Leer der Korthuixers: „Leven voor God" R.K. Middenstand Bergen Wei toelat B. en W. zijn erin geslaagd een lening te sluiten Meesterlijk vormvermogen in beklemmende thriller Begroting met batig saldo Voor scholen- en woningbouw Haaien op de kust GEMEENTEBEGROTING AANVAARD Burgerzinlening van de baan Anton van Duinkerken voor Schola Publico HITCHCOCK'S DE MANIAK Gemeenteraad Egmond-Binnen De Staf komt dichterbij Marktberichten Voors Overheic eerst na 01 PAGINA 2 MAANDAG 28 JANUARI 1951 ALKMAAR Op de laatste dag der begrotingsbehandeling in de Alkmaarse Gemeenteraad wilde de heer Berkhouwer de affaire van de Wadden zo spoedig mogelijk beëindigd zien. Al loopt er nog een half dozijn procedures, over vorderingen van f300.tot f1000.per stuk op in gebreke gebleven zijnde standhuurders, daar behoeft de gemeente niet op te wachten. Spr. distancieerde zich van alle rumoer rond deze zaak en was overtuigd, dat het college in deze niets te verwijten valt. De voorzitter zeide, dat de toezegging dat hat rapport begin Jan. verwacht mocht worden, gebaseerd was op een medede ling van de juridisch adviseur van de Federatie. Er blijken echter nieuwe procedures geko men te zijn. Spr. wilde de afloop hiervan afwachten en wees er op, dat het niet aan de gemeente1 ligt, dat het zo lang moet duren. Tweede knoopsghool De heer Hoy tink sprak er zijn verwondering over uit, dat op de eerste begrotingswijziging f20'0.0'00,geraamd is voor de 'bouw van eer» nieuwe openbare school, Hiervoor is geen volume beschikbaar en de school komt ook niet voor op het urgentie- program, zoals ook het geval was met de derde chr. school. Spr. vroeg het College ook deze school op de begroting te plaatsen. Wethouder Bakker be toogde, dat het College, in de hoop, dat er bouwvolume komt en. dat er nog een tweede Knoop- sc'hool gebouwd mag worden, deze post op de begroting heeft geplaatst. Aan het verzoek van de heer Hoytink kon niet wor den voldaan, omdat er geen re delijke grond is aan te nemen dat het chr. schoolbestuur dit jaar de school kan bouwen. De heer Hoytink was het er niet mee eens. er» vond dat dieze zaak niet recht ligt, welke uit lating door de voorzitter werd betreurd. Als het, chr. school bestuur kans ziet, een school te bouwen, laat hat dan spreken. Wethouder Bakker was bereid met het schoolbestuur te praten, doch hoopte, dat de heer Hoy tink niet op de ingeslagen wég zal voortgaan. De begroting werd aangenomen waarbii de heer Knuistingh Neven (C.P.N.) tegenstemde, terwijl de heren Hoytink en v. d. Bobden hun goedkeuring onthielden aan d'e subsidiepost voor het toneel. Grandioos slot Tenslotte werd besloten, een geldlening yan twee era een half mtlldoen aan tei gaan, verdeeld in obligaties vain fl.000,ren tende 4%, met een looptijd van 30 jaar. De lening dient tot fi nanciering van de bouw van de Handelsschool en Rijkslandbouw- winterschool, van 75 woningen van ..Rochdale" en 73 woningen met twee winkels van „Goed WETH. v. SLINGERLAND 65 JAAR ALKMAAR In de loop van de dag mocht de heer G. van Slingerland, die zoals wij reeds eerder berichtten Za terdag zijn 65ste verjaardag vierde, van verschillende zijden gelukwensen in ontvangst ne men. Behalve vele vrienden uit het politieke en sociale leven, kwamen ook burgemeester Wy- tema en de gemeentesecretaris Mr. Veendorp, alsook het dage- Ihks bestuur van het Midden- standsborgstellingsfonds hem ten zijne, huize hun gelukwensen aanbieden. JONCETJE ONDER MOTOR ALKMAAR Vrijdagmiddag wilde een zesjarig jongetje de rijweg van de Helderse weg, ter hoogte van de spoorwegover gang. oversteken, toen er uit de richting Koedijk een motor na derde. De bestuurder daarvan, die een duo-passagier achterop had, heeft het jongetje niet di rect gezien en reed, om op het laatste moment een aanrijding te voorkomen, nog snel terzijde. Het ventje werd evenwel toch aangereden en bleef bewusteloos met een bloedende hoofdwonde liggen. Dr. Lourens verleende de eerste hulp en liet het nog steeds bewusteloze ventje naar het Centraal Ziekenhuis overbren gen. Wonen", benevens voor de aan koop van een watergastoestel voor de gasfabriek. De heren Venneker en Hols- muller uitten hun vreugde er over, dat B. en W. erin geslaagd zijn deze lening te sluiten, al waren er enige risico's aan ver bonden. De bur^erzinlening is hiermee van d'e baan. Zii wen sten 'het College geluk met dit resultaat. De voorzitter verheug de zich er eveneens over. dat thans belangrijke plannen kun nen word-en uitgevoerd. De voorzitter bracht dank aan de Raad voor de wijze van be handeling der begroting, al heeft hii meer stekeligheden met een persoonlijk accent geconstateerd, dan hij gewoon was. Hii bracht hulde aan de financieel deskun dige ambtenaren, de heren Groen en die Wilde en andere ambtena ren, voor hun aandeel in het sa menstellen dier begroting. Hierin betrok hij ook de Directeur van Openbare Werken en de raads- viarslaggevers, die ditmaal ook voor een zwaardere taak ston den. Namens de Raad sloot de heeT Sietsma zic'h hierbij aan, de voor zitter dank brengend vogr zijn leiding. Biljarten RONDE VAN ALKMAAR Ligthart verliest eerste aartij ALKMAAR. Vrijdagavond werd in café Hecker de vierde ronde om het kampioenschap bil jarten van Alkmaar en omstre ken gespeeld. Wessels won van Ligthart in 18 beurten met een slatserie van 50 car. hetgeen de eerste verliespar. tij betekende van Ligthart die er slechts 82 car. tegenover kon stellen. De uitslagen luiden: L Feeke Kramer Burger van Lingen Wessels Ligthart 325 58 125 17 175 82 12 12 9 9 18 18 80 27 48 8 50 18 7.08 4.83 13.88 1.88 9.72 4.55 Op 1 Februari worden in Café de Lindenhoek (hoek Lindenlaan Westerweg) gespeeld de partijen Feeke—Wessels; van Lingen Kramer en LigthartBurger. BEDRIJFSVOLLEYBAL ALKMAAR. Uitslagen van de afgelopen week. Afd. A. (Dames): CentraKrom 13 SOVA I—P.C.B. 2—2 MilfleurLastinagirls 22 IVA II—H.V.B. 3—0 IVA IDacota 30 SOVA II't Hooge Huys 03 Afd. B. (Heren?: Hulsk. ToppersNagengast 22 DenebaIVA 03 Dedivito—APSV 3—1 P.C.B.Rhodesia 30 SOVA Gentra 30 K.v.W.A.Povay 22 NotenkrakersStoel 22 Programma Afdeling A. (Dames) Woensdag 30 Jan.: 't Hooge Huys—P.C.B. 7 u.; HVB—SOVA II 8 u.; CentraSOVA I 9 u. Vrijdag 1 Febr.: IVA II—Las tinagirls 7 u.; DacotaMilfleur 8 u.: Krom— IVA 1 9 u. Allen Rijks H.B.S. „Othello" ALKMAAR Hedenavond 8 u. tweede opvoering van Othello in het Gulden Vlies. Geslaagd ALKMAAR Voor de prak- tijkexame.ns Boekhouden. Han delscorrespondentie en Conver satie, afgenomen door de Vereni ging van Leraren, zijn geslaagd: Boekhouden: de dames A. Schram te St. Pancras en A. Zwetsloot te Alkmaar en de heren J.v.d. Vegt en N. Hoedjes te Alkmaar, C. v. Duin te Schoorl. Ned. Handelscorr.: Mej. T. Schouten te Alkmaar en de he ren H- Altena te Cactricum en A. Ruiter te Alkmaar. Duitse handelscorr.: De heer J. Verheus te Broek op Langedijk. Engelse handelscorr.: Mej. G. van Tienhoven te Alkmaar en de heren J. Huibers te Alkmaar. G- Krijgsman te Bergen en P- Va der te Warmenhuizen. Engelse conversatie: de dames N. Leeuwangh. R. Jol en R- Win kel te Alkmaar. Alle geslaagden zijn opgeleid door Instituut Globe, Verdron- kenoord 67 te Alkmaar. „Tussen Luxer en Parijs" ALKMAAR Donderdag 31 Jan. a.s. werkt Piet Stenneberg den Das mee aan bet radiopro gramma van de „Avro" met een causerie: „Tussen Luxor en Pa rijs", die wordt uitgezonden over Hilversum 1. 402 m-band van 14- 14.15 uur. Nieuw bestuurslid CASTRICUM. Door het ver trek naar elders van de heer S. Zijlstra van „Herwonnen Le venskracht" was er een vacature ontstaan. Men heeft hierin voor zien door benoeming van de heer J. v. d. Hoeff, Poelvenstraat 22. ALKMAAR. De Orde der Karthuizers is ontstaan uit een afscheiding van monniken, die zich uit het Cluniasenser-Bene- dictijnenklooster te Molesme te rugtrokken, uials dat ook ge schied is met ae vorming van de Cistercienser-Orde, die uit dat zelfde Molesme stamde en wel in hetzelfde tijdsbestek. Men vraagt zich af, hoe dat eigenlijk gekomen is, maar het raadsel heeft men tot op vandaag nog niet op kun nen lossen. M!en is er nooit ach ter gekomen, waarom Bruno naar de Dauphiné trok en Robertus naar Citeaux. Actueel onderwerp. Met deze inleiding begon Prof. Dr. Anton van Duinkerken zijn lezing over Leer en Leven der Karthuizers, een onderwerp dat, zoals Dr. G. F. Diercks, de voor zitter van de Schola Publica zei- de, juist nu actueel is nu de plannen tot vestiging van een lcarthuizer-klooster in Nederland binnenkort vastere vormen gaan aannemen. De H. Bruno werd in 1035 te Keulen uit het geslacht Harte- faust geboren, kleine Duitse adel. Het was in de periode van de op komst van de scholastiek, dat hij naar de Domschool te Reims ging, vandaar naar Parijs om zijn studies voort te zetten en vervol gens, in 1055 in Keulen terug gekeerd, kanunnik werd. Door de bisschop van Reims, Gerva- sius teruggeroepen, reorgani seerde hij er de bisschoppelijke suffraganscholen, haalde zich de haat van diens opvolger Manas- ses op de hals en trok zich terug in Molesme. Bruno heeft, zoals trouwens ook niet het geval was met Robertus, niet het voorne men gehad een nieuwe orde te stichten, maar wilde zijn eigen geestelijk leven leiden. Een van zijn leerlingen, Odo, de latere Paus Urbanus II, bekend door zyn preek bij Clemontferrant, die de aanleiding was tot de eer ste kruistocht en die het Europa van die tijd geheel veranderde, althans kerkelijk en juridisch gezien, laat Bruno later naar Rome komen. Als Urbanus ge storven is, trekt Bruno naar Ca- labrie om er in HOI te sterven. Geen eigenlijke regei. De verweesde kluis in de om geving van Grenoble brengt dan later de prior Guigo voort, die een groet denker is geweest. Hij schreef de Consuetudines, de ge woonten van de Karthuizers, die geen regel hebben, zoals wij dat verstaan en het is dan ook daar om dat men kan zeggen „Cartu- sia nunquam reformata, quia nunquam deformata", de Kar- Bcemster Boys ALKMAAR Men verzoekt ons om opname van het volgen de: De leden van de „Beemster Boys'' worden verzocht, heden avond in verband met enkele ko mende wedstrijden en een klaver- jasdrive aanwezig te zijn bij Beemster, Waagplein. Ook nieuwe leden zijn welkom. Het bestuur TOURNOOI TUSSEN HUISDAMMERS ALKMAAR. Bij genoegzame deelname organiseert damclub D.D.D. een tournooi tussen huis dammers om het kampioenschap van Alkmaar. Aan dit tournooi kan dus alleen worden deelgeno men door hen, die niet lid zijn van een damclub. Als cautie moet een bedrag worden gestort van f 1.welk bedrag wordt terugbetaald na normale deel name aan de competitie. Gespeeld wordt Dinsdagavonds in zaal Haring, Oudegracht. De kam pioen kan eventueel deelnemen aan een tournooi van de Zaan streek. Opgaven alleen schriftelijk dienen te worden gericht aan de secretaris van D.D.D.de heer J. Mekken, Zocherstraat 17, Alk maar. thuizerorde werd nooit hervormd, omdat zij nooit vervormd was. Na in het kort aangegeven te hebben, waar in de Middeleeu wen de voornaamste Nederland se Karthuizerkloosters waren ge legen, zoals te Arnhem, Delft, Amsterdam, Utrecht, Zierikzee, wees Prof. Anton van Duinker ken op de belangrijke figuur van Dionysius de Karthuizer, afkom stig uit Belgisch Limburg, die te Keulen studeerde en in het kloos ter te Roermond trad. Hij vooral is de man geweest, die latere ge slachten de les van het Karthui- zer-leven heeft duidelijk weten te maken en die luidt: De zin van het leven is, eer te brengen aan God, Daarom zal het vestigen van de Karthuizers in ons land meer betekenen dan een nieuw ordegewaad in ons aan klooster orden zo rijke land. wij zullen door hen meer de zin van ons leven leren kennen. Advertentie} Denkt U om de kaartverkoop R.K. A.F.C.-FEESTAVONDEN Dinsdag en Woensdag In het K.A.J.-huis van 57 uur (ing. Vlaanderhof) Donderdagavond: Bal na o. 1. v. de heer Arendsen. ALKMAAR. Een grandioos festijn heeft de Toneelclub ..Pro Domo, afd. van de R.K. Jeugd. vereniging St. Fidelis van Sig- marmgen, hier ter stede, gedu rende vijf achtereenvolgende avonden aan de ouders en fa milie van de leden, alsmede aan de donateurs, begunstigers en vrienden van de genoemde ver eniging, bereid door de opvoering van het toneelstuk „Haaien op de kust", een kluchtige verwik keling in vier bedrijven, bewerkt door Jan Everwijn. Met laaiend enthousiasme en met veroverend plezier brachten de jongens voor volle zalen het bovenvermelde stuk, onder lei ding van de regisseur C. Roden burg. les en Sally Van tour (resp P. J. Goudsblom en D. Hessing) speelden hun rol met de volle kracht van hun rijk talent als geldsjacheraars. Als wij hun creatie de mooiste van de avonden noemen, onder schatten wij de grote kwaliteiten van Jean Ravet (C. Rodenburg) en Camille Rabot (H. Hogeling) allerminst. Vergeten wij daarbij vooral niet Pipo Couard (W. de Langen), die onvergelijkelijk geestig speelde. Het. verkwikkende van deze opvoeringen was voorts, dat ook welhaast alle kleinere rollen goed waren bezet. De doorwerk te voorstellingen toonden een duidelijk streven van de direc teur, kapelaan J. A. H. Buffing, en het bestuur dezer vereniging, naar 'n steeds betere toneelver tolking, door de in deze vereni ging opgenomen jeugdigen. Het kluchtige spel van de jon gens had alle avonden een ova tioneel succes. DAMCLUB D.D.D. ALKMAAR.» In de onder linge competitie heerst volop spanning. Ongeveer 13 gegadig den kampen om een plaats in eeste tiental. Enkele spelers, die zich vorig seizoen van een goede plaats in 't eerste hadden verze kerd, dreigen nu te degraderen naar het tweede. Vooral Hemels, die na enkele' verliespartijen nu door het oog van de naald kroop tegen de altijd gevaarlijke Stam, zal geducht moeten oppassen. Nu kon hij nog net de partij in zijn voordeel beslissen, doordat Stam een winnende siagzet overzag. In de kopgroep waren de par tijen De JongVerver en Mek kenBooy van groot belang. De Jong en Verver besloten tot re mise in een gelijkwaardig eind spel. Mekken verraste Booy met een verraderlijke combinatie en won. Riebeek ondervond van Blee- ker taai verweer, maar door zijn grotere routine berokkende hij zijn tegenstander belangrijk na deel. Bleeker gaf op in een hope loos eindspel. Bakkum kreeg door een listige siagzet tegen Klinkhamer een schijf voorsprong en zette de partij zo sterk voort, dat hij zich verzekerde van de winst. Na zijn succes tegen Hemels heeft De Wijn blijkbaar te kam pen met een inzinking. Thans verloor hij van Balder na zich vergist te hebben bij een afruil. Van Lengers mogen wij in de toekomst nog veel verwachten. Door keurig eentrumspel won hij van Bruggeman. Ranzijn heeftna een langdu rige afwezigheid zijn oude vorm nog niet kunnen vinden. Hij ver loor van Korn door een foutieve beoordeling van de stelling. FAILLISSEMENTEN P. S. Oudejans, De Beemster, Middenweg 90, bakker; rechter commissaris mr. J. Krabbe, Alk maar; curator mr. W. A. Dunbar, Heiloo. E. van Roekei, Bergen, Oude Bergerweg 16, monteur en smid; reehter-commissaris mr. P. Nolet, Alkmaar; curator mr. A. V. M. Leesberg, Alkmaar. ALKMAAR Onze Zaterdagse filmrecensie naar aanleiding van Alfred Hitchcock's „Strangers on a Train", die deze week in het Victoria-theater wordt vertoond, is wat erg kort uitgeval len. Buiten onze schuld overigens. De film verdient beter en daarom komen wij nog eens op dit filmische meesterwerk terug. „De Maniak", zoals deze film in het Nederlands heet, is een rasechte Hitchcock-thriller, fascinerend van het begin iot het einde, Hoe 'n magistraal filmregisseur Hitchcock is, heeft hij in deze film wederom onweerlegbaar bewezen. Ziin technisch meesterschap kan de toeschouwer zelfs treffen als al te vol maakt. En dat zou dan het enige zijn wat er op deze rolprent aan te merken valt In een verrassende montage, is een flitsend, soms enerverend rhytihme, in treffende close-ups, m alle suggestieve kleinigheden die z«>n groot vakmanschap ver raden, heeft Hitchcock hier weer een misdaadverhaal geschapen, dat in iedere meter film die er aan is gewijd, van een uiterste beklemming is. „Da Maniak" vertelt het ver haal van een „ruilmoord". Een krankzinnige ontmoet in een trein zijn favoriete tenniskam pioen. Hii blijkt al zijn intimi teiten te kennen. In zijn krank zinnige brein heeft zich het plan van een ruilmoord gevormd. Een „volmaakte moord", zoals die ook voorkwam in Hitch cock's „Rope" De krankzinni ge, Bruno Anthony, zal de vrouw van de tennisspeler, Guy Haines, vermoorden; Guy zal in ruil daarvoor Bruno's vader doden. Aldus luidt ziin voorstel, Guy. ziin waanzin vermoedend, maakt zich van hem af. Maar Bruno vermoordt inderdaad Guy's vrouw. Guy is verdachte gewor den. Bruno valt hem steeds las tig en wil hem houder» aan zijn „afspraak". Hii heeft Guy's si garettenaansteker in zfin bezit. Guy wil niets van Bruno weten, durft hem echter niet aan ts Se ven omdat hfi vreest gjs mede plichtige te worden beschouwd. Bruno wil zich tenslotte wreken op Guy, door diens aansteker neer te leggen op de plaats van de misdaad een eiland omtrent een kermisterrein. Op dat ker misterrein speelt zich de laatste worsteling af tussen beide hoofdfiguren, in een draaimolen. Bruno's schuld komt dan voor die politie vast te staan. Hoe voortreffelijk Hitchcock zich in de psychologie van de waanzin heeft verdiept, is klaar blijkelijk, Hij weet zelfs de aan leiding der krankzinnigheid (verkeerd begrepen moederlief de) te suggereren. En welk een vondst is het, de moordscène te verfilmen als gespiegeld in het glas van de gevallen bril van het slachtoffer. Walk een voortref felijk rhythme is er te bespeuren in de simuteawiteit van de ten nismatch en de treinreis van de moordenaar. En welk een ener verend beeidvermogen blijkt uit de draaimolenscène aan het ein de van de film: twee worstelen de mannen en de paarden van dg mallemolen, op drift gesla gen, die trappelbenend de span ning opvoeren tot een ongekende hoogte. De close-ups van de paardekop, van die hand die de sigarettenaansteker uit een riool vi&t.Het ziin allen details die deze film stempelen tot een schier volmaakt cinematografisch künstwerk. De film vraagt enig voorbehoud. maar 18-iarigen weze zfi onzerzijds gaarne aan- EGMOND-BINNEN. Bii af wezigheid van bureemeester M. Niele. werd de vergadering ge leid door wethouder F. M. van de Reep. die in ziin openings woord de burgemeester een snoedig herstel toewenste. Hii sprak de hoon uit. dat 1952 een voorspoedig iaar zou mogen ziin. Aan het slot van de vergadering dankte de heer P. Simons na mens de raad voor die welge meende woorden. Aangeboden werd de begroting 1952. die voor het eerst sedert lang een gunstig beeld vertoon de: een batig saldo. De vergadering ging in comité om de begroting te onderzoeken, mef tot gevolg dat enkele posten geringe wijzigingen ondergingen en nog enige subsidiebedragen werden opgenomen, terwijl de post: onderhoud wegen van f 10.000 werd gebracht op f 15.000. De ambtenaren-salarissen zal men aanpassen aan de rijksrege lingen. De O.L. School te Eg- mond aan de Hoef zal van 1 Jan. 1952 tot 31 Dec. 1954 worden gehandhaafd. De wegen. De toestand van de wegen in de West werd van dien aard geoordeeld, dat minstens gedeel telijk ingrijpen dit jaar aller noodzakelijkst werd geacht. Aan gezien de verbetering der wegen aanvankelijk door enkelen van hoger belang werd geacht, dan het dempen van de Hoevervaart (oude Haven) werd voorgesteld daartoe niet over te gaan. Dit werd niet mogelijk, zo min als raadzaam geoordeeld, wijl het bedrag van f 7Q00.voor het dempen geraamd en goedgekeurd, niet zonder nieuwe goedkeuring voor andere doeleinden gebruikt zou mogen worden, Na verze kering, dat demping van de vaart het onderhoud der wegen in generlei opzicht tekort zou doen, werd tot de zienswijze van B. en W. besloten. Grote.zorgen baart onder meer de riolering van de woningen langs de Ven- newatersweg. Een reeks van redelijke klach ten omtrent o.a, beveiliging van het verkeer door het plaatsen van borden „inhaalverbod" en „school", de verwaarloosde toe stand der straatverlichting en de chaos op het gebied van huis- nummermg vonden voldoende steun om in een en ander drin gend verbetering aan te brengen. Grote aandacht werd besteed aan de regeling „kampeerwoon- huisjes". Na enige discussie werd besloten de oude toestand te handhaven, met dien verstande, dat de verhoging van legesgel- den op f 20.per seizoen per gezin gehandhaafd bleef. De heer Valkering informeerde of het in de bedoeling lag de kampeer gelegenheid in te perken of uit te breiden. Met het oog op het ontwerp van het uitbreidingsplan zal men dit punt laten rusten. Een veel omstreden punt, nl. de betaling van straatbelasting voor die percelen, gelegen aan de uiterste grenzen van de Egmon- dermeer, die mede eigen wegen hebben te onderhouden, zal door de wethouders ter plaatse wor den onderzocht. Feestavond K.A.B. AKERSLOOT. Zondag 3 Febr. a.s. zal de KAB van Aker sloot een feestavond organiseren voor haar leden. De R.K7 Toneel vereniging „St. Willibrordus" zal aan net welslagen van deze avond medewerken door het op voeren van het toneelstuk „De VrQme Leugen", een spel in 3 bedrijven, geschreven door Jac. Ballings. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond (Opge- maakt te 10 uur): PLAATSELIJK OPNIEUW SNEEUW Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk neerslag, hoofdzakelijk in de vorm van sneeuw. Matige tot vrij krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht in het Oos ten van het land hier en daar matige vorst, overigens lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. De Oterleker brandweerstaf, die de vorige week door Bloe- mendaal veroverd was op Haar lem en inmiddels weer was ver huisd naar Zandvoort, is van nacht in een onbewaakt ogen blik door de brandweer van Santpoort in de wacht gesleept. De staf komt dus weer in de richting Alkmaar. HOCKEYERS EN RUITERS NAAR OLYMPISCHE SPELEN Het N-O.C. heeft besloten de Ned. Hockeyploeg alsmede een ruiter-equipe naar Helsinki af te vaardigen. Over de andere deel name zal nog nader worden be raden. 'bevolen. Voorlichting Bouwkas OUDORP. In verband met de toetreding van de gemeente tot de N.V. Bouwkas Noord Ne derlandse gemeenten, zal Dins dagavond 29 aJnuari a.s. om half acht een openbare bijeenkomst worden gehouden in café Morsch. Het is de bedoeling op deze avond belanghebbenden volledig in te lichten op welke wijze de Bouw kas een eigen woning onder het bereik kan brengen van bijna iedereen. Ook de huisvrouwen zal dit onderwerp interesseren en zij zijn ook van harte welkom. HET KERKPAD VERFRAAID OUDORP. Het aanleggen van het nieuwe kerkepad dreigt door de weersomstandigheden te stag neren. Twee weken geleden is men met het werk begonnen en lank zij de vrijwillige werk krachten is het reeds ver gevor derd. Op lofwaardige wijze heb ben arbeiders, tuinders en boeren belangeloos meegewerkt, waarbij zelfs paarden en wagens beschik baar werden gesteld. De uitge breide, geheel vervallen riolering is uitgegraven en een nieuwe ver zwaarde met diverse putten ge legd. Een pad van 3Vs meter breedte is aangelegd en men is reeds begonnen met het aanleg gen van asphalttegels. Afgezien van het feit, dat men binnenkort niet meer over het met plassen bedekte pad behoeft te lopen, zal dit werk niet weinig bijdragen tot verfraaiing van de omgeving van de kerk. CONCERT BERCER ACCORDEONVERENIGING BERGEN De Berger Accor- deonver. o.l.v. Alb. v.d. Wolff gaf Zaterdagavond in de dancing van de „Rustende Jager" een concert. Het programma was zeer afwis selend samengesteld uit werken van Wolki. Léhar, Waldteufel e-d- De sterkste zijde van dit kleine ensemble bestond wel jn het mu zikaal spelen, goede nuanceringen en levendige tempi. Technisch kan er nog wel het een en ander worden 'bijgevijld. De Solo, en de duo's voor accordeon vielen bij zonder in de smaak. De belang stelling zou zeker groter zfin ge weest. bii een gunstiger weers gesteldheid. De toehoorders lie ten het aan veel waardering en bijval voor dirigent v.d. Wolff en zijn accordeon-ensemble niet ont breken. HOE KOMT BERGEN'S HARMONIE AAN GELD» BERGEN. Deze vraag werd ,esteld door het bestuur en de eden van Bergen's Harmonie, die steeds plannen beramen om nog meer voor hun corps te doen. Maar een schuldenlast van 3000 is geen bagatel. Plannen werden gesmeed en een oplossing evonden. Oud papier verzame- en, dat was het. Maar daarnaast is er nog een instantie, welke op dit terrein werkzaam is; n.L L.O.P., Liefdewerk Oud Papier, die op de eerste plaats ten doel heeft werkverschaffing te geven en voor zover mogelijk steun te verlenen aan culturele en andere verenigingen. Een voorstel van de L.O.P, aan het bestuur van Bergen's Harmo nie was vorige week aan de orde. „Samenwerking" met de bedoe ling Bergen's Harmonie zo spoe dig mogelijk uit de schuld te hel pen. Bedoelde samenwerking is op de meest vriendschappelijke wijze tot stand gekomen. Reeds is men begonnen om op deze ma nier de actie zo vlot mogelijk te doen verlopen, zodat, zodra het resultaat is bereikt, L.O.P. weer op de oude voet zfin belangrijk werk kan voortzetten. Bergen's Harmonie en L.O.P. vertrouwen vast op de medewer king van alle ingezetenen van Bergen om dit mooie werk te steunen en hun oud papier hier voor te bewaren, dat gaarne door L.O.P. en de leden van Bergen's Harmonie in ontvangst wordt BERGEN De R.K, Midden stand die 70 leden telt, hield haar jaarvergadering. De be sprekingen met de pi. prijzen- commissie en de Berger Winke liersver. om de prijzen van de noodzakelijke levensbehoeften te drukken, zijn zeer goed geslaagd en het resultaat is dat a.s. Don derdag 31 Jan. een verkoop kraam voor goedkope groenten voor een dag in de week zal worden geplaatst bii de Ruïne, tegenover de Sain, hetgeen voor al de grote gezinnen ten goede zal komen. De slagers zullen medewerken om regelmatig voordelige lunchpakketten en vet beschikbaar te stellen. Er is een hechte samenwerking tussen K.A.B. R.K. Vrouwen beweging en L.T.B., alsmede met de Berger Winkeliersver., welke laatste zich op 1 Jan. '52, heeft aangesloten bij de Kon. Ned. Middenstandsbond, waardoor de middenstand in haar geheel een sterkere positie gaat innemen. Bij het 25 jarig bestaan van de zusfcerorg. van die „Hanze", bleek duidelijk de goede samenwer king van beide bonden en hun invloed bii B. en W. De eerste acties zfin de verlaging van de G.E.B. tarieven en het beperken van de ventvergunningen. Eveneents was contact opgeno men met het V.V.V. bestuur. De V.V.V. mist het juiste zakelijke inzicht door de onvoldoende ver tegenwoordiging van de mid denstand in het bestuur. Hierin is t'hans enige verbetering ge komen door de adviserende stem van de heer W. J. Hopman in het V.V.V.-bestuur. De eerstvol gende vacature moet dam ook door een middenstander worden ingenomen. Bovendien betreurde hfi het te moeten zeggen dait 31 van de 70 leden geen lid zijn van de V.V.V. Door de midden- S. K. genomen. STIERENKEURING 1952 AKERSLOOT. De aangifte voor de keuring van iedere stier, die men ter keuring wenst te presenteren, moet voor Vrijdag 1 Februari a.s. schriftelijk geschie den, met opgave van de naam en de woonplaats (gemeente) van de eigenaar en met vermel ding van ae keuringsplaats, waar de stier of de stieren ter keuring zullen worden aangeboden. Het afstammingsbewijs moet voor bo vengenoemde datum worden in gediend ten kantore van de se cretaris der Prov. Comm., Land- bouwhuis Alkmaar. De voorkeuringen worden ge houden op Donaerdag 20 Maart a.s. te Stompetoren om 9 uur v.m. bij het K.I. Station; te Alk maar op Donderdag 27 Maart a.s. om 2 uur n.m. op de kaasmarkt en op Dinsdag 1 April om 9 uur v.m. te Uitgeest t.o. café de Ooie vaar (voor verdere keurings plaatsen raadplege men de aan plakborden). De centrale keuring wordt ge houden op 25 April 1952 v.m, 9 uur in de Bergerhout te Alk maar. FILMAVOND K.A-B. BURGERBRUG. Dinsdag 29 Januari zal de KAB de geluids film „De Hemelse Magieër" laten vertonen in de zaal van de heer J. Visser. De aanvang van de voorstelling is om half acht pre cies. De entreeprijs is zeer laag gehouden. „De Hemelse Magiër" is een geluidsfilm, die zeer geprezen wordt. Een bezoek zal dus zeker lonend znn. Daar er in Burger- brug slechts zelden de gelegen heid is om een film te gaan zien, rekent het bestuur van de KAB op een volle zaal. HET VEER BIJ DE JACOB-CLAESENSLUIS BURGERBRUG. Naar wij vernemen overweegt Waterstaat opheffing van het veer bij de Jacob-Claesensluis, einde Grote Sloot, beter bekend als Züper- sluis. Het veer wordt te weinig gebruikt om rendabel te zijn. Maar voor hen, die het veer da gelijks gebruiken, betekent het toch veel ongerief indien het zou verdwijnen. Tot half Febr. kan men zijn bezwaren tegen op heffing indienen. Daar het hier één van de uit en toegangswegen tot Burger- brug betreft vestigen wij er hier de aandacht op, opdat men niet te laat tot de ontdekking komt dat deze weg is afgesneden. Waarschünlijk dat het raadsel, van de woning die reeds van Augustus af leeg staat, thans ook een oplossing krijgt. stand zal onder auspiciën van d'e V.V.V. een wielerronde worden gehouden, waaraan 12 Belgische renners zullen deelnemen. Zfi zal waarschijnlijk samen vallen met de verlichtingsavond. Bij de bestuursverkiezing nam de heer Thomas voor de 23ste maal de voorzittershamer op, de heer Roozendaal werd herkozen en de'heer W. J. Hopman zal de vacature van de heer Vrasdomk vervullen. De contributie werd vastgesteld op f16.—Van 16 tot 20 April zal Pater Umbertus een tridiuum houdan. Loop der bevolking EGMOND-BINNEN. Tie be volking van Egmond-Binnen is in 1951 toegenomen mat 76 perso nen. Aantal geboorten; 90, waar van 45 meisjes en 45 jongens. Overleden zijn 10 mannen en 11 vrouwen. Ingekomen zijn 127 en vertrokken 120 personen. Alzo telt de bevolking naar de toe stand van 31 December j.l. 3095 personen, waarvan 1629 mannen en 1466 vrouwen. Het aantal hu welijken bedroeg 25. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Antje J.H. dv J. Kluijs en G.H. Eck- hardth; Cornelius A. zv J.A. Hed- des en S.C. v.d. Burg; Ellen dv G. Moraal en N.A. Vink; Rudy zv R.J. Vissey en SH. Naber; Louisa M.M. dv J. Ursem en C. M.E Groothuizen. UIT HET POLITIERAPPORT De gemeentepolitie heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen de 55-jarige tuinman terzake van diefstal van lood bij verschillen de werkobjecten. Zaterdagmiddag 0m 4 uur is in de Snaarmanslaan ter hoogte van de Dcuivenlaan 'n 51-jarige ven ter gevallen waarbij hij zijn been brak. Hii moest naar het St. Eli sabeth Ziekenhuis worden over gebracht. Dokter Gransbergen verleende de eerste hulp. De man had niet zo stevig op zijn benen gestaan want behalve dat de weg glad was verkeerde hij ook nog onder invloed van sterke drank. In de nacht van Zaterdag op Zondag ontdekte de politie om streeks 5 uur dat een grote spie gelruit van een tabaksgrossier aan de Nieuwesloot was vernield. De sigarenwinkelier vermiste en kele sigaren. Even later werd er door de politie op de Nieuwesloot een 23-jarige landarbeider uit Alkmaar aangehouden die in het bezit van sigaren bleek te zijn. Hii gaf toe de spiegelruit te heb ben ingetrapt en de sigaren te hebben weggenomen. Hii js in verzekerde bewaring gesteld. In de Gerard Doustraat is een zestienjarig meisje door jongens met (sneeuwballen bekogeld. Haar bril werd vernield 't Hoornvlies van haar rechteroog werd door een glassplinter beschadigd. Zij moest met een taxi naar een oog specialist worden vervoerd. Zondagavond omstreeks kwart voor tien ontstond een binnen brandje in café Ruitenbeek aan de Frieseweg. De brand was ont staan boven het plafond vanwege een constructiefout bij het aan leggen vafi de schoorsteen. Twee brandweerlieden hebben het brandje geblust nadat zij 'n stuk uit het plafond hebben moeten zagen. De schade viel nogal mee. JAARVERGADERING KATH. VOLKSPARTIJ AKERSLOOT. Op Woensdag 30 Januari a.s. houdt de KVP afd. Akersloot, om 7.45 n.m. in Café Verduin haar jaarvergadering. Voor deze vergadering is een be langrijke agenda samengesteld. Een van de voornaamste punten is wel o.a. de candidaatstelling en verder het verslag van wet houder Swart over de werkzaam heden van het gemeentebestuur in het afgelopen jaar. Alle leden en belangstellenden worden dus op deze avond verwacht. LANGENDIJK 10.000 kg rode kool 715.50; 7000 kg gele kool 6.508.30; 2500 kg groene kool 8.5017.70; 13000 kg Deense witte 69.50; 2000 kg uien 35.40 —35.70, grove 35.40—35.90; 200 kg witlof (B) 3640. N. SCHARWOUDE, 28 Januari- 2300 kg uien 35,30, grove 34.80. drielingen 32; 6400 kg gele kool 6.508; 6100 kg witte kool 6 7.80. VEEMARKT ALKMAAR Maandag 28 Jan. 5 paarden f 700975; 80 vette koeien f 500 1130; 45 kalveren f 40100; 18 vette schapen f 135150; 150 st. varkens f 22,24 per kg. PARIJS (Reuter) - khuxen over een laris voor buiten toelating tot de N gevraagd, toen g gen tussen het Ei Hallstein zeide bewust van te zijn lijke toelating aar lijkheden met z brengen. Hij dei volgende mogelijli hand: 1) de toela Duitsland moest steld, of 2) de la nemen aan een zouden als eenhe vertegenwoordigd Professor Hallsi mening te zijn, da nog een conferei zün. Naar in con verluidde, werd I voorstel tot toelati op de conferentie Als derde mo Hallstein, dat de nemende landen pese leger individ Navo bleven. Alle den moeten word NAAR BEDRIJFS HEII DEN HAAG (I regering heeft in ten geen nieuwboi van de Rijksove: doen verrichten, voren een organ naar de mogelijk drijfsefficiëncy is Gebleken is, da van een organisat bestaande dienste: tot verrassende leiden, terwijl de onderzoek worden door de besparin korte termijn k' bereikt". Aldus sd. ter van Binnenlar de besturen der la organen. In overeenstem Minister zonder F Albregts, verzoek van Binnenlandse sturen der lagere nen efficiëncy-spe trekken. DINSDAG 29 HILVERSU] 7.00—24.00 AVRO: 7.00 Nier tendgymnastiek; sluiting; 9.00 Niei gen wij ding; 9.25 Groenteman; 9.35 9.40 Gram.; 10.50 ters; 11.00 Voor d Sopraan, bas-bari 12.00 Orgel en a Gram.; 12.30 Land mededelingen; i platteland; 12.40 Nieuws; 13.15 M gram.; 13.20 Pn 14.00 Voor de vroi 14.40 Schoolradio: 15.30 Onze Amer 16.05 Kinderkoor; sluiting; 18.00 N Hawaiianmuziek; se volksmuziek; kinderen; 19.00 I „Paris vous pari roepkoor; 19.43 uit mijn letterku: causerie; 20.00 Actualiteiten; 20 programma; 21.15 van het jaar"; 2 ten bate van de Nederl. athleten pische Spelen; 21. „Dit is uw land, u beeld; 22.45 Bui zicht; 23.00 Nieui muziek; 23.4524 HILVERSU] 7.00—24.00 KRO: 7.00 Nieuw: gebed en Liturg: 7.30 Zendersluitin 9.10 Voor de hu Gram.; 9.40 ..Lie serie; 10.00 Vo< 10.15 Gram.; 10.' 11.00 Voor de Schoolradio; 12.00 Gram.; (12.30—1: Tuinbouwmededel Zonnewijzer; 13 Kath. nieuws; II ten; 13.25 Amuse solist; 14.00 Ge\ 14.55 Gram.; 15. 15.20 Gram.; 1 16.00 Voor de zie dersluiting; 18.00 Actualiteiten; 18.1 18.30 Pianospel; voor lekenspeler is Vrij Europa", gramma; 19.30 Gi is leven", causer muziek; 20.00 Ni berichten; 20.08 I zegt er 't zijne Zauberflöte", opi De Radiodokter) gebed en Liturg 23.00 Nieuws; 23. zin", causerie; 21 roep-orkest. TELEVISIE-PF DINSDAG 2! Experin televisie-pi van de 3 20.15—21.45: 1. televisie-spel. 2. Weeroverzicht. - Programma over van de schaats. 5

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2