een felle uitval gelukte het de voorhoede van Hugo-Girls, een kwartier na de rust, de score op te voeren tot 30. Het was een aantrekkelijke wedstrijd, en met meer van zulke wedstrijden zul len de Hugo-Girls nog van zich doen spreken. Er staan nog drie ontmoetingen voor de deur. Er kan nog van alles gebeuren. ALKMAAR. Maandagavond had de feestelijke herdenking plaats van het 25-jarig bestaan der IJsclub „Omval". Bij het ont breken van een openbare gelegen heid, was het pakhuis van de heer Wokke, omgetoverd in een versierde feestzaal. De belang stelling was overweldigend. Be halve bestuur en leden waren vele genodigden opgekomen. Het aantal liep in de honderden en vele moesten opeengepakt met een staanplaats genoegen nemen. De voorzitter, de heer C. Kaaij opende de feestavond en zei, dat de IJsclub is ontstaan uit het kermiscomité, dat aan de Omval bestond. Toen de kermis werd opgeheven, heeft zich de IJsclub „Omval" gevormd, aanvankelijk met de naam de „Qumt". Ondanks vele moeilijkheden heeft deze ver eniging thans 25 jaar bestaan, wat voor een vereniging een hele prestatie is. Nog een ander belangrijk feit wordt heden herdacht, zei de voorzitter, n.l. dat de heer C. Kluft, de enige in het oorspron kelijke bestuur, zijn 25-jarig jubi leum viert als penningmeester van de IJsclub „Omval". Het is genoegzaam bekend, dat hij zich moeite noch zorg gespaard heeft, om ook in de moeilijke jaren de vereniging in stand te houden en tot bloei te brengen. Dat ook het Hoofdbestuur deze verdienste op hoge prijs stelt, moge blijken uit het feit, dat aan U Se onderschei ding „de Gouden Schaats" wordt uitgereikt. Hierna werd de gou- de schaats de heer Kluft door de voorzitter op de borst gespeld. Namens de leden bood de heer Wokke de jubilaris zijn geluk wensen aan en werd mevr. Kluft een bloemstuk aangeboden. Daar na werden van de jubilaris en diens echtgenote en van het vol ledig bestuur foto's gemaakt, om in groot formaat aan de jubilaris aan te bieden. Namens de IJsclub Oterlcek sprak de hier Vierstra; hij bood de jubilerende vereniging een enveloppe met inhoud aan. De heer Metselaar sprak namens de IJsclub „Sint Pancras", waarbij als blijk van vriendschap een kistje sigaren werd aangeboden. De avond werd afgewisseld met voordracht, muziek en zang. De muziek werd verzorgd door de originele Volendammers, het to neel was o.l. van de heer Robert in goede handen, terwijl de heer Uitenboogaart met zijn amateur goocheltoeren zoals hij dat noem de de toeschouwers in bewonde ring bracht. De avond die buiten gewoon geslaagd mag heten, werd met een dankwoord van de voor zitter en de jubilaris gesloten. Voor de bewoners van de Om val met hun goed organisatiever mogen is het wel teleurstellend, dat zij niet over een behoorlijke zaal beschikken; een passende gelegenheid aan de Omval zou zeker wenselijk zijn. In studie genomen HEERHUGOWAARD NOORD Naar wij vernemen heeft het R. K. Jeugdtoneel alhier een nieuw stuk in studie genomen, n.l. het Vlaamse toneelspel van ernst en boert „Bil Heernonkel" van Jac. Ballings. Dit toneelstuk heeft een zeer goede reputatie en is b;j velen wel bekend onder de titel „Amor op de pastorie". Wij zien met vertrouwen de op voering tegemoet. Het succes van he vorige toneelstuk „O Bella Donna Lucia", waarin enkele be kende plaatsgenoten zo'n voor treffelijke rol speelden voor ogen hebbende, kunnen we zeg gen: het is bij het Jeugdtoneel in goede handen. De opvoerings data zullen vermoedelijk 10 en 12 Februari a.s. zijn. Oogstdankdag AKERSLOOT. Op Donder dag 10 Januari a.s. viert de L.T.B. haar traditionele Oogstdankdag. Dien dag wordt om 8.30 uur een gezongen H. Mis opgedragen waarbij hopelijk alle leden en zoveel mogelijk hunne huisgeno ten tegenwoordig zullen zijn. Na de H. Mis zal er in café Verduin een gezamenlijke brood maaltijd zijn, waarna de Alge mene Secretaris Mr. Vermeulen een korte inleiding zal houden. Een en ander zal op passende en stemmige wijze omlijst wor den. Er bestaat vanzelfsprekend ge legenheid om een gedeelte van de oogst aan God terug te geven, in geld of natura liefst vóór 10 Januari, het bestuur hoopt er mede armoede en of ziekte te helpen verlichten. GOED GESLAAGDE WIELERSPORTAVOND DE RIJP Dezer dagen be zorgde de Alkmaarse Wielersport Vereniging „Alctmaria-Victrix" in samenwerking met de Hoornse Ren- en Tourclub De Rijp een sportavond met een home-trainer wedstrijd- Na een enthousiast openings woord door voorzitter Bosman en een stemmig stukje muziek be gon men met de d'iverse wedstrij den. Men ziet, zonder er voor te hoeven rekken of lopen, start en finish rustig bij de warme kachel. Met een beetje fantasie kan men zich getuige wanen van 'n span nende wegwedstrijd. In ieder ge val spannend was het. De wedstrijden waTen in 2-maal vier series verdeeld. Gereden werd door drie man van de Alk maarse Wielersportver. tegen 3 leden van de Hoornse Ren- en Tourclub, resp. over 500 meter, 1000 meter. 2000 meter en voor nieuwelingen over 500 meter. Hieronder volgen de uitslagen: 2x500 meter: 1. W- Wagenaar Hoorn 44 3/5 sec.; 2. P. Hofman Alkmaar 45 1/5: 3. W. Wouters A. 47 3/5; 4- J. de Wilde A. 48 3/5 5. R. van Straten H. 51; 6. C. Jon ker H. 51 1/5 sec. 2x1000 meter: 1- Th. Schilder A 83 4/5: 2. J. Scholten A. 84 1/5 3. V. van Westen H. 86 3/5; 4. P. van Berkum A. 88; 5. C. Verburg H. 91 3/5; 6- C. Pelt H. 93- 2x2000 meter: 1. A. v.d- Kamer A. 2min. 51 2/5 sec.; 2. J- Otten- bros A. 2.54; 3. G- Koch A. 2 min. 59 2/5; 4. C- Broers H. 3.6 2/5; 5- S Appel H. 3.13-3/5; 6. J. Last H- 3.14 1/5- Nieuwelingen 2x500 meter (on derlinge wedstrijden): 1. A. Roele 45 4/5: 2- Tesselaar 46 1/5: 3. J. Droog 46 4/5: 4. K- de Groot 46 4/5; 5, H.v.d.Sluis 48 2/5; 6. K- Slot 49 1/5; 7. J. Rave 52 2/5; 8- N. Verwer 53. Beslissingsrit tussen J. Droog en K. de Groot in beide ritten 47 1/5 sec. Na afloop werden de prijzen uitgereikt door de voorzitter van Alcmaria-Vitrix- FIETS GESTOLEN OF. IN BEWARING GENOMEN? GRAFT. Het verwekte bij de rechtbank en het publiek wel enige hilariteit, dat kort nadat de officier van Justitie geklaagd had over het feit, dat hij nooit een verbaaltje zag uit Graft, C. P. W. uit Purmerend terecht moest staan wegens de diefstal van een fiets te Graft. Dat was gebeurd toen verdachte op de avond van de 30ste Sep tember, uit een café kwam en daar een fiets zag staan, waarop hij zo goed en zo kwaad als dat nog kon, weg reed. Thuis zette de man de fiets in de kelder, om die te bewaren, maar dat vond de politie toch een vreemde plaats. „Ik had geen andere bergruimte", verontschuldigde de beschuldigde zich. Maar de fiets had verdachte direct terug moeten brengen, meende de president van de rechtbank, Mr. A. D. van Regte- ren Altena, die er verdachte op wees, dat al wilde men aan zijn goede bedoelingen niet twijfelen, hij door dat in bewaring hemen van een andermans fiets toch minstens de schijn tegen zich keerde. De grootste moeilijkheid zat hem weer in de drank! Maar na de eis van de officier van Justi tie, f 50.of 25 dagen en 3 maan den voorwaardelijk, wist Mr. Dunbar ook nog iets goeds te vertellen. De verdachte werkt goed, staat gunstig bekend als een konijnenfokker en een knut selaar en heeft ook nog illegaal gewerkt. Hetgeen de rechtbank bij de uitspraak over veertien da gen wellicht zal laten gelden. MARKT PURMEREND De handel in vette koeien zet te zich weer heel goed in. Vooral de prima slachtbeesten waren heel goed gezocht, en de prijzen waren weer vaster. Ook op de geldemarkt was het vrij levendig, met hoge prijzen. Het aanbod van de verse melkkoeien was maar weer heel gering, en daar komt nog bij dat over het geheel de kwaliteit ook nog wat te wensen overlaat, maar de gang was vrij kalm. Ook in het jonge vee, zit voor het leven nog niet veel gang in, de doders nemen de goedgevleesde af. De s'lachtstie- ren konden ook goed geplaatst worden. In de vroegte werden de nuchtere kalveren vrij vlug en voor hoge prijzen genomen, maar later toen het aanbod nogal aan hield werd het minder. Het klei ne aanbod van vette kalveren was heel vlug te plaatsen en het bracht hoge prijzen op. Op de schapenmarkt waren de vette schapen bij een kalme handel weer vrij duur. En ook de lam mertjes bleven goed op prijs. Zelfs de bokken en geiten gaven een vlugge gang te zien. Op de vette varkens markt was het mis, te groot aanbod, de inzet was f 2,16 en liep al heel gauw terug. De gemiddelde prijs voor de slachtvarkens was f 2,10. om la ger te sluiten. Ook voor de vette zeugen lag de prijs zo om de f 1,90 per kg. Ook op de biggen- markt was het een stugge boel waardoor de prijzen ook er niet lichter op werden. De paarden handel was heel kalm en op de pluimveemarkt ging het maar heel matig aan. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K N.M.I. te De Bilt, ge^f h«n Woens dagavond tot Donderdagavond: BlIIEN Wisselende bewolking n»et nu en dan buien, sommie® met hagel of natte sneeuw. Matige tot krachtige weste lijke tot noordwestelijk® wind. Iets kouder. HERKENDE U ZE? Tot Zaterdag bestaat nog de gelegenheid uw uitslag van de foto-sport-prijsvraag, in ons Oudejaarsnummer gepubliceerd, in te zenden. Fraaie boeken liggen ge reed om onder de beste in zenders verdeeld te worden. Grijpt dus deze kans. Velen zonden reeds hun opgaaf in. Zaterdag sluiten we onher roepelijk. REUTER-AP. De A.P.-cor- respondent aan boord van de „Englishman" rapporteerde dat de „Flying Enterprise" nog steeds drijvende is en door de wind voortgestuwd wordt. De kabel brak tengevolge van een hevige windvlaag in de vroe ge ochtenduren. Het schip dreef direct af hulpeloos overgeleverd aan dé golven, de wind en de ha gel. In 'n boodschap van de Turm oil aan kapitein Carlsen wordt gezegd: „Het beste is te wachten tot 't dag wordt en dan te trach ten de tros opnieuw te bevesti gen. Probeer wat te rusten". Tussen de Flying Enterprise en de kust ligt nog de verraderlijke kaap Lizard reeds eeuwenlang een graf voor schepen. (Ass.Press) Men kon Kapi tein Carlsen en de eerste stuur man van de Turmoil Kenneth Dancy aan boord zien, die bezig waren op het gevaarlijk hellende dek voorbereidingen te treffen voor het vastmaken van 'n nieu we tros. GEESTMERAMBACHT LIEP GEVAAR De polder „Het Geestmeram- bacht" is dezer dagen aan een groot gevaar ontsnapt. Bij een van de inlaatduikers, een paar honderd meter van 'n stoomge maal af, ontdekte de 13-jarige zoon van de heer Witte dat het water van de ringvaart zich een weg baande langs de duiker heen. Het water had al een flinke ope ning in de waterkering geslagen. De jongen waarschuwde zijn va der, die eens ging kijken, met het gevolg dat er terstond maat regelen werden genomen om het gat te dichten, zodat spoedig het gevaar weer was geweken. BRUSSEL, 9 Jan. (A.N.P.) Dc Belgische homogeen-katho lieke regering-Pholien heeft hedenmorgen haar ontslag aan geboden. Slachtveemarkt ALKMAAR, 7 Jan. 5 paar den; 100 koeien 5001225; 1ste kw. 2,803; overige soorten 2,50 2,80; 1 graskalf; 47 nuchtere kalveren 40—100; 8 vette scha pen 135170; 264 varkens, spek- varkens 2,262,10; vleesvarkens 2,242,10; lichte varkens 2,05 2; zeugen 1,902. Hoewel voor de tijd van het jaar de koeienaanvoer goed was, toch was dit kwantum niet vol doende, om aan de grote vraag te voldoen. Hoge vraagprijzen die op een vlot verloop remmend werken blijven dientengevol ge niet uit, doch vergeleken bii de voorbije mérkten, waren de noteringen niet zo veel verhoogd. Bij een geringe aanvoer van nuchtere kalveren, was er door de hoge prijzen, een betrekkelijk stugge handel. Het aantal aangevoerde var kens was ruim voldoende. Bij de aanvang van de markt kwamen bij de vette varkens vraagprijzen voor van f 2,30 per kg, die toen tegen f 2,26 per kg verlaten wer den. Over het algemeen echter werd van koperszijde een af wachtende houding aangenomen, met als gevolg, dat bij de toena me van de aanvoer, de noterin gen tot f 2,10.per kg terugliepen. Hetzelfde geld voor de vleesvar kens. Naar de lichte dieren be stond zeer weinig vraag. na 51 S 51 In samenwerking met de Handschoenen Industrie LAIMBÖCK, brengen wij U een speciale verkoop van ongev. DAMESHANDSCHOENEN Alleen eerste kwaliteit, Laimböck pasvorm en afwerking tegen een zeer speciale prijs van f 7.90 Vele modellen en kleuren. Ruilen niet mogelijk. Ziet onze speciale étalage. HOEK HOUTTIL ALKMAAR UTRECHT Gis nationale pro de C.O.P. (Contac van welkom dooi de minister voor Albregts, een opei aan de economis< reeds in pariemei de recente verbet daaraan steeds gunstige wendin zijn en er derhal' Hetzelfde geldt de stijging der pr 6is van 1938, 100, cijfer van de indi tie in ons land in 1948 tot 144 ove: kwartalen van 195 verheugend, maar te de minister dat wij ons doel bereikt. De opvoering viteit naast de pc de bepalende fa< vang der voortbren ve andere middele van de wijze waar is georganiseerd, in vele gevallen door middel van nisatie kan worde terwijl onmiddellijk tot kostprijsverlagi: Wat de overheid verdient oorlog en meest belangstellin voor de komende v uitgaven-bedrag vas vier maal anderhal: den. Mede als resul leg wordt bij het oorlog en marine tiebevordering de besteed. Een eff bestaande uit 16 zich momenteel onderzoek zowel stratieve als van organisatie. Een vraag, die lijk opdringt is, toekomst een gro zal optreden. Hoev van het vorige ja; van het aantal w waar te nemen, loosheidcijfer nog ontrustend worden Tq-'i. mag en w." helen, zo ging mir verder, dat produ< ging als gevolg va satie-onderzoek in drijfstakken aanleic tot tijdelijke werklc ook al zal nu per 1 geld- en werkloa ringswet in werkin dus ten aanzien vai gevolgen van de v. bevredigend geheel len getroffen zijn werkloosheid op z- vaar blijft vormen ik er hier direct dat deze werkloos Nederlandse volk. geaccepteerd tenein werkloosheid, en vende aard, te vooi In de oChtendbij< wogen de sprekers nisch organisatorisc namiddags werd c factor in het centru stelling geplaatst. Dan kwamen eer triëlen praktijkerv eigen bedrijf belie! prof. ir. D. van Ein Hollands - Signaal briek) enC. H. G- lijm en gelatine fab handelden interne sche productiviteits uit de metaal- industrie. Als gedelegeerde AMSTERDAM - dams dagblad su| vorige jaar in de traditie te vestigen tal van andere ste en daarbuiten inga den, de verkeersa; rassen met een ke leiding van de politie stond niet genover dit voorst» deelt de hoofdcom die proef viel Het bleek, dat za'keni de idee hac pen om er een van te maken. En hoofdcommissaris hii na overleg me der vakbonden vo» neel besloot een niet. toe te staan. Dit jaar werd de het dagblad niet hoofdcommissaris meende, dat de ide zou zijn. Niets was Op 24 December j al'le stopborden en ten waar agenten regelden in de Loc eer» stroom van zien opstapelen. D hoofdcommissaris Kaasjager was m pleegde telefonisch zijn chef en het b nomen dat alle c worden verzameld gaven werden noj naar het Leger Hulp voor Onbi bracht: de andere ten, drank, laken armstoel servettei voorlopig oPgesla-g- dere beslissing zou

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2