r BENELUX op de goede weg dank zij „harde" GULDEN Tweehonderdduizend personen alleen al in de „Noodwacht" 1 U kunt ook tevreden zijn... BANDJIR OVER JAVA Vóór de verkiezingen echter géén ondertekening verdrag RADIO Geen vordering van voorraden maar wel reservering DRAISMA'S LEVERTRAAN Qjmaakl I 'jj 1 's Zaterdagsavonds zit heel Zweden aan het radio-toestel JENEVER 95 Naar wij vernemen BABY is tevreden gesteld, Dames! Vooral nu Burgerlijke verdediging krijgt vorm CINDERELLA is ZONDER APPRÊT (sonder „pap") De bioscoopbond knarsetandt Scheepsberichten door Leo Broeksmit DONDERDAG 31 JANUARI 1952 BELMANN-.— r man t VACHTING >r het K.N.M.I. van Donderdag- agavond (opge- 'KLARINGEN Iking met enkele t krachtige Wes- ïperatuur om het hte dooi. ïentie) ir liter, vanaf subsidie toege- van f 5 per 2100) als over tot de nieuwe welke in voor- n de plaatselijke gingen werd hikking gegeven elijke gymnas- de jeugdleden ar. De gemeente rlijks ca. f 300 5rven. Een be- werd uitgetrok- irlichten van de ivolking zal zo- Ie kosten zelf dragen. uur van de ge- rtterreinen aan andere regeling irbij B.S.V. per talen. De heer id het een ver in was daarover De voorzitter en c (PvdA) verze- nier van bevoor- :e was. Nu kreeg ïeid financieel i dat zou onder idigheden ook tbalverenigingen dos is van ge- wens uitstekend de voorzitter, ing werd voorts kosten van ge- ;orging van het il over 1951 en lesloot het oude aan de Hoop- lar het geen en en in vervallen g vroeg' de heer hoe het komt, e woningen aan inkele maanden •men nog leeg i het weer een oordlaan, die na )g steeds niet is voorzitter ant- t tot voor enke- aatste geval niet de bewoonbaar- op 5 December or Maandag a.s. Jan zal het aan an de gegadigde en. rist ook nog een .1. een dubbel ;rgerweg en de Óp een desbe- dde de voorzit- van de heer t de Bouw- en •nderhandelingen n alle parkeer- in aan Zee door loen overnemen, voor de zomer. ie Stand dv W.H- Kraaij 1 Helderman en en. ob Maats. 57 jr. Willempie Rui- i. van W. Groo- en pot 3.S0 be 1.95 O sagd Onze plaatsge- van Hoek heeft het examen 2e afgelegd. Hoe- studietijd zes hij het examen af te leggen. •ing L. T. J. Onder voorzit- Schilder verga- J. Secretaris en brachten opti- slagen uit. Voor p 6 Februari is Ir gaan 50 leden >g enige kaarten, lursverkiezingen, Jaczn. aftrad, is olgt: C. Schilder »n, secr., P. Poel J. Pronk en J. t plan is, op 9 te maken naar de Veluwe of rbij enkele fa- jven en proef- :en. Gesproken proefvelden in ie kostprijsbere- hillende produc- ;ren-opfok-wed- /eel animo be- jn een tentoon- zen verbonden, lichtte nog ver toe. ,1 het bestuur het afscheid in v. d. Bosch die (Van onze correspondent) BRUSSEL Tengevolge van de binnenlandse politieke ver wikkelingen en de stilte, die er hangt om de ScheldeRijn onderhandelingen, was de BENELUX hier een beetje op de achtergrond geraakt. De stroom van berichten in de Nederlandse pers, die gewaagde van bereidheid om tot ondertekening van het gereedliggend verdrag over te gaan, mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan, hebben daarin verandering ge bracht. De Benelux staat nu weer op het voorplan. Weliswaar blijven de meningen verdeeld, doch de hervatte polemiek heeit bereids ook enkele misverstanden opgehelderd, wat op zich zelf al een gunstig resultaat is. Van gezaghebbende zijde ver namen wij, dat de nota van Den Haag als bedoeld in de Ne derlandse berichten te Brus sel nog niet werd ontvangen Uit andere bron verkregen wij de in lichtingen. dat dit zijn oorzaak vindt in het ontstaan van een me ningsverschil in de boezem van de Nederlandse regering. Het is hier niet onbekend, dat noch de politiek, noch de inzichten van de ministers v. d. Brink en Lief- tir.ck elkaar precies dekken wat het concretiseren van de Bene lux aangaat. Men acht het niet temin vanzelfsprekend, dat van Nederlandse zijde bepaalde sug gesties zullen worden gedaan nu de meer orthodoxe inslag van het Nederlandse regeringsbeleid de betalingspositie van Nederland ten opzichte van het buitenland zo bijzonder gunstig heeft be- invloed. Gunstige reactie Al heeft de Libre Belgique, gelijk te doen gebruikelijk, een afwijzing laten horen tegenover de verlangens van Nederlandse zijde zoals die in de pers tot uiting kwamen, zover wij verder hebben kunnen nagaan is de ge dachte om tot op zekere hoogte over te gaan tot inwisselbaarheid van de munt en gemeenschappe lijke E.B.U.-politiek te Brussel eerder in goede aarde gevallen. Daarbij valt aan te tekenen, dat Nederland deze gedachte immer heeft voorgestaan, maar dat Bel gië bezwaren liet gelden wegens te grote zwakte van de gulden. Nü staan de zaken anders, dank zij de politiek van minister v. d. Brink is de gulden aardig op weg „harde munt" te worden. Sinds enige weken staat hij op de Brus selse Beurs genoteerd boven de officiële koers. Om deze reden zijn velen in België geneigd een inniger samengaan tussen de beide landen toe te juichen te meer. omdat hiermede misschien VRIJDAG 1 FEBRUARI 1952 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 Vara, 10.00 Vpro, 10.20 Va- ra. 12.00 Avro, 16.00 Vara, 19.30 Vpro, 21.00 Vara, 22.40 Vpro, 23.0024.00 Vara. Vara: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Zenderslui ting; 9.00 Nieuws en weerberich ten; 9.12 Gram.muz. (9.309.35 Waterstanden); 9.50 Voor de huis vrouw. Vpro: 10.00 Thuis, cause rie; 10.05 Morgenwijding. Vara: 10.20 Schoolradio; 10.50 Voor de zieken; 11.20 Voordracht; 11.40 Jiddische liederen. Avro; 12.00 Orkestconcert; 12.30 Land- en tuinb.mededelingen; 12.33 Sport en prognose; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuz.; 13.20 Dansmuziek; 13.50 Gram.- muziek; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Gram.muz. (om 14.50 boekbespre king). Vara: 16.00 Muzikale cau serie met illustraties; 16.30 Zen dersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Denk om de bocht; 19.00 Kinderkoor; 19.15 Prijzenpraatje. Vpro: 19.30 Be richten; 19.40 Feestgetijden, cau serie; 20.00 Nieuws; 20.05 Boek bespreking; 20.10 Gram.muziek; 20.30 Benelux, causerie; 20.40 Le ven op de aarde, causerie. Vara: 21.00 Gram.muz.; 21.45 Buitenl. overzicht; 22.00 Theaterorkest, koor en solisten. Vpro: 22.40 Van daag, causerie; 22.45 Avondwij ding. Vara: 23.00 Nieuws; 23.15 In huwelijk en gezin, causerie; 23.3024.00 Amusementsmuziek. HILVERSUM II. 402 m. 7.00—24.00 Kro. Kro: 7.00 Nieuws; 7.15 Morgen gebed en liturgische kalender; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.35 Schoolradio; 9.45 Idem; 10.05 Ka merorkest: 10.50 Gram.muz.; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gram.muz.; 12.00 Angelus; 12.03 Amusements muziek: 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Pianorecital; 12.55 Zonnewijzer: 13.00 Nieuws en Katholiek Nieuws; 13.20 Nieuws van de Luchtmacht: 13.25 Metropole Orkest: 13.45 Voor de huisvrouw; 14.00 Schoolradio; 13.20 Gram.muz.; 14.45 Cello en piano; 15.15 Gram.muz.; 15.30 Franse chansons: 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram.muz.; 18.35 Regeringsuitzending; Hendrik de Wit: Cultureel leven in de Ned. Antillen; 18.45 De uitkiikpost; 18.55 Gram.muz.; 19.05 Marine- nieuws; 19.15 Regeringsuitzending Verklaring en toelichting; 19.35 Pianoduo; 19.52 Actualiteiten; 20.00 Nieuws- en wee-berichten: 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van, 20.15 Strijkcvhest en solist; 21.00 Opbouw in Liefde, causerie; 21.15 Pianomuziek voor komst van Nederland, klankbeeld: vier handen; 21.40 Om de toe- 22.00 Amusementsmuziek; 22.25 Gramofoonmuziek; 22.45 Ik geloof in ene, heilige katholieke kerk, causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Lich te muziek; 23,4024.00 Amuse mentsmuziek. TELEVISIE-PROGRAMMA VRIJDAG I FEBRUARI Experimenteel televisie-programma van de N.C.R.V. 20.15—21.45: 1. Journaal. 2. Dertigduizend". 3. Film. Pauze 4 Hongaars program- 5 negahiitirig een uitweg kan worden gevon den voor de netelige toestand waarin België door een al te vrij gevige credietverlening aan het buitenland is geraakt. Gezagsorgaan wordt afgewezen. Lijken als gevolg daarvan de kansen op het spoediger afslui ten van de Benelux-Unie te zijn toegenomen: een belangrijk poli tiek bezwaar blijft bestaan, wan neer Nederland inderdaad wenst te komen tot de vorming van. een supra-nationaal orgaan om de economische eenmaking door be slissingen waarop de drie rege ringen afzonderlijk geen invloed meer kunnen uitoefenen, te gaan regelen. Deze kwestie stuit in België op groot verzet. Men zal bij het plan-Schuman, bij wijze van uitzondering, afstand van souvereiniteit aanvaarden, en dan nog alleen omdat boven de Hoge Autoriteit een ministerraad wordt geplaatst, die controle uit oefent. Bij dit ene geval moet het echter blijven, meerdere con cessies van deze soort slikt men r.iet, dit geldt niet alleen voor het plan-Pleven: het geldt ook voor de Benelux. Wel ziet men hier in, dat een groep van per sonen met de practische uitwer king van de Benelux zal moeten worden belast. Deze groep zal echter onder directe controle van de drie parlementen en regerin gen moeten werken. De Belgische opvatting is derhalve: geen ge zagsorgaan, wèl een uitvoerend comité. Ondertekening niet vóór verkiezingen Van hieruit bezien nadert meer en meer het ogenblik, waarop tot ondertekening van het definitieve Benelux-verdrag zij het dan een Benelux met tijdelijke uit zonderingen in overgangstermij nen kan worden overgegaan. Er wordt echter rekening mede gehouden, dat dit feit wel niet vóór de verkiezingen zal plaats vinden. De huidige Nederlandse regering zal in zulk een belang rijke kwestie haar opvolgster niet willen binden, temeer niet omdat aan de Benelux nu een maal ook dat delicate ding, dat „Kanalenkwestie" heet, vastge koppeld is. Ér blijkt in betrokken Belgi sche kringen, wat deze laatste kwestie aangaat, nu eens méér vertrouwen te bestaan in de goede wil van Nederland. De onderhandelingen worden in rustiger sfeer en zonder over haasting voortgezet. wordt de sedert 1936 aan de radio verbonden toneelspeler Piet te Nuyl Sr. 9 Februari 60 jaar. In September is hij 40 jaar acteur; zal een troep van 16 lilliputters; „Les Mania's" uit Madrid, vanaf 1 Febr. een der hoofdnummers vormen van het nieuwe program ma van Circus Strassburger in Carré te Amsterdam; is de bronzen leeuw o.a. toe gekend aan de res. maj.-vlieger G. Sondcrman en generaal-majoor J. Kok van 't wapen der Genie; gaat op 7 Febr. de prémière van de jeugdfilm „Het geheim van de Valckenhorst", waarvan pater R. van Sasse van IJsselt O.F.M. de regie voerde en het scenario schreef naar het toneelstuk van Arie v. d. Lugt: „De vreemde hopman"; wordt dr. Ch. W. F. Winckcl te Blaricum, die in 1935 de Ne derlandse ambulance naar Abes- sinië leidde, op 13 Febr. 70 jaar; droeg de Nederlandse ambas sadeur in India gisteren 200 ton Nederlandse levensmiddelen over aan de Indiase minister van Volksgezondheid. Ilselmeer vrijwel ijsvrij N.aar schippers van de uit alle richtingen in de Oranjesluizen te Schellingwoude binnenkomende schepen mededelen, is het i.is op het IJselmeer 'zo goed als ver dwenen, zodat hierdoor geen be lemmering van de scheepvaart meer bestaat. i Advertentie i Hamea-Gelei voor Uw handen 's-GRAVENHAGE Zoals wij reeds schreven, is bij de Tweede Kamer een viertal wetsontwerpen binnengekomen, die regelingen aangeven voor de organisatie der Burgerlijke Ver- dediding. De ontwerpen hebben betrekking op de luchtbescher ming, op de voorraadvorming, op het probleem der evacuatie en op de organisatie van de zgn, Noodwacht, een en ander in werking te treden in staat van beleg of in staat van oorlog. Voor U maakt njaaid Cinderella lakens en slopen. CINDERELLA is ZONDER APPRÊT (zonder „pap") Wat dit betekent weet U allen. Ook na talloze wasbeurten even mooi, even dicht, even sterk.... als nieuw. De „Wet bescherming bevol king" heeft betrekking op de or ganisatie van de luchtbescher mingsdienst en komt in de plaats van de oude luchtbeschermings- wet. De luchtoorlog is n.l. sinds 1939 van aanschijn veranderd en de burgerlijke verdediging moet zich bij de gewijzigde omstandig heden aanpassen. Het nieuwe ontwerp spreekt over een verdeling van het grondgebied in A- en B-zones een verdeling in centra van meer of minder gevaar. De A-gebieden omvatten in het algemeen be langrijke en grote steden, indu striecentra e.d., waar extra be veiligingsmaatregelen zullen moeten worden genomen. Bepaal de delen van de genoemde gebie den kunnen worden verenigd tot kringen. De bescherming der bevolking komt uiteindelijk neer op de schouders van de burgemeester, bijgestaan door het Hoofd Be scherming Bevolking. Hij kan. o.m. oefeningen laten houden en bevelen aan de burgerij geven. Gemeenten worden samenge voegd tot een kring met een kringbestuur. De Commissaris der Koningin houdt op het ge heel der kringen toezicht en kan de burgemeesters aanwijzingen geven, als de „staat van paraat heid" is gelast. Aangewezen vi tale bedrijven kunnen door de Minister worden verplicht speciale maatregelen te nemen. Voorraadreservering De regering wil niet door vor deringen het eigendomsrecht van de in het land aanwezige grond stoffen aan zich trekken. Zij acht het voldoende in tijd van oorlog of daarmee verband houdende buitengewone omstandigheden de eigenaren te kunnen bevelen, hun voorraden te reserveren en daar te bewaren, waar het alge meen belang dat nodig maakt. Een bevel om iets te verbruiken of te verwerken zal echter niet gegeven kunnen worden. Wel om iets niet te verbruiken of te verwerken. Goederen, die reeds op trans port zijn kunnen volgens de be palingen van deze wet ergens anders heen gezonden worden. Lijdt de eigenaar eventueel schade van de bepalingen der overheid, dan zal hij schadeloos worden gesteld. Door deze wet zullen de voor het maatschappelijk leven nood zakelijke goederen ter beschik king blijven opdat het econo misch léven zo weinig mogelijk verstoord wordt. Evacuatie F en verplaatsing van de bevol king zal volgens het derde wets ontwerp slechts mogelijk zijn in het belang van die bevolking zelf of in het belang van de strijd krachten. Last tot evacuatie kan worden gegeven door de Minis ter van Binnenlandse Zaken of van Oorlog, zo nodig ook door de Commissaris der Koningin of door de burgemeester. De uitvoering der evacuatie is in handen van de burgemeester, die de burgerij bevelen kan ry ven personen als transportleiders aanwijzen en inkwartiering en onderhoud kan vorderen. Tegen een dergelijke vordering is be roep mogelijk. Een nadere rege ling zal nog komen voor het ver lenen van vergoedingen aan ge- "i'pr-npprrlnn: Tn vpn Hplpjr kan hel Militair Gezag deze wet ook tbêpassen. - 200.000 Personen in de noodwacht. In tijd van oorlog of van bui tengewone omstandigheden zal de burgerlijke overheid de beschik king moeten hebben over perso neel voor het uitvoeren van bij zondere opdrachten, met de tijds omstandigheden verband houden de. Men raamt dat in de hiervoor te vormen „Noodwacht" ge meentelijk, provinciaal en in rijksverband te organiseren ongeveer 200.000 personen moe ten worden geplaatst. Men zal hiervoor vrijwilligers zien te werven. Gelukt dit niet in vol doende mate een hoogst on waarschijnlijk geval dan zal door dienstverplichting een aan vulling worden opgeroepen. 1 Advertentie i De gemeentelijke noodwacht omvat: wijkposten, blokploegen, brandweer, geneeskundige dienst, opruim- en reddingsdienst en so dale verzorgingsdienst. De provinciale en gewestelijke organisatie omvat de z.g. nood- wachtstaven, die de Commissaris der Koningin bijstaan. De rijksnoodwaeht omvat de mobiele hulpcolonnes van brand weer, geneeskundige, dienst, een combinatie van opruim-, herstel en sociale dienst benevens het commando, dat de Minister van Binnenlandse faken in zijn taak met betrekking tot de regeling van bijstand aan getroffen gebie den bijstaat. Van de benodigde 200.000 per sonen zullen er 37.000 een volle dige dagtaak hebben in de bezet ting van de mobiele rijkscolonnes en van bepaalde posten in de A- gebieden. 86.400 personen zullen eens per circa twaalf dagen dienst doen; 66.400 personen zullen deel uit maken van de ploegen, die alleen bij rampen worden opge roepen. Voor het verrichten van diensten, langer dan 8 uur, wordt een beloning gegeven. In overige gevallen worden reiskosten en eventueel loondervingen vergoed. Regelingen zijn eveneens ge troffen voor noodwachters, die tijdens de uitoefening van hun dienst ziek of invalide worden. „PALMA" IN AANVARING ROTTERDAM Het 226 b.r-t. metende tankmotorschip „Palma" van de N.V. Algemeen Vracht kantoor te Rotterdam is gister morgen omstreeks 9 uur bii heiig weer ter hoogte van Zeebrugge in aanvaring geweest met 'n traw ler van nog onbekende nationali teit. De ..Palma," heeft ter hoogte van de hut van de machinist 'n groot gat opgelopen pn zette koers naar Rotterdam om te repareren. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Een jaar en 3 maanden voor P.T.T.-besteller De Amsterdamse rechtbank heeft de 32-jarige PTT-besteller F. j. D. uit Amsterdam veroordeeld tot 1 iaar en 3 maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De veroordeelde, die tot nog toe een blanco strafregister had en bij de Posterijen goed stond aan geschreven, had naar hi.i to* zitting toegaf vijf postwissels achtergehouden en geïncasseerd tot een totaal bedrac van f240- PRODUCT ...sprookjesachtige kwaliteit. STOCKHOLM (N.T.B.) De Zweedse radio heeft al de zelfde opvatting van haar laak op 'Zaterdagavond als de Nederlandse: Amuseer de mensen". En ze doet dat blijk baar zo goed dat. althans vol gens de mededelingen van de Stockholmse correspondent van N.T.B.„practisch het hele Zweedse volk", op Zaterdag avond bij de huiselijke haard en de radio zit om te luiste ren naar „de carrousel", zoals het programma daar heet. Het is zelfs zo erg dat de Zweedse bioscoopbond bezig is een pro test op te stellen tegen het feit dat „de carrousel" zo vaak nog na de' vastgestelde tijd door blijft draaien. Een daling van het bioscoopbezoek op Za terdagavond met bijna zeven tig procent is voor de bioscoop eigenaren dan ook niet zo prettig. Zelfs het parlement onder vindt de invloed van het bonte radioprogramma. De Zweedse Rijksdag heeft tot nu toe ook des Zaterdagsavonds verga derd, maar dank zij „de car rousel" is dat nu vooreerst afgelopen. Van de driehonderd Rijksdagleden kwamen laatst leden Zaterdag maar acht tweede- en tien eerste Kamer leden opdagen en die klaag den ook nog steen en been dat ze nu de radio niet konden horen. De laatste stunt van „de carrousel" is dat men een pas getrouwd paartje, dat een radioprijsvraag heeft gewon nen, bij wijze van „beloning" heeft opgedragen om gedu rende een week, inplaats van in het eigen moderne huisje, te gaan wonen in een negen tiende eeuwse soldatenkamer in het Stockholmse museum „Skansen". Hij moet zijn baard laten slaan en in een vorige eeuws soldatenpak van en naar zijn werk gaan, zonder van tram, bus of ander mo dern vervoermiddel gebruik te maken, zij moet zelf koren malen en brood bakken in een ouderwetse stenen oven. Ze moeten slapen in een beddat een halve meter tekort is en krant, telefoon en zelfs. radio moeten ze ontberen. Maar aanstaande Zaterdag mogen ze voor de microfoon komen vertellen hoe het ze is bevallen. TWEE C.P.N.-RAADSLEDEN BEDANKEN AMERSFOORT In de gemeen teraadsvergadering van Amers foort hebben de beide communis tische leden, de heren W. van Apeldoorn en K. ter Burg aange kondigd, dat zii hun zetel ter be schikking zullen stellen. Eerstge noemde is op 10 Januari j.l. ge royeerd uit de CPN. Hij deelde echter in ziin afscheidsrede aan de raad mede, dat niets hem kon schokken in zijn politieke over tuiging: de communistische. De heer ter Burg heeft.als lid van de CPN en als raadslid bedankt uit solidariteit met de heer van Apel doorn- Vele CPN-leden woonden op de publieke tribune de verga dering bij. Aalsum New Orleans/Neder- la-nd p. 29 Key West; Alamak R dam/Calcutta 29 te Genua Bloemfontein Beira/A'dam 29 te Mombasa; Leopoldskerk R'dam Perz. Golf 29 v. Marseille; Maas Levant/A'dam 30 v. Valencia/ R'dam; Markelo 30 v. W. Afrika te Amsterdam; Polyphemus In donesië/A'dam 30 te R'dam; Winterswijk 30 v. Sfax te Vlaar- dingen; Zaan 31 Middernacht v. Setubal te R'dam verw.; Alblas- serdijk 29 v. R'dam te Houston; Argos KNSM A'dam/Oraii p. 29 Kp St Vincent; Drente R'dam/ Balikpapan 1 Febr. vm te Alex- andriè verw.; Duivendijk R'dam/ Vancouver 29 te Los Angeles; Hera 29 v. Antwerpen/A'dam; Mentor KNSM 29 v. Carloforte/ Sfax; Titus KNSM 29 v. Istanbul te IzmirAxeldijk R'dam/Golf v. Mexico 29 v. Tampa/Houston; Boissevain Kobe/Rio de Janeiro 26 v. Kobe/Hongkong; Delft A'dam/Chili 30 te Laguaira verw. Johan v. Oldenbarnevelt A'dam/ Sydney p. 29 nm Kp Bougaroni Pt Said; Nieuw Amsterdam 29 v. R'dam/New York; Oranje Tj. Priok/A'dam 30 Colombo verw.: Skaubryn R'dam/Sydney 29 150 m W. ten Z. Cocoseil.; Zuider kruis 30 v. R'dam te Halifax. KLEIN DUIMPJE WOONDE IN VENLO VENLO Dezer dagen is 's nachts ingebroken in een café aan de Veldenseweg te Venlo. De indringers vonden de geldla leeg; zij namen daarom maar een portie eieren en worstjes, die zij onderweg naar huis oppeu zelden. De eierschalen lieten zij op de weg achter. De po litie kon met behulp van een politiehond de w-brekers, drie Venlonaren, gemakke lijk vinden. FEUILLETON 132. Hij voelde hoe het bloed hem kloppend in de aderen brandde. Nu was zijn gehele schouder ge voelloos geworden en de piin straalde door tot in z'n heup. Hij voelde het bii elke stap. Zwaar steunend op de arm van de sol daat strompelde hij voort. Het was alsof zi.in hart oversloeg. Plotseling gaf de jongen naast hem een zachte kreet. „Daar is eer» huis, majoor! Voorbij de bocht van de weg, rechts". Oemar hoorde het als van een afstand. „God dank", zei hij. „Ik had het niet veel laofietr meer volgehouden". Toen kwam er iemand uit de struiken langs de weg pn fluisterde iets tegen Wi- rio. Het was een soldaat, die daar on wacht had gestaa*i en Oemar be «reep in dankbare op luchting. dat de troep van de sergeant het hospitaal toch had bereikt. Tussen z'n twee solda ten strompelde hii die voorgalerij binnen, maar toen hii de stem van een Nederlandse officier hoorde, beduidde hii de iomgens hem los te laten. HTi beet zijn tanden op elkaar en wankelend pilqq.^io hii Pr +r>r»b in rlo. hniHtn.f? aan te nemen en hot saluut te brengen. ..Ik ben de comman dant van deze T.N.l.-afdeling. Ik stel mij met m'n mannen ter beschikking om het hospitaal te verdedigeft tegen een bende ter roristen. Ze zullen straks hier zijn". Toen zakte hii in elkaar en de luitenant kon hem nog juist opvangen. Toen hii weer bii kwam. lag hii in eer» zacht bed, een bed, zoals hij in z'r. hotelkamer had gehad, heel vroeger. Hii had het koud en de linkerzijde vain zijn lichaam was zwaar en gevoel loos. Een boeroeng kioel zong in de tuin en het moest dus och tend zijn. Hij optnde zijn ogen, maar "het bleef donker. Toen herinnerde hii zich: hij was blind. Hii zou de kleine boeroeng kioel, die nu waarschijnlijk op een lemtoajoengrank zat te wie gen, nooit meer zien. Maar tege lijk wist hii: dat was niet erg, want liet was zijn laatste och tend. De pijl, die hem gasteren had getroffen, was met oepas vergiftigd. Dat was altijd zo er» tegen oepas hielp geen genees- Vogeltje middel. Het was ook niet erg om te sterven, want hii had ziin plicht gedaan. Alles om hem heen was rustig en het hospitaal was gespaard gebleven. Hij hoorde voetstappen bij de deur en een stem, die iin het Neder lands fluisterend iets vroeg. Hoe lang was het geleden dat hij Nederlands had gehoord? Iemand kwam naar hem toe er» vroeg in het Maleis, hoe hij het maakte. „Ik ben tevrr/den," antwoord de hii m het Nederlands en er was een stille blijdschap in hem dat hij d,e taal nog zonder enige moeite sprak. De woorden waren ham als vanzelf over de lippen gekomen. „U kunt tevreden zijn," ant woordde de ander ernstig. „Sa men met uw mannen hebben wij de aanval afgeslagen en de bende vrijwel voIL-dig opge ruimd." Er was iets in de klank van die stem, dat Oemar een schok gaf. Die stem deed hem denken aan het verleden, aan de mooi ste tijd van ziin leven. „Hebt u het gevecht zelf ge leid? Bent u de commandant?" Hij vroeg het zacht en hii luis terde gespannen; niet cm het antwoord, maar om de wonder lijke bekoring van die stem. „Ik ben niet de commandant. De hoogste officier in rang hier is de officier van gezondheid. Maar ik heb wel het gevecht ge leid. Ik ben luitenant Verhagen." Hij verwonderde zich over de bevende ontroering, die zich op het blinde gelaat aftekende. „Luitenant Leo Verhagen," herhaalde de ander en de lui tenant keek verbaasd op. „Ik ben een goede vriend van uw zuster geweest. Wilt u haar zeggen, dat ik veel aain haar heb gedacht? Ik heb haar te leurgesteld. Maar ik ben aan de goede zijde gesneuveld. Wilt u haar vooral zeggen, dat ik aan de goede zijde gesneuveld ben?" Verhagen drukte hem zwij gend de hand. „Ik zal haar zeg gen, dat u bent gevallen, nadat u dit hospitaal met tachtig zie ken er» twaalf verpleegsters hebt gered." De dokter was geruisloos bin nengekomen en voelde de pols van de stervende. „Er is hier geen geestelijke maar wilt u bidden?" „Ik heb gebeden. Daarstraks en vannacht heb ik de geheld weg al gebeden, dat ik toch op tijd mocht komen. Mijn ge bed is verhoord. Ik heb meer gekregen dan ik gevraagd heb. Ik zou er zelf niet aan gedacht hebben om dit te vragen. Nu ben ik tevreden, heel tevreden. Ik zou nog slechts één wens kun nen hebben." „Als wij die kunnen vervullen, zullen wij dat heel graag doen," antwoordde de dokter ontroerd. „Luitenant Verhagen kan het." zei Oemar verlangend..Zon de luitenant bij mij willen blijven en tegen mij willen spreken. Zijn stem doet mii denken aan iemand, waarvan ik heel veel he/b gehouden. De dokter en de verpleegster verlieten stil het vertrek en lui tenant Verhagen bleef alleen met de stervende Het bleke zon licht van de nieuwe dag vervul de de ziekenkamer met zijn gouden glans en de zachtp stem van Leo Verhagen vertelde over zijn' jeugd in Batavia, samen met Hetty; over hun sterke genegenheid voor elkaar; over de brieven waarin Hetty over ziin vriendschap had' ge schreven. Hii vertelde en een trek van innig geluk had het bruine gelaat ontspannen, toen hii de ogen dichtdrukte. Op het ereveld Menteng Poelo namen militairen van de Ko ninklijke Landmacht, die over misschien een week naar het vaderland zouden vertrekken, afscheid va le kameraden, dv met hen wa ren uitgereisd. rrraar die mot meerzouden terugkeren. Kran sen werden neergelegd en in eerbiedige sti'lte herdachten de mannen hun gevallen vrienden. Maar toen de troep afmarcheer de, bleef één man achter. Het was een officier van het Neder landse leger en hij legde eerbie dig een boeketje rode boenga merak en witte melati neer op een graf aan de oostrand van het kerkhof, het graf van een( Republikeins officier, die toch-' recht had op deze laatste rust plaats hier op dit ereveld, om dat hij tenslotte aan de goede zijde was gesneuveld. EINDE

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3