DE KRONIEK VAN ZATERDAG Katholiek Thuisfront op Huwelijksannonce leverde 26.000 gulden op TANKS tekort in België Voetbalprijsvraag „Een-Nul moest het weer ontgelden f 43.- hting en! van Geelen I pet. korting TWEEDUIZEND SPORTGOKKERS Politie deed inval in hoofdkantoor Onze handel met W.-Duitsland Naar wij vernemen Trouwlustigen vlogen erin Int. Academisch Instituut Amerika levert te traag af IK BEN VOLKOMEN ONSCHULDIG" Lokte advocaat meineed uit? Een jaar en drie maanden geëist Reeds acht maanden praeventief Zondags - Evangelie heeft nóg f300.000.- nodig loys-nieuws WAARD-Nrd. weersomstandigne- ;en is er Zondag inendc en belang- te zien op net "ein, daar dan de ïdstrijd H.-Boys I ld wordt. it werd gewonnen, s van vorige week volop de hoop dat trijd weer 'n mooi irden. Een grote ers zal zeker de aanmoedigen zodat g binnen en buiten zal ontbreken. 9 uur. .1 rust, terwijl het c Boys op bezoek elftal zo speelt als ten dan is er wel punten meekomen, is toch de bood- 1.30 uur per fiets. zijn vrij, terwijl B thuis spelen als terrein dit toelaat, maar niet te veel netselarii De heer Dr. Domi- an 't R.K. Lyceum ield voor de NKJB izing over de vrij- oor een zeer aan- r vertelde de heer rer de oprichting over de betekenis en „vrij" en „met- ntwikkelde hij de begrippen van de 5 en hun doelstel hoe moeilijk, zelfs het is, aan lectuur te komen en in- te verkrijgen over igheden, die wor- die soms op waar- Na de pauze ver en serie lichtbeel- >.m. getoond werd, worden aangeno- alleerd. REN lauw en MANTELS JDE PRIJZEN!! ssen - Dekens joederen nes, tweed- en :otage, dus op Ceding 10 uur bestaat iwe cursussen 5 - ALKMAAR diplomeerd Erk. Vakopticiën Gracht, Schagen :t ze in voorraad nele modellen te- scherp concurr. zen terwijl bijna glazen eveneens zoorraad zijn en r onze moderne tr. slijperij kun- alle brillen des- angd binnen 6 uur ?ed zijn. en van de Zie- fondsen geven wij •n inlevering van recept van de ter of oogarts en vertoon van hun maatschapskaart ook nu nog RIJLES bti Taxi Louwe. :al U niet berouwen! 2823 - Den Helder ZATERDAG 12 JANUARI 1952 PAGINA 5 n DEN HAAG Op last van de ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht in den Haag, mr. W. A. Baron van der Feltz, heeft de politie gisteren een inval gedaan in het hoofdkantoor van de voetbalprijsvraag „Een-Nul" aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag. De administratie van de voet balprijsvraag, de administratie van het weekblad „De Moker" alsmede de bescheiden, die betrekking hadden op de „100.000"- loterij werden in beslag genomen. DE IJSEL IN BOEIEN GESLAGEN. DE BAAKSE OVER LAAT VERDWIJNT Sinds onheugelijke tijden treedt de IJsel bij hoog water bij Zutphen buiten haar oevers. Om van twee kwaden de minste te kiezen gaf men het overtollige water op een bepaalde plaats, de Baakse Overlaat genaamd, gelegen heid om over de dijk te komen,' waar het dan niettemin vrij uitgestrekte gebieden overstro omde, waardoor dan dorpen als Baak, Wich- mond en Steenderen geïsoleerd werden. Dit jaar voor het laatst zal de omgeving van Zutphen de kans lopen overstroomd te worden Aan het ophogen van de Baakse Overlaat en aan de algehele vernieuwing en verharding van de rivierdijk bij Zutphen wordt hard gewerkt. De foto toont de werkzaamheden, gezien in de richting Zutphen. Links stroomt de IJsel. In het midden de rivierdijk. Op de achtergrond in het midden ziet men de sluis- werken van het stroomkanaal van Slakvoort voor afvoer tijdens hoge binnenwater standen. BESPREKINGEN HERVAT BONN. De besprekingen tussen vertegenwoordigers van het Nederlandse ministerie van Economische Zaken en de West- Duitse regering over de liberali satie van de Duitse invoer van Nederlandse producten, die voor Kerstmis werden onderbroken, zijn hervat. Naar verluidt dringt de Neder landse delegatie, die onder leiding staat van mr. S. Th. J. Teppema, er bij de Duitsers op aan ook de invoer van kaas en andere Neder landse uitvoerartikelen te libera liseren. heeft het bestuur van de „Lan delijke Organisatie Oud-illegale Strijders" zich gedistancieerd van de onder Westerling's invloed staande „Nederlandse Volksunie"; bevat het Staatsblad een wet tot vaststelling van een nieuwe Beginselenwet Gevangeniswezen en daarmee verband houdende wijzigingen van het Wetboek van Strafrecht; lanceert een Amsterdamse ambtenaar van de Rijksverkeers inspectie een nieuw idee om de Amsterdamse verkeersproblemen op te lossen. Demp enkele Am sterdamse grachten en maak ze tot snelverkeerswegen, zegt hij; arriveerden gisteren noodge dwongen drie IJmuidense traw lers met hun lading in Ostende. De Belgische visserij protesteert, maar moet de haring dan be derven? is het centrale convent van de A.R. partij van mening, dat het Nederlandse gezag over Nieuw- Guinea onverkort dient te wor den gehandhaafd; opende de Haagse burgemees ter gisteren in zijn stad de ten toonstelling van de buitenlandse persvereniging in ons land „Wij zeggen het de wereld", die ook in Rotterdam en Amsterdam zal worden gehouden; kwam gisteren de zwaar be schadigde zeesleepboot „Zwarte Zee" in Maassluis binnen. AMSTERDAM „Heer wenst kennismaking met dame, niet onbemiddeld". Deze advertentie verscheen in November van het vorig jaar in een van onze grote weekbladen. Later zouden meerdere annonces van dezelfde strekking volgen en elke keer zou de steller ervan, een 40-jarige Amsterdamse koopman, G. O., 'n respectabel aantal brieven ontvangen van niet onbemiddelde trouwlustige dames. De directeur van de prijsvraag onderneming, W. van der L., is naar het hoofdbureau van politie overgebracht om verhoord te worden. Verder zijn huiszoekin gen verricht in de woningen van twee in Den Haag gevestigde leden van de stichting „Eén-nul". Ook de voorzitter van de stich ting, M., wonende in Den Bosch, kreeg bezoek van de politie, die correspondentie en reclame-mate riaal in beslag nam. De organisatoren van „Eén-nul" zijn reeds verscheidene malen in conflict met de justitie geweest, doch steeds hebben zij nieuwe werkwijzen uitgedacht om bin nen de bepalingen van de Loterij- wet te blijven. Tot dusverre schijnen zij daar niet in geslaagd te zijn. Eén nieuwe voetbalprijsvraag werd aangekondigd als een prijs vraag waaraan voor de deelne mers geen verplichtingen of kos ten verbonden zouden zijn. De deelnemersformulieren zouden echter alleen worden toegezon den aan degenen, die naar het oordeel van de stichting „Eén- nul" de officiële erkenning van „Eén-nul" zouden kunnen helpen bevorderen. Het huidige optreden van de politie heeft ten doel, zo verne men wij, om te controleren, of er inderdaad voor de deelnemers geen vreplichtingen of kosten voor de deelneming aan de voet balprijsvragen verbonden zijn. Het schijnt, dat hierover twijfel is gerezen. Bij de inval van he denmiddag werden 1500 a 2000 deelnemersformulieren, die be trekking hadden op de laatste voetbalprijsvraag, aangetroffen. IN DEN HAAG GEVESTIGD DEN HAAG, 11 Jan. Giste ren is opgericht de Stichting voor Internationale Samenwerking der Nederlandse universiteiten en hogescholen. De doelstelling dezer stichting is: met medewerking van de openbare en bijzondere universi teiten en hogescholen in Neder land en van andere wetenschap pelijke instellingen hoger onder wijs te doen geven aan en weten schappelijk onderzoek te doen verrichten door buitenlanders en Nederlanders. Ter uitvoering van de doel stelling der stichting zal worden opgericht het „Institute of Social Studies". Door de regering is met toestemming van Hare Majesteit de Koningin het Paleis Noord einde voor de huisvesting van dit instituut aangeboden. Het voor lopig bestuur heeft besloten dit aanbod te aanvaarden. BRUSSEL. (A.P.) Uit wel ingelichte bron wordt vernomen Hij ontmoette de dames in café's en stationsrestauraties, vertelde, dat hij tezamen met een compagnon een blad uitgaf, dat hij echter deze compagnon wilde uitkopen en zelf de exploitatie van een weekblad op zich wilde nemen. Daartoe had hij echter geld nodig. Als de dames hem daaraan hielpen, zou hij een chocoladezaak, waarin hij geld had belegd, op haar naam laten zetten. Het geld kwam. Een 53- jarige weduwe uit Noordwijk aan Zee nam een hypotheek op een paar huisjes, die zij bezat, en gaf hem zonder schuldbe kentenis een bedrag van f 14.000. Hij had weliswaar slechts tien mille gevraagd, maar toen de weduwe nog f 4000 meer op tafel kon leggen, zei hij dat hij met het overige geld een puzzleblad zou beginnen. Een andere weduwe, met wie hij dopr middel van een advertentie in aanraking kwam, vond het w*l wat vreemd, dat haar toekom stige partner al op de eerste dag over geld begon te spreken. Toen zij hem hierover interpelleerde was het antwoord: „Ik wil graag een vrouw hebben, maar als ze geld heeft is dat ook goed". On danks dit alles bezorgde deze dame, een 48-jarige boekhoud ster, hem f 8000, waarvoor hij een schuldbekentenis tekende. Van twee andere dames kreeg hij nog f 4300 maar desondanks kwam het niet tot een huwelijk en verschenen er slechts drie af leveringen van het weekblaadje. „De slachtoffers waren wel Smokkelwaar op Nederlands schip De douane-autoriteiter» in Sta- vanger hebben op Ihet Neder landse schip „Friesland" 28.000 sigaretten, en een hoeveelheid tabak in beslag genomen. Het schip had een lading copra in de Stavanger haven gelost. Vol gens het „Stavanger Attenfolad was de smokkelwaar over het gehele schip verdeeld. AMSTERDAM Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gisteren de uitgestelde raak tegen mr. dr. H. A. Th. van H., die op 31 Juli 1951 door de rechtbank te Utrecht tot 1 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het uitlokken van een meineed, voort gezet. Deze zaak is de nasleep van een affaire betreffende het handelen in valss dollars, waarvoor een zekere den Ieseger destijdx terecht moest staan. Mr. van H. was zijn verdediger. werd Jaegers, verdacht van het afleggen van een meineed, ge arresteerd. Bij zijn verhoor verklaarde hij, dat mr. van H. de getuigenver klaring voor hem op schrift had gesteld en een in handen van een zwager van den Ieseger zijnde schuldbekentenis van Jaegers als dreigement had gebruikt, om hem (Jaegers) tot het afleggen van zijn valse verklaring te brengen. De procureur-generaal, mr. Hoeffelman, die zeide overtuigd te zijn van de schuld van ver dachte, eiste tenslotte een gevan genisstraf voor de tijd van een jaar en drie maanden, met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdachte gebruik ma kend van het recht tot het laat ste woord, zeide, dat hij niet één dag gevangenisstraf tegoed had, omdat hij volkomen onschuldig is- Hij vroeg zijn onmiddellijke invrijheidstelling na 8 maanden preventieve hechtenis. Zijn verzoek werd niet inge willigd. De president bepaalde de uitspraak op 25 Januari. SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN EERBEEK De 42-jarige schip persknecht Schoonhoven uit Zwolle van het motorschip „De twee gebroeders" uit Apeldoorn is gistermiddag in het Apeldoorn® Dierens kanaal verdronken. Hij sloeg aan stuurboordzijde over boord. Het slachtoffer was ge huwd en vader van zes kinderen. In het proces tegen den Ieseger legde een zekere Jaegers als ge tuige a décharge een verklaring af, die ontlastend was voor ver dachte den Ieseger. Op de tweede zitting van de rechtbank, toen hij zijn verklaring herhaalde, 13 Januari: Octaafdag van Driekoningen Bij de offerande bidt de priester, dat evenals het wa ter opgaat in de wijn, wij geheel mogen opgaan in Christus. Hij is uitwendig aan ons gelijk geworden, doordat Hij ons is versche nen in de Kerstnacht, dus kunnen wij inwendig ook naar Zijn model hervormd worden. Deze gedachte is t steeds weer terugkerende thema van de viering van deze octaafdag van Drieko ningen. Maar, zo herinnert ons het officie, om dit te be reiken, moeten wij met de genade medewerken en voor al door het goed benutten van de sacramenten het in wendig leven in de ziel op te bouwen. IN DESERTO dom" zie de officier van justi tie gisteren tijdens de behande ling voor de rechtbank te Am sterdam „maar haar hoop om te trouwen deed hen er in vlie gen. Onder zulke omstandighe den doet men vaak dingen die tegen de redelijkheid indruisen. Deze verdachte heeft gespecu leerd op het verlangen van deze vrouwen". De officier zeide deze handelwijze erger te vinden dan een zakelijke oplichting en eiste/ twee jaar met aftrek van voor arrest. De uitspraak werd bepaald op 25 Januari a.s. Nederlands Gesprekcentrum Het curatorium van het Neder lands Gesprekcentrum beeft in de vacture, ontstaan door het overlijden van de voorzitter, prof. dr. Kohnstarnm, met alge mene stemmen als voorzitter ge kozen prof. dr. J. H. Bavinck, hoogleraar aan dé Vrije Univer siteit te Amsterdam. Ds. Niemöller, president van de Evangelische Kerk van Hessen (links) vertelt aartsbisschop Boris van de Russische Orthodoxe Kerk in Duitsland (rechts) enthousiast van zijn zesdaags bezoek aan Moskou, vanwaar hij zo juist is teruggekeerd. Ds. Niemöller bleek erg verbaasd te horen, welk een opwin ding zijn reis naar Rusland veroorzaakt had. Er zit, zoals onze parlementaire redacteur in kringen. Merkwaardig is nu, dat mr. Steenberghe, een tweetal artikelen reeds in dit blad heeft die in deze zaak een voorname rol speelt, zonder uiteengezet, een gevaarlijke kant aan het natuurlijk dit onderdeel speciaal te noemen, in streven van prof. Duynstee, om de K.V.P. ertoe algemene zin betoogde: wij móeten hier en daar te bewegen, niet het ontwerp-Verkiezingsprogram, iets doen, om de samenwerking in de Benelux te zoals dat in ongeveer zestien pagina's druks is bespoedigen, want elk afzonderlijk betekenen deze uitgegeven, als het Werk- of Urgentieprogram voor drie landen in de politiek niet zoveel, doch ver- 1952 te nemen, doch het later verschenen druk- enigd, als een blok van 20 millioen inwoners, kan werkje, getiteld „Hoofdpunten van het program", men ons niet negeren. Dat blok is er een van „verstandige, koopkrachtige en ijverige mensen", wij zouden de vierde handelsstaat van de wereld zijn met „nieuwe mogelijkheden van en voor een voor allen vergrote markt...." Nu zouden wij er wel voorstander van zijn, dat het stuk van zestien bladzijden wat werd ingekort, doch om dat te doen tot zes, en dan tot zes, die ons zijn voorgelegd, dat zouden wij onjuist achten. Sterker nog, de gedachte, om de z.g. „Hoofd punten" tot algemeen officieel verkiezingsprogram te maken, achten wij daarom verwerpelijk, omdat wij in die hoofdpunten de nodige duidelijkheid over verschillende.„hoofdpunten" juist missen! En niet vergeten mag worden, dat de Partijleiding het korte pamfletje over die hoofdpunten aan de afdelingen heeft gezonden, om deze een algemeen - inzicht te geven in de algemene strekking van het voor ^iCQs wat betreft het aanbrengen van schade A VI moocrnl THrtolnlr «nrtOA in rlnnpft /-»4- rC r»v\ A AAonnliA De regering moet, naar de mening van oud minister Steenberghe, de moed en de fantasie opbrengen, om tot die nieuwe stimulans te komen en daarbij niet terstond uit de weg gaan ontwerp-Verkiezingsprogram, waarvan het heet, dat het de gemiddelde man meer aanspreekt. Als zodanig heeft het zeker zijn verdienste, maar afdoende -is het niet, ook en juist, omdat het enige belangrijke zaken „uit de weg gaat". Het zou dus in elk geval aanvulling behoeven. Maar helemaal en meestal tijdelijk nadeel in deze of gene branche of bedrijfstak. Als we daarvoor uit de weg gaan, komen we er nooit. Samengaan in een broodnodige Benelux-Economische Unie zal inderdaad wel moge lijkheid van nadeel bieden, soms voor de landbouw, soms voor de handel, dan weer voor de industrie, onjuist zou het zijn, dit uittreksel uit het program ?!?z' maar ^at zal twer en weer het geval zijn. (1/1 71 nr rlnvi rnn t-i tito n n a wi aaiaw wr. t Men zal er dan toch wel naar moeten streven, dat de risico's wat gelijk verdeeld worden, zowel naar Belgische als naar Nederlandse en Luxemburgse kant. Dat geldt ook voor de kwestie van het kanaal. Sommigen willen dat graag in „groot Europees verband" zien, hetgeen een mooi woord is, waar- 'an men niet zo gauw de betekenis zal vatten »r lijkheid, om een Gezinsraad in te stellen. Mr. Steenberghe wil „voor de toekomst meer Daarover hebben wij het hier al een paar ruimte", op de eerste plaats door de versnelde keer gehad. Het wil ons voorkomen, dat terecht samenwerking in de Benelux. Wij geloven ook, is opgemerkt, dat er wel iets meer over dit lieve- dat men die kans moet aangrijpen en niet te veel Imgsdenkibeeld van onze Fractie gezegd zou kunnen moet betuttelen op onderdelen, die zo gemakkelijk worden. Want wat er nu precies gebeuren gaat, „allerlei particuliere weerstanden oproepen". Meer als h e t Urgentieprogram uit te roepen. Dat moe ten wij zeker niet doen.... In het ontwerp is ook sprake van de wense- dat weten we niet. Zoals wij gezegd hebben, enige weken geleden, zal de regering bevorderen, dat de z.g. Nationale Commissie voor de Gezinsbelangen, die in Juni 1950 ontstond, tot een Gezinsraad kan uitgroeien. Dat lijkt wel wat, maar het is nog niet ruimte, zou ook kunnen betekenen: emigratie. Tot ons genoegen lezen wij, dat deze oud-minister op het standpunt staat, dat emigratie slechts een hulp- I middel kan zijn, wat hem niet bijster sympathiek 1 isWie ziet", zo zegt hij, „fatsoenlijke en J J.' JO ff YV IC biet f C.KJ icgl. 11 IJ „IdtbUcIlliJlVc 6n genoeg, temeer, daar die Commissie het zwaarte- energieke jonge mensen, van wie elk land veel punt laat vallen op documentatie en studie en het onderhouden van nationale en internationale contacten, maar voor zover bekend, gaat het daarbij vooral om culturele zaken, al zullen de sociale wel niet helemaal verwaarloosd worden. In vele gevallen zullen de sociaal-economische belangen échter op de voorgrond moeten staan. Vandaar dat het ons niet vreemd zou lijken, indien ten aanzien van het ontwerp-program werd voorgesteld te lezen: Instelling van een Gezinsraad, ter bevorde ring van de sociale, economische en culturele belan gen van het gezin.Het is in elk geval iets méér, dan nu. mag verwachten, zonder spijt ons land verlaten, hoezeer men hen persoonlijk het beste wenst?". Het doet ons deugd, het gezaghebbende geluid van deze oud-minister weer eens te kunnen horen op het terrein van de practische poli tiek. En dat dan in bemoedigende, optimistische trant. Belangrijke onderdelen, die ook in onze kringen wel degelijk hun nut kunnen doen bij de beoordeling van het voorliggende Werkprogram heeft mr. Steenberghe, aangegeven en zijn con- clusie was: Wij zullen onze problemen hier met onze middelen moeten oplossen. En het voor- naamste van die middelen is: de volkskracht, de Oud-minister Steenberghe is, blijkens zijn talenten, begaafdheden en deugden van het Neder- interview met het weekblad „Elsevier" niet landse volk. Ja, wij hebben nog talenten, volks- pessimistisch over de algemene economische kracht, deugden en begaafdheden! Laten wij niet toestand van Nederland. Hij wekte vooral ook op, alleen maar meedoen met dat défaitisme di inzake de samenwerking in de Benelux te zoeken die afbraak, van te spreken van verdeling naar een nieuwe „stimulans welke zeker nodig van onze armoede. Wij kunnen nog veel presteren is, omdat, naar wij menen te weten, de verdere als we maar ruimte krijgen. Derhalve, aldus mr St ontwikkeling van de Benelux lichtelijk op dood en dat moge men in zijn oren knopen, als een' spoor gekomen is, o.a. door de nieuw opgerakelde bewijs, dat wjj verder moeten zien dan onze Kwestie van het z.g. Moerdijkkanaal, dat sterke regionale neus lang is! derhalve: „Benelux Dezwaren blijkt te ontmoeten in de Rotterdamse Europese eenheid en alles, wat ons arbeidsveld cn ook wel Amsterdamse haven- en scheepvaart- verruimen kan"!! dat in België een nijpend ge brek is aan tanks. Vele Belgi sche eenheden maken nog ge bruik van oude Sherman tanks die opgelapt zijn. Sommige tanks zijn zelfs opgekocht bij slopers en door de genie weer in orde gemaakt nadat ze oorspronkelijk door de Belgische legerleiding waren verkoefht voor de sloop na afloop vara de oorlog met Duitsland. Er is een systeem opgebouwd zodat alle soldaten bij toerbeurt eer» opleiding krijgen voor het tankwapen. Hierdoor wordt de hele training ernstig vertraagd en kunnen de geoefende troepen nog niets beginnen omdat ze geen tanks hebben. De Amerikaanse hulp die vol gens militaire zegslieden vrii ge regeld binnenkomt, is, wat de aflevering van tanks betreft, zeer langzaam. In totaal heeft België ongeveer duizend tanks nodig om in de directe behoefte te kunnen voor zien. Volgende week zal een lading Patton-tanks uit de Ver. Staten in Antwerpen arriveren. Ze zul len gebruikt worden voor een inter-geallieerd opleidingscen trum waar Belgische, Franse, Nederlandse en Deense officie ren een speciale tanktraininig zullen ontvangen. STRAALJAGER IN BRAND BIJ NOODLANDING (Eigen bericht) Gistermorgen heeft een straal jager een noodlanding gemaakt op het vliegveld Volkel. Het toestel landde naast de haan, brak een vleugel en vloog in brajid. De piloot wist zich te redden. Volgens ooggetuigen kwam uit de uitlaat een steekvlam. De piloot van een erachter vliegend toestel waarschuwde zijn collega en deze landde. Het toestel kon met schudm- blusapparaten worden geblust, maar werd wzaar beschadigd. De piloot raakte licht gewond en is voor medisch onderzoek naar Utrecht overgebracht. le ZONDAG NA Driekoningen 't Is ten dele de schuld van schilders en beeldenmakers dat wij ons Jezus als jongen niet anders kunnen voorstellen dan als een kind met lang krullend haar, die aan Maria's schoot staat geleund en in 'n boek leest of die Sint Jozef helpt met krul len vegen terwijl ergens een klein kruis op de grond ligt, dat Hij zo juist gemaakt heeft. Wij kunnen ons b.ijna niet indenken dat Jezus een normale jongen was, die in een boom kon klim men en rovertje speelde met de jongens van 't dorp. Omdat we geen goed idee hebben van hei ligheid, moet de Heer als knaap voortdurend op zijn knieën ge legen hebben, en vergeef me het woord een saaie kwezel geweest zijn, waarvan, gewone flinke jongens niets moesten heb ben. 't Is geen dogma, maar het Hjkt me voor de hand liggend, dat God de Zoon, die mens werd, en waarvan de H. Schrift zegt dat Hii in alles 'aan ons gelijk werd, behalve in de zonde, een volmaakt mens is geweest, hét voorbeeld der mensen. Hij kwam dan ook niet ter wereld als een man in de bloei var., zijn leven. Hii was geen wonderkind in de betekenis van tegenwoordig. Negen maanden leefde Hij in de schoot van Zijn moeder; als een flinke baby werd Hij geboren, groeide op tot kleuter, leerde lopen, beieefdè zijn jongenstijd, leerde een vak en groeide, via de halfwas, uit tot de volwassen man. In elk van die perioden was Hij volmaakt, is Hij ons voor beeld. Vandaag laat Onze Moeder de H. Kerk ons Jezus zien op 12- jarige leeftijd. Even gaat Jezus zijn eieen gang. Even vindt Hij hét nodig Jozef en Maria de wer kelijkheid van zijn taak en zen ding te laten voelen. Het is een zeer leerzaam Evangelie. Boven zijn leven als boven elk leven, staat met harde, scherpe letters Gods wil geschreven, en zoals Jezus moeten ook wij wel eens verwanten of vrienden pijn doen, omdat het doen van Gods wil niet altiid het aangenaamste vraagt. Maar om terug te komen op hetgeen hierboven staat: de laat ste woorden van het Evangelie liiken mij een bevestiging van de stelling dat Jezus als iongen flink en normaal moet ziin geweest: ..Hii nam toe in leeftijd, in wiis- heid en in welbehagen bij God en bij de mensen". Hij nam toe in welbehagen bij God, maar ook bij de mensen. De mensen mochten Hem graag. Jong en oud had graag met Hem te doen. Maar volgt daar r.iet uit dat Jezus dan ook geen vroegwijs kereltje met een bleek-gezicht.je-van-het-bin- nen-zitten kan geweest zijn? En welke jongens zouden een even- oude kameraad geaccepteerd heb ben, die niets deed als preken? Als Jezus in de smaak viel bij zijn dorpsgenoten, bij jong en oud, kwam dit alleen omdat Hij een echte, goede, vrolijke, fijne bov was, zo eenvoudig én gewoon dat zijn buurjongens en kame raadjes, toen de Meester als le raar ir, Zijn vroegere woonplaats terugkwam en in de synagoge het woord voerde, elkaar aan staarden en elkaar zeiden: is dat niet Jezus, die we allemaal ken nen? Waar heeft Hij dan die wijsheid vandaan? Zou het beeld van de spelende en gewone Medemens Jezus, niet van groter opvoedkundige waar de zijn dan. de al te vrome jon geling met het kruisje in de han den? Zouden de jongens van de 20ste eeuw niet meer gebaat zijn met een echt jongensachtig Voor beeld, met een Jezus die 19 eeuwen geleden op en top ver kenner was en jongensdeugden volmaakt als jongen beoefende? Het is mijn vaste overtuiging. P. C. de Haas O.F.M. 's-GRAVENHAGE. Aan het hoofdbestuur van Nationaal Ka tholiek Thuisfront is door de Hoofdlegeraalmoezenier een plan voorgelegd ter besteding van de ingekomen gelden van de „Baas- boven-Baas"-actie. De grootste zorg van de Hoofdlegeraalmoeze- nier gaat uit naar de nieuw te bouwen kampen, die op afgelegen plaatsen aan tienduizenden mili tairen een principieel verantwoor de ontspanning zullen moeten bieden. Er wordt gesproken over nieuwe kampementen in Ermelo, Garderen, Oirsohot, Nunspeet, Wezep, Oldebroek, Havelte, Huy- bergen en Weert. De Hoofdleger aalmoezenier vraagt hiervoor een bedrag van f 200.000 te reserveren opdat, wanneer deze nieuwe kam pen klaar zijn, onmiddellijk het allernoodzakelijkste kan worden aangeboden. Bovendien is ver zocht een bedrag ad f 50.000 te besteden voor de allerdringendste noden van de reeds bestaande militaire tehuizen. Doordat vrijwel het gehele bij eengegaarde kapitaal aan de „Baas-boven-Baas"-actie nodig zal zijn voor deze objecten zullen overige behoeften voor de troe pen in binnen- en buitenland uit andere bronnen moeten worden geput. Geschat wordt, dat Nationaal Katholiek Thuisfront hiertoe nog een bedrag van f 300.000 nodig zal hebben. De gelden hiervoor hoopt men te halen uit een lan delijke ledenactie tegen een mini mum contributie van f 1.20 per jaar. Op het ogenblik heeft Nationaal Katholiek Thuisfront 23.000 leden. Om tot een goed verantwoorde verzorging van de militairen te komen zijn 300.000 leden nodig. Hieruit blijkt wel, dat de actie „Baas-boven-Baas" niet het einde van de belangstelling voor onze militairen kan zijn, maar veel meer een begin is. De Egyptische danseres Samia Gamal heeft zich aangepast aan haar gewijzigde omstandigheden. De romantische exotiek van het Oosten heeft plaats gemaakt voor de charme van een typisch Amerikaans broodje warme worst in een restaurant op Broadway. Met haar echtgenoot Sheppard Abdoullah King is zij op de huwelijksreis.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5