Minister Beel in Tweede Kamer over woningbouwleningen Prinses Elizabeth vertrok naar Australië Ontsnapte veroordeelden aten mede-gevangene op Oefensmaldeel V kiest weer het ruime sop HET WONDER der liefde Rijdende consulfatiebureaux Voor Duitse vluchtelingen „Mijn neus is vals" RADIO Niet méér boter naar Duitsland Verzekeringsdehat tot volgende week Woensdag verschoven tijdens zwerftocht door oerwoud Multatuli-uitgave Ook 'n voorverkoop.. Het program door Otto Bührs VRIJDAG 1 FEBRUARI 1952PAGiNA 3 de raaf en. die te oor P. ver te iceft ion-, hrif- in- bu- root, Het dat op- Niettegenstaande de strenge censuur en de verbroken post- en radioverbindingen met Cairo is men er in geslaagd deze foto van het brandende Cairo uit het land te smokkelen. De foto toont een brandend blok huizen, waaronder 't gebouw waarin de British Over seas Airlines Company en andere Britse ondernemingen zijn ondergebracht. LONDEN (A.P.). Prinses Elizabeth en de Hertog van Edin burgh zijn Donderdag per vlieg tuig vertrokken voor een officieel HOLLYWOOD (A.P.) De filmacteur Errol Flynn houdt er niet van, overal waar hij komt aangestaard te worden. ..Sommige acteurs vinden dat misschien heerlijk, maar ik niet" zegt hij. Flynn heeft er echter iets op gevonden. „Ik ben van mening dat de mensen je herkennen aan je neus. Je kunt je ogen verande ren of lidtekens op je gezicht aanbrengen, maar dat helpt niets. Je neus verraadt je. Ik heb me daarom een neus van plastic aangeschaft, die eruit ziet als echt. Het is een grote, een beetje kromme. Ik heb geconstateerd, dat men niet naar een misvor ming kijkt." Flynn beweert, dat hij die neus in Parijs voor het eerst heeft ge bruikt. PROGRAMMA ZATERDAG 2 FEBRUARI 1952 HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00— 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.30 Zender- sluiting. 9.00 Nieuws en weerbe richten. 9.12 Gramofoonmuziek. (9.309.35 Waterstanden). 9.50 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", cause rie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Uitzending voor de arbei ders in de continubedrijven. 11.35 Viool en Mozartvleugel. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Ha- waiianorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 „Kleine zonden", hoorspel. 13.30 Omroeporkest. 14.10 Filmpro gramma. 14.35 Gronings pro gramma. 15.00 Amateurspro gramma. 15.30 „Van de wieg tot het graf', causerie. 15.45 Gramo foonmuziek. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Kamerorkest. 16.55 Agra risch congres van de Partij van de Arbeid. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 13.20 Lichte muziek. 18.40 Rege ringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse defensie". 19.00 Artis tieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Geva rieerd programma. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socialistisch com mentaar. 22.00 Promenade-orkest en solist. 22.40 „Onder de pan nen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Gramofoonmuziek. 23.40 24.00 Harmonie-orkest. HILVERSUM II. 298 m. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Morgen gebed en Liturgische kalender. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Hoogmis. 10.30 Gramofoon muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Gramofoonmuziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amu sementsmuziek. 14.00 Boekbespre king. 14.10 Gramofoonmuziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateur uitzending. 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.53 Zang en orgel. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Gramofoon muziek. 18.45 Buitenlandse cor respondenties. 19.00 Filmpro gramma. 19.15 Parlementsover- zicht. 19.25 Metropole-orkest en soliste. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Lichtbaken", cause rie. 20.35 Gramofoonmuziek. 21.00 Gevarieerd programma. 21.55 Gramofoonmuziek. 22.30 Wij lui den de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Maastrichts Stedelijk Or kest en solist. bezoek aan Australië. Zij werden uitgeleide gedaan door de konink lijke familie. Koning George, die ook bij het afscheid aanwezig was scheen de gevolgen van zijn ope ratie geheel te boven. Ook de koningin en prinses Margaret waren bij het vertrek aanwezig. Prinses Elizabeth en de Hertog zullen ruim vijf maanden weg blijven. Zij zullen Kenya, Ceylon, Australië en Nieuw-Zeeland be zoeken. Zij maken deze reis in plaats van de koning en koningin, wier bezoek uitgesteld moest worden wegens de ziekte van de koning. Dit uitstel werd afstel. De 4-motorige Argonaut ver trok om 13.11 uur. De eerste landingsplaats was El Adem, een afgelegen vliegveld in het noorden van Lybië, waar na de reis werd voortgezet naar Nairobi. Het vliegtuig moest daar vanmorgen om 8.15 uur aanko men. Hier zullen de prinses en de hertog een week blijven, waar toe de kolonie het prinselijk paar als huwelijksgeschenk een jacht huis heeft gegeven. Na dit verblijf zullen zij met het s.s. Gothic uit Mobasa naar Ceylon reizen. Bij het vertrek waren ook aan wezig premier Winston Churchill en de hoge commissarissen van de landen van het Gemenebest, waaraan het prinselijk paar een bezoek zal brengen. MAAR OOK NIET MINDER 's-GRAVENHAGE. Van de zijde van het Ministerie van Eco nomische Zaken deelde men ons het volgende mede: Zoals reeds eerder bekend is gemaakt, zijn bij de onlangs ge voerde besprekingen over het handelsaccoord tussen Nederland en de Duitse Bondsrepubliek enige aanvullende regelingen ge troffen op basis van het in de aanvang van 1951 gesloten ver drag. In hoofdzaak hebben deze aan vullende regelingen betrekking op de vaststelling van invoercon tingenten in de beide landen, voor die goederen, waarvan des tijds de invoer geheel of gedeel telijk was geliberaliseerd. Ten aanzien van de invoer van Nederlandse boter in Duitsland zijn dezer dagen mededelingen gepubliceerd, welke op onjuiste informaties berusten. De Nederlandse boterexport is nl. niet gehalveerd. Ook het in het oorspronkelijke verdrag vast gelegde contingent is niet ver anderd. Slechts is overeengekomen, dat indien andere boter exporterende landen geen aanspraak zullen maken op hogere werkelijke bo- terinvoeren in West-Düitsland, dan gedurende 1951 plaats von den, ook van Nederlandse zijde in feite niet een grotere hoeveel heid dan die van het vorige jaar naar Duitsland zal worden ge leverd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De verdere behandeling van het wetsontwerp „uitvoeringsorganisatie sociale verzekering" werd gisteren door de Tweede Kamer naar volgende week Woensdag verschoven. Zoals wij al vermoedden zijn minister en commissie van voor bereiding weer met elkaar gaan praten teneinde alsnog een compromis te vinden. Naar verluidt trachten de voor- en tegenstanders van de amende menten-Stapelkamp elkaar te naderen op de basis van een centraal administratiekantoor als orgaan van het bedrijfsleven en ook met handhaving van de mo gelijkheid voor de vakbedrijfs verenigingen om zelf te admini streren, maar met grotere waar borgen. Zo de agenda doorbro ken zijnde, was het gisteren voor het overige een nogal brokkelige middag. Er waren mondelinge vragen van de heer Maenen (K.V.P.) aan minister Beel over de gemeentelijke woningbouw leningen. Het wetsontwerp, waar bij de uitkering bij overlijden wordt geschrapt, werd met de communisten tegen aangenomen. Woningbouwleningcn Over de woningbouwleningen vertelde minister Beel, na het geen hierover reeds bekend is geworden, niet heel veel nieuws. De centrale overheid heeft inder daad bezwaar gemaakt tegen le ningen met een rentefiguur als dat van Tilburg, omdat op deze wijze in feite toch weer met kort lopende leningen wordt gewerkt en nieuwe consolidatie-problemen zouden kunnen rijzen. Voor zo ver de heer Maenen (K.V.P.) daarnaast had gevraagd wat de overheid in positieve zin denkt te doen, verwees de minister naar de reeds bekende overeenkomst met de levensverzekeringsmaat schappijen, waardoor het moge lijk is geworden om de gemeen ten, via de Bank van Ned. Ge meenten, leningen te verstrekken. Als zodanig is voor 1952 een be drag van 80 millioen beschikbaar om gebruikt te worden voor con solidatie van vlottende schuld en 120 millioen voor nieuwbouw. Voor 1953 zal er 120 millioen te verdelen vallen. De premielening gaat niet door, daarvoor zal waar schijnlijk een gewone nationale lening in de plaats komen. Voor investeringen van publiekrechte lijke lichamen, anders dan voor woningbouw, is 27 millioen ge reserveerd, eveneens uit de pot van de levensverzekeringsmaat schappijen. Er wordt nog naar wegen gezocht om dit bedrag te verhogen. En tenslotte het belangrijkste: de regering zal spoedig een be slissing nemen over deblokkering van de gelden, die in het Ge meentefonds worden vastgehou den. Kweekschoolwet Van de twee sprekers, die reeds over de Kweekschoolwet het woord voerden, kreeg minis ter Rutten een pluim en vooral die van de> heer Peters (K.V.P.) was van groot formaat. Hij bracht de minister „hartelijke hulde". De tevredenheid van de katho lieke woordvoerder vond haar grond in een drietal overwegin gen: het opleidingsstelsel, dat z.i. tot nu toe gebrekkig was, werd aanmerkelijk verbeterd, er werd gestreefd naar gelijkstelling en er kon nu eindelijk worden ge sproken van een wettelijke rege ling. De heren Peters (K.V.P.) en van Sleen (P.v.d.A.) waren het met elkaar eens, dat er eigenlijk een eigen opleiding voor meisjes moest zijn. Niet uit een oogpunt van conservatisme, maar omdat het verschil in sexe ook in de opleiding tot uitdrukking zou moeten komen. Heden gaan de discussies over dit ontwerp ver der. RUSLAND EN DE OLYMPISCHE SPELEN Volgens een telegram uit Mos kou aan het Finse blad „Helsin- gin Sanomat" heeft de heer Adrianov, vicepresident van de Russische sportcommissie ver klaard dat Rusland geen ploeg naar de winterspelen te Oslo zal zenden. BOGOTA (AP) Zes baardig- de veroordeelden, die enige tijd geleden uit een gevangenkamp midden in het oerwoud waren ontsnapt, hebben bekend, dat zij een zevende metgezel de dik ste hebben vermoord en opge geten en dat zij van plan waren aan nummer twee te beginnen, toen zij op een nederzetting stuitten en weer gevangen ge nomen werden. Dit werd bekend gemaakt door de directeur van de natio nale domeinen var., het Colom biaanse ministerie van Binnen landse Zaken. MARKT BARNEVELD BARNEVELD 31 Januari Pluimveemarkt, flauwe handel. Aanvoer ca 22.000 stuks. Prijzen: oude kippen, zware 2.102.20, lichte 1.902.05, NH blauwe kui kens 1.852.10, lamme konijnen 22.20, alles per kg, overige per stuk: oude hanen 3.506, wilde konijnen 22.25, wilde duiven 0.600.70 per paar: tamme jonge auiven 11.10. Eiermarkt: De handel was in net begin aarzelend, maar latei- redelijk. Aanvoer ca 750.000 stuks i Prijzen: 13.7514.75, algemene prijs 14.10 per 100 stuks, kiloprijs Eierveiling Barneveld-Ede: Handel matig. Aanvoer circa 500.000 stuks (voorverkochte en geveilde eieren samen). Prijzen: eieren van 55/60 gram 12.75 13.65, van 60/67 gram 13.80 15.05, bruine eieren van 58/65 j gram 13.5514.85, alles per 100 sssaiK stuks. Kaasmarkt: Aangevoerd wer- den enige partijen boerenkaas. IHK Vlugge handel. Prijzen 2.332.37 Ifü: per kg. ÜHB Varkensmarkt: Vlugge handel. iSM Aanvoer ca. 150 stuks. Prijzen biggen 5065, schrammen 70 90, 8 zeugen 275350, alles per stuk. (Van onze correspondent) UTRECHT. De voorzitter van de Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp, de heer L. Neher, heeft gistermiddag drie rijdende consultatiebureaux voor zuigelingen en kleuters van vluchtelingen in Duitsland als een geschenk van Nederland aan geboden aan de minister van volksgezondheid en sociale zaken vóór Neder-Saksen, de heer H. Albertz. De overdracht geschied de o.m. in tegenwoordigheid van Mgr. H. J. J. van Hussen namens het Nederlands comité van de UNAC. De heer Neher verklaarde zich diep getroffen door de wijze, waarop het hele land zich heeft ingespannen om deze nieuwe vorm van hulpverlening aan de KONINGIN JULIANA EN KONING BOUDEWIJN STEUNEN AMSTERDAM. -Zoals reeds eerder werd bericht, verschijnen binnenkort de volledige werken, brieven en documenten van Eduard Douwes Dekker. Om de uitgave, die in 13 delen dundruk zal verschijnen, mogelijk te ma ken, werd onder auspiciën van het Multatuli-genootschap een luxe-editie van hpt werk beschik baar gesteld voor diegenen, welke de uitgave willen subsidiëren. Het bestuur van het Multatuli- genootschap deelt mede, dat het o.m. Z.M. Koning Boudewijn van België behaagd heeft de uitgave van Multatuli's werken, brieven en documenten te subsidiëren. H.M. Koningin Juliana behoorde reeds vele maanden geleden tot de eerste deelnemers. MUENCHEN (A.P.) De' le den van de Westduitse bond van krijgsgevangenen zijn gisteren begonnen met de verkoop van kaartjes voor een film die nog gemaakt moet worden. De film zal „davai davai" (het Russisch voor „snel, snel") heten en behandelt de geschiedenis van de Duitse soldaten in de Russi sche gevangenkampen. De bond heeft bekend gemaakt dat het scenario klaar is en dat de spelers wachten op de eerste opnamen. Er is echter geen geld en daarom besloot de bond maar vast kaartjes te gaan verkopen, om tenminste te kunnen begin nen. lijdende mensheid in Duitsland te doen slagen. Minister Albertz verklaarde zich ontroerd bij de gedachte aan de jaren 1940-'45, waarin ook Nederland zoveel on recht werd aangedaan. Hij deelde mede, dat Neder- Saksen graag bereid is om 50 Nederlandse kinderen, die zulks nodig hebben, in de bergen van Neder-Saksen gedurende drie weken een gezonde vacantie te bereiden. De auto's, die door het Duitse Rode Kruis met een arts en twee verpleegsters elk zullen worden bemand, zullen regelmatig de overbevolkte vluchtelingenkam pen bezoeken. De wagens wer den volgens de modernste medi sche en hygiënische begrippen gebouwd in de carrosseriefabriek van de Gebr. Visser te Leeu warden. Zij bevatten bij een grondoppervlak van 14 m2 een zusterkamer en een spreekkamer voor de arts, met volledig instru mentarium, wastafels met koud en warm stromend water, ver warming en electrisch licht, dat ter plaatse op het net kan wor den aangesloten. Leden van de West Ham Uni ted Football Club, die zich voorbereiden op de vierde ronde van de Engelse Cup Tie, een wedstrijd tegen Sheffield United, krijgen tijdens de training grote dikke oesters te eten. Hun trainer, Ted Fen- ton, heeft met deze methode hele goede resultaten bereikt. TREIN VERBINDGEN OP JAVA HERSTELD DJAKARTA. Alle treinver bindingen in de residenties Semarang en Pati, die door de bandjirs en overstromingen wa ren verbroken, zijn thans weer in gebruik genomen. De schade is meegevallen. Zij bleek voor namelijk tp zijn aangericht aan de spoordijken en niet aan rails en bruggen. Te Pati, waar de irigafiewerken het begaven, zijn bijna 4000 slachtoffers geëvacu eerd. 2 Februari: Maria zuivering Het dankoffer, dat Maria aan God bracht bij de ge boorte van Christus, doet ons herinneren aan de plicht van dankbaarheid, die iedere moeder aan God verschuldigd is wanneer zij een kind ter wereld heeft gebracht. De liturgie heeft deze plicht in de gebeden van de kerkgang uitgedrukt: op deze wijze kan men het beste aan God to nen, dat men ontroerd is door Zijn grenzeloze goedheid. Maar helaas, de moeder ver geet dit wel eens: zij zoekt allerlei uitvluchten om maar geen kerkgang te doen: dan is het te koud; dan staat het zo gek en kijkt iedereen je aan; dan is het ouderwets! Mogen deze moeders op deze „Vrouwendag" eens tot an dere gedachten komen en het voorbeeld van Maria volgen bij het vervullen van de plicht van dankbaarheid. IN DESERTO De mannen zwierven acht en dertig dagen door het oerwoud, dat alleen bewoond wordt door slangen, wilde beesten en enkele nog volkomen wilde stammen. Tenslotte bereikten zij, uitgeput door malaria en ontbering, Puer to Umbbria, een dorpje aan een rivier in het Andesgebergte. Ze hebben teneinde raad zich ge meld bij de politiepost. Zij verklaarden, dat ze zich alleen in het leven hadden kun nen houden door hun dikste ka meraad op te eten en dat zij het aan deze daad te danken hadden, dat ze levend uit het oerwoud te voorschijn waren gekomen. Zij waren gevlucht uit het kamp Araracuara, een strafkolo nie midden in het Andesgebergte en honderden mijlen van de be woonde wereld verwijderd. K.L.M.-Dakota had motorstoring LONDEN (AFP-ANP). Een Dakota van de K.L.M.die Don derdag van Manchester met 11 personen en vracht aan boord was opgestegen met bestemming Amsterdam, moest terugkeren toen de piloot ontdekte, dat een motor haperde. Het vliegtuig maakte een geslaagde landing. OVER HET PROGRAM het Verkiezingsprogram-1952 van de Katholieke Volkspartij spre kend hebben wij reeds enige malen te kennen gegeven, dat het gewenst is, tot voldoende helderheid te komen over de vraag, wat nu eigenlijk 't stand punt van de groep-Steenberghe is. Zij spreekt zich in het com muniqué- Andriessen-Steenberghe d.d. 12 Januari uit voor het sa menvattende stuk der z.g. hoofd punten, in zes pagina's, waarin verschillende.„hoofdpunten" worden ontweken! en stelt zich achter een beleid (de koers dus!) van de Partij, hetwelk die hoofdpunten tot uitgangspunt neemt. De voorzitter van de K.V.P., de heer Andriessen, schrijft nu in de „Maasbode", zich beroepend op de inhoud van de notulen der besprekingen van het D.B. met de groep, dat de groep-Steen berghe zich „in het algemeen principieel" voor het gehele ont werp, het stuk van zestien pa gina's dus (mèt verschillende hoofdpunten, welke in de samen, vatting worden ontweken) uit sprak. Op zijn beurt nu schrijft prof. Duynstee in de „Maasbode", uiteraard op zijn eigen gezag, dat de groep in het overleg niet meer gedaan heeft, dan te ken nen gegeven, dat zij de i n d r u k had, met het gehele ontwerp „in het algemeen, principieel", ac- coord te kunnen gaan. Er is dus nog een niet-onbe- langrijk verschil, dat straks op de Partijraad zal moeten wor den uitgevochten. Men zal daar bij naar onze overtuiging wel moeten bedenken, dat het zg. samenvattende stuk geen feite lijk staatkundige waarde heeft. Het is uitgesloten dat de Partij er twee verkiezingsprograms op na zou houden, een stuk van zestien pagina's, waarin overi gens naar onze overtuiging nogal wat overbodigs voorkomt, en een stuk van zes pagina's, waar in te veel wordt gemist. Wij stemmen gaarne toe. en hebben dit ook al eerder beweerd dat het samenvattende stuk veel aantrekkelijks heeft, omdat het veel franje achterwege laat, maar het is alleen gemaakt, en zo is dat ook aan de afdelingen medegedeeld, als geschikt voor de propaganda. Het gaat er dus om, vast te stellen, dat de Partij in eerste instantie alleen maar te maken heeft met het grote stuk. Dat is het program, dat naar geest en inhoud de koers van het beleid bepaalt Dat is het program, waar de Partij, en dus ieder .die lid is of wil zijn, zich dient achter te stellen endat de toekomstige Kamercandidaten zullen moeten onderschrijven. Wil men daarnaast een uittrek sel uit dit program voor de pro paganda benutten (wat pp zich al weer geen compliment is voor de vorm van het eigenlijke pro gram!), dan is dat uitstekend. Maar eenstemmigheid, om niet te zeggen„overeenstemming moet er zijn over één, officieel program. Ér kan geen „uitwijk mogelijkheid" geschapen worden in een officieuze samenvatting, voor welke groep dan ook- 's-GRAVENHAGE Onder bevel van commandeur F. T. Burg hard zal het oefensmaldeel V op 4 Februari a.s. wederom uit Rotterdam zee kiezen. Behalve uit Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman", dat zich op de terugreis uit de Nederlandse Antillen eerst later bij het smaldeel zal voegen, bestaat het uit Hr. Ms. torpedobootjager „Banckert", Hr. Ms. fregatten „De Zeeuw" en „Van Zijl" en Hr. Ms. onderzeeboten „Tijgerhaai" en „Zwaard vis Het smaldeel zal van 3 tot 10 Februari te Portland verblijven, waarna op 21 Februari tussen de Kaapverdische eilanden en Casa blanca rendez-vous wordt ge maakt met Hr. Ms „Karei Door man". Van 22 tot 27 Februari ligt het smaldeel te Casablanca, van 7 tot 10 Maart te Algiers, van 14 tot 17 Maart Gibraltar, van 21 tot 26 Maart te Lissabon. Op 5 April worden de schepen weer in Nederland terugverwacht. Gedurende deze reis zullen P.T.T.-besteller verduisterde postzegels De Rotterdamse rechtbank ver oordeelde de 43-jarige M. L. N„ besteller bij de PTT te Rotterdam conform de eis, tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrek. Hij zou van Augustus tot November 1951 op het postkantoor te Rot terdam zich postzegels hebben toe geëigend. vliegoefeningen worden gehou den, oefeningen op het gebied van verkenning en onderzeeboot- bestrijding, aanvalsoefeningen en vuurleidings en schietoefeningen. Evenals vorige jaren hef geval was, zal het smaldeel, indien zich daartoe de gelegenheid voordoet, gezamenlijk oefenen met eventu eel in de nabijheid oefenende oor logsbodems van andere landen van de Noordatlantische gemeen schap. Wielrennen Wereldkampioenschappen op de weg Vrijdag 22 Augustus a.s. wordt te Luxemburg het congres van de UCI gehouden. Op de beide volgende dagen worden de we reldkampioenschappen verreden op een circuit in de nabijheid van de Luxemburgse hoofdstad; Za terdag 23 Aug. dat voor amateurs en Zondag 24 Aug. dat voor pro fessionals. FEUILLETON Hoofdstuk I HET ATELIER Maar tantetje, je bent zo ouderwets! Stella Duero's grijze ogen schutterden vrolijk, toen zij dit zei en haar stem klonk zo op gewekt, dat de woorden in bet geheel niet kwetsten. De dame met het zilveren haar bij het venster glimlachte gelaten. Ik kaïn het niet helpen, kind. Evenmin als jij het zou kunnen helpen, als je in mijn tijd geboren was en je was even als ik. Wij dragen allen 'min of meer het stempel van onze tijd. Het meiisje lac'hlte opnieuw. Ik geloof, dat ik veel min der ouderwets zou zijn geweest. Ik kaïn mij mezelf niet voorstel len, hooggezeten op eer» onge makkelijke stoel met een zitting van paardenhaar, antimakassars hakend en de dorpsbewoners plagend met wijze lessen. Niet alle meubels waren met paardenhaar bekleed en we deden heus wel andere dingen dan antimakassars haken en les- jes uitdelen. We kregen muziek les, we schdldei den Schilderen! riep het meiisje uit. Oh, tante Pilar! Maar Pilar Duero was geen doetje en bji de lachende spot in de toon van haar nicht keer de zij' zich om. Je vergeet, Stella, dat ik je d'e eerste schilderles van je leven heb gegeven. Ja. en nu zou u mijn aspi raties in die richting willen dwarsbomen Me dunkt, dat bezwaren tegen een atelier in Montmartre niet beschreven kunnen worden als dwarsbomen van je neigin gen om schilderes te worden. Ik maak eenvoudig bezwaar tegen een plan dat mij onverstandig lijkt en ongepast voor een jong meisje. Ongepast, tantetje! Er wais «en scherpe toon in de stem van het meisje, toen zij het woord nazei, maar Pilar Duero werd er niet door van de wijs gebracht. Zó zou ik het willen noe men. Mijns inziens is het niet passend, dat een meisje alléén woont in de Bohémienwijk van Parijs. Maai* dat doen een massa meisjes, tantetje. En ik zal er niet de enige Spaanse zijn. Bo vendien, ik zal niet alleen zijn Ik zal u bij me helbben. Daar ben ik niet zo zeker van, antwoordde haar tante snel. Als j« denkt dat ik van plan ben mijn oude dag te gaan doorbrengen in een of ander obscuur zijstraatje van de Place Pigalle, vergis je je. Dat doe ik vast nie.t Waarom kunnen we geen flat nemen of hier in het hotel blijven wonen? Jij kunt toch de kunstacademie bezoeken en evengoed fatsoenlijk wonen Maar tantetje dat atelier is een flat. Ik ker« het huis heel goed,, of in elk geval het blok, waarin het ligt. Het is bijna even netjes als de stijfste buurt van Madrid en veel intsiressamiter. We kunnen er op zijn minst eens naar gaan kijken. Een uitdrukking van berusting kwam op het gelaat van die oude dame. Ik veronderstel, dat je, zo als gebruikelijk, al besloten bent, Stella. Je bent zo eigenzinnig. Natuurlijk zal ik moeten toe geven. Maar ik verzeker je, dait ik me helemaal niet op mijn ge mak voel over deze (historie. Hoe heet de jongeman, die dat be gerenswaardige atelier te huur heeft? Cabados! Juan Cabados! Vast een Spanjaard, Cabados! Een peinzende uitdrukking kwam over het ge laat van Pilar Duero, Ik vraag me af, of hii familie is van Manolo Caibados. Die had een neef, die is gaan schilderen. Ik weet niet precies wat. Hij is in jaren niet in Alcira geweest om zijn oom op te zoeken»; nooit, zo lang ik me herinner. Het is heel goed mogelijk, antwoordde Stella vrolijk. Aller lei soort van mensen komen hier op de kunstacademie. Parijs is het Mekka voor moderne schil ders. Als u het goed vindt gaan we hem metaen opzoeken. Ik doe het niet graag, ant woordde haar tante. Maar als je, zoals gewoonlijk, op je stuk blijft staan, zal ik wel moeten doen wat je verlangt. Je bent aan mijn zorg toevertrouwd en ik he'b eigenlijk geen keus in dege zaak. Toen z;j dit gezegd had, keer de zij zich om en verliet de ka mer. Haar nichtje ging naar het venster met een glimlach op haar gezocht en keek neer op het bruisende loven van Parijs, zoals het. stroomde door de Ave nue de l'Opera. Goeie tante! mompelde ze in zichzelf. Wat is ze toch een inschikkelijk soort draak! Toen ze daar een minuut of twee had gestaan, verliet ook zij de kamer om zic'hi te kleden era weinige minuten later spoedden tante en nicht zich iin een open taxi naar Montmartre. Halver wege dfe heuvel sloegen zij af en een minuut latar kwam de auto tot stilstand in een zeer rustige straat voor een blok moderne gebouwen. ZP gingen door een brede poort, kwamen op een binnenplaats en na deze overgestoken te zijn, vonden zij de trap, die ze zochten. Een kaartje, dat aan de deur van de derde etage was gehecht ver telde hun. dat zij hun bestem ming hadden bereikt. Toen S/tel- la Duero op de bel drukte, ging det deur open en zij stonden tegenover een knappe jonge man. wiens artistieke neigingen werden aangeduid door een bruin fluwelen jasje en een tamelijk grote da>s, geliefd bij zijn Par ij se collega's. Tante Pilar, die verwacht hiad een onguur type aan te treffen, was aange naam verrast en toen de jonge man in antwoord op de vgpag van haar nicht toegaf, dat hij Juan Cabados was, maakte zijn beschaafde stem nog meer in druk op haar. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3