ENGELAND staat 17 eilandjes af voor raketten-proef baan Maarschalk DE LATTRE DE TASSIGNY fen grave gedragen Aangrijpende ogenblikken bij „Are de Triomphe" Indonesië reageert heftig op rede van Westerling Amerikaanse uitvoer steeg tot twintig milliard in 1951 Hitier wilde een tegen-Paus Reusachtige menigte in Parijs samengestroomd Montgomery en Eisenhower fungeerden hij de lijkbaar als slippedragers Christelijk afsterven Waarom liet de Nederlandse regering bijeenkomst in den Haag toe? Supersonische robots krijgen 1000 kilometer ruimte Onderhandelingen duurden 4 jaar Twee militairen verongelukt Goud en dollars stromen naar de V.S. Jlolóefótaatje* en Jlo55e f9ta&djte DONDERDAG 17 JANUARI 1952 PARIJS Nadat honderdduizenden Dinsdag de laatste eer had den bewezen aan het stoffelijk overschot van maarschalk Jean de Lattre de Tassigny, dat bij de Are de Triomphe was geplaatst, begon gisterochtend zijn staatsbegrafenis met een plechtige H. Mis van Requiem, in de Notre Dame door leger-aalmoezenier- generaal Badre opgedragen met pontificale assistentie van de Aartsbisschop van Parijs, Mgr. Feltin en de Pauselijk Nuntius Mgr. Roncalli. De gezangen werden uitgevoerd door de „Petits Chanteurs c. la Croix de Bois", terwijl tijdens de Consecratie trompetgeschal van de erewacht weerklonk onder de gewelven van de kathedraal. De plechtigheid in de Notre Dame ging vooraf aan het natio nale eerbetoon, dat volgens de bewoording van de ere-dagorder aan de natie aan de maarschalk werd gebracht om de erkente lijkheid van het land te betonen aan „heim, die niets nalaat dan zijn voorbeeld en zijn roem, na alles gegeven te hebben aan zijn vaderland: zijn overwinningen, zijn zoon en zijn leven". Onder een laaghangende, grijze wolkenlucht was een reusachtige menigte samengestroomd op het plein voor de Notre Dame, dat door een dubbel cordon van mi litairen in groot-tenue was afge zet. Voor alle ramen van de ge bouwen in het rond en zelfs op de daken hadden de mensen zich verzameld om van, de plechtig heid getuige te kunnen zijn. De ontstoken straatlantaarns waren onfloerst. In het schip van de kathedraal was een haag gevormd van vier honderd vlaggen, die door oud strijders werden opgehouden. Ook de vier grote zuilen die het gewelf dragen, waren met doek behangen. De weduwe van de maarschalk nam plaats ter rechterzijde van de katafalk. Een andere plaats bij de katafalk was bestemd voor de Keizerin, van Annam. Een groot aantal Franse en buitenlandse persoonlijkheden van hoge rang waren aanwezig, waaronder het demissionnaire ka binet Pleven, de voorzitters van Kamer en Senaat, Herriot en Monnerville, het corps diploma tique, vertegenwoordigers van de Verenigde Naties, het Atlantisch hoofdkwartier, de geallieerde le gers van verschillende regerin gen onder welke de Nederlandse, de grootmeester van de Maltheser Orde e.a. De President van de Republiek Vincent Auriol, werd bij aan komst bij de kathedraal ontvan gen door Mgr. Feltin, terwijl het volkslied werd gespeeld. Als slippedragers bij de lijk baar fungeerden maarschalk Mongomery, generaal Eisenhower en veertien generaals en admi raals van de Franse strijdkrach ten. De maarschalkstaf eii de ere tekenen van de overledene wa ren neergelegd op een 26-tal kussens, die men in een halve cirkel op de met zwarte tapijten gedekte vloer had geordend. Op de doodkist was de kepi van de maarschalk gvplaatst, met de zeven sterren van de hem post- huum toegekende rang. Na de H. Mis verrichtte Mgr. Feltin de plechtigheid van de Absoute. Te tien voor tien werd de lijk baar uit de halfschemer van de kathedraal naar buiten gedragen, in het bleke licht van de betrok ken Januari-dag. De stoet begaf zich naar de „Esplanade des In valides" voor de plechtigheid van de officiële staatsbegrafenis. Langs de route stond een dich te menigte om eerbiedig de laat ste eer te bewijzen. In de stoet, die langs een mili tair cordon trok, liep mevrouw De Lattre zonder gezelschap mee- Op de Esplanade sprak minister president Pleven, die de overle dene beschreef als „een van die buitengewone wezens, die men moeilijk naar de gewone mense lijke maatstaf kan meten." Hij sprak van de droefheid die alom heerste om het verscheiden van de maarschalk en wijdde VAN MAARSCHALK DE LATTRE DE TASSIGNY PARIJS. Wijlen generaal De Lattre de Tassigny, die door de Franse regering posthuum is geëerd met haar hoogste onder scheiding en gisteren op staats kosten werd hegraven, heeft, naar het K.N.P. van een oog getuige verneemt, door zijn christelijk sterven een hijzonder stichtend voorbeeld gegeven. Enkele uren voor zijn dood, toen hij reeds wist. niet meer van d'e zware operatie te zullen genezen, liet de generaal hoofd legeraalmoezenier pater Badre roepen. „Ik weet, dat ik er ern stig aan toe ben", zedde hu, „ik wil me ernstig op de dood voor bereiden." Met een bewonderenswaardige moed en zelfbeheersing stond mevrouw De Lattre haar echt genoot bij en hielp bij het ont vangen van de laatste Heilige Sacramenten. Op de morgen van zijn overlijden, toen de dood strijd begon, verzocht generaal De Lattre, nog volkomen helder van geest, de priester naast zpn sterfbed het Heilig Misoffer op te dragen. Met gesloten ogen volgde de grote, soldaat het Of fer. In uiterste inspanning ge lukte het hem zich bij het Con fiteor en het Domine non sum Dignus op de borst te kloppen. Toen verloor hii het bewustzijn. Even later was hij dood. De christelijke dood van gene raal De Lattre de Tassigny heeft diepe indruk gemaakt op zijn omgeving en op geheel Frank rijk. daarbij een speciale gedachte aan de bijna honderdjarige vader van de overledene in de Vendee. De begrafenisplechtigheid werd ook bijgewoond door generaal Kruis, die als persoonlijk vriend van de overledene aanwezig was Na de rede van Pleven defileer den Amerikaanse, Britse, Neder landse, Belgische en Luxemburg se eenheden in marstempo. Daar na volgde een parade van de Franse militaire macht die hij hielp oprichten. Jeeps, tanks, trucks en ander oorlogsmateriaal waarvan vele van Amerikaans maaksel voerden de groen met rode vlaggen van het Rijn- en Donau-leger. waarvan hij de lei ding had in 1945 en dat de Duit sers de nederlaag hielp toebren gen. De kist met het stoffelijk over schot van de maarschalk die rust te op een affuit, bespannen met vier door ruiters van de Republi keinse Garde bereden schimmels, werd in de kapel van de „Invali des" geplaatst om daar te büjvcn tot zij gisteravond vervoerd zou worden naar Mouilleron-en-Pa- reds, het Bretonse geboortedorp van de overledene, waar hii vol gens eigen wil begraven wordt bij zijn zoon Bernard, die vorig jaar in Indo-China sneuvelde. PARIJS (A.P.) Aan de vooravond van de indruk wekkende begrafenisplechtig heid, heeft president Vincent Auriol de Franse Maarschalk staf neergelegd op de met een vlag bedekte kist met het stoffelijke overschot van ge neraal Jean de Lattre de Tassigny. Terwijl schijnwerpers de enorme tricolore beschenen, die van Napoleon's machtige Are de Triomph afhingver klaarde de president plech tig: „Uit naam van de Franse Republiek verlenen wij U, Jean de Lattre de Tassigny, generaal van het leger de waardigheid van Maarschalk van Frankrijk". De stem van de president stokte van aandoening toen hij deze woorden sprak. Ach. ter hem stonden vele voor aanstaande figuren uit Frank rijk. Rondom stond een zwij gende menigte van vele dui zenden personen. Toen hij de Maarschalkstaf met de gouden sterren op zijn plaats legde weerklonk trom. geroffel. Daarop zette een militaire kapel de eerste tonen van de Marseillaise in. Zodra de president naar het Èlysee terugkeerde werd de lijkkist voor de rit naar de Notre Dame op de affuit van een gemotoriseerde vuur mond. geplaatst. Duizenden verdrongen zich aan beide zijden van de Champs Elysees om de stoet lanqs te zien trekken. Het was 'n somber schouw spel. De winkels en bioscopen langs de grote, anders hel verlichte boulevard, lagen in donker. Alleen de fakkels, die om hoog gehouden werden door bereden manschappen van de Republikeinse Garde, ver spreidden wat licht en het enige geluid dat weerklonk, was dat van paardenhoeven. Terwijl de affuit langs trok ontblootten de mannen de hoofden. Hier en daar ween de een vrouw. INDONESISCHE REGERING BESTELT KUSTVAARDERS DJAKARTA. De Indone sische regering heeft orders ge- paatst voor de bouw van viif en veertig kustvaarders op Neder landse, Duitse, Belgische en Ita liaanse werven. De schepen zullen bij de staatsrederii worden ingescha keld in het inter-insulair zee- verjjeer. Het betreft hier vracht schepen, waarvan er sommige accommodatie voor passagiers zullen hebben. De grootste van deze kustvaarders zullen VOO ton meten. Auto-piraat bleek fabrieksdirecteur De Rijkspolitie te Renswoude heeft Dinsdagavond de 37-jarige H. S-, directeur van een melk fabriek te Veenendaal, gehoord. Hij bekende de 41-jarige boeren arbeider H. Vlastuin uit Eder- veen onder Renswoude te hebben aangereden. Zoals gemeld is Vlastuin tengevolge van deze aanrijding overleden. 2 jaar gevangenisstraf voor architect Het gerechtshof te 's Graven- hage veroordeelde gisteren de architect J. conform bet vonnis van de Rotterdamse rechtbank tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Aan P. was ten laste gelegd dat hij een bedrag van 15.000.- t— eigen bate zou hebben aan gewend bij de bouw van een bungalow in Wassenaar, waar voor hii van de toekomstige eigenaar ee£ bedrag van die grootte vooruit had ontvangen. VERENIGING NED. BEDEVAARTEN HAARLEN 15 Jan. (K.N.P.). Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft pastoor J. J. C. M. Looijaard uit Oegstgeest be noemd tot lid en vertegenwoor diger van het Bisdom Haarlem in de Vereniging tot Samenstel ling van Nederlandse Bedevaar ten (Nationale Lourdes-bede- vaart). Pastoor Looijaard is in deze functie de opvolger van pastoor J. C. de Moei uit Bos koop, die onlangs is overleden. DJAKARTA. De Indone sische en Nederlandse bladen in Djakarta reageren heftig op de rede, die Westerling via de „wire-recorder" in de Dieren tuin in Den Haag heeft uitge sproken. De Waden bezigen daarbij zonder uitzondering scherpe bewoordingen. Het blad van de Masjumi „Abadi", vraagt zich af: „Wat moeten wij nu ge loven van het goede voornemen van de Nederlanders om de goede atmosfeer te bewaren, uitgespro ken aan de vooravond van de besprekingen tussen Indonesië en Nederland, terwijl zij zoiets (de vergadering in de Dieren tuin) toelaten?" „Abadi" qualificeerde zulks als een „houding, die gespeend is van elk verantwoordelijkheids gevoel van hem, d'ie geacht wor den de macht te hebben in Nederland". Het blad vervolgt met te schrijven: „Wij zijn niet ontstemd, doch integendeel ver drietig met deze houding van de Nederlandse regering." „Het. is werkelijk hopeloos", zo eindigt het blad in de Nederlandse taal. Evenals de twee' sprekers op de openingsvergadering hoopt ook Indonesië op de beste resul taten van de besprekingen in Den Plaag zo schrijft „Berita Indonesia". Het blad voegt hier aan toe, dat de beste resultaten niet zullen worder» bereikt, in dien de twee delegaties niet tevens de grootst mogelijke hulp ondervinden van beide vol ken. „Zo dient men bijvoorbeeld niet te trachten de pas begonnen LONDEN (A.P.). Groot- Brittannië heeft er in toege stemd zeventien West-Indische eilandjes bij te dragen voor de uitbreiding van de Anglo-Ame- rikaanse rakettenproefbaan bij de Bahama-eilanden. De eilandjes, d'ie een totale oppervlakte van 422.5 km be slaan, behoren tot de Turk- en Caicosgroep. Het ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde, dat de overeenkomst Dinsdagavond in Washington getekend was door de Britse ambassadeur sir Oliver Franks en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken Dean Aöheson. De overeen komst heeft een looptijd van vijf en twintig jaar. Amerika zal thans in het be trokken gebied gerichte projec tielen kunnen afschieten en doen landen, en schepen en vliegtuigen kunnen gebruiken die nodig zijn voor doeleinden rechtstreeks verband houdend met de exploitatie van proef- banen. De te beproeven projectielen zullen ongewapend zijn en in strumenten meevoeren om hun prestaties te meten, hun baan te controleren en tot zelfvernie tiging over te gaan mdien dit uit veiligheidsoverweging wense lijk wordt geadht. Radar zal gebruikt worden om de aanwezigheid van vlieg tuigen en schepen in het gevaar- ijke gebied te signaleren. De beide groepen eilanden lig gen aan eer» van de grote scheepvaartroutes van Groot- Brittannië naar Kingston, de hofdistad van Jamaica. De onderhandelingen voor de vestiging van de proefbaan ziin vier jaar geleden begonnen. In September j.l. ziin Amerikaanse pioniers op Watling Island (Bahamas) begonnen met de aanleg van een landingsbaan en een station voor het waarnemen van de vluchten der raketten. Volgents de historici moet Co lumbus op Watling geland zijn. Van onze correspondent). Twee militairen uit bet mili taire kamn „De Wittenberg" te GarderenStroe ziin door onge vallen om het leven gekomen. De militaire arbeider H. v. d. B.. 22 iaar. uit Harskamn kwam bii het zwenken van een tank te vallen. Hii brak daarbii de nekwer- vel en overleed onmiddelliik. De 35-jarige L uit Haarlem mermeer. gehuwd en vader van twee kinderen, reed on de Hes senweg to Barneveld met ziin motor tegen de bomen Hii werd vrijwel on slag gedood. De proefbaan, die ongeveer 1.000 km lang is, strekt zich uit van Kaap Canaveral in Florida via de Bahamas naar de Turk- eilanden. De supersonische robots, die op Kaap Canaveral afgeschoten worden, zullen tijdens hun vlucht gecontroleerd worden door een keten van radarstati ons, die met tussenruimten van 200 km gebouwd worden. besprekingen te vertragen door gebeurtenissen, die ogenschijn lijk in het leven worden geroe pen om de sfeer te vertroebelen, zoals „het geval-Westerling in de Dierentuin" of berichten in d'e Nederlandse pers, die het weer hebben over „de republie'k- Djogja", „Het Nieuwsblad"' schrijft o.m.: „Met het democratisch beginsel voor ogen hebben de autoritei ten de vergadering niet ver boden en nagelaten de rede van „de Turk" tevoren te contro leren. Het wordt meer dan tijd, dat de Nederlandse regering toont, dat zij zich er van bewust is, welke gevaren de ware democratie hierdoor bedreigen. Ook onder een democratisch bewind is Het hoogst gewenst, dat men de aspiraties van idioten in bepaalde banen leidt, waar door voorkomen wordt, dat klei ne mannetjes, die grote lijnen beslist niet kunnen overzien, door openbare uitspraken de be langen van hef gehele land en volk kunnen schaden. De „Nieuwsgier" vraagt zich af, waarom de Nederlandse rege ring deze agitatie toelaat. „In nam der democratie? Wie in naam der vrijheid kinderen met lucifers laat spelen is een dwaas". De „Nieuwsgier" ein digt: „Vreest de Nederlandse regering niet, dat men in Indo nesië zal veronderstellen, dat een zekere mate van agitatie tegen Indonesië, op welke dwaze gron den ook, haar niet onaangenaam is? Vreest zij niet, dat biaar pas siviteit nieuw voedsel zal geven aan allerhand wantrouwen. <Vit nu juist uit de weg geruimd moet worden?" Op hel spoor van Halfweg's f 60.000. De rijkspolitie van het district Amsterdam heeft twee Amster dammers, de 72-jarige J, en de 40-jarige B. gearresteerd onder verdenking de inibaak in de boe renleenbank te Halfweg in de vroege morgen van eerste kerst dag te hébben gepleegd. Bii die inbraak werd een brandkast ge forceerd en een bedrag van 60.000.gestolen. De mannen hebben nog geen bekentenis af gelegd. WASHINGTON President Truman heefi Woensdag zijn jaar lijkse economische rapport aan het Congres voorgelegd. Hy zeide o.m., dat het verschil tussen de Amerikaanse invoer en uitvoer het afgelopen jaar viermaal zo groot is geworden. Het uitvoeroverschot, dat in de tweede helft van 1950 was gedaald tot een jaarniveau van anderhalf milliard dollars, ïs in de tweede helft van 1951 gestegen tot een niveau van 6'/2 milliard dollars per jaar. In 1951 bereikte de waarde van de Amerikaanse uitvoer van goederen en diensten het in vre destijd ongekend hoge cijfer van ruim 20 milliard dollars. Ook de invoer bereikte een recordcijfer, hetgeen echter niet weg nam, dat het uitvoeroverschot aan zienlijk groter werd. Het belangrijkste In een reportage, uit gezonden door de Vara, beging de reporter een flater. Het ging over de „Flying Enterprise" en de reporter zei, dat aan kapitein Carlsen, toen hij aan land was, aller lei vragen gesteld wer den: Zoals: Is u gods dienstig, heeft u gebe den, of 'heeft uge breid? Maar, vond de reporter, dat is allemaal voor ons niet van be lang.... Later bleek, dat Carlsen geantwoord had, dat hij met bepaald wat men noemt een heiden is en dat hij ge beden heeft, daartoe ook geïnspireerd door de aanblik van het por tret van zijn vrouw en kinderen! Dat vinden wij mooie, belangwek kende gedachten, en wij vinden het voor ons allemaal, voor heel de wereld, van groot ge wicht, te weten, dat moedige, vastberaden, plichtsgetrouwe mannen als deze sdheepskapitein- in-nood, onder de dra matische omstandighe den waarin hij verkeer de, aan God dacht en dat de herinnering aan zijn dierbaren hem tot bidden bracht, wetend, dat Onze Lieve Heer, die de elementen beheerst en beheert, ook kracht geeft, om hun woede te overwinnen. Het is jam mer, dat deze flater van die reportage voorkwam in een uitzending, waar van later bleek, dat zij verzorgd was door de Vara, in samenwerking met NCRV en KRO.,.. Zonder leger Wij hebben elf dagen zonder leger gezeten. Van vóór Kerstmis tot in Januari. Heeft u er iets van gemerkt? Er is ook nergens een vijand te bespeuren geweest, die getracht heeft van onze dagenlange onver- dedigdheid misbruik te maken om ons land te overvallen. Maar wel schijnt het zo te zijn, dat de kosten per man van 12.000 gulden per jaar gewoon zijn door gegaan. In zoverre heeft ook de schatkist van minister Lieftinck van het feit, dat wij elf da gen zonder leger heten geweest te zijn, niets gemerkt. Tijdspiegel De bladen berichten, dat mr. Jan Derks heen gaat als hoofdredacteur van „De Tijd". Indertijd is ook wel eens, door boze tongen, beweerd, dat mr. Derks, die een vreselijk druk bezet le ven leidt en van alles en nog wat doet, eigen lijk in zijn vrije tijd hoofdredacteur van „De Tijd" was. En als hij dat nu niet meer is, dan wordt dus voor hem het probleem van de vrije tijdsbesteding acuut.... In deze geest behandelt Derks zelf de zaak ook in zijn krant, die tot nog toe over het gehele ge val gezwegen heeft. In de „Tijdspiegel" van Dinsdag tenminste lezen wij het volgende, dat wij zonder verder commen taar hier, waar het o.i. volkomen op zijn plaats is, overnemen: „Gaan en komen Onze hoofdredacteur, zo melden allerlei bla den, gaat heen. Ons heeft hij daar niets van ver teld. Wij hebben hem eens goed bekeken, aan dachtig bestudeerd. Hij had niets weggaanderigs over zich, vonden wij; hij deed zich voor, zoals wij van hem gewend DE GEHELE WERELD heeft vorige week de adem ingehou den over de spannende lotgevallen van de „Flying Enterprise" ledereen wist na een paar dagen, ivat dat was en sprak dit hoog-Brits perfect uit. Zelfs de prille jeugd was er vol van. Dat dit de gehele wereld overkwam, is te begrijpen, dat Nederland er voor wel 100 pet. aan meedeed, evenzeer. Wij zijn van ouds een zeemansvolk, en de mannen van Hollands Glorie hebben maar verbeten moeten toezien, hoe hun deze buit ontging, doordat de sleepboot, die het zaakje bij Falmouth zou opknappen, plotseling andere plichten kreeg. Wij hébben respect voor Carlsen en Dancy, de stuurman van de Engelse sleep. De moed en vastberadenheid van de kapitein spreekt ons Hollandse zeemansvolk aan. En daarom is het goed, dat de Regering namens het Nederlandse volk haar belangstelling heeft getoond, al was "het dan maar door middel van een telegram. En al waren er dan malloten, die de vergelijking in arre moede zo ver dreven, dat zij beweerden, dat het met ons land wel beter zou gaan, wanneer er maar mannen met de moed en het karakter van Carlsen deel van zouden uit maken. Een mens kan in zijn domme critiek op een onwel gezinde regering ver gaan. Het zal er hen naar vergaan'. zijn. Maar nu hebben wij hem de eerlijkheid gebiedt ons dat te zeg gen nooit anders ont moet, dan terwijl hij op het punt stond om weg te gaan. Wij hebben hem nooit anders gekend dan als een man, die altijd ergens naar toe moest. Wij moeten denken, dat, als hij bij ons weg gaat, hij dat wel houden zal, wjj bedoelen: dat hij al tijd ergens naar toe moet. Nou, dan kan hij naar óns toe komen. Hij lijkt ons echt een gaande en komende man. Tot nu toe kwam hij altijd om te gaan. Misschien dat hij straks gaat om te ko men". (En nou weten we nog niks! - red. L.P.) Van lange duur! Abonné H.v.W. te Gr. heeft in een kerkbericht gelezen, dat er op een aangegeven dag om 11 uur weer „achttienjarige cursus voor jongeman nen" zou zijn. Hij vindt, dat ze het Ridderkruis wel verdiend hebben, als ze dat volhouden! En hij heeft gelijk. Zelfs om kapelaan te worden hoef je nog geen achttien jaar te studeren. Wat het uit vallen van een n-netje al niet op zijn geweten kan hebben. Nylons verbranden! Perzische vrouwen hebben onder bescher ming van koningin Soral- jia een vereniging opge richt tegen het dragen van nylonkousen. Zij denken de komende week met hun kousen een vreugdevuur te ont steken. Het Hof heeft doen weten, dat konin gin Soraljia een pak nylonkousen zal zenden om in het openbaar te worden verbrand. „De vereniging hoopt op die wijze buitenlandse de viezen te sparen", voegt Reuter er verduidelij kend aan toe. Het is ons niet helemaal duidelijk, hoe het verbranden van nylons deviezenbespa- ring kan betekenen in een land waar men zo veel inheemse olie heeft om te verbranden, maar dat zal wel aan ons lig gen. Als nu maar de Perzische vrouwen niet achteraf gaan huilen. Daar is men nog al vlot mee in dat land. De familie de Bruijn Kent u, lezer, uit uw kinderjaren het aardige gezelschapsspelletje, dat heet „de familie de Bruijn Als ik me wel herinner, was het onge veer zo, dat een man of vrouw van de familie de kamer moest verlaten, terwijl de anderen af spraken, dat verschillen de voorwerpen moesten worden aangeraakt. Bij een bepaald ding zou het gehele gezelschap op springen en lawaai ma ken, zodat de inmiddels weer binnengekomene onthutst en verschrikt zou zijn als het ware door een electrische schok. Daar moesten wij aan denken, toen wij de rede van de heer de Bruijn van de K.A.B. lazen. Steenberghe, Duijnstee en de P.B.O. zijn namen en dingen, die hels ka baal verwekken, als ze worden aangeroerd. Som mige mensen krijgen er een schok van.... Buiten bewustzijn In de staat Cincinnati, natuurlijk in Amerika, was een man sinds negen jaar bewusteloos. Hij is nu overleden. Hij kreeg in Februari 1943 een on geluk in een fabriek en liep daarbij een kwet suur aan het hoofd op, waardoor de hersens werden geraakt. Hij is na een hersenoperatie niet meer bijgekomen, maar bleef negen jaar in staat van verdoving. De deskundigen zeggen, dat zulk een geval zich nog nooit heeft voorge daan. Maar.... hoeveel mensen zijn er, die heel hun leven „onbewust" voortgaan??. Truman wees er op, dat de hulp aan het buitenland in 1951 in veel kleinere mate is geste gen dan het uitvoeroverschot. en dat hierdoor goud en dollars uit de reserves van andere landen weer naar de Verenigde Staten zijn gaan vloeien.,, De uitvoer van particulier kapitaal was in 1951 kleiner dan in 1950. De Amerikaanse parti culiere beleggers bleven in het buitenland op hinderpalen stui ten, die hen van investeringen afschrikten. Met het doel het wederom toe nemende uitvoeroverschot van de V.S. te verminderen, herhaal de Truman zijn beroep op het Congres om de wettelijke bepa lingen te herroepen, die de Amerikaanse invoer van be paalde goederen, zoals zuivel producten en andere landbouw producten uit Europa en elders beperken. Naar voorts in het economische jaaroverzicht wordt opgemerkt, was het buitenland in 1950 en het eerste gedeelte van 1951 in staat zijn coud- en d'ollarreser- ves te versterken. In sommige landen hield de stijging der re serves in de tweede helft van 1951 aan, doch deze stijging was kleiner dan de achteruitgang, die de reserves van Engeland, Frankrijk en nog enkele landen ondergingen. HAMBURG (A.P.) Hitier koes terde het nlan, een teeeai-naus te installeren, doch de katholieke bisschon. die voor deze functie was uitgekozen, dr. Franz Xaver Eberle. wist hem van ziin voor nemen af te brengen. Mgr. Eberle, titulair bisschop van Augsburg, overleed in No vember van het vorig jaar. Het volgende verhaal verteld door een lid van zijn entourage, verscheen onlangs in het Ham- burgse weekblad „Die Zeit". Mgr. Eberle werd begin 1938 naar Berlijn ontboden. Hij wist wat Hitier wilde en had een krijgsplan opgesteld: hij zou Hit- Ier geen tijd geven 'n woord te uiten. Hitier slaagde er slechts met moeite in zijn woede te ver bergen. Hij bracht niets tegen de woordenstroom i'n, doch leidde mgr. Eberle, onder het mompelen van enkele beleefdheidsphrasen de deur uit.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3