Over twee jaar heeft Nederland een splinternieuwe VLOOT Voor de nieuwe „Wehrmacht" stromen vrijwilligers toe Ondanks alle propaganda zijn Russische leiders niet geliefd In KOEDIJKER school waaide de gaskachel uit Jarige prinses kreeg vogel (in kooi) cadeau Dertig doden op Midden-Java Officiële Australische stap inzake Nieuw-Guinea? Noodlanding K.LM.-toestel DAGBLAD VOOR ALKMAAR Een nieuwe haven een nieuwe vloot Iets nieuws Nieuw: 2 kruisers4 onderzeeërs 12 jagers en 32 mijnenvegers Een vierde der bevolking tenen de dienstolicht Onderwijzeres en scholieren bewusteloos in de klas EN OMGEVING NHD Lieftinck niet naar Philips Japanse vergoeding aan Indonesië Het meeste is in aanbouw De sociale orde niet oprecht christelijk Truman geen districts-candidaat EEN MAN WERD - HET WONDER DER LIEFDE GEVLUCHTE SOVJETS ZEGGEN: Ineenstorting van regiem zou echter zeer gevaarlijke situatie scheppen Rente van Duitse sociale verzekering Nieuwe Belgische legereenheden School ging door Fransen en Britten staan in #t krijt Cadeautje voor kapitein Kleijn En nu maar gooien! Abonnementsprijs 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. het reit van heden Pagina 1 Vrijdag 1 Februari 1952 46e jaargang No. 12388 Kantorens HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 69, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 OP EEN ANDERE plaats heb ben wjj in onze krant kort- teleden iets gezegd over het On- erwijscoitgres van de Partij van de Arbeid, waarbij, op zijn minst genomen, de verdere „doorvoe ring en voltooiing" van de finan ciële gelijkstelling er zo gezegd bekaaid is afgekomen. Daardoor moesten, menen wij, ook de voorstanders van die ver dere gelijkstelling, in het bijzon der de katholieke en protestants- christelijke leden, zien wel wat onbehaaglijk voelen. Het dagblad „Trouw" wijst er n.u op, dat dit onbehagen ook be trof de manier, uiteraard de enthousiaste manier, waarop ten congresse de openbare school verdedigd werd. Er was dan ook een tamelijk vooraanstaand katholiek lid van de P. v. d. A., lid van de Onder wijscommissie, die dit op zijn fatsoen trok en de mogelijkheid opwierp, dat hij „wegens de schoolkwestie uit de Partij zou moeten treden, waarvan hij nog altijd een overtuigd lid was." Waarop een ander lid van die commissie, burgemeester Tho massen, verklaarde, dat als dat gebeurdealle leden van de Partij zouden uittreden, om weer iets nieuws te beginnen met degene, die om de schoolkwestie teleurgesteld zou zijn. Dat was een aardige, handige oplossing, welke echter, bij nade re beschouwing geen minuut meer kan stand houden. De burgemees ter van Zaandam kon natuurlijk onmogelijk namens alle leden van de P. v. d. A. spreken en dat „iets nieuws", wat hij zou begin nen, zou een herhaling van de P. v. d. A. zijn, met alle moei lijkheden, welke de „doorbraak" in de praktijk nog wel eens blijkt op te leveren. Het bewijs daarvoor levert de gemeenteraad vanZaandam, waarvan de heer Thomassen bur gemeester is. Zaandam geeft 170 gulden per leerling uit voor het openbaar kleuter-onderwijs en slechts40 gulden .per leer ling voor het bijzonder kleuter onderwijs! Dat is ook een stukje „door braak" in de praktijk, dat ons van het „nieuwe" dat de heer Thomassen in een handig propa- gandawoordje voorspiegelt, wei nig goeds doet verwachten voor een afdoende oplossing van „de schoolkwestie" in de partij van de theoretische doorbraak. REBELLEN VOCHTEN MET REGERINGSTROEPEN DJAKARTA Doordat een desabewoner op de gentogan sloeg, de in elke kampong aan wezige gespleten houten balk waarop noodsignalen kunnen worden gegeven door er met een knuppel op te slaan, werden in de buurt aanwezige Indonesische regeringstroepen gealarmeerd, toen leden van het opstandige bataljon 426 een overval deden nabij Bojulali op Midden-Java. Er ontstond een gevecht, waarin 17 rebellen en 12 soldaten van de A.P.R.I. sneuvelden. De desa man die de signalen gaf, werd door de rebellen vermoord. De verzetshaard Simo is, na vanuit de lucht te zijn gemitrail leerd, door de A.P.R.I. bezet. (Van onze correspondent) Dezer dagen werd gemeld, dat minister Lieftinck eerlang een functie zou aanvaarden bij de N.V. Philips te Eindhoven. Van de zijde dezer onderneming werd dit bericht tegenover ons „vol komen uit de lucht gegrepen" ge noemd. OPNIEUW BRAND IN „DE BARONIE" SCHIEDAM. Gisteravond is te Schiedam brand ontstaan in de chocoladefabriek „De Baronie", die enkele maanden geleden reeds voor een groot deel uit brandde. De brandweer kon de brand betrekkelijk snel in de kiem smoren. Evenals de vorige maal is deze brand ontstaan in de suikerwerkerij. Dit gedeelte is ook nu weer geheel uitgebrand. De oorzaak is nog niet bekend. NOG NIET VASTGESTELD DJAKARTA (A.P.), Volgens dr. Raden Djoeanda, de Indone sische gedelegeerde voor de on langs gehouden besprekingen over herstelbetalingen van Japan, kan Japan pas vaststellen hoe veel het aan Indonesië kan be talen wanneer de som, die aan de Fhilippijnen, Indo-China en Birma betaald moet worden, is vastgesteld. Djoeanda was het niet eens met de opmerking van een jour nalist, dat de Indonesische zaak er beter voor zou staan wanneer men zich bij de besprekingen niet stelde op de basis van het ver drag van San Francisco. 's-GRAVENHAGE. Het volgend jaar wij schreven hier reeds eerder over zullen de beide nieuwe kruisers, de „De Ruyfer" en de „Zeven Provinciën", in de vaart komen. Zij vormen de eerste afleveringen van een bouwplan, waartoe nog behoren twee torpedobootjagers, tien onderzeebootjagers alle twaalf in aanbouw en vier nieuwe onderzeeërs. Bij de opstelling van dit bouw plan 90 pet. van de onderdelen wordt in ons land gemaakt heeft de gedachte voorgezeten, dat de nieuwe schepen in 1954 deel zouden moeten uitmaken van de varende vloot, tezamen met een aantal mijnenvegers van deze schepen moeten er nog 32 worden gebouwd, zes van Amerika gekregen fregatten en een aantal nieuwe hulpvaartuigen en opnemingsvaartuigen. Deze vernieuwing van de vloot zal er toe leiden, dat een groot aantal van de thans varende schepen uit de vaart genomen en gedegra deerd zullen worden tot instruc tieschip. Op het ogenblik bestaat er evenwel geen zekerheid, dat het boutyplan in 1954 afgewerkt zal zijn, al vordert men gestadig. Geen „bak' meer Op de kruisers zal men niet meer aan „bak" eten, maar in de cafetaria en dat zal een hele ommekeer zijn. Dat komt door het gebrek aan ruimte. Dit cafetariavraagstuk vereist een speciale „kommaliewant" (eetgerei). Men heeft daarvoor een metalen plateau ontworpen, zoals de Amerikaanse vloot ook kent, maar dan aangepast aan het menu van de Nederlandse marine. Op de beide kruisers zijn thans de voor- en achtertorens ge plaatst. Alle kanonnen zijn be proefd op het schietterrein nabij Petten. Zij hebben daarvoor him eerste vaart gemaakt, zij het dan op een schuit dpor het Noord hollands Kanaal. Deze oorlogsbodems zullen een vermogen kunnen opwekken, dat in staat is steden als Leeuwarden en Maastricht met inbegrip van de industrie van electriciteit te voorzien. In noodgevallen zullen zij ook stroom aan de wal kun nen leveren. Het grootste deel van de ma chines staat reeds in het schip, maar de bewapening is nog niet aan boord. EN OOK NIET MENSELIJK VATICAANSTAD (A.P.). Z.H. dc Paus heeit gisteren ver klaard, dat de moeilijkheid van de sociale orde is, dat „zij niet oprecht christelijk, ook niet wer kelijk menselijk, maar slechts technisch en economisch is". Z.H. de Paus zei dit in een toespraak tot de leden van de Italiaanse unie van christelijke aannemers. Hij prees de unie voor haar streven de christelijke broeder schap bij de persoonlijke betrek kingen met de arbeiders in toe passing te brengen. Hij achtte dit noodzakelijk voor de persoon lijke waardigheid van de arbei ders. WASHINGTON (A.P.). Pre sident Truman heeft medegedeeld dat hij zijn candidatuur voor de voorverkiezing in New Hamp shire ongedaan zal laten maken, maar dat dit niet uitsluit dat hij naar herkiezing zal streven. Truman weigerde opnieuw te zeggen of hij zich candidaat zal stellen voor een nieuwe ambts periode of wanneer hij zijn plan nen bekend zal maken. Een Spaans kunstschilder staat zijn flat in Montmartre aan een jonge landgenote af. Maar als zij er komt kijken, treft zij er een onbekende, vermoord. Waarom? Het antwoord op die vraag levert het gegeven voor het boeiend feuilleton waarvan wij vandaag de eerste aflevering publiceren, een spannende historie, die gedeeltelijk in Nieuw-Caledonië speelt, waarheen Frankrijk een deel van zijn misdadigers verbant. BONN (Reuter-A.P.) Veel Duitsers, die zich als vrijwilligers melden voor de voorgestelde nieuwe Wehrmacht, werd gisteren door hun regering meegedeeld, dat zij te vroeg zijn. Het bureau van defensiecommissaris Theodor Blank liet weten, dat op de „sollicitaties, die dagelijks in aantal toenemen", zelfs voor het kader, niet kan worden ingegaan. Eén vierde tegen Blank heeft 14 dagen geleden meegedeeld, dat de regering van plan is 300 a 400 duizend jonge mannen voor dienstplicht op te roepen. De Wiener Sangerknaben, die een tournee door ons land maken, zijn Woensdagavond in Heemstede opgetreden. Onder meer werd opgevoerd de komische opera „De Gans van de Kalief". De foto geeft de slotscène weer, waarin de tovenaar Mustapha de ver dwenen gans in de gouden kooi te voorschijn brengt. DJAKARTA. „Van officiële Australische zijde in Nederland is te kennen gegeven, dat Austra lië het gebied van West-Nieuw- Guinea niet opgenomen wenst te zien in het territorium van de Republiek Indonesia. Deze hou ding van Australië is aan de leider van de Indonesische dele gatie in Den Haag, prof. Supomo, ter kennis gebracht", aldus het dagblad „Merdeka" van Donder dag in een bericht in grote op maak op dc frontpagina. Het blad schrijft, dat de Indo nesische delegatie in Den Haag zich hierdoor voor een nieuwe ontwikkeling ziet geplaatst, welke echter niet rechtstreeks betrek king heeft op de onderhandelingen met de Nederlandse regering. Naar „Merdeka" voorts vernam hebben Australische vertegen woordigers besprekingen gevoerd met Franse en Britse functiona rissen, waarbij door Australië een plan is voorgelegd met betrek king tot de verdediging van Zuid- Oost-Azië. In dit plan zou West- Nieuw-Guinea genoemd zijn als een gebied, dat een belangrijk bruggehoofd vormt voor de ver dediging van Australië. Naar ver luidt is het plan acht maanden geleden opgesteld. In verband met een en ander heeft volgens „Merdeka" de delegatie-Supomo contact op genomen met de Indonesische OUD-MINISTER VAN LITH DE IEUDE OVERLEDEN 's-GRAVENHAGE. Vanmor gen om zeven uur is jhr. ir. O. C. A. van Lith de Jeude in den Haag op zeventigjarige leeftijd overleden. De overledene was van 1935 tot 1937 minister van Wa terstaat. WASHINGTON (A.P.) Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekend gemaakt dat uit de gegevens die door verschillende Sovjetburgers werden verstrekt, het groot ste gedeelte van het Russische volk niet tevreden is over de Kremlin-regering. Het ministerie maakte dit bekend in een over zicht dat ontleend was aan gegevens die verstrekt werden door Sovjets die hun land ontvlucht hadden. vermijden is, tenzij de mannen in het Kremlin zelf inzien dat het zelfmoord zou betekenen. 3. Het grootste nationale pro bleem in de Sovjet-Unie is het anti-semitisme, dat in de laatste oorlog sterk is toegenomen. 4. Nog steeds worden de Sov jet-Russische leiders beheerst door de gedachte aan de wereld heerschappij. 5. De levensstandaard in de Sovjet-Unie is zo laag, dat in verschillende lagen der bevol king, zoals onder de arbeiders, de boeren en de intellectuelen, ontevredenheid ontstaat. Door de lage levensstandaard is ook de misdadigheid sterk toegenomen. 6. Hoewel er volgens de berich ten ontevredenheid over het huidige regime bestaat, zou vol gens de zegslieden een zeer cri- tieke situatie in de Sovjet-Unie ontstaan wanneer het communis tisch regime ineen zou storten of omver geworpen zou worden. De Russen zouden geheel omge schoold moeten worden. De autoriteiten, die de menin gen van de refugée's polsten, kwamen tot de volgende conclu sies: 1. Over het algemeen zijn Sta lin en de andere Sovjetleiders niet geliefd. Over de meesten werd in termen gesproken die niet misverstaan kunnen worden. 2. Zij schijnen te geloven dat een oorlog tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten niet te regering, die inmiddels haar di plomatieke vertegenwoordiger in Australië opdracht zou hebben gegeven, nadere inlichtingen in te winnen. Uit dezelfde bronnen vernain „Merdeka", dat de Philippijnse regering mogelijk dezer dagen Indonesië zal uitnodigen om deel te nemen aan een verdrag voor de Pacific. Men zou nl. van me ning zijn, dat een dergelijk ver drag niet stabiel kan zijn zolang Indonesië daartoe niet is toege treden. OUD-PREMIER VERMOORD TE DAMASCUS ROME (A.P.). II Giornale d'Italia bericht uit Cairo, dat in Damascus oud-premier Nazim el Koüdsi vermoord is. Volgens het bericht zijn in Damascus „ernstige incidenten1 uitgebroken. DEN HAAG Bij het verdrag met de Bondsrepubliek Duitsland inzake sociale verzekering, dat gisteren door de Tweede Kamer is aanvaard, behoort de eerste aanvullende overeenkomst, welke reeds op 1 April 1951 in werking is getreden. Hierdoor was het mogelijk, dat rentetrekkers, wier rente tot dan toe niet werd uitbetaald, wederom in het ge not werden gesteld van de hun toekomende uitkeringen van de Duitse sociale verzekeringsorga nen. Op deze wijze werd tot 1 Januari 1952 reeds een bedrag van twee millioen gulden in Ne derland betaalbaar gestéld door de Duitse organen. BRUSSEL (A.P.) M.i.v. he den worden in België vier nieu we infanterie regimenten, één artillerie en één tankbataljon gevormd. De nieuwe infanterie-eenheden zijn bestemd voor de tweede in fanteriedivisie, welke België krachtens zijn NATO-verplich- tingen voor Juli 1952 op de been gebracht moet hebben. Het vierde deel der Duitse be volking is tegen de invoering van een algemene dienstplicht gekant, aldus het resultaat van Gallup- onderzoekingen van het Duitse instituut voor meningsonderzoek. Vooral onder de jonge mannen, die werden ondervraagd, over heerst in sterke mate de wens om, indien er Duitse soldaten moeten komen, deze uit vrijwil ligers te laten kiezen. Volgens de cijfers, die het insti tuut heeft verzameld, is in het laatste anderhalve jaar, waarin de Duitse militaire bijdrage in discussie is, het principiële in zicht, dat Duitsland zich aan deze bijdrage niet kan onttrekken toe genomen. Toen het instituut in October 1950 zijn onderzoek be gon, waren nog 55 procent der Duitsers tegen elke herbewape ning. In Juni 1951 was dit per centage gezonken tot 52 en in September 1951 tot 49. BIJ SNEEUW EN TEGENWIND VOLLEDIG GESLAAGD BURTONWOOD (Engeland) A.P. Een Dakota van de K.L.M. onderweg van Manchester naar Amsterdam, heeft gisteren in Burtonwood op een basis van de Amerikaanse luchtmacht een ge slaagde noodlanding gemaakt. Het toestel, dat behalve zijn bemanning elf passagiers aan boord had, kreeg kort na uit Manchester vertrokken te zijn motorstoring. De piloot seinde dat hij zou terugkeren naar het vlieg veld vanwaar hij was opgestegen maar toen hij daar aankwam kon hij niet landen wegens een sneeuwstorm en tegenwind. Het toestel vloog toen naar het nabijgelegen Burtonwood, waar het volgens een officier van de Amerikaanse luchtmacht een „keurige" landing maakte. De passagiers werden per as naar Manchester teruggebracht. Zij zijn hedenochtend opnieuw naar Amsterdam vertrokken. KOEDIJK. De harde zuidenwind heeft gistermorgen in het klasselokaal van de openbare lagere school te Koedijk de gas kachel uitgewaaid. De onderwijzeres, die wel een geringe gaslucht had bespeurd, doch daar verder geen aandacht aan had geschonken, heeft nog circa drie kwartier met 28 leerlingen in het lokaal vertoefd, toen collega's een onderzoek kwamen instellen. Zij bleken nog juist op tijd te zijn gekomen, want de onderwijzeres en tien kinderen werden reeds buiten kennis aangetroffen. De plaatselijke arts heeft met hulp van terstond uit Alkmaar opgeroepen artsen en verpleeg sters bijstand verleend. Met be hulp van zuurstofapparaten is men er tegen twaalf uur in ge- De arrestatie van de leider van de nationalistische partij Neo Destour (nieuwe onafhankelijkheid), de 49-jarige Habib Bourguiba, was aanleiding tot de onlusten die een goede veertien dagen geleden in Tunesië uitbarstten. Bourguiba is door Franse politie overgebracht naar het vissersdorpje Tabarka, 150 km ten westen van Tunis. SOESTDIJK. Op de ochtend van haar veertiende verjaardag vond Prinses Beatrix, evenals de meeste Nederlandse kinderen, haar cadeautjes op de ontbijttafel klaar staan. Een van de geschen ken vervulde een hartewens van d~ jarige prinses. Het was een nieuw huisdier, een vogel in een fraaie kooi, die onmiddellijk in de kring van de familie werd opgenomen. Om negen uur begon als elke werkdag de school, die thans voor Prinses Beatrix wel zeer dichtbij is in een der kamers van het paleis. De acht leerlingen, van haar klasse werden op een trac- tatie onthaald. Terwijl de lessen normaal doorgang vonden, kwa men drie kwartier te laat door de sneeuw deputaties van de Kweekschool voor Kleuteronder wijs in Den Haag en de Neptunus Muloschool uit Scheveningen op het paleis aan en overhandigden mevr. N. Smitt-Avis, de particu lier secretaresse van H.M. de Koningin, enkele zelfgemaakte verjaardagscadeaux: vier wand kleden, waarop de vier jaarge tijden zijn uitgebeeld en een maquette van een elfenballet. Prinses Beatrix kwam in het „vrije kwartiertje" de leerlingen voor de zeer gewaardeerde ge schenken bedanken. Gistermiddag voerden leerlin gen van alle Baarnse scholen in Musis Sacrum te Baarn een revue op, waarin ook Prinses Irene meespeelde. De Koningin en haar jarige dochter woonden de uit voering bij. PARIJS (A.P.). Eind 1951 stond Groot-Brittannië voor 539.200.000 dollar bij de andere leden van dc Europese Betalings unie (E.B.U.) in het krijt. Uit het rapport van de E.B.U. blijkt, dat tot September Groot- Brittannië vorderingen op de andere landen had. Frankrijk verkeert in dezelfde positie. Tot October is het credi teur geweest, maar nu heeft Frankrijk voor 168 millioen dol lar op zijn kerfstok staan. De voornaamste crediteur is de Belgisch-Luxemburgse economi sche unie, welke op de andere landen vorderingen tot een be drag van 341.300.000 dollar heeft. slaagd bij de kinderen het be wustzijn te doen terugkeren. De voorraad zuurstof was niet toe reikend om daarmee ook de on derwijzeres te helpen. Deze is naar het ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Bij een nader onderzoek door deskundigen van de gasfabriek te Alkmaar is gebleken, dat de con structie van de afvoerleiding van de gaskachel niet aan de daaraan gestelde eisen voldeed. Het zou volgens deze deskundigen hieraan te wijten zijn, dat de kachel is uitgewaaid. SOUTHAMPTON (A.P.). De loodsen van Southampton heb ben gisteren aan kapitein G. Kleijn van de Holland-Amerika- Lijn aan boord een model van de Nieuw Amsterdam aangeboden. Deze plechtigheid vond plaats ter ere van zijn 40-jarige dienst bjj de H.A.L. Hij heeft een spe ciale reis van Rotterdam naar Southampton gemaakt om het cadeau in ontvangst te nemen. Het model werd overhandigd door de eerste officier A- E. Pear son van de kotter „Gurmard". (Kleijn was kapitein van de Nw. Amsterdam). Z AM BERG (A.P.) Voor tien dollar kan iedere sol daat van het 26ste Ameri kaanse infanterie regiment zijn sergeant een custard pudding naar het hoofd gooien zonder er straf voor te krijgen, wel te ver staan. De sergeanten hebben zelf dit plannetje bedacht om op deze wijze geld bijeen te brengen voor een fonds ter bestrijding van kinderver lamming.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1