Rector Tilburgse Leergangen, pionier van katholiek onderwijs A.R.K.A. bezint zich op probleem der medezeggenschap Dreigt communistische agressie in Indo-China, Burma en Siam? Monetaire unificatie onnodig bovendien GEVAARLIJK en Egypte's nieuwe premier Beraad te Washington sverwachting het vriespunt Orkaan Fidji-eilanden rktberichten Mgr. Prof. Dr. Th. Goossens 70 jaar Groot aandeel in oprichting R.K. Economische Hogeschool Een feestbundel als blijk van hulde Medezeggenschap of socialisatie? Vissersmonument te IJmuiden Rapport van Hoofdgroep I door de vergadering aanvaard Het Westen stelt ingrijpen door V.Nin uitzicht Prof. Baudhuin over de Benelux Sociaal verschil hinderlijk Hamdelilla Verpakkingstekort voor vruchtenpulp Over maatregelen indien bestandsbesprekingen mislukken leeld door het K.N.M.I. -. Geldig van Dinsdag- Woensdagavond. en morgenochtend wei- Iking en weinig wind, ste plaatsen lichte vorst n daar mist. Morgen toenemende bewolking m het Zuiden kans op te neerslag. Zwakke tot nd uit Zuidelijke rich- l'emperatuur om het tot lichte dooi. ALEXANDER 'nister van Defensie N, 29 Jan. (Reuter). chalk Burggraaf Alex- benoemd tot Brits mi- defensie. ongeluk te Castricum ij vernemen is de toe- het slachtoffer van het val bij de onbewaakte e Bakkum, de heer v. d. er ernstig. Naar omstan- kan zijn toestand echter 'orden genoemd. (Fidji-eüanden), (Reu- let hoofdeiland van de Viti Levu- is door een et een windsnelheid van eter per uur geteisterd, te gebieden werden ver- ïoofdstad Suva werd 'n k kantoren en winkels Een groot gebouw kan zee. De stad ziet er uit en bombardement heeft Volgens de eerste be- een Chinees om het le nen. Ook uit het, op bet- land gelegen Lautoka, istige schade gemeld. Uit bieden ziin geen berich- de orkaan ontvangen. USTRALISCHE SATHLETEN VOOR HELSINKI ouwelijke athleten zijn voor de Australische aan de zomerspelen ki deel zal nemen, te larjorie Jackson (N. Z. net 10.7 yards. Winsome Victoria),, Verna Jons- Australië) en Shirley (W. Australië). Da de 80 meter horden. DIJK. 45000 kg ro- 7—15,30; 30.000 kg gele 8,80; 6000 kg groene —27,50; 30.000 kg deen- 9,20; 7000 kg. uien 80; grove 3536.40; peen B 25.40; C 18.30; indijvie 1822; 1000 kg. 8—43. ENHUIZEN. 7500 kg. 0—36.30; grove 35.20— 600 kg. bieten 17.30; 13.50—13.90; 3300 kg. 6.80—8.20; 59.600 kg. 9.10—15.40; 15.000 kg. 6.80—8.80. ?ER 28 Jan. Witlof 26 kool 817; groene spruitkool 2459; boere- 22; andijvie 2860; ra- 23; gare bieten 2833; en 12—17; wasneen 8 2435.20. drielingen 18 1427 per 100 kg. Brabantse Bellefleur 14 amley Seedling 8—24; range Peppdn 3492; et te 2046; Groninger 32; Jonathan 1456; van Engeland 1652; rmgaard 1632; Kam- 16—32; Winter jan 18 28 Jan. uien 3—23; sav. kool 6,50—8; rd. 13,90: boerenkool 12 cool 1237; witlof 15 peen 5,4015,90; andi.i- bloemkool 1022; gr. gare biet 29-33: goud- 46; Present van Enge- :2; Cox Orange2389: gaard 2331: Jonathan ïeser Wildeman 2329; 29. SCHARWOUDE uien 33.90—35.90, grove "0. drielingen 3234, JOO kg peen b 21.50 18.10—19.90: 88000 kg 10.50—15.30: 63000 kg ïtte 6.70—10.40; 300 kg 60; 10000 kg gele kool Slachfveemarkf AAR, 28 Jan. 6 Paar- 975; 81 Koeien 500 kwaliteit p. kg 2,80 soorten 2,50—2,80; 6 en: 47 Nuchtere kal- 100: 18 Vette schapen 174 Varkens; spekvar- kg 2,202,24; vleesvar- 2,20; lichte varkens zeugen 1,902. ïen waren zeer duur. dieren, wier aantal et groot was; golden kg en voor de tweede moest men minstens kg geven. Deze note- iren oorzaak, dat de t vlot kon verlopen, er rundvlees nodig :n dan ook wel kopen men de gang van za- matig noemen, het geringe aantal nuch- veren bestond veel ani- de hoge prijzen was echter toch stug. Lge aanvoer van var- it gevolg geweest van ka vervoer. Dit kleine waarvoor men meer talen dan verleden d met aflopende prij- niet vlot verhandeld, gen ziin gegeven met het levende gewicht. DAM. 28 Jan. Vee 341 runderen, Prij- kwaliteit tot f 3, oort van f2.25 tot f2.85 kg geslacht gewicht; :ns f2.522.55 per kg vicht; vette kalveren per kg idem; 33 kalveren f1.351.50 p. gewicht. 9 koeien 600850; iskalveren 280350: 5 7090; 43 biggen 45 alveren 4065. DINSDAG 29 JANUARI 1952 PAGINA 3 Doch naast zijn zegenrijke ac tiviteit ten bate van de Katholie ke Leergangen, heeft Mgr. Goos sens eveneens een zeer groot aandeel gehad in de oprichting van de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg, nu bijna 25 jaar geleden. De hoge onder scheidingen door de kerkelijke en wereldlijke autoriteiten aan deze geleerde en practische priester verleend, ziin dan ook zeker ten volle verdiend. Op 7 Maart 1929 benoemde Z. H. de Paus Mgr. Goossens tot Geheim Kamerheer en in 1946 tot Huisprelaat. H.M. de Koningin verleende hem de ridderorde van de Nederlandse Leeuw. In verband met de viering van zijn verjaardag zal Vrijdag 8 Fe bruari om 4 uur n.m. een huldi gingsvergadering plaats hebben in hef conservatorium der Kath. Leergangen, bij welke gelegen heid de jubilaris een geschenk TILBURG (K.N.P.) Op 8 Februari a.s. hoopt Mgr. prof. dr. Th. Goossens, rector van de Katholieke Leergangen te Tilburg, ziin 70ste verjaardag te vieren. Mgr. Goossens, een van de grootste pioniers op onderwijsgebied, aan wie vooral het katholiek mid delbaar onderwijs in Nederland zeer veel heeft te danken, zal op die dag op bijzondere wijze worden gehuldigd. De instelling, waarvan hij thans rector is, is een van de beste bewijzen van zijn pioniersarbeid in het belang van het katholieke onderwijs. Toen hij dertig jaar geleden het rectoraat over deze opleidings- mogeiiikheid voor het behalen van de middelbare akteri aan vaardde. verkeerde het Katholie ke middelbare onderwijs in Ne derland in een grote impasse als ge vol f van het gebrek aan be voegde leerkrachten. Het is dan ook een van de grootste verdiensten van Mgr. Goossens. dat hij ziin beste krach ten heeft gegeven aan de oplos sing van dit vraagstuk- Hii heeft de Katholieke Leergangen te Til burg tot grote bloei gebracht. Met sprongen gingen onder ziin rectoraat, dat reeds meer dan 30 jaar duurt, het aantal leerlin gen en ook het aantal aan de Leergangen behaalde middelbare akten vooruit. Toen Mgr. Goos sens in 1921 ziin rectoraat aan vaardde. telde de leergangen 502 leerlingen- Bii het afsluiten van het iaar 1951 telde het instituut, dat in Europa en zeker in Neder- 'and ziin weerga niet vindt 2337 studenten. Het aantal be haalde akten steeg in de dertig jaar van zh'n rectoraat van 22 tot 121 per iaar. Niets beter dan deze cijfers kan bewijzen, dat. de Katholieke Leergangen het Ka - thoTek Middelbaar Onderwijs in Neder'» ld tot grote, verheugende ontwikkeling hebben gebracht. (Vervolg van pag. 1) In dit licht bezien, dient de mening van de heer de Bruyn, dat de kabinetsformateur van straks niet meer zal kunnen ont- komen aan de vraag „wat doen wij met de P.B.O.?" zeer zeker onderschreven te worden. By de totstandkoming van de wet op de P B.O. is er naar gestreefd om de verdere ontwikkeling van de PB.O. buiten de politieke sfeer te houden, bij deze teleurstellende gang van zaken zal dit echter niet veel langer mogelijk zijn. Het verstrijken van de termijn voor de opheffing van de Wolter- som-organisatie, de ontwikkeling die de heer Vixseboxe in de Eer ste Kamer schetste, de groeiende ontevredenheid in arbeiderskrin gen en de wetgeving, die steeds meer op de verwezenlijking van de P.B.O. vooruitloopt, dwingen er toe om beslissingen te nemen, die toch weer in het politieke vlak zullen liggen, en die dan ook vanuit de eigen politieke in zichten zullen moeten worden be naderd. Maar welke zijn die inzichten? Een rede als die van de heer Vixseboxe zou de indruk kunnen wekken, dat om de zijde van de C.H. een zekere bereidhéid zou kunnen worden voor een wette lijke doorvoering bij de jongste begrotingsdebatten in de Tweede Kamer bleef de C.H. woordvoer der echter met A.R. en V.V.D. vasthouden aan vrijwillige groei, zulks in tegenstelling tot de P.v.d.A. die op doorvoering van bovenaf aandrong. Prof. Gerret- sen heeft onlangs in de „Tel." betoogd, dat verkiezingsprograms voor de practijk maar weinig zeg- ben en wat het program van de K.V.K. op dit punt betreft „door voering van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie langs de wet telijke voorziene wegen", zou deze stelling inderdaad op waar heid kunnen berusten. De wette lijke voorziene wegen zijn zowel het een als het andere, terwijl de omstandigheden toch zo onder hand tot een keuze nopen, een keuze, die beslissend kan zijn voor het maatschapij-beleid van de naaste toekomst. zal worden aangeboden door de vrienden, collega's en leerlingen, bestaande uit een feestbundel, 'n boek over Noord-Brabant, het ge west, waarvoor Mgr. Goossens als historicus, immer een bijzon der grote belangstelling koestert. Het boek draagt zeeT toepasselijk tot titel „Land van ziin hart". Verschillende hoogleraren en studenten van de Kath. Leergan gen en de Kath. Economische Ho geschool hebben aan de samen stelling van het boek gewerkt onder algemene supervisie van de heer H.M.J- Blomjous, Presi dent-Curator van de Economische Hogeschool en Dr. A-A. Weynen uit Roosendaal. ONTSPARING IN 1951 WEINIG GROTER DAN IN 1950 Amsterdam Gedurende 1951 is in Nederland f 128,7 millioen ontspaard tegen f 120.3 millioen in 1950, zo blijkt uit een opgave van het C.B.S. Inleg en terug betaling bij alle Nederlandse spaarbanken tezamen waren nl. in 1951 groot f 760,4 min. resp. f 889,1 min, tegen f 840,6 min resp. 860,9 min in 1950. Bij de rijkspostspaarbank was de ontsparing verreweg het grootst, nl. f 96.5 millioen. Alleen de bankspaarbanken zagen het spaartegoed aangroei en, en wel met totaal f 7,4 millioen. In deze dagen van rouw in IJmuiden wordt het door velen uit het Nederlandse visserijbe drijf na de ondergang van de „Alkmaar" als een gemis ge voeld, dat Nederlands vissers haven een monument ontbeert voor haar op zee omgekomen zonen.. Een klein werkcomité is gevormd om een sober monu ment een visserijgedenkteken op te richten, teneinde op een voudige wijze in IJmuiden de gedachte levend te houden aan de omgekomen zeelieden. Mr M. M. Kwint, burgemeester van Velsen, heeft het voorzitter schap op zich genomen, mr J. R. van Eerde, directeur van het IJmuidense Staatsvissershavenbe- drijf is secretaris en verder de uniebonden en vertegenwoordi gers van diverse religieuze groe peringen, rederijen en de vishan del zitting in het comité geno men. Bij de drie grote banken wordt een inzamelingscentrum gevestigd. Het is de bedoeling, zo enigszins mogelijk, niet te komen tot een openbare collecte voor dit doel, maar dat een spontane reactie uit het visserij bedrijf binnen een paar weken de nodige financiën zal opleveren om het monument op te richten waarmee dan bovendien de be volking van Nederland haar sym pathie kan bewijzen. Het ligt in de bedoeling, dat het op te richten monument in de nabijheid van IJmuidens vissers haven komt. De 28ste Januari is als jaar lijkse rouwdag in IJmuiden vast gesteld. De Katholieke rijksambtenaren, georganiseerd in hoofdgroep 1 de ARKA, hebben zich Maandagmiddag te Utrecht in een alge mene ledenvergadering, beziggehouden met het bestuderen van het probleem der medezeggenschap en medeverantwoor delijkheid, over welk onderwerp de hoofdaalmoezenier van de arbeid in het bisdom Roermond, de zeereerw. heer Roncken, een leerzame inleiding hield. Aanleiding tot deze studiemiddag was het uitkomen van een vertrouwelijk rapport over deze materie, door hoofdgroep 1 uitgebracht, een rapport, dat nog nader door het hoofdbestuur van ARKA zal worden bestu deerd. In een resolutie tegen het einde van de vergadering verklaarde men zich accoord met dit rapport, waarin de grond slagen van de medezeggenschap zijn neergelegd, aangevuld met enige punten de inleiding van aalmoezenier Roncken. Aan het hoofdbestuur van AR KA zal het verzoek worden ge daan het rapport eveneens te aan vaarden en de consequenties eruit te trekken. Deze zullen dan hierin moeten bestaan dat de opbouw van ARKA's taak geregeld wordt overeenkomstig de aangeduide conclusies en aldus een oplossing wordt gevonden van interne orga nisatorische problemen. Tenslotte wordt het hoofdbestuur verzocht wegen te zoeken die leiden naar realisering van de in het rapport aangegeven doelen in nauwe sa menwerking met andere organi saties. Er zijn verschillende soorten bezwaren tegen de medezeggen schap geopperd, die ofwel Kwa men van de groep, die zich prin- cipiëel blijft verzetten tegen elke gemeenschapsgedachte ofwel van anderen, die wel een gemeen schapsgedachte aanvaarden, maat die terugschrikken voor de con sequenties, aldus aalmoezenier Roncken. Ondanks de bezwaren blijven er evenwel verschillende argu menten voor medezeggenschap, zoals het verkrijgen daardoor van waarborgen voor een juiste func- tionnering van het gezag. Voor PARIjS, (A.P.-Reuter)Westelijke mogendheden zijn verontrust door berichten over mogelijke aanvallen van de Chinese communisten op Indo-China, Siam, Burma of Malakka. De V.S., Groot-Brittannië en Frankrijk hebben gisteren formeel meegedeeld, dat zij in geval van Chinese of Russische agressie in Zuid-Oost Azië ingrijpen door de V.N. zullen eisen. Zij deden dit in de Politieke commissie waar Maandag een door de Chinese Nationalistische delegatie ingediende reso lutie, werd behandeld waarin de Sovjet-Unie wordt beschul digd van schending van het in 1945 gesloten Chinees-Russische vriendschapsverdrag- en bondgenootschapsverdrag. De Sovjet-Russische delegatie had verklaard dat de Verenigde Staten Chinees-Nationalistische troepen van Formosa naar West- Birma overbrengen, hetgeen zou dienen als voorbereiding voor 'n inval in het Communistische China. Ook had Wysjinsky in de Algemene Vergadering verklaard dat de Verenigde Staten „voor- BRUSSEL, 28 Jan. (A.N.P.) De* Leuvense hoogleraar profes sor Baudhuin wijdt in de „Libre Belgique" van gisteren een be schouwing aan de berichten, die in de afgelopen week met betrekking tot de Benelux de Belgische en Nederlandse pers zijn verschenen. Professor Baudhuin merkt in dit verband op, dat men te Brussel aanvankelijk in de mening verkeerde, dat de uit Den Haag afkomstige berichten, door niet verantwoor delijke zijde waren ingegeven. Men was echter perplex, zo schrijft hij, toen men de zekerheid kreeg, dat de verklaring af komstig was van regeringszijde in Nederland. 30 Januari: H. Martina Men beweert wel eens, dat de katholieke godsdienst al leen is voor arme en dood gewone mensen, die zwoe gend van de vroege morgen tot de late avond aan de dag nauwelijks het allernoodza kelijkste om te leven kunnen ontwringen. Mensen, die een beetje meer zijn dan gewoon, kunnen zich nu eenmaal met dat katholicisme niet ver enigen. Dit wordt wel eens als bewijs tegen de waarheid van ons geloof ingebracht. Om deze opwerping te ont zenuwen, noemen apologeten een indrukwekkende rij van rijken, geleerden en groten van deze aarde op, die het geloof hebben beleden. En onder deze mensen komt ook voor de heilige van vandaag, de deftige rijke Romeinse matrone, die in hoog aanzien stond in de Eeuwige Stad, maar zich nooit schaamde voor het geloof, dat zij had aangenomen. Zo is haar le ven onwillekeurig een ver sterking van ons geloof. IN DESERTO De Leuvense hoogleraar noemt het belangrijkste punt in de Ne derlandse verklaring, dat over de gemeenschappelijke monetaire po litiek. De Belgen hebben hier tegenover steeds een afwijzende houding aangenomen, zo schrijft hij. Wij geloven dat wil de Be nelux geperfectionneerd worden, het niet in het belang van de Unie zelf is tot een monetaire unificatie te komen. Wanneer eenmaal de transfermogelijkheden tussen de drie landen vrij zijn en de valuta tegen een bekende en vrijwel vaste koers omgewis seld kan worden, behoeft men niet verder te gaan. Het feit, dat de Nederlanders guldens en de Belgen in francs rekenen vormt dan geen enkel bezwaar meer. Hiertegenover staat dat een monetaire fusie zeer gevaarlijk zou zijn. Indien een der landen van de Benelux een fout zou be gaan op het gebied van crediet- verlening, investeringen of lonen, dan zou dit onmiddellijk zijn weerslag hebben op de vastheid van de munt van dit land. Bij het bestaan van een monetaire unie zou de verantwoordelijkheid echter verloren gaan. Wat de unificatie van de han delspolitiek betreft, schrijft pro fessor Baudhuin, dat gemeen schappelijke handelsaccoorden geen nut hebben wanneer landen hun evenwicht hebben hervon den. Men moet geen handelsverdra gen voor de arie landen tegelijk opstellen, doch zal een toestand moeten scheppen, waarin dit soort accoorden niet langer noodzake lijk is. Wat de unificatie op sociaal ge bied betreft is de Leuvense hoog leraar van oordeel, dat deze in de practijk de gróótste moeilijk heden met zich zou brengen. De thans in de drie landen geldende regelen zijn zo verschillend, aldus betoogt hij, dat men niet goed inziet hoe men hier tot een een heid zou kunnen geraken. Indien men bijvoorbeeld de Nederlandse regeling met betrekking tot de werkloosheid in België wilde toe passen, dan zou men in België in plaats van de 200.000 geheel en gedeeltelijk werklozen, die het land thans telt, slechts aan 50.000 werklozen steun moeten uitkeren. Wil men daarentegen de Belgi sche regels toepassen in Neder land, dan zou dit land waarschijn lijk 300.000 tot 400.000 werklozen tellen. Dit alles zou, aldus schrij ver, tot wrijvingen leiden. Het thans tussen de Nederland se en Belgische lonen bestaande verschil is hinderlijk, doch vroeg of laat zullen de Nederlandse lo nen zich aan de mogelijkheden van het land aanpassen. Eén re delijk evenwicht zou hier reeds verkregen zijn, aldus prof. Baud huin indien Nederland de gulden in 1949 niet zo ingrijpend had moeten devalueren. Prof. Baud huin komt tenslotte tot de con clusie, dat een verdere unificatie geenszins de reeds door de tol- unie bereikte resultaten zou ver beteren. Ali Maher Pasja is al twee malen eerder premier geweest. Hij stond in 19391940 aan het hoofd van de Egyptische regering doch trad af na te hebben ver klaard, dat Egypte zijn verplich tingen krachtens het Engels Egyptische verdrag geheel zou vervullen. •Hij drong er voortdurend op aan dat Egypte aan de oorlog zou gaan deelnemen om zijn onafhankelijkheid te bewaren. Na de overwinning van het Britse Achtste leger in 1942 zond hij het Engelse Lagerhuis een gelukwens. In hetzelfde jaar liet zijn opvolger, Nahas Pasja, hem arresteren als „een voorbeeld voor leden van de vijfde colonne". Er was toen een Brits plan voor de verdediging van Egypte ont dekt onder de papieren van een Italiaans generaal, in Lybië ge vangen genomen. Maher Pasja is een vurig voor stander van de Arabische een heid. Maher Pasja, een rijke grond bezitter. is 68 jaar oud. Van be roep is hij advocaat. In 1924 werd hij lid van het parlement. Tus sen 1925 en 1927 vervulde hij verschillende ministersfuncties. In 1936 werd hij premier, minister van Binnenlandse en Buitenland se Zaken. In 1946 werd hij leider van de Egyptische Frontbewe ging. Meer dan dertig jaar ge leden was hij een trouw bond genoot van Saad Zaghlool. de nationale held van Egypte en de voorvechter van de onafhanke lijkheid. CAIRO, 28 Jan. (A.P.) Een Westers diplomaat verklaarde na het bekend worden van de benoe ming van Maher Pasja: „Ik heb zin om op het dak te klimmen en hard „hamdolilla" (Gode zij dank) te roepen. Deze diplomaat, die de laatste maanden de toe stand van nabij heeft gadegesla gen, noemde het een zeer hoop gevende wijziging. Maher Pasja staat overigens bekend als Anti-Brits. Gedurende de laatste wereldoorlog werd hij door de Britten naar zijn buiten goed verbannen en moest zich twee jaar afzijdig houden. Uit zijn houding van de laatste zes maanden valt echter op te maken dat hij het belang van een goede verstandhouding met het Westen inziet. Hoewel Maher Pasja de steun van een partij mist wordt hij door vele Egyptische politici als „de sterke man" beschouwt. Wan neer de tijd voor onderhande lingen met Groot Brittanië daar is, kan men zich geen betere on derhandelaar wensen dan Maher Pasja, aldus deze zegslieden. nemens zyn, Chinees-Nationalis tische troepen aan de grens van Siam, Burma, Vietnam en de Zuid-Chinese provincie Joenan te handhaven, met het doel nieu we agressieve daden jegens de Chinese Volksrepubliek voor te bereiden." De Sovjet-Unie, die de regering Tsjiang Kai Sjek niet meer er kent, heeft aangevoerd, dat dit verdrag in 1950 op wettige wijze door de Chinese communistische regering is opgezegd. De Amerikaanse vertegenwoor diger John Sherman Cooper ver klaarde hieromtrent dat „de Rus sische beweringen volkomen vals en ongegrond zijn", waaraan hij toevoegde: Ik ben er zeker van, dat alle hier vertegenwoordigde vrede lievende staten de bezorgdheid van mijn regering zullen delen ten aanzien van de dreiging van verdere communistische agressie in Azië, welke mogelijk schuil ging in de verklaring van 3 Jan. van Wysjinsky. Op dit ogenblik moet ik op instructie van mijn regering dui delijk verklaren, dat dergelijke communistische agressie in Zuid- Oost Azië, volgens de opvatting van mijn regering, een kwestie van rechtstreekse en ernstige be zorgdheid zou zijn, welke hoogst dringend en ernstig beraad door de V. N. zou eisen. BURGEMEESTER VAN SYDNEY VERTROKKEN Voldaan over de ontvangst De Burgemeester van Sydney, de heer E- C. O'Dea, die enige tijd m ons land heeft vertoefd voor een goodwill missie, is gisteroch tend per vliegtuig naar Rome ver trokken, waar hii ontvangen zal worden door Z. H- de Paus. Voor zijn vertrek zei de heer O'Dea er pry's op te stellen ziin dankbaarheid te betuigen over de warme ontvangst, die hii over al in Nederland heeft gehad. Het meest was hii wel getroffen ge weest door de bloemenveiling in Aalsmeer, maar ook de wederop bouw van Rotterdam heeft ziin volle aandacht gehad. „Ik heb nog nooit enige haven ter wereld gezien, waar zo efficient wordt gewerkt als in de Rotterdamse haven", zo sprak de heer O'Dea. Over zijn bezoek aan Soestdijk zeide hij „Op het ogenblik dat men uw Koningin ontmoet, heeft men de indruk haar altijd gekend te hebben". Hii was vooral ge troffen door het feit, dat H. M. de Koningin over talrijke vraagstuk ken zo goed op de hoogte is. Nog maals wenste hii er de nadruk op te leggen hoe welkom Nederland se immigranten in Australië zijn en in dit verband verklaarde hij, dat hii in de komende iaren zeker geen werkloosheid in Australië verwacht. ZWEEDSE VISSERSBOOT VERMIST Een kleine vissersboot met drie man aan boord, die Zondagmor gen vroeg uit Kalmar vertrokken was om in de buurt van Borgholm te gaan vissen, is nog niet terug gekeerd. Aan de schepen »wordt vezocht uit te zien en eventueel bericht te zenden aan radio Karls- krona. De Britse minister Selwyn Lloyd verklaarde onmiddellijk, dat zijn regering zich achter deze „belangrijke verklaring" plaatste, hoewel z;j de Russische beschul digingen 'evenmin gelooft. De Franse afgevaardigde La- coste zei, dat zijn land onmid dellijk en afdoende interventie van de V.N. zou eisen, indien communistisch China Indochina zou binnenvallen. A.P. tekeint hierbij aan, dat hoge Amerikaanse, Britse en Franse militairen onlangs in Washington tegenzetten tegen eventuele communistische agres sie in Zuid-Oost Azië hebben be sproken. De verklaring van gisteren was de eerste specifieke Amerikaanse uitlating over wat de V.S. zou den doen. een juiste rechtvaardige behar tiging van alle belangen en voorts vormt medezeggenschap een on ontbeerlijke grondslag voor de ontplooiing van de menselijke persoonlijkheid. Sprekend over de vorm van medezeggenschap, zeide aalmoe zenier Roncken, dat hier veel mogelijkheden liggen, maar in nieuw te stichten organen (PBO) en die, wel in de arbeidsgemeen schap (ondernemingsraden) wel de twee meest genoemde zijn. Maar daarnaast is er nog een ongereglementeerde medezeg genschap, die wellicht een even- grote belangstelling verdient, omdat zij in zich draagt de er kenning van de menselijke per soonlijkheid. Steeds zal men, zo waarschuw de aalmoezenier Roncken ervoor moeten oppassen, dat men geen technisch orgaan moet opbouwen maar juist een levend orgaan. Medezeggenschap is eerst een plicht en dan pas een rerht. Hij legde er de nadruk op dat de medezeggenschap nooit de be voegdheid van een hogere ge meenschap, zoals de staat ten op zichte van een onderneming is. mag overnemen. UITVOER BEDREIGD 'S GRAVENHAGE. Ernstige bezorgdheid groeit in kringen van fruittelers en fabrikanten-expor teurs van fruitpulp, over de gang van zaken in het komende sei zoen. Aan fruitpulp wordt jaar lijks voor 20 tot 25 millioen gul den uitgevoerd, waarvan voor on geveer 3 millioen gulden naar Canada en de Ver. Staten. Op het ogenblik dreigt een te kort aan verpakkingsmateriaal voor het komende seizoen. Dit materiaal moet in de Ver. Staten worden aangekocht en daarvoor ziin dollars nodig. Tot dusverre is geen toestemming voor het uit geven van die dollars ontvangen, terwiil de tijd nijpt. Post voor de JoHan van Oldenbarnevelt Aan de opvarenden van de „Jo han van Oldenbarnevelt" die met emigranten op weg is naar Australië, kan luchtpostcorres pondentie worden gezonden, die dan in Aden wordt uitgereikt. De stukken dienen hiertoe niet later, dan 1 Februari a.s. ter post te worden bezorgd. WASHINGTON. 28 Jan (A.P.) Amerika en zijn hondgenoten in Korea bestuderen, welke maatre gelen genomen zouden moeten worden, indien de bestandsbe sprekingen zouden mislukken. Uitdrukkelijk werd echter gezegd dat al het mogelijke gedaan zal worden om een bevredigend be stand te hereiken en dat geen onnodige risico's genomen zullen worden om de onderhandelingen te completeren. Er bestaat nog hoop op succes. De berichten evenwel, dat func tionarissen van het State Depart ment militaire kopstukken en ge allieerde vertegenwoordigers de mogelijkheid van een mislukking onder ogen nemen wijst er op, dat de kansen, op een overeen komst lager worden aangeslagen. De volgende mogelijkheden zouden bestudeerd worden: 1. De V.N. zouden de militaire druk in Korea kunnen vergroten om de communisten tot een over eenkomst te bewegen. Dit zou voor beide partijen kostbaar zijn, daar aan beide stellingen tijdens het halve bestand versterkt zijn. 2. De V.N. zouden de oorlog kunnen laten verlopen. Deze toe stand zou evenwel niet door een overeenkomst gesanctioneerd wo-r den en er zou dus ook geen uit wisseling van gevangenen vol gen, iets waai voor de V.N. steeds met kracht gestreden hebben. 3. Rechtstreekse pressie op com munistisch China door methoden, welke zouden uiteenlopen van een zeeblokkade tot rechtstreekse aanvallen op Chinese bases of munitiecentra. Hierdoor zou de uitgeraasde Koreaanse brand weer kunnen oplaaien en zich .verder verbrei den tegenover welk risico de V.N. zeer afkerig staan. EREFONDS VOOR OUD-VERPLEEGSTERS In verscheidene steden van Nederland zijn de laatste weken plaatselijke comité's opgericht voor het erefonds voor oud-ver pleegsters. Dit is o.a. het geval in Apeldoorn, Arnhem, Amers foort, Gorssel enz. Men organi seert plaatselijke acties teneinde het kapitaal bijeen te brengen, dat nodig zal zijn om de groep oud-verpleegsters, die thans nog in nood verkeren, uit haar moei lijkheden te helpen. Uit alle de len des lands komen verzoeken om steun. Inmiddels is het kapitaal aan gegroeid tot een bedrag van f. 30.000 PARTIJ VAN DE GAULLE VERLOOR EEN ZETEL PARIJS Bij een tussentijdse verkiezing in Algiers heeft de partij van gen. de Gaulle een van haar 119 zetels in de Fran se assemblee verloren aan de onafhankelijke afgevaardigde Jacques Chevalier. Als eerste arriveerde te Monte Carlo een Jowett met het Franse team Becquart en Zjegler. Startplaatsen voor de Ralley waren Glasgow Lissabon Stockholm Oslo Munchen en Monte Carlo. De tocht was dit jaar bijzonder zwaar en de gladde met sneeuw en ijs bedekte wegen van Europa be zorgde de deelnemers menige strafpunt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3