Regering neemt onbegrijpelijke maatregelen in Nieuw-Guinea Chinese nationalisten hakten al eerder met dit bijltje Haagse hoofdcommissaris nam afscheid Slordigheid en onbegrip vertragen de opbouw Bende jeugdige inbrekers te Enschede gearresteerd Het Noordhollandse fokvee Merkwaardig gesprek, niet zonder pessimisme KLOOSTERBALSEM HAAR GESCHENK Met bitterheid in het hart" Naar wij vernemen Scheepsberichten Resultaten in 1950 zijn bevredigend Brief uit Korea VRIJDAG 1 FEBRUARI 1952 PAGINA 5 I 5 LOS ANGELES (A.P.) Mevrouw Julia Pearson heeft enige tijd, geleden twee pa- ketten klaar gemaakt, een voor haar zoon in Korea en een dat zij stuurde aan de Y.M.C.A. crm aan een Ameri kaans soldaat uit te reiken. In het laatste pakje stopte zij een briefje, waarin zij schreef dat ze hoopte dat de soldaat die het ontvangen zou, er plezier van zou heb ben. Gisteren kreeg ze antwoord. Haar zoon schreef: „Ik heb uw pakje ontvangen, maar U kunt zich niet voorstellen hoe verbaasd ik was toen ik een dag later een geschenk zending van de Y.M.C.A. ontving, dat ook van U af komstig bleek te zijn. DR. EUWE STAAT VIERDE IN BAZEL In de vijfde ronde van het in ternationaal schaaktournooi te Bazel speelde onze landgenoot Euwe remise tegen de Zwitser Leepin. Na de vijfde ronde luidt de stand: 1. Vidma, 4 pnt.; 2. Schu- del, 3' pnt.; 3. Teschner, 3 pnt.; 4. Euwe 2' pnt en 1 afgebr. par tij; 5. Leepin. 2''* pnt.; 6. Chris- toffel, 2 prit.; 7. Mueller II, 1 pnt en 1 afgebr. part.; 8. Mueller I, pnt. De boedel van wijlen prof. dr. Willem Mengelberg zal begin Maart bij een Amsterdamse kunstveiling worden geveild. Nu reeds is men in de kelders van het veilinggebouw be gonnen met het sorteren van de boedel, die onder meer oude schilderijen, antiek, glaswerk, tal van muziekinstrumenten en een aantal zeldzame specimen van geschilderd glas bevat. Op de foto ziet men nog geen honderdste van de gehele inventaris. De man op de voorgrond is bezig met een soort instrument, dat niemand- kende: een miniatuur-piano met snaren aan de buitenkant. ff Hoofdcommissaris G. W- Valken van de Haagse politie, aan wie per 1 Februari ongevraagd eervol ontslag is verleend, heeft gister morgen afscheid genomen van het politiecorps van de Residentie, „niet gerehabiliteerd, althans niet officieel, niet voldaan en met bit terheid in het hart," zoals hijzelf in zijn afscheidsrede zeide. De heer Valken zeide dat hij geen protest zou hebben laten horen indien hem ontslag was verleend wegens het bereiken van de leeitlidsgrens. Maar juist om dat dit motief is gebruikt om andere minder oirbare mo tieven te verhalen, was hij tegen het besluit in beroep gegaan. Hij had de weg van de openbaarheid en het vecht, gekozen om de ma nier waarop het ontslagbesluit was voorbereid, tot stand geko men en op het laatste ogenblik aan hem medegecjeeld. De hoofdcommissaris zeide, lang te hebben gezwegen. Naar zijn mening brachten echter de zeven jaren gedurende welke hij de leiding pver het corps had gehad, de verplichting mede, tenslotte tegenover dit corps verantwoor ding af te leggen van deze laatste stap, waardoor de Haagse politie en feitelijk de Nederlandse politie als geheel weer het onderwerp is geweest van de gesprekken vgn de dag. De heer Valken verklaarde er zich van bewust te zijn ngar eer en gewëten zijn plicht te hebben gedaan, geen willoos werktuig te zijn geweest, ngaar steefis gestre den te hebben voor eerlijkheid en rechtvaardigheid- HOLLANDIA (K.N.P.) Van het crediet van 24 millioen, dat volgens de begroting van 1951 aan Nieuw-Guinea is verleend, zal 22,5 millioen worden besteed voor Hollandia. Het overige gebied van Nieuw-Guinea, vier maal zo groot als Nederland, ontvangt de rest, dus slechts 1,5 millioen. In gezaghebbende kringen op Nieuw-Guinea krijgt men zeer sterk de indruk, dat de stad Hollandia in alles wordt bevoordeeld. Wat van de taiel afvalt, is voor de arme, i.e. de rest van Nieuw-Guinea. waarbij de buitenposten dan nog een streepje voor hebben op het Zui den aldus verneemt het K.N.P. uit Hollandia. De 22,5 millioen voor Hollandia worden gebruikt voor de bouw van 30 woningen, de verbetering van de lichtvoorziening, de bouw van een nieuw postkantoor (waar van niemand het nut begrijpt, zelfs niet hier in Hollandia), voor parkaanleg, enz. Hollandia fungeert in Nieuw- Guinea als het paradepaardje van de Nederlandse regering. Andere belangrijke steden zoals Merauke, worden volkomen ten achter ge steld. Bij zijn laatste bezoek aan Ne derland heeft de gouverneur van Nieuw-Guinea gezegd, dat de opbouw van dit eiland vordert „met geween en geknars der tan den". Dezelfde gouverneur is echter slechts eenmaal in Me rauke geweest en dan nog maar gedurende een halve etmaal. Was "hij er vaker geweest, hij zou zich beslist nog veel krasser hebben uitgedrukt zo meent men hier. Zelfs t.b.c.-patiënten achtergesteld. In Hollandia is veel meer te krijgen dan in Merauke. In de laatste stad werden bijvoorbeeld patrouilleschoenen aangevoerd en van gouvernementswege verkocht uitsluitend aan diegenen, die de schoenen uit hoofde van hun dienst dringend behoefden te gen de prijs van f 22.per paar. In Hollandia zijn dezelfde schoe nen in elke winkel vrij te koop voor f 7.50 per paar. Zo kost ben zine in Merauke ruim twee maal zoveel als in Hollandia. In deze stad heeft elk huis gedurende alle uren van de dag en de nacht eleetriseh licht. In Merauke bezit slechts een derde deel der wonin gen eleetriseh licht en dan nog slechts van 18 tot 23 uur. Het ver zoek deze termijn te verlengen tot 24 uur werd afgewezen we gens geldgebrek. Helaas bestaan er jnzake de geneesmiddelenvoorziening de zelfde mistoestanden. Een arts te Merauke vroeg voor zijn t.b.c.- patiënten het geneesmiddel P.A.S. aan. Als antwoord ontving hij de mededeling: „Niet beschikbaar op Nieuw-Guinea". In het ziekenhuis van Hollandia waren echter in dezelfde maand 7.000 pillen P.A.S. verbruikt! Dit laatste ziekenhuis is driemaal zo groot als dat te Merauke. Hollandia krijgt echter tienmaal zoveel penicilline toe gewezen, hoewel beide ziekenhui zen door het gouvernement wor den geleid. Merauke ideaal voor Europeanen. Wat betreft het klimaat is Me rauke echter gelukkiger. Voor Europeanen is het daar heel goed uit te houden, in tegenstelling met Hollandia, waar het we ondervinden het dagelijks soips een oven lijkt. Ook inzake de voedselvoorzie ning is Merauke zeer geschikt. Regelmatig worden daar vers vlees en verse vis aangevoerd en er worden groenten verbouwd, terwijl de rest van Nieuw-Guinea bijna geheel is aangewezen op levensmiddelen uit blik. Een grote moeilijkheid in beide steden is het tekort aan woon ruimte. Nieuwe huizen worden haast niet gebouwd wegens ma teriaalgebrek. Ook zijn er bijna geen geschoolde arbeiders en de Papoea is over het algemeen niet bepaald een toonbeeld van ijver en werklust. Door onbekwaam heid gaat veel kostbaar materiaal verloren, slordigheid en nalatig heid doen de rest. Godsdienstig leven. Het aantal Katholieken op Nieuw-Guinea overweegt. Van de bevolkingsgroepen in het Neder landse deel van het eiland zijn de Papoea's en de Keiezen voor het grootste deel Katholiek, de Ambonnezen en de Timorezen overwegend Protestant en de Ja vanen vooral Mohammedaans. Onder de Chinezen zijn enkele Katholieken, de Indische Neder landers zijn bijna alle niet-practi- serende Katholieken. De Neder landers op Nieuw-Guinea, vooral in de leidende functies, zijn over wegend Protestant. In 1905 opgericht, wordt de Katholieke missie op Nieuw- Guineg thgns geleid door 23 mis sionarissen, 19 broeders en 14 zusters. Aan het hoofd van de Apostolische Prefectuur Hollandia staat Mgr. A. Cremers O.F.M. In Merauke zetelt de Apostolisch Vicaris, Mgr. H. Tillemans M.S.C. Er zijn reeds vier Papoeajorigéns, die worden opgeleid tot broeder. Ook hebbep enkele zich aangebo den om priester te worden. Daar deze jongens echter reeds 17 of 13 jaar oud zijn, omdat zij laat met de L.O.-opïeidmg zijn begon nen, betwijfelt men of zij de jarenlange seminariestudie nog zullen kunnen volbrengen. Boven dien rijst de vraag of zij al de capaciteiten bezitten om de zware theologische en philosophische studie, welke de zo moeilijk ab stract denkende Papoea toch zo ver liggen, te kunnen volgen. Zij hebben echter de kans gekregen en zijn naar een seminarie in Australië gezonden. De missie op Nieuw-Guinea troeit, zij het zeer langzaam, daar e missionarissen met grote moeilijkheden te kampen hehben. Het tekort aan Katholieke be stuursambtenaren, hier op Nieuw- Guinea en ten departemente te Den Haag, doet zich voor de mis sie op uiterst pijnlijke wijze ken nen. Bovendien is het aantal academisch gevormde Katholieken op Nieüw-Guinea laag slechts 11 pet. waarbij de priesters zijn inbegrepen. Papoea's vrijwillige paria's De Papoea s vormen onder de bevolking van Nieuw-Guinea een klasse apart. Men zou kunnen zeggen: de klasse van de .recht- lozen. Juist omclat zij in totaal niets hebben in të brengen en alle andere groeperingen zich in woord en daad verre boven hen verheven achten, spelen zij geen enkele rol in de op Nieuw- Guinea zo sterk ontwikkelde dorpspolitiek. Hun enige taak in het gemeen schapsleven is het verrichten van koeliediensten voor alle andere bevolkingsgroepen. Men krijgt echter de indruk, dat zij er hele maal geen behoefte aan gevoelen wat meer op de voorgrond te treden. De Papoea's bezitten geen minderwaardigheidsgevoel, maar zij zijn met het geringste tevre den, mensen van het bos en ge wend aan ontberingen als zij zijn. Het devies van de Papoea luidt: „ieder zijn meug"; hij begrijpt niet waarom een ander zich het leven zo moeilijk maakt en daar door staat hij vrij welwillend te genover zijn mede-eilandbewo ners. Was de Papoea niet twee duizend jaar in ontwikkeling ten achter, dan zou met hem een veel dieper en vruchtbaarder contact te leggen zijn dan thans met de oyerige bewoners mogelijk is. Louis van Gasteren geopereerd De toneelspeler Louis van Gas teren is een dezer dagen met goed gevolg aan een poliep aan de stembanden geopereerd. De heer van Gasteren zal waarschijn lijk over een maand zijn werk zaamheden kunnen hervatten. „Met opgeheven hoofd heb ik deze laatste drie maanden mijn weg vervolgd en in dezelfde hou ding ben ik hier voor U getreden en zal ik nu hef corps, dat mij dierbaar js geworden, verlaten en liet werk, dat ik als mijn levens taak zag, neerleggen," aldus de heer Valken, die verklaarde veel dank verschuldigd te fijn aan dc talrijke leden vari dc Nederlandse politie die zich door houding en daad aan zijn zijde hadden ge schaard, er zich van hewust dat „de onelegante behandeling" de gehele politie van het land aan ging, terwijl zij ook naar spr. me ning het wezen van dc rechts staat aantastte. De wnd. hoofdcommissaris, de heer D. J. G. Vrijdag, noemde het ontslag van de heer Valken „een buitengewoon zware slag" voor diens naaste medewerkers. „Met een brok in 'de keel ne men wii afscheid van U," zo zeide hij. Nameps het gehele corps ep alle politiebonden bood hi.leen radiotoestel tengeschenke aan. Namens de recherche sprak commissaris Abbenhrqek die op merkte dat het er veel van weg had, dgt een, hoofdcommissaris jn Den Haag „één van de meest' ge vaarlijke functies in de politie dienst bekleedt." Hijzelf had er al zeyen meegemaakt installeerde jniuistcr Rullen gisteren een commissie, die aan dacht zal besteden aan de oplei ding voor bedrijfsorganisatie en bestuursefficiëncy, een en ander in het kader van de opvoering:, der productiviteit; zullen dit jaar zeven pelgrims tochten van Engelse gasten naar hef Engelse oorlogskerkhof „Jon- Herbos" bij Nijmegen trekken; wordt van 16 tot en met 18 April te Utrecht een phflologen- congres gehouden. Het vorige congres viel in 1950 te Groningen; wordt van 21 tot 25 Juli a.s. in de Utrechtse Jaarbeursgebou wen een interpationale schoenen en lederwarenbcurs gehouden, waaraan achttjcn organisaties uit deze branche medewerking ver lenen; organiseert Heerlen van 4 tot 18 Mei een handels-, industrie ën middenstandstentoonstelling op een terrein van 132.000 vier kante meter en in nauw contact met het jubileum der Staats mijnen. is mr. W. J. van Balen, de be kende Zuid-Amerika-kenner, be noemd tot offipier in dc orde van het Zuiderkruis van Brazilië; wordt pp 9 Fcbr. te pclft een gemeenschappelijke Benelux-stu- diecommissie voor de ruimtejijkei ordening geïnstalleerd; is gistermiddag dc clectrische treinverbinding tussen Leiden en Den Haag geruime tijd gestoord geweest door een breuk in de bovenleiding. hoorden een Amsterdamse ver tegenwoordiger en een gemeente ambtenaar 8 maanden tegen zich eisen wegens steunfraude. Aardijk uit New Orleans ca. 5 Febr. R'dam verw. via Havre/ iAntw.; Alcyone R'dam/Adelaide '30 v. F reman tie; Alnati Buenos Aires/R'dam 30 v. Rio de Janeiro /Bahia; Annenkerlc Adelaide/ R'dam 30 nm te Antwerpen; Be verwijk R'dam/Savona p. 30 Gi braltar; Corilla (T) 30 v. Tarakan /Singapore; Eaam R'dam/New Yokr 30 v. Antw./Halifax; Een dracht 30 v. Istanbul/Izmir: Lin- dekerk R'dam/Perz. Golf 30 Aden/Damman; Loosdrecht Cal- cutta/R'dam 30 v. Colombo/ Bombay; Modjokerto Balikpapan/ R'dam 31 te Makassar verw Mariekerk Sydney/R'dam 30 nm v. Marseille/DuinkerkenMelis- kerk Beira/A'dam 30 nm v. Ant werpen; Nieuw Amsterdam R'dam /New York 31 te Southampton; Oranje Tj. Priok/A'dam 30 v. Colombo: Oranjefontein Beira/ A'dam 1/2 Kaapstad verw.; Rijn dam 30 v. Havanna/Nassau; Stad Maastricht 30 v. R'dam te Piom- bino- Tabiau A'dam/Surabaja p. 30 Suez/Adpn; Tabinta New Or leans/Surabaja 30 te Newportnews ITomini Tj. Priok/R'dam 30 vm v. Aden; Tomori Tj. Priok/R'dam p. !30 Kp. Guardafui/Aden; Tosari New Y ork/Calcutta 29, v. Basrah/ Bahrein: Willem Ruys R'dam/ Tj. Priok 30 v. Suez/Aden; Zij penberg Casublanca/V laar ding en ■p. 30 Kp Finisterre. De politie te Enschede is er na moeilijk speurderswerk in geslaagd vijf jonge mannen te ar resteren, die verantwoordelijk worden gesteld voor ruim twintig inbrakcp, wejke deze en de vorige maand zijn gepleegd en die een golf van onrust te Enschede heb ben veroorzaakt. De vijf jonge mannen, de 17-jarige j. L„ ae 20-rjarige M. S„ de 29-jarige H. V., de 20-jarige H. J. D. en de 19- jarige H. J. A., allen werkloos, hadden het in hoofdzaak voorzien Waarom ais U een kopen voor de ptM» Dezer daeen is het jaarverslag over 1950 van de Provinciale Bond van Rundveefokvereniein- cen in Noord-Holland uitgeko men. waaraan wii het volgende ontlenen: Na enkele administratieve mededelingen herinnert het ver slag aan de onthulling van het AAN HET FRONT IN KOREA Wordt er oprecht geconiereerd en geven de onderhandelaars van beide zijden alles wat in hun vermogen ligt, om tot een spoedige oplossing van het geschil te komen? aldus schrijft de Nederlandse oorlogscorres pondent, de res, kapitein B. M. Koster, aan de L.V.D. Wanneer men zich deze vragen stelt, dan wordt men minstens achter dochtig, indien men tenminste geen stap verder is gegaan en de vragen met „neen" heeft beantwoord. We zijn te gast geweest bij de Chinese nationalistische generaal Kong en de luitenant-kolonel Liu, die in Seoul vertoeven als mili taire attache's. Natuurlijk hebben we hun mening gevraagd over de wapenstilstandsbesprekingen en de hierbij behorende uitwisseling van krijgsgevangenen. Hun ant woorden geven reden tot naden ken, zeker wanneer men eigen ervaringen eveneens nader be schouwt. Deze militairen van maarschalk Tsjang Kai Sjek zeggen: „Altijd gebruiken de communisten onder handelingen om een oorlog te winnen. Zij hebben dat geleerd van Moskou. Met succes passen zij het geleérde toe. Zij zaaien onrust in de wereld en alleen bij uiterste noodzaak komt het tot een „warme" oorlog. Dan gaan zij onderhandelen en gebruiken deze onderhandelingen in hun propa ganda en zo en op geen andere wijze, trachten zij tot een wereld heerschappij te komen. Wij hebben ervaring met deze lieden. Soms benutten zij de tijd, waarin men confereert, voor de opbouw van hun strijdmaoht. Soms stellen zij door onderhande lingen beslissingen uit, want Mqg- kou moet altijd worden ingelicht en geraadpleegd. Traetaten wor den indien het ze uitkomt -=• niet beschouwd als bindende over eenkomsten, doch als nietszeggen de stukjes papier. De Chinese roden hebben bij deze onderhan delingen meer achtergronden. Zij loeren op een erkenning van Amerika en andere landen. Meevaller Wij zijn er zeker van dat de U.N.O.-krijgsgevangenen een goe de behandeling hebben gekregen in China, Allicht. Uit propagan distische overwegingen zijn zij goed behandeld, want de wereld moet zeggen: „Zie je, die roden vallen wel mee". Wij hebben het meegemaakt, dat wij soldaten te rug kregen op Formosa, die krijgsgevangenen waren geweest en opnieuw vrijgelaten. Deze sol daten hadden een dusdanige goe de verzorging ontvangen, dat zij bij hun terugkomst tegen de troep zeiden: „Waarom zullen we vech ten tegen eigen volk? Wij zijn goed behandeld en we zien niet in waarom we weer de wapenen zullen opnemen!" Deze eenvoudige krijgslieden doorzien het einddoel van de communisten niet.namelijk de beheersing der wereld. „Beziet men de onderhandelingen in Pan- munjon en gaat men na, dat reeds een half jaar wordt gespror ken over wapenstilstand, dan ver zwakt het geloof in een vrede. Het heeft er te dikwijls de schijn van, dat de onderhandelaars niet kunnen en mogen beslissen; dat besluiten worden opgehouden, totdat van „boven af'.', bij de communisten van Moskou een beslissing is genomen. Reeds weken lang spreekt men over uitwisseling der krijgsgevan genen. Aanvankelijk bereikte men een accoord. Nu komen er aller lei moeilijkheden bij, die niet vervat waren in de voorstellen. Er wordt dagelijks touwgetrok ken in de circustent, te Panmun, jon. De journalisten, die deze be sprekingen „verslaan" voor hun krant, radio of wat dan ook, zijn moe geworden. Zij bezitten niet meer de frisheid, waarmede men dit „zaakje" eens zou trachten op te lossen. Fris bloed. Zij gaan nu als in het leger in „roulatie". Zij maken plaats voor hun collega's, die reeds lang in andere delen van het Verre Oos ten hebben vertoefd. In de „pers- trein" te Munson-Ni, waar de journalisten wonen in een aantal trein-wagens, ziet men andere gezichteij dan voor enige maan den. Fris bloed. Dat was nodig om lezenswaardige verslagen te verkrijgen. En naast de trein het is verheugend is men met man en macht bezig om een vliegveld aan te leggen, opdat de zieke en gewonde krijgsgevange nen zo snel mogelijk ontvangen kunnen worden. Het enige goede teken pp dit moment. OVERWINNING VOOR CHURCHILL LONDEN (A.P.). De conser vatieve regering van Winston Chprchill heeft gisteravond met 309 tegen 278 stemmen een motie van vertrouwen over v haar ver- sobgringsprogramma gewonnen. monument ter nagedachtenis van de heer Elias Koster, op 20 Sept. 1950 ter geleeenheid van he jaar.' lijkse Prov. Fokveedag, te Hoorn. Dc ontvangsten en uitgaven in 1950 sloten op een bedrag van f 54.449.29. De balans bij het af sluiten van het boekjaar 1950 op een bedrag van f 33 008.35. De vergoeding ingevolge de uitkering' inundatiefonds werd gesteld op f 6.75 per H.A. Aan uitkeringen werd aan 346 leden die een gezamenlijke oppervlakte van 3514 H.A. land bezitten, een bedrag van f 23,719.50 uitge geven. Bij de Bond waren in 1950 aangesloten 63 verenigingen, flie tezamen 3871 leden telden- Nieuwe verenigingen waren Duinstreek Zuid en Haarlem, pp I Mei 1950 was 55805 H.A. gras land en 10.146 H.A- bouwland in februik. Het aantal melkkoeien edroeg 61.772- De verenigingen met het hoog ste aantal melkkoeien per lid waren Sloten (26.0), Zunderdorp (25,6), Amstelland (23,9), Weesi- perkarspel (23.9), Landsmeer (22.0), Koegras (20.5) en St. Maartensbrug (20.4). De laagste aantallen werden gevonden in Anna PauTowna (8-4); Wieringermeer (9.31, Texel' (10,9); Warmenhuizen (11,4)'t Zand V.Z.O.S. (12,1); Wi.idenes- Oterleek (12,3) en Middelie 12.3) Wat de export van fokvee betreft kan gezegd worden, dat gedurende 1950 zeer weinig za ken zijn gedaan en flat dH. jaar (jus tót een der zeer stille jaren hééft behoord. 2507 leden bleken lid te zijn van een vereniging voor kunst- niatige inseminatie. 8 bedrijfsomstandigheden wa. aanvankelijk goed- Dank zij De de gunstige omstandigheden van de voorgaande jaren gingen de koeien in goede tPGstand de weide in. De groei wgs gunstig en er werd veel hooi gewonnen. In Juni zette een regenperiode in, zodat de lagere grpnden te veel water kregen- Een vroege staltijd was daarvan in oqzp provincie het gevolg. De kwali teit van het hooi was niet overal even goed. De kracht.vgedervoor- ziening was ongunstig, De gezondheidstoestand van T vee in deze provincie was goed te noemen. Het resultaat der inseminaties gaf veel verschil onder de verschillende vereni gingen te zien en in een der jongste verenigingen was het zelfs onrustbarend Het aantal op t-b.c. onderzochte dieren be droeg 194.546, waarvan 48.370 reageerden (25.6 pet.). De prij zen van het fok- en gebruiksvèe handhaafden zich op een rede lijk peil. Ook de prijzen voor vetvee waren gunstig. op alleenstaande woningen aan de rand van de stad. In totaal heb ben zij meer dan twintig 'inbra ken gepleegd, doch zij slaagden er slechts in om ongeveer 2000 gul den buit te makëri. Hetwas nu'n alleen om geld te doen, andere kostbaarheden lieten zij onaan geroerd, terwijl zij nimmer tot moedwillige vernieling pverginr gen. Meestal gingen zij met z'n drieën of vieren een huis binnen nadat zij zich toegang hadden verschaft door een verbroken keukenraam of tuindeur. Het was opvallend, dat zij meestal hun slag sloegen wanneer de be woners afwezig waren. Gewoon lijk konden de thuisgekomen be woners onmiddellijk zien, dat er iemand thuis wgs geweest, want de dieven legden munten of an dere voorwerpen keurig op een rijtje op tafel neer. Bij eén inwo ner legden ze een sigaar haast een gouden tientje. De jeugdige dieven hebben na genoeg het gehele bedrag in café's opgemaakf. Het enige wgt er nog is overgebleven is een biljet van tien gulden. CB/CDS/fA# Pijnlijke, stijve spieren moet U driemaal daags krachtig laten wrijven met Kloosterbalsem, die diep in dc weefsels doordringt. Ook bij rheumatiek en ischias: GERT MOSLER GAAT NIET NAAR OSLO zal geen deel uit- Nederlandse ski- Gert Mosier z( maken van de ploeg, welke aan de Olympische Winterspelen zal'deelnemen. Mós- Ier die enkele malen kampioen van Nederland is geweest, kar, zich wegens studieredenen niet vrij maken. Voprts vernerpen wij dat het wegens gerezen deviezen-moei lijkheden niet uitgesloten is, dat alléén d'e Nederlands kampioen 1952 Diek Pappenheim en mevr. Prajoux-Bouma Nederland in de Olympische skiwedstrijden zullen vertegenwoordigen. De in Parijs wonende Neder landse schilder Cees v. Don gen vierde dezer dagen zijn 75ste verjaardag. Hij verblijft, tezamen met zijn echtgenote, met vacantie aan de Zuidkust van Frankrijk. De 75-jarige met zijn vrouw en zijn hond op een muurtje bij Nice. GESLIPT EN DAARNA DOOR AUTO OVERREDEN Gistermorgen om half tien is de 12-jarige Wim Vermeulen uit de Eerste Pijnackerstragt te Rot terdam in de Rodenrijssestrgat met zijn fiets geslipt en daarna onder .de wielen van een achter hem'rijdende vrachtauto terecht- fekorpen- De jongen was op slag ood. DE ZAAK v. d. PUTTEN Het hoofdbestuur van de Ned. Chr. Bon<j van Overheidsperso neel heeft het ANP, niet verwij zing haar het communiqué over dé zaak-v.d. Putten dat op 5 Jan. j.l. aan de pers werd verstrekt en het antwoord van de minister aan de heer Ritmeester in de Tweede Kamer, medegedeeld, dat in de besprekingen, die tussen minister Staf en'liet bestuur over deze zgak werden gevoerd, is komen vast tie staan, dat de minister het rap- Iport-Zaayer als onjuist terzijde [heeft gelegd met de bedoeling de heer v.d. Putten volledig te reha biliteren. Bij" informatie vernam het ANP, dat de minister geen commentaar had op deze mededeling van de 'Chr. Bond, "en niets' toe te voe gen aan zijn antwoord in de Ka mer. VEEL BELANGSTELLING VOOR JARIGE STAATSRAAD Minister van Staat, mr. J. R. H. van Schaik, die gisteren zijn 70ste verjaardag vierde ontving te zij nen huize aan de Van der Spie gelstraat te 's-Gravenhage tal van gelukwensen in velerlei vorm. De Tweede Kamer, waarvan, mr. Van Schaik gedurende vijftien jaren een uiterst gewaardeerde voor zitter was, zond een bloemstuk. Van de vice-president en de le den van de Raad van Staten, van welk college hij lid is, werden zo wel mondelinge als schriftelijke gelukwensen ontvangen. Verder waren er blijken van belangstel ling van ministers, oud-ministers, Kamerleden en oud-Kamerleden en van tal van organisaties, ook uit de tijd toen de heer Van Schaik in Arnhem als advocaat en procureur gevestigd was. Ve len kwamen de jarige persoonlijk hun gelukwensen aanbieden. De Mwata Jamvo Ditende, „keizer" van de Loenda's en vorst van de Tsjokwe's, Dembo's, Loeèna's en Kazembe's heeft zich naar Elizabethstad in de Cöngo begeven, waar zijn onderdanen, die zich gevestigd hebben buiten zijn gebied, hem een grootse hulde hebben gebracht. Op de foto ziet men Myoata Jamvo Ditende vgor het venster van de trein, waar mede hij van Kapanga naar Elizabethstad is gereisd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5