Voorzitter Kamer v. Koophandel hield uitvoerige Nieuwjaarsrede Frameggen onwrikbaar Twee kampioenen in spé in de reserve-klassen WIE RAADT DE UITSLAG? Critiek op belastingen 1951: moeilijk jaar voor middenstand iMKKEiiinnP'JPen ABDUSIROOI 1. Zeeburgia-Volendam 2. Alkm. Boys-Beverwijk 3. Hollandia-C.S.V. I 4. H.S.V.-Zouaven l 5. S.E.W.-Westfriezen Sleper Oceaanin moeilijkheden DE SPELREGELS eerste prijs tweede prijs en drie prijzen van ƒ5,00 ƒ2,50 ƒ1,00 Vitesse 2 en H.R.C. 4 RKAFC 3 en SEW 2 degradatie nabij 16 11 Hugo Boys S si ïp verkouden AKKERTJES smulde hi) van de jujubes n het leuns\oeltje. „Ach, als de kussens er uit zijn,, can het stoeltje eigenlijk »een dienst meer doen", zei hij toen. Ook het leun- stoeltje verdween in zijn mond en pas toen er geen meubelstuk meer in de ka mertje stond, had Janne- man genoeg. - Ik moest nu maar eens naar huis gaan, lacht hij, maar o wee, waar was de sleutel? Zon- ler sleutel kon hij de weg oaar huis niet terugvinden. De sleutel zat nog buiten In het sk>t en de deur was dicht! Oeioef*, zei Janneman, „hoe kom ik er nu uit? Ik kan vannacht toch aiet hier blijven? Wat zou den vader en moeder onge rust zijn". Angstig stond hij in het rond te kijken. Hij moest er uit, maar hoe? Zouden jullie een oplos-i sing geweten hebben? Jan-l neman wist er maar ééntje. Met grote tegenzin begoni hij aan het huisje van drop te eten. Het wa6 een dikke muur en hoe verder hij: kwam, hoe meer hij vond, dat er eigenlijk niets zo naar is als drop, drop en, nog eens drop. „Ach hemeltje", zuchtte hij, „en ik heb al zoveel drop gegeten". Er was ech ter niets aan te doen, Jan neman moest door de zwa re muur van drop heen om, buiten te kunnen komen- Daarom zette hij dapperi door, maar hij maakte hetl vaste voornemen om nooit en nooit meer één dropje te eten. Of hij zich hieraan ge houden heeft? Niet hele maal. De eerste dagen na zijn thuiskomst bij vader en moeder kon hij geen drop meer zien, maar lang zamerhand ging dat iets beter, Janneman lustte wel weer eens een dropje, maar zo weselffSk veel drop heeft hij nooit meer gegeten. Daar was bij vomfgoed van, geoeaeni j nan: hef Octaaf van oningen •t epistel voorspelt de Isaias de luister en de an het nieuwe Jeru- de Kerk van Christus, ie Kerk aan de heide- geopenbaard, zullen Ikeren aan haar gees- gezag worden onder- van Oost en West, ord en Zuid zullen de n naar haar toestro- i deze tijd, nu de Kerk fronten wordt aan- i, nu vooral in het de eeuw is aangebro- aarvan Christus eens ezegd: „Er komt een t men meent aan God Mist te bewijzen, door bannen", is het wel ied om deze belofte, nu nog van kracht n volgens de katho- schatalogie haar vol- vervulling zal krijgen einde der tijden, te iken, Het geeft ons ertroufwen in de toe van het Koninkrijk p deze aarde. IN DESERTO BLIJFT UITSTERVEN arende gevolgen van boortebeperking r (K.N.P. 7 Januari De teruggang van het jfer blijkt zich in de se hoofdstad te hand- ilgens de laatste offici- ieken van de stad We en er thans tegenover gevallen slechts 848 ge- jenoteerd. In December het geboortecijfer we- lager dan in de vooraf- aand. m hij hem hu zijn ebben gegrepen en de >ben uitgetrapt. Maar ar, dat hii militair was, gevoel voor discipline vast in zijn greep ge lat de gedachte aan gen zijn. meerdere niet hem was opgekomen, de kern van elke mili- ïiding: men iS verant- i voor zijn eigen daden ieelt niet die van zijn 1. :n liep naar de auto's de orders door, maar achten bleven bij het t haj zojuist had moe- Was zulk optreden de im de acfhting en het mi van de inlandse be- e herwinnen? Zij kwa- r niet als vijanden, politiesoldaten, om de handhaven. Zo hadden ieden in Wonosobo het n, wanneer ze uit zich- hten kwamen brengen reigingen of roof door e rampokkers. Hier wolkiog minder vriend- k, meer opgehitst door propaganda. Dan moes- >nen, dat die propa- s was en dat kon al- r een correct en be treden. (Wordt vervolgd) WOENSDAG 9 JANUARI 1952 PAGINA 5 BIJ de aanvang van de vergadering van de Kamer van Koop handel, welke hedenmiddag te Alkmaar werd gehouden, heeit de voorzitter, de heer S. W. Arntz, een Nieuwjaarsrede uitge sproken, waarin hij een overzicht gaf op de economische toe stand van ons land en daarna een algemene beschouwing hield over de verschillende bedrijfstakken in de Kop van Noord- Holland. Hii begon met een optimistische klank te laten horen, omdat de uitkomsten van het bedrijfsleven in het afgesloten jaar over het algemeen als niet ongunstig worden beschouwd. De defensieverplichtingen ver oorzaakte een aanzienlijke ver hoging van het aantal belasting tarieven, waarbij het bedrijfsleven zijn tol moest betalen. Hoewel de ondernemer mede deze lasten zal hebben te betalen, kon hij niet andèrs, dan zijn teleurstelling uitspreken, o.a. over de extra-belasting boven een bepaald winstcijfer en van de tarieven der omzetbelasting voor luxe- en semi-luxe artike len, waardoor een ernstige terug gang in de verkoop van deze goederen moet worden gevreesd. Van de ondernemerswinst wordt een zo groot gedeelte afgeroomd, dat nauwelijks voldoende over blijft voor de privé-uitgaven. Van reservevorming kan nauwelijks sprake zijn. De onvoldoende re serve- en kapitaalvorming leidt, vooral in de middenstand, ertoe, dat ambachtslieden en detaillis ten, die hun bedrijf wegens hoge leeftijd gaan verlaten, geen vol doende kapitaalkrachtige opvol gers kunnen vinden. Het jongere geslacht wordt hierdoor gehan dicapt, de oudere ondernemer dreigt erdoor zijn goodwill en zijn spaarpot voor de oude dag kwijt te raken. Vooral de Dlatlelandsonderne- mers worden hiervan de dime. Het platteland eaat heroofd worden van zelfstandige am bachtslieden en detaillisten, zo dat de wee gebaand wordt voor 't grootbedrijf. Een verlichting van de vestigingseisen voor de landeliike gemeenten zou hier een oplossing kunnen brengen. Verheugend is. dat de regering zal komen met financiële hulp hii vestiging van ionge midden standers. De verhoging van de electrici- teitstarieven baart enige zorg, en ook de wachtgeld- en werkloos heidswet wordt met gemengde gevoelens tegemoet gezien, zo vervolgde de heer Arntz, waar- Advertentie) Vatbaar voor vocht en tocht? Niet nodig de hele winter te hoesten! Neem bij de minste klacht desnel werkende,ver zachtende, slijmoplossende, AKKERS na hij enkele cijfers liiet horen omtrent de werkloosheid in dit district. De gem. werkloosheid steeg van 1863 in 1950 tot 2190 in 1951, hetgeen overeenkomt met 1.9 pet. resp. 2.2 pet. van de mannelijke beroepsbevolking. De natuurlijke aanwas dezer beroeps bevolking met ruim 1400 mannen maakt deze toename zeker niet verontrustend. Vele vooraan staande industrieën in dit gewest zijn nog van voldoende orders voorzien, de uitkomsten van land bouw en veeteelt zijn nog steeds uitstekend, terwijl in de detail handel de teruggang van de om zetten langzaam aan stilstaat, zo dat in dit opzicht de toekomst met vertrouwen tegemoet kan worden gezien. Kaashandel. De kaashandel was in 1951 gunstig. Er is ongeveer 20 pet. meer volvette en 50 pet. meer 40 plus kaas geproduceerd; de binnenlandse "afeet en de export waren groter dan in 1950. Van Januari t.m. October 1951 werd aan kaas geëxporteerd: 60.606 ton (f 144.567.000.—) tegen 55.117 ton (f 126.420.000.—) in dezelfde periode van 1950. Deze toename is voornamelijk een gevolg van de vergrote af name door België, Engeland on de overzeese gebiedsdelen. Wel licht zal Duitsland bereid worden gevonden, de invoerrechten op kaas te reduceren. De Alkmaarse kaasmarkt speel de ook in het afgelopen .jaar in volle omvang haar spel mee in de onpersoonlijke reclame voor dit product. De aaijvoer hand haafde zich on plm. 1 mill. kg. De kaasprijzen lagen over het gehele niveau hoger dan het vorige jaar. Zuivel en landbouw. De productie van melk bleef iets achter bij die van 1950. Die van boter ongeveer 11 pet. Naar Duitsland werd minder verkocht, zodat per saldo meer boter naar Engeland moest worden geëx porteerd dan aanvankelijk werd gehoopt, zulks i.v.m. de aldaar tp verkrijgen te lage prijs. De afzet van boter in het binnen land blijft nog steeds zeer be langrijk beneden het vooroorlogse verbruik. Daarentegen nam het verbruik van eonsumptiemelk toe. Men is in zuivelkringen van oordeel, dat de regeringspolitiek, die deze prijs te laag houdt, niet te verenigen is met de sterke stijging van de prijzen, diie voor andere goederen ën verdiensten Acht punten vielen er deze week te verdienen voor de voetbal prijsvraag nu OVVO-Forward afgelast werd. Om dan tot zes punten te komen is een hele prestatie, vooral als men voorts nog bedenkt, dat er een abnormale uitslag viel bij Helder-Stormvogeis en de zege van Zouaven op EVC toch ook niet op het eerste gezicht te zien viel. Opmerkelijk was ook het grote vertrouwen, dat in Con Zelo gesteld werd, vooral nu eigenlijk de titel op het spel stond. Mogen we voorts nog even meedelen, dat vijf inzenders aan vijf punten toe kwamen, om deze record-prijsvraag nog mee'r cachet te verlenen? Wel, hier komen de gelukkigen van deze week: lste prijs: G. BOENDERMAKER, Peperstraat 86 F, Egmond Binnen. 2de prijs: P. ROSLOOT, Balgweg 31, Breezand. Drie derde prijzen: J. SWART, Drieboomlaan 28, Hoorn. W. J. VAN DELDEN, Westerweg 124, Alkmaar. C. M. PEEREBOOM, Streekweg 365, Hoogkarspel. De opgave voor deze week luidt: UITSLAG NIET INVULLER wordt toegelaten en derhalve op den duur moet vastlopen Tuinbouwproducten. De verlaging van het invoer recht op roae, witte en gele kool in Duitsland, deed de handel op leven, waardoor het seizoen niet ongunstig werd afgesloten. Wel was voorzichtigheid geboden met het geven van crediet. De omzetten aan de groenten- veilingen in het district beliepen rond f 16.300.000.— tegen f 17.275.000.— in 1950. Zuurkool. De afzet van zuurkool was in het voorjaar bevredigend. In de herfst bleef de verkoop door het zachte weer ten achter bij die van 1950. Groentenconserven. Zoals verwacht, was de pro ductie 1951 aanmerkelijk geringer dan die van 1950. Zowel de prij zen van het blik als die van het verse product, waren veel hoger, hetgeen op de kooplust der detail listen remmend werkte. De blik- positie wordt er niet beter op, de verwachtingen in deze be drijfstak zijn niet hoog gespan nen. Tuinbouwzaden. De zeer slechte zaadoogst van 1951 veroorzaakte bij vele soor ten een tekort. 'Stambon.en, spi nazie.) De afzetmogelijkheden blijven beperkt, zodat de prijzen niet stegen in verhouding tot de geringe oogsten, waardoor de winstmogelijkheden eveneens be perkt bleven. Bloembollen. Gewas en oogst waren bijzon der goed. De export nam be langrijk toe. De totale uitvoer t.m. October bedroeg meer dan 120 millioen kg tegenover 100 milïioen in dezelfde periode van 1950. De uitvoer naar de V.S., Canada en Scandinavië hand haafde zich op hetzelfde peil. De afzet naar Duitsland verminderde, de export naar Frankrijk nam iets toe en Groot-Brittannië nam een aanzienlijk deel van de ver grote uitvoer af. Graan. In AprilMei werden de prij zen waarvoor de buitenlandse granen ter beschikking werden gesteld, vrij belangrijk verhoogd door verlaging van overheids subsidie. Visserii en vishandel. De visserij op de Noordzee was nliet slecht. Schol en tong, vooral bij export naar Frankrijk, brach ten hoge prijzen op. De grote soorten werden tegen goede prijzen naar Engeland ver kocht. De garnalenvisserij, was, vooral op de Waddenzee, slecht. De prijzen van exportgarnalen waren onbevredigend. De sar dienvisserij: slecht. Oorzaak: o.a, afsluiting van de haven Den Helder. De omzet van de Hel- derse visafslag bedroeg tot 1 December ruim f 726.000.Dc aanvoer van Noordzeevis te Texel vermindert helaas sterk. 'Duur der vervoer.) Groothandel in levensmiddelen. Door de vrij grote hamster voorraden, die het publiek eind 1950 begin 1951 insloeg, onder vonden winkeliers en groothan del later geruime tijd de terug slag. Vele importartikelen 'zuid vruchten) stegen aanzienlijk in prijs, ook binnenlandse producten (groene erwten en witte bonen) werden duurder. Omzet vermin derde hierin sterk. Koopkracht van het publiek daalde. Cacao en chocolade De sterk opgelopen prijzen van grond- en hulpstoffen oefenden een ongunstige invloed uit. Ach teruitgang in omzet van cacao poeder en chocolade-artikelen. De export geeft een gunstig beeld. Het binnenlands verbruik en de export van suikerwerken is in 1951 toegenomen. Gevreesd wordt dat door importrestricties in En geland hierin een terugslag zal komen. Kunstmest. De aanvoeren van kunstmest stoffen verliepen vlot. zodat de handel de afnemers steeds tijdig kon bedienen. niet gunstig aanzien. De fabri- cagekosten bewegen zich in stij gende lijn, waarvan de export nadelen ondervindt. De concur rentie uit Duitsland wordt hevig gevoeld. De uitbreiding van de bedrijven wordt geremd door tekort aan geschoolde arbeiders, het tekort aan woongelegenheid alsmede door de grote investe ringsbedragen, terwijl de fiscus te weinig gelegenheid biedt hier voor reserves te vormen. De scheepsbouwnij verheid is door goede exportorders behoorlijk van werk voorzien. Confectieindustrie. Een bewogen jaar.... In het begin algemene prijsstijging, in het tweede kwartaal trad een omslag in, als gevolg van de kopersstaking, ingegeven door dalen van prijzen van wol en katoen op de wereldmarkt. De sterke omzetvermindering in de detailhandel had zijn terugslag op de eonfectie-industrie. Bankwezen. In 1951 viel een versterkt be roep van de zijde van het be drijfsleven op bankcredlet te constateren voor de financiering van de toenemende goederen voorraden. Om de vraag af' te remmen, verhoogde de Ned. Bank haar rente-tarieven met 1 pet. Opmerkelijk was de stijging van de rentevoet. Thans heeft het rente-type van 4'/, pct. reeds op ruime schaal ingang gevonden. Twee te Alkmaar gevestigde zelfstandige banken werden door grootbanken overgenomen. De financiële uitkomsten van het bankbedrijf in 1951 zijn bevre digend. Het levensverzekeringsbedrijf ontwikkelde zich gunstig. Weg. en watervervoer. Een toename van het vervoer op de grote buslijnen valt op. Een teruggang valt waar te ne men op de plattelandsdiensten. De vernieuwing van het Stations plein te Alkmaar en de inge bruikname van dc diesel-electri- sche trein AlkmaarDen Helder, alsmede de verbetering van de Friese brug gelden als de ver vulling van lang gekoesterde wensen. De binnenscheepvaart heeft gunstige resultaten. Er was een behoorlijk aanbod van lading. In de beurtvaart kwamen belang rijke veranderingen. Toch zijn de resultaten niet gunstig. Onverminderd bleven het be drijfsleven en het vreemdelingen verkeer ernstige vertraging on dervinden van het ontbreken van een snelle oeververbinding over het Noordzeekanaal. De kamer schenkt nu haar volle aandacht aan het maken van een eenvou diger tunnel hii Buitenhuizen. Vreemdelingenverkeer Het „sociaal-toerisme" nam toe. De vraag naar goedkope recreatiegelegenheden nam voor al in de betreffende centra van Noord-Holland sterk toe. De badplaatsen hadden een bevredi gend seizoen. De liefhebberij voor de watersport nam toe: in de jachthaven van het Alkmaar der Meer noteerde men 450 jach ten, w.o. vele buitenlandse. Alk maar, Schagen en Den Helder stonden in het middelpunt der belangstelling. Over de resulta ten van de ondernomen vacan- tiespreiding is men bij de V.V.V. wezen nog lang niet tevreden. Dit is vooral te betreuren in Noord-Holland, waar menigeen in het vreemdelingenverkeer zijn brood vindt. Middenstand In de textielbranche kon men spreken van een kopersstaking De textielzaken ondervonden ten gevolge van te grote voorraden ernstige liquiditeitsmoeiilijkheden met als gevolg moordende prij zenconcurrentie. De individuen koopkracht van het publiek ii gedaald. In de meeste branche- zijn de voorraden in verhouding tot het bedrijfskapitaal te groot Crediet is moeilijk te verkrijgen zodat contante betaling veela noodzakelijk is. De exploitatie kosten gingen in stijgende lijn Vèrlangond ziet de detailhandr' uit naar het ogenblik, waarop de pmzetbelasting niiet langet over haar omzetten verschuldigd zal zijn. Bij het Middenstands, borgstellingsfonds voor het district werden in 1951 113 aan vragen ingediend en 52 credieten verleend tot een bedrag van f 50.000.—. I De heer Arntz besloot ziin uit voerige rede met het nersoneel en alle bij het bedrijfsleven cn de Kamer betrokken instanties dank te zeggen voor hun arbeid zaamheid, allen een gezegend 1952 in bedrijf en gezin toewen send. De toneelspeler Jan Musch, die 22 December 76 jaar werd, zal over enige weken zijn diamanten jubileum vieren. Zijn entrée op het toneel maakte hij in het begin van het seizoen 1892. Een recente opname van Jan Musch, die vele lief hebberijen heeft (schilderen, boetseren, pianospelen), achter de piano in zijn huis te Blaricum. Het wordt met het gestrande s.s. Frameggen daar op de Honds- bosse zeewering zo onderhand een eentonige historie. De positiever andering van Maandag was veel belovend genoeg om Dinsdag zon der meer het vlotkomen te mogen verwachten, temeer omdat toen wind en water volledig mede werkten. Toch is er nauwelijks vijf minuten achtereen serieus getrokken. Ongeveer tegen half één had kapitein Moerman de als peute rige notendopjes op de witge pluimde golven dansende sleep boten weer netjes in het gelid aan de twee trossen NZW en W, met evenals gisteren de grote broers van Doeksen aan de eerste. De manschappen van de stoom- winch hadden hun posten ingeno men en haalden enkele meters in zonder dat het schip echter ook maar een duim week. Blijkbaar trok men het zware anker dus door de zandplaat heen. Zodra het fluitsein „trekken" klonk spanden zich de zware kabels. Plotseling werd de keurige for matie van als driftige paardjes zwoegende en schuimende slepers echter verbroken. De bemanning en de runners op de Frameggen vlogen naar het achterdek. De winchers staakten hun werk en keken eveneens met ongeveinsde verbazing naar de Holland die daar maar plotseling met de ste ven naar het Noorden schoot en de formatie van de blauwpijpers aan stukken reet, terwijl de Oceaan na enige ondefinieerbare capriolen de chaos volkomen makend de Stortemelk II aan z'n lot overliet en eveneens dwars door de Wijsmuller-linie heen brak. Wat was daar nu weer aan de hand? De radio vertelde wel dra de oplossing: de tros die de Holland en de Oceaan verbond was geknapt onder het geweld van de 1520 PK en was tot over maat van ramp in de schroef terecht gekomen. Dit had tot ge- men Wijsmullere zich in de rich ting Den Helder om ankers op te halen en zo mogelijk en-passant de Oceaan op te kunnen vangen. Het zou niet voor het eerst zijn dat een sleper zelfs ergens op dijk of strand wordt geworpen. Onder het kleine getal toeschou wers steeg de spanning dan ook met de minuut. Doch plotseling klonk een triomphantelijke fluit- stoot over het rusteloze Noordzee* water. De Oceaan-mannen hadden gelukkig zelf het obstakel uit de schroef kunnen verwijderen, zo dat het schip gelukkig op eigen kracht de steven kon wenden en terugvaren. Ook de bereids reeds een eind weggestoomde Stentor en Hector werden eveneens nog teruggeroepen, doch de eerste bleek dermate gebrek aan bun kermateriaal te hebben dat na een volg dat de stormachtige ZW I korte gedaohtenwisseling met de wind de steven van dé" volle j kracht vooruit stuwende Holland onweerstaanbaar naar het Noor den drukte. Daar hielp geen stu ren aan, want de sleper lag im mers ondanks de krachtsinspan ning volmaakt stil aan de ge boeide Frameggen en aan een stilliggend vaartuig werkt het roer nu eenmaal niet. Pas na het commando „achteruit" kreeg de kapitein het schip weer in zijn macht, maar de omvang van de uitwijkmanoeuvre was inmiddels zo catastrophaal voor de steeds meer naar het Noorden gedron gen Stentor en Hector geworden, dat aan losmaken niet viel te ontkomen. De kracht- en daardoor stuur loze Oceaan was intussen volledig op drift geraakt en vormde alzo een maar al te gemakkelijk voortgedreven speelbal van wind 1 en golven, die steeds meer naar het Noorden afdreef. De zo troos- - teloos uiteengerukte formatie ziende repten de twee losgeko Naam: - Adres: -• •- -• -- Woonplaats: 1 Achter de namen ?an de clubs de CIJFERS plaatsen, waarmede volgens Uw mening de wedstrijd za! worden beslist 2 Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en adres moeten als briel worden Verzonden De enveloppe NIET dicht- plakken en op de enveloppe schrijven „VOETBALPRIJSVRAAG" daarmee bespaart U ons veel werk 3 Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd ELKE WOENSDAG ZULLEN WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT DE UITSLAG" PUBLICEREN Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend Voor het Juist voorspellen van winst of gelijk spel. doch met met de goede cijfers krijgt men één punt Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen) worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: Er wordt over de toekenning van de prijzen geen correspon dentie gevoerd. Veehandel. Het gunstige weide-seizoen en de stijging van de rundveeorijzen hebben de rundveehouderij gun stig beïnvloed. Nuchtere kalveren werden veel gezocht voor export van vlees in blik naar Engeland. De schapenhouderij was door de grote export lonend. De var kenshouderij ondervond moeilijk heden door hoge voederprijzën die remmend werkten opde mesterij, terwijl door de toene mende vraag snel oplopende marktnoteringen werden veroor zaakt. De uitkomsten der var kenshouderij waren uiteindelijk daardoor niet onbevredigend. Bouwbedrijf. In de tweede helft van 1951 konden minder woningen worden aanbesteed. Uitbreidings- en on derhoudswerken tienen in om vang terug Grot» siante in het bouwbedriif. (Financiering....!) De wederopbouw van Den Hel. der vorderde gestaag. Er kwamen 533 woningen gereed, terwijl aan het einde van het jaar 386 in aanbouw waren. De behoefte van Den Helder, als Marinebasis, wordt daardoor echter niet op gevangen, Alleen voor huisves ting van het personeel der Kon. Marine zouden tot 1 Jan. 1954 3770 woningen nodig zijn. In Alkmaar worden 107 nieuwe wo ningen gebouwd. In de Wierin- germeer werden vele verwoeste pachterswoningen in herbouw genomen. Op 1 Januari 1952 wa ren nog 98 pachterswoningen en 21 schuren op herbouw. De han del in bouwmaterialen had een vlot verloop. De prijzen liepen op. Machinefabrieken etc. De grotere fabrieken waren behoorlijk van opdrachten voor zien. Voor de kleineïe bedrijven was het een moeilijk jaar. De materialenpositie was be nard en laat zich ook in 1952 De competitie van de afd. Noord-Holland spoedt zich met rasse schreden naar het einde. Dat wij dit al kunnen schrijven in de tweede week van Januari, is hoofdzakelijk te danken aan de uiterst gunstige weersomstandigheden, die in de herfst en de winter tot nu toe haast elke Zondag voetbal over de gehele linie toelieten. We hebben gemeend, om de vele lezers die dit vroe gen, ten volle te bevredigen, eens een korte beschouwing ie moeten wagen aan de res, eerste en tweede klassers, een be schouwing, die U hieronder dan ook zult aantreffen. In de eerste klasse A en B ko men zo goed als geen clubs uit ons rayon voor. In IA is dat al leen Aicmaria 4 en deze knapen bewegen zich in de middenmoot. De strijd om de leiding wordt uitgevochten door drie Zaanse ploegen t.w. WFC 4, ZFC 4 en RCZ 2. Het Castricumse Vitesse 2, dat j.l. Zondag juist een totaal on verwachte nederlaag leea tegen Aicmaria 3 is in IB onbetwist de sterkste. Aicmaria 3 doet het heel goed, hetgeen van Alkm. Boys 3 nu niet bepaald gezeg'/ kan worden. Gevaar voor de laatste plaats hebben de roodwitten echter niet te vrezen. Hier is de stand van 1B: Vitesse 2 GVO 2 Aicmaria 3 QSC 3 ZFC 5 Alkm. B. 3 Zaandijk 3 ZFC 6 KFC 5 KW 3 voert HRC 4 in IC de boventoon. De zege j.l. Zondag op Schagen 2 behaald bracht de Racers een voorsprong van zeven punten op no. 2. Uit de resterende wedstrij den hebben ze dus nog zes pun ten nodig om kampioen te wor den. Onderaan voert Westfrisia 4 een verwoede strijd om degrada tie te ontlopen. BKC 2 en Alk maar 2 zijp de strohalmen voor de Enkhuizers. Grasshoppers 2 bezet een goede derde plaats, terwijl ook WW 2 en RKAFC 2 zich behoorlijk weren. 12 10 1 1 21 13 9 1 3 19 14 8 1 5 17 10 6 1 3 13 12 5 2 5 12 12 5 1 6 11 10 3 2 5 8 12 3 0 9 6 10 2 1 7 5 11 2 0 9 4 dan Vitesse 2 in B HRC 4 Schagen 2 Grasshopp. 2 RKAFC 2 Succes 2 Hei der 3 WW 2 BKC 2 Alkmaar 2 Westfrisia 4 12 12 12 12 12 13 11 12 13 11 11 7 5 6 4 5 4 4 4 1 23 16 14 12 11 11 10 9 9 5 ue tweede klassen De res. 2e klasse A is een lou ter Zaans-Wateriandse -aangele genheid, terwijl ook in 2B aneen z,aanse ploegen aan de orde ko men. Het is misschien wei aar dig te vermelden, dat hier WSV 3 een elftal dat jaren in de Alk maarse afdeling heeft gespeeld, regelrecht op een kampioenschap aanstuurt. Aangeland bij 2C zien we, dat hier de situatie de laatste weken geheel veranderd is. Zeevogels 2 en USVU 2, die beiden een tijdje de toon aangaven, hebben nogal wat veren moeten laten en met reuze schreden is Meervogels 2 hel tweetal voorbijgeijld. De grote concurrentie voor de Akersloters, die er kennelijk op uit zijn het verloren gegane eer ste klasserschap in één ruk weer te heroveren komt van HSV 2. De Heilo-er reserves, die verle den seizoen dank zij de leiding van secretaris de Boer aan de gradatie ontsnapte, doen het dit jaar veel en veel beter. Met hun drie verliespunten meer kunnen zij de Vogels nog bedreigen. CSV 2 staat onderaan maar Lim- men 2 en Aicmaria 5 voelen zich nog allerminst behaaglijk. Meervogels 2 12 8 2 2 18 HSV 2 13 8 1 .4 17 Zeevogels 2 14 7 3 4 17 SVA 2 13 6 2 5 14 Uitgeest 2 14 6 2 6 '14 USVU 2 13 5 3 5 13 Berdos 2 14 5 3 6 13 Aicmaria 5 14 4 2 8 10 Limmen 2 12 2 5 5 9 CSV- 2 13 2 3 8 7 In 2D is de situatie zeer ge compliceerd. Eerst leek Water vogels 2 met als partners Texel 2 en DTS 2 op de eretitel af te gaan, maar dc Vogels leden in de laatste tijd zulke, haast merk waardige verliezen, dat diverse andere candidaten aan de hori zon zijn opgedoken. VIOS 2 bijv. heeft nog serieuze kansen en HRC 5 van onderste plaats opge schoven naar de kopgroep, ziet tezamen met Oudesluis 2 ook al verlangend naar boven. Met nog slechts vier en vijf wedstrijden voor de boeg is hier nog geen touw aan vast te knopen. Onder aan is het lot van RK AFC 3 na de nederlaag tegen medegenoot ZAP 2 welhaast beslist. SRC 2 beweegt zich in rustige midden- mootregionen. W'vogels 2 14 8 2 4 18 Texel 2 13 7 2 4 HRC 5 13 5 4 4 14 Oudesiuis 2 13 5 4 4 14 SRC 2 14 6 1 7 13 VIOS 2 11 4 4 3 12 DTS 2 11 5 1 5 11 i ZAP 2 13 3 5 5 Kaagvogels 2 RKAFC 3 11 13 3 2 4 3 4 8 10 7 mannen van de nog steeds aan tros liggende Nestor toch weer koers gezet werd naar Den Hei der. In verhand met het vergevor derde tij en het ruwe weer be sloten ook de overige slepers om de strijd maar te staken en voor anker te gaan. Vandaag zou de Frameggen weer blijven waar het was. Dat dit blijven overigens geen onverdeelde vreugde bij de schepelingen geeft is verstaan baar, indien men weet, dat bin nen de kortste keren een stevige ZW storm mag worden verwacht. Afgedreven In tegenstelling (0t anderslui dende berichten blijkt heden ochtend, dat de Frameggen na het getij van vannacht vijf n.«e- ter verschoven is cn thans weer op dezelfde strekdam zit, waar het schip gisteren afgetrokken was. De hevige wind is schuld aan deze ongelukkige manoeu vre. Met dit al is de positie van het schip ongunstiger geworden. Onderhands opgedragen WIERINGERMEER. Door de Rentmeester der Domeinen is on derhands opgedragen aan de fa. M. J. de In i js en Zonen te War- Onderaan in 2E zijn we gauw uitgepraat. SEW 2 staat puntloos op de laatste plaats en de naaste „concurrentie" Valken 2 staat op 4 punten afstand en nog een wedstrijd in petto. Bovenaan is de situatie meer gecompliceerd. Hollandia 3 heeft de beste papie- ïen, maar Zouaven 2 staat mo menteel bovenaan. Ook VZV 2 en DREO 2 kunnen nog een woordje meespreken. St. George leeft een rustig bestaan dit sei zoen. Soholtens, weg D 3 Nieuw Almersdorper- Zouaven 2 Hollandia 3 VZV 2 DREO 2 Andijk 2 St. George 2 Hollandia 4 Valken 2 SEW 2 12 9 11 10 11 10 12 10 11 9 7 7 6 6 3 3 2 0 1 0 2 1 5 6 9 8 11 20 16 16 15 13 7 6 4 0 De ontmoeting ViosHugo Boys was van niet geringe bete kenis voor de beide partijen. Beiden ernstige kampiioenscan- didaten, beiden op papier even sterk. De werkelijkheid was ech ter anders. Het was Hugo Boys, dat een volkomen verdiende ze ge boekte op Vios. Het was voor de vele Vios-enthousiasten dan ook een ware teleurstelling. Nadat de bal door Hugo Boys aan het rollen was gebracht, werd het spel direct van beide kanten stevig aangepakt. Hugo Boys met 'n zeer snelle en tech nische voorhoede, Vios met een uitstekende aehterlinie. Aanval op aanval werd van beide kan ten ondernomen. Het werd ge probeerd over rechts, dan weer over links en aanvankelijk ge lukte het niet bij beide partijen. Het juiste schot ontbrak. Er hing iets in de lucht en niet lang daarna waren het de Heerhugo- waarders, die een prachtig doel punt maakten. Vios gaf zioh ech ter nog lang niet gewonnen. Ook na de rust was het duide- l Advertentie) Straks hebt U griep, tenmin ste als U die infectie niet Rauw en goed dc kop in drukt met één of twee i-.-ate helpen direct! Benoemd WIERINGERMEER. De heer P. L. Versluis te Slootdorp, Nieu we Sluizerweg A 17, is benoemd tot bedrijfsleider van een Staats- landbouwbedrijf in de Noord- Oostpolder. Vereniging oud-leerlingen R. K. Lagere Landbouwschool Spanbroek Vrijdag a.s. wordt de eerste bijeenkomst van de vereniging in 1952 gehouden. Leerzame on in teressante inleidingen worden ge houden door kapeelaan B. Voets, de bekende historie-kenner van West-Friesland en burgemeester Peters als dijkgraaf van de Vier Noorderkoggen. Kapelaan Voets zal o.m. spre ken over een spookgeschiedenis te Spierdijk, het Papennest Zui- dermeer, het Westfriese seminarie, het aandeel van de boeren in de strijd voor het Geloof en andere aspecten van de schuilkerkentijd. Ook zal een vroeger bekende fa milie uit Hoogwoud worden voor gesteld. 's Middags spreekt burgemees ter Peters over de waterproble men in West-Friesland. Burgerlijke Stand Nw.-NIEDORP. Geboren: lijik merkbaar, dat Hugo Boys de P. C. Prins; Anna M. dv S. Tes boventoon voerde, de 3—1 stand gaf dan ook de verhouding goed weer. De twee harde doelpunten van linksbuiten Kgger waren onhoudbaar voor de Vios-doel- man en die van de Hugo-Boys- midvoor Deken was ook zuiver Hendrik J. zv J. Biersteker en seiaar en C. M. Dekker; Jajo zv G. Wit en J. Hildering. Overleden: Nelly Wit dv P. Wit en J. M. Poldervaart. Ingekomen: Aafje Langedijk. [uuvuor was uur zuivel „„„.„1 fgewerkt. Vios mobiliseerde in Harenkarspel naar B „02 de laatste 20 minuten al zijn krachten, o.a. zagen we de backs 1 Koot en Stam in de voorhoede. Het mooht niet baten. Ondertus sen wist Hugo Boys handig te profiteren van de verzwakking in de aohterhoede. Met een lis tig balletje van rechtsbuiten Doodeman werd de stand op 4-1 gebracht. (Vertraagd binnenge komen.) Vertrokken: Simon P. Groen met gezin van C 100 naar Den Helder, Bothastraat 14; Marie Edel van B 45 naar Schiermon nikoog, Langestreek 22; Albertus Witsmeer van C 65 naar Leende A 11; Johanna Feus, van B 302 naar Rotterdam, Burg, de Ville- neuvesingel 43; Jan Bosman met gezin van C 129 naar Oudorp, Herenweg 178.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5