BRITTEN namen in Egypte 160 politiemannen gevangen Egypte beschouwt inmenging als agressie of onvriendelijke daad „Atlantisch Verbond is méér dan een tijdelijk samengaan' Toch een Amerikaanse ambassadeur bij de Paus Eerste Kamer aanvaardde „Toezicht Credietwezen" DAGBLAD VOOR ALKMAAR Practische politiek Meteors deden tijdens razzia schiinaanvallen op dorpen Ook Nederlandse regering ernstig gewaarschuwd C.H. voor en tegen! Nederland sprong als een zuinig huishoudster met de dollars om EN OMGEVING nhd) West-Europa eert zijn bevelhebber si Ook een generaal overmeesterd HET BRITSE VERZOEK AAN VIER LANDEN Rode Kruis kreeg nog geen contact Kardinaal Spellman in Rome Gemenebest-landen niet eensgezind De gebombardeerde krijgsgevangenen 18 filmstroken voor K.R.O.-schoolradio Zal de Lufthansa herleven? Verkleind model van de „Pief Hein Sea-Otter streek neer op weiland Fauré aanvaardt formatie-opd racht Dr. Drees tot Amerikaanse volk: sterke figuren in het 'inet en zullen zeker nieuwe kabinet deze andhaven. 'angrijk als de perso- duurlijk het nieuwe van het kabinet zijn. ig niet gepubliceerd, gezien de nieuwe lei- n sterker progressieve ren dan het vorige. De ..Nieuwe Tijd" schreef n ook al, dat het nieu- een waarborg is, dat 5 zware offers welke zal moeten brengen ifensie, in geen geval zoveel moeite ver- ■ensstandaard van de al worden geraakt, rij: het staat vast dat tholieke homogene re- Belgische katholieke neest bekwame man- gebied in een team et, en deze ploeg met aan het werk mag Zoals gezegd opent ar de Benelux nieuwe, lerspectieven. Marktbericht DAM, 15 Jan. Vee i totaal 3953 stuks. 950 n en ossen; 107 gebr.- :te kalveren; 201 gras- )39 nuchtere kalveren; s; 182 biggen; 206 st. veulens: 161 schapen :n; 60 bokken of gei- rien per kg le kwal. 2e kwal. 2,402,60: 3e -2,85; vette kalveren wal. 2,70—2,90: 2e kw. te kwal 2.302,50: gr. er stuk 360. 260 200; kalveren per stuk 62, en per stuk 55. 52. 45; en per kg 2,05. 1.95. aen per stuk 145, 125 ren per stuk 120 110, t melkkoeien per stuk 0: vare koeien per st. vaarzen per stuk 700 Vken per stuk 550, 450 VOUDE. 3300 kg. grove 32.90; drielin- nep 28; 2200 kg. peen 18.10; 21.000 kg. rode 14.50; 4400 kg. gele 300 kg. groene kool 000 kg. deense witte 600 kg. andijvie II 27. IJK lo.ooo kg rode 4,10; 8.000 kg gele kl. io kg groene kool 8,20 .ooo kg witte kool 6- kg uien 31,70—32,80; -32; 500 kg witlof 22 Potts met deze kwaliteits-borstel de veiligheid van en de werkzaam- h9rsul- 75 et. rassen en gestre- iij het logeerbed" eg komt en wee woord durft te hier! Begrepen? ;je ging er gauw Verholen dacht me net soldaat, delingen in huis reemdelingen in antwoordde de 'oen stond hij op pijt me voor je og blijven, maar oor is het risico het feit Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) van heden PAG. 3 Donderdag 17 Januari 1952 46e Jaargang No. 12375 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, 'el 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 GISTEREN schreven wij, dat wij vandaag zouden terugkomen op wat er in het communiqué Andriessen-Steenberghe gezegd wordt over de practische politiek, „waaronder enkele punten van principiële aard". Het ligt niet in onze bedoeling, al de in het com muniqué opgesomde punten op de voet te volgen. Daaronder zijn er nl. verschil lende, die niets nieuws bevatten en waarover, in het algemeen ge sproken, weinig of geen verschil van mening bestaat tussen de ver schillende „denkrichtingen" in en buiten de Partij. Wat bedoeld wordt met „verhoogde rechtsbe scherming door breder inschake ling van de onafhankelijke rech ter is ons niet duidelijk. Het be hoort tot de vage algemeenheden, welke prof. Duijnstee bijv. zo scherp heeft gegispt in de pro- gram-ontwerpen van de Partij! Misschien wil hij nu eens van zijn kant vertellen, wat zijn groep be doelt! Er zijn bij de opgesomde pun ten ook enige, die ons en iedereen uit het hart gegrepen zijn, zoals „het primair en centraal stellen van de volkshuisvesting in het sociaal en economisch beleid, op dat elk gezin beschikke over pas sende woonruimte". De vraag blijft natuurlijk, hoe dat moet en kan gebeuren. Wij herinneren er aan, dat een voorstel van de Kring den Helder der K.V.P. dat nogal stof opwierp in en buiten de Partij, in de „Maasbode", de spreekbuis van prof. F. D., „Staatssocialistisch" genoemd werd. De gevaren van de „staats socialistische invloed" zijn in het overleg K.V.P.-Steenberghe uit drukkelijk in discussie geweest en het ontwerp-program voor 1952 ademt overal een geest van te genweer van die gevaren en af wijzing van die invloed. Een ander punt is „herstel van de eigendom", juist in de sec tor van huis. en grondeigendom". Die eigendom is echter, evenmin als welke andere ook, ooit af- g e s c h af t. Wel is er een en ander geschiedt ten aanzien van vrije beschikking daarover, hetgeen uiteraard heel iets anders is. Dat er op' dit punt een andere koers wordt ingeslagen en de mo gelijkheid van die vrije beschik- King wordt hersteld, aanvaarden wij als wenselijk, in zover andere isen van algemeen belang zich aartegen niet verzetten. Voor ons is het belangrijkste, dat straks op de Partijraad van 29 Februari en 1 Maart moet komen vast te staan, wat de groep- Steenberghe met het nieuwe Verkiezingsprogram1952 zal doen. Men aanvaardt tot op dit ogenblik nog slechts de hoofd punten", welke ten gerieve van de afdelingen zijn getrokken uit het volledige program. Maar die hoofdpunten, zo hebben wij al een paar maal uiteengezet, ont gaan verschillende„hoofd- unten", waarover in de Partij 'aarheid dient te komen. Men weet, dat wij het er over eens zijn, dat het ontwerp-Werk- program veel te lang en hier en daar onleesbaar is. Maar alléén de uitgetrokken „Hoofdpunten", dat is weer veel te weinig. Een middenweg tussen de zestien pagina's van het volledige pro gram en de zes van het uittreksel, lijkt ons mogelijk en aanbeve lenswaardig. Maar dan moeten wij het in elk geval, als Partij, met zijn allen en volledig eens zijn met wat er tenslotte uit de bus komt- EEN SNOEK VAN 25 POND di De nieuwe Belgische regering heeft vóór de eerste kabinets raad gelegenheid tot fotograferen gegeven. Gezeten v.l.n.r. de heren P. W. Segers, Verkeerswezen; J. Duvieusart, Econo mische Zaken; P. van Zeeland, Buitenlandse Zaken; J. van Houtte, Eerste Minister; A. E. Janssen, Financiën; J. Pholien, Justitie en O. Behogne, Publieke Werken. Staand v.l.n.r.: de heren A. Coppe, Wederopbouw; L. Moyersoen, Binnenlandse Zaken; P. Harmei, Onderwijs; C. Heger, Landbouw; Van den Daele, Arbeid; A. Dequae, Koloniën; A. de Taye, Volksgezond heid; E. Degreef, Landsverdediging; J. Meurise, Buit. Handel TEL EL KEBIR (A.P.) Britse troepen hebben Woensdag tussen de 120 en 160 Egyptische politiemannen gevangen genomen, onder wie een generaal, bii een verrassende overval op de dorpen Tel El Kebir en El Hammada. Brigade-generaal W. L. Steele heeft de dorpen „haarden van moordenaars" genoemd en zei er van overtuigd te zijn, dat de politie betrokken is bij de terroristische plannen om een aanval te doen op het depot van de Britse ordonnance in de nabijheid. De politiemannen werden ver rast en gevangen genomen op het politiebureau in El Ham mada nadat verwoede straat gevechten hadden plaats gevon den. Onder hen bevond zich de politie-generaal Mohammed Ab- doellah Raoef Bey van Cairo, die verklaarde op inspectiereis te zijn. PARIJS (Reufer-A.P.) Egypte heeft gisteren verklaard, dat indien Amerika, Frankrijk, Nederland of Noorwegen oorlogs schepen naar zijn territoriale wateren zendt ten einde te trach ten het Suezkanaal open te houden, het dit zal beschouwen als een daad van agressie en een beroep zal doen op de Ver enigde Naties. Dr. Mahmoed Army Bey, woordvoerder van de Egyptische delegatie in de algemene verga dering van de V.N., heeft gezegd, dat Egypte de Britse oproep aan de vier landen nauwkeurig bestu deert. Hij zei, dat indien deze landen technische hulp zenden, loodsen en havenarbeiders zoals voorgesteld werd, zijn land dit als een onvriendelijke daad zou beschouwen. Zouden zij oorlogsschepen zen den een andere mogelijkheid die naar voren werd gebracht dan zal Egypte dit beschouwen als een flagrante schending van de conventie van 1888 betreffende het SuezkanaaL Naar de woordvoerder verder verklaarde, hadden de Egyptische ambassadeurs in Oslo, den Haag, Parijs en Washington opdracht In de Canadese Rocky Mountains springen thans vrouwelijke parachutisten. Het zijn vijf verpleegsters, die een zware opleiding krijgen om bij rampen in de Noord-Canadese woes tenij hulp te kunnen verlenen. Bergbeklimmen, touwbruggen leggen en alles wat in de wildernis nodig is, wordt deze jonge vrouwen geleerd. gekregen, de vier regeringen me de te delen, dat haar „interven tie" zou worden beschouwd als een schending van internationale overeenkomsten. MET NOORD-KOREANEN PANMOENDJON (A.F.P.) De twee te Panmoendjon aange komen vertegenwoordigers van het Internationale Rode Kruis hebben Woensdag vergeefs ge poogd zich met de Noord-Ko- reaanse generaal Lee San in ver binding te stellen, om toestem ming te krijgen voor het bezoe ken van kampen in Noord-Korea, waar krijgsgevangenen en bur gers zijn geïnterneerd. VATICAANSTAD (K.N.P.) Kardinaal Spellman is Dinsdag middag per vliegtuig in Rome aangekomen en reeds Woensdag morgen door de H. Vader in spe ciale audiëntie ontvangen. Don derdag keert hij naar New York terug van zijn lange reis naar het Verre Oosten en het strijd toneel op Korea. Naar het K.N.P. verneemt zal de kardinaal met de H. Vader ook spreken over de ambassadeursbenoeming bij 't Vaticaan. Kardinaal Spellman, zo ver luidt in Vaticaanse kringen, zal de H. Vader persoonlijk inlichten over de stand van de ambassa deursbenoeming. Ongetwijfeld zal de kardinaal de H. Vader nauw keurig op de hoogte brengen van de voorgeschiedenis en van de reacties, die tot de intrekking van Clark's candidatuur hebben geleid. Ook de activiteit, welke katholieken en anderen in de Verenigde Staten hebben ontwik keld, om de ambassadeur bij het Vaticaan te handhaven, zal on derwerp van bespreking uitma ken. OVER INVOERBEPERKINGEN LONDEN (Reuter) Naar al hier vernomen wordt zouden ver scheidene landen van het Britse Gemenebest, onder meer Austra lië, India en Pakistan, niet be reid zijn in te stemmen met nieu we, ernstige invoerbeperkingen om een einde te maken aan de druk op de goud- en dollarreser ves van het sterlinggebied. Financiële waarnemers te Lon den zijn van oordeel, dat de kans op vermindering van het beta- Ungstekort van het sterlinggebied door verhoging van de inkomsten uit hoofde van de uitvoer niet zeer groot is, tenzij de prijzen van de belangrijke grondstoffen, welke het sterlinggebied publi ceert, zich herstellen. De kardinaal vertelde aan ver slaggevers te weten, dat toen pre sident Roosevelt voor het eerst een persoonlijke vertegenwoordi ger naar het Vaticaan zond, hij dit niet deed met het oog op een tijdelijke, maar op een blijvende vertegenwoordiging. EEN ERKENNING TOKIO (Ass.-Press) Het hoofdkwartier van generaal Ridg- way heeft bekend gemaakt, dat Maandagavond inderdaad geal lieerde vliegtuigen in de omge ving van Kangdong geopereerd hebben, maar dat niet is na te gaan of de communistische mede deling volgens welke tien krijgs gevangenen die daar in een kamp ondergebracht waren, door een bombardement zijn gedood, juist is, tenzij de communisten precies de positie van het kamp bekend maken. (Van onze speciale verslaggever) HILVERSUM De K.R.O.- schoolradio heeft gistermiddag tijdens een korte plechtigheid de 18 filmstroken van het Mutual Security Agency in ontvangst genomen. De filmstroken, elk van 24 beelden, zijn bestemd voor de bij de K.R.O.-schoolradio aangesloten scholen. Van het M.S1A. waren aanwezig mr. C. H. Fossem en mr. C. Kilbon. Tot besluit van de plechtigheid werd het klankbeeld „Denemar ken", welke in de serie „Samen Europa" in samenwerking met het M.S.A. wordt gemaakt, ten gehore gebracht. Na afloop kwam men nog even samen en werd het gezelschap namens de K.R.O. een diner aangeboden. De wijze waarop de K.R.O.-schoolradio dit aan heeft gepakt, is uniek in de radio-geschiedenis en we mogen dit gezelschap, bestaande uit mej. L. Verstegen en de heren A. van Tomputte en A. Disk, zeker een woord van waarderende dank brengen. Meer dan honderd geweren en duizenden patronen werden in beslag genomen. Tegen de middag waren vijf Egyptenaren in El Hammada ge sneuveld. Ongeveer 800 man nam deel aan de overval. Een compagnie trok langs de stoffige weg, die naar het zui den leidt van de grote weg van CairoIsmailia naar El Ham mada. Sluipschutters, die zich ver borgen hadden in sinaasappel bomen aan beide zijden van de weg, openden het vuur, maar dit verflauwde spoedig onder het sterkere en meer geconcen treerde vuren van de Britten. In het dorp omsingelden de Britten het politie-station en na dat zij de sluipschutters die zich er verborgen hadden, tot zwij gen hadden gebracht, trokken zij er in en namen de politie mannen gevangen. Deze werden tegen de muur gezet en gefouilleerd. Andere soldaten gingen naar binnen en haalden de geweren te voorschijn die op de binnen plaats op een grote hoop wer den gegooid. De politiemannen werden daarna naar de hoofd weg gebracht, i^aar zij opgeslo ten werden in de wachtkamer van f<en spoorwegstation. Tijdens de overval deden Britse Meteor straalvliegtuigen schiinaanvallen op de dorpen. BERLIJN (A.F.P.) Volgens het met Amerikaanse vergunning verschijnende Berlijnse blad „Der Abend" heeft het hoofd van de afdeling luchtvaart van het West- Duitse ministerie van verkeer en verbindingen, dr. Knipfer, de Berlijnse Bond van Vliegers van de voormalige Lufthansa mede gedeeld, dat dit jaar een nieuwe Duitse maatscha vervoer zal word Inlandse vrouwen op blote voeten en het gezicht gedeelte lijk verborgen achter een zwarte sluier, stonden te sidderen van angst als de vliegtuigen laag boven hun hoofden vlogen. Onder de dorpelingen die om singeld werden, bevonden zich dozijnen huilende kinderen. De politie-generaal Raoef Bey heeft aan de pers medegedeeld, dat het grote aanta] politieman nen en wapens in de kleine dor pen bedoeld was om te waken tegen diefstal. Er zijn hier een hoop dieven." zeide hij. Eer* Egyptische politiekolonel die bij hem was. zei: .Als wij willen vechten, kunnen wij dat." VOOR KONINKLIJK JACHT 's-GRAVENHAGE Door een deputatie van de bemanning van Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" werd gistermiddag half zes op het paleis Soestdijk aan Prins Bernhard een verkleind model aangeboden van het scheepsemblcem van deze torpe dobootjager. Dit verkleinde embleem is be stemd om te worden aangebracht aan boord van het koninklijk jacht „Piet Hem". De deputatie bestond uit de eerste officier van Hr. Ms. „Piet Hein", luitenant ter zee der eer ste klasse jhr. H. de Jonge van Ellemeet, de chef d'equipage, schipper A. van der Linden, kor poraal-vuurleidingmonteur ill. C. Rijnhout en matroos der eerste klasse W. C. Holtman. Wist de heer J. Bokma te Heiloo het oude jaar te beëindigen met het vangen van een snoek met een gewicht van 18 pond en 3 ons, de heer J. H. Burksen, v. d. Kaaystraat 31 te Alkmaar, zette het nieuwe jaar in met het van gen van een snoek van 25 pond en 50 gram. Dit beest had zo'n enorme kracht in het water, dat ware zijn vriend niet in de habijheid ge weest, de vanger met hengel en al te water getrokken zou zijn. Het gelukte hun na veel inspan ning dit reuze monster op het droge te brengen. Het bestuur van het Centraal •Neder). Hengelaarsverbond, afd. Alkmaar, bericht ons tevens, dat in de vorige opgaaf is medege deeld, dat de heer B. W. Boots aan de kop stond voor een prijs met de zwaarste karper over dit seizoen. Dit moet zijn de heer J. Mors te Alkmaar. Nieuwpoorts- laan 127, met een karper van een gewicht van 7 pond. 'uitse maatschappij voor lucht- ervoer zal worden opgericht, die aanvankelijk waarschijnlijk de beschikking zal krijgen over 10 vleigtuigen. DEN HAAG Gistermorgen heeft de sea-otter 12-j. van de Marineluchtvaartdienst wegens motorstoring een noodlanding moeten maken óp een weiland bij de Westeinder plassen. Aan boord bevonden zich de sergeant- vliegers J. B. Grosso en J. C. Schenk, de korporaal-vliegtuig maker-monteur G. H. Bontius en de geschutsmaker 3e klas Th. Ke telaars. De defecte motor kon niet ter plaatse hersteld worden. De inzittenden bleven ongedeerd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsont werp „Toezicht credietwezen" met 28 tegen 14 stemmen aanvaard. Evenals aan de overzijde van het Binnenhof stemden ook hier A.R., C.H. en V.V.D. tegen. Bij de replieken bleek nog duidelijker, dat de C.H.-fractie eigenlijk niet in deze groep thuis hoort. ste Kamer vervolgens afhandel de en dat men een soort van vestigingswet voor het assuran- tiebemiddelingsbedrijf zou kun nen noemen, stootte slechts op overwegende bezwaren van de zijde van de V.V.D. Het wetsont werp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aan tekening, dat de V.V.D.-fractie geacht wilde worden te hebben tegengestemd. PARIJS (A.P. Edgar Fauré, de radicaal-socialistische minister van justitie in de demissionaire regering Pleven, heeft de op dracht tot vorming van een ka binet aanvaard. Vandaag om 16 uur zal hij de nationale vergade ring vragen om bevestiging van zijn formatieopdracht. Haar woordvoerder, de heer Pollema, verklaarde nogmaals, dat zijn fractie erkent, dat cre- dietcontrole onder de huidige om standigheden noodzakelijk is. Het bezwaar van de C.H. bleef ech ter, dat in deze regeling de mi nister het eerste én het laatste woord zal hebben. Minister Lieftinck maakte in tweede instantie van zijn kant duidelijk, dat in deze overigens sympathiek aandoende redene ring twee kronkels zaten. De mi nister heeft niet het eerste woord, dat heeft de Ned. Bank, maar wat belangrijker is nog, dat het laatste woord slechts dan aan de minister is, wanneer de Bank- raad aan een te nemen maatregel haar goedkeuring heeft gehecht. Is dat niet het geval, dan wordt de door de minister genomen be slissing alsnog onderworpen aan het oordeel van de volksverte genwoordiging. Assurantie Het wetsontwerp, dat de Eer- NEW YORK (A.P.) Tijdens een lunch, die aangeboden werd door het Nederland-Amerika Instituut, heeft de Neder landse premier dr. W. Drees erop gewezen, dat de Nederlandse regering in het Noord-Atlantisch Pact de stabilisatie van de toekomstige politiek zag en niet alleen een tijdelijk samen gaan, dat vernietigd zou worden, zodra de wind, die thans uit Oostelijke richting kwam, weer uit de goede hoek zou gaan waaien. Premier Drees verklaarde, dat Nederland op schitterende wijze gebruik maakte van de hulp, die door de Ver. Staten werd ver leend en deelde mede, dat de productie in vergelijking met de vooroorlogse jaren met ongeveer vijftig percent was gestegen over de gehele linie. Voor de eerste maal in de ge schiedenis heeft Nederland meer producten uitgevoerd, dan inge voerd.... Onze monetaire reserves zijn sinds de oorlog niet zo groot geweest en onze betalingsbalans staat met de dag gunstiger. Dit hoopgevende resultaat zou nooit bereikt zijn zonder de edel moedige hulp van de Ver. Staten en wanneer de Nederlandse re gering niet als een zuinig huis houdster met haar geld had om gesprongen. Dr. Drees verklaarde dat Ne derland het gevraagde contingent voor de Europese verdediging in 1954 gereed zou hebben voor ge neraal Eisenhower en dat dit jaar reeds drie divisies klaar zouden staan. WAAR STORT U EIGENLIJK TRANEN VOOR? HOLLYWOOD In „Clash by night" komt een scène voor, waarin Paul Douglas en Barbara Stanwyck gebo gen staan over de wieg van hun dochtertje. In totaal duurt de scène 57 seconden. De Californische wet ver biedt echter een baby langer dan 30 seconden aan liet licht van de schijnwerpers bloot te stellen. De moeilijkheid werd als volgt opgelost: eerst maakte men een opname van Douglas en het kind, vervolgens richtte men de lens op het gezicht van Barbara Stan wyck voor een close-up. In die tussentijd nam een ver pleegster vliegensvlug de baby uit de wieg en legde er een tweelingzusje voor in de plaats. Vervolgens richtte de camera zich weer op Douglas en het kind, waar mee de opname eindigde.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1