Ziekenfondsen in zware zorgen door enorm gestegen kosten Ca risen te New York verwelkomd Drie-jaren-plan voor onderzoek naar waterstand in de bodem Amerika en Engeland gaan metalen uitwisselen Voorbereiding R.T.C. met de West in eindphase STERBfltStM mpetitie de deel IN AT ION ALE ■EK mTIEKZjL'Z rktberichten Vooruitgang wetenschap maakte middelen beter èn duurder Vrijwillige sanering dringende noodzaak Hebben Sovjets ook baby-A-bommen? Een nieuwe greppelreiniger Mompelend: „Dank uf dank v. d. Poll start goed Staal tegen aluminium en tin Voor Indonesië niet gunstig Voor opvoering van bodem-productie Komt er een nieuw kanalen-systeem? VLIEGENDE SCHOTELS slechts stratosfeerbalonnen Gruwelijke vondst VRIjDAG 18 jANUARI 1952 PAGINA 3 tSVERW ACHTING eld door het K.N.M.I. It» geldig van Vnjdag- Zaterdagavond. VERANDERING! veer met wisselende ne en sneeuw-, ha pei lbuien Lanps de kust dan stormaehtijre. is krachtiae tot ma nd tussen West en eer van de Oosterse cheidenen tot de -holieke eenheid encycliek van Pasen gelegenheid van het 15e van de H. Cyrillus andrië, schrijft de H. lus Pius XII, over het swerk onder de Oos- 'scheidenen: „Aan deze lijke en heilige onder- toeten niet alleen zij •ewerken, di$ onder de en verblijven, waar ze derzijdse hoogachting, le omgang en het van hoge deugd, de af- i broeders, vooral ae eid gemakkelijker voor iid der Kerk zullen laar ook alle gelovigen ter wereld aoor hun totstandkoming van het van Onze Goddelijke over de gehele wereld nheid van allen in de pstal van God m o e - neken". En hij besluit: nslotte, die ofwel de wijdingen ontvangen ofwel in de ran- ie Katholieke Actie of ere verenigingen als in van de kerkelijke optreden, moeten id. woord en geschrift verlangde hereniging Oosterlingen met de lappelijke Vader steeds meer bevorderen." - 'er Vader nodigt ons z eerste plaats uit tot n vurig gebed voor de die ons het meest in het geloof. Dit ge- nooit versagen, maar i uiten in woord en SS KAMPIOENSCHAP BILJARTEN 5L De uitslagen van avondpartijen luiden: ssel (Belg.) 400 9 150 igelaar (Ned.) 97 9 31 (Belg.) 400 12 108 assere-au (Frankr.) 287 1. (Duitsl.) 400 18 75 l de Pol (Ned.) 400 18 ielen onder de vloer aratiewerkzaamheden in ijgebouwen van de Mid- fechnische school te heeft men onder de aantal mortier, en srgranaten,. gevonden, zaamheden werden. <ji- zet. De opruimingsdienst irsenaaltje verwijderen, projectielen onder de ozen zijn weet niemand. (Advertentie) spit, Uw lendenpijn weg Akker's Kloosterbalsem, die er de huid doordringt en Uw verdrijft. Spoedig zegt gij: GOUD ZO GOED D.T.O. zal in de buurt gelijk spel eindigen. i Deen bij de Venhui van de partij is. 3: 5 4 0 1 9 5 3 117 5 3 117 ïgt één ontmoeting nl. CSC 3. De IVA-spelers terk favoriet. Kopgroep: 6 6 0 0 12 6 4 2 0 3 overzichtelijk is de 1 4B. Vooral daar de krach tsvei-houding Disnie 5 kan in Bo- 1 bij Treffers op hevige rekenen. DTO 2 en 3 d doen tegen de Merl. 4 1 thuis te houden, p: 5 4 0 1 9 5 4 10 3 5 3 2.0 6 s het een nek-aan-nek n Treffers uit Noord ie en Dito. Beide heb- ag vrijaf. Van belang Treffers uit B oven egen D.T.O. voor de plaats. Kopgroep: 7 6 0 1 13 7 6 1 0 12 dames begint de com- n week later. ontmoeten de tien iames elkaar in Alk- ir o.a. zullen uitkomen: jewel, mèvf. Hemelrijk, igdehill (Den Helder); ib, Henke (Alkmaar); ukman en mej. Crone i OP LAKGEDIJK, 18 6000 rode kool 7-15,40 ele' kool 6,50—8,30: 7ooo kool 7.5013,90; 9oooo 612,10: 5ooo kg uien 10: grof 33,20—33,70; ten 22,50; 3ooo kg peen 1 16,50—17,10. HHARWOUDE 32oo 33—33,50; grof 33,Ml een B 22,40; 400 kg a*- 45—52: ll.ooo kg rode -14,70: l7oo kg groene —12,70; 135.000 kg D. 2. INTENTIE VOOR 19 JANUARI Toen één van de aanwezigen vroeg, hoe de Ziekenfondsraad daar tegenover stond, werd ge antwoord, dat uit de notulen der betreffende vergaderingen blijkt, dat destijds van Katholieke zijde geen oppositie in dit lichaam was gevoerd tegen aanneming van 't huidige systeem. 'nderclaad, zo vernamen wij na afloop van de vergadering van de heer Dré de Wolf, directeur van het R.K. Ziekenfonds te Breda: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, Op een persconferentie in verband met de financiële problemen van de ziekenfondsen heeft staatssecre taris dr. Muntendam gistermorgen een beroep gedaan op allen, die hun medewerking aan de sanering van het ziekenfonds wezen zouden kunnen geven. Alle betrokkenen dienen te beseffen, dat zij hun aandeel zullen moeten opbrengen voor deze zaak, die van urgent algemeen belang is. Wil het zieken fondswezen, zoals het in Nederland historisch is gegroeid, behouden blijven en chaotische toestanden voorkomen worden, dan zullen groeps- en individuele belangen voorbij moeten worden gezien en de grootst mogelijke efficiency en bezui nigingen moeten worden nagestreefd. Dr. Muntendam gaf een uiteen zetting van de tekorten die drei gen voor 1952 en die voor de helft zullen moeten worden opgevan gen uit het Vereveningsfonds. Dit betekent een aderlating voor dit fonds van niet minder dan twin tig millioen. Het betekent tevens een bedreiging van het Preventie fonds, dat uit het Verevenings fonds gefinancierd wordt. De con clusie is dus, dat deze maatregel tot iedere prijs in de toekomst moet worden voorkomen. Er wordt thans nadat de pre mies waren verlaagd omdat men deze situatie niet heeft kunnen voorzien weer overgegaan tot premieverhoging, zoals bekend van 3.6 tof 3.8 procent van het loon van de verplicht-verzeker den- Daarnaast worden maatrege len getroffen, die een zuinig be heer kunnen bevordeiim. Afge schaft is de gedeeltelijke vergoe ding van kleinere hulpmiddelen. Bijbetaling op ambulancevervoer, bij tandartsenhulp en van 't ver voer per taxfs is ingevoerd. Nieuwe maatregelen. Overwogen wordt bijbetaling bij verrijzing naar een specialist. Welke kwestie thans bii de S.E.R. in studie is. Binnenkort komt in de Kamer een ontwerp, dat de uitkering bii overlijden niet meer onder de ziekenfondsregeling wil laten vallen- Er wordt gerekend 00 'n bezuiniging van de beheers kosten van f500.000. De voor naamste besparing zal gevonden moeten worden in een meer effi ciënt controlesysteem, zoals Dr. Muntendam op een vraag uit de ve-gadering toegaf. Hii drong zeer aan op een meer doelmatig beleid en het opsporen van de plaatsen waar de terrei nen der diverse instellingen el kaar overkappen. Toen echter iemand uit de bij eenkomst hem op de man af vroeg of hii er vóór zou zijn om pressie uil te oefenen op het naast elkaar bestaan van meerdere fondsen op eenzelfde terrein met name werd Den Haag genoemd met 7 fondsen antwoordde de Staats secretaris. dat hii tot deze laatste maatregelen slechts zeer ongaarne zou willen overgaan. „Pressie mo re nog zo'n relatief begrip ziin: ik ~eef de voorkeur aan een drin gend beroep on het juiste inzicht bi' de ziekenfondsen zelf," zo zei Dr. Muntendam. Van de zes a zevenhonderd fondsen van voor de oorlog, toen het gehele ziekenfondswezen zich nog in particuliere handen be vond, ziin er thans nog slechts 140 over. „Maar dat, „slechts" moet tussen aanhalingstekens," zo merkte hii op. Fen belangrijk aspect in het betoog van Dr. Muntendam was. dat dezelfde oorzaak, die de on kosten voor geneeskundige hulp zó boog heeft opgedreven, dat de fondsen vrii plotseling voor enorm verhoogde lasten zijn ko men te staan, n.l. de vooruitgang van de wetenschap, die over veel betere, maar ook veel duurdere curatieve middelen beschikt, dat deze oorzaak tevens in de hand werkt, dat de gezondheid van ons volk belangriik begunstigd wordt. Men zou kapitaal dat in deze zaak wordt gestoken, dus kunnen zien als een kapitaalsinvestering voor de gezondheid van Nederland. Het probleem is daar echter niet mee ongelost. daar deze investeringen met tientallen millioen en guldens paan stijgen, terwijl ook het ouder worden van de gemiddelde Ne derlander in de toekomst weer nieuwe finantiële problemen op roept. De Katholieke fondsen- Een ander belangriik 7 V dat vooral de positie van de Katho lieke ziekenfondsen betreft, n.l. het systeem van subsidietoeken ning, dat vooral bii fondsen die veel gezinnen verzekeren, ongun stig ligt, kwam in de vele vragen die gesteld werden, nauwelijks aan de orde. „Van de moeilijkheden om ons standpunt verdedigd te krijgen is in de notulen van de Ziekenfonds raad niets gebleken. Zij zijn ech ter met des te meer felheid uit gevochten in de ziekenfondsorga nisaties zelf. Tenslotte is er, na moeizame onderhandelingen, een compromis bereikt, dat ons geens zins bevredigde, maar dat de enige aanvaardbare oplossing was voor het moment. Het houdt echter in, dat de verevening die nodig zou zijn voor de fondsen met veel grote gezinnen, slechts voor een gedeelte wordt geëffectueerd. Wij Katholieke fondsen zitten dus met nog een geheel ander r»rnhl"om, zodat de situatie ons dubbele kop zorgen kost." Het is interessant naar aanlei ding van deze openbaring van de situatie bij de ziekenfondsen de kosten per verplichte verzekerde eens te vergeliikèn, die ii de tien jaar tussen 1942 en tot 1952 enor me sprongen omhoog te zien heb ben gegeven. Zo zijn de kosten voor de huis artsenhulp in die periode per ver zekerde gestegen van f 3.19 tot f 5-20, die van genees- en ver bandmiddelen van f 2.60 tot f 6.25 en van specialistische hulp van f 1.36 tot f5.70. Nog veel fantas tischer sprongen geven echter de kosten van ziekenhuisverpleging te zien, die van f,3.2,1 tot f 10.70 ziin toegenomen, terwijl de sana- toriumverpieging de kroon spant met een stijging van f 0-17 tot f310. KOE (OP HOL) SPRONG OVER KINDERWAGEN ZUIDBROEK In Zuid broek werd een koe tijdens het lossen dol en zette geheel de plaats in opstand. Het koebeest rende wild in het rond, sprong pardoes over een kinderwagen (met baby) heen, de vrouw erachter in panische schrik achterlatend, en dook in het Winschoter- diep. Hier slaagde men er in het dier te vangen en naar de stal te brengen. LONDEN Op een persconfe rentie te Heidelberg, het hoofd kwartier van generaal Thomas Handy, bevelhebber van de Ame rikaanse troepen in Europa, heeft een bevoegde woordvoerder, al dus Britse persberichten, in ant woord op een vraag verklaard: „Naar verluidt heeft een mogend heid, die in staat is oorlog te voeren tegen de Verenigde Sta ten, de atoombom. Deze zou zo wel voor tactisch als voor strate gisch gebruik geschikt zijn". Men meent hieruit te moeten opmaken, dat de Sowjets ook over „baby atoombommen" beschikken voor gebruik tegen troepen te velde. NEW YORK (A.P.). Kapitein Carlsen is gisteren te New York aangekomen. Carlsen's vrouw was met hun beide doch tertjes op het internationale vliegveld aanwezig om man en vader te verwelkomen. Zij had een bouquet rozen in de armen en glimlachte gelukkig. De kinderen hadden vergeetmenietjes met kleine briefjes er aan. Voor Carlsen was een speciaal podium opgeslagen, waarop hij in het volle gezicht van de film en televisiecamera's stond. Er waren niet minder dan 100 verslaggevers en fotografen. „Hij krijgt een flinke „Ham burger" voor zijn eerste maal met u(en, daar houdt hij van zei mevr. Carlsen voor de aan komst van haar man tot de ver slaggevers. Zij verklaarde te ho pen, dat hij wat vacantie krijgt, alvorens weer naar zee te gaan. Een grote menigte juichte de dappere kapitein van de „Flying Enterprise" toe, terwijl vrouw en kinderen hem met kussen over stelpten. Telkens en telkens weer klem de hij vrouw en dochters in de armen, nam zijn met goud ge galonneerde pet af, wuifde er mee naar de menigte en mom pelde: „Dank u, dank u". De „Stratocruiser", waarmee de overtocht over de Atlantische Oceaan gemaakt werd, was bijna een uur over tijd, omdat men tengevolge van mist geen tussen landing op het vliegveld van Door een eenvoudige dorps smid uit Drente is een nieuw systeem greppelreiniger uitge vonden, dat bij de boeren, die het apparaat in weTking zagen, een groot succes boekte en door de Landbouwvoorlichtingsdienst warm wordt aanbevolen. Er is reeds patent op aange vraagd. Verstelbare schoepen, die aan een lange as bevestigd door de motor van de trekker in een snel ronddraaiende beweging worden gebracht, scheppen de grond uit de greppel op en ver spreiden die in fijne toestand over de akker. De machine is ge monteerd aan een Ford Dearborn en wordt van daai-af bediend. De diepte is hydraulisch regelbaar. Voor een goede ontwatering van het polderland is het noodzake lijk de greppels, die voor de af voer van bet water zorgen, goed schoon te houden. Deze machine vergemakkelijkt het werk van de boeren aanzienlijk. „Enige van deze greppelreini- ffers zijn reeds in gebruik o.a. in Zandwerven (West Friesland), waar men h'ier de machine in actie ziet. De snelroniddraaiende schoepen slingeren de modder met kracht uit de greppels". f 660.000 VOOR CENTRALE MARKT AMSTERDAM AMSTERDAM. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad het voorstel doen toe komen over te gaan tot verbou wing en Uitbreiding van de vei lingruimte op de centrale markt en daarvoor een bedrag van f 660.000 ter beschikking te stel len. Amerikaans ere-doctoraat voor dr. W. Drees DEN HAAG: De Regerings voorlichtingsdienst deelt mede, dat aan miniister-president, dr. W. Drees, die op het ogenblik een onofficiëel bezoek aan Ame rika brengt, vóór zijn terugreis naar Nederland het ere-dtoetoraat van de Universiteit van Mary land zal worden aangeboden. Gander (New Foundland) had kunnen maken, maar moest door vliegen naar Monckton in New Brunswick. Gezagvoerder Carlsen maakte Donderdag een triomfale intocht in New-York. Omgeven door leden van zijn 'bemanning en andere zeelieden liep hij aan het hoofd van een stoet in V-for matie, ter sterkte van ongeveer twee duizenid man, waarvan matrozen soldaten, mariniers, leden van kustwacht, politie en brandweer en muziekkorpsen eveneens deel uitmaakten. IN EUROPEES KAMPIOEN SCHAP 47/2 BRUSSEL 17 Januari De re sultaten van de eerste partijen van het tournooi om het Euro pees kampioenschap 47/2, dat te Brussel wordt gehouden, luiden: Van de Pol (Ned.) 400 9 131 44.44 Teegelaar (Ned.) 86 9 35 9.55 Lutgehetmann (Did.) 400 9 130 44.44 Tiedtke (Did.) 51 9 15 5.66 Alhinho (Portugal) 88 16 37 5,50 Chassereau (Fi-ankriik) 400 16 106 25,— Wafflard (België) 290 17 91 17,05 Van Hassel (België) 400 18 155 23,52 De beslissing welke speen zij vandaag eens op haar flesje zal zetten, bezorgt deze miniatuur-uitgave van het vrouwe lijk geslacht kopzorgen. Al is ze dan ook pas vijf maanden oud, problemen kent Maria Ascani, een jonge Italiaanse, al. Voor wie het interesseren mocht: na rijp beraad besloot zij haar flesje melk met de derde speen van rechts te drinken. WASHINGTON (A.P.). Bin nenkort, waarschijnlijk vandaag, zal de Brits-Amerikaanse over eenkomst betreffende de uitwis seling van metalen bekend ge maakt worden. De Verenigde Staten zullen aan Groot-Brittan- nië een millioen ton staal leveren, waarvoor in ruil 25.000 ton alu minium uit Canada en 20.000 ton tin uit Singapore gegeven zullen worden. De prijs van het tin is vastgesteld op 118 dollarcent per pond. Op de oud-leerlingendag van de R.K. Landbouwwinterschool te Hoorn heeft ir. Visser, werkzaam bij de Cultuurtechnische Dienst, mededelingen gedaan over een kersvers regeringsinitiatief om studie te maken van de water huishouding in de Nederlandse bodem, een driejaren-plan, dat vermoedelijk de basis zal vormen voor een gigantisch werk, waar mee de opvoering van de bodem productie in belangrijke mate zal worden gediend. Om te beginnen met de eind conclusie van ir. Visser: Er is door de regering een commissie ingesteld, waaraan voor iedere provincie een college van consu lenten is toegevoegd, met de op dracht binnen drie jaar kant en klaar een rapport te maken over de plaatsen in ons land waar vercïrogingsverschijnselen van de bodem optreden, in kaart te bren gen welke gebieden in de droge jaargetijden niet van voldoende wateraanvoer verzekerd zijn. Ten einde dit te bereiken, zal het peil van het gx-ondwater worden op genomen, waartoe in totaal plm. 30.000 waterstandsbuizen in de bodem moeten worden geplaatst. Het is duidelijk dat hiervoor op de eerste plaats de bedrijven in aanmerking zullen komen en dat derhalve bij voorbaat aller me dewerking wordt ingeroepen. Zodra de gegevens zijn verza meld kunnen plannen worden gemaakt om de water-huishou ding afdoende te regelen. Het is voorbarig nu reeds van vastom lijnde ideeën te spreken, maar in ieder geval gaan de gedachten der deskundigen uit naar een ge heel nieuw kanalen-systeem door Nederland, het benutten van me ren en kreken en het plaatsen van gemalen, voorts ook naar verhogxng van het peil in het IJselmeer, om een waterberging tc verkrijgen, waaruit de droogte der gronden afdoende kan wor den bestreden.. Het is een uitge maakte zaak, dat de opbrengst der landbouw-producten bij een goede waterbeheersing met 15 a 20 kan worden opgevoerd! Ir. Visser zette uiteen wat on der „waterbeheersing" moet wor den verstaan. We hebben het in eigen hand het overtollige water te laten wegvloeien, maar het grote probleem is de watervoor ziening in droge perioden, het onstant op peil houden van de ochtigheidstoestand in de bo- lem. Wat we 's winters teveel Vietminh-terroristen hebben in Saigon twee tijdbommen ge legd in auto's die geparkeerd stonden op het plein voor de schouwburg. Bij de ontploffing van deze bommen kwamen tien personen om het leven en werden dertig personen ernstig gewond. Een vijftiental auto's vatte vuur en brandde uit. Een aantal brandende auto's op het plein voor de schouwburg. 'xebben, komen we 's zomers te :ort. Een oplossing voor dit -raagstuk is van het grootste be- ang voor de productie, die thans n een stadium verkeert dat wei- DE ATOOMCONTROLE PARIJS. De politieke com missie van de V.N. heeft Donder dag het Sovjet-Russische voorstel tot gelijktijdig verbod en controle van de atoombom ter verdere bestudering naar de ontwape ningscommissie verwezen. nig andere mogelijkheden voor de opvoering kunnen worden toe- Landbouwers kunnen indivi dueel hun voorzieningen treffen, door 's zomers het ontbrekende water uit de sloten te pompen. Er moet echter een systeem ko men, waardoor het mogelijk wordt, dat overal in ons land de eisen voor het waterpeil in de bodem kunnen worden ingewil ligd. In officiële kringen wordt ge zegd, dat deze prijs waarschijn lijk als minimum prijs voor het tin gehandhaafd zal blijven en van belang zal zijn bij de aan koop van tin uit andere landen door de V.S. Verwacht wordt dat deze week een Indonesische delegatie in Washington zal aankomen om besprekingen over de verkoop van tin te beginnen, terwijl ook van de Bolivianen een tin-aan bod wordt verwacht. Volgens de overeenkomst zal Engeland 20.000 ton Malakka-tin aan de V.S. verkopen. Dit is slechts ongeveer 30 procent van de hoeveelheid, die jaarlijks uit dat gebied ingevoerd moet wor den. Autoriteiten wijzen er dan ook op, dat de overeenkomst geenszins insluit dat Amerika niet meer dan 20.000 ton kan kopen in Malakka. Daar de Singapore-prjjs in de tinhandel wordt beschouwd als de vastgestelde prijs op de we reldmarkt, is de nu vastgestelde minimumprijs voor de Indone siërs en Bolivianen niet gunstig. Gedufende lange tijd hebben zij al druk uitgeoefend op de V.S. en hun prijzen hoger gesteld dan de nu met Groot-Brittannië be dongen prijs. Bolivia b.v. had zijn tin aan de Verenigde Staten aan geboden voor 150 dollarcent per pond. Een arbeider uit de atoomfabrieken te Oak Ridge in Amerika stopt in aluminium verpakte uraniumpatronen in een voe dingskanaal van de graphietreactoreen onderdeel van de atoomzuil te Oak Ridge. De commissie voor atoomenergie maakte kortelings bekend, dat de zuil is samengesteld uit graphietblokken, waardoor evenwijdig lopende voedings kanalen lopen. 14e HOOCOVEN- SCHAAKTOURMCOI Te Beverwijk werd het 14e Hoogoven schaaktournooi voort gezet met de partijen uit de zes de ronde. De resultaten waren: Van Scheltinga (Ned.)Yanovs- ky (Canada) afgebroken; Don- ner (Ned.)—Bouwmeester (Ned.) afgebr.; Kramer (Ned.)Rellstab (Did.) Vzy,\ Fuderer (Zuidsl.) O'Kelly de Galway (België) V,Vz\ Euwe (Ned.)Kostitch (Zuidsl.) 10. De stand na de zesde ronde luidt: 1. Euwe 5 punt; 2. Rellstab 4 pnt.; 3. O'Kel ly de Galway 3% pnt.; 4. Fude rer 3 pnt.; 5. Yanovsky 2% pnt. -t- 1 afgebr. partij; 6/7/8 Kramer, Kostitch en van Scheltinga, ieder 2 pnt. -f- 1 afgebr. partij; 9. Bouwmeester 1% pnt -f- 1 afge broken partij; 10. Donner 1 pnt. 1 afgebr. partij. 's-GRAVENHAGE (ANP). Op 22 Januari worden hier te lande verwacht dc heren Buis kool (uit Suriname), da Costa Gomez en de la Try Ellis (beiden uit de Nederlandse Antillen). Bij hen zal zieh voegen de ver tegenwoordiger van Suriname in Nederland, de heer Pos. Deze MELBOURNE (Reuter). Prof. Martin van de univer- «siteit van Melbourne heeft Donderdag verklaard, dat de „vliegende schotels", die in verschillende delen van dc wereld zijn gesignaleerd, in feite ballonnen zijn, die ge bruikt worden om de aanwe zigheid van een tot dusver onbekend atoomdeel in de stra tosfeer te constateren. Deze met waterstof gevulde ballonnen waren in de Ver enigde Staten, Engeland en Australië opgelaten, aldus prof. Martin, en konden door een systeem van drie in elkaar passende ballons een hoogte van 35 kilometer bereiken. In de binnenste ballon bevonden zich speciale fotografische pla ten met een parachute. Bij het stijgen van de ballon tot grote hoogte werden deze platen, die bedekt waren met een laag zilver-bromide, door kos mische stralen gebombardeerd, tengevolge waarvan protons en neutrons in mesons, de nieuwe atoomdelen, werden gesplitst. Dit was op de platen te zien als stralenbundels van punten van het midden uit, zo verklaarde Martin. autoriteiten zullen, als gemach tigden van de regeringen der beide rijksdelen, overleg plegen met de gemachtigden der Neder landse regering, de heren van Schaik, van Helsdingen en van der Grinten, welke besprekingen beschouwd kunnen worden als de eindphase van de voorberei ding der ronde tafel-conferentie met de West. Zoals bekend, is in November en December j.l. op de Antillen en in Suriname even eens overleg gepleegd. De resul taten daarvan zijn daarna voor gelegd aan de voorlopige dele gaties van de West-Indische rijks delen naar de R.T.C., die daar over inmiddels haar mening ken baar hebben gemaakt. Thans zal in Nederland naar aanleiding daarvan op regeringsniveau tus sen genoemde autoriteiten een gewijzigd „workingpaper" voor de conferentie worden besproken. DORDRECHT. In een Dordt- se chocolaterie heeft de politie gistermiddag de ontzielde licha men aangetroffen van de 5ï-jari- ge weduwe A. R. van R. en de eigenaar van de zaak, de 60- jarige F. de G. Aangenomen wordt, dat De G. eerst ae wedu we, die enige tijd huishoudster bij hem was geweest, met mes steken van het leven heeft be roofd om daarna zichzelf door verstikking om het leven te bren gen. De doodslag is waarschijn lijk enkele dagen geleden reeds gepleegd. 18 Januari: Petrus' Stoel te Rome Opening van de internatio nale bidweek. De vrome pelgrim, die Rome bezoekt kust in de St. Pieter de voet van Petrus, die van af zijn zetel de kerk overziet. Vandaag op zijn feestdag zal men dat in zijn stad nog meer doen en denken aan het psalmwoord: „Hoe zoet zijn de voeten van hen, die het evangelie verkondigen." En men zal de H. Petrus vra gen. dat hij ook than.s in vele missionarissen mag uitgaan over de gehele wereld om het christendom te prediken. Op deze wijze zet men te Rome, bij de stoel van Petrus de internationale bidweek in, maar op geestelijke wijze, in verbinding met de Prins der Apostelen, sluiten wij ons bij deze bidders aan en beloven ons uiterste best te doen daarom deze week meerdere malen naar de kerk te ko men en te communie te gaans opdat het ideaal, waarvoor Petrus gestreden heeft, ver werkelijkt moge worden: Dat allen één zijn. In deserto. VEERTIEN DAGEN VOOR OVERWEGWACHTER AMSTERDAM. Tot veertien dagen heeft de Amsterdamse Rechtbank de 40-jarige H. J. H., oud-overwegwachter en thans stationsarbeider der N.S. te Bus- sum, veroordeeld. De man, tegen wie een maand was geëist, had in April van het vorig jaar ver zuimd de bomen bij de Heren straat te Bussum neer te laten toen een goederentrein naderde. MARKT BARNEVELD BARNEVELD, 17 Jan. Pluim- veemarkt: Aanvoer ca. 25.000 stuks, Handel traag. Prijzen: oudé kippen, zware f 2.202.30,'lichte f 22.10 per kg, N.H. blauwe kuikens f 22.20 per kg, oude hanen f 3.506.50 per stuk, oude eenden f 1.401.90 per stuk, tamme konijnen f 1.752.per kg, wilde konijnen f 2.252.50, jonge tamme duiven f 11.20 per paar. Eiermarkt: Zeer trage handel Aanvoer ca. 750.000 stuks. Prij zen: f 1214.middenprijs f 12.60 per 100 stuks, kiloprijs f 2.10. Eierveiling Barneveld-Ede. Zeer trage handel. Aanvoer ca. 550.000 stuks (voorverkochte en geveilde eieren samen). Prijzen: eieren van 53/60 gram f 11.2012.35, eieren van 60/68 gram f 12.55 14.20, bruine eieren van 57/64 gram f 11.1013.30, eendeneieren van 69/74 gram f 10.4010.60 per 100 stuks. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3