Het vraag- en tussen B. en W antwoordspel en de Raad Rijwielclub „Sint Paul us Maa Op de bres voor de vrijheid: steunt het wettig gezag r (Xi). AGENDA I 1 E I I Fa. Th. Kraakman Zoon Vreemde dingen vierde haar zilveren jubileum Rechtbank en radiozegels Nog 276.000 Duitsers in U.S.S.R. INTERNATIONALE BIDWEEK CARLSEN HEDEN IN NEW YORK Marktberichten Reu Montc b Christel PACINA 2 DONDERDAG J 7 JANUARI 1952 ALKMAAR. In aanslui ting op hetgeen wij gisteren reeds publiceerden uit de M.v.A. van B. en W. op de door de gemeenteraad bij het vooronderzoek van de begro ting-1952 gestelde vragen, ont lenen wij hieraan nog het vol gende: In antwoord op een vraag over de mogelijke verkorting van de kermisauur, zeggen B. en W., dat een kermis van 9 dagen voor een centrumgemeente als Alkmaar niet te lang is, mede met het oog op de middenstandsibelangen; een voorstel tot inkrimping van het aantal kermisdagen kan, ook al omdat er geen politiële bezwaren zijn, niet verwacht worden. Met de bouw van een industrie flat kon nog niet begonnen wor den, omdat met belanghebbenden nog geen definitieve regeling kon worden getroffen; de onderhan delingen zijn nog gaande, Verfraaiing van de stad, door aanleg van waterpartijen, beel dengroepen enz. willen B. en W. in overweging nemen; misschien kan hiervoor het Fonds Bijzon dere Doeleinden worden aange sproken. B. en W. handhaven hun be zwaren tegen demping van de Schelphoek, zowel uit overwegin gen tot behoud van stadsschoon als om financiële redenen. Het Ministerie van Oorlog heeft plannen met betrekking tot het kazerneterrein aan de Bergerweg; van welke aard deize plannen zijn en wanneer ze verwezenlijkt zul len worden, ligt nog in de schoot der goden verborgen. Een villaplan tussen R.K. Be graafplaats en gevangenis is mo gelijk; het zal echter nog wel enkele jaren duren, voor deze grond bouwrijp gemaakt kan "worden. De bomen op de Nassau- Iaan moesten worden uitgedund; de verwijderde bomen zijn op Stationsweg en Voormeer weer geplant. De bloemenklok kon niet méér verticaal worden aange bracht, omdat dan het uurwerk niet meer zou werken. Voor het laten maken van een j overdekte rijwielstalling bij het Centr. Ziekenhuis is f7000.op de begroting-'52 uitgetrokken. De steeg Trompstraat—de Ruy- terstraat zal binnenkort worden verbeterd. Plannen tot verbete ring van het profiel van de Wes- terweg zijn ter hand genomen. De Hulpwaag moet gerestaureerd worden; kosten worden op f4.800.geraamd; de uitvoering wordt zo lang mogelijk opgeschort i.v.m. het onderzoek der verkeers- commissie. De Kaasmarkt. Voor de aanvraag om subsidie en de uitkering der vergoedingen van marktonkosten i.v.m. het be houd van de kaasmarkt heeft het gemeentebestuur thans geen taak meer; deze taak werd overgeno men door de Bond van op Coöp. Grondslag werkende Zuivel fabrieken. Van deze zijde zal alles worden gedaan, om voor '52 weer subsidie te verkrijgen. Een voorstel tot vaststelling zien in het steeds groter wor-1 mededelen; met het onderzoek dende gebrek aan schoolruimte? Binnenkort, zo zeggen B. en W. wordt verbetering verkregen door de bouw van de overdekte ruimte bij de St. Willibrordusschool, de naar de mogelijkheden moet nog worden begonnen. R. K. Bibliotheek. Enkele leden menen, dat de subsidie aan de R. K. Bibliotheek nieuwbouw van de R.K. Jongens niet juist is: het subsidie is vol- ulo-school, de verbouw van de R.K. Meisjesschool aan de Laat en de uitbreiding met drie lokalen van de openbare ulo-school. Voor een alsnog noodzakelijk geachte openbare lagere school, is echter geen bouwvolume verkregen; ge tracht wordt buiten bet bouw volume om in de behoefte voor 1952 te voorzien. In antwoord op een vraag om herziening van de bestaande gens de Rijksvoorwaarden vastge steld, aldus B. en W. op mini mum (door Provincie en gemeen te uit te keren) f6.123; daar aan de bibliotheek (nog) geen leeszaal verbonden is, wordt dit subsidie teruggebracht tot f3.673,80, waar van voor rekening van de ge meente komt f 2.450, welk bedrag op de begroting is uitgetrokken. Een der leden wilde net subsi die aan de toneelvoorstellingen schoolgeldregeling, waardoor ver- met f 1000,verminderen en dit laging wordt verkregen voor de mmstdraagkraohtigen en de gro tere gezinnen, zeggen B. en W. dat de enige invloed, die de ge- meentbeesturen hierop kunnen uitoefenen is de vaststelling van hpt UQvm nn i mriilrf i rri n het vermenigvuldigingscijfer, ('n mager antwoord). De schoolgeldregelingen voor 't middelbaar onderwijs en voorbe reidend hoger onderwi,js moeten worden herzien, welke reductie volgens de minister ook van toe passing zal worden op andere soorten van onderwijs, dus ook het lager onderwijs. In de behoefte aan schoolruimte voor kleuteronderwijs, denken B. en W. te voorzien door de school, die thans bij het landbouwonder wijs in gebruik is, te bestemmen voor de huisvesting van twee kleuterscholen; eerst zal dan ech ter de landbouwwinterschool ge bouwd moeten worden. De verbetering van de speel velden in de Overdie is in voor bereiding en binnenkort kan de Raad een voorstel daaromtrent verwachten. De barak voor de R. K. Jeugd beweging in de Overdie zal i.v.m. het bouwryp maken van bet ter rein, verwijderd moeten worden; de barak zal kunnen worden ge plaatst op een daarvoor gereed te maken terrein aan de Zuid- Oost-zijde van de door te trekken Vondelstraat. Bespreking van de werkzaam heden van de ambtenaar voor de jeugdzorg leent zich aldus B. en W. uiteraard niet voor openbare behandeling. De Muzicktuin. Vele raadsleden zijn van me ning, dat de exploitatie van de muziektuin op de tegenwoordige wijze geen voortgang moet heb ben; sommigen willen er een cul tureel centrum van maken; ande ren vragen een speciale commis sie, die o.m. de vraag onder de ogen zal moeten zien, of het niet wenselijk is, de muziektuin open te leggen naar de straatzijde, waardoor voor het vreemdelingen verkeer de aantrekkelijkheid van de stad zou worden verhoogd. Een tuinarchitect achten zij in de commissie noodzakelijk. Het antwoord van B. en W. is zeer karig; zij kunnen nog niets bedrag aan enkele sportverenigin gen ten goede doen komen; B. en W. voelen daar niets voor; de sportverenigingen worden reeds op andere wijze gesteund door i beschikbaarstelling van lokalitei ten en materialen. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Ca- tharina M. dochter van J. Min en A. Revers: Maria L. dochter van T. C. Wildenburg en G. A. Veltman; Hendrik zoon van D. Schutter era S. J. Kramer. Gehuwd: Petrus Min en Agnes C, Zandbergen; Nicolaas Pool en Aaltje Koster, Overleden: Leendert Ruinard, 75 jr., wednr. van E. B. Amse. MET KLAP BEZEGELD ALKMAAR De politie heeft GULDEN VLIES: 8 u.: HOV concert. BIOSCOPEN: Rex-theater; Met Vliegende Vaandels, 14 jaar Cinema Americain Guerrilla op de Philippij- nen, 14 jaar; Harmonie: De Pastoor van Kirschfeld 14 jaar. Voorstellingen: hediena/vond 8 uur Matinée: 2.30 uur in de Rex. APOTHEEK: Voor spoedge vallen is vanaf heden avond zes uur geopend de Apotheek Wanna, Ritse voort 5, ZANGVERENIGINGEN EN KOREN VAN ALKMAAR ALKMAAR. In verband met het te houden Oranjefeest op 30 April 1952, en/of hei Bevrijdings feest op 5 Mei 1952, nodigt bet Oranje-Comité uit: alle dirigenten en per vereni ging minstens 2 bestuursleden, voor een vergadering op Vrijdag 18 Jan. a,s. 's avonds om 8 uur, in het Verenigingslokaal, Heul 11, alhier. Besproken zal worden, een eventueel te geven Kerkconcert, met de koren apart en/of geza menlijk te laten optreden. Het comité rekent op aller op komst, omdat een tijdige, regeling beslist noodzakelijk is. Oranje Sub-Comité: P. v. d. waal, H. A. Swart. FATHER PAYENS KOMT TERUG CASTRICUM Father Pai.iens ALKMAAR De politie heeft die na de bevrijding in de parc- prooesverbaal opgemaakt tegen ebje van gt. Pancratius als kane- laan werkzaam was en nadien naar de Belgische Congo als mis- een 28 jarige inwoner van Alk maar die tijdens een ruzie iemand een dusdanige klap op zijn neus gaf dat deze geheel werd platgeslagen. ZOETIGE INBREKERS ALKMAAR Waarschijnlijk in de nacht van 9 op 10 Januari is er ingebroken in een kiosk aan de Kanaalkade. Er werd drop en allerlei snoepgoed ont vreemd. sionaris vertrok is aldaar zo'n ernstig ongeval overkomen, dat hij van de laatste Sacramenten der Stervenden moest worden voorzien. Tevens bereikte ons 't heuglijk bericht dat Father Paij- ens aan de beterende hand is en binnenkort naar pns land zal te rugkeren voor algeheel herstel. Natuurlijk zal hij dan zijn oude parochie met een bezoek vereren. Expositie van Bergense kunstenaars HE1LOO. Het Plaatselijk Comité Steun Wettig Gezag te Heiloo heeft Woensdagavond een prooaganda-avond belegd in de grote zaal van „De Rustende Jager", welke gelukkig be vredigend bezet was. .Aanwezig waren o.m. B. en W. van de gemeenten Heiloo en Limmen, de Zeereerw. Heer Pas toor J. van Muijen, de heer H. van Alphen, voorzitter van het gewestelijk comité, Majoor J. Kropf, districtscommandant van de Nat. Reserve, Maj. C. J. v. d. Steur, districtscommandant van de Rijkspolitie en Kap. J. de Groot van het Korps Luchtmacht Dienst te Egmond. Nadat de voorzitter van het plaatselijk Comité de heer N. Waterdrinker tot en met 9 Februari zal in het Stedelijk Museum een expositie van een nieuwe verordening op te zien zijn van werken van de de begrafenisrechten, waarin aan- Bergense Kunstenaars, Willem merkelijk hogere tarieven zijn Reijers^ Ger Laster. Jeanne itb-uaju -Uo„ io de avond met een kort, enthöu- ALKMAAR. Van 19 Januan <,ja3t-0pwekkend woord geopend had, kwam de heer W. Denker uit Bergen te spreken over de opgenomen, kan binnenkort ver wacht worden. Met het oog hier op is de betrokken post tot f 37.000 opgevoerd; indien niet tot verhoging der tarieven zou wor- den overgegaan, zou er een ver- wordt Zaterdagmiddag lies op de exploitatiekosten van1 uur geopend, de begraafplaats komen van f20.000. Bijlo, Pauline Eecen, Jaap Mooy David Kouwenaar, Friso ten Holt en Dirk Hubers. Deze tentoon stelling waarover wij binnenkort uitvoerig komen té schrijven, om drie TT Schoolruimte. Hoe denken B. en W. te voor- DAMCLUB D.D.D. M. Oud aan de leiding ALKMAAR Nadat Verver in de onderlinge competitie weken- bij. Hij prees het experiment van lang de eerste plaats bezette, is „ti. „DE TIJD STAAT NIET STIL" ALKMAAR. De Bergenhof- spelers, één van de jongste to neelverenigingen in de stad, heeft een opvoering gegeven van het toneelspel „De tijd staat niet stil" van A. J. Schuurman en C. J. Pieters. De grote benedenzaal van het Wapen van Heemskerk was geheel bezet. De heer Schuurman woonde de opvoering hii deze thans kwijt geraakt. In zijn partij tegen Mekken kon hij in een materieel nadelig eindspel nog net remise maken. M. Oud, die na een zwak begin, steeds hoger op de ranglijst klom, kloptg Riebeek in 'n overmachts eindspel en nam meteen de lei ding over. Kampioen de Jong blijkt ech ter niet van plan te ziin zijn titel te geven. Tegen M.J. Langras jr. stond hii reeds spoedig 'n schijf voor en forceerde hij fraai de winst. SChuit liep tegen M.A. Langras in een verrassende combinatie, maar herstelde ziclh voldoende om nog remise te maken- Hemels, totaal uit vorm, ver loor wederom ditmaal van N. Oud. Indien hij zich niet gauw herstelt, zal hii zeker degraderen naar het tweede tiental. De Wijn won keurig van Lang ras Sr., maar verloor van Brug- geman. Peerdeman boekte een mooie overwinning op Ranzijn. Bleeker, pas enkele maanden lid. verraste de sterke Korn en won. Lengers verschalkte Bal der in een dammeneindspel. Stam klom enkele plaatsen om hoog door na een sterk gespeel de Dartii te winnen van N. Visser Wegens bijzondere omstandig heden wordt volgende week de clubavond gehouden op Donder dag. Advertentie per fles Cognac Vieux f 5.95 Cognac Arquet f 7.50 Verder voorr. Hannapier, Montassier, Albert Robin, Jules Robin, Laflèche, Exshaw, Bisquit Dubouché, Hennessy Wijnkoperij sinds 1804 Platte Stenenbrug 114 Verdronkenoord L( veraronKenoord) Telefoon 2604 Alkmaar I hét bestuur, het stuk in streek taal te laten spelen. Het spel be handelt het conflict tussen een gezeten boerin en een maat schappij, welke plannen heeft tot ontginning van aardolievelden; de boerderij is juist gelegen op een gebied, waarvan men ver moedt, dat zich daar aardolie in de grond bevindt. De Bergenhof- spelers hebben er een goed suc ces mee gehad en zullen van dit stuk nog enkele heropvoeringen geven. Faillissement ALKMAAR. In aanvulling op het bericht van Vrijdag j.l. betreffende het faillissement van de heer P. W. de Rooi, oud directeur van de Alkmaarse On derwijsinstellingen, kunnen we mededelen, dat dit faillissement niet het Handels- en Polytechni sche instituut als zodanig betreft. Dit faillissement slaat alleen op de heer De Rooi persoonlijk. Het onderwijsinstituut blijft als zo danig bestaan. Het werkt onder een nieuwe directie en blijft ge vestigd op het adres Van der Meystraat 2 te Alkmaar. Het is omgezet in een curato rium van ruim 20 leraren, die onder leiding van de nieuwe di rectie alle onderwijs voortzetten. Alkmaarse Bedrijfschaak De j.l. Dinsdag gespeelde wed strijden luiden als volgt: HulskampSabelis-Kerrebijn C. MazereeuwJ. Frank 10 Mevr. de JongL. Kroon C. de JongW. Blumink 10 G. VisserKamp 10 uitslag voorlopig P.T.T. Alkm. Courant P. v. HovenT. v. Adema 10 J. Nijman Adema Jr. 10 OostendorpTesselaar 10 J. MooyT.Tol 10 uitslag voorlopig 40 D.O.S. I—Rasa II R. v. WezopJ. Kieft 10 W. SpeetsWinkelman 10 F. AppelKuperus X>Vi v. de HorstA. Smorenberg 10 VermaasJ. Struyf 01 ideologie, welke elke Nederland se man, die in staat is een wapen te hanteren, moet bezielen; nie mand die niet in militaire dienst is en voor de reservedienst in aanmerking komt, mag achter blijven. Hij schetste de gruwelen die het communisme thans in de landen achter 't IJzeren Gordijn teweeg brengt; dat alles staat Nederland te wachten, wanneer men zich daar niet te weer stelt tegen mogelijke overrompeling, welke nog gesteund wordt door sabotage van binnenuit door de vijfde colonne. De heer H. G. Smit, Prov. Se cretaris van S.W.G. in Noord- Holland gaf aan, welke de rech ten en plichten zijn van de vrij willigers. Tenslotte, nadat een tweetal enthousiaste vrijwilligers het woord had gevoerd omtrent ervaringen en idealen, werden twee films vertoond, over de Rijkspolitie en het Nederlandse Léger, welke het gesproken woord met pakkende beelden onderstreepten. Men kan zich opgeven voor Reserve Rijks- en Gemeente politie, Reserve, Grensbewaking, Nationale Reserve en voor het Vrijwilligers Depot, tenslotte voor de Burgerlijke Verdediging R.A.S.A. I- J. WoutersenR. Faber A. G. SchaapDijkstra D. KoornVerhoeven J. de MikJ. v. h. Veen H. MustersJ. Kusch uitslag Z>A— iy2 Hooge Huys II 1—0 1—0 1—0 0—1 0—1 uitslag 32' Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Agnes Maria, dv N.C. Dingerdis en M.A. iBrammer; Annis J. zv W-C. Kof man en A. Maarse: Olga dv A. Delis en W. C. Rosbag. UITSLAG AANBESTEDING EGMOND AAN ZEE B en W van Egmond aan Zee hebben Woensdagmorgen ten Raadhuize aanbesteed het afgraven van 'n gedeelte cluinterreirt, het leggen van riolering met huisaansluitin gen. het aanleggen van klinker- verhardingen en tegeltrottoirs, 't herstraten van enkele klinker wegen en tegeltrottoirs, het ma ken van 'n opgang naar de vuur toren en bijkomende werken in de omgeving van de vuurtoren te Egmond aan Zee- De laagste inschrijver was Fa. B. Smallegangen te Haarlem voor f 36.945,de hoogste Fa. Ory te Alkmaar voor f 60.902. De op een na laagste inschrijver was de Fa. J. Albers te Beverwijk voor de som van f 37.250, Cycle Cross EGMOND A. ZEE De wiel- renvereniiging Alcmaria Victrix organiseert op 27 Januari en 3 Februari a.s. een cycle cross, die zal Worden gehouden rond het Egmondse sportpark. GEZINSVERZORGING EGMOND A. ZEE In een ten gameentehuize gehouden vergadering, is besloten tot op richting van een stichting voor gezinsverzorging voor de Eg- monden, de „Stichting Egmond se Gezinsverzorging" die haar werkzaamheden zal uitstrekken over de gemeenten Egmond aan Zep en Egmond Binnen. Naast de R.K, instelling voor deze beide gemeenten, zal de stichting de belangen behartigen van alle andersdenkenden. en het Korps Luchtvaartdienst Egmond. De Nat. Reserve telt momenteel in Heiloo zeven man. Er moeten er minstens 37 komen. De Res. Rijkspolitie telt momen teel 18 man en er moeten er min stens 28 zijn. Men behoeft slechts een avond in de week te oefenen en men krijgt daarvoor nog een gulden toe. Men tekent een ver- bandacte voor twee jaar; de op zegtermijn is 6 maanden. Bij gro te oefeningen ontvangt men een gulden per uur en bij werkelijke actie zeven gulden en zeventig cent per dag. Waar het echter vooral op aankomt is, ons paraat te maken om ons aandeel te kunnen leveren in het afweren van de gevaren die onze vrijheid bedreigen. Meldt, als vrijwilli ger' voor het te Iaat is! Gouden Professiefeest CASTRICUM Op 27 Jan. herdenkt ónze plaatsgenote de Eerw. Zuster Simplicia in de or de van Carolus Baromeus, in de wereld Johanna Velde, haar gou den professiefeest in het Serva- tius Tehuis te Maastricht- Katholieke Vrouwenbeweging CASTRICUM Op 21 en 22 Januari zullen de iaariiikse feest avonden worden gehouden. De bekende Toneelvér. „Pancratius" zal die avonden haar medewer king verlenen door de opvoering van het blijspel „Hoog bezoek". Het bèhoeft geen betoog dat wij de leden aanraden de avon den te bezoeken. „Pancratius" zal u zéker een genotvolle avond be zorgen- De werkloosheid in onze gemeente CASTRICUM Te Castricum stonden ais werkzoekend opge schreven: 12 bouwvakarbeiders, 3 lasanbeiders, 1 handwerkster én 2 tuindersknechts, in totaal 18. „EEN HUIS VOL HERRIE" KALVERDIJK De toneel club „Vondel" heeft op dit ogen blik in studie de dolle klucht in 3 bedrijven „Een huis vol herrie" van Stephens en Linston. Het ligt in de bedoeling om hiermede op Woensdag 6 Febr. a.s. voor het voetlicht te komen in zaal Tiebie. „Vondel" kennen de, geloven we wel dat het een volle zaal en 'n genotvolle avond zal worden. 0OBBELMANN-. lekkar mank DE HEER VAN JERICHO H.H. WAARD In ons blad van Dinsdag 15 Januari is ge schreven, dat een jongeman in de danszaal van de Heer van Jericho aan het ruzie-zoeken is geweest en daarvoor een ver oordeling heeft gekregen. Dit is een abuis, dat wij betreuren. Het is namelijk zo, dat „De Heer van Jerieho" nog niet was geopend, toen dit geval plaats greeip. Het geschiedde in de reeds bestaan de zaal van dezelfde eigenaar, maar „De Heer van J.ericho" dient in dit geval daarmee niet vereenzelvigd te worden, WEEKOVERZICHT LANGEDIJKER VEILINGEN LANGEDIJK De handel in koolsoorten was minder gunstig dan de vorige week. De verlading van Deense witte kool naar Nrd.- Amerika gaat onverminderd voort. Door de zeer grote aan voeren en het tekort aan kisten wordt de markt echter ongunstig beïnvloed. De prijs, die de vorige week opliep tot l314 cent, daal de Dinsdag en Woensdag tot 11 12 cent- Verwacht wordt, dat de afzet in de V.S. nog wel 'n maand zal voortduren. Het vorige jaar werd de verlading begin Maart gestaakt. Ook de rode kool moest met lagere prijzen genoegen ne men, daar Duitsland wegens het nog niet gereed zijn van de nieu we invoerregeling niets afnam- Verwacht wordt, dat een en an der spoedig in orde zal ziin. Gele kool blijft zeer slecht gaan, zo zelfs dat alleen goede kwaliteiten verkocht worden en de rest door draait. De uienpriis is weer ge daald tot 31 a -32 cent. België is nagenoeg de enige koper. Ook voor dp groene kool bestond maar matige belangstelling. Voor de legers in Duitsland wordt geen groene kool meer gekocht. De prijzen lagen maar juist boven 10 cent per kg. DE HISTORIE VAN SINT PANCRAS ST. PANCRAS Op overtui gende wiize hebben de inwoners van St. Pancras blijk gegeven van hun waardering voor de le zing met lichtbeelden over Oud st. Pancras. Nadat op 7 Jan. zaal Bouwstra geheel was uitverkocht, werd de voorstelling Dinsdag avond voor een volle zaal her haald. Burgemeester Kroonen- burg heette vooral welkom de hr. en mevr. Ringers uit Alkmaar, de dorpshistoricus K- Zeeman uit Noord-Scharwoude en de heer Kroonen'burg Sr., oud-burge meester. van .St. Pancras met diens echtgenote. De heer A- Mekken gaf nog maals een kort overzicht van z'n kroniek cn beantwoordde enkele vragenstellers. Het aantal in schrijvingen voor de kroniek be droeg na afloop van de avond 250. In samenwerking met de heer Bakker, hoofd van de school, vertoonde burgemeester Kroo- nenburg lichtbeelden over het dorp, zoals het ongeveer 50 jaar geleden was. Daarna deed hii de toezegging, dat, aangezien zo veel belangstelling voor dit soort avonden bestaat, er ook te zijner tüd nog een filmvoorstelling zal worden gegeven, die een beeld zal geven van het jubileum van oud-burgemeester Kroonenburg, de 'installatie van de tegenwoor dige en enkele zaken welke ver band houden met de dorpshistorie. ASSEN In het markt- café te Assen gebeurden gis teren vreemde dingen. Tij dens een vergadering van koudbloedpaardenfokkers bleek de verwarming defect te zijn, zodat de fokkers zelf bijna koud bloed kregen. Tóen de vergadering aan de gang was, sprong de water leiding, waardoor enkele kasten overstroomden. De vergadering werd voortgezet. Na een korte rust brak brand uit tussen het plafond en het dak. Zelfs met de brand weerauto voor de deur gin gen de folkkers in koelen oioede voort met hun verga dering. Tenslotte deelde de scheidende secretaris mede dat zijn trouwring tijdens de bijeenkomst werd, vermist. H.H. WAARD-NRD. Dins dag herdacht de R.K. Rijwiel- club St. Paulus te Heerhugo- waard-Noord op feestelijke wijze haar 25-jarig bestaan. Voor een geheel gevulde zaal sprak de voorzitter, de heer C- Molenaar, het openingswoord uit. Het was een gedenkwaardig feit voor hem, dat de vereniging was overgegaan tot het aanschaffen van een vaandel. Dit was gedu rende de *24 jarige periode van voorzitterschap steeds zijn harte- wens geweest. Zaterdag en Zondag j.l, hadden leden en bestuur van deze ver eniging het heugelijke feit op kerkelijke wijze gevierd. Zondag werd om 8.45 uur een plechtige Hoogmis opgedragen in de paro chiekerk door de geestelijk advi seur, kapelaan van Leeuwen. Op deze feestdag prijkte het nieuwe vaandel voor de eerste maal tus sen de leden. Het is vervaardigd door de heer P. van Esmond in samenwerking met de heer Boermans uit Alkmaar. Onder de aanwezigen waren Bondsadviseur Rector Holthuizen uit Alkmaar, de bondssecretaris en -penningmeester, resp. de he ren G. N. Bos en Jn. de Jong, pastoor Bangert en verschillende afgevaardigden van zustervere nigingen uit Waarland Lange- dijk en Heerhugowaard-Zuid. In korte trekken gaf de secre taris van deze afdeling, de heer S. P. Borst eer» verslag van het ontstaan en de opkomst dezer afdeling. Hierna volgde een toe passelijke declamatie van de heer Fr. Wijnker, waarna de Bondsadviseur het. woord nam. O.m. brachit hii felicitaties over van de bondsvoorzitter, burge meester Niele. Zijn speech werd met applaus beloond. Na een lange rede van de bondssecreta ris volgde een prachtige decla matie door rrïe.j. Tiny Bleeker Pd. Ook de geestelijk adviseur. Kap. van Leeuwen en pastoor Ban gert voerden het woord. De tweede helft van de. avond was in handen gesteld van de heer Somtoroek' als muzikant en de heren KI. Borst en R. Deken, als feestcommissie. Er heeft ge durende dit feest een zeer ge zellige sfeer geheerst. Met schets, toneel er» zang. vermaak ten eén handvol leden bun medeleden. Het was een uiter mate geslaagde avond. RADIO-BELASTING NOOIT INGEGAAN? SCHIEDAM. Gisteren stond voor de Schiedamse kantonreehter, mr. Kos, terecht de secretarie- ambtenaar uit Vlaardingen W. H. die had geweigerd radiozegels te plakken. Tot op dit moment zoekt men, tot nog toe tevergeefs, naar enig stuk, waaruit blijkt, dat de radio belasting op enig nader bepaalde datum in net verleden is inge gaan, aldus 's mans verdediger. Het hoofd van de afdejing radio van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. A. W. Schade van Westrum, kon ter zitting niet aantonen, dat deze datum wel ergens was vastgesteld. Om volkomen zekerheid te heb ben vroeg mr. Kos hem alsnog naspeuringen te doen. Over veer tien dagen zal de zaak dan we derom dienen. Dit Is, voor zover bekend ls, het eerste geval waarin de rechter zijn oordeel zal moeten uitspre ken over radioretributie, EN 1.300.000 SOLDATEN VERMIST BONN (Reuter) Naar aan leiding van een interpellatie, ge houden door een lid der socialis tische oppositie, heeft bondskan selier dr. Konrad Adenauer Woensdag in de bondsdag mede gedeeld dat zich nog tenminste 106.000 krijgsgevangenen en 170.000 burger-geïnterneerden in de Sovjet-Unie bevinden. De West-Duitse bondskanselier deelde voorts mede dat in Tsje- cho-Slowakije nog 12.000 Duit sers gevangen zitten. „De namen van 5.679 hunner zijn bekend". Dr. Adenauer besloot met de mededeling, dat in totaal 1.300.000 man van het voormalige Duitse leger nog steeds als vermist staan geboekt. FRAAIE NEDERLANDSE TIJDEN IN HAMAR HAMAR. Woensdagavond werd op de baan te Hamar het tweede gedeelte gereden van de wedstrijd tussen een ploeg van de IJsclub Hamar en de Neder landse Bondsploeg. De vooruitgang van de meeste Nederlandse rijders is duidelijk waarneembaar. Wim van der Voort won de 1500 meter in 2 min. 20,4 sec. Verrassend goed was 't rijden van Gerard Maarse, die de tweede plaats bezette met een tijd van 2 min. 21,8 sec. De gedeelde vierde plaats was voor Kees Broekman en Anton Huis- kes met 2 min. 21,9 sec. Vier Ne derlandse rijders waren dus bin nen de twee min. 22 sec. gebleven, een opmerkelijke prestatie en te vens een bewijs, dat de krachten elkaar niet zo veel ontlopen. Op de zevende plaats kwam Kokkie van der Eist met 2 min. 22,4, gevolgd door Magne Hval met 2.22,9, Sunbroen met 2.23,3, Cha- risius met 2.25,0, van 't Oever met 2.26,5 en de Koning met 2.28,4, Het eindresultaat van de wed strijd was, dat Nederland de be ker won met 581,387 punten te gen Hamar 582,127 punten. „VAN ANDER RAS" URSEM Voor een stamp volle zaal heeft „St. Bavo" af gelopen Zondag het toneelspel „Van ander ras" opgevoerd. Van heinde en verre waren de bezoe kers gekomen er» het langdurig applaus na afloop bewees wel dat „St. Bavo" met dit stuk weer succes geboekt heeft. „Van an der ras" is een zeer zwaar, maar prachtig stuk, en er werd met zoveel bezieling gespeeld dat het in de zaal tot het eind toe muis stil bleef. Het mooiste compli ment werd „St. Bavo" wel ge geven door de voorzitter van het W.K.A. dé heer Weel uit Groote broek, die in zijn slotwoord zeide dat Ursem zich gelukkig mag prijzen in „St. Bavo" zulk een voortreffelijke toneelvereniging te bezitten. Bij de uitvoering van a.s. Zon dag zal de jury van de West- friese Toneelwedstrijd aanwezig -zijn en naar de spelers ons ver zekerden, zullen zij hun aller beste beentje voorzetten om een goede plaats in het klassement te krijgen. VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR A. v-d. Bijl van Tulpstraat 3 naar Schagen; W. Dilüng van Pr. Bernharalaan 14 naar Eygelshaven; F-C. Fernée, echtg. en kinderen van Vissers laan 33 naar Horsham (Austr.); P.J. Tijen, van Hofdijkstraat 5 n. Nieuwstadt (L.); J.L. Klever laan, echtg- en kind van Ritse voort 21 naar Melbourne; Tr. de Leeuw van Westerweg 39 naar i Amersfoort; C.M Leek—Louter van Looherstraat 27 naar Sydney J. Schouten van Oudegracht 218 naar Hilversum; L.Th.C. Weller j v. Oudegracht 218 naar Eimmen; j W. Tomczyk, echtg. en kinderen van Pr, Hendrikstraat 20 naar Tokaanu, Nw. Zeeland; M. Ruy- ter van van Everdingenstraat 18 naar Wervershoof; K. Salber van Druivenlaan 34 naar Oostenrijk; Tli. P. Schoutsen van Wagenma kerstraat 16 naar Abcoude; R. BakkerStoop van Heul 4 naar Caracas, Venezuela: Fr. v.d. Veen van Wilhelminalaan 11 naar Ou- dorp; E- Th. Weidinger van Sta- ringhstraat 10 naar Wenen; W. Broeren van Geestersingel naar Amsterdam. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. GUUR WEER Guur weer met wisselende bewolking en qji en dan sneeuw-, hagel, of regen buien. In het Zuidoosten van het land tildeiük ma tige, overigens krachtige tot harde of wellicht stormachtige wind ruimend naar richtingen tussen West en Noord. INTENTIE VOOR 18 JANUARI Terugkeer van alle dwalenden tot de éne schaapstal De Bidweek werd voor het eerst gehouden in 1908. De inten ties van iedere dag zijn nog steeds dezelfde. Een Amerikaans geestelijke van de Episcopaalse Kerk, Paul James Francis Watt- son, stichter van een kloosterge meenschap te Gray moor (New York) nam het initiatief voordat hij katholiek werd. Zijn bedoe ling was door deze gebedsactie eenwording te verkrijgen van allen, en wel in de Rooms Ka tholieke Kerk. Eén enkele dag vqn gebed, voorgesteld door Spencer Jones, een bekende Analikaanse herenigingsapostel, leek. hem onvoldoende. Christus heeft ons het voor beeld gegeven. Ook Hij heeft heel bijzonder gebeden voor de eenheid van allen in Hem. „Vader, mogen allen een zijn ge lijk Gil in Mij en Ik in U......" Joh. 17/21. Overeenkomstig het doel van deze Bidweek zullen wij met Christus ons hart ver heffen tot dezelfde hemelse Vader om volkomen eenwording af te smeken van allen met Hem in de ène God-menselijke levensge meenschap. Het onzichtbare innerlijke le ven van God immers heeft zich naar buiten geopenbaard ook in ons. Indien dan Christus in ons leeft zullen wij ons gedrongen voelen Zijn Leven verder op te wekken in allen die nog niet of niet volkomen met Hem leven volgens Zijn H. Wil. Wij zullen ons gedrongen voe len om met Christus te bidden, met Christus levend in de zielen, voor de eenheid van allen in Hem en met Hem en met Zijn Stedehouder op aarde. MONCTON, 17 Jan. (Reuter) Het vliegtuig, waarmede kapi tein Carlsen uit Engeland naar New York vliegt, heeft, wegens de mist, geen landing op Gander gemaakt. Het deed echter Monc- ton (New Brunswick) aan. Het toestel werd 7.20 (Ned. tijd) in New York verwacht. „RADMAR" BLIJFT VASTZITTEN 's-GRAVENHAGE Gister middag omstreeks kwart voor 5 was de Britse boot „Radmar", die Zaterdagavond op de Maas vlakte ten Zuiden van de Nieuwe Waterweg op uitreis aan de grond liep, even drijvende. Om kwart over vijf seinde de „Radmar", dat de tros die haar met de sleep boot „Witte Zee" verbond, was gebroken. ALKMAAR. 16 Jan. Witlof 1630; rode kool 716,50; sav. kool 6,508,50; groene kool 7,50- 15; spruitkool extra 41 1233; boerekool 10,5015; andijvie 20- 64; rode bieten 23; waspeen 11 28; uien 833; prei 822; soep groenten 4,508; selie 58,50; knolsoep 620; Bramley Seed ling 18; St. Rémy 3234; win ter jan 27. WARMENHUIZEN. 38000 kg uien 30,7032,80; grote 31,10 31,40; stek 16,50—18,30; 1300 kg gele kool 7,60—8,30; 28000 kg ro de kool 7,90—13,50; 49.200 kg witte kool 9.2012,50. PURMEREND. Witlof 20— 36; bloemkool 1026; rode kool 816; savoye kool 1012; spruit kool 1838; boerekool 6—13; an dijvie 3172; rode bieten 14 21; gare bieten 2833; winter peen 915; waspeen 2033; uien 18—31; drielingen 20—27; prei 1023; brabantse bellefleur 10 24; bramley seedling 1025; goudreinette 1446; groninger kroon 1234; jonathan 2046; laxton superbe 4658; present van engeland 2048; zoete cam- pagner 1432; zoete winterkroon 1036; gieser wildeman 25—46; provisiepeer 1633; winterjan 22 45; zwijndrechtse wijnpeer 16 —24. NRD-SCHARWOUDE 17 Jan. 2o.ooo kg uien 32,1033,30; groot 32,6034; drieling 3031; nep 19 13oo kg peen B 19,2019,80; C 16.30—17,70; 800 kg kroten A 21.40 B 15,10; 7oo kg andijvie II 3745 9oooo kg rode kool 8,4014,90; 5ooo kg gele kool 7,50—8,90; 58oo kg groene kool 9,30—14,20; Deen se witte kool 135.0O0 kg 611,70. BEURSBERICHTEN MIDDENM 16 Jan. Withooi 120130; rode klaverhooi 115125: lucer- nehooi 125130; haverstro 6062; gerststro 6870; tarwestro 70; groene erwtenstro 80 andere erw tenstro 5570; voederbieten met hoog gehalte 2829 voedersuiker bieten 34—35; suikerbieten 40 42; ingekuild bietenblad 23—25; voeraardappelen 55.50; tarwe 23 24.35: gerst 3538 25; haver 27 29; rogge 3235: duivenbonen 5060 capucijners 4854; groene erwtpn 4858; kar wijzaad 71 78; blauwmaanzaad 105114. PARIJS - den bew< de Lattre begon gii Mis vcm generaal Aartsbisscl Mgr. Ronc< Chanteurs trompetges van de kal De plechi Dame ging nalc eerbet bewoordin aan de na werd gebr lijkheid vi aan „hem zijn voorbei alles gegevc vaderland- zijn zoon Onder eer wolkenlucht menigte sar plein voor door een dr litairen in zet. Voor bouwen ii de daken verzameld heid getuif ontstoken onfloerst. In het sc was een h; honderd vl strijders Ook de vier gewelf drag behangen. De weduv nam plaats de katafalk bij de kataf de Keizerin Een grool buitenlandse van hoge waaronder binet Plev Kamer en Monnerville tique, vertef Verenigde hoofdkwarti gers van vi gen onder v de grootmee Orde e.a. De Presid Vincent Auj komst bij gen door' M; volkslied we Als slippe haar fung Mongomery en veertien raals van di ten. De maai tekenen van ren neergeh kussens, die cirkel op de gedekte vloi de doodkist maarschalk zeven sterre huum toegel Na de H Feltin de Absoute. Te tien v baar uit de kathedraal in het bleke ken Januari zich naar de valides" voo de officiële Langs de te menigte ste eer te bi In de stoe tair cordon De Lattre zc Op de Esp president PI dene beschr buitengewon moeilijk naa Hike maatst Hii sprak alom heerste van de ma VAN DE LATTI PARIJS. Pe Lattre de Franse geëerd met scheiding er kosten we naar het getuige ve christelijk s stichtend v< Enkele ur toen hij ree van de zwa genezen, lie legeraalmoe roepen. „Ik stig aan toe wil me erns bereiden." Met een moed en mevrouw D genoot bij e vangen van Sacramenten zijn overlijd strijd begon De Lattre, van geest, c sterfbed hei te dragen, volgde de f fer. In uite lukte het h fiteor en h Dignus op Toen verloo Even later De éhriste raai De Lati diepe indru' omgeving e rijk.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2