VERDACHTE stranding, juist buiten de Nieuwe Waterweg Overeenstemming tussen K.V.P. en de „groep-Steenberghe" Toestand in Egypte thans vol van oorlogsdreiging PEN „SCHADUWLEGER" tegen toekomstige agressie VROUWEN versterken Nederlandse Luchtmacht f&Ze>ziézè. *cM /elvaren rmerhorn DANSEN Favorieten i. Bontje DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Geen K.V.P. zonder Duynstee mÊÈÊÊÊIËm WEER NOODSEINEN OP ZEE Dronkenschap oorzaak van verkeerde manoeuvre? Vergiftigde worst gegeten Felle uitslaande brand in Amsterdam 'n Man stond op de weg te zwaaien.... Bijna drie millioen voor „Enterprise EINDE VAN ACTIE-DUYNSTEE Geen voorkeur voor samenwerking met andere politieke partijen Dit jaar tweemaal ter stembus? Overstromingen van de Maas Meisje verbrandde in haar bed Egyptische commando's leverden verbeten strijd Zeventien doden Mark Clark wordt niet benoemd Griezelig kunstje K.L.D. opgericht 29 stuks vee bij brand omgekomen 1 (ge en zuinigheid en derhalve nprn. das *9 13 JANUARI ZIEK [OND-ORGEL ig 7 uur HET FEIT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.43 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) NHD] VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 14 Januari 1952 46e Jaargang No. 12372 Kantoren: HOORN. Draafeïngel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 NIEUWE K.L.M.-AANWINST «■H Omdat het vrachtver voer voortdurend in omvang toeneemt en hieruit de noodzaak voortvloeit de ver voersmogelijkheden op dit gebied aan te pas sen aan de vraag, heeft de K.L.M. bij de Douglas-fabrieken een z.g. „liftmaster" be steld, die in de loop van het volgend jaar op Schiphol zal arri veren. De 321/- meter lange Liftmaster is de speciaal voor vracht vervoer geconstrueer de uitvoering van de DC-6B, een viermotorig toestel, det een kruissnelheid heeft van 470 km per uur, schikt in de voor- en achterzijde van de zijwand over grote laaddeuren van bij 2.30 to. en 2 bij 3.15 m. In het grote vrachtruim, dat een inhoud van 125 kan de Liftmaster over grote afstand 11 ton vracht vervoeren. Het be- resp. 1.70 m3 heeft, TWAALF PERSONEN IN ZWOLS ZIEKENHUIS STEENWIJK. Bij de families De Wit en Mansfeld te Steen- wijk heeft zich een ernstig ge val van vergiftiging voorgedaan Na het eten van leverworst (van eigen slacht) werden alle huis genoten, 10 personen, onwel. Acht personen, onder wie vijf kinde ren, werden naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Vijf verke ren in vrij ernstige toestand. Bij een familie in Giethoorn, die ook leverworst had gegeten, doen zich bij vier personen de zelfde verschijnselen voor. Bij de familie Duigen, waar de worst van afkomstig was, hadden ze de worst gebakken en hier deden de verschijnselen zich niet voor. AMSTERDAM. Een zeer fel le uitslaande brand, die de brand weer noopte het alarm „grote brand" te geven, heeft Zondag middag tussen vier en vijf uur het perceel Kinkerstraat 137 te Amsterdam verwoest. Het omval len van een petroleumtoestel in de voorkamer van de eerste éta ge, bewoond door de familie Ha- geboom, is vermoedelijk de oor zaak van deze felle brand ge weest. Een bezoekster, mevr. fla- mersma uit de Bilderdijkstraat kreeg, voor zij gelegenheid had de woonkamer van haar gastheer te verlaten, brandwonden aan gezicht en armen. AMSTERDAM. De directeur van de Nederlandse Opera, de heer Abraham van der Vies en zijn echtgenote hebben een auto ongeluk gehad. Zij waren op weg van Den Haag naar Amsterdam. Ongeveer halverwege stond iemand op de weg te zwaaien. De heer Van der Vies remde krachtig en week uit. Hij had echter niet opgemerkt, dat het wegdek ter plaatse glad was. Zijn auto slipte en sloeg over de kop. De man, die op de weg stond te zwaaien was eveneens op die plek geslipt en met zijn auto in een sloot terecht geko men. De heer en mevrouw Van der Vies kwamen met de schrik vrij. ROTTERDAM. Zaterdagavond is het 3367 ton metende Engelse schip ,,Radmar" op de Maasplaat voor Hoek van Holland vastgelopen. Drie sleepboten hebben bij hoog water gepoogd het schip vlot te trekken, doch dit is nog niet gelukt. Het schip maakt water in het voorraadruim en op de' stook plaat. Een deel van de brug is door overslaande zeeën vernield, enkele hutten staan onder water- Het schip vertoont lichte slagzij Drie Nederlanders zijn onmid dellijk na de stranding met de reddingboot aan boord gegaan. Zij verklaarden, dat op het schip dronkenschap voorkwam. Een feit is, dat het schip tegen alle Lex Barker, die voor zijn broodwinning in een dieren huid door de oerwouden moet avonturen als hoofdpersoon in de Tarzanfilms, heeft in tegenstelling daarmee, zijn vacantie doorgebracht (dik in de wol gepakt, tegen de koude) in het Amerikaanse wintersportoord Sun Valley. Tarzan, die voor een tijger nog niet bang is, de held van de jungle, toont zich hier van een andere zijde en is zijn vrouw behulpzaam met haar ski's. Zijn vrouw is Arlene Dahl, ook een beroemdheid in Hollywood. PARIJS (Reuf-er-A-P.). De Algemene Vergadering van de V.N. heeft Zaterdag haar definitieve goedkeuring gehecht aan een door het Westen gesteund plan, dat ten doel heeft aan een toekomstige agressie, waar ook ter wereld, het hoofd te bieden. De resolutie verzoekt de leden van de V.N. speciaal geoefende en uitgeruste eenheden beschik baar te stellen voor gebruik door de wereldorganisatie en een raad van militaire deskundigen op te richten om behulpzaam te zijn bij het opleiden, organiseren en uit rusten van het „schaduwleger". De Cominformlanden stemden tegen de resolutie over het scha duwleger. Argentinië, India en Indonesië onthielden zich. Zuid- Afrika was afwezig. Atoomcontróle De Russische minister van bui tenlandse zaken Wisjinsky heeft Zaterdag voorgesteld, tegelijk atoomwapenen te verbieden en een internationale controle op atoomenergie in te stellen. Tweemaal onderbrak Wisjinsky zijn rede om te protesteren tegen dè schijnwerpers van de televisie toestellen. „Ik kan niet behoor lijk denken of spreken, wanneer mijn ogen door deze lichten wor den verblind. Wij zijn geen film- spelers", aldus Wisjinsky. De voorzitter zorgde er voor, dat de televisietoestellen werden uitgeschakeld. li gegeven waarschuwingen in een te zuidelijke koers hield. Na het vastlopen werd door de beman ning zo onbeholpen met de tros van de sleper „Blankenburg" ge manoeuvreerd, dat de tros in de schroef van de sleper terecht kwam. Kustvaarder in nood De Nederlandse kustvaarder „Westkust" is voor de Schotse kust in moeilijkheden gekomen. Het schip had maohinestoring, maar de sleepboot, die te hulp zou komen, kreeg order terug te keren. Waarschijnlijk is de sto ring met eigen krachten verhol pen. Voor Nieuwpoort strandde de Nederlandse trawler „Postboy". Een reddingboot nam negen man aan boord; de overige zes schepe lingen brachten de trawler zelf bij hoog water vlot. Het schip is de haven van Duinkerken bin nengelopen. Voor de kust van Foreland (Kent-Engeland) zitten een Pa- namees en een Frans schip aan de grond. NEW YORK (A.P.). New York bereidt zich voor op de triomfantelijke ontvangst van kapitein Carlscn, met inbegrip van een grootse mars langs Broadway naar het stadhuis. Een syndicaat, vertegenwoordi gende 81 verzekeringsmaatschap pijen, heeft de maatschappij Is- brandtsen een bedrag van 2.220.000 gulden uitbetaald als gedeeltelijke vergoeding voor het verlies van de „Flying Enter prise". Ohèques van nog 5 andere ver zekeringsmaatschappijen brach ten het bedrag op 2.850.000 gul den, hetgeen 64 procent van de verzekerde waarde is. De overige 36 procent was naar verluidt ver zekerd bij Britse maatschappijen. De betalingen dekken de lading niet. „FRAMEGCEN" VERTROKKEN DEN HELDER. De Noorse houtboot Framegeen die na het zevendaaese avontuur on de Hondsbosse zeewering vorige week naar de haven van Nieuwe- dien werd eesleeDt heeft Zondag morgen wederom het zeegat ge kozen. Gesleept door de „Holland II" van fa. Doeksen en gevolgd door de „Stortemelk" is het schip bui tenom naar Rotterdam gebracht. Daar zal het worden gedokt en wederom worden voorzien van schroef en roer. PILOOT OPGEGRAVEN BIJ LEMMER LEMMER. Tijdens een lucht gevecht in 1944 stortte een zwa re Amerikaanse bommenwerper, bemand met 7 personen, in de Brekkerpolder bij Lemmer neer. Een van de inzittenden kon zich redden. De anderen kwamen om het leven. Een aantal woonwa genbewoners uit Lemmer is thans begonnen de wrakstukken van vliegtuigen op eigen risico op te graven. Tijdens de werkzaamhe den bij het Amerikaanse toestel vond men de stoffelijke resten van de piloot in de wrakstukken van het toestel. IN AANSLUITING op hetgeen de voorzitter van de K.V.P. op het congres van de Partij over de met de „Groep Steen- berghe" (waartoe prof. Duynstee behoort - red.) gevoerde besprekingen reeds heeft medegedeeld, ontvingen wij thans onderstaand communiqué, dat de ondertekening droeg van de heren Andriessen, namens het dagelijks bestuur van de K.V.P., en van de heer Dteenberghe, namens zijn groep. Na een achttal besprekingen tussen het dagelijks bestuur van de K.V.P., de voorzitter en onder-voorzitter van de Katholieke Tweede Kamerfractie en vertegenwoordigers van de „groep Steen- berghe" is dit c.verleg tot afsluiting gekomen en is een een stemmig resultaat verkregen. Aan de orde zijn geweest de navolgende punten: 1. de samenwerking van de K.V.P. met andere partijen; 2. een aantal punten van prac- tische politiek, waaronder enkele van prmcipiëlè aard; 3. de vraag, op welke wijze de wensen van de „groep Steen- berghe", binnen het kader der Partij en met inachtneming van het program der Partij, verwe zenlijkt kunnen worden. Ten aanzien van het eerste punt werd vastgesteld, dat de K.V.P. geen enkele andere voor keur koestert voor samenwerking met een of meer bepaalde par tijen dan met die, wier mede werking het meest zal bijdragen tot verwezenlijking van het op 's lands belang gerichte beginsel en verkiezingsprogram. Uiteraard werd daarbij gesteld en aanvaard, dat ten deze de Kath. Tweede Kamerfractie het beslissende woord spreekt. Vertrouwd mag worden, dat de fractie daarbij het hiervoor gestelde ernstig zai la ten wegen. Naar aanleiding van het derde punt werd overeengekomen aan het Partijbestuur '-oor te stellen: a) een adviserend college te DE KOFFIE VAN DE BON! „De koffie van de bon!" Het stijgt uit droge kelen Van haast ontelbaar velen Hoog op, als een ballon. „De koffie van de bon!" Het hangt als „de" reclame Aan frisse winkelramen In vroege voorjaarszon! „De koffie van de bon!" Wèg met de halve pakjes Of kleine kwart-pond-zakjes. Léég, in één koffiebron. „De koffie van de bon!" Wie nu een bakje troost [drinkt: Dat hij uitbundig proost klinkt De koffie overwon! „De koffie van de bon!" Ze is weer net zo lekker Als toen de heer D. Dekker Zijn fiavelaar" begon „De koffie van de bon!" Zo schreeuwen H. v. Tutte En d'ober bij het stutten Van 't dienblad op 't perron. ..De koffie van de bon!" 'Dat is: voor distributie Uitstel van executie Geweigerd, „sans pardon"! „De koffie van de bon!" Een „boffie"; óók een [„soff ie": Ik wou dat ik de koffie Nog maar betalen kon. „KIEKEBOE" willen instellen, bestaande uit 3 tot 5 personen, met een algemeen representatief karakter voor het katholieke volksdeel. Dit college, dat van het Partijbestuur alle in gediende wetsontwerpen ont vangt, heeft tot taak zich te be raden of deskundige voorlichting aan de Katholieke Tweede Ka merfractie over een bepaald on derwerp wenselijk wordt geacht; onder deze vooropstelling echter, dat de fractie tegenover aldus uit te brengen adviezen vrij staat. De procedure zou door 't Partij bestuur nader moeten worden uitgewerkt; b) voorstellen tot reglements wijziging aan de Partijraad te doen, strekkende het dagelijks bestuur van de Partij met een aantal leden uit te breiden, om dit college meer representatief te kunnen doen zijn voor het katholieke volksdeel; 's-GRAVENHAGE. Te ver wachten valt, dat er dit jaar niet alleen voor de Tweede Kamer, maar ook voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal een verkie zing gehouden zal worden. Wan neer n.l. de wetsvoorstellen tot wijziging van de Grondwet, wel ke thans in eerste lezing bij de Tweede Kamer in behandeling zijn door beide kamers geheel of gedeeltelijk zullen zijn aanvaard, worden ingevolge de bepalingen van de grondwet deze Kamers ontbonden. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, wordt er naar ge streefd om ook bij ontbinding in gevolge grondwetswijziging de in de Kieswet aangegeven data voor candidaatstelling en verkiezing, n.l. 13 Mei en 25 Juni aan te hou den. MAASTRICHT. Verscheide ne dorpen in Zuid-Limburg heb ben te kampen met overstromin gen van de Maas. Itteren is ge heel geïsoleerd, een groot ge deelte van Obbicht staat blank en in Urmond is o.a. de kloosterkerk docfr het water ingesloten. In deze laatste gemeente werd door de Staatsmiin Maurits een brug getje aangelegd naar een huis, waar een blijde gebeurtenis ver wacht wordt, ten behoeve van de AMSTERDAM. Een 27-jari ge telegrafiste van de P. T. T. is Zondagmorgen in haar bed ver brand. Vermoedelijk heeft het meisje, dat een zolderkamertje bewoonde, Zaterdagavond voor zij ging slapen een sigaret in bed gerookt. Zij is vermoedelijk in slaap gevallen, waardoor de bran dende sigaret in bed viel. Vervolg pag. 7-1 behandelende geneesheer. Kapitein Kurt Carlsen, de heldhaftige commandant van de „Flying Enterprise", laat zien hoe hij zich 14 dagen lang heeft moeten bewegen aan boord van zijn schip, dat tenslotte een prooi van de woedende elementen werd. Zijn handen en vingertoppen waren geheel met diepe klo ven bedekt. ISMAILIA (Reuter), In de afgelopen 24 uur is de strijd in de Suezkanaal-zóne opgelaaid. Er vond een botsing plaats tussen Britse militairen en leden van Egyptische „commando eenheden", waarbij twaalf Egyptenaren werden gedood, 15 gewond en 41 gevangen genomen. Een Britse militair kwam om het leven. WASHINGTON, 14 Jan. (Reu ter). De perssecretaris van het Witte Huis heeft medegedeeld, dat de kwestie van de benoeming van generaal Mark W. Clark als ambassadeur bij de Heilige Stoel niet opnieuw aan de Senaat zal worden voorgelegd, zulks op ver zoek van de generaal zelf. De president zou een andere ambassadeur aanwijzen. DR. DREES AANGEKOMEN IN VER. STATEN NEW YORK. 12 Jan (AH De Nederlandse premier dr. W. Drees is vandaar alhier ner KLM-vlicatuir uit Amsterdam aangekomen voor een bezoek van 13 dagen. Gevraagd of er gesproken zcru worden over het Europese leger verklaarde dr. Drees: ,,Dat is een kwestie die door de ministers van buitenlandse zaken en financiën wondt besproken. Maar het is een belangrijke kwestie en ik zal er waarschijnlijk over spreken". Hij vervolgde: „Wij zagen graag een Europees leger met Enge land en Scandinavië als deelne mers". De economische positie van Nederland was volgens hem het laatste jaar verbeterd. Britse officieren verklaarden later nadrukkelijk, dat dit een gevecht in de volle militaire zin van het woord was. De Egyp tenaren vochten vastberaden. Britse veteranen, die de strijd in Palestina hebben meegemaakt, zeiden dat dit gevecht heviger was dan welk treffen ook tussen Joden en Britten in dat land. De Egyptische „commando's" voer den aanvallen uit op Britse ver dedigingsstellingen en waterlei- dingwerken nabij de reusachtige Britse opslagplaats van voorraden te Tel el Kebir. Men verwacht dat de aanvallen der Egyptische commando-een heden in de Kanaalzone heviger zullen worden. Nadat de Egyptische comman do-eenheden uiteen waren gesla gen, trachtten de restanten hun ner troepen door het prikkeldraad om de opslagplaats te Tel el Ke bir te breken. Zij faalden hierin en verloren vier doden. De Britse militairen maakten wapens (waaronder stenguns en geweren) en voorwerpen voor het verrichten van sabotage buit. SINGAPORE (Ass. Press). Sorcar, de Indische magiër, nodigde 20 mensen uit op het toneel te komen om zijn allergrootste stunt van dicht bij gade te slaan. Alle 20 zwoeren, dat Sor car zijn onder hypnose ge brachte assistent de tong afsneed om deze enkele ogenblikken later weer op haar plaats te brengen. De stunt was zo realis tisch, dat drie van de getui gen alle drie vrouwen flauw vielen. (Van onze correspondent) In de werkingssfeer van het West-Europese Pact onder het bevel van generaal Eisenhower en in navolging van de andere aangesloten landen, zoals Frankrijk en Engeland, is opgericht het K.L.D. (Korps Luchtwacht Dienst) te Kijkduin. Na strenge selectie is uit een oproep van 60 sollicitanten een 8-tal dames aangenomen om te worden opgeleid tot vrouwelijke luchtmacht officieren. Regerende en oud-carnavalprinsen in groot uniform uit Nederland, België en Duitsland kwamen Zaterdag in hotel „Bellevue" te Vaals bijeen ter gelegenheid van de „prinsen reünie", georganiseerd door de Prinsenraad van Vaals. In zijn welkomstrede merkte Prins Uan 1 van Vaals op, dat men op deze wijze een steentje bijdroeg tot een betere verstandhou ding onder de volkeren. 9 Januari 1952 is voor de adspi- rant-officieren de primaire op leiding, waarvan de eerste drie weken bij het V.H.K., te Kijk duin begonnen, waarna de offi ciersopleiding te Ermelo 2 maan den in beslag zal nemen, waarna tenslotte de vakopleiding van enkele weken in Breda en Sche ningen de opleiding voltooit. Direct daarop krijgt elk der officieren een standplaats of rayon aangewezen, waar de op leiding van vrijwilligsters plaats heeft. Voorlopig nog alleen in Groningen, Deventer, Amersfoort en Eindhoven, terwijl binnenkort in nog 4 plaatsen de opleiding begint. Deze opleiding van vrijwillig sters zal in dezelfde geest zpn als bij de Nationale Reserve en zal voorlopig alleen in de avond uren geschieden. Als commandant van het KLD is aangesteld luitenant-kolonel Sissingh, de voormalige comman dant van de vliegbasis Leeuwar den. SPIJKENISSE. Zaterdag avond zijn bij een grote boerde- rijbrand te Abbenbnoek op het eiland Voorne en Putten 29 stuks vee verbrand. Rijkspolitie en brandweer haalden zes koeien uit de brandende stallen. De eigenaar redde zijn negen paarden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1