wil Beekman, van Reijen, van Leur en Feeke serieuze kanshebbers Puzzle va n de week reeds hevsky Activiteiten van de L. T. B, belicht door alg. secretaris Geel-Zwart kampioen in de eerste klasse? Twee „bloemkooldagen trokken veel belangstelling VAN LEUR: serie van 230! J. Pz. COEN-BILJAR T TOURNOOI Opwindende middagpartijen In de afdeling Noordholland TOURNOOI- impressies Een dubbeltje per week voor veel service Van de handbalvelden Grootebroek en Zuid-Scharwoude Leerzame betogen De besprekingen met Indonesië BEURSOVERZICHT ZATERDAG 12 JANUARI 1952 PAGINA 7 Derek Dooley, die de ling met een stomver- cht zat te bekijken, nd even later op de ij stond er maar even. dat hij er erg in had j door de lucht. Vlak g hij het lachende ge- e roodharige miss Joan n zij fluisterde heel Zie je nu, dat ik best •s had kunnen dra- Als een komeet. ooley heeft dit seizoen -tachtige opkomst ge wordt momenteel bespied door de trai- arlton Athletic, Jimmy in de tijd, dat hij nog d speelde, als de goal- te vermaardheid ge it seizoen 1925-'26 ves- ;n record met 37 doel- t volgende seizoen gaf i reprise. En nu deze ley. In 15 wedstrijden lij reeds 37 doelpunten >g stellig niet van plan t te scheiden. Als hij L. slagen het record van >tter te slaan, wil hij record vestigen in het league-voetbal. Op ik staat dat op naam Jordan, welke hoe n het toch toegaan in een clubgenoot van In het seizoen 1946-47 ie welgeteld 41 doel de netten van de te- Toen speelde hij ech- loncaster Rovers. 8 ilgd door 21. Dh7 ,6 g7g6; 20 Pf5e3, c3xd4, Ta8c8; 22. afgedwongen ver- ■an de warte konings- •dt nu het doelwit der illen) 22Fa5— 3—g4! (Met de ver- e dreiging van een taak op f6; 23 edwongen); 24. Th3x prachtig berekend to- §4. Kg8xh7; 25. Kh7g8; 26. f5—±6! er dreigt nu naast 7 ook nog 27. Ph64- inst); 26Dd7xg4 ige kans om de strijd 27. Dh3xg4, Lg7xf6; 'e8el 29. Kgl— f2, varts tegenaanval lijkt lij in werkelijkheid is) Te8e4; 31. Dg4—g5, 32. Kf2g3, Pc4d6; 2, Pd6e4; 34. Dg5x te aanval is onder veel slagen en Larry maakt etten); 34Pe4x 5d8+, Pf6e836. lxal; 37. Lb2xal, f7— <15, Te2e4; 39. d5— f40. Kh2g3, Th4— d7. Zwart gaf op. OPLOSSING bleem 12935 Opdenoordt). Dg5, Th4, Pd5, Lg4, ld4, Tb6, Te4, Pb7, it en geeft mat in DQ Z 'auo aI fr§X Z frSxI WO Z TJX 7 Z -(8 i) 99X I zpa 'z 's9x i gpa z T9x i ia z (s) i9x i i Z 'Atio qx 'S9d T raaiqojd Suissoplo W. J. MÜHRING. i, en u begrijpt op spanning IC Zondag ren. En onderaan is rasters van het mg. De winnaar zal astbare punten in de n. de bovenste plaats aort het er naar uit, dat i de bovenste plaats twee overblijvende ididaten Berkhout onverminderd zal srk'hout krijgt het t Purmerland maar al W.B.S.V. kunnen van Kolping Boys. de kluts kwijt, kon iet zich geducht te- P.S.C.K. wel eens u-deling komer». St. ker niet het eerste an Westzaan willen hekkesluiters zonder laten.Als RKSVS lermer gaat winnen is-groots dan komt i Kreb in dodelijk se Bqys tenslotte zal in meerderheid op- ng van Si.jbekarspel iter 1 speelt thuis tegen en dat dit juist op komt, waarop de vrijwel kansloos n. zal wellicht van op de uitslag. We odbroeken winnen, r zijn we daarover D.W.B. Want deze ;aan in Heerhugo- zoek bij het wissel- Ig pag. 7, kolom 1) (Van onze sportredacteur) HOORN, Vrijdagnacht. Was het gisteren nog Jan Feeke, die door twee overwinningen Beekman in erge mate bedreigen kon in zijn opmars naar de eindzege, thans, na de tweede dag, staat de Amsterdammer helemaal alleen aan de leiding. Zelfs op nieuw ongeslagen, terwijl Jan Feeke de eerste middagpartij ver loor. llaar er is een nieuwe bedreiging gekomen voor Beekman. Lambert van Leur, slechts kort meester op het groene laken, legde in zijn middagpartij een serie van 230 op tafel, zo glan zend en bovenal zo imponerend, dat aller blikken op deze jonge, speelse, maar o zo zekere knaap gevallen zijn. Bovendien: Beekman moet nog vier partijen spelen en drie ervan gaan tegen van Reijen, van Leur en Feeke, de drie bedreigers, die één partij verloren. Twee dagen van hoogspanning staan voor de deur, want nimmer zal de strijd om de eindzege zo fel inzetten als' op deze laatste twee dagen. Een middag van uiterste span ning, van opgevoerde moyennes en een avond, die besloten werd met zulk daverend vuurwerk van een ogenschijnlijk in geslagen positie liggende v. Reijen waren er aan vooraf gegaan. Van Leur begon z'n partij te gen Duijsens met een poedel. Kleine series volgden elkaar in snel tempo op, tot eensklaps de zaal zich concentreerde op dit ene biljart. Gelijk de schittering van een komeet straalde onver wacht het spel van deze jonge knaap, die zich in vier jaar tijds heeft opgewerkt tot de gewiekste speler van deze acht deelnemers. Met een haast voelbare souplesse, zo zuiver en fijn uitgebalanceerd, met sublieme, bijkans onzichtbare strelingen van het overgevoelige ivoor dirigeerde hij de ballen in zuivere compositie daar, waar hij ze hebben wilde. Onverstoorbaar, met een ietwat nonchalante glim lach doorzag hij de vrijwel on oplosbare problemen en in het uiterste geval hielp de jeugdige overmoed hem er door. Zo liet van Leur de eerste honderd ca ramboles uit z'n queue vloeien. De volgende vijftig werden ge scoord in een wandeling over het ganse biljart om vervolgens met subtiel spel het record van Beek man (de. 206) te breken en eerst te stoppen op 230. De resterende 88 caramboles kwamen er in de volgende beurt bij. Duijsens had slechts de kans gekregen voor 113 punten. Inderdaad is er op de tweede dag veel sensatie van de hoogste rang te beleven geweest. En niet alleen sensatie; gedurende de middag zelfs zeer goede partijen met hoge gemiddelden en flinke series. Het sluitstuk van de tweede dag was alleen al door een magnifieke slotserie van van Reijen, die zichzelf in een laatste wanhopige poging dwong tot een uiterste krachtsinspanning, ook nog een gulden pleister op de wonde van de matige eerste par tijen van die avond. Zoals gezegd, de middag bracht veel schoons. Dat begon reeds bij de eerste partij. Beekman, zich ten volle bewust van z'n schone kansen en door intensieve trai ning gegroeid naar z'n allerbeste vorm, draaide van start af Zon dervan twee series van royaal 80 voor de neus. Tweemaal ha perde toen de Amsterdamse ma chine, maar in de zesde beurt brandde het vuurwerk los. Ein delijk kwamen de ballen weer in de geliefde hoek. En toen, langs de korte band vloeiden de caramboles in een gelijkmatig doorhamerende cadans over het groene laken. Een enkele maal verloren de ballen hun juiste positie, enkele trekstoten brach ten ze spoedig bijeen, tot plots, precies op de 200, een eigenlijk toch simpele massé de reeks onderbrak. Vier caramboles was Philip Beekman van de 400 en terwijl Zondervan poedelde, had Beekman nog twee beurten (3 en I) nodig om in aaht beurten gereed te zijn. Zondervan 62 8 21 7.75 Beekman 400 8 200 50. Op hetzelfde ogenblik verloor Jan Feeke z'n eerste partij. Hij trof het voor z'n kansen ongeluk kig, dat Jan de Jong plots z'n goede vorm gevonden had. Van acquit raapte de Saheveninger meteen een serie van 109 bij elkaar en het antwoord dat Feeke hem in de tweedie beurt gaf (106) hinderde hem niet. Rustig voort bouwend aan nuttige series werk te hij zich in de tiende beurt naar de 400 volle caramboles, terwijl Feeke in de nastoot tot slechts zes kwam. Dat waren dus gebeurtenissen om zich over op te winden. Toen echter begon het pas. Lambert van Leur en Lou van Reijen, de twee Zuidelijke vertegenwoordi gers, kwamen vrijwel gelijk aan de beide tafels voor enkele in drukwekkende series. van Leur Duijsens 400 113 230 64 57.14 16.14 (Vervolg van pag. 6) vallige S.V.W. Verlies betekent een verder uitlopen van Sijbe- karspel. Woudia, gesterkt door haar succes tegen Spartanen, zal nu ook van Twisik gaan winnen.. Spartanen vecht voor de laatste kans op aansluiting. Winst op Zwaagdijk is noodzakelijk. Maar of dat bereikt zal worden? Als Wiron van W.S.W. de meerdere bijkt te zijn, dan gaat het er voor deze nieuwbakken tweede klasser somber uitzien. L.S.V.V. en J.V.C. blijven gelijk opgaan In 2 C zullen JVC en LSW als havikken op elkaar blijven loeren. J.V.C. in Den Helder naar Zeemacht, zal de marine zjjn madht doen gevoelen en L.S.V.V. krijgt hoog bezoek van Texel, waar Oosterend wel weer met lege handen naar zal terug keren. Dat moet voor d!e win naar van Dirkahorn^Texelse Boys een kostelijke gelegenheid zij om uit te lopen en als dat Texelse Boys is. zelfs in veilig heid te geraken. Hollandia T houdt. Duinraniders even arm als het is en Geel Zwart drukt De Koog nog vaster op de laatste nlaats. De winnaar van Flevo Petten gaat aanspraken maken op de vierde plaats. Con Zelo kampioen? In Waarland wordt morgen niet gevoetbald maar als Cal- laratsoog ook maar één punt gaat verspelen teger» Cocksdorp. dan kunnen de Waarlanders feest vieren. In 3B een aardige striid tus sen R.K.V.V.S. en D.W.O. Het wachten is hier echter op het treffen tussen M.O.C.. K.S.V. en v.A.D.A, Wit Rood klopt Reiger Boys. In 3A dienit St. Adelbert bij Kwad'ijk on te passen dat het niet onnodig de mooie positie verspeelt, waarop ze momenteel zetelen. Van Reijen was dus begonnen aan een serie, die even impone rend scheen te worden. Het was in de vijfde beurt van z'n partij tegen Peetoom. Aan de korte band begon de Limburger z'n stroom van caramboles. Technisch rijk gevarieerd bracht hij de bal len steeds weer in de juiste posi tie en dan volgden in een roes tien, twintig caramboles in lut tele minuten. Met de witte ballen vast werd de reeks echter op 165 onderbroken. Twee beurten later begon de stroom opnieuw. Weer werd de honderd gepasseerd, maar weer strandde de serie op een massé. Een slotserie van 96, onmiddellijk er op volgend, bracht in acht beurten toch de beslissing. van Reijen 400 8 165 50. Peetoom 121 8 40 15.11 Toen begonnen de avondpar tijen en iedereen verwachtte eigenlijk een herhaling van de prestaties van de middag. Beter gezegd, iedereen hoopte dat het gebeuren zou. En inderdaad het begon er op te lijken, toen Feeke in z'n partij tegen Zondervan in de tweede beurt reeds een serie van 132 scoorde, even later ge volgd door een serie van 96. Zondervan had zijn beurt ge opend met een reeks van 81, maar gedurende het verdere ver loop raakte hij steeds verder ach terop. In de negende beurt was de partij reeds beslist. Met een nastoot van drie kwam de Fries op 182. Feeke .Zondervan 400 182 132 81 44.44 20.22 Aan het andere biljart leek het er even op, dat Beekman van Duijsens verliezen zou, of in elk geval z'n moyenne aanzienlijk zou verslechteren. 15, 1, 5, 3, 2 waren de eerste scores van de leider van het tournooi, maar middels twee series van ruim zes tig, kort er na gevolgd door een 106 kwam hij toch nog in dertien beurten tot de vereiste vierhon derd. Duijsens had er tussen in even de spanning teruggebracht met een serie van 83. Duijsens Beekman 228 400 13 13 83 106 17.53 30.77 Nog erger was het bij Peetoom van Leur. Peetoom kampte ge ruime tijd met een inzinking, ter wijl van Leur maar niet los kon komen. Bij vlagen toonde hij echter toch z'n kunde, durf (bru taliteit zouden we haast zeggen) en gedegen techniek. In de negen tiende beurt was de partij uit. Peetoom had toen slechts 130 caramboles. Peetoom van Leur 130 400 19 19 52 62 6.77 21.05 En tot overmaat van ramp leek de partij de Jongvan Reijen ook al te zullen eindigen in een vrij slappe vertoning. Met enkele se ries, ruim in de dertig, had de Jong zich een voorsprong ver worven van ongeveer 70 caram boles toen de stand 330263 was. Van Reijen leek naar een zekere nederlaag te gaan, tot hij zichzelf dwong tot een uiterste krachts inspanning. Moeizaam, geheel in de lijn van de verhouding op dat moment, begon de Limburger aan z'n serie. Hij moest er komen, wilde hij de kans behouden om „Jan, wat is er eigenlijk met je aan de hand. Je speelt dit jaar niet zo goed als in het vorig tournooi". Deze vraag hebben we Jan Feeke gesteld. Wel Jan Feeke heeft bijna een jaar lang met getraind. Hij heeft het mo menteel te druk met de studie want dat is voor deze jonge, talentvolle biljarter belangrijker. Donderdagmorgen, juist voor hij naar Hoorn wilde vertrekken, bracht de post hem verheugend nieuws. Hij was geslaagd voor een boekhoud-examen. ,Als ik genoeg geleerd heb, ga ik weer serieus biljarten", beloofde Jan Feeke, maar eerst gaat hij nog een tijdje door met de studie. „Mammie, als U vanavond weer uit Hoorn thuiskomt en pappie heeft gewonnen, komt U het dan nog even vertellen?", vroeg Jantje Peetoom, toen z'n moeder gisteravond uit Schagen vertrok. Peetoom jr. was eigen lijk een beetje nijdig op z'n va der. „Pappie heeft nog geen enkele partij gewonnen", merkte hij een beetje verdrietig op, toen hij de krant inkeek. Mevrouw Peetoom vertelde het haar man en of het misschien daardoor kwam, maar Jan Peetom Sr. was in de eerstvolgende partij volko men de kluts kwijt. Jantje Peetoom werd vannacht dus niet gewekt in z'n dromen-slaap. „Pappie" had weer verloren „Let op van Leur", zei Lou van Reijen ons, toen we een babbel tje maakten over de drie nieu welingen. „Die knaap, ik geloof, dat ie 24 jaar is, heeft het vorig jaar voor het eerst meegedaan in de hoofdklasse tournooi 38/2. Het viel hem niet mee, dit debuut. Maar vanaf dat moment is hij doorgebroken en nu kan hij alles. Spectaculair was enkele maanden geleden z'n spel in den Bosch en hij heeft er fenomenale prestaties bereikt/'. hou van Reijen had geen ongelijk. Giste ren klasseerde Lambert van Leur („wat een lange naam hé") zich als de man met de hoogste serie en het hoogste partijgemiddelde. Beekman van de leiding te ver dringen. En het lukte. De honderd werden bereikt in razendsnel tempo. Alsof de ban gebroken was, stormde van Reijen op de finish af. Totslechts enkele caramboles voor de 400. De bal len kwamen uit positie, een moei lijke massé maakte het geheel nog gecompliceerder, maar van Reijen had z'n zenuwen in be dwang. Dwong zich tot een juiste, preciese speelwijze en bereikte met glans de 137. Jan de Jong had bijna een half uur onbewogen op z'n stoel gezeten! de Jong van Reijen B STARTPLAATSEN e=AAHlX)0PR0UTE TOT 6 TOSS El I OEN AAK N00WJWUK «JEE a FLENSBURG N0OR0WUC «.ZE 4 e.Russa S LONDEN NOORDWWiZEE NOORDWJK o ZEE 7 HUNCHEN NOORDWUK «.ZEE 0 CLERHFERRAND NOORDWJK «.ZEE AANLOOPROUTE t GEZAMENL ROUTE GEN 750 K.M 2600 K.N li?» F FRANKRUK 330 30 15 15 39 137 22.— 26.66 Na twee dagen luidt de stand thans: Beekman 8 1600 38 206 42.10 van Reijen 6 1595 46 165 34.67 van Leur 6 1569 56 230 28.02 Feeke 6 1469 54 135 27.20 de Jong 2 1390 52 109 26.73 Zondervan 2 1034 45 119 22.97 Duijsens 2 1009 45 110 22.42 Peetoom 0 741 57 113 13. Op de Oogst-dankdag, die door de afdeling Akersloot van de L.T.B. werd gehouden, heeft de algemeen-secretaris, mr. J. Ver meulen, enkele aspecten belicht van het veel-omvattende werk, dat deze organisatie voor haar leden verricht. Vooral een dag als deze, zo'n algemene dankdag, is zeker ge schikt om de leden van de waarde van de organisatie te overtuigen en mr. Vermeulen heeft daar dan ook dankbaar gebruik van gemaakt. Klein, maar sterk. De L.T.B. is met haar 13.000 leden d'e kleinste katholieke land en tuinbouworganisatie in ons land, vergeleken met de andere bonden, die tezamen 67.000 leden tellen. De N.C.B. m Brabant heeft 30.000 en de Limburgse Bond 20.000 leden: dan volgt de Gel derse met 17.000 leden. De L.T.B. neemt daar tussen echter een zeer beangrijke positie in. om dat vele bestuurders ook als be stuurders en voorzitters van landelijke organisaties fungeren. Er zijn tal van problemen, die door de L.T.B. en haar neven- organisaties worden aangepakt. Als voorbeeld noemde mr. Ver meulen de problemen, die wor den opgeroepen door het ont stellend tekort aan erond en de zich steeds uitbreidende bevol king. De L.T.B. staat op de bres voor aanwinning van nieuiwe cultuurgrond, voor de bescher ming van pachter en landeige naar en heeft o.a. bii de toe wijzing van land in de Iloord- Oóst-Polder een krachtige actie gevoerd. Het is mede daaraan te danken geweest, dat bii de laat ste uitgifte van "bedrijven 38 Kaasmarkt Alkmaar ALKMAAR. Aanvoer 621 kg. 1 stapel boerenkaas 2.14 per kg. Beursnotering fabriekskaas 2.14 per kg. Handel matig. Tenzij het weer of de terrein toestand alsnog een spaak tussen het wiel steekt, kunnen we Zon dag onze tweede kampioen be groeten. Geel Zwart heeft in de eerste klas nog maar één punt nodig om de deuren van de hoog ste afdeling weer voor zich open te zien gaan. Het is zeker wel in staat om Blauwe Reigers dat puntje afhandig te maken Programma Hoofdklasse: VZV-FSA, 12.00 DTS-TOP, 15.45 VIO-DWO, 12.00 Eerste klasse: Hugo Girls-Con Brio, 16.15 DOS-Vliegens Vlug, uitgest. BI. Reigers-Geel Zwart, 12.00 Tweede klasse: TOP 2-DOS 2, 13.40 St. Victor-Hugo Girls, 2.15 FSA 2-VZV 2, 13.40 Derde klasse: Geel Zwart 2-SEW, uitgest. VIOS 2-V1. Vlug 2, 13.40 St. Victor 2-Con Zelo 2, 14.00 Junioren A: VI. Vlug b-Geel Zwart a, 13.30 VI. Vlug a-DWO a, 12.00 Junioren B: Con Zelo b-VZV b, 13.40 Junioren C: DOS a-Bl. Reigers a, uitgest. Strandvogels a-SEW a, 13.40 FSA, dat zelf al enkele weken niet speelde en zidh ondertussen door haar concurrenten zag in gelopen, krijgt nu de kans weer uit te lopen. Het gaat op bezoek bij VZV, dat wel zal spartelen, maar tenslotte toch wel zal moe ten capituleren. TOP gaat daarentegen lang geen gemakkelijke strijd tege moet. Het is voor ons nog lang niet zeker, of de reis naar West woud winst zal opleveren. Het wordt wel tiid, dat TOP weer eens de tanden laat zien, het begint nu angstig dicht in de buurt van de onderste plaats te komen. DWO gaat ook niet prettig op reis naar Wognum. Immers thuis werd verloren van VIO, zodat het nu kan tonen, dat dat maar een vergeeflijke misstap was. Con Brio moet even op haar tellen passen nu het bij Hugo Girls op bezoek gaat. In de Waard zijn wel meerdere gestruikeld. DOS ziet de laatste tijd haar wedstrijden steeds uitgesteld we gens gebrek aan speelgelegen- heid. We vernamen, dat volgende week ook wel weer wedstrijden om kwart over vier gespeeld worden, zodat dan ook voor hen de moeilijkheden wel zullen zijn opgelost. TOP 2 kan wel baas blijven over DOS 2, terwijl St. Victor probeert haar kansje op een eventuele eerste plaats te behou den door een overwinning op Hugo Girls 2. FSA 2 zal wel weer met grote cijfers van VZV 2 winnen en in de running blijven. VIOS 2, dat de laatste tijd zo aardig voor de dag komt, zal het VI. Vlug zeker niet cadeau doen en kan nog wel eens voor een verrassing zorgen. Con Zelo 2 zal ook van St. Victor 2 wel geen enkel puntje kunnen afsnoepen. Bij de junioren zien we winst voor Geel Zwart en VI. Vlug a reap, op VI. Vlug b en DWO a. Een aardige strijd zal VZV b- Con Zelo b in het Waarland te zien geven, terwijl we benieuwd zijn of SEW a ook dit keer weer tot de uitvlieger komt als vorige week. Strandvogels a zal wel niet zo'n willig slachtoffer zijn. OUD-LEERLINGENDAG R.K. LANDBOUW- WINTERSCHOOL Donderdag a.s. komen cfe le den der Vereniging van oud- leerlingen der R.K. Landbouw- winterschool in „Het Witte Paard" te Hoorn voor een ver gadering bijeen. Het wordt voor de deelnemers een zeer belang wekkende dag. die 's morgens om 9 uur begint met een H. Mis in de parochiekerk van Hoorn, voor de zielerust van P. Com mandeur. Om kwart over tien beginnen de besprekingen; eerst van een aantal interne vereni- gingsaangelegeniheden, waarna te plim. half twaalf ir. Visser een uiteenzetting zal geven over „de waterhuishouding van de grond in Ned'erland". Om plm. 2 uur komt dr. ir. W. J. Droesen aan het woord. Dit lid van de 2e Kamer is een expert in het klei ne-boeren vraagstuk. Hij zal speciaal de economische aspec ten van het kleine bedrijf be handelen. aan katholieken werd toegewe zen, in tegenstelling tot de vorige toewijzing, waarhii slechts 28 naar de katholieke hoeren ging. Het N.O.-polderfonds 'helpt daarbij bekwame maar niet- financieel sterke boeren om de financiële moeilijkheden bij grondtoewijzing te overbruggen. Tal van activiteiten. De beroepskeuzetoureaux heb ber» vele offers gevraagd, nu komt ook daarvoor een subsidie. Het belangrijke emigratie-werk, dat is aangepakt, is ook erkend en wordt door een subsidie ge steund'; beide activiteiten krii- gen nu ongeveer een ton. Allé- maal mede dank zij het werk van de L.T.B.! Er is een Commissie Grond gebruik ingesteld, die de proble men van de onttrekking van cultuurgrond voor bouwterrein onder de ogen ziet. Het indu strialisatieplan „Kennemerland" heeft de aandacht van de L.T.B. en voorts is er dan de Stichting voor de Landbouw, waarin de katholieke organisatie ook een woordje meespreekt. xn samen werking met de andere organi saties werd ook hier veel bereikt voor de boer. Er is gevochten tegen het twee prijzen-olan voor de melkprijs en nu heeft men d'e uitvent van melk van hoger vetpercentage op het program staan. In de tuinbouw-sector is ge vochten tegen het sanerings plan waarbij eer» areaal-bener- king van 10 procent beoogd werd; men probeert sulbsidie voor poter-bewaarplaatsen te krijigen, hetgeen deels gelukt is en wel ten aanzien van die ver bouw op eigen bedrijf. De dubbele heffing op vroege aardappelen is van de baan, al leen die van 30 cent via het Centraal Bureau van de veilin gen is er nog. En tot slot is er de actie in de kringen van de bollenkwe- kers, die een stormachtig jaar achter de rug hebben mgar die todh geleid heeft tot grotere eenheid. Dan iser nog de strijd voor de kathoiieke_ land- er» tuinbouw scholen die in zover gewonnen is, dat de minister bii wijze van proef in twaalf plaatsen de overgang van het zesde leerjaar naar de lagere land- en tuin bouwschool heeft mogelijk ge maakt. En voorts mag men niet de vele cursussen vergeten, die door het Onderwijs Bureau in het leven werden geroepen. Daarbij komen dan nog de arbitrages bij arbeidsgeschillen, de vele adviezen op technisch en fiscaal gebied en dat alle maal voor 13.gemiddeld per .laar, waarvan nog 5af gaat voor het blad „Boer er» Tuin der Resteert ongeveer een dub beltje per week voor het eigen lijke verenigingswerk. Mr. Vermeulen besloot met de erkenning, dat het vooral ook de activiteit van de plaatselijke afdelingen is, die het hoofd bestuur stimuleert tot dat vele ïrei?:', ^en gezonde afdeling is derhalve een grote steun voor de L.T.B. FAILLISSEMENTEN Per 10 Januari is failliet ver- ^?.a,ri^:. PW. de Rooy, zijn be drijf uitgeoefend hebbende on- der de na aim Alkrnaarse Onder wijsinstellingen. wonende te Alkmaar, van der Mevstraat 2. Rechtercommissaris Mr." R. W. J. C. v. d. Wall-Bake te Alkmaar; Cua-atrice: Mej. Mr. M. L. van Holst-Pellekaan. Eveneens D. J. Roeper, Den Burg, Texel, Warmoes straat 81 Rechter-comrnissaris Mr. P M J Nolet. Curator: Mr H. j' Knuwer, Der» Helder. NAT. ZWEMWEDSTRIJDEN TE NAARDEN NAARDEIN. 11 Jan. De uit slagen van de te Naarden gehou den Nationale zwemwedstrijden luiden: 100 Meter vrije slag dames: 1 Irma Schuhmacher (RDZ) 1.06.0 min. 2 Wies Vaessen (KNZB) 1.08-3 min. 100 Meter rugslag dames: 1; Geertje Wielema (Robben) 1.12.8 min. 2 Ria van der Horst (RDZ) 1.16.8 min. 100 Meter vrije slag heren: 1 Tjeibbes (HPC) 58-7 sec. 2 Herm- sen (HZC) 1.00.0 min. 3 Boxem (DAW) 1.00.5 min. De resultaten met de bloemkoolteelt zijn de laatste twee jaren in deze streek goed geweest. De vraag op de veilingen overtrof in de regel het aanbod. De afzet van vroege en herfstkool onder vond daarentegen steeds grote moeilijkheden. Daardoor is de gedachte naar voren gekomen oi het misschien mogelijk zou zijn door uitbreiding van de bloemkoolteelt een gedeelte van de teelt van zomer- en herfstkool te vervangen, zei de heer K. de Boer Sz. op de te Zuid-Scharwoude en Grootebroek gehouden bloem koolmiddagen, welke waren georganiseerd door de Langedijker en Streker veilingen, in samenwerking met de vereniging van oud-leerlingen van de Rijkstuinbouwschool te Hoorn. Met grote aandacht hebben de talrijke aanwezigen hierna de inleidingen aangehoord. De heer L. Mallekote leraar aan de Rijks- tuinbouwschool heeft een uit voerig gedocumenteerde uiteen zetting gegeven van de bloem koolteelt, zoals die hier voorheen werd beoefend. Nu de koolgal- mug, de verwekker van de draaihartigheid, doeltreffend kan worden bestréden achtte spr. het zeer wel mogelijk, dat de teelt van bloemkool in het Geestmerambacht wordt uit gebreid. Uitvoerig behandelde hij de teeltwijzen van de bloem- koolsoorter» in de verschillende delen van het jaar. Er wordt veel vakmanschap vereist, ook aan de bemesting dient veel aan dacht te worden besteed, waar bij de heer Mallekote het ge bruik van organische mest, even tueel door het toepassen van groenbemesting propageerde, terwijl hij ook baggeren sterk aanbeval. Spreiding van de bloemikoolteelt is noodzakelijk. Op een tweetal binnenkort te houden cursusavonden zal de 'heer Mallekote de details nog nader onder de loupe nemen. Bijzonder aaji te bevelen zijn de organische mest (stalmest) en de onvolprezen bagger, het laatste om de prima structuur. Het kopen van bloemkoolzaad is een vertrouwenskwestie, zaad- teelt is practisclh niet uitvoer baar. Er wordt momenfee] veel geëxpeirimepteerd met nieuwe mogelijkheid tot vermenigvuldi ging, door deling, waarbij de scheuten in zand gestekt wor den, en mgt een tweede methode door vermeerdering van de wor- telstekken, zoals met andere ge wassen wordt toegepast Van groot belang is vervolgens de spreiding van het product" bii de afzet. De afzetmogelijkheden van bloemkool werden toegelicht door de heer W. Kemmers van het Centraal Bureau v. d. vei lingen in Nederland. Aan de 'hand van een aantal grafieken gaf de heer Kemmers een dui delijk beeld van het verloop van aanvoer er» afzet en natuur lijk ook van de prijzen in de af gelopen drie jaren'. Voorspellin gen zijn natuurlijk niet te ma ken maar in de perioden van eind Augustus en van eind Oc tober en begin November kan zeer geschikt nog wat meer bloemkool worden afgeleverd. Dan neemt de Duitse eigen teelt af en is de Italiaanse invoer in dat land (waarbij de Nederland se zeer pover afsteekt) nog niet op ganig, terwijl dan bovendien landen als België er» Zwitser land aan de markt zijn. De ho gere prijs, die in diie tijden steeds wordt betaald, is voor deze bei de landen geen bezwaar. Onze beste kansen hangen af van de natuur en de kwaliteit van het product. Mei. Dr. Bakker behandelde de bacterieziekten bij bloem kool, de vlekziekte en vooral de zwairtnervigheid, of branderig- heid, die te bestrijden is door het gebruik yan ontsmet zaad, op een zaaibed waar tevoren geen kruisbloemige planten heb ben gestaan, de planten niet te dicht op elkaar en zo weinig mogelijk begieter», ried sor. aan. Besmet plantenmateriaal moet van de akkers worden verwij derd. Vruchtwisseling biedt het beste resultaat bij de bestrijding en is absoluut noodzakelijk. De virusziekten in de kool werden besproken door ir. Van Hoof, die speciaal belast is met het onderzoek naar de z.g. stip in de kool. De besmetting hier mee komt tot stand doordat bladluizen en andere insecten virus van zieke zaadkool op de plantenbedden overbrengen. Bloemkool, die vroeg geplant wordt voordat die bladluizen op treden, kan de besmetting ont gaan. Er volgde op deze inleidingen steeds een geanimeerde discus sie, waaruit bleek o,a. dat de tuinders in de Langedijk de mo gelijkheden, die daar waarschijn lijk in de uitbreiding van de teelt van bloemkool aanyvezig zijn, ernstig willen overwegen. NEDERL. COMMISSIE SAMENGESTELD 's GRAVENHAGE De Mi nister-President heeft een inter departementale commissie inge steld welke tot taak heeft met de daartoe door de regering van de Republiek Indonesië aange wezen missie onder leiding van Srof. dr. Raden Supomo, te on- erzoeken, of ter vervanging van de Nederlands-Indonesische Unie een voor Nederland en Indone sië aanvaardbare nieuwe basis voor de verhouding tussen beide landen kan worden gevonden. De commissie heeft tevens tot taak het vraagstuk inzake Nieuw Guinea te bespreken. Met de leiding van de com missie zijn belast de Staatssecre taris van Buitenlandse Zaken, mr. N. S. Blom en de Staats secretaris voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, L. Götzen. AMSTERDAM, 11 Jan. Ook de enkele speciale open hoeken, zoals Exploratie en Indonesische Spoor, waarvoor de animo echter gering was, droegen maar weinig bij tot verlevendiging van het marktbeeld. Het geheel maakte een uiterst stille en weinig ver anderde indruk. Vandaag was Kon. Olie bijna twee punten lager en Unilever maakte een even grote winst zodat het vol gens enkele hoeklieden voor de hand lag wederom aan ruiltrans- acties van Kon. Olie in Unilever te denken. Aandelen AKU ver beterden 1'/' punt. Men acht het r.iet onwaarschijnlijk, dat de voor de AKU gunstige uitspraak in zake het proces BinghamAKU tot deze stijging aanleiding was. De industriemarkt hield zich overigens vrij goed. Enkele in courante soorten konden een kleinigheid aantrekken. Stockdi videnden Ford golden f 113 (f 105), hetgeen voor de aande len een koers van 226 (210) be tekent. De cultures waren in door snee genomen niet onvriendelijk. Insulinde Cultuur Syndicaat, die gisteren 5 punten steeg tot 58, werd vandaag geadviseerd op 60. Algemene Exploratie was aan de flauwe kant op 96''« (99). Indo nesische spoor- en trampapieren nagenoeg prijshoudend. De Kerstpuzzle heeft vele lezers die tot nu toe de puzzle links lie ten liggen, de smaak te pakken gegeven. Het regende tenminste oplossingen. De gelukkigen waren deze keer: 1. A. A. de Boer, Schagerbrug E 29. 2. Mevr. AdrichemBoots, Zandersbuurt 2, Alkmaar. 3. Ben. J. Schaper, Streekweg 46, Hoogkarspel 4. W. Liefting. Poelvenstraat 54, Bakkum. 5. A. Bijpost, G 16, Nibbixwoud. Bij de nieuwe puzzle zul len de punten duur zijn. Verwoede kaartspelers zul len er wel uit komen, schatten we. Doe uw best. Vijf dozen postpapier lig gen op de vernuftelingen te wachten. Wilt U Uw oplossing weer in een open envelop met opschrift „Prijspuzzle Noor derpers" verzenden, zodat wij Donderdagochtend aan het uitzoeken kunnen gaan. Mocht u van de diensten der P.T.T. gebruik maken, dan moet U wel als brief frankeren. Speelkaarten puzzle In elk vakje van deze figuur moet een letter ingevuld worden en wel zó, dat op de beide hori zontale rijen en op de beide schuine rijen de naam van een speelkaart komt te staan. We geven U nog een kleine aanwij zing: er is een rode ,,pop" bij en ook minstens nog éen kaart in de andere rode „kleur". Met wel ke vier speelkaarten speelt U het klaar? Naam: Adres: OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 1 Latent. 6 sop. 9 stap. 13 eno. 14 nar. 16 primula. 18 edel. 20 sol. 22 omelet. 23 mij ter. 25 bos. 27 mee. 28 veter. 30 stoer. 32 by. 33 sir. 34 nee. 36 eer. 37 sijs. 38 ee. 39 stil. 40 p,r. 41 wol. 42 moe. 43 kam. 45 dak. 46 l.s. 48 jurk. 50 la. 51 ark. 42 zet. 53 rio. 54 keg. 55 na. 56 kwiek. 58 ledig. 60 vla. 61 rib. 63 gemak. 65 ideaal. 68 lijm. 70 nota. 71 notaris. 73 tip. 75 nis. 76 aker. 77 sta. 78 sproet. Verticaal: 1 leem. 2 andijvie. 3 toeter. 4 n.n. 5 tas. 7 op. 8 pro. 9 smeer. 10 tule. 11 ale. 12 patrijs. 15 rob. 17 immer. 19 let. 21 los. 24 rente. 26 step. 29 rei. 31 oer. 32 bijl. 33 sen. 35 el. 37 som. 39 sko. 41 wak. 42 mak. 43 kroeg. 44 dag. 45 dra. 46 lei. 47 ster. 48 jr. 49 uil. 50 legatie. 51 angina. 52 zwaar. 54 kimono. 56 klaar. 57 kil. 59 den. 60 vete. 62 bijt. 64 kast. 66 dok. 67 lis. 69 mis. 72 st. 74 p.p.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7