VERSCHEURDE CHRISTENHEID BIDT OM EENHEID Aandacht Gedeputeerden voor vuilafvoer en verontreiniging Nieuwe schisma's dreigen achter het IJzeren Gordijn „Kwaliteit onzer producten zo slecht als 't maar kan" Uitgeest een buitenplaats voor de kleine man BANDJIR OVER JAVA Zeshonderd millioen Christenen een week één in gebed RADIO DRAISMAS LEVERTRAAN P.B.O. Nu noodzakelijker dan ooit te voren BEURSOVERZICHT Hongaarse erkenning: Londen blokkeert Egyptisch saldo ZITTING PROVINCIALE STATEN Internationale Bidweek door Leo Broeksmit „GEWAARDIG U, HEER, Uw Kerk volgens Uw wil vrede en een dracht te verlenen. Gij, Die als God leeft en heerst in de eeuwen der eeuwen". Zo zullen de bijna 400 millioen Katholieken over de gehele wereld bidden in de week van 18 tot 25 Januari en vele millioenen van de byna 200 millioen Protestanten zullen zich aansluiten bij dit gebed. De diepste intentie van deze week is, om met het sterkste wapen, waarover de mens beschikt, het gebed, te strijden voor de eenheid van alle Christenen. Een derde gedeelte van de wereldbevolking belijdt het Christendom, doch de Christenen zijn onderling verdeeld, zij hebben zich niet in éen schaapstal gegroepeerd, doch het aan éen stuk geweven kleed van Christus gescheurd. De Katholieken vormen slechts de helft van het totaal aantal Christenen. Daarnaast staan de groeperingen der Protestanten, die tezamen 185 millioen mensen omvatten en de Oosterse Kerken, die meer dan 138 millioen Christenen van de Stoel van Petrus gescheiden houden. Het is de bedoeling van deze gebedsweek om die eenheid van allen in Christus door gebed weer te verkrijgen. Het is een prijzenswaardig werk dat aan de Katholieke Kerk nooit vreemd is geweest, doch waarvoor het organisatorische initiatief in deze vorm van een Anglikaanse geestelijke is uitgegaan: Paul J. Wattson. Later ging deze zelf tot de Katholieke Kerk over, doch nog voor diensovergang verwierf de Bidweek in 1909 de goedkeuring en zegen van Paus Pius X Paul Wattson stichtte, nadat hij Katholiek en priester was geworden, een Congregatie van Eerherstel, die juist dezer dagen de Pauselijke goedkeuring verwierf. Zowel de mannelijke als de vrouwelijke tak dezer congregatie hebben zich bijzon der op het werk der heremtging toegelegd. Er is onder vele protestanten en ook onder de schismatieke kerken van het Oosten een ster ke beweging naar het Katholi cisme. Eeeds meer dan 8 mil lioen gelovigen van de Oosterse ritus zijn met Rome geünieerd en steeds meer opzienbarende bekeringen van het Protestan tisme naar het Katholicisme vra gen de laatste jaren de aandacht van de wereld. Klove toch verbreed Deze verblijdende verschijnse len mogen ons echter niet uit het oog doen verliezen, dat juist de drang naar samengroepering van de Protestanten in de Oecu menische Beweging, waarvan de Katholieke Kerk, die de éne ware Kerk van Christus is. de schaapstal waarin allen zich moeten herenigen, zich moet distanciëren, de klove tussen de Katholieke Kerk en de anders denkenden breder heeft ge maakt en de tegenstellingen van de eerste dagen der Hervorming weer heeft wakker geschud. Wanneer ooit. dan is juist nu het gebed niet alleen voor hereni ging, maar vooral voor behoud van de bestaande eenheid drin gend nodig. Niet alleen Protes tantse groepen, maar ook Mo hammedaanse secten hebben de laatste tijd hun afwijzende hou ding tegenover de Katholieke Kerk verscherpt. Materialisme Er zijn nog erger feiten. Er waait éen golf van materialisme en atheïsme over de wereld en niet alleen achter het IJzeren Gordijn. De schapen, die uit de veilige schaapstal wegzwerven naar de vrije velden van het materialisme, zijn ook onder de Katholieken in West-Europa en Amerika talrijker en het zun geen eenlingen, maar gehele kudden. En daar. waar het athe ïstische materialisme hoogtij viert, in de communistisch gere geerde landen, wordt met be wust geweld aan de mantel van Christus getrokken orn er nieuwe stuk-ken af te scheuren. Vervolging Een zesde gedeelte van alle Katholieken ter wereld leeft in de door de communisten ge regeerde landen en allen zijn blootgesteld aan de duivelse lis ten van deze vernietigers van de godsdienst. Met bloedige vervol ging en openlijke strijd kunnen zij hun doël niet bereiken, zij drijven de verschrikte kudde slechts dichter bijeen. Zij heb ben de herders geslagen. Van de 270 bisschopszetels achter het IJzeren Gordijn of achter het Bamboegordijn zijn er, voor zo ver bekend is, nu meer dan 100 onbezet. Nieuwe schisma's Doch nog erger dan het gevan gen zetten, vermoorden, verban nen of boycotten van bisschop pen is het stichten van Nationale- Kerken. Overal, waar het com munisme regeert, doch het erg ste in Tsjecho-Slowakije, Hon garije. China, Albanië en Polen, stelt men alles in het werk om de Katholieken los te scheuren van d-e ene Stoel van Petrus en hen naar een eigen Nationale Kerk, los van Rome, te loodsen. Men maakt, daarbij gebruik van zwakke priesters, die aan eigen tekortkomingen of voor de ge weldpleging van de communisten bezwijken en hun verraders- diensten verlenen aan de sinis tere bedoelingen der communis ten. De gelovigen geraken in verwarring en weten niet meer, waarheen zii zich moeten wen den. Bidden om kracht Zou het dan in de Internatio nale Bidweek van dit jaar niet van het allerhoogste belang zijn om te bidden, dat God verhoede, dat no" meer Christenen van d-e Christus-kerk losscheuren? Is het niet nodig God te vragen, dat Hij Zijn priesters de kracht verleent niet voor de verleiding te bezwijken en de moed te to nen van Kardinaal Mindszenty Mgr. Beran, Migr. Grösz, Mgr Stepinac en van duizenden an dere bisschoppen en priesters om liever gevangenis en dood te trotseren dan aan Christus en Zijn Kerk ontrouw te worden* Het is nodig, dat wii God bid den dat Hii de gelovigen de gave des onderscheids geeft om de wgre weg te blijven zien te midden van de verwarringen, waarin zij listig worden weg geleid van de ene Stoel vat» Petrus. Meer nog noodzakelijk mis schien dan te bidden voor de Christenen, die in de loop van de geschiedenis werden los gescheurd van de Kerk, is het nodig nu te bidder» voor de Ka tholieken, die dreigen in de naaste toekomst te worden weg gerukt van de Paus van Rome- Nodig is het te bidden, dat zii. die reeds van ons verwijderd zijn, niet verder van ons afdwa len door eigen verstarring van houding of door de lokroep van de atheïstische materialisten, die hen met schone beloften tot zich noden om hen van Rome verwijderd te houden zoals het o.a. onlangs nog zeer duidelijk met de predikant Niemöller ge beurde. Reeds vele groepen van Protestantse en Oosterse Chris tenen zijn in de greep van de communistische macht geworden tot instrumenten in handen van de listige vernielers van alles wat Christendom en godsdienst Nooit is ons gebed beter en dieper, dan wanneer wii in nood verkeren. De Kerk -is in nood op vele fronten. Zij wordt bedreigd in vele van Haar ledematen. Als wfj ons een werkelijk lidmaat van de Kerk, dat ene Mystieke Lichaam van Christus, voelen, dan zullen wii ook ons zelf be dreigd gevoelen in die andere ledematen, die één zijn met ons. Dan zal ons gebed des te krach tiger zijn tijdens en ook nog na de Internationale Bidweek: „Mo gen ze allen één ziin. zoals Gij, Vader, het zijt in Mij en ik in U". CULTURES GEDRUKT. 16 Jan. Het enige fonds, waarin een flinke hoek .werd ge vormd, was de Algemene Explo ratie Maatschappij, die onder vrij drukke handel van 97'/ tot 101 steeg. Waren het vorige week de productiecijfers over 1951, die hier voor de fluctuaties zorgden, ditmgai waren er enige geruch ten in omloop. Men wist te ver tellen. dat in Marokko, waar de maatschappij concessies bezit, zink zou zijn gevonden. Anderen spra ken weer over een overneming door 'n Amerikaanse maatschap pij. Beide veronderstellingen ech ter werden met een korreltje zout genomen. „Exploratie is altijd 'n geruchtenfonds geweest." zo meende een der beursbezoekers. De gunstige weekstaat der Ne derlandse Bank en ook de mede deling van minister Lieftinck. dat Nederland van debiteur in de EBU crediteur is geworden, bleef zon der uitwerking op de Staatsfond- sennjarkt. De flauwere stemming van gisteren werd hier onveran derd voortgezet en de meeste sul- densbeleggingen kwamen on een iets lager niveau. Cultures lagen eveneens gedrukt waarbij HVA beneden pari be landde, nl. 99 (101'/) en ook Amsterdam Rubber en Deli Maat schappij 1 a 2 punten lager waren. Met belangstelling wacht men de resultaten af vari de Nederlands- Indonesische conferentie. De Soheepvaartafdeling zette de vaste stemming van gisteren niet voort. Vandaag waren de omzet ten zeer bescheiden, op onver anderd niveau. Ook op de indus- triemarkt vielen weinig belang rijke verschillen te constateren. De internationale soorten bleven goed prijshoudend. WENEN (A.P.). De Hon gaarse fabrieksdirecties beginnen exportorders te weigeren omdal de meeste exportverzendingen als „afval" teruggezonden worden, heeft vice-premier Matyas Rakosl in Boedapest tijdens een vergade ring van activisten van de Hon gaarse communistische arbeiders partij verklaard. In een radio-rede over het Hon- faarse vijfjarenplan leverde Ra- osi critiek op de „verslappende" discipline der Hongaarse arbei ders en op de „te liberale" hou ding van de fabrieks-directeuren. Rakosi klaagde, dat voor de industrie aangeworven vrouwen en jongeren slecht behandeld worden hoewel arbeidskrachten moeilijk te krijgen ziin. „Zelfs de honden bekommeren zich niet om de nieuwe arbeiders, die tenslotte bezwijken voor de invloed van de vijand en hun be trekkingen verlaten", zei hij. Hij betreurde de hoge aantallen (Advertentie) Dampo in het gezin Gezondheid komt in. Bij hoofd-,neus-&borstverkoudheid zware arbeidsongevallen, „die nieuwe arbeiders afschrikken en de ontwikkeling belemmeren. En de 'kwaliteit is zo slecht als het maar kan". LONDEN (AP) Groot-Brit- tannlë heeft gisteren geweigerd ÏO.OOQ.OOO pond sterling van het Egyptische oorlogstegoed in Londen vrij te maken. Uit een communiqué van het ministerie van Financiën, dat duidelijk liet uitkomen. dat Groot-Brittannië Egypte financi eel de duimschroeven wil aan zetten, bleek, dat Egypte ver zocht had oP grond van een in Juli j.l. getekend accoord 15.000.000 pond vrij te maken. De Britse regering aldus het communiqué, heeft er in toe gestemd een derde van dat be drag vrij te geven. Met betrekking tot de vrij making van de rest „is echter nog geen besluit genomen", werd hieraan toegevoegd. En geland heeft volgens het accoord Het hele jaar dp tijd om de som te voldoen. VRIJDAG 18 JANUARI HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Zenderslui ting. 9.00 Nieuws en weerberich ten, 9.12 Gramofoonmuziek, (9.30 9.35 Waterstanden), 9.50 Voor de huisvrouw, VPRO: 10.00 Thuis, causerie; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Schoolradio; 12.50 Voor de zieken; 11.20 Voordracht. 11.40 Kamerkoor. AVRO: 12.00 Orgel en accordeon. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramo foonmuziek; 13.20 Dansorkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Gra mofoonmuziek; (Om 14.50 Voor dracht). VARA: 16.00 Muzikale causerie met illustraties; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Denk om de 'bocht; 19.00 Meisjeskoor; 19.15 Prijzenpraatje: VPRO: 19.30 Berichten; 19.40 „Feestgetijden" causerie; 20.00 Groot Symphonie- orkest van het N.I.R; 20,40 „God heeft de mensen nodig", cause rie; VARA: 21.00 Gramofoonmu ziek; 21.50 Buitenlands overzicht. 22.05 Theaterorkest, koor en so listen; VPRO: 22,40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie; 23.3024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws: 7.15 Mor gengebed en liturgische kalender. 7.30 Zendersluiting, 9.00 Nieuws, 9.10 Voor de huisvrouw; 9.35 Schoolradio; 10.05 Koor en or kest; 10.45 Radio Philharmonisch Orkest; 11,00 Voor de zieken; 11,40 Gramofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen;- 12.33 Koperkwartet; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Actua liteiten; 13.25 Piano en orgel: 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Schoolradio; 14.20 Philharmonisch orkest; 15.15 Zang en piano; 15.45 Gramofoonmuziek; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zenderslui ting; 18.00 Nieuws; 18.15 „Onder wijs en opvoeding", causerie; 18.22 Gramofoonmuzek; 18.35 Re geringsuitzending: Dr. L. G. M. Jaquet: „Wat betekent Japan voor Indonesië?"; 18.45 De Uit kijkpost; 18.55 Gramofoonmu ziek; 19.05 Militaire reportage; 19.15 Regeringsuitzendmg: „Ver- klaring en toelichting"; 19.35 Viool en orgel; 19.52 Actualitei ten; 20.00 Nieuws en weerbe richten: 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van: 20.15 Groot koor, omroeporkest en solisten; 21.10 Brabants halfuur; 21.40 Amusementsmuziek; 22.10 „Om de toekomst van Nederland", klank beeld; 22.30 Gramofoonmuziek; 22.45 „Ik geloof in ene, heilige, katholieke kerk", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.25 Lichte muziek; 23.40—24.00 Amusements muziek. VRIJDAG 18 JANUARI Experimenteel televisie-programma van de N.C.R.V. 20.1521.45: 1. Kroniek van actuele en interessante zaken. 2. Filmjournaal. Pauze 3. Jiu Jitsu. schermen en panto- mine. 4. Dagsluiting. In de zitting, die Dinsdag door de Provinciale Staten van Noord- Holland werd gehouden, hebben Ged. Staten allereerst de spre kers, die Maandag aan het woord ziin geweest, verder van ant woord gediend. De heer de Vries (P.v.d.A.) trachtte de heren Groen (K.V.P.) en Sietsma (P.v.d.A.) enigszins gerust te stellen wat betreft de verontreiniging van de openbare wateren. Hij was er zich van bewust, dat er maatregelen genomen dienden te worden, teneinde de hygiëne van mens en dier te beschermen. Die maatregelen zullen dan voornamelijk de gTote industrieën en de zuivelfabrieken op het platteland aangaan. Gemakkelijk is dat niet, omdat de industrie al vérgaande vergunningen heeft krachtens de Hinderwet. Er zullen grote belangen, én ook grote sommen, mee gemoeid zijn, om de geconstateerde euvelen te kunnen opheffen. Aan het adres van de heer Blaauboer (VVD) vooral was de opmerking van de heer De Vries bedoeld, die betrekking had op de afvoer van het huisvuil, dat ook al een zorgenkind in de provincie is. Dit huisvuil is na tuurlijk goed als meststof te ge bruiken, maar vele gemeenten weten er toch geen raad mede. Tot nu toe werd het huisvuil verwerkt tot compost in Drente. Voor de meeste plaatsen is ech ter d'it vervoer op lange afstand te kostbaar, hoewel het b.v. t.a.v. de gemeente Zandvoort wel uitvoerbaar is gebleken. Het Drentse systeem kan echter in Noord-Holland niet worden toe gepast, omdat daar te veel land oppervlakte in gaat zitten. G.S. voelen meer voor het systeem dat Vlissingen momenteel toe past. Daar is reeds een bespre- Advertentie) king over geweest met verschil lende gemeenten en G.S. ver wachten daar wel iets goeds van. Ook over de toestand van de duinenrij bij Callantsoog en de zand-onttrekking aan andere ge bieden is met de Rijkswaterstaat overleg gepleegd. G.S. stellen voorts voor om een Commissie voor Agrarische zaken in het leven te roepen. In verband daar mede wilde de heer De Vries de voorgestelde subsidie t.a.v. de paardenfokkerij, waar hij sterk voor is. maar beperken tot een jaar, 1952. De subsidie over de andere jaren wilde hij dan via die nieuwe commissie laten lopen. Zoals trouwens het gehele sy steem van de landbouwsubsidies, die d'an tevens door de commissie eens nader bekeken zouden kun nen worden. P.E.N. verouderd. De heer Prakken (PvdA), die nog eens over het rentebeleid wilde spreken, gaf allereerst te kennen, dat G.S. zich zoveel mo gelijk bij het regeringsbeleid t.d. aanzien willen aanpassen. Hij was voorstander van de vorming van een N.V. voor de electrici- teitsbedrijven, de P.E.G.E.M., die als N.V. op een hogere rentevoet kapitaal beter aan kan trekken dan het de overheidsbedrijven als zodanig mogelijk zou zijn. En kapitaal is er hard nodig, om dat er nos meer investeringen moeten worden gedaan. Uitbrei ding is nodig in verband met de toenemende bevolking, maar vooral ook in verband met de voortschrijdende industrialisatie. De installatie van het P.E.N. dateert uit de jaren '30'31. Het behoef) dus geen betoog, dat er zo het een en ander vernieuwd dient tP worden! De huidige voorzieningen zijn onvoldoende en al is er al een 10 millioen feleend, er is nog zeker ruim 0 millioen nodig. Ook de tarie ven vragen dringend om een herziening, de huidige zijn op lange na niet toereikend geble ken. De heer Bouwman (KVP), die de beantwoording door G.S. voortzette, deelde mede dat er t.a.v. subsidiëring van kunst en cultuur contact gezocht is door de minister met de provincies. Met grotere gemeenten is men al tot overeenstemming gekomen wat betreft de subsidie aan or kesten en het toneel. Een con creet punt dat nader wordt uit gewerkt is de subsidie in de vorm van beurzen voor begaafde leer lingen. Overigens staat de Pro vincie Noord-Holland wat de subsidies in deze sector aangaat, er nog niet zo slecht voor. De heer Bouwman gaf de cij fers van de bedragen, die in an dere provincies werden gevoteerd. Daaruit blijkt het volgende: Gro ningen geeft voor kunst en cul tuur f 64.000; Friesland f 151.000; Drenthe f 29.000; Overijsel f 34.000, Gelderland f 95.000, Utrecht f 146.000, Zeeland f 44.000 Noord-Brabant f 121.000, Limburg f 106.000 en Zuid-Holl. f 197.000. Noord-Holland komt daar met f 367.000 ver bovenuit! De Staten willen volledige zelf standigheid behouden over de cultuurpolitiek, de minister heeft toegezegd, daaraan niet te willen tornen en wat dit betreft kon de heer Bouwman de Staten ge rust stellen. Overstappende van de cultuur naar de politiek deelde de heer Bouwman tot slot mede, dat de Staten binnenkort een voorstel van G.S. zal bereiken over het Ambtenaren-verbod, waarin de mening van G.S. duidelijk zal worden uiteengezet. Noe eens de woninebouw. In tweede instantie kwam de heer. Groen (KVP) nog eens terug op de woningbouw-politdek. Hij wees er op, dat Noord-Holland veel migratie heeft ep bovendien zeer veel mensen uit andere ge bieden op neemt. De laatste jaren is de bevolking der steden met 10 pet. en die op het platteland hier en daar zelfs met 15 pet. toegenomen! Er is dus volgens de heer Groen geen reden voor G.S. voor" een discriminerende politiek t.a.v. de kleine platte landsgemeenten. Een felle aan klacht slingerde de heer Groen de zaal in tegen de houding van bepaalde commissie-leden, die bepaalde gemeenten woning volume willen onthouden om ze toe te wijzen aan anderen. Op dit punt keurde de heer Groen het beleid van G.S. streng af. De heer Blaauboer (VVD) wil de de fabrieken in overweging geven zelf water-zuiveringsinstal laties aan te leggen en die be drijven dan een compensering voor de kosten doen geven. Hij voelt ook wel iets voor een Agrarische Commissie en is der halve, mits die commissie er komt, ook niet tegen de subsi die-verlening voor een jaar voor de paardenfokkerij. De heer Gortzak (CPN), die deze dag erg veel spreektijd nodig had om zijn zienswijzen weer eens ten beste te geven en vol critiek zat op alle mogelijke vormen van beleid, vond het niet juist dat NV.'s wel geld kunnen lenen tegen een hoger rente percentage. Er komt zo weer extra geld in de zakken van de kapitalisten, meende hij. Tuintjes en konijntjes. De heer Hooyschuur (KVP) wees er op, dat Uitgeest nodig bouwvolume moest hebben. De mannelijke bevolking is er voor 57 pet. forens over meer dan 10 KM. Hij was er tegen, dat die mensen wel, en dan tegen een hogere huurprijs, huizen zouden kunnen krijgen in de plaats van hun werk, en niet, wat meestal goedkoper uitkomt, in de plaats hunner inwoning, in casu Uitgeest. De reductie, die zij op het vervoer genieten, weegt d'aar lang niet tegen op. De mensen willen in hun eigen plaats wonen, daar kunnen ze een tuintje aanleggen, konijnen houden en meer van. de rust van het platteland genieten. Hij vroeg ook, of naburige gemeen ten geen volume over zouden kunnen doen aan Uitgeest. Nadat de heer De Roos (PvdA) betoogd had dat hij een tegen stander was van het loslaten van de loonpolitiek en de rentevoet, en krachtig de volksdemocmti- sche ideeën van die heer Gortzak had veroordeeld, toonde de heer Clijnk zich tevreden met de p<?- gingen, die zijn gedaan om m de vorm van een N.V. geld aan te trekken voor het electriciteits- bedrijf. Spr. wilde ook een of andere vorm van huisbelasting, omdat het onbillijk is dat men sen die in een oud huis wonen minder betalen dan die in een nieuw huis gezet zijn. Naar aan leiding van het voorlezen van een passage uit een brief van een Franse Bisschop, die tegen de oorlog is, door de heer Gort zak, nodigde de heer Clijnk de communistische spreker uit maar eens mee naar een katholieke kerk te gaan, daar zou de heer Gortzak kunnen horen dat alle katholieke bisschoppen tegen de communistische leer en de volks- democratische praktijken zijn. Waarop de heer Gortzak de heer Clijnk tot een bezoek aan de Sovjet-Unie uitnodigde. Maar daar paste de heer Clijnk wij selijk voor! Na een stemming werd. beslo ten aan G.S. een salaris van f 7500.per jaar toe te kennen, tegen stemden de communisten. De heer Groen (KVP) wilde wel eens weten, welke gronden en gebieden in de provincie door de z.g. meldingsplicht voor bouw projecten er door de Planologi sche Dienst extra beschermd worden en welke plannen ter bescherming er al zo liggen. De heer Vermeulen (AR) wilde nu eens ernstig het probleem van de drinkwatervoorziening op Texel aangepakt zien, ook al in het belang van de duizenden vreemdelingen. Vandaag duurt de zitting voort. LEJTERS zijn ZO langzamerhand onder ons ver schillende aardigheidjes verkocht. Het begint er nu naar uit te zien, j ?z,e Publiekrechterlijke) B(ednjis) O(rgamsatie) wordt een Penibele Bedoening Onder ons Er is, ook in dit blad, al ver. schillende malen op gewezen dat de uitvoering van de P.B.O 'door verschillende ongedachte en latei- bedachte moeilijkheden wordt vertraagd. Tot de goede dingen uit de rede van de heer de Bruijn, deze week voor de Verbonds vergadering van de K.A.B. ge houden, benoort zijn critiek op de gang van zaken beti effende die vertraging van de wet op de P.B.O. De Bruijn heeft zowel de Rege ring als de Werkgevers in gebre ke gesteld. Het wil ons voorko men, dat zijn critiek op de hou ding van vele werkgevers volko men juist is. Of zijn critiek op de Regering dat ook is, zou nog een punt van nadere overweging kunnen uitmaken. Het is nl. zo, dat bedrijfschap pen e.d. bij algemene maatregel van bestuur kunnen worden inge steld, indien en voor zover de leiders van de desbetreffende er kende organisaties het daarover eens zijn. Volgens het klassieke beginsel van „ordening door be- drijfsgenoten"! Nu zijn deze organisaties het ten aanzien van het Landbouw schap bijv. v r ij w e 1 eens, be halve over min of meer onderge schikte punten. Het schijnt, aat de totstandkoming van het Land bouwschap stokt op de onenigheid welke de tuinbouworganisaties nog hebben over de samenstelling van het bestuur van de Hoofd afdeling Tuinbouw. Dit raakt echter niet de bezwaren van de heer de Bruijn. D i e bezwaren betreffen vooral de houding van verschillende groepen werkgevers in enige be drijfstakken, met name in de me taalnijverheid. En hier is het dan zo, dat wanneer partijen het over de instelling bij maatregel van bestuur niet eens kunnen worden, doordat een partij niet wil, de Regering kan ingrijpen en instel ling van de betrokken Bedrijfs organisatie kan voorstellen b ij de wet. Dan wordt die instelling dus opgelegd, met medewerking van de Volksvertegenwoordiging, wel ke, mèt de regering, mede-hoed- ster van het algemeen belang is. De vraag, als de regering nier in gebreke gesteld wordt, is dus deze: kan, nu het inmiddels al twee jaar geleden is, dat de P,B.O.-wet werd aangenomen, de tijd voor dit ingrijpen van de re gering al rijp geacht worden, ja of nee. Men zou geneigd zijn te zeggen van ja en dit betekent dan, dat het dus tijd wordt, dat de regering in deze een beslis sing overweegt. Als de heer de Bruijn zegt, dat de P.B.O. in het groot-metaalbe drijf niet tot stand komt, omdat de werkgevers in dit bedrijf dat niet willen, dan kan en mag dat niet juist zijn. Wanneer werk- tevers, in welke bedrijfstak ook, e P.B.O. willen tegenhouden, dan dient een regeringsinitiatief uitkomst te brengen. Schaatsenrijden RUSSEN NIET NAAR OSLO OP 19 EN 20 JANUARI Voor de internationale wed strijden in het hardrijden, die 19 en 20 Januari a.s. in de Noorse hoofdstad worden gehouden, wa ren ook Russische rijders uitge nodigd. De Russen hébben thans laten weten, dat de uitnodiging op prijs werd gesteld, maar dat zij er geen gevolg aan kunnen geven, omdat de Russische kampioen schappen op dezelfde data zijn vastgesteld. K.R.O. ZENDT H. MIS IN BYZANTIJNSE RITUS UIT Als besluit van de Internatio nale Bidweek zal Zondag 27 Januari op initiatief van het Apostolaat d'er Hereniging eer« Heilige Mis volgens de Byzan tijnse liturgie worden opgedra gen in het Philosophicum te War mond. Deze Heilige Mis, waar bij het Grieks als liturgische taal wordt gebruikt, zal de K.R.O. om tien uur uitzenden. De Heilige Mis zal worden ge celebreerd, d.w.z. gezamenlijk opgedragen, door twee monni ken van het Apostolaat der Her eniging uit dp abdii van Cheve- togne in België, met assistentie van een monnik dezer adbii als diaken. Koorleider is de heer C. A. Boumans uit Utrecht, de beken de samensteller van het Groot Gebedenboek en van het missaal in de uitgave van het Spectrum. Pater Benedict Brookbernd o.s.b. zal tijdens deze Byzantijnse liturgie een uitleg geven van de verschuilende plechtigheden. FEUILLETON 120) Verhagen ontstelde. Pasman le verde groenten en fruit aan het kamp en de soldaten stoeiden vaak met zijn jongens, die op de hittewagen meereden. „Hoe is het gebeurd," vroeg hii. Ze zagen rook opstijgen en toen ze er bii kwamen, vonden ze de verbrande woning. De lichamen lagen op het erf- Ze moeten erg verminkt geweest zijn. De ram- pokkers waren na de wraakneming natuurlijk in de richting van de lijn afgetrokken- De luitenant had de grootste moeite om de jongens aan deze kant te houden." Verhagen knikte. „Ik kan het mij voorstellen. Het is ook een rotzooi. Ik wilde dat ze ons terug trokken, of de boel vrij gaven. Dan zou het in een paar maanden rustig zijn. Zo gaat 't immers niet" ,,'t Ligt niet meer bij onze re gering," zei de kapitein, ,,'t Is een internationale kwestie geworden met die Commissie voor Goede Diensten. Er is een Amerikaanse vennootschap, die voor millioenen dollars contracten heeft afgeslo ten en dan zijn er nog andere buitenlanders, die een graantje willen meepikken. Die stoken de oublieke opinie tegen ons op en de publieke opinie hitst de rege ringen weer oP-" „Toch kan het niet zo blijven," hield Verhagen vol. 't Is alsof je buurmans huis in brand staat en hij vertikt het om te blussen. Dan hen je immers wel gedwongen om het zelf te doen." De kapitein stond op. „Of om mee te verbranden," zei hij. „Maar zo ver zullen we het wel niet la ten komen. Ter elfder ure zullen we toch gaan blussen." „Dan magen we wel heel vlug besluiten," vond Verhagen, „want het is nu twee minuten voor elf!" HOOFDSTUK XVII. Twee weken later bleven de officieren op een avond niet met de jongens zitten praten, maar verdwenen tiebarak, waar anders alleen de radio-telegrafist dienst had- „Er moet een tijdelijke korpo raal worden aangewezen," ver onderstelde iemand. „De Vries heeft speciaal verlof aangevraagd en dat zal hij wel krijgen." Maar de volgende morgen ver scheen Henk Bekket aan 't ont bijt met een opvallende zwachtel om ziin enkel. „Dan krijgen we een buitenge wone marsoefening," zei Douwe Bosnia beslist. „Die vent heeft 'n zesde zintuig om tweedaagse mar sen te voorspellen. Hij heeft al drie keer bij voorbaat z'n enkel verzwikt en het kwam elke keer uit!" „Nu .ie het zegt, meen ik ook de luits nog heel laat te hebben horen praten," ontdekte een an dere korporaal. „Daar heb je 't al: de kapitein in groot marste nue, compleet met kaartentas en veldkijker. Dat wordt een mars van minstens drie dagen! Laten we hopen, dat je ons niet naar de streek van Rawonegro stuurt, want die rotte sawahdijkjes zijn s avonds beroerd moeilijk te vol gen en als je d'r afglijdt, zit je tot je diien in de modder." Achter de kapitein verschenen de luitenants ook m«t kaarten en kijkers. De commandant liet de soldaten voor de vlaggemast aan- ze in de adrninistra- treden. „Mannen, vandaag wordt dit kamp opgebroken. Wij splitsen ons onderdeel in drie groepen: ik commandeer de eerste, luitenant VeMiasen de tweede en luitenant Bergwerf commandeert de gemo toriseerde ploeg, die het vertrek hier regelt en het maken van het nieuwe kampement." De jongens keken elkaar ver wonderd aan. Verhuizen? En dan zo plotseling? Iemand mompelde over afscheid nemen van de kam pong en de kapitein hoorde het. „We kunnen geen afscheidsfeest geven- We konden zelfs niet waar schuwen, want het bevel is gis teravond laat gekomen. Binnen 'n half uur is ieder marsvaardig met volledige bepakking. We moeten vóór de middag tot paal achttien komen." Hij zweeg even om te zien, welke indruk die laatste woorden maakten. Een ogenblik bleef het stil. Toen klonk de hel dere stem van de Friese korporaal trillend van spanning: „Zei U paal achttien, kapitein?" „Ik zei paal achttien en ik be doel paal achttien. De regering heeft gisteravond besloten de de marcatielijn te overschrijden en orde en rust te verzekeren op ge heel Java. Onze troepen hebben vannacht Djokja bezet, maar on ze order orn op te trekken gold voor vanmorgen. Ik weet dat jul lie je plicht zult doen Het was alsof de opgekropte spanning van zes maanden los brak in de spontane belofte: „Dat zullen wii, kapitein!" Niemand dacht meer aan de ongemakken van een mars met volledige be pakking. Niemand dacht aan de grote gevaren. Allen waren ern stig, maar opgelucht, dat er nu een eind was gekomen aan dat tergende wachten naast de streep dat nog tien jaar had kunnen du ren, zonder dat hun opofferingen van enig nut zouden ziin. Op een wenk van de kapitein renden ze naar de pondoks: voor aan Henk Bekket met zijn ver stuikte enkel. Luitenant Verhagen moest met vierentwintig man tachtig kilo meter naar het Oosten oprukken en de streek zuiveren van rond trekkende benden. Het leek nutteloos, zo'n nietig groepje mannen in een onmete lijk gebied, maar overal om zich heen trokken andere kleine groepjes oP en ergens in een com mandopost zat een generaal, die op zijn kaarten al die uitzwer mende groepjes dirigeerde vol gens een vooruit bepaald plan. Verhagen marcheerde naast de korporaal, die met een tevreden gezicht voortstapte. „Wat kijk je glunderend, Douwe?' (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4