Koningin Mode aan hei woord WELKE KLEUR KIEST U And Rad Pater JAN ROOTHAAN in 1953 zalig verklaard? VOOR DE GORDIJNEN Te weinig verzoekschriften uit Nederland ress asic IETS OVER ELECTRISCH LICHT EN VELE NUTTIGE APPARATEN door Wm Knipjeheer ér» £00$ Ra^sl RECEPTEN De grappige reis van John Gilpin 3 voor vrouw VOO Tweede E7èn met veel enthousiasme en '*-J lofzangen ontvangen vinding op mode-gebied is de basic-dress. Een basis-jurk. Een jurk dus, die de basis vormt van een schijnbaar uitgebreide garderobe, maar die in werkelijkheid bestaat uit één jurk met allerlei variatie-mogelijkhe den en wel zó, dat zij geschikt is voor diverse gelegenheden. Een jurk, waarbij een lade of een doos behoort, gevuld met allerlei gezel- lige zaken. Wij tekenden een ba- sic-dress met diverse mogelijkhe- C den, maar willen tevens niet ver- zuimen ook dc nadelen eens te be kijken. Het begint met een sportief ja ponnetje van effen wollen stof, met een eenvoudige knoopgarne- ring en aangeknipte korte mou wen, meer niet. Om de korte mouw te vervangen door langere hoort er een bolero of ander kort jasje bij met 3-kwart lange mouwen. Zo is het ensemble geschikt voor ge woon dagelijks gebruik, voor de werkende vrouw in haar werk kring, voir de huisvrouw in haar huis. Maarnu komt het. U trekt het jasje uit, u maakt de bo venste knopen los en u heeft een oven hals met één grote revers. Een zwierig gedrapeerde sjerp wordt aan de ceintuur geknoopt, 'n aparte corsage of bijou op de re vers bevestigd en u bent klaar voor een min of meer feestelijke uitgang. Csn dergelijke wijziging kunt u Dj ook verkrijgen door een losse revers en een brede ceintuur, bei de rijk met pailletten geborduurd, toe ie voegen. Een shawltje van bedrukte georgette om de hals ge knoopt en een paar strikjes van ditzelfde materiaal aan de mou wen van het jasje geven weer een variatie op de daagse versie van het geval. Straks wordt het lente. U bergt het jasje op en voorziet de jurk van een pittig wit piqué kraagje en dito mouwopslagen en u heeft een voorjaarsjurk. Als u er dan ook nog een wit piqué bolero bij heeft, dan heeft u tevens een wandeltoilet voor mooie voor- wandeltoilet jaarsdagen. Maarnu de nadelen. Natuur- j- lijk is een jurk die men de ge- <- hele dag gedragen heeft, als men er 's avonds in wil uitgaan niet meer helemaal smetteloos. Hij wordt stoffig, het „frisse" is er af. Ook zou u geen vrouw zijn als u niet van tijd tot tijd verlangde naar iets anders, niet een beetje anders, maar helemaal anders. De basic-jurk kan dus nooit „al- leenheerseres" zijn in onze garde- jj! robe! gladde mondstuk en-voor gestof feerde meubels de speciale meu belborstel. Ook bij het strijken is het nodige overleg mogelijk. Als de was met de hand goed gladgestreken is en het wasgoed zorgvuldig aan de lijn gehangen, bent u straks vlugger klaar met het strijken. Strijk zo veel mogelijk goed vlot achter el kaar af en begin met dun goed, dat een matig warm ijzer nodig heeft. Een automatisch strijkijzer is sneller heet dan een gewoon ijzer. Als de juiste strijkhitte bereikt is, wordt de stroom automatisch af gesloten, hetgeen natuurlijk ook een bezuiniging betekent. Zo'n automatisch ijzer is echter duur der in het aanschaffen; het kost ongeveer vijftien gulden meer dan een gewoon strijkijzer. Tenslotte iets over de dompe laar, een handig apparaat voor het koken van vloeistoffen. De dom pelaar is zuiniger dan de electri- sche ketel. Gebruik hem bij voor keur in een kan of kom van aar dewerk; de vloeistof wordt daarin eerder warm en koelt minder snel r f/l/^ jg t J*rr Er zijn 66 soorten van schrijfmachines. De Las soman heeft er één van! Die heeft 'n heel mooie naam! Die gymnastiekclub in Roosendaal met die leuke naam „Tot Heil Onzer Ribbenkast" bestaat nog steeds! Over 'n poosje hebben ze zilveren feest! De Lassoman is juist bij 'n troep zwarte rovers ge weest. Ze zaten in hun hol te eten. In de ene hand hielden ze 'n mes en in de andere hand 'n grote vork. En zo zaten ze maar te eten! Mmmmmmm! De Lassoman mocht mee- eten. Het paard ook! Eén zo'n rover stak zich met de scherpe vork in zijn tong. Het bloed spoot er uit! Nu, kleine vrienden, tot de volgende week! Wie heet er BLAS1US? Moet ik jullie nog vra gen, of je de H. Blasius kent en wanneer hij z'n feestdag heeft? Natuurlijk niet Want 3 Februari gaan jullie allemaal de Blasiuszegen halen. De H. Blasius leefde ongeveer in het jaar 300 te Sebaste in Armenië. Voordat hij bis schop werd, was hij ge neesheer. Er was eens een jongen, die bij het vis- eten een graatje in de keel had gekregen, dat er maar niet uit wou. De jongen had het erg be nauwd. De H. Blasius be vrijdde hem door z'n ze gen. Daarom wordt hij aangeroepen tegen keel- en halsziekten. Hij werd onder Licinius vreselijk gemarteld. Men sloeg hem met roeden, hing hem op. scheurde het vlees van z'n lichaam en wierp hem in de kerker. Ten slotte wil de men hem in de zee verdrinken. Toen dat ook niet lukte, onthoofdde men hem. Zo gaf de held z'n leven voor Christus. Je ziet hem afgebeeld met ijzeren haken en twee kaarsen in z'n Ibmd. SLUIT NIEMAND UIT Ben je vanavond aan het radiotoestel geweest? Tussen 5 en 6 uur, weet je wel, als de Jeugdbond vanuit de Wigwam z'n stem laat horen? Toen is er weer een nieuwe spreuk de aether ingegaan. SLUIT NIEMAND UIT! Raak of niet? Of heb je hem niet loor? Nu, je bent toch wel eens met je neus tegen ?en gesloten deur opgelopen? Prettig, hè? Ineens voelde je je heel alleen. Als je een vriend of vrien dinnetje uitsluit van het spel of van je gezelschap. Of als je een broertje of zusje overslaat met iets lekkers, dan is het net of je ze de deur voor hun neus dichtsmijt. Vriendelijk en liefdevol is anders. We gaan deze maand eens samen proberen om nie mand aan de kant te zetten. Dat valt niet mee, vooral als iemand een vervelende snoeshaan is. Probeer het toch, want als je echte naastenliefde hebt. moet het je iets kosten. Met frisse moed aan gepakt, dappere Jeugdbonders: SLUIT NIEMAND UIT! Dagelijks turen jonge paartjes door de etalageruiten naar meubels, vloerbedekking en gordijnen. Laten we ons nu eens even tot de overgordijnen bepalen. Wat voor kleur moeten zij hebben? Dat zal aan het huis liggen, aan het meubilair en natuurlijk ook aan de persoonlijke smaak. Er is echter nog een factor die meetelt: het licht, dat straks in de woning branden zal. Wist u, dat donkerbruine en terracotta gordijnen onge= veer tachtig procent van het licht absorberen en slechts twintig procent terugkaatsen? Daarom kan niet genoeg geadviseerd worden gordijnen in lichte tinten te kiezen. Het bovenstaande werd nog eens nigvuldigt u het aangegeven getal naar voren gebracht op een lezing met het aantal uren, dat de lamp die de commissie voor huishoude- gebrand heeft, dan kunt u de kos- lijke en gezinsvoorlichting tc ten zelf uitrekenen. Laten we Utrecht onlangs organiseerde. Op aannemen, dat u een lamp van 100 deze bijeenkomst, aan het zuinig watt hebt, die tien uur gebrand gebruik van electriciteit gewijd, heeft. Even vermenigvuldigen: werden ook licht behang en lich- dat is dus duizend watt ver te ornamenten sterk aanbevolen, bruikt. Duizend watt staat ge- Onder ornamenten of armaturen lijk met een kilowatt. Eén kilo- verstaat men lampekappen, gla- watt kost 6 la cent, zo is althans zen bollen, kortom die uitrustin- het dagtarief in de stad Utrecht bij gen, die dienen om het licht rich- vastrecht. De kosten' zijn dus 6% ting te geven, het te verspreiden cent voor die tien uren. De duurte en verblinding tegen te gaan. Als van de tarieven is in de verschil- we een lampekap kopen letten we lende plaatsen niet gelijk, zodat dus op lichte kleuren, verder op men beter doet hiernaar zelf te in- gemakkelijk te reinigen materiaal, formeren, wil men berekeningen practische vormen en veilige con- gaan maken. structie. De kappen met hun Het spreekt vanzelf, dat de overvloed van stof en fluweel, sterkte van de lamp in overeen- evcntueel afgedekt met een mat- stemming moet zijn met de dien glazen plaat, zijn o.i. niet bijster sten, welke zij moet bewijzen. Over geschikt. het algemeen kan men zeggen, dat Uiteraard brengen we het licht de lamp in de kap boven de huis- zoveel mogelijk op de plaats, waar kamertafel 150 watt moet zijn. In wordt gewerkt. We zorgen voor de plafonnier of ballon voor de een lamp boven de tafel en ma- keuken gebruiken we een lamp ken gebruik van een goede bu- van 100 watt en in de plafonnier in reaulamp, als het bureau te ver de badkamer eveneens een van buiten de lichtkring staat. Sommi- 100 watt. In W.C., gang, vestibule ge mensen hebben hun tafel aan de of kelder hangen we een lamp van muur staan, omdat dit vaak beter 40 watt in een melkglazen arma- uitkomt in de kamer en ook een tuur. aardig effect kan geven. Het staat De lamp in de slaapkamer kan dan meestal niet zo mooi om een 75 watt zijn. Voor de pottenkijker grote lampekap aan die ka-nt van en gootstecnveriichting in de keu- de kamer te hangen; dit verstoort ken gebruiken we een lamp van het evenwicht gauw. Een oplossing 40 watt, voor de leeslamp tenslotl is echter b.v. de speciale wand- een van ongeveer 75 watt. We geven U- hier een paar recepten van gerechten, die ge geven kuinnen worden als hoofd schotel of wel als hinsihgereöht. 'n Vliegtuig in Amerika kwam pas geleden in bot sing met 'n heleboel meeuwen, je weet wel, van die mooie, grote, witte vogels. De vleugels van het vliegtuig kregen een schade van wel meer dan 1250 gulden en honderd meeuwen lagen dood op de grond. Jammer! In Amsterdam iets leuks gezien! Daar liep op straat 'n mijnheer, en die liep zich te scheren. Met zo'n machinetje! In zijn binnenzak zat 'n ding voor de stroom en daar kwam 'n draadje uit, en dat draadje ging naar het scheermachinetje. Ieder een moest lachen om die scheor-mijnheer! In Dordrecht woont 'n goede vrouw van 101 jaar, kleine vrienden! Het is misschien wel nuttig te weten, hoe lang u de verschillende huishoudelijke toestellen kunt ge bruiken voor één kilowatt. Daar om publiceren wij hier nog het volgende lijstje: Scheertoestel - 400 maal sche ren, eleetrische klok' - 1 maand, koffiemolen - 300 keer malen, stof zuiger - 4 tot 5 uur, strijkijzer - 3 tot 4 uur, wasmachine - 12 maal 8 kg. wasgoed, boiler - 10 liter wa ter tot 85 graden verwarmen, dom pelaar - 8 liter water koken, bed- kruik - 17 maal heet maken, straalkachel (1000 watt), - 1 uur, theelichtje - 20 uur, aquarium ver warmer - 24 uur en broodrooster - 2 uur. De eleetrische naaimachine is 25 uur voor één kilowatt te ge bruiken, als de lamp 40 watt is, 1614 uur bij een lamp van 60 watt, 10 uur bij een lamp van 100 watt, 9Vz uur bij een lamp van 110 watt en 6 la uur bij een lamp van 150 watt. Wat betekent FEBRUARI De vorige maand heb ben we jullie verteld, waar de naam Januari vandaan komt. En Fe bruari dan, zul je vragen. Luister. We moeten weer even aankloppen bij dat grote huishouden van de Romeinse goden. Een van hen droeg de naam Fe- bruüs. Ongeveer in deze tijd hielden de oude Ro meinen ter ere van hun Februüs schitterende fees ten. Toen er een naam moest gevonden worden voor de maand, waarin deze feesten ongeveer ge houden werden, dachten ze aan hun god Februüs en noemden hem Fe- bruarius. Daar komt onze naam Februari dus van daan. o^non Op 16 Januari kostte 'n kilo schelvis 2,25. Dat is duur, kleine vrienden! Houden jullie ook zo van vis? Ook van vis zonder graat? Laatst 'n beste man gesproken. En die man wil alleen maar vis zonder graat eten! Prijsvraag Februari Opgelet, jongens en meisjes van de „Weke lijkse Beurt". Hier komt de prijsvraag van de maand. Doen jullie alle maal mee, zodat ik in geen week klaar kom om alle oplossingen na te kij ken? Er staan weer drie prachtige prijzen te wach ten. Wie slepen ze deze keer in de wacht? Dit jaar bestaat de stad Breda 700 jaar! In Vorden (Gelderland) heeft 'n slimme boer 'n witte mol gevangen! Tussen Hengelo en Al melo kwam laatst 'n paard onder de trein. Dood! Jammer! Erg jammer! De Lassoman wil zijn paard niet missen! In Brabant waren pas 'n man en 'n vrouw zeventig jaar getrouwd. De man zei: „Je moet hard wer ken en geen ruzie maken". Dat is zeer juist! Voor de tweede maal ruiter bereden was, be klom John Gilpin op greep er hoe langer hoe z'n paardje. Dat stapte minder van, wat hij daar eerst heel bedaard, ern- voor hotsebotsend vrach- stig en voorzichtig over tje op z'n rug had. En de straatkeien, die ruw John, of hij wou of niet, en hobbelig waren. Maar reed daar zo krankzinnig nauwelijks voelde het hard over de weg, dat z'n beestje, dat de weg onder hoed en z'n pruik hem z'n stevig met ijzer besla- niet meer bij konden gen poten glad en ge- houden. Die lagen al ver makkelijk was, of daar achter hem op de straat, begon me dat blesje tc draven, te draven dat Gil- De wind suisde langs z'n pin wel een meter hoog kale bol en z'n prachtige boven z'n zadel opsprong. rode kapiteinsmantel wap- En of John nu al kalme- perde woest met de wind rend schreeuwde van mee. Het leek wel een „Ho, beestje, ho!", het schitterende vuurrode rende vrolijk hinnekend vlag, die wild rimpelde nog wel eens zo hard. Het en kletste om z'n oren. was geen draven meer. Maar ten slotte konden het werd galopperen in de knopen en haken het wilde vaart. Het stoorde woeste rukken niet meer zich aan geen toom en houden en sprongen van breidel, aan geen lieve of de mantel, waar John zo ruwe woorden van z'n trots op was, in het vuil baas. John kon zich niet van de straat. Toen kon- meer rechtop in het zadel den de voorbijgangers de houden en hing angstig twee zandstenen kruikjes voorover op de nek van duidelijk zien, die John z'n ros. Zijn handen gre- aan z'n koppelriem had pen wanhopig in de wap- hangen en die als twee perende manen, z'n enig klepels van een klok houvast. Het paard dat- weerszijden van z'n paard nog nooit door zo'n dwaze op en neer sprongen. In Utrecht heb je er gens de Stoutjesdijk, klei ne vrienden! De Lasso man heeft er wat rondge reden. Veel stoute kinde ren gezien daar! Er is ook 'n garage. Bahmi 400 gr. mie, 4 lepels gemalen uien, 2 knofloakpiKjes 1 ons gar nalen, 1 ons ham, soja, peper, 2 eieren, peulen of slabonen, groe ne selderij. 3 preien, savoye kool, zout, 4 ons varkensvlees. 1 citroen. Was de mie week ze plus 3 uien in warm water, wat enige malen ververst wordt; (telkens wanneer het wa£gr afgekoeld is) laat Ze uit lekken en snijd ze in situkjes. Trek van het varkensvlees met wat zout bouillon (4 a 5 d.L.) en neem het vlees er uit. Kookt in dezelfde bouillon de schoon gemaakte en fijngesneden groen ten bijna gaar. Fruit, in de boter de uien me(t de fijngestampte knoflookpitjes,- doe er het ge sneden vlees en de gesneden haim hi) en iaat alles bruin wor den. Doe deze massa bij de groenten, voeg de mie en de garnalen toe en laat alles in d!e bouillon nastoven. (pl.m. 1 kwar tier). Bak van de eieren op de ge wone wijze een omelette, snijdt deze in reepjes. Doe de bahmi in een verwarmde scheitel, garneer met reepjej omelette, geef «r soia en achtste partjes eittoein Zuinig zijn Wie zuinig wil zijn met het stroomverbruik, laat ongetwijfeld geen lampen branden, waar dit niet nodig zijn. Hetzelfde fieldt /oor het gebruik van allerlei glee i'ische apparaten. Laat uw radir niet aanstaan, als u er niet werkc lijk naar luistert. Het toestel ge bruikt ongeveer evenveel als een flinke gloeilamp, dat is 60 Watt Ook voor 't gebruik van strijk ijzers, stofzuigers en andere appa raten is een en ander te zeggen Je ziet hier een vier kant, waarin reeds getal len staan ingevuld. In de open hokjes moet je nu getallen invullen tus sen de 8 en de 17, zodat elke rij, horizontaal en verticaal, de uitkomst 37 geeft. Niet zo heel moei lijk dus. Zet op een briefkaart het vierkant met de in gevulde getallen. Stuur het naar het adres van de krant met links boven in de hoek: Prijsvraag: Fe bruari. Geef duidelijk op je voor- en achternaam, je adres, je leeftijd en ver melding: jongen of meisje. De oplossingen moeten Zaterdag 9 Februari bin nen zijn. Tijdens het ,,1'Heure des Da mes", hét dagelijks thee-uurtje in het Amsterdamse Doelenhotel, wordt elke week een lezing of de monstratie tussen de thee door geserveerd. Ditmaal ging de cau serie vergezeld van potjes crème, watten en poederdonzen. Er werd namelijk een lezing over houding, beweging, kleding en verdere ver zorging van de vrouw gehouden. Voor iedere vrouw was er wat te putten uit deze demonstratie van het „Glamour Department" te Amsterdam, of zij persoonlijk nu erg veel voor „glamour" voelde of liever heel bescheiden aandeed. Geen verblinding Goed licht op de plaats, waar men bezig is, is een eerste vereis te. Natuurlijk moet men er voor zorgen, dat het licht nooit ver blindt. Bij het lezen van een boek b.v. moet het licht niet in de ogen schijnen, maar op het boek vallen. Leest u dus met het boek in de hand, dan is het aan te raden schuin achter u een leeslamp te plaatsen. Ten slotte nog een raad geving over het eleetrische licht, misschien een overbodige: gebruik geen gekleurde lampen. Bij een in wendig gematteerde gloeilamp ontvangt men het meeste licht. Nu we bij de gloeilamp zelf zijn aangeland, moeten we die eens nauwkeurig bekijken. Er staan een V en een W op. De V geeft aan, "oor welke spanning de lamp ge schikt is. Dat wist u al lang, even als het feit, dat die spanning af hangt van de plaats, waar u woont. De W duidt aan, hoeveel watt de lamp per uur verbruikt. Verme- In Sittard werd 'n man honderd jaar. Hij is op zijn verjaardag des middags Overleden. Dc „Stille Omgang" wordt dit jaar zeer plech tig in Amsterdam. Vraag maar eens aan je vader of je moeder wat dat is: „Stille Omgang!" Het is iets heel moois! Een stofzuiger is een machine, die zuigend schoon maakt. Het is geen schuier of bezem, die met kracht over het kleed gewreven moet worden! Als u het mondstuk langzaam in banen over de vloer beweegt, bent u in de helft van de tiid klaar. Goed stofzuigen geeft u dus én tiids- én stroombesparing, hetgeen de moeite waard is. Ver der is het aan te raden het vuil geregeld uit de machine te halen, zodat zü steeds on volle kracht kan werken, piyde juiste onderdelen te b.v' Voor gladde vlóe- Die ondeugende man in Den Haag, die zo maar inkt knoeide op de man tels van de dames, is ge pakt! Door de politie! Dat Is maar goed ook! Zo'n knocierd! EEN BESTE CHEF-KOK DEN HAAG Successen van Nederlandse koks op de Olym piade van de beste Europese koks te Londen volgen elkaar op met de regelmaat van de klok. De chef-kok van Esplanade te Utrecht, de heer G. M. Temeij, kan zich thans ook in de handen wrijven. Hij heeft de Grand Prix d'Honneur verworven met zijn Hoeveel driehoeken? In de figuur van de vo rige week kon je 20 drie hoeken tellen. Heb je ze gevonden? Laatst is er in Amerika 'n man met 125 oude auto's door het land ge reden. Schik, mijnheertje! Iedereen keek z'n ogen uit. PAGINA 4 ZATERDAG 2 FEBRUARI 1$52 Er zal iets van Zweden 35 gTaden dagmiddag worden uitgi Noor de vor afstanden wc nog even he gebracht op seizoen maal momenteel momenteel ni Kees Broekmi Russen, die, record na he men niet zier wij evenmin. Goed, we z eens, dat all 10.000 meter drie andere Andersen de ontnemen. Hel nen, dat alle Zweden, dte Finnen of mogen deeln* vuügn vain f_„ echter is de Helemaal jriet de kans dat dit grootse wordt gevormd Noorwegen— zijn er vcisc heden. Het zijn er kuinnen zijn, dersen de stri; meter moet tegen Kees evengoed zijn, Voort die plaats maar evengoed dat om de wat in het eind" Huiskps, die klasse Broekma Voort is, maar dicht benadert, gaat leveren tweede man, Dat Andersen waarschijnlijk de bus komt verrassing zijn. de de Noor liet lang geleden d af te leggen. N sprinters kan Voort bijvoorbee] de tijd maken ei wel een betere deed de West minste wel. Kees Broekmai kansloos, maai tijd die schomm van 46.5, biedt, is do achterstand zeker niet te gre serieuze candidaa Vraagt men he den wie willen h 1500 meter wel ZONDAG 3 FE1 HILVERSUM VARA: 12.00 AV 18.30 VPRO; 19. 24.00 AVRO. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. muz platteland; 8.45 C Sportmededelingen muz.; 9.45 „Geestel serie; 10.00 Volks Met en zonder Amusementsmuziel ret; 12.00 Disco-( Voor de jeugd; 12. 13.00 Nieuws en 13.05 Mededelinger 13.10 New York Orkestconcert; 13 kenen, Heren"; 14 14.05 „Ontvangst zaal";' 14.35 Grar Concertgebouwork koor en declamati praatje; 15.50 Kam lis te; 16.30 Spoi Amusementsmuziel de man van de m; voor de jeugd; 1 17.55 Sportjournaal en sportuitslagen, Ned. Herv. kerkdie de jeugd; 19.35 20.00 Nieuws; 20 zicht; 20.15 Pro omroepkoor en so Familie Malinde 21.45 AVRO-allerl sengymnastiek; 2 orkest en solist; 23.15—24.00 Gram t HILVERSUM II KRO; 9.30 NCRV 17.00 IKOR; 19.00 24.00 KRO. 8.00 Nieuws en 8.15 Gram. muz.; 9.30 Nieuws en wal Vocaal kwartet; meerde kerkdienst muz.; 12.00 Geest 12.15 Apologie; 12. 12.40 Amusements Zonnewijzer; 13.00 berichten en Kat 13.10 Lunchconcert Boek der Boeken" piano; 14.20 Concei Toonkunstkoor en j Gram. muz.; 15.20 gerschap", causerie muz.; 16.10 Kathol Overal: 16.15 Sport 17.00,Ned. Herv. Kt Sluitingsdienst van tie van de Oecumt raad; 19.00 Gram. n ven stemmen uit he tament", causerie; sportuitslagen en 19.45 Actualiteiten; spreking: 20.05 De zegt er 't zijne van eerd programma: gebed en Liturgisc 23.00 Nieuws; 23. stedelijk orkest en MAANDAG 4 HILVERS 7.00 VARA, 10.20—24.00 VARA VARA: 7.00 Nier rnofoonmuziek; 8.01 weerberichten; 8.1 muziek; 8.30 Vo

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4