Nederland moet spoed zetten achter het atoomonderzoek Verdrag met Zuid-Afrika versterkt historische banden Spaanse film over Fatima BANDJIR OVER JAVA Kamer tege De andere energiebronnen dreigen uitgeput te raken Steenkolen RADIO Geschool PROF. DR. H. BRINKMAN: BEURSOVERZICHT Naor wij vernemen schrijft mevr. v. H. uït Haarlem Hier staat 'f dan in de krant! Als overtui gend voorbeeld voor diè huisvrouwen, die nog niet beseffen hoevee! DeGruyter's 10 °/0 korting per jaar voor 'n groot gezin uitmaakt! 0 U hoeft er niets voor te plakken. 0 U hoeft er niet naar te raden. 0 U hoeft er niet op te wachten Wonderen aanvaardbaar gerealiseerd Een bij uitstek katholieke rolprent Heel arsenaal ondergedoken door Leo Broeksmit PAGINA 4 DONDERDAG 10 jANUARI 1952 UTRECHT „Het is inderdaad noodzakelijk, dat men zich, en zeker niet het minst in ons land, volkomen rekenschap gaat geven van het steeds ernstiger dreigende tekort aan energie bronnen, welke wij nodig hebben voor verwarming en voor de industrie. En bij dit zich rekenschap geven is het natuurlijk nodig, zich te bezinnen op de mogelijkheden, de tot nu toe in gebruik zijnde energiebronnen door andere, even goede, of zo het kan betere, te vervangenAldus prof. dr. H. Brinkman, hoogleraar-directeur van het natuurkundig laboratorium van de Rijksuniversiteit te Groningen. „Op het ogenblik bedraagt bij voorbeeld de kolen en bruinkool productie in de gehele wereld ongeveer 1400 millioen ton per jaar. Maar hoe groot zijn nu de reserves? Wij kunnen die ver delen in vastgestelde reserves, die op maximaal 1200 meter diepte in lagen van minstens 30 cm dik gelegen zijn, en de waarschijn lijke reserves. Met de waarschijn lijke reserves samen is er een voorraad van 6000 milliard ton nen. Echter moet er rekening mee gehouden worden, dat de waarschijnlijke voorraad voor een zeer aanzienlijk gedeelte niet exploiteerbaar is. De deskundigen zijn van oordeel, dat men van die 6Ó00 milliard ton slechts 1/3 deel zal kunnen delven. Nederlandse kolenreserve in 75 jaar uitgeput. Voor Nederland is de positie ook allerminst gunstig. De Neder landse kolenvoorraad kan geacht worden te zijn uitgeput na 73 jaar. Dit tijdstip zal voor de Lim burgse velden echter reeds veel eerder zijn gekomen. Dan zal Ne derland voor de verplichting staan de Peelvelden en die in de Achterhoek te gaan ontginnen. Hier liggen de kolenlagen echter dieper, zodat de kosten hoger zul len worden. Aardolie duurt nog korter Ten aanzien van de aardolie en het aardgas is de positie zelfs nog ongunstiger. Volgens een officiële statistiek van het jaar 1948 zal, bij gelijke productie, de nu bekende reserve in 22 jaar zijn verbruikt. Er is echter wel reden om aan te nemen, dat er nog vele onbekende reserves zijn. De deskundige Parker is noch tans van oordeel, dat ook bij het ontdekken van nieuwe velden de reserve aan aardolie en aard gas binnen 50 a 100 jaar zal zijn uitgeput". Het zou daarom bijzonder wen selijk zijn, dat een niet te grote commissie van deskundigen on derzoekt welke energiebronnen voor Nederland van betekenis zijn, hoe lang deze toereikend zullen zijn en waarvoor zij door hun specifieke geaardheid, althans ten dele, gereserveerd moeten worden. Het is verder van groot belang het atoomonderzoek te be vorderen, waarbij natuurkundig en scheikundig onderzoek op brede basis dient te worden aan gevat. ,Een der eerste toepassingen van de atoomenergie zal ook naar uw mening moeten zijn de pro ductie van electrische energie?" Stroombehoefte stijgt. „Inderdaad is de electriciteits- behoefte voortdurend stijgend. Volgens de cijfers verdubbelt die behoefte per tien jaar. Maar op zichzelf is het niet zo belangrijk op welke wijze men de atoom energie dienstbaar wil maken. In de eerste plaats moet ze in het algemeen dienstbaar gemaakt worden. Het is van het grootste belang van het land, dat onderzocht wordt, hoeveel de kernphysica voor de samenleving kan beteke nen, en daarbij dient men er ter dege van doordrongen te zijn, dat onderzoekingen op zuiver weten schappelijk gebied vroeg of laat steeds van Betekenis zijn geble ken voor de practijk. Het geld uitgegeven voor zulk onderzoek is, blijkens de ervaring, nooit op onverantwoordelijke wijze ge- investeerd gebleken. En vast staat dat de toegepaste kernphy sica verschillende grote mogelijk heden biedt, waarvan voor de nabije toekomst de opwekking van electrische energie, de ver warming van grote steden en het voortdrijven van grote schepen de belangrijkste zijn. Taak voor physici en technici. De physici, maar ook de tech nici moeten, voorgelicht door de kernphysici, mee-experimenteren. Voor een klein land als Neder land is het natuurlijk uitgesloten op het ganse gebied werkzaam te zijn. Maar het zou volkomen on juist zijn, indien wij ons volko men afhankelijk maakten van andere landen. Wij moeten dus welgekozen objecten zoeken op een betrekkelijk smal gebied, maar dat dan ook diepgaand on derzoeken. Wij mogen waarlijk niet te lang wachten, doch, om het ietwat symbolisch te zeggen, wij moeten morgen reeds aan de slag". IN MILLIOEN TON NEDERLAND BELGIë en LUXEMBURG FRANKRIJK ENGELAND DUITSLAND en POLEN huidige voorraad in de bodem 2.850 econo misch ontgin- baar 950 10.200 3.400 11.000°) 3.670 171.200°) 57.070 354.000°) 118.000 Waarschijnlijke totale voorraad. De met zekerheid vast gestelde voorraad is in Engeland 75%, in Frankrijk, Duitsland en Polen slechts 25% van de waarsch. voorraad jaarl. voorraad productie toe reikend voor 73 jaar 107 jaar 81 jaar 228 jaar 513 jaar 13 30 45 250 230 Blijkens hun memorie van toe lichting op het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp ter goedkeuring van het op 31 Mei 1951 gesloten cultureel ver drag tussen Nederland en de Unie van Zuid Afrika, zijn de minis ters van O. K. en W. en van Buitenlandse Zaken van mening dat dit verdrag een goede basis kan zijn voor handhaving en ver sterking der culturele en intel lectuele betrekkingen met de Unie van Zuid Afrika. Reeds thans kan worden gecon stateerd, dat in Zuid Afrika een verhoogde belangstelling voor Ne derlandse wetenschappelijke pres taties en uitingen van het kunst leven valt waar te nemen, aan welke door uitzending van voor aanstaande vertegenwoordigers op deze gebieden naar Zuid- Afrika werd tegemoet gekomen. Het cultureel verdrag tussen Nederland en Zuid Afrika voor ziet in een uitwisseling van de wetenschappelijke staf van instel lingen van hoger onderwijs, we tenschappelijke onderzoekers, stu denten, leraren, onderwijzers en andere personen, die daarvoor geschikt bevonden worden. Het wil de samenwerking bevorderen tussen wetenschappelijke vereni gingen en erkende jeugdorganisa ties in beide landen en bezoeken over en weer stimuleren van daartoe aangewezen personen of groepen van personen, met het doel de culturele samenwerking te bevorderen. Voorts zullen studiebeurzen ter beschikking worden gesteld ten behoeve van academisch gevorm- den. VRIJDAG 11 JANUARI HILVERSUM I, 402 M 7.00 VARA, 10.00 VPRO, i 12 00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRof21 00 VARA, 22.40 VPRO, 23.0024.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Gym.; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.12 Gr .muziek, 9.30 Waterstanden; 9.50 Voor de huisvrouw; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Orgel en zang- 10.45 Voor de zieken; 11.15 Radiofeuilleton; 11.35 Vrouwen koor; 12.00 Orkestconcert; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Sport en prognose; 13.00 Nieuws; 13.15 Medelmgen; 13.20 Dansmuziek; 13.50 Gr.muziek; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Gr.muz. 15.30 Voordracht; 16.00 Muzikale causerie; 16.30 Zendersluitmg; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 19.45 „Denk om de bocht 19.00 Pianospel; 19.10 „Wat doet Uw man?", klankbeeld; 19.30 Cause rie- 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws 20.05 Boekbespreking; 20.15 Voor dracht; 20.30 „Benelux'20.40 Causerié; 21.00 Gev. programma; 21.30 „De Ducdalf"; 21.50 Buiten lands weekoverzicht; 22.05 Amu sementsmuziek; 22.30 Gr.muziek; 22.40 Causerie; 22.45 Avondwij- ding; 23.00 Nieuws; 23.15 Causerie 23.3024.00 Kamerorkest. HILVERSUM II, 298 M 7.00 —24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde mu ziek; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de zieken; 9.30 Gr.muziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gr.muziek; 11.25 Sopraan en piano; 11.45 Gr. muziek; 12.00 Gev. muziek; 1230 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Amusementsorkest; 12.59 Klok gelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Vocaal ensemble en solisten; 13.45 Mi litaire reportage; 13.55 Gr.muziek 14.00 Causerie; 14.15 Metropole orkest; 14.45 Viool, clavecimbel en basso-continuo; 15.15 Voor dracht; 15.35 Kamer-kwartet; 16.00 Gr.muziek; 16.10 Voor dracht; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Amusementsmuz. 18.35 Regeringsuitzending; 18.45 Gr. muziek; 18.50 Muzikale cause rie; 19.15 Regeringsuitzending; 19.35 Gr.muziek; 19.40 Radio krant; 20.00 Nieuws; 20.10 „Vijf minuten"; 20.15 Radio Philh. or kest en soliste; 21.15 Hoorspel; 22.00 Pianorecital; 22.20 „Zwerf tochten door het Verre Oosten", reportage; 22.30 Orgelconcert: 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 „Het Evangelie in Esperanto"; 23.30—24.00 Gr.muz. TELEVISIE-PROGRAMMA VRIJDAG 11 JANUARI 1952 Experimenteel televisie-pro gramma van de A.V.R.O. 20.1521.45 1. Opening; 2. Te- levizier; 3. Judo-demonstraties; 4. Pauze; 5. Zwemwedstrijden en -demonstraties. Dr. ir. A. Sevenster (rechts), consul-generaal der Nederlan den in Canada en deken van het consulaire corps in Montreal, met de luitenant-gouverneur van de provincie Quebec, de heer Gaspard Fauteux en de heer Mariano de Yturalde (midden), de consul van Spanje te Montreal, tijdens de jaar lijkse receptie van het consulaire corps, die kortelings in het Ritz-Carlton Hotel te Montreal is gehouden. CULTURES EN ALGEMENE EXPLORATIE VAST AMSTERDAM, 9 Jan. Ook vandaag heerste er maar weinig verschil met gisteren, de Indone sische afdeling vertoonde een betere ondertoon en overigens was de stemming amper prijshou dend. Met name de cultures wa ren aan de vaste kant en onder leiding van H.V.A., die van lOO'/a tot 103 steeg, werden hier kleine vorderingen geboekt. Het bericht dat de vergoeding aan de Indone sische tramwegmaatschappijen misschien verhoogd zal worden, had zo goed als geen uitwerking. Zowel de obligaties, die in eer ste instantie hiervan zouden pro fiteren, als de aandelen bleven onveranderd. Wel heerste er een vaste stemming voor algemene exploratie, die wederom in open hoek werd verhandeld en drie punten steeg tot 97V2. Blijkbaar had het feit, dat er vanmorgen telefonisch in dit fonds enige transacties zijn verricht, de markt gestimuleerd. Ter beurze wist men ook te vertellen, dat binnen kort de jaarvergadering wordt gehouden en het is niet onwaar schijnlijk, zo meent men, dat dan mededelingen omtrent een even tuele overneming door Kon. Olie zullen worden gedaan. De industrie- en scheepvaart sector bleef waardeloos. Zowel in het hoofdfonds Kon. Olie als in Unilever, Philips en AKU waren de verschillen onbetekenend. De stockdividenden Ford golden on veranderd f 112. Ook op de scheepvaartafdeling kwam er zo goed als geen verandering. De affaire op de beleggirags- markt scheen vandaag iets groter dan anders te zijn, onder goed prijshoudende stemming. Dollar waarden onveranderd. BROEDER GUMMARUS OVERLEDEN In het pensionaat St. Marie te Huybergen is Woensdagmorgen tengevolge van een hartaanval plotseling overleden broeder Gummarus (in de wereld p. W. v. Gils) in de leeftijd van 56 jaar. De overledene was een zeer be kende figuur uit de Brabantse onderwijswereld en schrijver van verscheidene jongensboeken en toneelstukken. De ministers spreken als hun verwachting uit, dat het onder havige verdrag zal bijdragen tot het versterken der historische banden tussen Nederland en de Unie van Zuid Afrika, in het bijzonder op het terrein van on derwijs, wetenschap en cultuur. MR. SUSANTO HOGE COMMISSARIS? DJAKARTA (Aneta). Naar Aneta uit betrouwbare bron heeft vernomen, is het mogelijk dat de huidige gouverneur van de Kleine Sunda-eilanden, mr. Susanto Tir- toprodio benoemd zal worden tot Hoge Commissaris voor Indonesië in Nederland. Minister-president Sukiman verklaarde hierover aan het blad „Merdeka", dat nog geen zekerheid over deze benoeming bestaat. bedraagt de netto-opbrengst van de Nationale Reclasserings- collecte 1951 f2.445.804.28, dat is f 1.383.53 meer dan vorig jaar; krijgt de K.L.M. in verband met het steeds toenemend vracht vervoer een z.g. iiftmaster, die speciaal voor vrachtvervoer is geconstrueerd en die elf ton goe deren kan vervoeren; heeft de Rotterdamse firma Allan Co. het eerste viertal van 16 salonrijtuigen voor Uru guay afgeleverd; zijn gisteravond de loodsdien- sten Vlissingen, Hoek van Hol land en IJmuiden gestaakt; draagt de jonge acteur Wim Bary Jr. uit Bussum, de eerste voordrachten verzorgend die de K.R.O. in een televisie-uitzending in beeld brengt, in 't programma van 22 Januari voor uit het werk van Godfried Bomans en Simon Carmiggelt. 11 Januari; Onder het Octaaf van Drie Koningen Vanavond stond hij aan onze deur: een arme man met zijn papieren ster vol met heiligenplaatjes. Ik ken de hem goed, deze schamele Driekoningenzanger en ik wist dat hij in zijn hart diep gelovig was. Met schorre stem sprak hij zijn wens uit: Weest nu verblijdt, gij mensen al, En dank de Heer der Heeren dat wij hier nog zijn op dit aardse dal. Wilt U tot God bekeren. God is de verlosser van ons al Hij is geboren in een stal. Dit simpele preekje ont roerde mij meer dan de toe spraak van de meest beken de redenaar. Wij kunnen soms door een eenvoudig woord, zonder te vervallen in een hinderlijke preektoon, zoveel bereiken en dat wordt wel eens vergeten. Gods ge nade werkt dikwijls door de meest gewone dingen. IN DESERTO Ik lees zo dikwijls in de krant, wal andere huisvrouwen voor hun cassabons hebben gekocht. Maar ik ben ze geloof ik allemaal de baasLuxe kan er met mijn grote gezin niet af daarom wissel ik eens per jaar de bons in als de kolen komen. Ik kreeg 56 gulden terug, juist voor 8 mud kolen als ik door mekaar stook. Is dat niet fijn Wat zie ik toch veel vrouwen tobben, die moesten ook maar voor de kolen spareni Kan U dat niet(jn de kraru) zetten? De Gruyter's cassabons zijn ALTIJD geldig, ALTIJD inwisselbaar en U krijgt ALTUD een gulden terug vow tien gulden aan bonst S20UO ,,La Se nor a de Fatima", de Lievevrouw van Fatima, zo luidt de titel van deze film, welke als het eerste werkelijk belangrijke filmwerk van de Spaanse filmindustrie wordt aangekondigd. Dit alleen is al een reden, om de film te gaan zien, zodat men vergelijkingen kan treffen met de films uit andere landen. Wat het karakter van de film betreft, komt deze rolprent in veel overeen met bepaalde Italiaanse films; aan de ene kant sterk realistisch, aan de andere kant wat al te simpel waar het gaat, om de verwerking van het gegeven. In deze film over het gebeuren in Fatima wordt de nadruk te veel gelegd op het wonder en te weinig op de eigenlijke boodschap die Maria van Fatima aan de wereld wilde geven en welke boodschap inhield, dat als de we reld wilde terugkeren tot Christus de vrede over de wereld zou komen. MEXICO KRIJGT WEDEROM KATHOLIEKE UNIVERSITEIT MEXICO-STAD (K.N.P.). Vol gens een mededeling van het Mexicaanse dagblad „La Verdad" te Colima zal in Maart van dit jaar in Mexico-Stad wederom een Katholieke Universiteit worden opgericht. De vestiging' van een eigen Katholieke universiteit is een zeer belangrijke stap voor waarts van het Katholieke leven in Mexico, dat tientallen jaren geteisterd werd door vervolgin gen. Het betekent tevens een her stel van een eeuwenoude traditie. De eerste Katholieke universiteit van Mexico werd opgericht in 1551 bij decreet van Keizer Karei V. In 1855 werd deze universiteit door de sterk laïcistische regering van Mexico gesloten. Voor ons nuchtere Noorderlin gen zal het spontane en kinder lijke enthousiasme van de bevol king van Fatima en heel Portugal over het wonderlijk gebeuren wel wat vreemd aandoen; men ver- gete echter niet, dat deze film het product is van een Zuidelijk land, waar wat het geloofsleven betreft de uitersten elkaar dik wijls raken. De geschiedenis van het won der van Fatima mogen wij bekend veronderstellen. Wij zien de drie herderskinderen Lucia, Francisco en Jacinta in een arcadisch land schap hun schaapjes hoeden in de vlakte van Cova; daar ver schijnt hen de H. Maagd. De wijze, waarop deze verschijning verfilm werd, is alleszins aan vaardbaar; van de gestalte van de H. Maagd zien wij slechts een licht profiel, vanwaar stralen bundels een helder licht over het landschap en de drie herderskin deren laten schijnen. Ook het zonnewonder, waar de tiendui zenden getuige van waren, werd zo aanvaardbaar mogelijk voorge steld, doch met het massale pu bliek, dat hierbij ten tonele wordt gevoerd, wist de regie blijkbaar geen raad. Met de autoriteiten, die ten koste van alles aan de gebeurte nissen in Fatima een eind willen maken, wordt fijntjes de spot ge dreven. Overigens is de sfeer van het landelijke Fatima gevoelig ge troffen. Van de spelers verdienen Ines Orsini en José Nieto bijzon dere vermelding. Ines Orsini, die ook in de film van Maria Goretti de hoofdrol speelde, geeft in Fa tima een zeer aannemelijke ver tolking van de Lucia-rol; haar spel is beheerst en natuurlijk. Nieto, een der grootste Spaanse acteurs, is een arme boer, wiens zoontje bij het Zonnewonder van blindheid wordt genezen; het spel van Nieto maakt deze gebeurtenis tot een der roerendste momenten van de film. Een goede vertolking wordt ook gegeven van de rol van Lucia's vader, die eerst afwijzend tegen over net wonder staat, doch ten slotte, als zovele anderen over tuigd wordt. Zoals de film „Het Red van Bernadette" kan deze film een bij uitstek kathoUeke film ge noemd worden; het gegeven werd zoveel mogelijk in overeenstem ming met de historische feiten verfilmd, zodat haar ook docu mentaire waarde niet kan worden ontzegd. Een groot deel van het bioscoop publiek moge dan, om de wijze, waarop hier het wonder wordt voorgesteld, sceptisch tegenover deze film staan, het katholieke publiek kan er zich slechts over verheugen. Fr. O. MET KANONNEN EN AL GENUA (Ass. Press.) Onder de clandestiene wapens en mu nitie, welke de politie gedurende 1951 in Genua en vijf andere pro vincies in het Noord-Westen ont dekt heeft, bewinden zich twee kanonnen, een telefooncentrale en twee radiozenders- Zo blijkt uit een thans gepubliceerd officieel rapport. Verder worden o-pgesomd 28 zware mitrailleurs, 71 lichte mitrailleurs, 800 geweren, 166 pi stolen, 3.202 handgranaten, 1.578 artillerie granaten, een grote hoe veelheid andere munitie en spring stoffen. FEUILLETON 114. De komst van de kapitein met de drie soldaten en de bei- niets aan te doen. Of hij zou overplaatsing moeten aanvragen. De colonne zette zich in bewe- de gevangenen rukte hem uit ging en Verhagen trachtte de be- TT, roerde gedachten uit zijn hoofd te zetten. De kerels waren in elk geval niet dood, zelfs niet ge wond. Hij keek naar de bloeien de flamboyantbomen, die er met hun kruin van felrode bloemen als reuzeboeketten uitzagen. Een apenfamilie stak tie weg over, voorop het mannetje en daar achter het wijfje met twee jon gen. Het eerste hield moeders staart vast, het tweede die van z'n broertje. Een vlucht parkie ten steeg op uit een fel-bloeiende pisangboom. Verhagen trachtte volledig te genieten van de kleu rige schoonhied om hem heen, maar diep in zijn gemoed bleef de verontwaardiging, dat een Ne. derlands officier. Zodra ze in het kamp waren, moest hij zich bij de kapitein mel den om rapport uit te brengen. zijn sombere gedachten. Hij keek naar de officier, die in zijn jeep stapte en de inlanders met een soldaat achterin liet plaats nemen. Hij leek opgelucht en toen één der gevangenen ang stig weigerde, sprak hii hem rustig toe. Zelfs liet hii hun handen zo ver losmaken, dat ze zich aan de rand van de jeep vast konder» houden. Verhagen was opzettelijk in de auto bij de soldaten geklommen. Van de vriendelijkheid van de kapitein om met hem samen te rijden, wenste hij geen gebruik te maken. De ander was als offi cier zijn meerdere. Goed. Hij zou zijn dienst doen. Maar hij was niet verplicht, meer met hém sa men te zijn dan de dienst vor derde. Het werd wel een ellen dige verhouding, maar daar was Kapitein Horstman leunde ge makkelijk achterover in zijn rotanstoel en wenkte de ander plaats te nemen. „Ik bemerkte uw ontstemming vanmorgen, luitenant. Natuurlijk ben ik niet verplicht om mij te genover u te verantwoorden, maar om misverstand te voorko men, zal ik u zeggen, waarom ik het nodig vond om de gevange nen ruw aan te pakken. Nee, maakt u geen gezwaren. Ik ken uw mening uit gesprekken met de jongens. Nu zal ik u eenmaal mijn mening uiteenzetten en daarna zal ik er niet meer over spreken en wil ik er ook niets meer over horen. In onze vorige standplaats had den wij de medewerking der be volking. Dat was prettig. Wanneer de mensen hier tegen ons zijn opgezet, is dat te betreuren, maar daar kunnen wij niets aan ver anderen. Ik ben er van over tuigd, dat de desabewoners ons waardevolle inlichtingen zouden kunnen geven over de benden, die wij moeten bestrijden, maar ik zal niemand, die zich buiten deze strijd houdt, dwingen om zijn landgenoten te verraden. Er zijn echter mensen, die deel uit maken van zulke benden, zonder openlijk tegen ons op te treden. Dat zijn de mannen achter de schermen, die anderen ophitsen, die wapens gereed houden en, aanslagen uitlokken, die ze door anderen laten opknappen; aan slagen waarvan onze jongens het slachtoffer worden. Vandaag hebben wij bij twee mensen land mijnen gevonden. Hier hebt u het rapport van vorige maand: achttien doden en tientallen zwaar gewonden door landmij nen. Ik ben verantwoordelijk voor onze jongens en elke soldaat, die gedood wordt door een landmijn, die door burgers is verborgen, beschouw ik als vermoord door de kampongintellectuelen als die goeroe en modin bij wie wij vanmorgen de mijnen vonden. Dat zijn franc-tireurs en als wij het oorlogsrecht wilden toepassen, zouden ze de kogel krijgen. Dat doen wij niet en daar ben ik het mee eens. Zij zijn ook weer op gehitst, eerst door de Jappen, daarna door onverantwoordelijke propagandisten. Maar ze hebben niet de rechten, die een krijgs gevangene heeft, die een uniform draagt. Ik heb hun gevraagd, waar die mijnen vandaan kwa men. Aan een gevangen soldaat behoef ik niet te vragen, van wie hij z'n wapens heeft. Daar ziet u het verschil al. Toen de goeroe weigerde te antwoorden, heb ik hem een flinke rammeling gege- Dorpspriester. ven en daarna Leeft de modin mij verteld, wat ik moest weten. De mijnen kwamen uit Pasoeran en ik heb de commandant daar al gewaarschuwd. De twee ge vangenen, met wie u medelijden hebt, zijn nog gezond en tiental len van onze jongens, die andere door de volgende landnujnen in stukken gereten zouden worden, blijven nu ook gezond. Zelfs al had ik nog harder moeten slaan om dat antwoord er uit te krijgen, dan had ik dat nog redelijk geacht. Wij zitten hier in een primitieve omgeving, met landmijnen, sluipschutters en rampokkere. Het is gemakkelijk genoeg om in een gezellige huis kamer, met een kopje thee en een goede sigaar, te vertellen hoe de mensen zich tegenover elkaar moeten gedragen. Dat is theorie en die ken ik ook. Maar hier be leven wij de practijk en die is, dat ik verantwoordelijk ben voor ruim zestig soldaten; jongens die in het vaderland een moeder en een meisje, misschien wel een vrouw en kind hebben. Als wij terugkomen, dan zul len er lege plekken zijn m onze rijen. Er zullen ook jongens zijn, die gezond en flink zijn wegge gaan en die tot menselijke wrak ken verminkt terugkeren. (Wordt vervolgd) In de gistermiddag dering van de lands Noorderk verhindering voorzitter, de 1 voorzitter, de Kamer weder! Hij meende, d een gerust hart en de toenement verband met rem lemmeren in de De handarbeide: al te beseffen, arbeiders niet op tot werkloosheid daarom wilde h aansporen hun ren. De welstand zo concludeerde 'n groot deel af geschoolde arbeic De heer Van band hiermee lijkheid geschape arbeiders ook be den worden. De heer Van aan bij de passage jaarsrede omtrent lasting; waar het rooi versobering drijfsleven hier moet z.i. geen schapen worden drijfsleven en d soberingstendenz heer v. Jaarsveld te worden voor de diegenen, die in werkzaam zijn. De voorzitter verband op, dat len, zoals b.v. wasn onrechte met 15% artikel zijn belast De heer Arntz gens als voorz: evenals de drie de heer Fr. Ring gezondheidsredenen herkiesbaar geste' bleef onvervuld, ondervoorzitters te. Overeenkomstig van de fa. Karei Kamer bemiddel: om tegemoet te bezwaren tegen kengeld" van dc men wil trachten vallen reductie colli's beneden et wicht vrij te stelli het aantekengeld voor zendingen, vervoerders word Besloten werd tuigen aan het K.v.K. voor Zd. 2de Kamer, waa werd de K.'s v. K schakelen in de toe de woonruimtewet het vorderen van voor bedrijven, werd, dat de heren lid der Kamer, J. A. Allan (Kami K. C. de Bruyn benoemd zijn in missie; deze comn Ir. den Hollander stalleerd. In de Prov. Comi werkgelegenheid K.'s v. K. in Noord noemd de heer Ir Besloten werd tuigen aan het scl heer H. Kroeze ti de ophaalbrug ov< te Slootdorp. In „Commissie Hand welke de rapporten ren van Regeringsw wege het bedrijfs bracht over de dooi voorgenomen reorp het Handelsonderwi. de kamer aangewez Drs. J. Slagman. Ingevolge een v Ver. v. K.'s v. K. sprak de Kamer zij over de beteugeli cadeaustelsel; aan hierover werd deels de heren Heuseve Grondsma, Conijn, Van Jaarsveld. Al men ervoor, dat zo afdoend mogelijk deaustelsel maatre getroffen. De W portefeuille, Min. bij de begroting hij zo spoedig mc wetsontwerp in dez Men was dan ook dat men niet kon P.B.O., zoals men wege aanvankelijk De heer Heuseveldt heel de bona fide hi Inbraken te M MIDDENMEER van Dinsdag op hebben inbrekers aan ons dorp gebr langstelling ging ui houd van ortbewooi als de Gereformee Wieringermeer soho kerk. £>0 buit was maar wel hadden len de boel danig gehaald. De politie in onderzoek. He dat er eens een e maakt aan deze dl de laatste tiid vin Wieringenmeer hee RSEUDO-DREt VEROORZAAKT ROTTERDAM ligt in het water ginne brug," vertelt aan 'n politieagent, op geen ogenblik de aangegeven Ple! sprong. Driemaal d< zonder resultaat. Tv ters probeerden h een dreg en ook kv, een politieboot ass nen. Alle pogingen jarig knaapje te v vruchteloos. Toen men bijna was bleek het ven terecht te zijn en 2oeken staken. De n het te water rakei stig van een vierjai hetzelfde gezin, al „drenkeling" behoo

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4