Aikmaars financiële toestand kan gunstig genoemd worden r PELS' I Voorzichtig beleid geboden voor komende magere jaren Een houten kerkgebouwtje op woonwagenkamp Protest naar Ged. Staten tegen plannen voor P.W.N. I KALODERMA RA AD-N AP RA AT II Talrijke vraagstukken 1 Fa. Th. Kraakman Zoon Vrucht vati goede samenwerking Rode Kruis toont dankbaarheid AGENDA Raadsvergadering Bergen „Verbrande Pari' nog steeds in gevaar van natuurschennis 1952 voor Bergen een belangrijk jaar R.K. Werknemende Middenstand CITROENJENEVER f5.95 Ongeëvenaard in kwaliteit PAGINA 2 DONDESPAG 31 JANUARI 1952 ALKMAAR Na onze beschouwing over het politieke debat, dat aan de behandeling van de gemeentebegroting voorafging, nog het een en ander over de begroting zelve. De wethouder, die het minst voorwerp van critiek was van de zijde van de Raad, was de wethouder van Financiën en Volkshuisvesting, de heer Van Slingerland. De Raad had niets dan lof voor zijn beleid en de financiële deskundigen, de heren Venneker en Holsmuller, mochten dankbaar constateren, dat de begroting 1952 reëel sluitend is en dat de financiële toestand van de ge meente gunstig genoemd kan worden, rooskleuriger zelfs aldus de heer Holsmuller dan die van menig bedrijf. Alle fracties waren het ermee eens, behalve dan de communist de heer Knuistingh Neven, die te. gen de begroting was, omdat deze gebaseerd is op oorlogsvoor bereiding; critiek, die het college rustig naast zich neer kon leggen, hetgeen het dan ook deed. De heer Holsmuller verbond aan zijn gunstig rapport een waarschu wing voor de magere jaren,- die komen zouden. Nu, daar is het college ook wel van overtuigd. De winsten uit de bedrijven wij zeiden daar in ons eerste ar tikel over het begrotingsdebat al iets van zullen minder worden in de toekomst en er mag ook niet op gerekend worden, dat de overschotten die de laatste vier jaar circa een millioen be liepen steeds even groot zul len blijven. De heer Holsmuller had er bezwaar tegen, dat deze overschotten werden aangewend voor extra afschrijving van kapi- taalswerkén hetgeen toch een niet-onverstandige politiek is; hij wilde hoewel hij zich over het algemeen als een aartsbezuiniger doet kennen deze gelden voor stadsverfraaiing besteden. Nu wij voelen wel iets voor stads verfraaiing, vooral als dit ge paard gaat met het verlenen van opdrachten aan kunstenaars doch een primair belang lijkt ons dit niet. Al hadden dan de andere wet houders meer critiek te incasse ren. over het algemeen had het college toch waardering voor en instemming met zijn beleid in ontvangst te nemen. Noodwoningen Verschillende belangrijke kwes ties, die bij dit debat ter sprake kwamen, komen later nog eens aan bod. Zo b.v. de suggestie van de heer v. d. Borden, om een Complex van 100 noodwoningen te bouwen. Hij had als eenmans fractie een zware dobber, om bij de Raad steun te vinden voor zijn denkbeeld; die steun kwam hoofdzakelijk van de VVD; de beide grote fracties, die altijd nogal sceptisch staan tegenover voorstellen van de zijde van de minderheid de heer Berkhou wer drong niet ten onrechte op meer souplesse in deze aan moesten er zich eerst eens over beraden. Zij deden dit tussen de middag- en avondvergadering en de heer v. d. Borden mocht niet mopperen over het resultaat. Zij gingen ermee accoord, dat B. en W. de consekwenties (het druk- foutenduiveltje had hier in ons verslag conselimenties van ge maakt) van zijn voorstel eens onder de loupe zouden nemen en daarvan rapport aan de Raad zouden uitbrengen. Het was on geveer hetzelfde, wat de heer v. d. Borden met zijn motie zo niet gezegd dan toch bedoeld had, zodat hij zijn motie introk Wij wachten met belangstelling het advies van het college af; één ding is voor de heer v. d. Borden jammer, dat de voorzit ter, onder wien de woningbouw ressorteert, geen grote bewonde raar van dit noodwoningplan is; hij bleek er een principiële tegen stander van, omdat hij het een verschuiven van de moeilijkhe den vindt. De heer v. d. Borden echter juicht elke maatregel toe, die een onmiddellijke oplossing van de woningnood betekent. En deze twee standpunten zullen te gen elkaar afgewogen moeten (Advertentie! Douro Port f 4.95 f5.25 I Porto Perreira Porto Robertson f5.65 f7.05 Porto Nicolau 1935 f7.25 per fles IWijnkoperij sinds 1804 Platte Stenenbrug 114 Verdronkenoord ^^Telefoon 2604 Alkrnam^^ GRIFFIER ARRONDISSEMENTS RECHTBANK ALKMAAR. Ter voorziening in de vacature van griffier van de Arrondissements-Rèchtbank te Alkmaar is door de Arrondisse- ments-Rechtbank te Alkmaar een lijst van aanbeveling opgemaakt, waarop in alphabetische volgorde zijn geplaatst: 1. Mr. P. J. M. de Bruin, waar nemend-griffier bij het gerechts hof te Arnhem; 2. Mr. J. W. Muller, substituut griffier bij de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage en 3. Mr. A. H. van Ravesteyn, substituut-griffier bij de arron- dissements-rechtbank te Alkmaar. worden, waarbij ook de finan ciële consekwenties een woordje mee zullen spreken. Muziektuin meer attractief Ook het vraagstuk van de winsten uit de bedrijven en de tarieven zal een onderwerp van onderzoek door de betrokken commissie uitmaken; hierover kan binnen enkele maanden, als de nieuwe tarieven aan de orde komen, wellicht een rapport te gemoet gezien worden. Zo zal ook het muziektuinvraagstuk einde lijk eens onder de loupe geno men worden. De heer Holsmuller bepleitte- nog eens het met- nieuwe denkbeeld, om de muziek, tuin een terras te geven naar de Kennemerstraatweg, zodat de tuin voor de vreemdelingen, die de stad bezoeken, meer attractief wordt. Geen subsidie van de ge meente voor een muziek-restau- rant, aldus de wethouder Bakker, die droomt van een cultureel centrum voor de jeugd hier in de muziektuin. Maar ook dat zal de nodige financiële offers van de gemeente vragen, zonder dat daar revenuen tegenover staan; van het denkbeeld van de heer [Holsmuller echter kan wel ver wacht worden, dat het de gè- meente nog inkomsten zal gaan opleveren. Over de beheersvorm van de Overdekte thans een N.V. was dë Raad niet' enthousiast; voorlo pig zou dat vijf jaar duren, doch een motie van de heer Koot, door vele raadsleden gesteund, was oorzaak, dat B. en W. zich eerder over een andere bedrijfsvorm zullen beraden. Vragen uurtje Voor een vragenuurtje scheen vooral aan de zijde van de P.vdA behoefte te bestaan; de overige fracties lieten zulks niet blijken en de heer Berkhouwer voelde er helemaal niets voor; beneden de standing van een gemeenteraad van een stad als Alkmaar vond hij; de burgemeester wilde het wel eens proberen; wij wachten dus af. Als het vragenuurtje er komt. zal de praktijk moeten uit wijzen, of het in een behoefte voorziet en niet ontaardt, zoals mr. Berkhouwer vreesde, in een gezellige societeitskout. Boven dien in de Kamer werd het ook .ingevoerd en wat niet beneden de standing is van de Staten Ge neraal, is voor de Raad van Alk maar toch óók nog wel te aan vaarden. Eeuwfeest In het jubeljaar 1954 zal er een stadsfeest georganiseerd worden, waar heel de stedelijke gemeen schap aan zal kunnen deelnemen; bij de samenstelling van het co mité zal hieraan reeds aandacht geschonken worden. Voorts zal er een gedenkboek komen; niet alleen over Alkmaar, maar ook over het gewest, waar Alkmaar de metropool van is. „'n Goei gedacht", maar dan lijkt het ons niet gewenst, dat één man wellicht de een of andere hooggeleerde professor dit boek in zijn eentje zal samenstel len. Het komt ons voor, dat een gedenkboek, waaraan een aantal prominente figuren uit stad en gewest hun medewerking verle nen, van groter waarde zal blij ken te zijn voor de toekomst. ALKMAAR. Woensdagmid dag heeft het Comité R.K. Woon wagenliefdewerk de verschillen de kerkeliike en bureerliike in stanties. die medegewerkt heb ben bii de Stichting van het riante kapelletje voor de woon wagenbewoners. .uitgenodigd 'rtrti het resultaat van deze vlotte samenwerking in ogenschouw te nemen. Burgemeester dr. H J Wvtema vertegenwoordigde het gemeentebestuur: voorts zagen wii de Z.Eerw. Heer Pastoor W. J. H Bolder van Oudorn en twee leden van ziin Kerkbestuur, vertegenwoordigers van Maat- schanneliilc Hulnbetoon. afge vaardigden van de narochieë'e St. Vincentiusconferenties. de heer De Zeeuw, lid van de KVP raadsfractie, en andere belang stellenden. De heer L. Rietveld betoogde, dat het werk, dat door het co mité verricht wordt, alleszins de moeite loont. Op de eerste plaats moest een kapelletje worden ge sticht, omdat dit geestelijke mid delpunt het allerbelangrijkste is in het leven van de gezinnen, die aan de zorgen van het comité zijn toevertrouwd. Hij dankte hét gemeentebestuur voor de medewerking, hij dankte kape laan B. Voets, de Aalmoezenier van het Woonwagenliefdewerk, die van des Ochtends vroeg tot des avonds laat zich, voor het geen hij zich ten doel stelt, be ijvert. Naast hetgeen er gedaan ALKMAAR Wie herinnert zich niet de zo geweldig geslaag de Rode-Kruis-Carnpagne-1951, welke in een week tijd in Alk maar en omgeving een geldelijk resultaat van f15000,oplever de? Dezer dagen kwaimen de voor naamste medewerkers aan deze campagne op uitnodiging van het bestuur van de afd. Alk maar van het Rode Kruis in Victory bijeen; daar sprak dr. F. J. Fredërikse, wnd. voorzitter een woord van daink. Dr. Frederikse hield aan de hand van het over de campagne door Mr, v. Schouwenburg uit gebracht rapport een korte na beschouwing en bracht alle me dewerkers dait waren er 'n 300 mede namens het Hoofd bestuur nogmaals dank; met name noemde 'hii burgemeester Wytema, de heer v. Schouwen burg de heer Eckman. de firma Kossen (die haar pand voor hoofdkwartier afstond) en de diverse sportverenigingen. Ook de pers betrok hij in zijn dank woord, om vervolgens aan de voornaamste medewerkers een oorkonde en een Rode Kruis- lepeltje als blijk van waarde ring uit te reiken. Deze onver wachte attentie werd door do betrokkenen op bagle prijs ge steld. Nadat dr. Frederiksp erop gewezen had, d'at, nu straks de burgerlijke verdediging ook het Rode Kruis eer» taak za] geven, versterking der injspmsten ur genter dan ooit is, werden er reeds plannen gesmeed voor de Campagne-1952, die in de weken vóór en na Pinksteren zal wor den georganiseerd, dus van 26 Mei tot 8 Juni. De secretaris, de 'heer Nij'huis deelde mede, dat de boottocht voor ouden van dagen en inva liden op 4 Juni zal worden ge houden is, blijft er nog veel te doen over, aldus de heer Rietveld en op bescheiden wijze bood hij de burgemeester een klein, doch ur gent verlanglijstje aan. Het ligt in de bedoeling een kamp-klas te stichten voor de kinderen, die- practisch de school mét kun nen bezoeken. (Aanvankelijk heeft de gemeente en ook Ged- Staten de medewerkinggewei gerd, doch de stichting is in hoger beroep gegaan bij de Kroon en in het gelijk gesteld.) De opvoeding van de kinderen komt op de eerste plaats en dit is voor de Stichting een voor werp van grote zorg. Het terrein van het kamp, al dus de heer Rietveld, is geen al te gunstige woonplaats. Hij hoopte in dit opzicht op veel steun van de Overheid, om het kamp meer bewoonbaar te ma ken. Kapelaan Voets gaf het karak ter van het werk der Stichting, Missiewerk, in enkele woorden weer. Ook hij bracht dank aan het gemeentebestuur en aan de Burgemeester, die persoonlijk 't werk heeft mogelijk gemaakt. Ook hij vroeg de steun van de overheid (bijv. voor het aanleg gen van 'n electrische leiding voor de kapel, waar men nu nog met kaarsen werkt) en sprak hartelijke woorden van dank tot de vertegenwoordigers van Maatschappelijk Hulpbetoon, de Bijzondere Raad der St- Vin- centiusvereniging, die bijzonder veel goeds tot stand heeft ge bracht. De Burgemeester zeide- met belangstelling de wensen te hebben aanhoord. Het verheugde hem, dat de kapel in zo korte tijd tot stand was gekomen en hij hoopte, dat van dit geestelijke middelpunt veel zegening zou uitgaan naar de kampbewoners en de stichting. De heer v. Wijk verzekerde het bestuur van de Stichting van de goede wil tot samenwerking bij Maatschappelijk Hulpbetoon en de Pastoor van Oudorp, die de banken en het altaartje ca deau had gedaan, hoopte dat het kapelletje rijke vruchten zal dragen. Hij zeide, met graagte gegeven te hebben, wat hij mis sen kon. De heer Rietveld memoreerde nog even het goede werk, dat door het Dames-werkcomité was verricht en dankte de sprekers persoonlijk voor hun aanwezig heid en hun welwillende woor- Op het Woonwagenliefdewerk komen wij nog nader terüg. ,,Kroon"-feest voor 500 kinderen in 't Golden Vlies ALKMAAR Zeven Alk- maiarse Kr oom - winkeli er s hebben Woensdagmiddag in samenwer- king met de N.V. A. Klaver en Zonen te Opmeer in het Gulden Vlies een feestmiddag aangebo den aan de kinderen van hun clientèle; zij werden verrast met het optreden van de bekende Alkmaarse goochelaar Professor Cakie, Jaap Tol gaf eer» aardig nummertje „Jan Klaassen" weg poppenkast blijft voor kinde ren altijd bijzonder aantrekke lijk en Ger Visser zorgde voor lawines van muziek, waarbij de kinderen hartelijk meezongen. Zji werden de ganse middag, die ongeveeir drie uur diuurde, tel ken® getraeteerd op versnape ringen; zij hadden allen on geveer 500 kinderen een feestmuts gekregen en bij het naar hiuis gaan, kregen zij een Kroon Ballon, die, voor zolang als het duurt, voor hen de her innering aan -een aangename feestmiddag- zal blijven. GULDEN VLIES: Feestavond RKAFC (senioren), 8 uur. BIOSCOPEN Victoria-theater: De maniak, 18 jaar. Harmonie: Lullaby of Broad way, alle leeft. Rex-theater: De zwarte mon nik, 18 jaar. Cinema Americain: ?t Lied van de jeugd, alle leeft. Voorstellingen: Hedenavond 8 uur. APOTHEEK: Voor spoedge vallen is van 6 uur af ge opend apotheek Kruisinga, Koorstraat 59. ATHLETIEKNIEUWS „OLYMPUS" ALKMAAR. Men verzoekt ons opname van het volgende: Alle dames én heren, worden dringend verzocht, Vrijdag 1 Febr. a.s. op de training te ver schijnen. Van deze datum af wordt er getraind, onder 'n nieuwe trainer, zodat aller opkomst, bij de eerste kennismaking, 'n sportieve ver plichting is. Tot Vrijdag!!! I.v.m. de viering van het le Lustrum, heeft het bestuur een ■verloting georganiseerd, om op deze wijze te trachten, het beno digde training-materiaal bijeen te krijgen. Nog enkele weken en dan heeft de trekking plaats. Dan kan de winnaar of winnares, een rijwiel in ontvangst nemen. Niet alleen dat deze hoodprijs reeds aanlokkelijk is, ook de an dere prijzen zijn stuk voor stuk, degelijke en bruikbare voorwer pen. Deze jonge R.K. Sportvereni ging vraagt de steun van katho liek Alkmaar. Deze mag zij haar niet onthouden. De resultaten, die de athleten het afgelopen sei zoen hebben bereikt, waren zeer goed. Enals deze verloting slaagt, dan kunnen de athleten hun prestaties in 't jubileumjaar, nog hoger opvoeren. Loten zijn verkrijgbaar op het bekende adres. DAMCLUB D.D.D. ALKMAAR Na twee weken geleden in d-e onderlinge compe titie de leiding te hebben ver overd, handhaafde M. Oud zijn positie döór thans in een zeer sterk gespeelde partji te winnen van Mekken. Deize koos in het middenspel- een zwakke voort zetting ei» speelde "vanaf dat ogenblik een vrijwel verloren partij, omdat Oud hem geen kans gaf ziclh te herstellen.. De strijd is- eéhteir nog lang niet beslist. Rieibeek klopte Lan- gras Jr. in efen merkwaardige partij, waarin Langras eerst een damdreiigiiing slechts kon ophef fen met een schijf verlies en la ter weer een schijf moest offe ren. Echter, ook de Jong stijgt op de ranglijst. Tegenover de re gelmatige stelling van Booy koos hij zijn bekende onreigei- martige 'stam 'die zijn tegenstan der tenslotte voor- zulke grote- moeilijkheden stelde, dat deze na enkele offers capituleerde. Hemels, die in de lagere regio nen was beland, gaf Lengers geen kans. Schuit verrastlte Stam met die coup de la bontbe. maar kondaarna slechts mot veel moeite de winet forceren. Verver en Smolenaars speelden remise. In een voor Smolenaars iets gunstiger stelling nam deze een doorbraak maar dam, maar gaf daardoor ook een doorbraak aan Verver. De jeugdige Ranzijn hersteld-a zic'h, na eera zwak begin door nu met een damizet té winnen van N. Visser. Deze won eerder op de avond van Bruggeman. A.s. Dinsdag wordt de compe titie voortgezet. MR. A. M. LEESBERG 65 |AAR OOBBELMANN'.^. lekker men I BERGEN Het belangrijkste punt van de agenda, het voorstel van B. en W. om een formeel protest in te dienen bij Ged. Staten tegen het voornemen, om ten behoeve van het P.W.N. drie nieuwe secondaire pompstations op te richten in het duin gebied ten Westen van de Herenweg, vergde de minste bespre king. De gehele raad stemde er ogenblikkelijk mee in. De aan leg, zo zeide de voorzitter, was bedoeld als eventuele reserve, voor het geval de Lekwatervoorziening zou uitvallen. Op het ogenblik wordt het onderhavige geval nauwkeurig bestudeerd door de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, het Staatsbosbeheer en de Commissie, welke zich bezig houdt met het onttrekken van water aan de bodem, welke laatste commis sie de aanleg waarschijnlijk niet eens zal goedkeuren. Vandaag viert Mr. A. J. M. Leesberg, weth. van de Lieht- bedrijven en het slachthuis zijn 65 ste verjaardag. Nog onlangs, ter gelegenheid van zi.in jubileum als voorzitter van het, R.K. Armbestuur, hebben wij uitvoerig gewezen op de vele verdiensten, die Mr. Leesberg zich voor het openbare leven in onze stad en voor de katholieke zaak in het bijzonder heeft ver worven; wij mogen daarom vol staan met hem geluk te wensen met het bereiken van deze miil- paal in ziin levensloopbaan en hem een Ad ir.ultQS annos toe te wensen. Training R.K.A.F.C. ALKMAAR. Hedenavond is er geen training voor junioren en senioren. De training voor de ad- spiranten gaat echter gewoon door. Geslaagd ALKMAAR. Aan de gemeen te universiteit van Amsterdam is geslaagd voor 'het artsenexamen le gedeelte onze stadgenoot de heer J. A. Schouten. Congres Round Table ALKMAAR. Eind Mei wordt alhier een congres gehouden van de Round Table. Verwacht wordt dat circa 300 personen aan dit tweedaagse congres zullen deel nemen. Raadsvergadering ALKMAAR. Het ligt in de bedoeling van de burgemeester een raadsvergadering te beleggen op Donderdag 14 Februari a.s. te 14 uur. Het protest is tweeledig: aller eerst zal worden geprotesteerd, omdat het niet wenselijk moet worden geacht, water aan het duingebied ter plaatse (in het bijzonder „De Verbrande Pan") te onttrekken, omdat daardoor de constitutie van de naastgele gen cultuurgronden in gevaar wordt gebracht, anderzijds zijn B en W en ook de Raad van oor deel, dat de wateronttrekking aan de bodem nadelige gevolgen zal hebben voor de plantengroei. Tenslotte 'kunnen de werkzaam heden bii de aanleg niet geschie den zonder directe vernielingen aan het natuurschoon, waarover in een der vorige raadsvergade ringen met zoveel verontwaardi ging is gesproken. Ged- Staten hebben nu een aanvrage inge diend bii H.M. de Koningin, om vergunning ingevolge de hinder wet. De voorzitter zeide tenslotte noga dat ook van de zijde van 't polderbestuur protest niet zal uitblijven. - Nieuwjaarsrede Aan het begin van deze eerste officiële raadsvergadering van 't één maand oude, nieuwe jaar, heeft de voorzitter een lange nieuwjaarsrede uitgesproken, waarin hij de belangrijkste ge meentelijke zaken van het afge lopen jaar de revue liet passeren. Hii dankte de Raad, de Wet houders, de Gemeente-secretaris en het ambtenarencorps voor hun, het geliefde Bergen, toege wijde arbeid. Hij herinnerde voorts aan de begrafenis van de oudiburgemeester Jac. van Ree- nen op 25 Aug. j-1., die de bevol king van het dorp immer als de „Patriarch van Bergen" in her innering zal blijven. Met onmis kenbare blijdschap constateerde de voorzitter, dat de dreiging van een nieuw aan te leggen vlieg veld, Bergen ontnomen is. T.a.v. de tram zei hij, dat de R.T.M- zich bereid heeft verklaard, de exploitatie op zich te nemen, zo dra daartoe door enige instanties een vêrzoek wordt gedaan. Om trent het bouwen op de Zeereep zjin noe besprekingen gaande. $et bestuur van de „Ruïne-kerk" heeft bii het Rijk om subsidie ge vraagd voor de noodzakelijke restauratie;, de kerk moet als 'n oudheidkundig monument voor het dorp bewaard blijven en als kerkgebouw blijven dienen. In voorbereiding is het aanschaffen van een rijdende installatie voor de schooltandartsendienst. In het afgelopen jaar zijn 90 woningen gebouwd en is da vaste kern van Bergenaren toegenomen met 377 "personen, terwijl het totale in- STEEKT HAAR KOP OP ALKMAAR. De laatste jaren heeft men weinig kunnen be speuren van het bestaan van de R.K. Werknemende Middenstand St. Stephanus, afdeling Alkmaar en Omstreken. Men heeft zelfs de vraag gesteld, of zij inderdaad nog wel bestaat. Hierop kan ter geruststelling een bevestigend antwoord op gegeven worden. Het voorlopig bestuur, samenge steld op de Algemene Ledenver gadering van 23 November van het vorige jaar heeft alle hens aan dak gezet, om het nieuwe verenigingsjaar met frissen moed aan te pakken. Men gaat begin nen met feest te vieren, op 15 Februari a.s. des avonds om acht uur te beginnen in het Wapen van Heemskerk. Een bekend radio-ensemble zal optreden en er zal gelegenheid zijn tot dansen. Het is een uitgemaakte zaak, dzt iedere W.M.'er op die avond te genwoordig zal zijn. Men mag ook introducees mee nemen, die als leden van deze Standsorganisatie in aanmerking komen. De aanwezigen worden allerlei verrassingen geboden, waarvan nu nog niets gezegd zal worden. Van de zijde van het Diocesaan Bestuur is alle mede werking toegezegd en de Dioce saan Secr. de heer Zwerver zal de avond bijwonen. Men ziet, dat de W.M. nog be staat. Toont door Uw belang stelling en medeleven, het werk van het voorlopig bestuur te waarderen. Het bestuur van zijn kant stelt alles in het werk, het de leden naar de zin te maken....! wonertal met 218 is teruggelopen. De financiële toestand van de ge meente is kerngezond. Tenslotte beloofde de voorzitter, dat 't jaar 1952 een belangrijk jaar voor Bergen gaat worden: de belang rijke plannen staan reeds op sta pel. Als oudste raadslid bracht de heer Taets van Amerongen de dank van de Raad aan het dage lijks bestuur der gemeente over voor de steeds prettige samen werking. .welke de bloei van Ber gen bevordert. De Raad besloot vervolgens tot aansluiting tot de N.V. Bouw- kas Noord Nederlandse Gemeen ten. Bergen zal in het kapitaal der N.V. deelnemen voor 14 aan delen, elk groot f 250. waarop 20% moet worden gestort; als entree-geld moet een bedrag van veertienmaal f 10 (per aandeel) betaald worden. Bij de behande ling van dit voorstel kwam een ingekomen stuk van de Algemene Woningbouwvereniging ter spra ke, dat in de volgende raadsver gadering nogmaals ter tafel zal komen. De voorzitter deelde mede, dat ten aanzien van be paalde woningen de afrekening met het Rijk nog niet klaar was en de woningen, waarover het stuk handelde; nog niet konden wórden overgedragen. Het col lege verzekerde, dat men met de woningbouwvereniging gaarne wil samenwerken en dat men bereid is van gedachte te wisse len omtrent toekomstige bouw- volumina. Het college valt niets te verwijten; dit ten aanzien van de critiek welke in het schrijven op B. en W. geuit werd. Mistblusser Met de N.V. Levensverzekering Maatschappij „De Nederlanden van 1845 wordt, aldus besloot de raad, een lening aangegaan tot een bedrag van f 10.000, rente 4% per jaar, koers 100%, af te lossen in 30 gelijke jaarlijkse termijnen. Met de opbrengst van deze le ning kan de mistblusser worden aangeschaft, waarvoor reeds een bedrag van f 11.500 was goedge keurd. In werkelijkheid moet vqpr deze, aanschaffing 13.000 betaald worden. De mistblusser die Bergen krijgen zal en waarop zij terecht trots mag zijn, is de eerste en enige in Noord-Holland welke door de Inspectie is goed gekeurd, daar het apparaat niet zonder gevaar kan worden ge hanteerd; met werkt met een druk van niet minder dan 65 atmHet gevolg van deze aanschaffing is, dat rieten dak bedekkingen weer kunnen wor den toegestaan, doch hierover zal de Raad zich nog moeten uit spreken. De kleuterscholen kregen over WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond (opge maakt te 10 uur): ENKELE OPKLARINGEN Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige Wes telijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. (Advertentie) geurig-zacht per liter, vanaf 1951 een extra subsidie toege kend ten bedrage van f 5 per leerling, (totaal f 2100) als over gangsmaatregel tot de nieuwe subsidieregeling, welke in voor bereiding is. Aan de plaatselijke gymnastiekverenigingen werd kosteloos de beschikking gegeven over de gemeentelijke gymnas tieklokalen t.b.v. de jeugdleden beneden de 16 jaar. De gemeente zal hierdoor jaarlijks ca. f 300 aan inkomsten derven. Een be drag van f 5000 werd uitgetrok ken voor het doorlichten van de bevolking. De bevolking zal zo veel mogelijk de kosten zelf daarvan moeten dragen. Inzake de verhuur van de ge meentelijke sportterreinen aan B.S.V. werd een andere regeling aangenomen, waarbij B.S.V. per jaar f 300 zal betalen. De heer Ellis (KVP) vond het een ver kapte subsidie en was daarover zeer ontstemd. De voorzitter en de heer Hemelrijk (PvdA) verze kerden hem, dat hier van bevoor deling geen sprake was. Nu kreeg B.S.V. gelegenheid financieel fond te komen en dat zou onder dezelfde omstandigheden ook voor andere voetbalverenigingen gedaan zijn. Berdos is van ge meentewege trouwens uitstekend geholpen, aldus de voorzitter. Een tegemoetkoming werd voorts verleend in de kosten van ge neeskundige verzorging van het gemeentepersoneel over 1951 en 1952. De raad besloot het oude arrestantenlocaal aan de Hoop- weg te slopen, daar het geen en kel nut oplevert en in vervallen toestand verkeert. In de rondvraag-vroeg de heer Broersma, (CPN, hoe het komt, dat pas gebouwde woningen aan de Bergerweg enkele maanden na het gereedkomen nog leeg stonden. Nu was het weer een woning aan de Noordlaan, die na twee maanden nog steeds niet is betrokken. De voorzitter ant woordde hem, dat tot voor enke le dagen in het laatste geval niet bekend was, dat de bewoonbaar verklaring reeds op 5 December j.l. was gegeven. Is het huis voor Maandag a.s. niet betrokken, dan zal het aan de bevoegdheid van de gegadigde worden onttrokken. De heer Ellis wist ook nog een paar gevallen, n.l. een dubbel pand aan de Bergerweg en de Oude Bergerweg. Óp een desbe- Maassen antwoordde de voorzit- treffende vraag van de heer ter nog, dat met de Bouw- en Exploitatiemij onderhandelingen gaande zijn, om alle parkeer ruimten te Bergen aan Zee door de gemeente te doen overnemen, als het kan, nog voor de zomer. Burgerlijke Stand Geboren: Elsien dy W.H- Kraaij en E. Eijer. Gehuwd: Arend Helderman en Johanna M. Lienen. Overleden: Jacob Maats. 57 jr. geh. met E. Hart; Willempie Rui ter, 89 jaar, wedn. van W. Groo- tes. Gelee: tubes -.85,1.25 en 1.85 Dagcrèmetube 1.65 en pot 3.50 Actiefcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Scheercrème: grote tube 1.95 Villa ,,'t Roefje" BERGEN AAN ZEE. Notaris C. Knook heeft gisteren bij afslag verkocht de villa ,,'t Roefje" met erf te Bergen aan Zee aan de Paulinestraat 13, groot 8 A. 31 cA. Het was op 23 Januari in bod ge steld op f 13.500.De verkoping bij afslag f 24.500. Geslaagd BERGEN. De heer W. Velt- man Jr. slaagde te Delft voor het candidaatsexamen civiel inge nieur. Mond- en klauwzeer OUDORP. Onder het vee van de heer M. de Groot, Frieseweg 126, is mond- en klauwzeer uit gebroken. De burgemeester heeft in samenwerking met de inspec teur van de Veeartsenij kundige dienst de nodige maatregelen voorgeschreven om het gevaar voor besmetting zoveel mogelijk te beperken. De Raad van Plezier CASTRICUM. De Raad van Plezier zal op vastenavond een groot vastenavondbal organiseren met het groot amusementsorkest van Wim Cornelissen en een spe ciale dansband o.l.v. Jan Cor nelissen. De Raad van Plezier, een club van katholieke jongelui, kan reeds bij voorbaat op een ge zellige club-vastenavond rekenen. Geslaagd BEEMSTER. Onze plaatsge noot, de heer A. van Hoek heeft met goed gevolg het examen 2e machinist K. H. V. afgelegd. Hoe wel de normale studietijd zes maanden is, wist hij het examen na drie maanden af te leggen. Jaarvergadering L. T. J. BEEMSTER. Onder voorzit terschap van C. Schilder verga derde de L. T. J. Secretaris en penningmeester brachten opti mistische jaarverslagen uit. Voor de districtsdag op 6 Februari is de animo groot. Er gaan 50 leden mee, en er zijn nog enige kaarten. Na de bestuursverkiezingen, waarbij N. Poel Jaczn. aftrad, is het bestuur als volgt: C. Schilder voorz. N. v. Diepen, secr., P. Poel Gzn. penningm., J. Pronk en J. Koning Pzn. Het plan is, op 9 Juli een excursie te maken naar Zeeland, Utrecht, de Veluwe of Brabant, en daarbij enkele fa brieken, fokbedrijven en proef velden te bezoeken. Gesproken werd voorts over proefvelden in de eigen L.T.J., de kostprijsbere kening van verschillende produc ten en de kalveren-opfok-wed- strijd, waarvoor veel animo be staat. Hieraan zijn een tentoon stelling en prijzen verbonden. Meester Schaper lichtte nog ver schillende punten toe. Op 9 Febr. zal het bestuur aanwezig zijn bij het afscheid in Haarlem van Nol v. d. Bosch die gaat emigreren

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2