CHINESE INVASIE in Thailand, Birma en Indo-China op handen Engeland gaat in Verre Oosten nauwer samen met de U.S.A. Egypte neemt gevechten bij El Kebir hoog op Pater Beerepoot kreeg 'tdruk in Sydney ■li IJmuider trawler al vier dagen spoorloos Premie 2,8 pet. van het loon Fauré Frans premier gr mm DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING New York ziet beduusde Carlsen Politieke samenwerking In Maart zullen twee millioen man opmarcheren Schip liep vast voor de Hoek CHURCHILL SPRAK TE WASHINGTON Citroën-Amsterdam wil 30 man ontslaan „Kordaat antwoord bij nieuwe agressie in Korea Geen overlevenden Pennsylvania77 van Opvarenden verlaten „Radmar77 Halve ton voor Kath. Universiteit Vier immigrantenhuwelijken! Nederlands schip in nood Binnen drie jaar 23 inbraken in Noordelijk stormgebied Nederlandse vlieger in V.S. verongelukt Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 por maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per minimum f 4.familieberichten 20 ct», 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie»: Noorder bank, Nederl. Credietbank. HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN PAG. 3 Vrijdag 18 Januari 1952 46e Jaargang No. 12376 Kantoren: HOORN, Draafaingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36. teL 459 K 2240 DE SAMENWERKING van de Katholieke Volkspartij, door mid del van haar Fractie in de Twee de Kamer, met andere politieke partijen, in casu met ae Partij van de Arbeid is een van de „hobby's" van prof. Dunijstee ge weest in zijn artikelen in de „Maasbode", die tot het streven van de z.g. groep-Steertberghe- Duijnstee aanleiding hebben ge geven. De groep-Steenberghe heeft ook. deze kwestie practischer bekeken, en is, met het dagelijks bestuur van ae K.V.P., tot de slotsom ge komen, die in het communiqué, dat wij heden voorlopig voor het laatst bespreken, is vermeld. Daar staat letterlijk: „dat de K.V.P. geen enkele andere voorkeur koestert voor samenwerking met een of meer bepaalde partijen dan met die, wier medewerking het meest zal bijdragen tot ver wezenlijking van het op 's lands belang gerichte beginsel- en ver kiezingsprogram. Uiteraard werd daarbij gesteld en aanvaard, dat ten deze de Katholieke Tweede Kamerfractie het beslissende woord spreekt. Vertrouwd mag worden, dat de Fractie daarbij het hiervoor gestelde ernstig zal laten wegen". Dit is een algemene stelling, waarmee men nog alle kanten uit kan natuurlijk. Het spreekt immers vanzelf, dat een Partij zich ,en dan zeker niet in select apartje met een afwijkende groep, niet vooraf (een half jaar tevoren!) kan vastleggen over de politieke samenwerking na de verkiezingen! En het spreekt evenzeer vanzelf, dat de Fractie, met haar eigen verantwoordelijk heid, zal moeten beslissen, wat er, in de dan bestaande omstandig heden en verhoudingen zal kun nen en zal moeten gebeuren. Wel is een, wellicht wat ondeu gende, vraag op haar plaats. Is de stelling, die in bovenstaande termijn in het communiqué is vervat, een principiële verande ring bij wat tot dusver als stand punt is aangenomen? In het alge meen blijkt prof. Duijnstee, vol gens zijn artikel in de „Maas bode", van oordeel, dat uit het resultaat van het overleg, zoals dit in het communiqué is vast gelegd,' een principiële koersver- andaamg blijkt. Zo zonder meer zijn wij het- daar niet mee eens. Maar ten aanzien van de politieke samenwerkingsmogelijkheden zou dat wel het geval kunnen zijn. Wij denken aan de uitspraak in de bekende resolutie van de Partijraad van December 1945, waarin de nieuwe koers-to en, van de Partij werd vastgelegd. Daarin klinkt wel een andere toon, maar er staan ook andere woorden—... In deze resolutie, die de Partij nog altijd handhaaft, blijkens de vermelding van de tekst ervan in elke uitgave van deel I der regle menten, staat om „dat het op grond vap deze (n.1. de christe lijke) normen noodzakelijk is, in het bijzonder op sociaal-econo misch terrein, een vooruitstreven de politiek te voeren, dat er waarborgen moeten zijn om een zo ver mogelijke doorvoering van het partijprogram door middel van de vertegenwoordigende lichamen te bereiken, dat het welzijn van het vaderland en het vertrouwen op de beste tradities van het verzet, vordert een krach tige samenwerking tussen die partijen, wier houding en pro gram voldoende waarborgen be vatten voor het welslagen daar van". (Dat „welslagen daarvan" slaat blijkbaar op de samenwer king en op de doorvoering van het program. Red.). Al klinken de woorden en de toon dus nu wel wat anders dan in 1945, het zal ook hier wel weer mogelijk zijn, het een methet ander in overeenstemming te brengen. Maar, de „vooruitstre vende" politiek wordt nu niet meer genoemd, en zeker niet op de voorgrond gezet. Voor de goe de orde is het o.i. wel van be lang, dat de Partij nader over weegt, of hier meer in het spel is dan alleen maar woord en toon. Natuurlijk kan men zelfs nu volhouden, dat een vooruitstre vende politiek, door de K.V.P. zes jaar geleden vooral op sociaal- economisdh gebied" gebonden aan de christelijke normen ook heel goed mogelijk is of moet zijn in het geval van wat we nu maar kortweg: een andere poli tieke constellatie zullen noe- men.... Vast staat bovendien, dat van weinig in de laatste jaren zoveel misbruik gemaakt is als van het woord „progressief', en dat het een waandenkbeeld was te menen dat een goede sociale politiek en die is vooruitstrevend slechts mogelijk is wanneer bijv. alléén met de P.v.d.A. wordt samengewerkt, die er nu eenmaal een handje van heeft, zich be paalde monopolies toe te ken nen. Vast staat ook, dat wanneer de tekst van het communique be tekent, dat de K.V.P. liefst wat meer uit de richting van de P.v.d.A. gaat koersen, dit niet alleen instemming en waardering vindt in de, in zekere zin be perkte kringen van Steenberghe en Duijnstee. Wij koesteren nu geen enkele voorkeur meer. In 1945 in wezen wel. Wij zoeken de samenwer king daar, waar wij redelijke ze kerheid vinden voor de verst mogelijke verwezenlijking van ons program. Dit betekent nog iets anders, nu we zijn in de dagen, dat dit program in fie Partij béhandeld wordt. Het betekent, dat alle groepen, meningen, denkrichtim gen en wat niet al, in de Partij zo ernstig en krachtig mogelijk moeten meewerken, aan de sa- MORGEN, 19 JANUARI wordt Prinses Margriet negen jaar. Hoe zouden we, terwijl we de jarige prinses en haar ouders feliciteren, niet terugdenken aan die dag dat het blijde nieuws van haar geboorte langs zoveel wegen tot ons kwam? Geen vlag ging er uit, maar de mensen zeiden het elkaar toch op straat: heb je Londen gehoord? 1943: hoe lang schijnt het al weer geleden en hoe kort is het eigenlijk nog maar: negen kinderjaren, die het hart van de natie hebben gestolen. Het is de zón, die wij haar nog vele jaren wensen. (Opname M. Woldringh N.F.K.) PARIJS (KNP). In de komende maanden Maart en April kan met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid een inval van een leger „Chinese vrijwilligers" in de gebieden van Zuid-Oost-Azië ïworden verwacht. In aanmerking komen Frans Indo-China (Vietnam), Birma en Thailand. Dit leger zal beschikken over minstens twee millioen manschappen. Deze gegevens verkreeg het K.N.P. van bronnen, die deze rechtstreeks uit Moskou zouden hebben ontvangen. Zij vullen de gegevens wel aan, die spreken over ernstige ongerustheid in politieke kringen. Het is opmer kelijk, dat de laatste maand de Franse troepen in Indo-China een groot aantal vliegtuigen hebben verloren in 'de strijd tegen de communistische Vietminh, die nu al vijf jaar duurt. Dit verlies wordt geweten aan het moderne afweergeschut met radarinstal latie, dat door de Vietminhs wordt gebruikt en kennelijk van Russische herkomst is. De bevrijdingslegers zullen zul len zich in drie opmarsrichtingen bewegen. Een zal Vietnam aan vallen met een opmars naar Hanoi, een tweede Birma, in de richting Mandalay, het derde neemt Thailand voor zijn reke ning. De Russen zullen ongetwijfeld gebruik maken van de verwarde situatie, nu de enige voorstander in Frankrijk om het geschil in Vietnam in handen te geven van de Ver. Naties, maarschalk de Lattre de Tassigny, is overleden, Frankrijk zonder regering is en geen beslissingen kunnen wor den genomen. Bevoegde instanties achten het niet uitgesloten, dat de commu nisten de wapenstilstandsbespre kingen in Korea rekken, teneinde zoveel mogelijk parate Ameri kaanse troepen vast te houden en de aandacht van Indo-China, Birma, Thailand en eventueel India af te leiden. AMSTERDAM De N.V. Ci- troën Automobiles te Amsterdam, waar de geïmporteerde wagens compleet worden ontvangen en gereed worden gemaakt voor de verkoop, en verder reparaties worden verricht, heeft een ont slagvergunning bij het Geweste lijk Arbeidsbureau aangevraagd voor ongeveer dertig arbeiders. Het aantal reparaties, dat de laatste maanden sterk is achter uit gegaan, is de reden voor dit verdoek. In de reparatie-afdeling zijn'ongeveer 100 man werkzaam. WASHINGTON Reuter-A.P.). Donderdag heeft de Britse premier, Churchill, te Washington een gemeenschappelijke vergadering van het Amerikaanse Congres toegesproken. Hij was niet naar de Verenigde Staten gekomen om goud te vragen, doch staal, niet om gunsten te verwerven, doch uitrusting. „En dat is de reden, waarom zovele van onze verzoeken zo goed en mild zijn vervuld". De premier trad de zaal van het huis van afgevaardigden om 18.32 uur Ned. tijd binnen. Senatoren, afgevaardigden, re geringsfunctionarissen, rechters van het Opperste Hof en militaire leiders die opgepakt zaten in de zaal stonden als een man op en juichten. Churchill stipte aan dat Ame rika verwacht had dat China na de laatste wereldoorlog een van de „Grote Vier" zou worden en voegde er aan toe: „Ik ben altijd een beetje sceptisch geweest". Hij zei. dat hoewel net commu nisme het Chinese vasteland in handen heeft, hij verwacht dat China eens het communisme van zich zal afschudden. De toehoorders lachten harte lijk toen hij een Chinees spreek woord. aanhaalde dat luidt: „De staart van China is lang en kan niet bewegen". Churchill zei, dat de Westerse mogendheden niet zullen toe staan, dat Formosa, dat in handen is van de Chinese nationalisten, in andere handen valt. Churchill beloofde het congres plechtig dat Engeland zich zal aansluiten bij een „beslist en WERKLOOSHEIDS VERZEKERING 's-GRAVENHAGE. Naar wij vernemen heeft de staatssecre taris van Sociale Zaken de pre mie voor de werkloosheidsver zekering krachtens de Werkloos heidswet vastgesteld op 2,8 pet. van het loon, dat krachtens het bepaalde in die wet (art. 9) voor premiebetaling in aanmerking komt. (De Werkloosheidswet regelt de wachtgeld- en de werkloos heidsverzekering. Voor de wacht geldverzekering worden de pre mies bedrijfstakgewijze vastge steld. De premie voor de werk loosheidsverzekering is uniform. Het Rijk betaalt de helft en het bedrijfsleven de andere helft. Van deze laatste betalen werk gevers en werknemers in casu ieder 0,7 pet.) doeltreffend" antwoord wanneer de communisten in het Verre Oosten tot nieuwe agressie over gaan. Churchill waarschuwde ervoor dat Amerika in de huidige we reldomstandigheden niet moet toestemmen in een buiten de wet stellen van de atoombom. it' SEATTLE (A.F.P.). Er be staat nog slechts weinig hoop op het aantreffen van overlevenden van het Amerikaanse vracht schip „Pennsylvania", dat acht dagen geleden ter hoogte van de Canadese westkust door de bemanning moest worden ver laten, toen het schip in een buitengewoon hevige storm wrak was geslagen. Er bevond zich een beman ning van 45 of 46 man aan boord van de „Pennsylvania". Tot nu toe zijn slechts wrakhout en een omgeslagen sloep van de ver gane vrachtvaarder aangetroffen. CAIRO (AFP). De Egyptische minister van binnenlandse zaken, Foead Serag el Dine Pasja, heeft van het kabinet de opdracht gekregen met spoed een onderzoek in te stellen naar de gevechten tussen Egyptenaren en Britten bij Tel el Kebir. (Volgens Egyptische kringen Zijn hierbij veldartillerie, tanks, vliegtuigen en bijna vijfduizend Britse manschappen, onder wie parachutisten, ingezet tegen de Egyptenaren.) Volgens de mi nister was het gevecht het he vigste in de Suezkanaalzöne se dert het opzeggen van het ver drag van 1936 door Egypte. Na het onderzoek zal de Egyp tische regering beslissen, of er reden is de kwestie voor een internationale instantie te bren gen. Volgens officiële Egyptische' kringen hebben de Britten dor pen gebombardeerd en de bevol king gedwongen deze te verla ten. Men zegt, dat meer dan menstelling van dit program, dat in elk geval ook een leidraad is voor de komende politieke samenwerking. 's-GRAVENHAGE, 17 Jan. De reddingboot „President Jan Leis" van Hoek van Holland heeft gistermiddag 23 opvarenden van het gestrande schip „Rad- mar" overgenomen. In totaal heeft de „President Jan Leis" 31 man van de „Rad- mar" overgenomen, onder wie enige burgers van L. Smit en Co. Op de Radmar zijn nu alleen nog de kapitein, de eerste en de twee de stuurman en een bediende achtergebleven. Zoals bekend had het schip in totaal 37 opvarenden van wie er drie al eerder aan land waren gegaan. honderd Egyptische soldaten en officieren door de Britten zijn gevangen genomen, „toen zij op Egyptisch grondgebied hun func tie uitoefenden". PARIJS. De Franse Natio nale Vergadering heeft Edgar Fauré tot premier gekozen. De radicale leider Edgar Fauré is 43 jaar oud. Socialisten, radi calen, volksrepublikeinen en een grote meerderheid van gematigd conservatieven stemden voor hem en slechts de communisten tegen. De Gaullisten en een klein aan tal gematigd conservatieven ont hielden zich van stemming. Vandaag zal Fauré het overleg met de partijleiders beginnen. ZEGT PERZIE VRIENDSCHAPSVERDRAG MET ENGELAND OP? LONDEN. Volgens te Lon den ontvangen persberichten heeft de rechterhand van premier Mossadeq, de vroegere plaatsver vangende premier Hoesein Fa- temi, Donderdag verklaard, dat het Brits-Iraanse vriendschaps verdrag van 1857 ongeldig is. Naar men meent duidt dit er op, dat de Perzische regering dit ver drag in een nota aan Engeland zal opzeggen en wel nog dit weekeinde. HOEK VAN HOLLAND. Gistermiddag is het onder Pana mese vlag varende schip „Me- rope" op de noordkant van de Noorderpier te Hoek van Hol land gevaren. Het schip bad kennelijk reeds lange tijd moeite om de Nieuwe Waterweg binnen te komen en verkeerde in moeilijkheden. De „Merope" liep op het Noorder- hoofd, dat berucht is om de ge weldige scheepsramp, die er in het begin van deze eeuw met de „Berlin" heeft plaatsgegrepen. Grote rookwolken stegen uit de schoorsteen op ten teken dat de machines op volle toeren waren gezet, maar er kwam geen be weging in het schip. De „Presi dent Jan Leis" is langszij de „Merope" gekomen en heeft een aantal opvarenden overgenomen. Het schip maakt water. De sleepboot „Witte Zee" slaag, de gisteravond erin een tros over te brengen, doch kort daarop om 20.55 brak deze. UTRECHT, (K.N.P.) Woens dagmorgen heeft Z.H. Exc. Mgr. Dr. B. J. Alfrink in audiëntie ontvangen de heren J. Hendriks en E. v. d. Zande resp. voorzit ter en penningmeester van de Bond van Katholieke Ziekenhui zen. Genoemde heren kwamen aan Z.H. Exc. als voorzitter van de St. Radboudstichting de som van f 50.000.aanbieden ten be hoeve van de Medische Faculteit der Katholieke Universiteit te Nijmegen. DE KANNIBAAL De Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Wisjinsky heeft gisteren de Amerikaanse It. gen. James van Fleet 'n „kannibaal" ge noemd, die niet in staat is de wapenstilstandsbesprekingen op Korea te leiden. SYDNEY (KNP). Vier Nederlandse katholieke bruiden, die pas in Australië waren aangekomen, zijn enkele dagen geleden met hun vooruitgereisde mannen te Sydney in de echt ver bonden. Pater Beerepoot O.F.M., een van de Nederlandse immigranten-aalmoezeniers, heeft de huwelijken plechtig in gezegend en een passend woord tot de paren gesproken; het zijn de echtparen Nicolaas-Honk, Trangott-jacobs, Curtius- van Sprundel en Trau-Saals. Pater Beerepoot, afkomstig uit Hoogkarspel vertelde de verslaggevers, dat het in Neder land wel eens voorgekomen is dat zeven paren tegelijk in het huwe lijk traden. Dat uitzonderlijke ge val deed zich eens voor op een Zondag, omdat de bruidegoms vissers waren. Gedurende de week zijn de mannen dan op zee en een huwelijk kan dan gemakkelijker op Zondag worden gesloten. Pater Beerepoot vertelde de Australiërs verder, dat in Neder land de echtparen eerst voor de wet trouwden, maar dat het ker kelijk huwelijk pas daarna wordt voltrokken. Hij legde daarop uit, dat de vier bruiden eerst in Ne derland met de handschoen wa ren getrouwd. Daardoor kregen deze vrouwen prioriteit bij de emigratie en waren zij in de ge legenheid eerder naar Australië te gaan, dan wanneer zij nog slechts verloofd waren. Deze mededelingen van de Ne derlandse aalmoezenier trokken grote belangstelling in de dagbla den, evenals het „massale hu welijk. 's-GRAVENHAGE. Het Ne derlandse schip „Seaham" heeft Donderdagmiddag om kwart over drie geseind, dat het achttien kilometer ten Zuidoosten van het lichtschip „Corton" voor de kust bij Lowestoft (Suffolk) zware slagzij maakt. Aan de schepen in de huurt is verzocht te hulp te komen. Het Engelse geleisdhip „War den" (828 ton) bevindt zich langs zij de „Seaham" en biedt hulp. Drie of vier man van de „Sea ham" zijn te water geraakt. Het schip maakt water. De uitwijking uit de loodlijn is twintig graden. De kapitein van de „Seaham" is gisterenavond ook van boord gehaald, aldus meldt radio Northforeland. Er wordt drie man vermist. „BLAMAGE VOOR POLITIE EN JUSTITIE" 's-GRAVENHAGE De los- werkman L. E. van V. en de commissionair H. J. van der H„ heiden afkomstig uit Monster, hebben in de afgelopen drie jaar een inbrekers-duo gevormd. Dat bleek ter zitting van de recht bank te 's-Gravenhage, waar zij samen verschenen om verant woording af te leggen over de 23 inbraken die zij de afgelopen drie jaar in Monster en omgeving hadden gepleegd. „Het is een blamage voor de politie en de justitie dat aan dit tweetal met zijn misdadige prak tijken niet eerder een halt is toe geroepen en het gedurende drie jaar zijn gang heeft kunnen gaan", zeide de officier van jus- 1 titie. Hij eiste 3 jaar gevangenis straf met aftrek tegen van der H. en twee jaar met aftrek tegen van der V. «Hg - m Reddingboten bij het gezonken tweemotorige vliegtuig van de North East Airlines. Bij een poging tot landen op het vliegveld La Guardia stortte het Maandag 14 Januari neer in de East River, nabij New York. Van de 36 inzittenden, die allen gered werden, moesten vijf met ernstige verwon dingen in het ziekenhuis worden opgenomen. 's-GRAVENHAGE (ANP). Van de Nederlandse trawler IJm. 31", de „Alkmaar", is sedert 15 Januari 10 uur 's morgens niets meer gehoord. De positie van het schip was toen onge veer 150 km westelijk van Stavanger. De eigenaar van de „Alkmaar", rederij Petten te IJmuiden, heeft na die tijd ver scheidene malen vergeefs getracht met het schip in contact te komen. Ter hoogte van Stavanger had de „Alkmaar" reeds met enige averij te kampen, doch deze werd in Harstadt hersteld. Men acht het hoogst waarschijnlijk, dat het roer van de trawler is wegge slagen. Het weer in het gebied, waar de „Alkmaar" het laatst is waargenomen, is de laatste dagen 7ppr clp.pïlt. De „Alkmaar" heeft veertien bemanningsleden aan boord en staat onder gezag van de heer J. Koeman Jr. uit IJmuiden. Alle Noorse kuststations is ver zocht in contact te treden met drie Nederlandse trawlers, die opstomen naar de 59ste breedte graad op zoek naar de vermiste trawler. Het zijn de trawlers „Bergen", „Vikingbank" en de „Eli Cnene- BESPREKING TUSSEN CHURCHILL EN TRUMAN WASHINGTON. Vandaag zullen Churchill en Truman een bespreking voeren op het Witte Huis, naar men verwacht over atoomwapens, samenwerking bij het onderzoek en de structuur van het opperbevel van het At lantische Pact. Men verwacht be langrijke besluiten. vière", alle afkomstig uit IJmui den. De IJmuidense trawler „Bergen" van de visserij-maat schappij Petten te IJmuiden, die Dinsdag j.l. naar de visserij is vertrokken, bevindit zich nu op 60 mijl van de Noorse kust. De rederij heeft opdracht gegeven de visserij te laten varen en te helpen zoeken naar de „Alk maar". BIJ OPLEIDINGSVLUCHT De korporaal leerling-vlieger van de Nederlandse luchtmacht, C. C. Versteeg uit Dordrecht, die in de Verenigde Staten een op leiding tot vlieger volgde, is Woensdagmiddag in de nabijheid van Eloy (Arizona) bij een vlieg ongeluk met een „Shooting Star" om het leven gekomen. Korporaal Versteeg werd 20 Juli 1930 geboren. Op 5 Januari 1951 vertrok hij met een groep leerling-vliegers naar de Ver enigde Staten. Hij was geplaatst op „Williams Airforce Base".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1