Penibel politiek debat over de samenwerking K.V.P.-P.v,d.A. De lening van twee en een half millioen Recto pionie Komen principiële punten nog aan de orde Vliegramp in Duitsland Groot a< R.K. Ecoi RA AD.NAPRAAT Drie of vier wethouders? Dokter Maats f AGENDA Vijftien maal donor RAAD BERGEN Buurman stak bruid met een dolkmes Zullen Ged. Staten haar goedkeuren? weersverwachting om het vriespunt Orkaan over Fidji-eilanden Marktberichten Een feestb als blijk var Medezeggen of socialisati PAGINA 2 DINSDAG 29 JANUARI 1952 ALKMAAR Het jaarlijks begrotingsdebat is een uitgezochte gelegenheid voor de vertegenwoordigers der verschillende poli tieke partijen, om, indien zij daaraan behoefte gevoelen, hun politiek inzicht in het geding te brengen, vooral als er, zoals dit jaar, een verkiezing op til is. Deze behoefte werd blijkbaar niet gevoeld door de vertegenwoordigers van de twee grote samenwerkende fracties, de K.V.P. en de P.v.d.A. Of de heer Hoytink, het Anti-Revolutionnaïre raadslid, er behoefte aan had, weten wij niet; in ieder geval heeft hij dit politiek debat ont ketend, door in het voorlopig verslag de vraag te stellen, of er, nu gebleken was, dat het program van samenwerking toch niet verwezenlijkt werd, nog aanleiding was, deze samenwerking en daarmee het college op de smalle basis te bestendigen. Voor hetgeen er verwezenlijkt was van dit program, had er zo betoogde hij geen samen gaan tussen K.V.P. en P.v.d.A. nodig geweest; dat had onder een college op brede basis ook tot stand kunnen komen. Zo er voor één fractie aanleiding was de samenwerking te beëindigen, dan was dat voor de KVP-fractie, die wel diep teleurgesteld moet zijn geweest, toen de P.v.d.A. haar toezegging, te zullen mede werken aan de stichting van een katholieke ambachtsschool en aan de invoering van een ge zinstarief, niet was nagekomen. De heer Hoytink, die een prin. cipieel voorstander is van de onderwijsgelijkstelling over de gehele linie, mocht dit zeggen; hij had vóór de katholieke am bachtsschool gestemd en zal dat. naar verwacht mag worden, ook in de toekomst doen. Het was een wat penibele vraag voor de betrokkenen, die over de kardinale kwastie maar luch tig heenpraattefljjf Zij vonden geen aanleiding de samenwer king op te zeggen. Nu, van de P.vrd.A. kunnen wij ons dit voor. stellen. Maar denkt de K.V.P. nog iets ten aanzien van deze beide punten te bereiken? Het mag tocli aangenomen worden, dat deze twee princi- niële Dunten in het program van samenwerking zijn opgenomen, om ze gedurende deze periode te verwezenlijken. Wethouder Bakker heeft wel laten door schemeren. dat hil in de toe komst er nog wel eens over wil denken waarmee hii. zoals de heer Hovtink opmerkte, al een poging deed. om de samenwer king alvast voor de volgende periode te continueren; wii kun nen ons echter niet indenken, dat de KV.P. dan wéér zo ge makkelijk bereid zal ziin met vage beloften van haar nartner genoegen te nemen. Gezinstarief. Wat het gezinstarief betreft, blijken beide fracties er geheei tegengestelde meningen op na te houden; de P.v.d.A. scheen een gezinstarief al te willen la ten gelden voor een gezin met één kind. En dat is nu niet be paald, wat de K.V.P. ermee op het oog heeft. Deze wil de grote gezinnen tegemoet ko men. Zoals men b.v.. in Roosen daal doet, waar gezinnen met drie kinderen 3 pet. reductie kregen, gezinnen met vier kin deren 6 pet., met vijf kinderen 9 pet., met zes kinderen 12 pet., met zeven kinderen 16 pet., met 8 en meer kinderen 20 pet., zulks met inachtneming van bepaalde maxima voor huishoudelijk ge bruik. Neemt men een punt als het gezinstarief in een program van samenwerking op, dan dient dit de noodzakelijkheid hiervan is ditmaal wel gebleken voor af nauwkeurig te worden uit gewerkt. Er is een voorstel in zake het gezinstaricf geweest, al leek het niet on het Roosendaalse voor beeld. dat wii hier gaven: het werd teruggenomen met het oog od de verhoging van de elec;rici- teitstarieven het kon niet lij den. Maar als we dan ti.idens het begrotingsdebat horen, dat het electriciteitsbedriif de laatste viif iaar een winst aan de ge meente heeft opgeleverd van meer dan anderhalf millioen om precies te ziin f 1.687.0(10 dan begrijpen wii niet dat die enkele tienduizenden guldens, die een gezinstarief de gemeente misschien zou kosten, er niet af kunnen. En toen het Ambachtsschool- voorstel aan de orde kwam, kwamen er van de zijde van de P.v.d.A. bezwaren, die zij ook had. toen het program van sa: menwerking werd opgesteld. Wij vragen ons af, heeft bij deze partner de bereidheid wel voor gezeten, om de K.V.P. in deze terwille te zijn? Of hebben zij van stonde af aan op het stand punt gestaan: een ambachts school op het program, soit, maar daar moet het dan ook bij blij ven? Hoe het °°k zij, zij lieten hun partner in de steek en de sa menwerking werd op dezelfde voet voortgezet. Mogen wij daaruit conclude ren, dat beide principiële kwes ties gedurende deze periode als- nog aan de orde komen? Zo met, dan is er voor het vervolg wei nig aanleiding om weer tot deze samenwerking te geraken. Drie of vier wethouders. Er is ook over het aantal wet houders gesproken. Men kon wel met drie in plaats van met vier wethouders volstaan, zo werd ei- betoogd. Wij zijn het daar niet mee eens; het komt ons voor, dat er zoveel werk is, dat drie wethouders het met de burge meester moeilijk af zouden kun nen. Degenen, die drie wethouders voldoende vonden, waren van mening, dat dan volstaan kon worden b.v. met één wethouder van de K.V.P., één van de PvdA en één van de z.g. Derde Macht. Men zal begrijpen, dat deze sug gestie van de zijde van de VVD kwam, welks fractievoorzitter, mr. Berkhouwer, in navolging van zijn grote broer, mr. Oud, ook al droomt van een z.g. derde macht, waarin liberalen. anti- revolutionnairen en ehristelijk- hist. broederlijk verenigd zijn. De heer Hoytink heeft hem in tussen uit deze politieke droom feholpen met de mededeling, dat ij, voor zover mogelijk, wii sa menwerken, doch liever een an dere partner in de politiek heeft. Wat verder de formatie van dit college met drie wethouders betreft, zouden de katholieken er toch wel heel zuinig afkomen. Het zou er op neerkomen, dat zij één man in het college kre gen, de VVD (een fractie van 3 man. dus het derde van dc KVP) ook één en de PvdA twee; immers, bij de samenstelling van een college mag ook rekening gehouden worden met de poli tieke kleur van de voorzitter, in casu de burgemeester. Wij nemen natuurlijk gaarne aan, dat deze zich boven de partijen weet te stellen, maar willen in d'it verband toch even wijzen op Groningen en Den Helder, waar de PvdA in het feit, dat er een burgemeester kwam, die tot deze partij behoorde, aanleiding vond, om het aantal PvdA-wethouders met één te verminderen; waar uit toch geconcludeerd mag wor den, dat de voorzitter meetelt, als het gaat over de verdeling van politieke invloed in het col lege. De K.V.P. zou dus o.i. met één vertegenwoordiger in een college met drie wethouders geen genoegen kunnen nemen. Daar om, wanneer er een college op brede basis zou komen waarvan de heer Ven- neker, voorzitter van de KVP- fractie, zeide, een voorstander te zijn geweest (en wij zijn dat altijd nog) dan zouden er naar onze smaak moeten komen: één van de P.v.d.A., één van de V.V.D. of uit de christelijke frac ties en twee van de K.V.P.; aangenomen dan, dat de voor zitter tot de P.v.d.A. gerekend kan worden. Zou de voorzitter van het wethouderscollege lid van de K.V.P. zijn, dan en dat is consekwent zou de KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ Afdeling Alkmaar ALKMAAR Men verzoekt ons opname vain het volgende: Het werkschema voor die ver kiezingen van leden van de 2e Kamer der Staten Generaal is reeds geruime tijd gereed. Dat schema is geheel in overeen stemming met de regiemanten, die voor d i e verkiezingen gel den. Als punt op dat schema komt voor het stellen van can didaten. Vanzelfsprekend dienen de leden aan het stellen van candidaten mede te werken. Dit vindt plaats op een leden vergadering, die het bestuur van die K.V.P. afd. Alkmaar zich voorstelt te zullen houden op Donderdag 7 Februari e.lt. (plaats en tijd zal nader bekend worden gemaakt). Op deze le denvergadering kunnen door de leden candid'aten worden aan gewezen, indien door slechts tien leden een candidaat wordt i on dersteund. Buiten die afdelings- vergadering om kunnen ook candidaten worden aangewezen, doch dan moeten 25 leden een candiidlaat ondersteunen. Het is derhalve van groot belang de ledenvergadering, die op 7 Fe bruari wordt gehouden, te be zoeken, omdat, daar op veel een voudiger en vlugger wijze een candidaat kan worden aangewe zen. Juist om de leden gelegenheid te geven, reeds nu hun gedach ten hierover te laten gaan. wordt deze vergadering nu reeds be kend gemaakt. K. C. A. KOMT NIET NAAR ALKMAAR ALKMAAR. De geruchten, als zou C. en A. voornemens zijn in Alkmaar met name in de Langestraat op het perceel van de voormalige Noorder Bank een winkelbedrijf te stichten, kunnen wij, na bekomen inlich tingen uit bevoegde bron, beslist tegenspreken. De directie van C. en A. denkt er niet over boven het Noordzeekanaal een filiaal te stichten. R.K. Bond v. Schoenherstellers wordt opgericht ALKMAAR. Op Maandag 4 Februari wordt er in het Pavil joen Kinheim een vergadering gehouden, waarop men wil komen tot de oprichting van een afde ling Alkmaar en Omstreken van de R. K. Bond van Schoenher stellers. De vergadering begint om 6 uur. K.V.P. met één wethouder ge noegen moeten nemen en zou de P.v.d.A. door twee wethouders in het college vertegenwoordigd dienen te worden; aangenomen natuurlijk, dat beide fracties even groot zijn. Wij zijn zodoende al heel ver vooruit gelopen op de onderhan delingen, die eerst in 1953 na de gemeenteraadsverkiezingen kunnen beginnen. Een en ander was echter een uitvloeisel van het politieke debat, waarmee de verschillende fracties intussen hun voordeel kunnen doen. Fr. O. ALKMAAR Hedenochtend is een bekend stadgenoot, dokter Maats, arts, na een langdurige ziekte overleden. ECHTPAAR PEEK—BOEKEL 55 JAAR GETROUWD ALKMAAR. Al hebben ze een jaar of vier in Maastricht ge woond en even zo lang in Utrecht tocli is het echtpaar PeekBoekei dat vandaag zijn 55-jarig huwe lijksfeest viert, een echt Alkmaars span. Ruim twintig jaar heeft het echtpaar in de Kabelstraat ge woond en nu zitten er al weer een twaalf jaar in het Raaksje op. Op oudere leeftijd getrouwd, de man was dertig, de vrouw 27, kreeg het echtpaar één zoon, die al weer is overleden en vijf kin deren naliet. Daarvan zijn er al weer verscheidene getrouwd, zo dat er nu acht kleinkinderen zijn. De feestdag, vandaag, zal heel rustig verlopen, omdat de vijfen- tachtigjarige vader momenteel in het ziekenhuis ligt. Hij heeft een werkzaam leven achter de rug, werkte o.a. 32 jaar op de machi nefabriek „Alkmaar" als bank werker en geniet nu een klein pensioentje, dat wordt aangevuld door de sociale voorzieningen, die dank zij de Noodwet-Drees thans verleend kunnen worden. Al is dan niet alles feestelijk in het gezin Peek, reden tot dank baarheid is er wel en velen, die het echtpaar van nabij kennen, zullen deze dag toch niet onge merkt voorbij laten gaan. FEDERATIE VAN SCHOOLKRANTEN ALKMAAR De redacties van vijf plaatselijke schoolkranten voor middelbaar onderwijs, te weten: „Ariadne" van de Middel bare Meisjesschool te Bergen, „Eigen Teelt" van het R. K. Ly ceum, „Interpres" van het Mur- mellius-Gymnasium, „Mercator" van de Middelbare Handelsschool en ,,'t Spinnewiel" van de Rijks- Kweekschool, hebben besloten een Alkmaarse Schoolkranten Federa tie te vormen en in sommige op zichten te gaan samenwerken. Elk blad blijft zelfstandig en behoudt zijn eigen inhoud, doch men hoopt door het uitwisselen van eikaars bladen en het bezoeken van eikaars schoolavonden waar voor uniforme „A.S.F."-Perskaart is ingevoerd elkanders presta ties te leren kennen en waar deren. De jeugd heeft hiermede ge toond zich ervan bewust te zijn dat een groots doel alleen maar bereikt kan worden door een vol ledige en harmonische samenwer king en een elkaar leren begrij pen. Moge dit samengaan goede vruchten afwerpen voor de toe komst. DONATEURSAVOND „WILHELMINA" OUDORP Voor een getheel bezette zaal gaf het fanfarecorps „Willhelmima" Zondagavond zijn eerste donateursconcert in het verenigingsgebouw. Bij de ope ning verheugde de Voorzitter, de 'heer Nuyens, zich over de uit verkochte zaal. Hii bracht dank aam het Gemeentebestuur voor de ondervonden steun en ver zocht het publiek de vereniging zovael mogelijk te steunen, daar eer* muziekcorps veel geld nodig heeft. De fanfare bracht hierna een drietal nummers w.o. ,,'s Zo mers buiten" en „Marijse-Ouver- ture" waarmede 'het corps het vorig jaar op het concours werd onderscheiden. De nummers wer den o.l. van Directeur Peetoom op voortreffelijke wijze uit gevoerd, evenals een door de heer Peetoom gespeeldie solo met piano-begeleiding van de heer Eikeleniberg uit Alkmaar. Hierna werd door een uit uit stekende krachten bestaande to neelgroep o. I. v. de heer J. Sprinkihuizen een detectivestuk 'getiteld ..Voor de derdie maal" opgevoerd. Het stuk werd met grote aandacht gevolgd en oogstte een daverend applaus. Vervolgens werd nog opgevoerd het kluchtspel „Pumps als keu kenprinses". Dit stuk, dat er op gericht was die toeschouwers flink te laten lachen heeft aan die verwachting volkomen vol daan. Aam het einde van de avond speelde de fanfare nog een viei"tal aantrekkelijke num mers. Men besloot het mnjzlkale ■gedeelte met een taptoe. Ingekomen personen ALKMAAR Ingekomen: W. den Engelsen van Appingedam naar Koningsweg 58; J. Bier steker van Oudkarspel naar Nieuwesloot 109: M. Dekker van Limmen naar Maclaine Pontstr. 16 M. Eringa van Emmen naar Baansloot 17; L. v. d. Leest Geus, van Paramaribo naar Bis schop Bottemannestraat 43, B. Groninger van Leeuwarden naar Rembrandtstraat. 32; R, Hand- graaf van Haarlem naar Voor- meer 44; F. S. W. Verschuur v. Krommenie naar Vogelenzang 27; A. VisserPostma van Leeuwarden naar Corfstraat 11; C. W. van Esch, echtgenote en kinderen van Bergen naar Frie- seweg 2. SCHOLA PUBLICA: Cursus avond Philosophie, K.A.J.- huis. Laat. 8 uur. BIOSCOPEN: Victoria-theater: De maniak, 14 jaar. Harmonie: Lullaby of Broad way, alle leeft. Rex-theater: De zwarte mon nik, 18 jaar. Cinema Americain: 't Lied van de jeugd, alle leeft. Voorstellingen: Hedenavond 8uur. Matinée in het Rex- theater: iedere middag om 2.30 uur- APOTHEEK: Voor spoedge vallen is van 6 uur af ge opend apotheek Kruisinga, Koorstraat 59. ALKMAAR In een bijeen komst, georganiseerd door het Rode Kruis, afd. Alkmaar reikte de wnd. voorzitter, Dr. F. J. Frederikse gisteravond aan de heer Jb. Har tog de bronzen pla quette met oorkonde uit wegens hot feit, dat de heer Hartog tot 15 maal toe zich voor bloed transfusie had beschikbaar ge steld. Dr. Fredérikse, die er op wees, dat in Amerika de verpijchting bestaat zich v<x>r bloedtransfusie beschikbaar' te stellen, zeide dat hij juist daarom zoveel waarde ring had voor hetgeen de heer Hartog had gepresteerd, omdat deze dit geheel vrijwillig heeft gedaan, uit liefde voor de even mens. Hij stelde heim aan ande ren ten voorbeeld, wijzende op de grote moeilijkheden, waarin de geneeskunde soms komt te verkeren, als te weinig personen zich voor dit liefdewerk beschik baar stellen. De heer Hartog dankte voor de hem verleende onderscheiding en hoopte nog vel© jarer» in de conditie te ver keren, welke hem in staat stelt als donor te fungeren. „OTHELLO" WEER EEN SUCCESSTUK ALKMAAR. Zoals wel viel te verwachten, was er Maandag avond voor de tweede opvoering van William Shakespeare's to neelstuk „Othello, de Moor van Venetië", weer een zeer grote belangstelling. Over de voorstelling zelf werd reeds bij de vorige opvoering uitvoerig geschreven en de lezers zullen van ons geen herhalingen verwachten. Wij willen slechts vermelden, dat de changementen in een vlotter tempo plaats von den, zodat de voorstelling aan tempo won. Ook nu beheerste het prachtige spel van Andrea Domburg en het rijpe, gedragen optreden van Frits en Ko van Dijk de opvoering, die door alle medewerkenden van het Rotter dams Toneel tot een manifestatie van de eerste rang werd ge maakt. Daar deed ook het kleine ongeval, dat Ellen de Thouars overkwam, niets aan af. GEMIDZABUREAU Belangrijke successen HEILOO Naar we vernemen heeft het Gemidizabureau het af gelopen jaar voor haar leden be langrijke successen geboekt. Ruim f1400,werd in vrii korte tijd geïncasseerd van slechte be talers, hetgeen langs verschillen de wegen geschiedde. In die meeste gevallen werd bemiddelend opgetreden; echter waren er gevallen waar de Deurwaarder aan te pas moest komen, of waar, in overleg met de instantie of werkgever de schuld van het loon of salaris werd afgehouden. Slechts in een enikel geval moest de Kanton rechter uitspraak doen, waarbij de kosten voor de debiteur gro ter waren d'an het te incasseren bedrag. Het bestuur van het Gemidza- bureau tracht dan ook bij haar ledlen het idee ingang te doen vinden, dat alleen contante be taling die meest aangewezen weg is voor zakendoen in deze tijd van geldischaarste. Uit alias bleek, dat het Ge midizabureau goed werkt en voor de Heilose Middenstand van het grootste belang is. EEN WOORDJE TOT DE JONGEMAN BERGEN Op de door de jonge mannen zelf georganiseer de ontspanningsavond sprak de Weleerw. Heer Pater Bergman van het Retraitehuis tot het diepste wezen van de jongeman. Hij drong er op aan, niet alléén ontspanning te zoeken, maar zich ook te richten op de voor ziin leeftijd zo hoog nodige karak tervorming; de voorbereiding tot het volle leven. Vooral in het dagelijkse leven, op Ambachtschool, het werk en in het gezin moet hij laten zier*, dait hij durft tp leven als katho liek, en moet niet meetrekken in de massasfeer. Hij moet probe ren een jongen met pit te wor den, en dit moet uit zijn houding dan ook blijken. De vereniging is nog klein en voor uitbreiding vatbaar. Zii moet groeien door ook anderen, van achttien er* negentien jaar mee te nemen. Zo moet de keirn ontstaan. Als eerste puint moet het doel van de vereniging ziin dp godsdienstige vorming. Nogmaals wees spr. op. de ka raktervorming en de hulp van God, „Help mede aan de opbouw in deze parochie, welke door zijn ligging (vacantiecentrum) zo 'bijzonder vol gevaren is." JAARVERGADERING L.T.B. BERGEN. Het ledental be draagt 51, een tiental boeren is nog geen lid. De heer J. Schou ten drong er op aan lid te wor den van de Willibrordusver. waarvoor men zich kan opgeven bij de heer Jb. de Koning. De voorzitter stimuleerde het vergaderingbezoek. De heer J. Schouten werd in het bestuur herkozen, de heer Th. Hoogeboom zal de vacature van J. de Haan vervullen. Er werden enkele klachten ge uit over de polderwegen van de Zuidlaan en de Nesdijk. Dit zal ter kennis van de gemeenteraad worden gebracht. WEER 32 NIEUWE WONINGEN BERGEIN In de raad van Bergen besloot men dezer dagen tot goedkeuring van de bouw van 32 woningen, waarvan 16 kleine aan de Piet Boendermakerweg en 16 duplexwoningen aan dn Jb. Wegandweg en Tj. Visserweg, waarmee 48 gezinnen onderdak zal kunnen worden verschaft en aan de aanvraag uit de arbeiders groep zal zijn voldaan. Vervolgens besloot men tot het aangaan van een rekening-cou rant overeenkomst, voor 1952 tot een bedrag van f 325.000,tegen een rente-vvergoeding van ten hoogste een ten honderd boven 't promesse disconto van de Ned. Bank, hetgeen niet op de wonin gen maar op de gemeente zal drukken. Er zal een jaarlijkse bijdrage worden aangevraagd uit 's Rijks kas op grond van de be palingen van de Woningwet. De huur zal bedragen f 6,40 voor 1- gezins woningen en f 6,per woning voorduplex-woningen (exclusief watergebruik). MUSSELKANAAL Bii de familie V d. B te Musselkanaal werd bruiloft gevierd ter gele genheid van het huwelijk van een der dochters. Buurman V D had geen uitnodiging gekregen om aan te zitten aan de feest dis. Hij deed zich thuis tegoed aan sterke drank. Onder invloed van sterke drank ging hij naar de woning, waar bruiloft ge vierd werd en maakte daar la waai. Toen mej. B de deur opende stak de dronkenman haar met een dolk, waarop ze in elkaar zakte. Dokter Wildeboer ver leende geneeskundige hulp. De politie maakte proces verbaal op. FRANKFURT (A.P.) Als een brandende fakkel Is gisteren een vliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht neergestort in de kom van het dorpje Raun- heinv. Drie Duitsers kwamen om het leven. Volgens de politic hadden de vijf inzittenden tijdig het vliegtuig met parachutes verlaten. Volgens de politie kwamen een Duitser, een vrouw en een kind om het leven. De woning waarop het toestel neerkwam was totaal vernield. De militaire luchtvaartautori teiten weigeren commentaar op het gebeurde, voor het geval is onderzocht. Nieuwe kruisers volgend jaar in dienst De twee nieuwe zware kruisers „De Ruyter" en de „Zeven Pro vinciën" zullen waarschijnlijk het volgend jaar in dienst worden ge steld. „De Ruyter", die gebouwd wordt bjj Wilton Feyenoord zal in Augustus haar eerste proeftocht maken. Drie maanden later volgt de Zeven Provinciën". Deze kruiser is in aanbouw bij de Rot terdamse Droogdok Mij. De beide achtertorens ziin reeds op alle twee de schepen aangebracht. De voortorens zijn geheel gereed. Mede als gevolg van het gereed komen van deze kruisers zal Hr. Ms. „Tromp", de enige (lichte) kruiser, die de Koninklijke Mari ne thans in dienst heeft, geleide lijk aan uit de vaart worden ge nomen. Aan de wal gemeerd, zal de „Tromp" nog waardevolle diensten kunnen bewijzen,o.m. als opleidings- en instructie schip De regering schiint ernstige bezwaren te maken tegen de obligatieleningen door de ge meenten Groningen. Tilburg en Den Haag met een bankconsor- tium gesloten. Ged. Staten van de betrokken provincies hebben nl. aan de betrokken gemeente besturen medegedeeld dat zij hun goedkeuring niet aan deze lening kunnen geven en voor zover deze reeds gegeven is. als nog intrekken Een en ander wekt de ver wachting dat ook de lening van twee en een half millioen, waar toe d'e Gemeenteraad van Alk maar Vrijdag j.l. besloot, niet door Ged. Staten zal worden goedgekeurd. De beslissing van Ged. Staten wordt d'aar Alk maar de eerste gemeente in N.- Holland is, welke een dergelijke lening wil sluiten met be langstelling tegemoet gezien. Men zal zich herinneren dat het hier een lening betrof tegen 4 pro cent met 'n looptijd van 30 jaar. Admiraal Carney naar Marokko NAPELS Admiraal Carney, de opperbevelhebber van de ge allieerde troepen in Zuid-Euro pa, is Maandag per vliegtuig naar Algiers en Frans Marokko vertrokken. Hij wordt o.a. door gen. majoor Bertrand van het Franse leger vergezeld. JONGERENCEMEENSCHAP 0 BERGEN Voor die J.G. gaf mej. Mr. J. Raupp, vrouwe van Bethanië, een overzicht van die werkzaamheden van haar gezel schap. De vrouwen van Bethamië zijn werkelijke religieuzen, die na het apostolaat en het novici aat haar eeuwige geloften af leggen. Zij bestaan uit contem platieve en lekenzusters, welke laatstgenoemde 3 jaar moeten studeren. Haar werk wordt uitsluitend verricht onder de niet-katholie- ken en daar waar de priester het moeilijkst of helamaal niet kan komen, zien zij juist veelal de kans om de mensen naar de waarheid en die kerk terug te voeren. Zij werken in feite de priester vooruit. Regelmatig ke ren zij naar het Moederhuis in Bloemendaal terug om verslag uit te brengen. Zij zijn thans werkzaam in de steden Amster dam. Rotterdam, den Haag, Utrecht Leiden en Bïïthoven. Ook in Wenen (Oostenrijk) heb ben zij een klooster 'waar Ween- se meisjes haar roeping volgen. Kapelaan de Lange wekte de meisjes op. om d'it mooie werk in haar gebeden te 'herdenken. K.A.B. BERGEN De heer Jac. Al ders, voorzitter van de Sociaal Economische Raad van het Ver bond, gaf <jen overzicht van de sociale wetten. De Noodlwet- Drees, aldus die spreker, welke een aanvulling geeft op de aller noodzakelijkste levensbehoefte, is niet bevredigend; daarvoor is hij dan ook een noodwet. De Wet op de pensloenverzekering wordt met spanning tegemoet gezien. De Va'kcejrtralen stellen echter voor het uit te keren be drag variabel te doen zijn en de premie te doen aanpassen bij het geldende loon. Men wil het in het Ministeriële Ontwerp ge noemde ikapitaalsdekkSmigsstelsel omzetten in een omslagstelsel. Ook is in wording die Wet op de Wachtgeld- en Werkeüoosheidis- verzekering, waardoor de over- bruggingsregeling zal verdwij nen. De premie zal 2.8% van het loon bedragen, waarvan de werk nemer 1.4% zal bijdragen. Dit zal worden opgevangen door een looncompensatie, welke wordt doorberekend in de prijzen, die daardoor met 1 a 1 (2 zullen stijgen. De heer Aldars wees er met nadruk op, hoewel hij in het geheel niet insinueren wilde, dat de arbeiden moet meewerken om misbruik te voorkomen. Binnen deze periode mag de gemeente niet aflossen of con verteren, terwijl echter de beleg gers reeds het volgend jaar het geleende bedrag kunnpn opvragen en verder ook geen enkel risico lopen van koersdaling, want de gemeente zal ten alle tijd de le ning voor de volle 100 terug betalen. Het is vooral tegen deze een zijdige bepalingen, waarbij de overheidslichamen alle risico dra gen en de beleggers geen enkele, dat de Regering onoverkomelijke bezwaren heeft. Dat deze laatste niet onbegrijpelijk zijn, blijkt ook wel uit een hoofdartikel Zaterdag j.l. in de „Financiële Koerier", wélk blad van deze soort lenin gen schrijft, dat ze voor de be leggers ongetwijfeld een zeer be gerenswaardig bezit zijn, want zonder enige risico krijgen deze een veilige en goede belegging, maar het blad acht het onbegrij pelijk dat de overheidsorganen op dergelijke leningen aangaan. Want van het standpunt van de debitrice acht dit financiële blad ze zo niet verwerpelijk, dan toch in hoge mate bedenkelijk, omdat zii aan de overheidsfinanciering elke vaste basis ontnemen. Een gemeente, zo schrijft dit financi ële blad, die dergelijke leningen aangaat, heeft niet de minste ze kerheid. dat zii ook over de ver kregen gelden kan beschikken, want reeds na één jaar kunnen de beleggers hun geld opzeggen en dan moet de gehele lening wor den terugbetaald en komt de ge meente in grote moeilijkheden en wordt de gemeentelijke arbeid ernstig gestagneerd. Deze leningen ziin, zo zegt het blad, niet anders dan verkapt kort geld en de gemeenten komen er dan geen zier verder mee. Dat de beleggers, die van de benauw de situatie hier profiteren om 'n veilige en goede belegging te forceren, met deze leningen zeer ingenomen ziin, blijkt wel uit 't feit, dat bijna alle aanbiedingen de clausule bevatten, dat men binnen 14 da"en nog een derge lijk aanbod mag doen. welke de debitrice dan moet accepteren. Ook dat is handig bedacht. Gaat de lening er goed in en dat verwachtte men dan krijgen de banken dus nog een gelegenheid, een dergelijke voordelige trans actie te sluiten. Dat dit niet ver keerd bedacht is, blijkt uit de le ning in Tilburg, die Zaterdag j.l. enige malen overtekend bleek en waarbij op de toewijzing een be langrijke reductie moest worden toegepast. Maar nu duidelijk is geworden, hoe gevaarlijk eenzijdig deze voorwaarden voor de debitricen ziin, is het begrijpelijk, dat men in Den Haag hier gauw een stokje voorgestoken heeft. Maar ook dit financiële wo- ningbeleid is weer negatief. De gemeenten wilden door een zure appel heenbijten om toch maar te kunnen bouwen, omdat de woningnood allerverschrikke lijkst is, ook in haar geestelijke morele en maatschappelijke ge volgen. Nu zal er weer niet ge bouwd kunnen worden, omdat de regering, die haar taak in zake woningbouw heeft afge schreven op de gemeenten, eerst door haar rentegamma en nu weer door deze bezwaren, de gemeenten het onmogelijk maakt zelf te gaan bouwen. Wii honen, dat de regering op heel korte termijn, niet alleen negatief, maar ook eens nositief hier zal ontreden, zodat de ge meentebesturen od een toelaat bare wiize aan geld geholnen kunnen worden om weer te kunnen bouwen. Want dit laatste is het eerst en het enig nodige. En we kriieen wel sterk de indruk, dat men in Den Haag daar nog niet voldoende van doordrongen is. Bezwaren, als in de „Finan ciële Koerier" ontvouwd, werden ook in de Gemeenteraad door de heren Venneker en Holsmuller te berde gebracht. Zij wezen op de hieraan verbonden risico's die zij, zoals ook B. en W. trou wens toch wel wilden nemen met het oog op de noodzakelijke woning- en scholenbouw. Met belangstelling wachten wij de beslissing van Ged. Staten af. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. Vannacht en morgenochtend wei nig bewolking en weinig wind. Op de meeste plaatsen lichte vorst en hier en daar mist. Morgen overdag toenemende bewolking en later in het Zuiden kans op enige lichte neerslag. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke rich tingen. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. ALEXANDER Brits minister van Defensie LONDEN, 29 Jan. (Reuter). Veldmaarschalk Burggraaf Alex ander is benoemd tot Brits mi nister van defensie. Het auto-ongeluk te Castricum Naar wij vernemen is de toe stand van het slachtoffer van het auto-ongeval bij de onbewaakte overweg te Bakkum, de heer v. d. W. nog zeer ernstig. Naar omstan digheden kan zijn toestand echter redelijk worden genoemd. SUVA, (Fidji-eilanden), (Reu ter). Het hoofdeiland van de Fidjigroep, Viti Levu. is door een orkaan met een windsnelheid van 240 kilometer per uur geteisterd, uitgestrekte gebieden werden ver woest. In de hoofdstad Suva werd 'n groot blok kantoren en winkels vernield. Een groot gebouw kan telde in zee. De stad ziet er uit alsof zij een bombardement heeft doorstaan. Volgens de eerste be richten is een Chinees om het le ven gekomen. Ook uit het op het zelfde eiland gelegen Lautoka, wordt ernstige schade gemeld. Uit andere gebieden ziin geen berich ten over de orkaan ontvangen. AUSTRALISCHE DAMESATHLETEN VOOR HELSINKI Vier vrouwelijke athleten zijn gekozen voor de Australische ■ploeg, die aan de zomerspelen te Helsinki deel zal nemen, te weten: Marjorie Jackson (N. Z. Wales), met 10.7 yards, Winsome Cripps (Victoria), Verna Jons- ton (W. Australië) en Shirley Strickland (W. Australië). De laatste op de 80 meter horden. LANGEDIJK. 45000 kg ro de kool 715,30; 30.000 kg gele kool 6,508,80; 6000 kg groene kool 7,5027,50; 30.000 kg deen- se witte 69,20; 7000 kg. uien 34.70—35.80; grove 35—36.40; 1000 kg. peen B 25.40; C 18.30; 600 kg. andijvie 1822; 1000 kg. witlof I 3843. WARMENHU1ZEN. 7500 kg. uien 35.60—36.30; grove 35.20— C 17.60; 600 kg. bieten 17.30; modjo's 13.5013.90; 3300 kg. gele kool 6.808.20; 59.600 kg. rode kool 9.1015.40; 15.000 kg. witte kool 6.80-8.80. BEEMSTER 28 Jan. Witlof 26 48; rode kool 817; groene kool 25; spruitkool 2459; boere- kool 1222: andijvie 2860; ra barber 8—23; gare bieten 2833; winterpeen 1217; waspeen 8 30; uien 2435.20, drielingen 18 31; prei 1427 per 100 kg. Appels: Brabantse Bellefleur 14 34; Bramley Seedling 824; Cox Orange Peppin 3492; Goudrei'ttette 2046; Groninger Kroon 832; Jonathan 1456; Present van Engeland 1652; Zoete Ermgaard 1632; Kam perveen 16—32; Winterjan 18 43. ZWAAG 28 Jan. uien 8—23; prei 1828; sav. kool 6,508: rd. kool 7,2013,90: boerenkool 12 14; spruitkooi 1237; witlof 15 41; breekpeen 5.4015,90: andij vie 4065; bloemkool 1022; gr. kool 815; gare biet 29-33: goud- reinet 19—46: Present van Enge land 1542; Cox Orange2389; Zoete Ermgaard 2331; Jonathan 1948; Gieser Wildeman 2329; winterjan 29. NOORD-SCHARWOUDE 21000 kg uien 33.9035.90. grove 35.2035.70. drielingen 3234, nep 14; 4000 kg peen b 21.50 24.30 c 18.10—19.90: 88000 kg rode kool 10.50—15.30: 63000 kg Deense witte 6.7010.40: 300 kg groene 12.60; 10000 kg gele kool 8.30—10. Slachtveemarkt ALKMAAR. 28 Jan. 6 Paar den 700975; 81 Koeien 500 1130; 1ste kwaliteit p. kg 2,80 3; overige soorten 2,50—2,80; 6 Graskalveren; 47 Nuchtere kal veren 40100; 18 Vette schapen 135150; 174 Varkens; spekvar- kens p. kg 2,202,24; vleesvar kens 2,182,20; lichite varkens 22,04; zeugen 1,902. De koeien waren zeer duur. De prima dieren, wier aantal echter niet groot wasi golden f 3,per kg en voor de tweede kwaliteit moest men minstens f 2,80 per kg geven. Deze note ringen waren oorzaak, dat de handel niet vlot kon verlopen, doch daar er rundvlees nodig was en men dan ook wel kopen moest, kan men de gang van za ken wel matig noemen. Voor het geringe aantal nuch tere kalveren bestond veel ani mo. Door de hoge prijzen was de handel echter toch stug. De geringe aanvoer van var kens is het gevolg geweest van het moeilijke vervoer. Dit kleine kwantum, waarvoor men meer moest betalen dan verleden week, werd met aflopende prij zen, toch niet vlot verhandeld. De noteringen zijn gegeven met korting op het levende gewicht. AMSTERDAM. 28 Jan. Vee Aangevoerd 341 runderen. Prij zen: eerste kwaliteit tot f 3, mindere soort van f2.25 tot f2.85 beide per kg geslacht gewicht; 332 varkens f2.52—2.55 per kg gesil. gewicht: vette kalveren f2.252.90 per kg idem; 33 nuchtere kalveren f1.351.50 p. kg levend gewicht. TEXEL 9 koeien 600—850: 11 graskalveren 280350: 5 schapen 7090: 43 biggen 45— 70; 18 kalveren 4065. TILBURG (K.N.P.) Goossens, rector va 70ste verjaardag te pioniers op onderwi delbaar onderwijs 1 op die dag op bijzo waarvan hij thans zijn pioniersarbeid Toen hii dertig jaa: rectoraat over deze mogelijkheid voor van de middelbare vaardde. verkeerde 1 ke middelbare ondei derland in een grote gevolc van het geb voegde leerkrachten. Het is dan ook grootste verdiensten Goossens. dat hii ziin ten heeft gegeven a sing van dit vraagsti de Katholieke Leerg: burg tot grote bloei Met sprongen gi ziin rectoraat, dat rei 30 jaar duurt, het a gen en ook het aa Leergangen behaaldi akten vooruit. Toen sens in 1921 zijn r< vaardde. telde de lei leerlingen- Bij het a het iaaT 1951 telde dat in Europa en zei land ziin weerga 2337 studenten. He1 haalde akten steeg iaar van zün recto tot 121 per iaar. Nii deze cijfers kan bew Katholieke Leergang thol ek Middelbaar C Neder1 lid tot arote, ontwikkeling hebben (Vervolg van i In dit licht bezii mening van de hee dat de kabinetsfoi straks niet meer zal komen aan de vraa wij met de P.B.O.? onderschreven te wc totstandkoming van P.B.O. is er naar ges verdere ontwikkel! P.B.O. buiten de pi te houden, bij deze t< gang van zaken zal c veel langer mogelijk Het verstrijken vs voor de opheffing v: som-organisatie, de die de heer Vixsebo: ste Kamer schetste, ontevredenheid in gen en de wetgevir meer op de verwez de P.B.O. vooruitlo er toe om beslissing die toch weer in vlak zullen liggen, ook vanuit de eigen zichten zullen moete naderd. Maar welke zijn c Een rede als die Vixseboxe zou de ir wekken, dat om de C.H. een zekere bi kunnen worden voc 3 ij ke doorvoering b begrotingsdebatten i Kamer bleef de C.l der echter met Al vasthouden aan vrij zulks in tegenstel P.v.d.A. die op doe bovenaf aandrong, sen heeft onlangs betoogd, dat verkie; voor de practijk ma< ben en wat het pro K.V.K. op dit punt 1 voering van de pub! bedrijfsorganisatie 1 telijke voorziene deze stelling inderd heid kunnen berusti lijke voorziene weg' het een als het ande omstandigheden toe hand tot een keuzi keuze, die beslisser voor het maatschai de naaste toekomst. 30 Januari: H. Martina Men beweert w de katholieke goi leen is voor arm gewone mensen, gend van de vro' tot de late avond nauwelijks het kelijkste om te le ontwringen. Mens beetje meer zijn c kunnen zich nu e dat katholicisme enigen. Dit word als bewijs tegen c van ons geloof Om deze opwerp zenuwen, noemen een indrukwekke rijken, geleerden van deze aarde geloof hebben fc onder deze mense voor de heilige vi de deftige rijke matrone, die in h stond in de Eei maar zich nooi' voor het geloof, aangenomen. Zo ven onwillekeuri sterking van ons IN

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2