Sensatieverhaal in krant van A tot Z gelogen Onderhandelingen los van confiscatie van wapenen De Indonesische marine telt nu 84 schepen De overheid aansprakelijk Engeland doet voorstellen ngboot ivaren Blank en zwart in één school tot regeling van het oliegeschil Australië en Nieuw-Zeeland iterprise igen" heeft <er gelicht RITS ECKER Gevaarlijke vaagheid Nieuwjaarsrede van Mr, d'Ailly SYLVIA IS IN SPANJE GEWEEST zegt het meisje van der Moer Nederlandse nota aan Indonesië Ons land handhaaft eis tot teruggave Opleiding in Den Helder EEN BELANGRIJKE PROCEDURE voor bezettingsbeleid rijksbureaux? Russische geleerden en de maan 6riep?*n Mijnhardèje Ook Ned. vrouwen zijn van de partij JloMefótaGtjeSen landje 1W ACHTING 3or het K.N.M.I. lig van Donder- frijdagavond. NACHTS id zwaar bewolkt dan enige regen, t krachtige Zuid- wind. Zachter, 5 nachts. .EVEN .TE DUUR? hierover zijn ver- :r één ding is ieder dat een bekende ielfirma er op uit edkoper te maken, oorlog is het niet lat men lange on- n hemden met zeer goede kwali voor 1.98. En nog hoeveelheid! Wie is? Dat mogen we n! Men zie echter in dit nummer, ngez. mededeling.) P.). Op 34 mijl ard, het eeuwen- sgraf drijft de trise" stuurloos op :ee. Hagelstormen water en de baro- et schip ligt thans eling in het water, meer dan tachtig Dancy zijn volgens van hedenochtend an boord. Hoe, dat :een een raadsel. :ij bijna van boord zij trachtten een maken. Er is nog ig. Golven van ze- alve meter hoogte lip. itersteven wappert rikaanse vlag. De hter zo verontrus- reddingsboot van tgevaren. Deze boot odernste reddings- irust. De kustwacht dat thans de beide het geteisterde d zijn. Het schip r de hevige rollers ler in de golven, /an schip- en ladivg op vier millioen :rt Carlsen was tot :en nog vol goede nste met de torpe- e discussiëren over den om van boord ER. De Frameg- lochtend het anker hans van het Schul- veg naar de haven Ier, waar het schip twaalf uur ver- irden. ten zijn in de storm- leilijke nacht bij de ibleven. De Storte- uitgevaren om zich e voegen. Ook de itgevaren. vertentiel e van dc week: t per <4 pond restraat 39 485 - Alkmaar ■rlijke Stand DORP Geboren: enia Theodora Ma an C. Bruin en T. pe en Hazepolder !n het jaar 1952 zijn van het bestuur en Hazepolder aan aftreding, t.w. de Jn te 't Zand als de heren A. W. de en en J. Komen te 3 hoofdingeland, zijn herkiesbaar. OVERZICHT KER VEILINGEN p LANGENDIJK, 10 exporthandel bleef hoeveelheden witte n voor de Verenigde 3U toe zijn ongeveer larheen verladen. De len iets verbeteren, •d voor het eerst cent betaald. Ook Oostenrijk kochten De handel in rode rde. Noordscharwou- onoteringen boven 17 :t Duitsland was de •mer. Gele kool blijft Groene kool werd roek op Langendijk ngevoerd. De prijzen tot 9 en 13 cent. ïaar uien voor export iden. Ook naar bie- in het buitenland, en en Engeland, veel door de prijs verbe ien 20 cent. Andijvie leeds op. het veld'ge- 3e kwaliteit is slecht, schoongemaakte an- tot 22 cent betaald, goad draaide door. DONDERDAG 10 )ANUARI 1952 PAGINA 3 (Van onze parlementaire redacteur) n (slot) Zeiden wij gisteren dus, dat wij met de methode van prof. Duyn- stee, van uitstel der volledige programma-behandeling en zijn al te grote beperking, de ge vaarlijke kant der vaagheid op gaan, wij laten nu maar buiten beschouwing, datmede als gevolg van het overleg met de „groep-Steenberghe", het ont werp Verkiezingsprogram niet eerder is gereed gekomen. De partymachine moet zich nu in elk geval in staat tonen om het daardoor ontstane tijdverlies in te halen. En waar prof. Duyn- stee van mening blijkt te zijn dat door behandeling en eventuele amendering van de samengetrok ken „hoofdpunten" beter recht gedaan zou worden „aan de ge wichtige eis van een behoorlijke en reële democratische werkwijze binnen de partij", zouden wij daar tegenover willen stellen dat met deze eis zich zeker ook niet verdraagt een methode, die er toe leidt dat de te volgen koers steeds vager wordt omschreven. Tenzij de bedoeling voorzit om de grootstmogelijke speling voor uit wijkmogelijkheden te laten.... nog een stap verder en er blijft van het program niet veel anders over dan de tekst voor een af fiche! Hoe gevaarlijk het voorstel- Duynstee is, blijkt nog temeer uit de amendementen die prof. Duynstee ook in het kader van zijn voorstel nog nodig acht en die de samengetrokken hoofdpun ten nog vager zouden maken Prof. Duynstee vraagt zich o.m. af wat bedoeld wordt met het punt „doelmatige bedrijvigheid voor allen". Hiertegen zou hij zich zeker willen verzetten in dien hiermede „volle werkgele genheid" bedoeld wordt. Dit verzet komt wel in een heel bedenkelijk licht te staan, als men het in verband brengt met een onlangs verschenen brochure van de Vereniging voor de Vrij handel, welke op de achterzijde o.m. de namen bevat van prof. Duynstee, de heer Keus. voorzit ter van de conservatieve concen tratie „Burgerrecht", en van de heer Oud, de voorzitter van de liberale Kamerfractie! In deze brochure wordt ten aanzien van hetzelfde punt ge zegd: „De regering beseft met, dat als men de Nederlandse eco nomische structuur wil wijzigen, men eerst werkloosheid moet heb ben in die bedrijfstakken, die men wil inkrimpen, omdat zon der die werkloosheid de arbeids krachten niet overgaan en de nieuwe bedrijven niet kunnen functionneren". Terecht werd in de Kamer reeds met betrekking tot dit ci taat opgemerkt, dat hieruit in genen dele meer het besef blijkt, dat werkloosheid ook altijd nog een z e d e 1 ij k vraagstuk is. Liever dan. een doelmatige lei ding van bovenaf, wordt hier de werkloosheid als middel aanvaard om ons economisch leven gezond te maken en het leed, dat dit voor de betrokkenen meebrengt, doet er dan blijkbaar minder toe. Het tweede punt, dat prof. Duynstee zou willen afzwakken, geldt de collectieve zekerheid voor zelfstandigen. Bij de zelf standigen, aldus prof. Duynstee, gaat het veel meer om „de recht vaardige prijs" hetgeen heel mooi klinkt maar waaraan ook weer heel wat vast zit. Komt het be staan van, de zelfstandigen (wij denken hier in het bijzonder aan de land- en tuinbouw) uitsluitend op de pijler van de te bedingen prijs te berusten, dan betekent dit ook dat men zonder meer overgeleverd is aan de wet van vraag en aanbod en nog bij de jongste landbouwdebatten is wel gebleken dat zeker de agrarische sector zulks beslist niet wil. Uit een en ander moge vol doende duidelijk zijn geworden, dat naar onze mening het nieuwe voorstel-Duynstee zeker geen in stemming verdient. Er is voor de partij-zelf en voor „daar buiten" behoefte aan een duidelijk om schreven koers en dit temeer, om dat uit de door prof. Duynstee voorgestelde amendementen blijkt dat het wel degelijk op de tekst aankomt. 12.220 WERKLOZEN IN AMSTERDAM In zijn uitgebreide nieuwjaars rede, heeft Amsterdam's burge meester, mr. Arn. J. d'Ailly, mee gedeeld, dat in 's lands hoofdstad thans 150.000 arbeidskrachten werkzaam zijn in 15.000 werk plaatsen en fabrieken. Het aantal werkloze mannen bedraagt in. Amsterdam 12.220 op een landstotaal van 112.000. Huur- nivellering kwam de burgemees ter noodzakelijk voor en hij meende een oplossing te vinden door het voor de duur van enige jaren instellen van een huurbelas ting op de huurwaarde van alle woningen, door de bewoners te dragen. Hieruit zou een fonds moeten worden gevormd, waar door de huren van nieuwe wo ningen zouden kunnen worden verlaagd tot het niveau der ver hoogde huren van oude wonin gen. POSTZENDING AAN MILITAIREN OP WEG NAAR KOREA DEN HAAG Brieven voor de militairen van het aanvullings detachement Nederlands Detache ment Verenigde Naties op weg naar Korea moeten uiterlijk op de volgende data in Nederland ter post worden bezorgd: 11 Jan., 20 Jan. en 3 Febr. Het adres moet de volgende ge gevens bevatten: Rang, naam en voorletters, legernummer, aan vullingsdetachement N. D. V. N. „aan boord Enpire Fowey", Am sterdam, Schiphol, Militair. Na 3 Februari moet het adres als volgt luiden: rang naam en voorletters, legernummer, Neder lands Detachement Verenigde Na ties NAPO 5100, Amsterdam, Schiphol, Militair. Brieven tot en met 10 gram en enkele briefkaarten kunnen te gen het binnenlands tarief wor den gefrankeerd. „Hoe is 't mogelijk, jitterbuggen, daar zie ik niet eens kans toe". Deze verontwaardigde uitroep klonk uit de mond van Sylvia van der Moer, het jonge meisje, dat enkele jaren geleden de wereldpers in beroering bracht door haar aanwezigheid in een gouddelverskamp in Finland. Wat haar tot boze blikken en woorden bewoog was echter niet deze kwestie, maar een publicatie in een van de Nederlandse dagbladen, volgens het welk zij een nieuw en sensationeel en dubieus avontuur zóu zijn begonnen. Ditmaal niet in het Hoge Noorden, maar in het warme Spanje. Volgens deze publicatie zou Sylvia bezig zijn. op grootscheepse wijze de harten van de caballe- ros en de buitenlanders in Spanje in vlam te zetten door haar innemende verschijning en haar indrukwekkende verhalen. In korte tijd zou zij zich een kring van vrienden hebben ver worven van wie zij geld leende om haar rekeningen te betalen. Kort na Kerstmis zou zij op deze wijze een paar duizend peseta's hebben geleend van een Brits zakenman met wie zij naar Se- villa reisde. De volgende avond kregen zij woorden met elkaar, omdat de Brit zag dat Sylvia jitterbug danste met een vol bloed Amerikaan. De dag daarop zou Sylvia spoorloos in noorde lijke richting zijn verdwenen. Tenslotte zou het Nederlandse gezantschap in de zaak zijn ge mengd en zag het er naar uit dat de politie er aan te pas zou komen. Sylvia, die in de flat van een vriendin in Den Haag logeert, troffen we aan toen zij bezig was met het schrijven van enkele artikelen over haar reis naar Spanje, waarvan ze op Nieuw jaarsdag was teruggekomen. „Dat ik in Spanje geweest ben is waar, maar die verhalen over geld lenen zijn van a tot z ge logen", was haar commentaar. Mét iets neerslachtigs in haar houding ging zij verder: „Ik be grijp niet waarom ze nu weer zoiets van me moeten vertellen. Al die tijd heb ik rustig geleefd en mijn werk gedaan. Maanden lang heb ik gespaard om 't geld bij elkaar te krijgen voor een reis naar Spanje". Als overtuigend b e w ij s haalt ze haar deviezenboekje voor de dag, waarop een niet onbelang rijk bedrag aan peseta's staat af getekend. KATH. INITIATIEF IN DE V.S. LOUISVILLE (KNP) Wan neer in het nieuwe schooljaar blanke en zwarte kinderen uit de Amerikaanse staat Kentucky broederlijk naast elkaar in de bank zitten, is dit te danken aan het baanbrekend werk van het Katholieke onderwijscomité in Louisville. Om in. de eigen staat een einde te maken aan de rassendiscrimi natie in de confessionele scholen heeft dit comité het initiatief ge nomen voortaan blanke en zwar te leerlingen in dezelfde scholen te onderwijzen. Indien ook het parlement zijn goedkeuring aan het plan hecht, zal in de herfst in Kentucky een belangrijke stap zijn gedaan naar de volledige ge lijkstelling van de negerbevolking Voor de vraag hoe het verhaal in de wereld is gekomen ziet ze wel een vermoedelijke oplossing. „Inderdaad ben ik wel met be doelde Engelsman in contact ge weest. Hij drong zijn gezelschap zelfs aan me op, maar ik stelde dat niet-, op prijs. Hij zal hierover kwaad zijn geworden en dit ver haaltje zijn gaan rondstrooien. De feiten zijn echter dat ik geen onware verhalen heb verteld en dat ik van niemand geld heb geleend". Tot zover Sylvia. Zij zal door gaan met haar artikel „Gesprek met een toreador", maar ze vraagt zich intussen af waarom ze nooit iets kan doen zonder dat de halve wereld er aan te pas komt. De schrijver Jan de Hartog (Hollands Glorie), die jaren lang in Engeland heeft ge woond, heeft in Nederland een woonboot gekocht, waar mee hij naar Parijs is getrok ken. Jan de Hartog heeft veel succes gehad met zijn stuk „Schipper naast God". Schip per Jan op zijn woonboot, waar hij met zijn gezin sinds veertien dagen woont. De „Rival" ligt in de Seine te Parijs. DJAKARTA (A.P.). Nederland heeft gisteren opnieuw een verzoek ingediend bij de Indonesische minister van buiten landse zaken Achmad' Soebardjo, om de Nederlandse wapens voor West-Nieuw-Guinea, die ongeveer een maand geleden door de Indonesische autoriteiten in de haven van Djakarta van twee Nederlandse schepen gehaald werden, vrij te geven. BETREURENSWAARDIG MISVERSTAND Wij publiceerden dezer dagen re levensloop van de heer J. B. Vesters. oud-hoofdTedacteur van de Gelderlander, Huisgezin en Volkskrant. Thans vernemen wii, dat het overlijdensbericht van de heer Vesters, dat ons bereikte, op onjuiste gegevens berustte. De heer Vesters is ten volle bediend. Wii bieden onze lezers voor deze onjuiste berichtgeving onze ver ontschuldigingen aan. ENGELSE KONING BELOONT VERJAAGDE MISSIONARISSEN LONDEN (K.N.P.) Wegens nun moed, getoond in het missie werk en bij de vervolgingen door de communisten, zijn een aantal Katholieke priesters en klooster lingen door de Engelse koning onderscheiden. De gedecoreerden zijn veelal geestelijken en zus ters, die jaren lang in de Britse koloniën en in China hebben ge- missionneerd. SURABAJA (Pi-Aneta) Bij een terugblik op 1951, aldus de commandant van de Alri-basis Surabaja, kolonel Nazir, is het belangrijk de voornaamste mo menten uit de ontwikkeling van de Indonesische marine te memo reren. Op de dag van de overdracht van de souvereiniteit begonnen wij met een grote nul. D.w.z.: We hadden van alles practisch niets en thans aan het eind van 1951 tellen we 84 Alri-schepen, groot en klein. We openden een appli catiecursus te Pasiran, de zgn. kustvaartdienst werd aan ons overgedragen en we hebben de „Gadjah Mada" als vlaggeschip. 1950 was voor de Alri het jaar Terzelfdertiid hebben de Ne derlandse autoriteiten de motie ven voor de confiscatie ongeldig verklaard. Het verzoek was vervat in een nota, die door de Nederlandse MOSKOU (A.P.) Moskou ra dio heeft bekend gemaakt dat Russische geleerden bewezen heb ben dat de maan langzaam maar zeker afbrokkelt tengevolge van botsingen met meteoren. Wanneer een meteoor met de maan in bot sing koimt, neemt deze een deel van de substantie van de maan mee de kosmische ruimte in. Professor Nikolai Fozkev, een geleerde uit Leningrad heeft vast gesteld dat de planeten Jupiter, Saturnus, Uranus en Neptunus al leen uit gas bestaan voorname lijk waterstof en niet zoals tot nu toe werd aangenomen, vaste lichamen waren, omgeven door een dichte atmosfeer. Hoge Commissaris, A. T. Lam ping, aan de minister werd over handigd. In de nota wordt voorts gezegd dat de Nederlandse regering zich niet langer zal verzetten tegen het openen van onderhandelingen over de wijziging van het Unie pact en de status van West-Nw.- Guinea. De Nederlandse regering zal niet aarzelen de wapenkwestie voor een bevoegd juridisch orgaan te brengen, wanneer de Indone siërs niet terstond de wapens vrij zouden geven. In politieke kringen in Dja karta heeft men het nieuws, dat de Nederlandse regering de wa penkwestie en de komende be sprekingen niet van elkaar af hankelijk stelt, met vreugde be groet. I Advertentie) li i 's-GRAVENHAGE. Voor de Civiele Kamer van het Haags Ge rechtshof zijn gisteren de plei dooien gehouden in een belang rijke procedure over de over- heidsaansprakelijkheid terzake van het bezettingsbeleid der Rijksbureaux. Op last, van de Duitse bezet ters moesten in 1940 alle in Ne derland aanwezige voorraden wol, ongeveer 10.000 ton ter waarde van ruim 14 millioen gulden, aan het Rijksbureau voor wol en lom pen worden verkocht tegen een prijs, die aanmerkelijk lager lag dan de toenmalige handelswaar- CONGRES KATH. VROUWEN IN ROME ROME (KNP) Dit jaar zul len in Rome twee internationale conferenties van Katholieke Vrouwen worden gehouden. Van 1519 April komt de Katholieke Vrouwelijke Jeugd hijeen en be handelt het thema „Levend ge loof in een moderne tijd". Voor dit eerste congres zijn reeds vele aanvragen binnengekomen, waar van 100 uit Nederland. In de daarop volgende week zal de Unie van Katholieke Vrou wen het onderwerp „De bijdrage der Katholieke vrouwen tot de wereldvrede" bespreken. Bij de behandeling van deze onderwer pen worden de richtlijnen voor het lekenapostolaat der vrouw uitgewerkt. Tussen de beide con ferenties zullen de deelneemsters door de Paus in audiëntie wor den ontvangen. Bovendien zal van 3 tot 6 Mei in Parijs een internationaal tref fen plaats vinden van de Vereni ging voor Meisjesbescherming. En tenslotte is in April in Lissa bon een bijeenkomst belegd voor Katholieke verpleegsters en maatschappelijke werksters uit de Europese landen. de, namelijk de inkoopsprijs ver hoogd met vijf procent. Reeds in 1943 hebben de gedupeerde wol fabrikanten en wolhandelaren de staat gedagvaard en vergoeding van het geleden verlies geëist. Hoewel de transacties van de Staat door het gerechtshof in Den Haag in 1949 onrechtmatig en nie tig zijn verklaard, is deze noch- thans voor de schade niet aan sprakelijk gehouden, omdat zijn ambtenaren geacht werden voor namelijk voor de bezetter gehan deld en de Staat dus niet verbon den te hebben. In cassatie heeft de Hoge Raad echter uitgemaakt, dat de Staat wel aansprakelijk is voor zover hij door de transactie van het Rijksbureau is gebaat. Het Haagse gerechtshof kreeg de opdracht te onderzoeken, of de Staat inderdaad gebaat is door de woltransacties. Ongeveer 50 wolfabrikanten en wolhandelaren maken thans aan spraak op schadevergoeding tot een totaal van ruim twee mil lioen gulden. Zij worden in deze procedure vertegenwoordigd door de Firma Triborgh. Mr. A. J. M. van Dal trad op namens de wolhandelaren. Namens de Staat trad mr. D. J. Veegens op. De uitspraak werd bepaald op 13 Febr. a.s. van het overnemen en 1951 het jaar van de consolidatie, van de perfectionnering van de herscho lingen en de reorganisatie, waar bij niet geschroomd werd, waar nodig, niet bekwaam personeel drastisch in rang te verlagen. Kolonel Nazir noemde het een gelukkige omstandigheid, dat men bij de verschillende opleidingen de beschikking heeft over in structeurs van de Nederlandse Zeemacht-missie Zolang de leer lingen het Nederlands voldoende beheersen zijn er niet de minste moeilijkheden. Wanneer er ech ter over enige jaren leerlingen komen ,die de Nederlandse taal in het geheel niet of onvoldoende beheersen, dan zal er met tolkert gewerkt moeten worden, hetgeen natuurlijk veel tijd kost en de irv structie niet ten goede zal komen. Tegen die tijd echter zullen mis schien de eerste Indonesische zee officieren door Den Helder wor den afgeleverd. Op hen is dan al onze hoop gevestigd. Voor 1952 heeft de Alri op haar program staan een applicatie-cur sus voor 75 officieren tot en met de rang van kapitein, het in dienst stellen van twee onderzee bootjagers, die waarschijnlijk door de Ver. Staten zullen wor den afgeleverd en de verdere op leiding van de bemanningen voor de mijnenvegers. Hopenlijk, zo zeide kolonel Na zir, zal de Alri zich in de loop van het nieuwe jaar uitsluitend kunnen bepalen tot haar defen sieve taak en de politionele pa trouille-diensten kunnen over dragen aan een andere dienst. Tenslotte verklaarde kolonel Nazir te hopen, het volgend jaar met het vlaggeschip „Gadjah Ma- da" en vier andere schepen een bezoek te kunnen brengen aan enkele andere landen. In de eerste .plaats staat een tegenbezoek aan India en Pakistan op het pro gramma en verder wellicht een bezoek aan Australische havens, KOM HIER VASTERAS (ZWEDEN), 8 Jan. (A.P.). Een woeden de vader stapte hier een kerk binnen waar zijn 20- jarige dochter in het huwe lijk zou treden, onderbrak de dienst en beval haar naar huis te gaan. „Je bent nog te jong om te trouwenzei hij. De bruid ging gedwee met hem mee TEHERAN (Reuter) In diplo matieke kringen te Teheran zijn gisteren drie verschillende voor stellen onthuld, die door Engeland gedaan werden om het oliegeschil met Perzië tot oplossing te bren gen. Men zeide, dat Engeland be reid was het geschil te regelen op basis van éen van de vólgende voorstellen. 1. Perzië krijgt een lening van de wereldbank tegen onderpand van de installaties te Abadan en zijn inkomsten uil olie of uit an- Kunstje Sinds ik de laatste be richten over minister Lieftinck gelezen heb, is mijn respect voor deze meest-becritiseerde die naar van de Kroon ge stegen. Hij is van Ame rika teruggekomen, met de boodschap, dat hij 18 millioen dollar kon le nen. En, daarmede zou hij 30 millioen schuld van ons lar.d aflossen. Hoe dat precies gaat, zal ik nog eens ter bevoeg- der plaatse moeten in formeren. Maar dat Lief tinck dat mogelijk acht en anders zou hij het niet open en bloot ver tellen! vind ik toch wel een sterk staaltje. Ik wou dat kunstje ook wel leren. (Ingez. door H. T. te C.) Plre-Fab.-cand'idaten.... Dat is de nieuwste vinding van de K.V.P. Pre-fab.-candidaten. De uitdrukking is afkomstig van. het begrip pre.-fab. woningen, prefabricated of te wel „vooraf klaar gemaakt", weet u wel. Dit is daarom van toe passing op een deel van de candidaten van de K. V.P. omdat er een groep s, (wetenschappelijk uit gedrukt: een derde van het aantal te verwachten zetels), die vooraf door le Verkiezingsraad wordt aangewezen, en wel zo, dat ze een plaats op de officiële candidatenlijst krijgen, die hun verkie zing „geacht wordt te waarborgen". Dat heet in gewoon Nederlands'n verkiesbare plaats. De desbetreffende candida ten worden niet zo maar aangewezen, maar zij moeten op bepaalde ter reinen deskundig zijn, en hun aanwijzing ge schiedt mag alleen maar geschieden om te zorgen, dat de K.V.P.- fractie in de Tweede Kamer voldoet aan de eis van deskundig- en van veelzijdigheid, in maatschappelijk en re- gionaal opzicht. De beti teling van „pre-fab.- candidaten", door een grapjas uitgedacht, lijkt ons nog met zo gek. En nu we toch even over de politiek praten: er is terecht, aangenomen, dat er ook een man uit het Noorden in de Ka mer moet. Een Noorder ling dus. En toen in een politieke vergadering ge zegd werd, dat er ook een man. in onze fractie moest zitten, die ver stand heeft van Indische zaken, zei men: Een Oosterling dus! Zo zou den we nog wel even kunnen doorgaan. Zou een specialist voor mi litaire zaken dan niet eenWesterling moeten zijn??? Duurte..... Het is jammer maar waar: het houdt nog niet op met de duurte. De sigaren zullen iets duurder worden. En dan" de spoorkaartjes maar weer. En de kolen. En nu weer de suiker. Er zal weer een loonronde in zakformaat moeten komen ook.... Zou het hier worden als in Ame rika, waar een huis vrouw zei: Ik dacht dat mijn geld uit mijn por- temonnaie gerold was, maar ik had even vlees gehaald!! Asperges en jezuïeten U heeft het in ons lijf blad gelezen: weten schappelijk is vastge steld", dat de Jezuieten behoren tot 't „asperge type". Tot nog toe wis ten wij niet, dat asper ges ook voor dit doel ge bruikt werden. Wij heb ben lange tijd niet an ders geweten, dan dat aapenges dure, maar blijkbaar heerlijke groenten waren, die hoogstens wel eens op de tafel van de berooide middengroepen te con sumeren vielen. In de oorlog hadden we al kennis gemaakt met an dere asperges. Dat wa ren van die lange ijze ren staven, die in de grond werden gezet en waarmee ook wij de vijand in de oorlog dach- DE GROTE HUMORIST Buziau is vijfenzeventig jaar gewor den. Hij heeft in zijn beste jaren aan de samenleving grote diensten bewezen. Hij was de Koning van de lach en lachen is gezond. Hij „bracht" ons de echte humor en toen Toon Hermans, een, die in zijn schaduw kan staan, hem eens vroeg, hoe hij dat toch altijd weer voor elkaar maakte, toen zei Buus dit: Je moet altijd om twee dingen denken. Op de eerste plaats: Verbeeld je eigen niks. Ten tweede: gebruik geen dubbelzinnigheden, want dan val je van het schellinkje de zaal in en dat is een hele diepte.Dat was levenswijsheid zoals men ze van een echte humorist verwachten kan. En daarom brengen wij dat vandaag nog even in herinnering. Want Buus deed tenslotte niet anders, dan op zijn wijze losse praatjes en losse blaadjes maken en wij kunnen niet in zijn schaduw staan. ten tegen te houden. Maar de tanks reden er om heen. Nu schijnt de asperge ook van nut te zijn. voor wetenschap pelijk karakter-onder zoek. Alles goed en wel, nu de meneer, die dit onderzocht heeft, als vergelijkingsobject heeft genomen de broeders van Maria Onbevlekt Ontvangen in Maas tricht. Maar dat vind ik feen eerlijke vergeld ing. Ik zou wel willen, dat er eens een verge lijking werd gemaakt met Dominicanen en Fransciscan.cn en ande ren. Het lijkt me van belang voor a.s. ordege noten, tot welke groen tesoort ze gerekend kun nen worden, om in de tuin van Onze Lieve Heer niet te mislukken De brief En nou komt er iets moois. Men deelt ons me- ie, dat .ergens in Ne derland" bij de afdeling Sociale Zaken een brief binnen kwam van onge- yeer de volgende inhoud. (Om geen moeilijkheid te krijgen met de censor, zijn enkele uitdrukkin gen geschrapt)„Tot mijn verbazing deel ik u mee, dat ik met een hersen schudding in de ongeval lenwet ben gaan lopen. Pk ben vader van een vrouw en drie kinderen en wii zitten automatisch om de centen te sprin gen. Ik moet toch ook betalen, mijn huishuur, kostgeld en verdere le vensstanden. Maar ik weet wel, mannen met dikke beurzen hebben maling aan Jan Grijp- stuiver. Ik wil u wel mondeling bezoeken, maar als ik niets van u hoor, neem ik mijn be weging in handen, want mijn vrouw verwacht vandaag of morgen de vierde. Geef dus uitke ring, anders kom ik in geldelijke moeilijk;heden te verkeren. Ik Jblijf in blijde verwachting die zich noemt(Een ex cuus is wellicht, dat be trokkene 'n hersenschud ding had opgelopen Ambtenaren mopje Niet boos worden, Arka. lieden, als wij over ver tellen, wat J. M. te Sp. ons laat weten. Iemand was op reis geweest ew liet zich door de gids vertellen, bij een groot gebouw: Hier rusten 200 ambtenaren. Hop nu, werd er gevraagd, alle maal slachtoffers van 'n bombardement of zo iets? In het geheel niet omge komen, zei de Gids. Ze leven allemaal nog. het is hier een Rijksbureau. Dat deed ons denken aan de gids bij een bezoek aan Keulen, vóór de oor log. Hetzelfde verhaal zo ongeveer, toen we het grote gebouw van de Deutsche Reichsbank pas. seerden: .Hier ziet u het grootste ambtenarenkerk- hof van Duitsland Trouwens die Duitse gids was een grapjas. Bij het voorbijgaan van de ge- gevangenis zei hii: Dat is het sanatorium voor. „langfingerkranken" Panmoenjon Op deze wereldver maarde plaats van de wapenstilstandsbespre kingen voor Korea, zeurt men nog steeds door over de kwestie van de aan leg van vliegvelden tij dens de wapenstilstand. Dat vinden de onderhan delaars van de V.N. na tuurlijk niet goed. U kunt ze wel aanleggen, zolang de vijandelijkhe den nog voortduren, zei de V.N.-generaal tegen de delegatie der commu nisten. maar dan moet u er wel op rekenen, dat wij wel zullen zorgen dat dat niets uithaalt. O, zei toen de commu nisten-generaal, nou kun je net eens zien, wat een roofzuchtige en afzichte lijke doeleinden de ban dieten der V.N. nastre ven! Waarop de Ameri kaanse generaal ant woordde: En u speelt de rol van bandiet die zegt: Kom liefje, je hebt niets te vrezen, wanneer jii je alleen maar overgeeft..." Intussen wacht de we reld op de wapenstil stand Eenheid Europa De eenheid van Euro pa is noodzakelijk, om 't oude land in staat te stellen zich sterk te ma ken tegen de gevaren uit het Oosten! Hoe kan Europa sterk worden, als de landen, die de een heid moeten maken, zich tonen als huizen, die in zichzelf verdeeld zijn? In Frankrijk is de zestiende kabinetscrisis uitgebroken sinds de be vrijding. De socialisten hebben de regering in de steek gelaten. In België kan de val van de rege ring elk ogenblik worden verwacht. Misschien is die val op dit ogenblik aen feit. En in de andere West-Europese landen rommelt het ook nog altijd. De eenheid van West-Europa blijft zo 'n fictie, die alleen door wóórden niet tot werke lijkheid wordt! God heeft de en nodig Wij zagen de film: God/ heeft de mensen nodig. Toen waren juist de be richten verschenen over het relletje rondom de kloosterkapel van Huis- sen. Wij vonden in de film enkele overeenkom sten. En wij vroegen ons af, of God ook mensen nodig heeft, die met bij len kerkdeuren open hak ken, uit protest tegen een rechtvaardige be slissing van de kerkelij ke 'overheid. Wij kwa men tot de slotsom, dat de parochianen van het eiland Sein rare kost gangers van O.L. Heer zijn. De parochianen van Huissen ook.... dere bronnen en betaalt de Anglo Iranian Oil Co. schadevergoeding voor het overnemen van installa ties en raffinaderij en voor annu lering van de olieconcessie de nog 41 jaar had moeten lopen- In dat geval zouden Engeland en de olie maatschappij alle aanspraken op Perzische olie opgeven. '„2. Een overeenkomst op lange termijn tussen Engeland en Per zië voor de verkoop van ongeveer 25 millioen ton olie per jaar tegen de prijs van 1.10 dollar of iets meer per barrel ruwe olie f.o.b- Abadan. In dat geval zou de Anglo Iranian Oil Co. Perzië ontslaan van de verplichting tot het beta len vgij schadevergoeding. 3. Het aangaan van een deel genootschap door Engeland en Perzië voor de exploitatie van olie, waarbij de winsten gelijk verdeeld zouden worden. Ook in dit geval zou Perzië geen schade vergoeding behoeven te betalen- ZO EERLIJK ALS.... EEN MOLENAAR MILAAN (A.P.) Een paar molenaars in Milaan hebben in 'n zak graan negen millioen lire ge vonden (ongeveer 50 duizend gulden). De zak was afkomstig van een paar boeren Giuseppe en Luigi Merlo. De molenaars stel den de broers ervan in kennis, die zeer verheugd waren hun geld terug te krijgen. Zij boden een grote beloning aan, maar de eer lijke vinders weigerden het geld en vroegen om een paar pond meel. om het gewicht van de zak weer aan te kunnen vullen. ALS IMMIGRATIE-GEBIEDEN UTRECHT, 9 Jan. Op een Dinsdagmiddag te Utrecht gehou den bijeenkomst van de Katho lieke Centrale Emigratiestichting waren de bisschop-coadjutor van het bisdom Roermond mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen en de direc teur van de Emigratiestichting drs. J. F. van Campen de spre kers. Sedert kort teruggekeerd van een informatieve reis door Australië en Nieuw Zeeland, ver telden zij de vele aanwezigen, onder wie de hoofdlegeraalmoeze nier mgr. J: J. J. M. van Stralen, van hun ervaringen, indrukken en conclusies. De reis is gemaakt, omdat voor talrijke katholieke Nederlanders de reële en harde noodzaak bestaat het land te ver laten. Wat katholiek Nederland kan en moet doen, is hen zo goed mogelijk op de grote stap en zware taak voor te bereiden. Geen enkel plaatselijk bestuur van de met de Stichting samen werkende organisaties mag hier bij in gebreke blijven, in het be lang van de tienduizenden die elders een toekomst van geluk willen gaan opbouwen en van de naam die ons land in den vreem de bezit, aldus drs. van Campen. De sprekers hoopten dat alle samenwerkende organisaties het probleem van onze tijd, de emi gratie, op de juiste waarde weten te schatten en dus ook de emi gratie voorlichting op katholieke basis.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3