Tijdelijke werkloosheid gevolg van productieverhoging Frankrijk zoekt nieuwe regering Westerling Maandag in Haagse Dierentuin )RM I Halve ton boete geëist tegen gemeente Hengelo Amsterdamse agenten krijgen hun Kerstpakketten Paters Dominicanen staan strikt neutraal Fantaserende vrouw maakte zakenman 50.000 afhandig u terprise" ijft af en f Toch accepteren om blijvende malaise te voorkomen Besteed aan feesten en taxiritten Complot in Portugal Gerechtelijke uitspraak stelt Pierre Balledux in het gelijk zeemansgraf ip Lizard isch kabinet Fgetreden mmiiiiiiiiimiuiiUj NATIONALE PRODUCTIVITEITSDAG Bouwen zonder vergunning Zelf-ontbrandende cigaret De kapel te Huissen Socialist Pineau aan bod! „VADER WAS NOG WAT TE GOED" TWEE HELERS Sigarenindustrie wenst sanering Althans zijn stem Canadees stadje in brand f 2600 - in de kachel Mijnexplosie op Spitsbergen Scheepsberichten /ERW ACHTING door het K-N.M-L geldig van Woens- >t Donderdagavond: UIEN bewolking wet :n buien, sommiee of natte sneeuw, t krachtige weste- noordwesteliike kouder EN DE U ZE? erdag bestaat nog nheid uw uitslag >to-sport-prijsvraag, Oudejaarsnummer rd, in te zenden, oeken liggen ge- onder de beste in- erdeeld te worden, s deze kans. Velen ieds hun opgaaf in. sluiten we onlfer- A.P. De A.P.-cor- aan boord van de 1" rapporteerde dat Enterprise" nog steeds is en door de wind d wordt. brak tengevolge van windvlaag in de vroe- jren. Het schip dreef ulpeloos overgeleverd en, de wind en de ha- dscihap van de Turm- apitein Carlsen wordt :t beste is te wachten /ordt en dan te trac-h- opnieuw te bevesti- ir wat te rusten". Flying Enterprise en nog de verraderlijke 1 reeds eeuwenlang or schepen. 3) Men kon Kap'i- i en de eerste stuur de Turmoil Kenneth boord zien, die bezig iet gevaarlijk hellende ereidingen te treffen istmaken van 'n nieu- MERAMBACHT EP GEVAAR ;r „Het Geestmeram- ezer dagen aan een ar ontsnapt. Bij een aatduikers, een paar .eter van 'n stoomge- ontdekte de 13-jarige ie heer Witte dat het de ringvaart zich een 3 langs de duiker heen. had al een flinke ope- waterkering geslagen, waarschuwde zijn va- ens ging kijken, met dat er terstond maat- rden genomen om het iten, zodat spoedig het >r was geweken. L, 9 Jan. (A.N.P.) sche homogeen-katho- gering-Pholien heeft en haar ontslag aan- achtveemarkt AR, 7 Jan. 5 paar- coeien 5001225; 1ste 3; overige soorten 2,50 rraskalf; 47 nuchtere :0100; 8 vette scha- 70; 264 varkens, spek- 262,10; vleesvarkens lichte varkens 2,05 1,90—2. voor de tijd van het leienaanvoer goed was, dit kwantum niet vol- aan de grote vraag te Hoge vraagprijzen vlot verloop remmend blijven dientengevol- t, doch vergeleken bii .ie markten, waren de niet zo veel verhoogd, i geringe aanvoer van kalveren, was er door rijzen, een betrekkelijk idel. ital aangevoerde var- ruim voldoende. Bij de 'an de markt kwamen ;e varkens vraagprijzen f 2,30 per kg, die toen ,6 per kg verlaten wer- r het algemeen echter i kopersziide een af- i houding aangenomen, ;volg, dat bij de toena- ïe aanvoer, de noterin- 2.10 per kg terugliepen, geld voor de vleesvar- ar de lichte dieren be- 1 weinig vraag. HOENEN (werking f 7.90 wm ALKMAAR II1IIIII1IIIIII1II1IIIIIK WOENSDAG 9 JANUARI 1952 PAGINA d (Vcm onze redacteur) UTRECHT Gisteren werd in de Stadsschouwburg te Utrecht i nationale productiviteitsdag gehouden onder auspiciën van de C.O.P. (Contactgroep Opvoering Productiviteit). Na een woord van welkom door de voorzitter, ir. Wz. H. van Leeuwen, hield de minister voor de producüviteitsbevordering, proL dr. A. H. M. Albregts, een openingsrede. De minister wijdde een kort woord aan de economischepositie van ons land. Hij merkte op, dat reeds in parlement en pers veel aandacht geschonken is aan de recente verbetering van onze betalingsbalans. Gelukkig is daaraan steeds de opmerking toegevoegd, dat, ofschoon een gunstige wending is ingetreden, wij er in ons land nog niet zijn en er derhalve geen reden is onze activiteit te verminderen. Hetzelfde geldt ten aanzien van de stijging der productie. Op ba sis van 1938, 100, is het index cijfer vap de industriële produc tie in ons land gestegen van 113 in 1948 tot 144 over de eerste drie kwartalen van 1951. Dit cijfer is verheugend, maar ook hier merk te de minister onmiddellijk op, dat wij ons doel nog niet hebben bereikt. De opvoering van de producti viteit naast de personeelsbezetting de bepalende factor voor de om vang der voortbrenging, is behal ve andere middelen, afhankelijk van de wijze waarop het bedrijf is georganiseerd. Het blijkt, dat in vele gevallen de productiviteit door middel van een betere orga nisatie kan worden opgevoerd, terwijl onmiddellijk een tendentie tot kostprijsverlaging optreedt. Wat de overheidssector betreft, verdient oorlog en marine wel de meest belangstelling- Hiervoor is voor de komende vieT jaren een uitgavenbedrag vastgesteld van vier maal anderhalf milliard gul den. Mede als resultaat van over leg wordt bii het ministerie van oorlog en marine aan de efficiën- tiebevordering de nodige aandacht besteed. Een efficiëntie-bureau, bestaande uit 16 personen, houdt zich momenteel bezig met het onderzoek zowel van de admini stratieve als van de technische organisatie. Werkloosheid. Een vraag, die zich onmiddel lijk opdringt is, of in de naaste toekomst een grote werkloosheid zal optreden. Hoewel ten opzichte van het vorige jaar een stijging van het aantal werklozen valt waar te nemen, mag dit werk loosheidcijfer nog geenszins ver ontrustend worden genoemd. To"i. mag en wil, ik U niet ver helen, zo ging minister Albregts verder, dat productiviteitsverho ging als gevolg van een organi satie-onderzoek in bepaalde be drijfstakken aanleiding kan zijn tot tijdelijke werkloosheid en dat, ook al zal nu per 1 Juli de wacht geld- en werkloosheidsverzeke- ringswet in werking treden en dus ten aanzien van de geldelijke gevolgen van de werkloosheid 'n bevredigend geheel van maatrege len getroffen zijn, deze tijdelijke werkloosheid op zichzelf een ge vaar blijft vormen. Niettemin wil ik er hier direct aan toevoegen, dat deze werkloosheid door het Nederlandse volk, moet worden geaccepteerd teneinde een grotere werkloosheid, en dan van blij vende aard, te voorkomen- In de ochtendbijeenkomst be wogen de sprekers zich op tech nisch organisatorisch gebied. Des namiddags werd de menselijke factor in het centrum der belang stelling geplaatst. Dan kwamen een aantal indus triëlen praktijkervaring uit hun eigen bedrijf belichten. De heren prof. ir. D. van Einden (directeur Hollands - Signaal apparatenfa- briek) enC. H. G- Hage (directeur lijm en gelatine fabriek Delft) be handelden interne organisatori sche productiviteitsaspecten resp- uit de metaal- en chemische industrie. Als gedelegeerde van de stich ting „Radiobouw" besprak prof. ir. J. P. Mazure de productivi teit in het bouwvak. Ook bij de woningbouw zijn nog verschillen de bronnen van verlies aan te wijzen. Combinatie van opdracht gevers om te komen tot meer ge standaardiseerde bouw van volks woningen, lijkt spr. een geslaagd middel van verbetering te berei ken- Er is volgens spr. een te ri goureuze scheiding tussen ontwerp en uitvoering in de woningbouw. Een nodeloze detaillering gaat samen met een te weinig reke ning houden met de productie kosten. Het vervaardigen van standaard-ontwerpen lijkt spr. gewenst, waardoor een verho ging der productie bij de volks woningbouw verwacht kan wor den. Inleiding pater Kuylaars- „Productiviteit en menselijke verhoudingen 'in het bedrijf" was het onderwerp, waarmede pater dr. Kuylaars S.J. te Maastricht, de middagbijeenkomst van de Nat. Productiviteitsdag inleidde- Spr. zette daarbij uiteen, dat de arbeidende mensen niet licht tot grotere inspanning te bewegen zullen zijn, als zii zelf niet onmid dellijk en ervaarbaar van die gro tere inspanning zullen kunnen profiteren. De productiefactor „mens" wenst als mens behandeld te worden en als het algemeen bedrijfsdoel n'iet overeenstemt met zijn persoonlij ke belang zal er geen harmonie tot stand kómen. De loonpolitiek zij niet te uit sluitend gebaseerd op een tech nische waardering van de arbeid En de winst, die in een bedrijf gemaakt wordt, zal tot uiting moeten komen in bet loonzakje van de bedriifsgenoten. De arbeid moet menselijk gemaakt worden en een te grote tegenstelling tus sen vakvereniging en bedrijf zal overwonnen moeten worden. De voorzitter van de bijeen komst noemde het betoog van pater Kuylaars S.J- een uitste kende omgang naar het slot van de middag, waarop een drietal vertegenwoordigers van de vakbe weging. die tevens een vooraan staande functie in 'n bedrijfskern vervullen, gesproken hebben over de vraag, „wat kan de fabrieks- kern doen ter bevordering van de productiviteit." De gemeente Hengelo had in 1951 opdracht gegeven tot het bouwen van een ULO-school aan de Rozenstraat, zonder daarvoor een schriftelijke ver.inning te hebben van het daartoe bevoeg de gezag. Hiervan was door het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting proces verbaal opgemaakt en de zaak diende voor de Economische Kamer bij de Arondissementsrechtbank te Almelo. Ook waren gedagvaard de di recteur van Gemeentewerken M. van D„ de gemeente architect D. (A.P.) FREIBURG. Een Zwitserse chemicus, de 35-jarige Ernest Heimo heeft een cigaret uitgevonden, die zichzelf aan steekt. Een der einden van de cigaret is behandeld met een geheim praenaraat. Dit eind begint te branden, wanneer men met de cigaret zachtjes tegen de rand van het pakje wrijft. Er ontstaat geen vlam en ook behoeft men niet aan het andere einde te trekken. Volgens Heimo zal de uitvin ding een grote ommekeer teweeg brengen. Aan de productie van cigaretten en sigaren, die zich zelf aansteken zijn volgens de uitvinder geen grote kosten ver bonden. Een aantal Europese en Ameri kaanse tabaksfirma's onderhan delt reeds met Heimo over de octrooirechten. AMSTERDAM Een Amster dams dagblad suggereerde het vorige jaar in de hoofdstad de traditie te vestigen, die reeds in lal van andere steden m Europa en daarbuiten ingang had gevon den, de verkeersagenten te ver rassen met een kerstpakket. De leiding van de hoofdstedelijke politie stond niet afwijzend te genover dit voorstel, maar zo deelt de hoofdcommissaris mede die proef viel tegen. Het bleek, dat verscheidene zaken de idee hadden aangegre pen om er een „reclamestunt van te maken. En dat beviel de hoofdcommissaris zo weinig, dat hij na overleg met de besturen der vakbonden voor politieperso neel besloot een nieuwe actie niet toe te staan. Dit jaar werd de suggestie van het dagblad niet herhaald en hoofdcommissaris Kaasjager meende, dat de idee w;el vergeten zou zijn. Niets was minder waar. Op 24 December j.l. kon men bii alle stopborden en op kruispun ten waar agenten het verkeer regelden in de loop van de dag een stroom van cadeaux zich zien opstapelen. De waarnemend hoofdcommissaris de heer Kaasjager was met verlof pleegde telefonisch overleg met zijn dhef en het besluit werd ge nomen dat alle cadeaux zouden worden verzameld. D~ h--' gaven werden nog dezelfde dag naar het Leger des Heils en Hulp voor Onbehuisden ge bracht; de andere zaken, sigaret ten, drank, lakens, slopen, een armstoel, servetten etc., werden voorlopig opgeslagen tot een na dere beslissing zou zijn genomen- Die beslissing is nu genomen en wel na een bespreking tussen de hoofdcommissaris en de burge meester. Deze laatste stelde zich namelijk op het standpunt dat het publiek deze zaken gegeven had voor de politiemannen en deze laatste de goederen dus ook moesten krijgen. Dit zal nu ge schieden. Maar niet alleen de 33 verkeersagenten, die de Amster damse politie rijk is zullen van de cadeaux genieten, het zal worden verdeeld over alle agen ten en hoofdagenten, die straat diensten doen. Dit zijn er om streeks 800. Of er zoveel is ge geven staat niet vast, maar be sloten is, dat iedereen, die dit jaar niet aan de beurt voor een keretpakketje kwam het volgend jaar een beurt zal krijgen. Dit betekent dus tevens, dat de po litieleiding zich het volgend jaar tegen een dergelijke actie niet zal verzetten. TROUWRING IN EEN BLIK VLEES UIT DEVENTER LIVERPOOL, 9 Jan. (Reuter). Een huisvrouw in Liverpool vond gisteren een gouden trouwring in een blik vlees. De ring droeg de inscriptie A.T.B.F. 849. Het blik vlees was afkomstig uit Nederland, namelijk uit Deven ter. De ring is naar de politie gebracht. Sibaiak in Curasao WILLEMSTAD, 9 Jan. (ANP). De „Sibajak", met Nederlandse emigranten voor Nieuw-Zeeland aan boord, is Dinsdagmiddag in de haven van Curasao aange komen. J. S. en de aannemer van het werk G. L. F., allen te Hengelo. De officier eiste tegen de ge meente f50.090. M. van D. hoorde een boete van f500.tegen zich eisen of 1 maand hechtenis. D. J. S. f400— en G. L. F. f150— of 14 dagen hechtenis en 14 da gen voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Mr. Barnasconi, die optrad als raadsman van de gemeente vond dat de zaak erg hoog was opge schroefd. De zaak had ernstig kunnen zijn, wanneer er opzet in het soël was geweest. Het ge val vond spreker zo simpel mo gelijk. Men heeft eenvoudig ver geter» de goedkeuring aan te vra gen. Uit niets blijkt, dat men met opzet de overheid heeft ge negeerd. aldus spreker. Men heeft niets eigenmachtigs ge daan, doch steeds voeling gehou den met de verschillende instan- ties.^ Spreker kwam tot de con clusie. dat hier een onvrijwillig verzuim is gepleegd, en vond de boete van f50.000 onbegrijpelijk. Ook waren volgens spreker de directeur en de architect van de gemeente niet aansprakelijk en düs niet strafbaar. Spreker vroeg hiervoor dan ook vrij spraak. Uitspraak over 14 dagen. Mej. Mabelle Cutter viert haar tachtigste verjaardag door voor haar huis in de staat New Hampshire (V.S.), languit liggend op een slee, de heuvel af te glijden. „Ik heb maling aan mijn waardigheid", zegt ze. Toen ik er 70 jaar geleden mee begon, deed ik het net zo en ik ben niet van plan door een „waardige" houding mijn plezier te bederven. 's GRAVENHAGE (ANP) Over de kwestie van de Paters kerk te Huissen vernemen wij nog dat de paters opdracht heb ben zich in deze zaak strikt neu traal te houden. De verwijderde deur, die in de loop van Zondag is teruggevonden, is er nog de zelfde avond met eigen krachten ingezet, dichtgespijkerd en met balken ondersteund, zodat het niet goed meer mogelijk zal zijn haar van buiten te openen. Reeds in de loop van de vorige week is herhaaldelijk door vol wassen dorpelingen getracht, te- felijk met de misdienaars de erk binnen te glippen De prior, die nog slechts twee weken in het klooster is, heeft daarom voor de aanvang der H.H. Mis sen zelf de wacht betrokken om dit te verhinderen. Deze week is dit niet meer nodig geweest. Wij vernemen nog, dat de ver houding tussen de paters en de parochiegeestelijkheid niet slecht was. Iedere week assisteerden er paters in de parochiekerk. De officier van Justitie te Arn hem mr. J. E. Th. C. baron Speyart van Woerden deelde ons desgevraagd mede, dat naar aan leiding van de gebeurtenissen in Huissen bij hem geen aangifte is binnengekomen, noch wegens wederrechtelijk binnendringen, noch wegens vernieling. Daar er van de zijde van Justitie in deze geen instructies zijn ontvangen, en er zijns inziens nog geen sprake was van ernstige ordever storing, is er voor hem momen teel geen reden tot het treffen van enige bijzondere maatregel. Men moet, zo zeide hij ons, deze actie in Huissen zo'n beetje zien in het licht van vorige acties waarbij b.v. uitgaande van een gemoedelijke animositeit tussen Huissenaren en Arnhemmers door de eerstgenoemde bloemen werden neergelegd bij het stand beeld van Karei van Gelre. Mis schien doen de katholieke Huis senaren er goed aan eerst eens af te wachten wat het effect zal zijn van hun beroep op Z. H. de Paus, zo voegde hij hieraan toe. PARIJS, 8 Jan. (A.P.). Auriol heeft de socialistenleider Pineau verzocht een nieuwe re gering te vormen. De gezette, enigszins somber kijkende Pi neau, die vroeger op een bank gewerkt heeft, is een brillante student geweest. Hij is vakbonds bestuurder en tijdens de oorlog was hij actief in de ondergrondse i werkzaam. Na de bevrijding was hij minister voor de voedselvoor ziening onder generaal de Gaulle. Later werd hij minister voor openbare werken. Hij is 47 jaar oud. Pineau verklaarde, dat hij pre sident Auriol Woensdagmorgen zal meedelen of hij een poging kan doen aan het verzoek gevolg te geven. Volgens Reuter zal, ingeval Pineau niet zou slagen, waar schijnlijk de Gaullistische leider Jacques Soustelle worden aan- fezocht. Dit zou echter eerder edoeld zijn om aan te tonen, dat een regering met gaullisten prematuur, zo niet onmogelijk is. Men verwacht, dat hierna Mendes France, de leider van een minderheid in de radicale partij, aan de beurt zal zijn. Auriol zou zidh eventueel tot deze politicus wenden om de sterkte van de groeiende onte- VIJF ONDERDIRECTEUREN BIJ DE K.L.M. BENOEMD Met ingang van 1 Januari 1952 zijn bij de Koninklijke Lucht vaart Maatschappij N.V- de vol gende benoemingen gedaan. De heer V. H. L. Dubourcq werd be noemd tot onderdirecteur west- groep. de heer Th. M. van Erp tot onderdirecteur administratie, Mr. A. H. van Gelder, tot onderdirec teur financiën, de heer J. C- van der Kloot tot onderdirecteur mid dengroep en de heer B. G. van Os van Delden tot onderdirecteur Oostgroep. ROTTERDAM „Mijn overleden vader, die textielagent geweest is, was nog grote partijen textielgoederen wachtende uit het buitenland en ook in ons land zit nog het een en ander". Zo ongeveer moest de 42-jarige J. S. uit Schiedam tegen een zekere B. D„ textielhandelaar te Rotterdam, hebben gezegd. De Schie- damse stond gisteren voor de Rotterdamse rechtbank terecht, want B. D„ die interesse in de textielgoederen had getoond op grond van het bovenstaande, zou haar circa f 50.000.hebben gegeven, zodat zij daarmee ïnklaringsrechten en belasting kon beialen. De goederen heeft hij nooit ge zien, zo getuigde D. en hij was erg gedupeerd door deze „handel" Verd. zou nogal royaal van het geld hebben geleefd, want zij woonde enige tijd in hotels in Den Haag en Breda. „Het is niet ten laste gelegd," merkte de president mr. Reuder op, „maar U heeft nog allerlei andere oplichtingen ge pleegd: goederen gekocht en niet betaald." De vrouw bekende. Het reclasseringsrapport sprak over haar als het type van de fan tastische leugenaarster. Vier jaar geëist. „Een van de grootste oplich tingen, die we de laatste tijd hebben gehad en de gevolgen wa ren heel erg voor D.. die 'n solide zakenman is," zo begon de Offi cier van Justitie zijn requisitoir. D- is niet alleen zijn eigen ver mogen kwijt doch hij had ook geld van zakenrelaties geleend. Het geld is aan feesten en taxiritten weggegaan, zo vervolgde de Offi cier, die tenslotte een gevange nisstraf van vier jaar met aftrek eiste. Haar moeder, de 75-jariige C. M. van R. uit Schiedam, die geld van haar dochter zou hebben aangenomen, was heling ten laste gelegd- Zii had ruzie met haar dochter gehad, vertelde zii van morgen. ,.U moet U er niet mee bemoeien," was haar gezegd. De bedragen, die zii had gekregen, varieerden van f 10 tot f25. „Als mijnheer D. wijzer was geweest, was het nooit zover ge komen," merkte de 75-jarige op, dóe even later in de verdachten- bank zat te snikken. Tegen haar eiste de Officier van Justitie, die haar niet zo onschul dig kon zien, want ook zii had in het hotel in Breda gelogeerd, 'n gevangenisstraf van een maand. De koopman S., de derde, die terecht stond, waseveneens heling ten laste gelegd, omdat hij geld van verdachte J. S- had aangeno men. Hij had niet begrepen van welke transactie het geld afkom stig was verklaarde hij. Een gevangenisstraf van tien tien maanden eiste de Officier tegen hem- Uitspraak over veer tien dagen in deze zaken. Blijkens een mededeling van het landeliik Verbond voor Mid den- en Kleinsigarenfabrikanten wordt naar een weg gezocht om tot sanering van de sigaren fabricage te komen. Een hiertoe door het verbond uitgewerkt plan wordt op het ogenblik met overheid en vak groep besproken. Dit plan behelst een vrijwillige sanering door een vorm van „uit koop" van een aantal kleine fa brikanten. Men hoopt vijfhonderd hunner hiervoor te winnen. (Van een onzer verslaggevers) Er worden thans stappen on dernomen op hoog niveau om het de ex-kapitein R. P. P. Wes- HARDE WIND EN KOUDER (Van onze weerkundige medewerker) Even leek het er geduren de het week-end op of er een eind zou komen aan het wisselende weer van de laat ste tijd. Er ontwikkelde zich nl. boven midden Europa een zeer krachtig hogedrukge- bied. Daar het hoog echter geen neiging vertoonde zich ook naar Scandinavië te ver plaatsen betekende deze hoge barometerstand in ons land nog geen vorst. Integendeel, want vanuit Frankrijk werd zelfs warme lucht aange voerd, hetgeen hier hoge temperatuur met nevel en motregen veroorzaakte. On dertussen zijn gisteren de barometers hier weer snel gedaald, Terwijl tevens de wind in kracht toenam. Het ivax. verplaatste zich naar het Zuiden en ten Noorden hiervan bevindt zich nu een krachtige Westelijke lucht stroom. Het frontsysteem hierin zal ons vandaag nog wat regen brengen met veel wind. Na de koufront passa- re kunnen zich nog enige buien vormen terwijl iets verder achter het front lucht wordt aangevoerd die een lanmerkelijk lagere temp. heeft. Het zal dan ook vooral morgen kouder worden. Naar vorst ziet het echter nog steeds niet uit. LOTISICO-TREKKING Bij de 59e eigen trekking van de N.V. Lotisico vielen de navolgen de hoge prijzen. 100-000 op no. 16063; 50.000 op no. 16833; 25.000 op de no's 7433; 2285; 12364. De premie van f30.000 op de laatst getrokken hoge prijs. Een dui zendje viel samen met de premie van f 3.000 op het laatst uitkomen de nummer en wel 2266- ECONOMISCH ACCOORD BELGRADO-WASHINGTON BELGRADO, 8 Jan. (A.P.). Vandaag is hier een economisch accoord tussen de V.S. en Joe goslavië ondertekend. Dit accoord, dat van gelijke strekking is als die, welke de V.S. met andere landen, die van de Amerikaanse hulp profiteren, hebben getekend, is bedoeld om de economische stabiliteit van Joegoslavië te bevorderen en „de wederzijdse veiligheid en de in dividuele en collectieve verdedi ging tegen de agressie te ver sterken". NIEUW WERELDRECORD 3000 METER DAMES Bij de dameswedstrijden te Alma Ata heeft mej. Sjukova de 3000 meter gereden in 5 min. 22.2 sec. noteerde. Oude wereldrecord was 5 min. 22.2 sec. terling mogelijk te maken Maan dagavond in de Haagse Dieren tuin een spreekbeurt te vervul len. Mocht onverhoopt zijn over komst onmogelijk zijn, dan zal in ieder geval zijn stem te horen zijn. Westerling, die momenteel voor korte tijd in de omgeving van Parijs vertoeft, zal spreken over de achtergrond van de actie- Bandung en tevens de figuur van generaal Spoor belichten. De titel van zijn speeoh is „Ik klaag aan". Dit heeft de heer B. Boelhouwer, rechterhand van Westerling, gistermiddag op een persconferentie verklaard. De heer Boelhouwer, die ver klaarde vannacht teruggekeerd te zijn van een bespreking met Westerling, deelde verder mede dat Westerling een paspoort heeft op naam van een ander. Ten overstaan van de pers heeft de heer Boelhouwer, voor zitter van de Ned. Volksunie en tevens sprekend uit naam van de landelijke organisatie Oud- illegale strijders en kapitein Westerling, wat sensatie gestrooid door een pamflet van 15 pagina s als proclamatie aan het Neder landse volk aan te bieden. Deze pagina's gestencilde lectuur be vatten een aantal wensen, die in Nederland en Indonesië moe ten worden verwezenlijkt en tegelijkertijd het sein voor een nieuwe actie-Westerling. In Indo nesië zal deze actie een min of meer illegaal karakter dragen. In Nederland zal geheel langs legale weg getracht worden de wensen te verwezenlijken. vredenheid over de Franse bui tenlandse politiek in het Atlan tische Verdrag en in Indo-Ghina te onderzoeken. Mendes France heeft nl. verklaard, dat de Franse bewapening in Europa niet kan samengaan met de strijd in Indo- Ohina en dat inflatie gevaarlijker voor de defensie is dan een ver traging in de bewapening. SEPT ILES (Quebec), 8 Jan. (Reuter). Gisteravond is de helft van het 3600 inwoners tel lende Canadese stadje Sept lies aan de St. Laurence afgebrand. Vanmorgen vroeg laaide het vuur, dat men onder controle dacht te hebben, weer op. In een opslagplaats ontploften zuurstof- flessen en de vlammen laaiden dertig meter hoog. De brand dreigt zich nu uit te breiden naar verscheidene grote olietanks in de nabijheid. Met behulp van bulldozers werpt men banken sneeuw op om de brand in te perken. Er is geen bluswater; de St. Laurencebaai ligt diohtgevro- ren. Er heerst een temperatuur van 25 graden onder nul. De burgemeester van Sept lies heeft de noodtoestand afgekon digd. Ouden van dagen en kinde ren zijn in de afgelopen nacht geëvacueerd. Een ooggetuige verklaarde, dat gisteren in enkele minuten tijd een warenhuis, een grote garage en een deel van het stadhuis m brand stonden. De hitte was zo intens, dat men niet rechtop in de hoofdstraat kon lopen. De mensen kropen op hun buik langs de grond om hun huizen te be reiken en te redden, wat er te redden viel. Er zijn geen mensen omgekomen. Tijdens de weekmarkt te Vee- nendaal rekende de landbouwer van Ginkel van de Dwarsweg met een veehandelaar af voor geleverde varkens en ontving een bedrag van f 2600. Thuisgekomen legde v. Ginkel de „knip", met het grote bedrag aan geld, op een tafel in de keu ken, toen even later zijn echtge note binnenkwam en een hand vol aanmaakhout op de beurs wierp. Een ogenblik later werd het hout met de beurs opgeno men, om de kachel aan te maken. De landbouwer kwam echter spoedig terug en ontdekte met schrik wat was geschied. Het vuur was spoedig gedoofd, doch het meeste geld was reeds een prooi der vlammen geworden. De Nederlandse Bank werd op de hoogte gebracht en de recher che heeft de geheel verkoolde inhoud van de kachel meegeno men, om dit aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. LISSABON, .8 Jan. (Reuter). Dinsdag is officieel te Lissabon meegedeeld, dat men een samen zwering tegen het huidige Por tugese regiem heeft ontdekt. Een aantal personen is gearresteerd. OSLO, 8 Jan. (A.P.). Zes mijnwerkers zijn het slachtoffer geworden van een hevige explo sie in de kolenmijn Store Norske op Spitsbergen, het Noorse Pool- eiland. Drie andere mijnwerkers werden zwaar gewond. Het hoofdkwartier van de mijn in Oslo deelde vandaag mede, dat de ramp gistermorgen plaats vond. Een paar reddingsploegen, die de doden en gewonden na vijf uur zwoegen naar boven brachten, werden zwaar gehin derd door de verstikkende dam pen. 's GRAVENHAGE Gister morgen werd door de rechtbank te 's Gravenhage uitspraak ge daan in de civiele procedure, die door een negental voormalige leden van het Zuid Nederlands Toneel aanhangig was gemaakt tegen de leider van het Zuid Nederlands Toneel, de heer Pierre Balledux. Enkele weken geleden werd door de raadslieden van beide partüen, aan de rechtbank een uitvoerige uiteenzetting gegeven over deze zaak, die de kanton rechter te 's Gravemhiage reeds in 1950 te beoordelen kreeg. Interne verwikkelingen bij het Zuid Nederlands Toneel, waarbij een faillissementsaanvrage in de lucht hing en een aantal spelers in September 1949 ontslagen werd, leidde er toe dat deze spe lers, die zich benadeeld gevoel den, een civiele procedure aan hangig maakten bij het kanton gerecht in Den Haag, waarbij verzocht werd het gegeven ont slag ongedaan te maken. De kantonrechter wees deze vorde ring echter af. Het faillissement van het Zuid Nederlands Toneel werd aan gevraagd en de bedoeling was, aldus deze raadsman om onder andere leiding een hernieuwd toneelgezelschap op te bouwen. De faillissementsaanvrage, die buiten de heer B. was omgegaan, zou op touw zijn gezet door lie den die B. „de das om wilden doen" en toen de heer B. hier van hoorde ontsloeg hij op staan de voet een aantal spelers. De rechtbank deed gistermor- p— uitspraak in deze zaak en bekrachtigde het vonnis dat door de kantonrechter in Den Haag in deze zaak gewezen is en veroor deelde appellant tot betaling van de kosten van dit geding. Boskoop 8 v. Laguaira-Cura- gao; Graveland 7 v. Rio de Ja neiro; Hydra 8 v. A'dam te Bre men; Limburg p. 7 15 u. Gibral tar; Salland 7 v. A'dam te Buenos Aires; Stad Breda 9 ca. 24 u. Hoek v. Holl. verw. v. Narvik; Stad Haarlem 9 ca. 22 u. Hoek v. Holl. verw.; Annenkerk 8 v. Aden-Suez; Coryda (T) 7 v. Cu- ragao-Auckland; Haarlem 8 te Curagao; Hestia 8 v. Barran- quilla te Curagao; Sibajak 7 440 m. NO Willemstad; Waterman 7 420 m. ZO Socotra-Aden; Ce- ram 7 v. Alexandrië-Genua; In- drapoera p. 7 Gibraltar-Marseil le; Kota Agoeng 6 v. Halifax. Boston; Mataram 7 v. Djeddah- Suez; Oranje p. 7 nm. Perim- Colombo; Oranjefontein 8 Kaap stad verw.; Prins Maurits p. 7 Gibraltar; Raki 7 v. Algiers- Port Said: Rempang 7 v. Surba- jaz-Probolinggo; Roepat 8 urn. te Surabaja; Ruys 7 v. Manilla- Singapore; Talise 8 te Balikpa- pan; Willem Ruys 7 dw Lissa bon; Willemstad 7 te Madeira.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3