Maximaal 600 gld. rijkssubsidie voor schilderwerk in de winter Voorname post op het Pentagon in handen gelegd van een vrouw 35 pet van arbeidslonen en sociale lasten Nederlandse korporaal misdroeg zich in Zweden IreneOldendorff" is niet op een mijn gelopen BANDJIR OVER JAVA President Truman herontdekte de ontdekking van Roosevelt RADIO Nog vóór moeder iets wist en nog vóór va der Janneman verbood om zelfs maar één dropje te eten, gebeurde er iets heel bijzonders. Wat dan wel? Het begon met een sleutel, een sleutel van drop na tuurlijk weer. Janneman zag hem in Dorus' winkel- Naar wij vernemen Noors viertal voor de winterspelen ANNY LEDERER WERD MINISTER ROSENBERG BEURSOVERZICHT Eis: twee en een half jaar gevangenisstraf HET HUISJE VAN DROP door Leo Broeksmit PAGINA 4 WOENSDAG 9 jANUARI 1952 Ter bestrijding van de winterwerkloosheid in het schildersbedrijf heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in be ginsel besloten aan opdrachtgevers van schilderwerk, dat in de wintermaanden wordt uitgevoerd, subsidie te verlenen, zo wordt van de zijde van het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting medegedeeld. Neg deze winter zal met een proef worden begonnen. Op drachtgevers kunnen tot 1 Maart 1952 subsidie aanvragen voor schilderwerk. Deze gesubsidieerde werken moeten uiterlijk op 31 Maart 1952 gereed zijn. Het sub sidie is voor deze proef vastge steld op 35 pet. van arbeidslonen en sociale lasten, hetgeen voor normaal schilderwerk neerkomt op 20 pet. der totale kosten. De omvang van werk, dat voor subsidie in aanmerking komt, is voorlopig vastgesteld op f 600. het staat hierbij opdrachtgevers vrij enige kleine werken te com bineren tot hef minimum van f 600.—. Een deel van de te werk te stellen arbeiders zal door be middeling van de Gewestelijke Arbeiidsbureaux betrokken moe ten worden. De regeling geldt niet voor schilderwerk in de nieuwbouw en evenmin voor Rijkswerken. Mocht de proef slagen, dan is het aannemelijk, dat de minister in het volgende seizoen de rege ling van kracht zal verklaren voor de maanden November, De cember, Januari en Februari. De uitvoering van de regeling is in handen gelegd van de Rijksdienst voor de uitvoering van werken (DUW) en is geba seerd op de medewerking van de Bedrijfsraad en Vakgroep Schil dersbedrijf. Uit deze organisatie was reeds voortgekomen de commissie- Mebesal, welke tot taak heeft de sanering van het schildersbedrijf te bevorderen. Deze commissie zal thans onder verantwoordelijk heid van Bedrijfsraad en Vak groep de DUW bijstaan in de uitvoering van de regeling. De schilderspatroons zijn door Mebesal over de regeling inge licht, zodat opdrachtgevers, die in aanmerking willen komen voor een subsidie in door hen op te dragen schilderwerk, alle inlich tingen van deze patroons kunnen verkrijgen. (Het adres van de commissie- Mebesal is: Mauritskade 33b, te 's Gravenhage, tel. 111712). Weense gemeenteraad weigert subsidie Stephansdom WENEN (K.N.P., 7 Januari 1952) De gemeenteraad van Wenen, waarin communisten en socialisten de meerderheid heb ben, heeft geweigerd in te gaan op een voorstel van de Katholie ke gemeenteraadsleden om een subsidie van één millioen Schil ling te verlenen aan de restaura tie van de Stephansdom. Tijdens de debatten wierpen communis tische sprekers hun Katholieke collega's voor de voeten, dat zij een „op zich goede kwestie" wil den misbruiken voor een publie ke actie en provocatie. PATER WERENFRIED v. STRAATEN NAAR WENEN WENEN (K.N.P.) Pater Werenfried van Straaten, de lei der van Oostpriesterhulp, zal zich van 9 tot 14 Januari te We nen bevinden om daar te spre ken over het probleem der vluch telingen. Hij zal tijdens zijn spreekbeurten voornamelijk het aspect van de zielzorg onder de ontheemden behandelen. hebben onder auspiciën van de Stichting voor Culturele Samen werking en met medewerking van het gemeentebestuur van Amsterdam 180 studenten uit Indonesië, Suriname en de Ned. Antillen een bezoek gebracht aan de Stadsschouwburg en Circus Strassburger; wordt over enkele dagen de burgemeester van Sydney, I. C. O'Dea, op Schiphol verwacht. De gast zal een bezoek brengen aan het gemeentebestuur van Am sterdam, aan de Philipsfabrieken en andere bedrijven; zal het Zondag 13 Januari 60 jaar geleden zijn, dat het echt paar J. B. Dietz-Tesink te Wor- mervecr in het huwelijksbootje stapte; heeft de burgemeester van Utrecht, ter gelegenheid van de Jan van Riebeeckherdenking, een boodschap gestuurd naar het ge meentebestuur van Natal; heeft de Officier van Justitie te Amsterdam 10 maanden gevan genisstraf geëist tegen de kunst handelaar S.K. uit Dieren, die er van beschuldigd werd twee schil derijen te hebben verduisterd. Het is vrijwel zeker, dat Hjal- mar Andersen, Roald Aas, Sverre Haugli en Yngvar Karlsen Noor wegen zullen vertegenwoordigen op de Olympische sohaatskam- pioenschappen. Ze bereikten de vier eerste plaatsen in de selec tiewedstrijden voor de Noorse rijders, 'waarvan gisteren de tweede ronde gehouden werd. Andersen won onder slechte weersomstandigheden en met een gesteldheid van het ijs, die ook verre van ideaal was de 1500 meter in een tijd van 2.27.6 met op de tweede plaats Yngvar Karlsen op 0.3 sec. en als derde Roald Aas. Op de 3000 meter maakte Aas met 5.01.5 de beste tijd, gevolgd door Andersen en op de derde en vierde plaats samen Yngvar Karlsen en Sverre Haugli. Afgaande op de resultaten van het vorig jaar mag men aanne men, dat Andersen en Haugli voor de 10.000 meter worden aan gewezen. De andere rijders zijn nog niet bekend. PROGRAMMA DONDERDAG 10 JANUARI HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 AVRO. 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgym nastiek; 7.30 zendersluiting; '9.00 nieuws; 9.10 morgenwijding; 9.25 gram. muz.; 9.30 „De Groente man"; 9.35 waterstanden; 9.40 gram. muz.; 10.50 voor de kleu ters; 11.00 gevar. programma door amateurs; 11.50 „De kerk in het Amerikaanse leven", inter view; 12.00 Metropole orkest; 12.25 in 't spionnetje; 12.30 land en tuinbouwmededelingen; 12.33 orgel en piano; 12.50 financieel weekoverzicht; 13.00 nieuws; 13.15 mededelingen of gram. muz. 13.20 dansmuziek; 13.55 U kunt het geloven of niet"; 14.00 voor de vrouw; 14.45 gram. muz.; 15.00 voor de zieken; 16.05 her sengymnastiek; 16.30 zenderslui ting; 18.00 nieuws; 18.15 voor de jeugd; 18.40 Surinaamse volks muziek; 18.55 voor de kinderen; 19.00 „Gesproken brief uit Lon den"; 19.05 „Mankracht voor de luchtmacht", causerie 19.15 gram. muz.; 19.40 Ronde Tafel Parle ment; 20.00 nieuws; 20.05 AVRO- allerlei en gram. muz.; 20.30 Concertgebouworkest; (21.05 21.20 „De drie vragen", hoorspel; 21.2021.30 gram. muz.); 22.20 gram. muz.; 23.00 nieuws; 23.15 sportactualiteiten; 23.3024.00 gram. muz. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV. 7.00 nieuws; 7.15 morgengebed en liturgische kalender; 7.30 zen dersluiting; 9.00 nieuws; 9.10 voor de huisvrouw; 9.40 „De Windroos", klankbeeld; 10.00 ge wijde muz.; 10.30 morgendienst; 11.00 voor de zieken; 11.45 gram. muz.; 12.00 angelus; 12.03 gram. muz.: (12.3012.33 land- en tuinbouwmed.); 12.55 zonnewijzer 13.00 nieuws en kath. nieuws; 13.20 lichte muziek; 13.35 zang en piano; 14.00 gram. muz.; 14.45 voor de vrouw; 15.15 gram. muz.; 15.30 pianorecital; 16.00 Bijbelle zing; 16.30 zendersluiting; 18.00 nieuws; 18.15 voor de jeugd; 18.40 „Op de Stelling"; 18.50 gram. muz.; 19.05 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord"; 19.20 verzoekpro gramma; 19.40 radiokrant; 20.00 nieuws en weerberichten; 20.10 gevarieerd programma; 22.15 bui tenlands overzicht; 22.35 gram. muz.; 22.45 avondoverdenking; 23.00 nieuws; 23.1524.00 gram. muz. (Van onze correspondent) NEW-YORK De vader van Anny Lederer, een Hongaar die in het begin van de twintigste eeuw geen reserve-officier kon wor- den, omdat hij jood was, zal zich wel nimmer de carrière van zijn dochter hebben durven voorstellen. Want Anny Lederer is de meisjesnaam van niemand anders dan van mrs, Rosenberg, de vrouw die als onder-minister van Oorlog een belangrijke rol speelt in de herbewapening van de Verenigde Staten. Eerst onder Marshall en nu onder Lovett zwaait ze op het Pentagon de scepter. Zelfs haar politieke tegenstanders ontkennen de talenten van deze vrouwelijke minister niet. De Lederers zijn omstreeksop dit speciaal gebied was zij 1910 naar de States geëmigreerd en na enkele jaren viel het op, hoe snel Anny zich in haar nieuwe vaderland wist te assimi leren. Toen Amerika besloot deel te nemen aan de eerste wereld oorlog verliet ze de school, waar ze nog een paar jaar had moeten studeren voor haar eindexamen. In plaats van in een schoolbank kon men haar toen vinden achter een tafel in een der wervdngs- bureaux voor New-York. 18 jaar oud trouwde Anny, maar haar werk voor het leger ging door. En toen in 1918 er niets meer te werven viel, keerde zij met de trouwring aan haar vinger terug naar school om de cursus, die een paar jaar tevoren was afge broken, nog even af te maken. Mevrouw kreeg weldra via de Democratische Partij een baantje in het stadsbestuur van New- York. Het was het begin van een belangrijke carrière. Dank zii F.D.R. De talenten van Anny Rosen berg ontgingen ook F. D. Roose velt niet. Toen de grote Presi dent eenmaal op het Witte Huis troonde, werd ze dan ook al spoedig een zeer gewaardeerd lid van zijn Braintrust. Vooral in Roosevelts New Deal speelde mrs. Rosenberg een grote rol en AMSTERDAM, 8 Jan. Ont wikkelde de markt zich gisteren, voornamelijk onder invloed van de betere stemming voor Indone sische waarden, niet ongunstig, vandaag viel er eigenlijk geen bepaalde tendens te bespeuren. Van de speciale fondsen trok ken aandelen Indonesische spoor (omzet gisteren f 86.000) maar weinig belangstelling. Alleen in de eerste tape werden enkele stuks verhandeld op circa 13% (14). Aandelen Ford bleven ook vandaag ongenoteerd. De stook- divideniden Ford (overeenko mende in waarde met een half aandeel) waren f112 tegen giste ren f110, een licht herstel dus na de reactie van gisteren. De laat ste notering van de aandelen was 260. De ontslagaanvrage voor 100 man en de kans dat er nog 100 man geen emplooi meer zullen kunner» vinden, heeft een minder gunstige indruk gemaakt. Cultures wisten zicih vandaag na een aarzelende opening ge makkelijk te handhaven. HVA bleef boven pari, nl. 100% en ook de meeste tabak, en rubber- waarden sloten goed prijshou dend. Bij de industriepapieren waren vooral de nieuwe aande len Unilever licht aangeboden. Geheel onbegrijpelijk is dit niet, daar deze aandelen a.s. Donder dag moeten worden volgestort. De overige industrie aandelen en ook de sciheepvaartpapieren waren nauwelijks prijshoudend tot iets luier. Staatsfondsen on veranderd voor de guldensfoeleg- gingen en een fractie hoger voor de dollarobligaties, dit laatste in overeenstemming met het agio dat aantrok tot 9%%. Aandelen Walviscihvaart, die wegens de niet ongunstige vangstberidhten gisteren reeds een kleinigheid beter waren, stegen vandaag tot 94%. in dc vooroorlogse jareh een der hardwerkendste democratische functionarissen. De dood van de F. D. R. bracht haar tijdelijk op de achtergrond, maar in het be gin van het vorig jaar herinnerde Truman zich de energieke vrouw. Toen Amerika's snelle herbewa pening uitbreiding van het getal van Marshall's naaste medewer kers vereiste, werd mrs. Rosen berg onder-minister van Oorlog. Truman kaatste alle kritiek terug door te wijzen op het bijzondere organisatie-talent dat de nieuw benoemde bezat. Tot haar felle tegenstanders bleef o.m. generaal Mac Arthur behoren. Men mene nu niet dat deze vrouw, geplaatst op een der meest mannelijke posten ter we reld, tot de ministersrang is op geklommen ten koste van haar vrouwelijke eigenschappen. Een enkele maal liet deze onder minister haar hart zelfs zo luide meespreken, dat de heren in Washington erdoor in verlegen heid geraakten. Dat gebeurde in November j.l„ toen mrs. Rosen berg in Korea het front bezocht. Zij geraakte zo onder de indruk van de ontberingen, welke de mannen in de voorste linies le den, dat ze de belofte deed: „Nie mand zal voor de tweede maal een verschrikkelijke Korea-win ter behoeven mee te maken." Er waren echter heel wat mariniers die in 1950/51 Korea in de winter hadden leren vrezen, van wie wel vast staat dat ze niet vóór Mei kunnen worden afgelost. Witte Huis en Pentagon hebben mrs. Rosenberg de ijdele belofte echter gaarne vergeven. Het werk dat ze op Korea ver richt heeft, om het moreel van de troepen te verbeteren, wfeegt ruimschoots op tegen die spon tane, maar op het ogenblik nog niet te realiseren verzekering. 's GRAVENHAGE Als chauf feur van de Nederlandse militaire attaché heeft de korporaal L. H. S. uit Den Haag zich in Stock holm en elders in Zweden mis dragen. Hij trad op als „harten breker" en „officier", troggelde Zweedse meisjes horloges en 'n draagbare radio af en bestal ten slotte zijn hospita. Bovendien maakte hij misbruik van de auto van de attaché, ver kwanselde een leren militaire jas en motorhandschoenen, verzuim de dienst in Stockholm en meld de zich bij terugkomst te laat aan zijn kazerne. Bij aankomst in Den Haag belde hij van het station op of iemand hem met een auto kon afhalen. Hetgeen geschiedde per.... arrestantenwagen. De krijgsraad te velde veroor deelde S. wegens diefstal e.d. tot twee jaar gevangenisstraf met ontslag uit de militaire dienst. In beroep voor het hoog mili tair gerechtshof verzocht S. om vermindering van, deze straf. De fungerend advocaat-fiscaal mr. J. Zaayer vond de aan beklaagde opgelegde straf echter onvol doende, omdat de feiten in het buitenland in een vertrouwens positie waren gepleegd en al een heel slechte reclame voor ons land waren. Hij vorderde twee jaar en zes maanden gevangenis straf. De verdedigster van S. voerde als verzachtende omstandigheid aan, de nare familie-omstandighe den, waarin S. opgroeide. Zij ver klaarde met instemming van be klaagde, dat deze zijn houding van moreel zwakkeling en lafaard die „groot wilde doen'thans dui delijk inziet. S. had reeds geïn formeerd of er een „strafpeloton." op Korea was om zijn misdragin gen goed te maken. De advocate riep de clementie van het Hof in en verzocht voor deze 23-jarige jongeman een straf, die hij in de jeugdgevangenis te Zupthen zou kunnen doorbrengen, aangezien hij daar een vak kan leren. De uitspraak van het Hof valt op 29 Januari. Houden jullie ook zoveel van drop? Toch niet zoveel als Janneman, is 't wel? Janneman at te veel drop. Haast altijd had hij zoutjes in zijn broekzak en zei je: „Janneman, steek je tong eens uit", dan zag je een roet-zwarte lap! Hoe hij steeds aan die dropjes kwam? Elke mid dag na schooltijd ging hij manke Dorus, de petro- leumman, helpen. Dorus duwde het karretje en Jan neman droeg de kannen met petroleum naar de hui zen toe. Soms waren de kannen erg zwaar. Dan moest hij ze onderweg even neerzetten en met de ande re hand weer opnemen, maar ten slotte leverde hij zijn vrachtje toch keurig af. Dorus was wat blij, dat hij zo'n trouw knechtje Ihad. Voor beloning mocht 'Janneman wat lekkers in iDorus winkeltje uitzoeken, wanneer ze terugkwamen. Dorus had een winkeltje, waar snbep én petroleum |verkocht werden. Aan de ene kant stonden de kan nen met „de beste petro- lie" zoals Dorus ze noemde en aan de andere kant had je de bakken met dropjes, suikertjes, pepermunt, koek en toverballen. „Hè tover ballen", denk je misschien, „die zou ik vast en zeker memen, als ik Janneman Iwas." Maar nee, meestal :oos Janneman geen tover- allen uit. Drop vroeg hij, grote ruiten, waar met dui delijke letters „zout" op- Stond, knoopjes of katjes. 'Als je Janneman wilde tracteren kon je hem het beste drop geven. Laatst op fzijn verjaardag vroeg hij nog, of er eigenlijk geen droptaart was Het wordt werkelijk te erg met dat drop van Jan neman", zuchtte moeder tot vader en die knikte. „Ik ga hem nog eens verbieden om zelfs maar één dropje in zijn mond te steken", zei hij streng, doch moeder gaf geen antwoord: „Ik wou, dat ik maar iets anders wist," dacht ze, ,,'n middel tje om Janneman van. die drop af te helpen." in de huizenrij beneden zich had kunnen vinden. Maar Janneman dacht niet eens aan het huisje van zijn vader en moeder. Hij was veel te nieuwsgierig naar dat andere huisje: 't huisje van drop. Ach, wat was dat huisje leuk! Janneman kwam er niet op uitgekeken, toen hij met de sleutel voor de deur stond. Het huisje was helemaal opgebouwd uit kleine zoutjes. De luiken tje liggen, toen ze ver moeid met het petroleum- karretje waren teruggeko men. „Die zou ik graag willen hebben", zei hij en vragend keek hij Dorus aan. „Vooruit dan maar", antwoordde Dorus, „er is er maar eentje van, maar jij mag hem hebben". Dolgelukkig liep Janne- ipón met zijn sleutel naar huis. „Eens kijken, of die sleutel ook op mijn mond past", lachte hij. Hij bracht hem naar zijn mond, maar ineens kon zijn arm niet verder. Het leek wel, of de sleutel hem tegenhield. „Hela", hoorde Janneman een stem zeggen, ,Jk pas niet op je mond, ik ben voor het slot voor het huis je van drop". „Hè?" Ver baasd liet Janneman zijn arm weer zakken. De sleu tel had gesproken, dat kon niet anders. En wat had hij gezegd? Dat hij op een huisje van drop paste! „Lieve beste sleutel, breng me alsjeblieft naar dat huisje van drop", smeekte Janneman, „dat zou ik toch zo graag eens zien. De sleutel antwoordde niet, maar hij had hem heus wel verstaan. Ineens schoot hij de lucht in en Janneman, die hem in zijn knuist knelde, ging mee. Hij vloog zo vlug voort door het luchtruim, dat hij zijn eigen huisje niet eens van de venstertjes waren van wybertjes, evenals de deur. Op die deur zat een knoopjesdropje bij wijze van knop en daaronder zat het slot Hij stak de sleutel er in en meteen sprong de deur open. Het was een huisje zonder gang en Janneman stond dus ineens in het ka mertje. Gebukt kon hij er net in staan en o, wat was alles er klem. Janneman zag een rond tafeltje van duimdrop, een gemakkelijk leunstoeltje met verende kussens van jujubes, een bedje met een sprei van drop veters eneen kaat je met dropbrood, drop koekjes en droptaart. „Droptaart, droptaart!" juichte Janneman, „zie je wel, dat er droptaart be staat". Hij wachtte niet lang en hapte gretig in de taart, die met roosjes van drop versierd was. „Hè, dat smaakt", zuchtte hij en voor hij het wist, had hij ook nog een paar drop- koekjes opgegeten. Je raadt waarschijnlijk al, hoe het ging? Janneman was weer aan het drop eten. Na de dropkoekjes kwam het dropbrood en toen dat op was, probeerde hjj, hoe het ronde tafeltje smaakte. Als je eenmaal aan het drop snoepen bent, kun Je er haast niet mee ophouden. Janneman at obk de hele tafel op en daarna smulde hij van de jujubes in het leunstoeltje. „Ach, als de kussens er uit zijn, kan het stoeltje eigenlijk geen dienst meer doen", zei hij toen. Ook het leun stoeltje verdween in zijn mond en pas toen er geen meubelstuk meer in de ka mertje stond, had Janne man genoeg.-Ik moest nu maar eens naar huis gaan, dacht hij, maar o wee, waar was de sleutel? Zon der sleutel kon hij de weg naar huis niet terugvinden. De sleutel zat nog buiten in het sk>t en de deur was dicht! OeioeP*, zei Janneman, „hoe kom ik er nu uit? Ik kan vannacht toch niet hier blijven? Wat zou den vader en moeder onge rust zijn". Angstig stond hij in het rond te kijken. Hij' moest er uit, maar hoe? Zouden jullie een oplos-i sing geweten hebben? Jan neman wist er maar ééntje. Met grote tegenzin begon hij aan het huisje van drop te eten. Het was een dikke muur en hoe verder hij kwam, hoe meer hij vond, dat er eigenlijk niets zo naar is als drop, drop en, nog eens drop. „Aeh hemeltje", zuchtte hij, „en ik heb al zoveel drop gegeten". Er was ech ter niets aan te doen, Jan neman moest door de zwa re muur van drop heen om buiten te kunnen komen. Daarom zette hij dapper) door, maar hij maakte het vaste voornemen om nooit' en nooit meer één dropje te eten. Of hij zich hieraan ge houden heeft? Niet hele maal. De eerste dagen na zijn thuiskomst bij vader en moeder kon hij geen drop meer zien, maar lang zamerhand ging dat iets beien, Janneman lustte wel weer oen* een dropje, maar zo vreaefejk veel drop heeft hjj nooit meer gegeten. Daar was bij voorgoed van, genezeni j 's GRAVENHAGE Het wrak van de „Irene Oldendorff", die op 31 December 1951 met man en muis is vergaan, is, zoals men weet, gevonden op 53 gr. 38 min. en 27 sec. noorderbreedte en 6 gr., 17 min., 10 sec. oosterlengte (bij Borkum). De Duitse duiker, die naar het op twintig meter diepte liggende wrak een onderzoek heeft inge steld, heeft, zo deelt de Marine- voorlichtingsdienst ons mede, ge constateerd, dat het schip op zijn kant op de bodem ligt, en uiter lijk onbeschadigd is, waardoor zinken door een mijnontploffing uitgesloten moet worden geacht. Verondersteld wordt, dat door 't slechte weer de lading cokes is verschoven, waardoor het schip slagzij heeft gekregen en is ge zonken. Verder wordt aangeno men, dat de bemanning het schip in de sloepen heeft verlaten en naar de wal is geroeid, daar op een bank is gestoten en vervol gens in de branding is omgeko men. Dit kan de verklaring zijn, waarom reeds zo spoedig de stof felijke overschotten aan wal spoelden. Bij verdere informatie is gebleken, dat in de nacht, waarin het ongeval geschiedde ook noodseinen in. de vorm van blauwe lichten zijn gezien. 300 jaar geleden, op 7 April 1652, zette de Nederlandse chirurgijn Jan van Riebeeck voet aan wal bij Kaap de Goede Hoop. Ter gelegenheid van deze herdenking worden dit jaar in Zuid-Afrika grootse feesten gehouden. Als steun bij de bouw van een van Riébeeck-mSnument te Kaapstad wordt in Neder land een speciale postzegel uitgegeven. Zij verschijnen in vier waarden en zijn naar een ontwerp van de heer R. J. Drayer. Een portret van Jan van Riebeeck, geschil derd door J. Coeman, diende hem als voorbeeld. 10 Januari: Onder het Octaaf van Drie Koningen In het epistel voorspelt de profeet Isaias de luister en de roem van het nieuwe Jeru zalem: de Kerk van Christus. Nadat de Kerk aan de heide nen is geopenbaard, zullen alle volkeren aan haar gees telijk gezag worden onder worpen; van Oost en West, van Noord en Zuid zullen de volkeren naar haar toestro men. In deze tijd, nu de Kerk op alle fronten wordt aan gevallen, nu vooral in het Oosten de eeuw is aangebro ken, waarvan Christus eens heeft gezegd: „Er komt een tijd, dat men meent aan God een dienst te bewijzen, door u uit te bannen", is het wel eens goed om deze belofte, die ook nu nog van kracht blijft en volgens de katho lieke eschatalogie haar vol ledige vervulling zal krijgen jp het einde der tijden, te overdenken. Het geeft ons weer vertrouwen in de toe komst van, het Koninkrijk Gods op deze aarde. IN DESERTO WENEN BLIJFT UITSTERVEN Schrikbarende gevolgen van geboortebeperking WENEN (K.N.P. 7 Januari 1952) De teruggang van het geboortecijfer blijkt zich in de Oostenrijkse hoofdstad te hand haven. Volgens de laatste offici ële statistieken van de stad We nen worden er thans tegenover 2010 sterfgevallen slechts 848 ge boorten genoteerd. In December 1951 was het geboortecijfer we derom 174 lager dan in de vooraf gaande maand. FEUILLETON 113. Of wil je soms ineens aan wijzen, waar je die hebt ver borgen?" „In mijn nederige kedeh zijn geen handgranaten, edele heer. Ik ben een vreedzaam koop man." Verhagen keek hem verbaasd aan, maar de ander bleef rustig en vriendelijk. „De edele heer kan zichzelf overtuigen. Ik zal gaarne meehelpen, om alles te openen." Hij wees naar de kast jes om hem heen en Verhagen trok op goed geluk een la open. Er lagen lege kartonnen kokers in, die met rood papier waren beplakt. Verhagen nam er één uit. „Wat zijn dat?" De Chinees keek hem ver wonderd aan. „Mertjons, edele heer. Daar is immers 'het kruit voor." Hij opende een andere la en liet dezelfde kokers zien, maar nu aan beide zijden dicht geplakt. Aan de bovenkant stak er een lontje uit en nu herken de Verhagen de rode rolletjes wel. Natuurlijk. Voetzoekers! Hij zag zichzelf weer aan de hand van zijn vader door de versierde Chinese wijk lopen. Monsterlijke gedrochten, dra ken en vogels van gekleurd papier werden in een optocht meegedragen en tussen het feestgedruis sisten en knalden de voetzoekers. Tahoen baroe Tjina. Chinees nieuwjaar! Die dag vierden de anders zo rus tige en ingetogen Chinezen hun feest en des avonds gloeiden vuurpijlen en draaiende zonnen tegen de fluwelige tropenhemel. Met moeite rukte Verhagen zich los uit die jeugdherinne ringen. „Maar ik mag je dat blik bus kruit niet laten houden. Het is gevaarlijk als het in verkeerde handen komt. Er kunnen gra naten mee gevuld worden." De kedeh-houder berustte er in. „Dit jaar zal er toch voor ons, Chinezen, weinig reden zijn om feest te vieren." Het volgend© huisje bleek al door de ploeg van de kapitein doorzocht te zijn, zodat het on derzoek was afgelopen. „Hebben jullie nog iets gevonden?" vroeg hij aan de korporaal van de andere groep. „Jawel, luit. Een geweer, drie mijnen en een handgranaat. Al les gevonden in het laatste huis, waar de kapitein is." Hij wees naar een alleenstaande pondok en Verhagen ging er heen om te imelden dat alles doorzocht was. Voor de pondok stonden twee soldaten op wacht, die in de houding sprongen, toen de luitenant aankwam. Verhagen wilde juist vragen, of de kapi tein al klaar zou zijn, toen bin nen een schreeuw opklonk te gelijk met het geluid van doffe bonzen, alsof een lichaam zwaar tegen de wand werd geslagen. Met één sprong was de luite nant bii de deur en wierp die opent, in de mening dat de kapi tein werd aangevallen. Hij had zijn pistool getrokken, maar zo dra hii een blik in het vertrek bad geworpen, bleef hij in de deuropening staan en liet de opgeheven hand zakken. In een hoek van de woning stond de kapitein. Hij hield met de lin kerhand de goeroe bij de haren vast ent sloeg hem met de rech ter hard in ihet gezicht. „Sapa orang itoe?" De goeroe gaf geen antwoord, maar leunde met gesloten ogen achterover en de officier bons de met de linkerhand diens hoofd enkele malen ruw tegen de bamboewand. „Sapa orang itoe?" Toen de goeroe de lippen op elkaar klemde, stootje hij hem opzij en wenkte iemand. Eerst nu zag Verhagen, dat er no® een soldaat in de pondok was, die een tweede gevangene be waakte. „De volgende," beval de kapi tein. „Die heeft nu bedenktijd genoeg gehad. Hij draaide zich om en be merkte de luitenant, die onbe weeglijk in de deuropening stond. Even aarzelde hij, maar toen zag hij het vertrokken ge laat van de ander. „Luitenant, u kunt de mannen bij de wagens verzamelen en daar op mij wachten." Het was een bevel. Verhagen salueerde en sloot de deux achter zich. Uiterlijk onbewogen passeerde hii de wachtposten, maar in zijn bin nenste stormde het. Als de an der zijn gelijke rang was ge- Wie is het? weest, zou hij hem bij zijn kraag hebben gegrepen en de deux hebben uitgetrapt. Maar in 'het jaar, dat hii militair was, had het gevoel voor discipline hem zo vast in zijn greep ge kregen, dat de gedachte aan verzet tegen zijn. meerdere niet eens bij hem was opgekomen. Dit was de kern van elke mili taire opleiding: men iS verant woordelijk voor zijn eigen daden en beoordeelt niet die van zijn meerderen. Verhagen liep naar de auto's en gaf de orders door, maar zijn gedachten bleven bij het beeld, dat 'hij zojuist had moe ten zien. Was zulk optreden de manier om de achting en het vertrouwen van de inlandse be volking te herwinnen? Zii kwa men hier niet als vijanden, maar al® poRtiesold&ten, om de orde te handhaven. Zo hadden de dessalieden in Wonosobo het ook gezien, wanneer ze uit zich zelf berichten kwamen brengen over bedreigingen of roof door gewapende rampokkers. Hier was de bevolking minder" vriend schappelijk, meer opgehitst door vijandige propaganda. Dan moes ter» zij tonen, dat die propa ganda vals was en dat kon al leen door een correct en be heerst optreden. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4