HONGERSTAKING BIJ DUITSE OORLOGSMISDADIGERS Lijken van Engelsen in Cairo op vreugdevuren geworpen Radio-oorlog in Duitsland in volle gang Zijn RADIO-ZEGELS nu verplicht of niet? Herziening van uitvoering der sociale verzekering Groen zwaa Burgerzin bouwde al Lotsverbondenheid hield actie slechts korte tijd gaande Tactvol optreden directeur Norgerhaven Om het bankgeheim Bert Haanstra maakt nieuwe film Russen bouwden geweldige zender Ook een minister kan iets vergeten Brits rapport over onlusten van Zaterdag j.L Eisenhower-Taft: 53 om 28 Lodewijk v. Deyssel begraven Econ Tweede Kamer Nog geen beslissing JloteefótGatje* en JloMe/Staadjeó Harry Kuy PAGINA 4 DONDERDAG 31 JANUARI 1952 (Van een onzer redacteuren) NORG Een kleine zestig Duitse oorlogsmisdadigers hebben getracht door het houden van een honger- en werkstaking de aandacht van de Duitse bondsregering en de Nederlandse regering op zich te vestigen. Want zo moet men eigenlijk deze zielige vertoning in „Norgerhaven" zien. Het begon reeds vorige week Woensdag, toen een der oorlogsmisdadigers door de directie disciplinair gestraft werd. De man wilde niet werken en kreeg een celstraf. Volkomen terecht, wanneer men op de hoogte is met de mentaliteit van het gezelschap en de grote faciliteiten welke deze delinquenten daar genieten. De 54 andere gedetineerden, allemaal zware jongens die nog verscheidene jaren in het verschiet hebben, zagen hierin een mooie aanleiding om hun ontevredenheid kenbaar te maken en door middel van een honger- en werkstaking de regering in Bonn en die in Den Haag er op te wijzen, dat in Norgerhaven nog altijd een kleine zestig krijgsgevangenen zitten. In Duitsland is men bezig, zo menen deze Duitsers, een nieuw leger voor de West-Europese ver dediging op te bouwen en daar voor heeft men ook óns nodig. Zij vergeten evenwel, dat zij stel lig geen krijgsgevangenen zijn, maar oorlogsmisdadigers van de ergste soort. Ingegrepen Deze Duitsers, die in het ge sticht hier een leven hebben als jongelui in een vacantiecentrum, gingen samenhokken en probeer den door hun actie de zaak te forceren. Zij hebben evenwel niet gerekend op de democratische wijze, waarop de directeur, de heer H. Stouten, deze zaak wist op te lossen. Op duidelijke 'wijze gaf hij hen te kennen, dat zij geen krijgsgevangenen zijn, maar oorlogsmisdadigers. Eén voor één zijn ze bij de directeur geroepen en hadden de keus: buiten stond een overvalwagen, die de oproer kraaiers naar de Strafgevangenis te Groningen zou brengen, ter wijl men bij het hervatten van de werkzaamheden gewoon weer in de gestichtsgemeenschap kon worden opgenomen. Dit de mededelingen, welke de verschillende gevangenen per soonlijk deden, bleek weldra, dat men hier te doen had met enkele fanatiekelingen, die de anderen tot deze actie hadden overge haald. Op handslag en crewoord hadden ze elkaar beloofd het werk te staken en niet te eten. Er werden bedreigingen geuit, volgens welke men, wanneer men njffct als één man achter de aan stekers stond, later, wanneer de vrijheid was gekomen, ter ver antwoording zou worden geroe pen. Maar toen ieder voor zich rus tig tijd en gelegenheid had in de directeurskamer zijn standpunt te bepalen, bleven er slechts negen over die in hun houding vol hardden. Voor deze negen Duit- OOK GERECHTSHOF ERKENT HET NIET AMSTERDAM Het Amster dams Gerechtshof heeft gistermor gen het vonnis bevestigd van de Economische Politierechter, die het vorig jaar de directeur van een bank in Amsterdam f 100 boete of 10 dagen hechtenis had opgelegd, omdat hij een ambtenaar der in voerrechten inzage van de bankre kening van een zijner cliënten had geweigerd. In het vonnis heeft het Hof als zijn mening vastgelegd, dat het be roepsgeheim van artsen en advoca ten geestelijke waarde heeft cn daarom gerechtvaardigd is. Bjj een bankrekening spelen echter slechts zakelijke motieven een rol. De di rectie van een bank heeft wel de plicht om met de haar bekende gegevens de vereiste vertrouwelijk heid en discretie te betrachten, doch onvoorwaardelijke geheim houding tegenover politie cn justi tie van iedere bankrekening achtte het Hof zeker niet gewenst, LABOURMOTIE OVER KOREA LONDEN (Ass. Press). Tien linkse LatoouT-parleméintgleden hebben gisteren gevraagd, dat indien de communisten met. de overeengekomen demarcatielijn schenden do Britse troepen zich van verdere gevechten op Korea zullen onthouden. In de motie wordt verder ge zegd, „dat er geen werkelnke reden is. waarom niet onmiddel- lijk een wapenstilstand op Korea ondertekend zou wérden 1 Februari: H. Ignatius Toen deze heilige bisschop van Antiochië voor de wilde dieren in de arena werd ge worpen, begroette hij deze martelwerktuigen met deze onsterfelijke woorden: „Ik ben de christi-tarwe en zal door de tanden der dieren gemalen worden om een zui ver brood bevonden te wor den". De marteling was voor hem niet afschrikwekkend: integendeel, zij zal hem nog inniger aan de Christus bin den. Dit doet niet alleen de marteling, maar elk lijden, wat de mens overkomt. Zo zal het lijden in het heili gingsproces van ieder mens een zeer belangrijke rol spe len. Deze wetenschap moet de mens de moed geven om alle pijn uit Gods hand te aanvaarden, zoals ook Igna tius heeft gedaan. IN DESERTO sers reed de overvalwagen naar de Strafgevangenis te Groningen. Weer rustig Thans, een week later, is het weer rustig in Norgerhaven, het vroegere „Veenhuizen". We heb ben er rondgedoold over de uit gestrekte terreinen, waar de ge detineerden vrij rondlopen. We hebben de goedmitgeruste biblio theek bezichtigd, waarvan Friede- rich Christiansen tot voor enkele weken biblothecaris was. Hij is thans een vrij man, en slechts een dankbetuiging voor de goede zorgen, welke hij dezer dagen zond aan de directeur, herinnert nog aan zijn verblijf. We komen door een ruime gymnastiekzaal, langs tafeltennis- vertrekken en knutselwerkplaat sen. Op de frisse slaapzalen dweilen enkele van deze oorlogs misdadigers de grond: beruchte figuren, wier namen we liever niet noemen, maar die voor ons evengoed onaangename herin neringen opriepen. Al deze figu ren genieten hier een grote vrij heid. Geen gestichtswachten, geen cellen, maar grote, ruime vertrekken, goed verwarmd en kraakhelder, voortreffelijke voe ding, tennis- en voetbalclubs, dam- en schaakverenigingen, bad lokalen en een schouwburgzaal, lectuur, radio en.... 75 cent per dag met de kost en inwoning toe. Wanneer men dit alles ziet cn zich clan het jongste verleden héVinncrt, dat deze gedetineer den hier heeft gebracht, komt de gehele actie in een nog wonder lijker licht te staan. Nu dc rust cn bezinning zijn weergekeerd, mag men hopen, dat ook de hier gestraften er zo over zullen gaan denken. Een reden oin zich te beklagen over de verzorging die gerust het internationale ge vangeniswezen ten voorbeeld kan worden gesteld hebben zij in ieder geval niét. EIND FEBRUARI GEREED AMSTERDAM. Bert Haan stra's nieuwe film nadert zijn vol tooiing. „Panta Rhei" („Alles stroomt") is het onderwerp van deze, enigszins experimentele, korte film. Getracht wordt de eeuwige be weging van de natuur en haar elementen in filmtaal tot uitdruk king te brengen. Evenals dit het geval was in „Spiegel van Holland" zal muziek als enig geluid fungeren. Compo nist is Max Vredenburg. Deze Forum-filmproductie, die door het ministerie van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen wordt gesubsidieerd zal eind Februari gereed zijn. BERLIJN (A.P.). Een ge weldige nieuwe Russische zender, welke de Westelijke radio-uit- zendingen in Oost-Duitsland dreigt te overstemmen, is ten dele gereed cn in gebruik. De zender, welke in Kopcnick staat, waar de Russische sector van Ber- (Van een onzer verslaggevers). SCHIEDAM. De Schicdamse Kantonrechter mr. P. B- Cos cine gistermorgen verder met dc behandeling van de zaak tegen de Vlaardingse secretarie-ambte naar W. H. die geweigerd had radiozeerels te plakken, omdat hij van mening was dat de vcrnlich- timr tot betalen 'van de luister bijdrage. door het ontbreken van een Kon Besluit een wettcliike grond mist. De Ambtenaar van het Onenbaar Ministerie deelde deze mening niet cn herhaalde ziin cis van f 6.boete subs. 3 dagen. Bij de behandeling van deze MOASCAR (Ass.-Press) De Britten hebben gisteren beweerd, dat de opstandelingen in Cairo verleden week Zaterdag waar schijnlijk de lijken van vier tot tien Britse slachtoliers op een vreugdevuur geworpen hebben. De beschuldigingen werden uitgesproken in een Brits rapport over de onlusten, dat aan de pers overhandigd werd. Daarin werd o.a. over de aanval op de „Turfclub" verklaard: „Iemand liet zich zakken aan elkaar geknoopte lakens (uit een tweede verdieping) en werd door de menigte met messteken afgemaakt", aldus het rapport. Voorlopige schattingen omtrent de aangerichte schade variëren van 20 tot 50 millioen pond. Dc üiken van negen Britten werden gevonden. Men gelooft dat de tiende ook dood is. De polsen van een verschroeid lichaam waren gebroken. Uit drie lijken wav.cn de ingewanden weggesneden- Het hoofd van een der slachtoffers was ingeslagen, aldus het rapport. Volgens het rapport was de aanval 0p de „Turfclub" goed ge organiseerd en werden de ver sperde deuren door de opstande lingen ingeramd- Dc opstande lingen gebruikten paraffine om het gebouw in brand te steken. Verschillende personen, die daar op het ogenblik aanwezig waren, konden ternauwernood ontsnap pen. Het rapport vervolgt: Of het primaire doel wel of geen brandstichting was, alle aanwij zingen waren er dat verschillende van de slachtoffers geslagen wer den. Misschien dodelijk alvorens te sterven op een vreugdevuur. Een Hik werd door de straten ge- sleept, de kleren afgetrokken, van I gesproken zijn ledematen ontdaan én op het vuur. geworpen. Twee werden door een tuinman in een schuurtje opgesloten, ter wijl de menigte dreigend voorbij trok, aldus het rapport. NEW-YORK (AP) De steun die generaal Eisenhower geniet van de Amerikaanse bladen als republikeins candidaat voor het presidentschap is bijna tweemaal zo groot als die van senator Taft, aldus blijkt uit een nationaal on derzoek. De stand Eisenhower-Taft is thans volgens deze gegevens 53 tegen 28. Óver de door de bladen verleende steun aan Earl Warren (Californië) en Harold Stassen, de andere twee republikeinse can- didaten werd in het overzicht niet AKKRÜM. Gistermiddag heeft de gemeente Utingeradeel als eerste in den lande officieel haar „burgerzinwoningen" in ge bruik genomen. Wethouder Y. Wiersma kan er zich op beroe men, dat zijn lening het eerst was voltekend cri dat nu reeds de twee huizenblokken aan dc Greidweg, die aan twintig ge zinnen onderdak kunnen ver schaffen, in gebruik konden wor den genomen. Ten gemeentehuize werd des middags om twee uur tevens het huwelijk voltrokken tussen de heer Herman Brandsma, electri- eien en mej. Klaasje Grasso, het eerste paar dat een burgerzin woning zal betrekken. Van het stadhuis woei de driekleur en Akkrum's Harmonie zorgde voor vrolijke muziek. Het bruidspaar werd voor de huwelijksvoltrek king toegesproken door burge meester J. L. Thalen, die er o.a. op wees, dat het heel toevallig was, dat de belangen van deze jonge mensen en die van de ge meente hand in hand gingen. Zij zijn één van de twintig gezinnen, die met de woningen gelukkig kunnen worden gemaakt. Bij het huwelijk traden als getuigen op de heren ir. D. S. Visser, hoofd ingenieur-directeur van de Volks huisvesting in Friesland en Koop- al, adjunct-directeur van die dienst. zaak werd door de verdediger mr- T. G. Scheer uit Den Haag aangevoerd, dat de Nederlandse regering in Londen in 1944 een beschikking had uitgevaardigd, waarbij werd bepaald, dat ieder die een radiotoestel „gebruikte of zou gebruiken", twee maan den na de bevrijding hiervoor radio.belasting zou moeten be talen. Hoe groot het bedrag van deze belasting zou zijn werd niet vastgesteld. Op 10 October 1945 werden echter in het Staatsblad veran deringen van het besluit gepu bliceerd, waaronder de bepaling dat men bij het aanwezig heb ben van een toestel, betaling verplicht was. Tevens werd be paald dat de inwerking treding hiervan „op nader te bepalen datum" zou geschieden. Hierop is nimmer een uitvoeringsbe schikking gevolgd. Daar naar de mening van de verdediging, door de vervanging van de betrokken bepaling het Londens besluit is komen te vervallen, zou er dus geen grond zijn waarop de radiobelasting kón worden geheven. Mr. Scheer wees er bovendien nog op, dat het Londense be sluit, in strijd met de bepalingen niet in het Staatsblad was ge publiceerd en dat de Staatscou rant waarin het besluit wél voor. kwam, nimmer in Nederland is uitgegeven. Tevens bestreed hij het stand punt van de gistermorgen ge hoorde getuige deskundige, de heer v. Heyningen, ambtenaar van het Hoofdbestuur van de P. T.T., die destijds de veranderin gen had opgesteld. Deze voerde aan, dat hij hierbij het Londense besluit als basis had genomen en slechts wijzigingen had aan gebracht om de handteerbaarheid van het besluit te verhogen. Mr. Scheer vroeg zich af wat de aanduiding „inwerkingtreding op nader te bepalen datum" dan te betekenen had. Hoe men dc zaak. volgens hein. ook bekijkt of hoort uitleg gen: elke verklaring is gewron gen. Men kan er. aldus mr. Scheer, on de gewone en voor ieder verstaanbare manier niet uitkomen Waarom zegt men dan maar niet meteen, dat de minis ter vergeten is de vervanging van het besluit bii K.B. alsnog te doen ingaan? Niemand durft dat te zeggen, omdat het zulke belangrijke gevolgen heeft, maar zo liggen de feiten, aldus spr. Ook een minister kan iets ver geten. De Ambtenaar van het Open baar Ministerie gaf toe dat er bij vervanging van een lid een Uitvoeringsbeschikking noodza kelijk zou zijn, maai' daar er naar zijn mening slechts sprake was van w ij z i g i n g hand haafde hij zijn eis. Mr. Cos zal over veertien dagen schriftelijk uitspraak doen. lijn aan de Sovjet-zóne grenst, is reeds verscheidene avonden met verschillende sterkten in de lucht geweest. West-Duitse radio-technici schat ten het vermogen op 200 a 250 kw, hetgeen op zijn minst twee maal het vermogen van RIAS is, het officiële Amerikaanse station in Berlijn. Verwacht wordt, dat Kopeniek, zodra het geheel gereed is, een vermogen van 300 kw zal berei ken. Eén geweldige mast is ge reed en de tweede schijnt voor de helft voltooid te zijn. Het zul len de voornaamste aether-peilers van het communistische Radio- Berlijn zijn. Het nieuwe station zou ge bouwd zijn binnen het kader van een campagne, om de „Voice of America" en RlAS uit de Sovjet- aether te dringen. Het vermogen van Radio- Schwerin zal verder opgevoerd worden tot 250 kw, dat van Radio-Leipzig tot 150 kw en dat van Radio-Dresden tot ongeveer dezelfde sterkte. Op het ogenblik zendt Radio- Kopenick slechts 's avonds over de normale golflengte van Radio- Berlijn uit. Alleen in de onmid dellijke omgeving van Kopeniek worden de Westelijke uitzendin gen overstemd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft toe stemming gegeven het vermogen van RIAS ook op te voeren en de eerste contracten zijn reeds getekend om de Amerikaanse zender geleidelijk gelijkwaardig te maken. Met het verscheiden van Lode wijk van Deyssel, is een historisch tijdperk in de Nederlandse letter kunde afgesloten. Hierop wees prof. Anton van Duinkerken in zijn toespraak bij de baar waarop het stoffelijk overschot van dr. K. J. L. Albér- dingk Thijm gisteren in, de aula van Westerveld stond opgebaard. Spr. noemde van Deyssel een mens, wiens levenskracht naar lichaam en ziel onvermoeibaar was tot het uiterste. In de glorie van de Beweging van Tachtig is de overledene de meest glorieuze geweest. Deze glorie blijft ge fixeerd ook na de dag, waarop de laatste Tachtiger de onsterfe lijkheid ingaat, aldus spreker. Nadat de organist het koraal „Wenn ich einmal soil scheiden" uit de Matthaeus-passion van Bach ten gehore had gebracht, werd de kist naar het graf in de duinen gedragen, waar de zoon van de overledene voor de belangstel ling dank zegde. Vele kunstbroeders bewezen de overledene de laatste eer en volg den de baar naar de groeve. On der hen merkten wij op: Eduard Verkade, Jan Mens, Chris de Kos ter, G. W. de Josselin de Jon.g, mevr. C. I. van Tussenbroek- Naeff, dr. Tjebbe Franken, Adam Haag, A. Roland Holst, Godfried Bomans en Pierre Cuypers. RECORDPRODUCTIE WEST-DUITSE MIJNEN ESSEN (A.P.). De vorige week haaiden die Weet-Duitse mijnen die recordproductie van 2.507.043 ton. De gemiddelde dagopbrengst was 417.841 ton vergeleken met 415.000 ton in 1938. Het record werd gevestigd in een tijdvak, dat dg communisten vrijwel dagelijks op een alge mene of kalm aan-staking, uit protest tegen het plan-Scbuman, aandringen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 30 Januari Hoe zal het aflopen met de behande ling van het wetsontwerp „herziening uitvoeringsorganisatie der sociale verzekering"? Ook na de tweede dag van het Kamer debat kon op deze vraag nog geen definitief antwoord worden gegeven. geven? Minister Joekes en staats secretaris van Rhijn ontkenden op de eerste plaats, dat de Sociale Verzekeringsraad een overheids apparaat zou worden en zij mo tiveerden deze stelling met een verwijzing naar de samenstelling van die raad. De heer Stapel kamp (A.R.) stelde daar echter tegenover, dat opneming van werkgevers- en werknemersver tegenwoordigers in een bepaald college een dergelijk college nog niet tot een orgaan van het be drijfsleven maakte. De staats secretaris had dit deel van zijn betoog trouwens ook al zelf ver zwakt door te benadrukken, dat de overheid toch ook wel dege lijk wat te zeggen mocht hebben. Bij de ziekteverzekering stelde zij zich bijvoorbeeld garant voor de uitkeringen. Maar de heer Stapelkamp (A.R.) betoogde, dat ook dit beroep op de verantwoor delijkheid van de overheid geen indruk op hem maakte. De over heid was hierbij nog nooit een cent tekort gekomen en de heer van Tbiel (K.V.P.) zette in dit verband de stelling op, dat de overheid alleen dan iets te ver tellen moet hebben wanneer zulks uit hoofde van het alge meen belang geboden is. Bij de replieken bleef de heer Stapelkamp (A.R.) vasthouden aan zijn amendementen. Deze amendementen gaan er, zoals be kend, van uit, dat het centrale administratiekantoor, waaraan de vakbedrijfsver.enigingen haar ad ministratie moeten overlaten, in dien zij, naast het bestuur, niet zelf de administratie voeren, een instelling van het centrale orga nisaties van werkgevers en werk nemers zal moeten zijn. En mevr. Fortanier de Wit (V.V.D.) en de heren van Thiel (K.V.P.) en Kik kert (C.H.), mede-ondertekenaars van deze amendementen, bleken al evenmin bereid om hun stand punt te wijzigen. Minister Joekes en staatssecretaris van Rhijn had den daarvoor echter verklaard, dat zij al evenzeer aan hun opzet wilden vasthouden, een opzet, waarin bedoeld centraal admini stratiekantoor wordt opgericht en beheerd door de Sociale Verze keringsraad, het toezichthoudend college boven de vakabedrijfsver- enigingen, bestaande uit leden die door de Kroon worden aange wezen en vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers, elk voor een derde deel. Waarom deze voorkeur? Waarom bleven de bewinds lieden aan hun opzet de voorkeur ,,Geen belangstelling" Er is geen belangstel ling voor de politiek, zeggen de mensen nog wel eens. Moet je horen. In Delft was 'n verga dering, gemeenschappe lijk belegd door de anti. revolutionnairen en de socialisten. Daar .sprak dr. Zuidema voor de A. R. en dr. van Rhijr, voor de PvdA over de kwestie, of een christen lid van de Partij van de Arbeid kon zijn. Dat is voor velen een boeiende vraag. En er waren dan ook zestienhon derd belangstellenden! Bewijs, op de eerste plaats, dat er toch nog wel belangstelling be staat, als we de zaak maar goed aanpakken en principiëel bezien. Natuurlijk zijn die twee het niet eens geworden. Theoretisch is het dan ook zo, dat een christen dat wel kan, maar prac- tisch is het ontoelaat baar. Daar blijf ik bij al weet ik, dat niet iedereen het daar mee eens is. Ik laat alle gro tendeels oude argumen ten pro en contra nu maar rusten hier. Maai' ik wilde er maar op neerkomen, dat er nog wel degelijk, ook onder de jongeren, belangstel ling is te wekken voor de politiek, als men ;dal maar gezond principiëel bekijkt. En dan moet een christen vanzelf wel tot de conclusie komen, dat hijniet in de PvdA thuis hoort Crematie Op een partijvergade- ï'ing van de KVP was dp behandeling van het nieuwe Verkiezingspro gram aan de orde. Het ging over de begrafenis, wet en over de lijkver- branding. Aan het slot van het debat over dit punt stelde iemand vol vuur voor, dan maar in dit program dit punt als volgt te lezen: Herzie, ning van de begrafenis wet. met oplossing van het probleem der e m fi g-rat ie.... Waarop de voorzitter zei, dat er dus weid voorgesteld, het vraagstuk van de over bevolking op te lossen, dooi' een aantal mensen naar betere gewesten over te brengenDie vreemde woorden ook! Ergo Uit de beantwoording van een ambtelijke vra genlijst, ergens in Neder, land: Gegevens, waaruit kan blijken, dat de pa tiënte als armlastig moet worden beschouwd, waarbij uitvoerige in lichtingen te verstrek ken omtrent de inkom sten en de vermogens toestand van de patiënte: „Enige uren na aan komst in de inrichting is de patiënte overle den." Het Woord Een collega die in de „Gelderlander" oiider de titel „Nijdas" geregeld aardigheidjes verkoopt, schrijft als volgt (alles behalve nijdassig overi gens) over Lodewijk van Deyssel: „Wij ouderen, die ach ter de herinneringen aan twee wereldoorlogen nog een achterland zien vol poëzie en geluk, herden ken Lodewijk van Deys sel. Hoezeer hij zich ook LIEVE BEATRIX. Vandaag ben je weer jarig. Wat gaat de tijd toch gauw. Veertien ben je nu al en wat 'n grote meid, als ik dat zo zeggen mag. En wat is er in die veertien jaar een boel gebeurd.' Het zag er, toen je in 1938 geboren werd, heel wat vrolijker uit in de wereld dan nu. Beatrix zij, die geluk brengt! Daar rekenen wij altijd nog op. Je kunt er zelf nog niet veel aan doen, maar wij blijven toch hopen, dat je naam een teken zal zijn, een symbool noemen de grote mensen dat en dat zul je nu misschien ook wel onderhand geleerd hebben, wat dat is. Vandaag denken wij heus eens extra aan je, in de eerste plaats, om er ook voor te bidden, dat je leven ook verder, ondanks alles gelukkig mag zijn, en daarnaast, dat je naam voor alle mensen een aansporing zal zijn, om het geluk van niemand in de weg te staan. Dan laten wij de grote politiek er maar buiten, in de onverwoestbare hoop, dat het daarmee dan ook nog eens beter worden zal. verwijderd heeft van een levensbeginsel, waarom zijn vader onder de ka tholieken de ereplaats in het katholiek réveil en de emancipatip heeft verworven, er is een goddelijk mededogen voor allen. En zeker voor hen, die de Schoon, heid zozeer tot hijgens toe hebben nagejaagd en achtervolgd. Want, wie zulk een minnaar is van de opperste Schoonheid als van Deyssel was, die zich een onsterflijkheid heeft verworven in de cultuurgeschiedenis der lage landen bij dP zee, is een lieveling van de Muzen niet alleen, maar ook van de Schepper al Ier dingen. Na zeven en tachtig jaar van aardse omzwervingen is de min naar van het woord ein delijk thuisgekomen. Bij Hem, van Wien geschre ven staat: In den begin ne was het Woord." Vreemde dingen! Toen mijn oog viel op de volgende zinssnede, ben ik eens gaan kijken, wat dat toch wel mocht zijn: „Behalve bokkingen in boeken en vreemde pianisten, waren er an dere personen en din gen, die deze week de aandacht trokken"Wat zou dat wel zijn? Het was een stuk uit de „Tijd" .en het ging over ervaringen van bibliothe carissen, die de vreemd ste dingen vonden in boeken, welkP werden uitgeleend en terugge bracht. Wat vond men al niet in boeken! Van alles en nog, wat, te veel om op te noemen. Allerlei voorwerpen en geldswaarden, e.d., een snee hoofdkaas, een plak spek en tenslotte dan die bokking. Hier schoot onze verbeelding te kort, schreef de cor respondent van het blad en dan zegt hij over deze vreemde bladwij zer: ,,Een bokking, een hele bokking, een volle dige gerookte haring! Die lezer moet iets bij zonders bedoeld hebben, toen hij vóór het naar1 bed gaan een bokking vlijde tussen de bladzij den van een bemind boek. Wellicht was het enkel maar bedoeld als een stomme hulde aan de schrijver".... „Ik blijf, zo lang ik kan" Het debat tussen de Bruyn, Duynstee c.s. is nog niet uit. Verleden week hebben wii ge vraagd, er nu maar mee op te houden, nadat een krant in Tilburg ge schreven had: De Bruyn, ga heen, waarop A. C. prompt kwam met een rede: Wie er wel en wie er niet moeten gaan. Ik blijf, zolang ik kan, zei de Bruyn. Intussen zal dit, om andere redenen overigens, niet zo lang meer zijn. Dit jaar is de heer de Bruyn aan zijn pensioen toe en er zal dus binnenkort een op volger moeten komen. Het zal vreemd zijn, als de Bruyn er niet meer is, op die plaats. Nie mand behoeft zich ech ter ongerust (of ge rust) te voelen. De K.A.B. blijft en voor de Bruyn komt er een an der. Maar 't zal vreemd zijn. Premiers reizen Behalve dr. Drees, onze minister-president, is ook Churchill naar Amerika geweest. In het Lagerhuis is gevraagd, wat die reis gekost had, waarop het antwoord kwam, dat Churchill en Eden gratis heen en weer gereisd hadden met de „Queen Mary". Wat een boffers toch, die premiers. Nou ja, er zijn nog 33 andere personen met de Britse delegatie meegeweest en dat alles kostte 41.000 dollar. Dat is heel wat, maar ook hier is weer duidelijk gebleken, dat de kost voor de baat uitgaat. Want weliswaar had Churchill gezegd, dat hij niet naar de V.S. ging om geld te vragen, maar niettemin is er nu toch een bericht geweest, dat Engeland van Amerika 300 millioen dollar ont vangt. Dat is dus een goed zaakje, een voor delige reis geweest. Vooral wanneer je zo'n bedragje, zo'n speldgeld. je krijgt, zonder er om gevraagd te hebben Bij dit alles bleef intussen het belangrijkste, dat de bewinds lieden de amendementen-Stapel kamp (A.R.) weliswaar ernstig hadden ontraden, maar toch niet het „onaanvaardbaar" hadden laten horen, waaruit reeds bij voorbaat duidelijk zou zijn ge worden, dat zij voornemens wa ren om het hele wetsontwerp in te trekken indien bedoelde amen dementen zouden worden aange nomen. De heer v. d. Born (Arb.) liet bij de replieken alsnog een ballon netje op voor een nieuw com promis. Dit compromis zou van de zijde van de P.v.d.A. de con cessie bevatten, dat werd bewil ligd in een centraal administra tiekantoor volgens de opzet-Sta- pelkamp, maar de voorstanders van deze opzet zouden van hun kant weer moeten bewilligen in een centraal gevoerde admini stratie als regel en een gedecen traliseerde als uitzondering, wat ook in het oorspronkelijke wets ontwerp werd bedoeld. Over deze suggestie van de heer v. d. Born werd deze dag niet meer gespro ken. De bewindslieden roerden haar ook van hun kant bij de replieken niet aan, maar zij ver meden ook zorgvuldig om de tegenstellingen nog verder aan te scherpen. ARNHEM-N l| MECEN ZONDAG GESTREMD UTRECHT In verband met het aanbrengen van een nieuwe boos in de spoorbrug over de Rijn bij Oosterbeek zal het treinver keer tussen Nijmegpn en Arnhem op Zondag 3 Februari a.s. van 6 tot vermoedelijk 17 uur ge stremd zijn- De electrische treinen naar en van Utrecht en de stoom treinen naar en van Zwolle be ginnen, resp. eindigen te Arnhem. Tussen Arnhem station en Nij megen station zal een autobus dienst worden onderhouden ter vervanging van de treinen. Deze bussen hebben te Arnhem aan sluiting van en op de treinen van en naar Utrecht en Zwolle en te Nijmegen van en op de treinen van en naar Roermond en 's Her togenbosch. Vrijwel de gehel de Economische Po Alkmaar was Wo gewijd aan grotere overtredingen van verordeningen. Het tuinders die een coi voor het telen van g vergunningen. De door die extra tee werden door de von veld werden, voor deel weer te niet g Eige De rode peen, di te Texel was geteelc 's mans papieren stemd voor veevoer, heeft de kostelijke woon als consumpti kocht omdat er zo': was. Daarmede w< gehouden en zodoe tuinder tot f250. deeld. Ovcrdr De tuinders J. v. wijk en M. en L.' Zwijndreoht hadder daar in de provincie gunningen overgenc ren daarop in afwaï goedkeuring van hel rustig gaan telen Paulowna. Dit brach mét ambtenaren vai schap, omdat ze ge zonder vergunningi rechter. Voor de d< want er zat een 1 rompslomp aan v; moest worden dc Een zeer taaie mate zaal werkte als eer poeder. Had de wachtmeester van dc al moeite de ogen den, bij een deel va publiek, waaronder vaste .klanten, lukti lyk niet. Het was i de circa twintig bel op de publieke trib stil. Ook de gedac tussen de groene t matje" vertoonde vermoeidheid. Het dat een belangstell publiek met een gre oor over de afsch< tribune en zaal ki Hij werd natuurlijk een tweede, inmiddc verschenen wachtn zijn plaats teruggesti voldeed aarzelend a mopperend: „Nu ka norenwaarop va: plaatsen werd ger hoeft ook niet, lee. Inmiddels kon de of eis komen voor de bewezen overtreding die allen weer schrikken op de pub n.l. f 750.of twee gen de Katwijkse tu en van f250.— of tegen ieder van d v. d. L. uit Zwijnd De politierechter, hield met de opbre ten onrechte geteé Harry Kuy ten, d gisteren berichtten leeftijd te Groet is in 1883 te Utrecht ging op 21-jarige Antwerpen, waar h one jaar leerling v, mje was. Hii reisde Duitsland, Zweden, Frankrijk en werkte ste wereldoorlog in Wijk aan Zee en K- de twintiger jarPn ruim een jaar in W dapest, later in Par regelmatig deel aan stellingen van de ken. St. Lucas en A woonde hii te Groet Sere atelier van Joe Hij was een Produc wiens werk zijn we tal van openbare en verzamelingen in bin tenland; het is o.m. «e verzameling van lijk Huis, het Rijks net, het Stedelijk Mu sterdam, het Lorenk Eindhoven, de Ku: Bremen enz. Harry Kuyten scl levens, landschapper zijn zonnige strandg karakteristiek voor was ook een knap fi Hii schilderde veelal ve toets, vlot en raa vertoonde soms vloed van zijn Parijs een Franse inslag, zo lijk. Vooral de laatst wikkelde Kuyten schilder met een eij was een schilder, die beheerste en zijn K Hij was een eerlij schilder, die zich houden van vreemd Hij was een te grool zich door de capri< zeer-moderne kunst te laten brengen. Hoewel hij niet u Hike Bergense schoc sluit ziin werk hie bfi aan. Dijbeen gebr CASTRICUM. D heid kwam onze pla heer van N. zodanig 1 hij zijn dijbeen bral in het St. Elisabetbz Alkmaar worden opg Bijtijds gei CASTRICUM. ren van de fam. S. tie Dorpstraat, welke m de vijver achter d waren geraakt, werde tiig ingrijpen van n °P het droge gebraci Verkoch BEEMSTER Het tie fam. Beurs aan toeg te Midden Been gerhands verkocht aa leeman.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4