GELD VOOR GEMEENTEN Economische balans van Europa toont groeiend inflatie-gevaar Postduivenhouders HET WONDER der liefde radio Nylon - geheel Nederlands De „Snel li us" overgedragen aan de Koninklijke Marine Binnen enige weken uitgifte van km. nationale wonmgbouwlenmgen van grondstof tot eindproduct Grote toekomst voor onze textiel? Naar wij vernemen Industriële productie steeg 40 pet. boven vooroorlogse IDEALE LUIERS zitten elkaar in de haren Weer een kort geding Scheepsberichten door Otto Bührs DINSDAG 5 FEBRUARI 1952 De gemeenten zullen de haar uit de nationale woningbouwle- f nen gebruiken bij voorkeur voor GRAVENHAGE, 4 Febr. De huidige aspecten van het vraagstuk van de financiering der gemeentelijke kapitaalsuit gaven zijn voor de regering aanleiding geweest, zich hierover nader te beraden. Op korte termijn zal een aantal maatregelen tot uitvoering komen, welke ten doel hebben eensdeels om met de vermindering van de veel te hoog opgelopen kort lopende schuld van de gemeenten een krachtig begin te maken en anderdeels om de financiering van de woningbouw en andere urgente nieuwe kapitaalsinvesteringen van de gemeenten in belangrijke mate mogelijk te maken. Wij schreven hierover gisteren reeds. enige weken kan worden tege moet gezien. De ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën hebben vooreerst besloten zeer binnen kort uit de geblokkeerde gelden van het Gemeentefonds een be drag van rond f 102 millioen, zijnde het overschot op de dienst 1948, vrij te geven voor aflossing van gemeentelijke vlottende schuld en voorts ten behoeve van een negental gemeenten een bedrag van ongeveer f 50 millioen in het eerste halfjaar 1952 naar felang van de behoefte besehik- aar te stellen voor de financie ring van reeds in uitvoering zijnde kapitaals-werken op het gebied van de electriciteitsvoor- ziening, waarvoor nog geen dek kingsmiddelen aanwezig zijn. Voorts zullen de gemeenten op zo kort mogelijke termijn aan biedingen bereiken van geldle ningen uit de door levensverze keringsmaatschappijen en pen sioenfondsen aan de Bank voor Ned. Gemeenten ingevolge het z.g. grote contract geleende gel den. Uit deze bron zullen nog deze maand door genoemde bank voor consolidatie van vlottende schuld, voor woningbouw aangegaan, aan de gemeenten aanbiedingen wor den gedaan tot een totaal bedrag van ongeveer f 80 millioen, ter wijl in het tweede halfjaar daar op nog aanbiedingen voor het zelfde doel zullen volgen tot een bedrag van ongeveer f 40 millioen. Uit dezelfde bron zal voor de financiering van de nieuwe wo ningbouw tot het eind van dit jaar een bedrag van ongeveer f 120 millioen vooir de gemeenten beschikbaar zijn. Een deel hier van is bestemd voor leningen aan gemeenten welke een behoefte van bijzonder karakter hebben, zoals gemeenten, die gerepatrieer- den hebben opgenomen en aan wie deswegen een aanspraak op vervangende woningen is toege kend, gemeenten, waar zich een bijzondere ontwikkeling voordoet, e.d. Voor de verdeling van het overblijvende deel is door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting het advies ge vraagd van de colleges van Ged. Staten. Deze adviezen worden op korte termijn verwacht, waarna toewijzing van leningen uit deze fondsen kan worden tegemoet gezien. De voorbereiding van de natio nale woningbouwleningen, uit te geven door de Bank voor Ned. Gemeenten, is thans zover ge vorderd, dat de introductie van deze leningen op een termijn van PROGRAMMA WOENSDAG 6 FEBRUARI 1952 HILVERSUM l 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 19.30 VPRO, 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gramo foonmuziek; 8.00 Nieuws en weer- 8.18 Gramofoonmuziek; b.oO Voor de huisvrouw- 9.00 Gra mofoonmuziek (9.30—9.35 Water- uln,??n>;,,YPRO: 10 00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw, 10 30 Gramofoonmueiek, 10.45 Voor de ToniW*-.r Gramofoonmuziek, 12.00 Voordacht; 12.15 Amuse mentsmuziek; 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen; 12.33 Voor het platteiand; 12.38 Orgel en zang; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws- 13.15 Lichte muziek, 13.40 Gramofoonmu ziek,, 14.00 Gesproken portret, 14.15 i-of S^ncci't. 15.00 Kinderkoor, 15.20 Pianorecital, 15.30 Voor de zieken, 16.00 Voor de jeugd 17.30 Pianoduo, 17.45 Regeringsuitzending Mr- M. P. Bajetto: „Het boek in In donesia", 18.00 Nieuws, 18.15 VARA varia, 18.20 Actualiteiten 18.30 R. U:: Dr. J. C. A. Fetter „De mens en zijn lot", 1900 „Staatsbemoeienis ??„?er??onliike vrijheid" discussie, 19.20 Gramofoonmuziek. VPRO- 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 2005 Poli«ek commentaar, 2U.15 Promenade orkest, omroep- 9i°?f soIisten; 21-00 Sportforum, -1.40 Dansmuziek, 22.15 „De geolo- gische kaart van Nederland", eau- serie, 22.30 Joodse uitzending, 23.00 ïeuws, 231524.00 Gramofoonmuz. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 NCRV NCRV 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtend- f^fpoastiek, 7.30 Gramofoonmuziek, 045 Een woord voor de dag, 8,00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Ge- oVnn eTrmuzlek' 8'45 Gramofoonmuz., 9.00 Voor de zieken, 9.30 Gramo foonmuziek, 10.15 Idem, 10.30 Mor gendienst; 11.0 „Lux in Tenebris", 9?fST J Gramofoonmuziek, Lf ka"d" en tuinbouwmededelin- gen; 12.33 Gramofoonmuziek; *12 37 Ïi'nnxr-muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants In terkerkelijk Thuisfront, 13.20 Mari- ïï®Ilskape]. 14-00 Metropol e orkest, 14.45 Voor de meisjes, 15.00 Strijk kwartet, 15.30 Gramofoonmuz. 15 45 Ierse volksliederen, 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gramofoonmuz.- 17 30 Orgelspel, 18.00 Nieuws, 1815 Gra'- mofoonmuziek, 1830 Koorzang 19 00 spectrum van het Christelijk Or ganisatie- en verenigingsleven; 19.1a Boekbespreking; 19.30 Gra mofoonmuziek; 19.40 Radiokrant; „JJ-90 Nieuws en weerberichten; 20.10 Vijf minuten; 20.15 Kameror kest en soliste; 21.00 „Internationa le samenwerking: Luxe of nood zaak?", causerie; 21.20 Meisjeskoor; 2140 Harpensemble; 22.00 Orkest- concert; 22.30 Internationaal Evan gelisch Commentaar; 22.40 Gramo foonmuziek; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramo foonmuziek; 23.20 „Hoe zit dat met mijn kind?", causerie; 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. k Hierover kan thans reeds wor den medegedeeld, dat verschil lende typen van leningen zullen worden aangeboden met zodanige voorwaarden, dat elck wat wils zal worden geboden, opdat een ieder zijn steentje tot de finan ciering van de nationale woning bouw zal kunnen bijdragen. Bij het doorgevenvan het pro venu van deze leningen aan de gemeenten zal de Bank voor Ned. Gemeenten met de voorkeur voor een bepaalde gemeente, welke door inschrijvers kan worden kenbaar gemaakt, volledig reke ning houden. Het gedeelte van de opbrengst, waarvoor door in schrijvers geen voorkeur wordt uitgesproken, zal door de ge noemde bank aan die gemeenten worden uitgeleend, welke daar voor met het oog op haar behoef ten aan financieringsmiddelen voor de woningbouw het meest in aanmerking komen. bouw alsmede voor met de wo ningbouw in ruime zin samenhan gende werken van dringende aard en voorts voor andere urgente bouwwerken (scholen, enz.) In verband hiermede heeft de minister van binnenlandse zaken met het oog op een ordelijke ge meentelijke financiering, waar onder die van de woningbouw, tot gedeputeerde staten der provinciën en tot de gemeenten het verzoek gericht dat de ge meenten zich voorihands zullen onthouden van de uitgifte van leningen, zowel voor consolida tie als voor de financiering van nieuwe objecten. De geruchten, welke de laatste dagen in omloop zijn inzake een afschaffing of principiële her ziening van het rentegamma zijn ongegrond. Wel is in overweging een beperkte aanvulling van dat gamma voor langlopende le ningen. Binnen enige weken zul len hieromtrent nadere medede lingen kunnen worden gedaan. De vijf ringen het symbool der Olympische Spelen steken helder af tegen de winterlucht in Oslo, waar de Winterspelen op 15 Februari door Koning Haakon geopend zullen worden. zal het jubileum van Jan Musch ou 1 Maart met de opvoering van „De Spaanse Brabander" in de Amsterdamse Stadsschouwburg worden gevierd brengt een groep Belgische on derwijsdeskundigen in de natuur wetenschappen van 5 tot en met 9 Februari een bezoek aan ons land ter bestudering van de hier te lande gevolgde onderwijsme thode viert mevrouw de weduwe J. BrouwerVerboom Wassenaars oudste ingezetene, vandaag haar 103e verjaardag. Daar de iarige alle inspanning moet vermijden zal de dag in alle stilte voorbij gaan moet Rafaël Kubelik, de Zondag middag tijdens de uitvoering van het Amsterdamse Concertgebouw orkest onwel geworden dirigent, op medisch advies wegens over vermoeidheid enkele dagen vol strekte rust houden. is een kleine fabriek voor het bewerken van hout achter het perceel Amstelveenseweg 830 te Amsterdam gistermorgen door brand verwoest. Het deel, waar de machines staan opgesteld, kon worden behouden GENEVE In het tweede deel van haar economische overzicht over Europa in 1951, dat zojuist gepubliceerd is, laat de Economi sche Commissie voor Europa van de Ver. Naties de waarschuwing horen, dat waarschünlük de bin nenlandse inflationistische druk in de Europese landen dit jaar groter zal zijn dan verleden jaar. Zij voegt er echter aan toe. dat mogelijk een dergelijke druk van buiten af minder groot zal wor den. Verder zegt zij dat volgens de plannen de bewapeningspro gramma's in 1952 groter zullen worden. Waarschijnlijk zullen moeilijk heden met de betalingsbalans een nieuwe reeks invoerbeper kingen met zich brengen, hetgeen op zichzelf inflationistisch werkt. Als gunstige factor staat daarte genover, dat, mits het vertrouwen in de wereld niet plotseling ge schokt wordt, het heel goed mo gelijk schijnt, dat de prijzen in de wereld niet nog meer zullen stijgen. Wanneer de regeringen haar inspanningen tot bestrijding van de inflatie niet vergroten, zullen zij zich mogelijk vroeger of la ter geplaatst zien tegenover de zelfde toestand als in 1949 (dit slaat klaarblijkelijk op devalua tie). Op de N.V. Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam werd gistermiddag het opnemingsvaartuig „Snellius" door genoemde werf overgedra gen aan de Koninklijke Marine. Daarna stelde de commandant kapitein-luitenant ter zee, G. A. Boeghorn, het schip in dienst van de Koninklijke Marine en nam het commando op zich. De maatschappijvlag werd gestre ken en de vlag, geus en wimpel werden gehesen, waarna de ma rinierskapel van de Koninklijke Marine het „Wilhelmus" ten ge hore bracht. Voor de indienststelling, die o. a. werd bijgewoond door Schout bij Nacht baron van Asbeck. chef hydrographie, merkte de commandant op, dat de bemanning een dankbare, doch zware taak wacht. De „Snellius" vertrekt voor achttien maanden naar Nieuw- Guinea, dat, volgens de com mandant nog in pioniersstaat verk» t. Aan de zeevaart op dit gebieu werkt dit schip mee door het vervaardigen van zeekaarten. Namens de hoofdvlootpredi- kant sprak daarna ds Oegema. Dit opnemingsvaartuig, dat z'n naam dankt aan Willebrord Snellius hoogleraar in de wiskunde aan de Leidse Univer siteit van 1613 tot 1626 werd vorig jaar gebouwd. De resultaten van de zg. lo- dingstochten, waarbü o.m. met het echolood en dessextant wordt gewerkt, worden in de zich aan boord bevindende te kenkamer uitgewerkt. Het schip heeft ruim honderd opvarenden. Na het invaren voor de Nederlandse kust, zal de „Snellius" onvoorziene omstandigheden voorbehouden circa half Februari naar Nieuw Guinea vertrekken. ,;renaoaaat ETAOI SH SHS De commissie deelt mede, dat in October van het vorige jaar in die landen van West-Europa, waar volledige werkgelegenheid bestond de inflatie alleen in De nemarken, Nederland en Zwitser land in bedwang gehouden werd. In België, West-Duitsland en Italië, de landen waar nog steeds werkloosheid bestond, verminder de de grote werkloosheid in het geheel niet. Elders in Europa viel van enige vertraging van de in flatiespiraal niets te merken. De landen van Oost-Europa waren ondanks de hoge mate van centraal toezicht, dat door hun regeringen werd uitgeoefend, niet in staat de inflatie tegen te hou den. Omtrent de herbewapening merkt de commissie op, dat deze tot dusverre naar het schijnt naar verhouding grotere voorde len voor West-Duitsland, Italië en België heeft opgeleverd, dan dat zij voor landen als Engeland en Denemarken verliezen heeft ver oorzaakt. Wat de productie aangaat, wordt medegedeeld, dat de in dustriële productie in Europa thans ongeveer 40 proc groter is dan voor de oorlog, maar de agrarische productie slechts enke le procenten groter. In Oost- Europa blijft de landbouwproduc tie nog steeds ver beneden de vooroorlogse. In West-Europa was deze ongeveer 10 proc. groter. Oost- en West-Duitsland heb ben zowel op het gebied van de landbouw als van de industrie hun productie meer vergroot dan bijna alle andere landen. Voor geheel Noord- en West-Europa, waar de oogst in 1951 onvoldoen de was, is een nieuwe opwaartse druk op de agrarische prijzen en ANDRE IDSERDA OVERLEDEN Te Hilversum, waar hij de laat ste jaren zijn atelier had, is op 72-jarige leeftijd overleden de kunstschilder Andre Idserda. Hij was een romantisch schil der, die vele jaren in Brugge de stof voor zijn schilderijen vond. De begrafenis geschiedt Woens dag half elf op de algemene be graafplaats te Laren. PIKÉ, FLANEL, HYDROPHIEL. PRODUCT als gevolg daarvan verhoging van de kosten van levensonderhoud te vrezen. De textielindustrie van de klei nere West-Europese landen schijnt zich te veel te 'hebben uit gebreid. Nu de zeer grote naoor logse vraag naar textiel bevre digd is, is het buitengewoon on waarschijnlijk, dat deze landen in staat zullen zijn om op grote schaal textiel uit te voeren. Daardoor bestaat gevaar voor een herle ving van de beschermende rech ten voor de textielindustrie in de kleinere landen hetgeen de grote Europese textielproducenten in nog grotere mate afhankelijk zou maken van uitvoer naar overzeese gebieden. Ondanks de zeer sterk vergrote vraag, waaraan de technische in dustrieën van West^Europa in 1951 moesten voldoen, kon met betrekkelijk gemak aan deze vraag voldaan worden. De toe neming van een productie in de machine- ea metaalindustrie was bijzonder groot in West-Duitsland, West-Berlijn en Oostenrijk, welke gebieden tezamen 2/3 van de ver groting der productie in West- Europa voor hun rekening namen. (Van onze verslaggever) EMMEN. Op het gebied van de technische vooruitgang Ame rika de loef af te steken, zal ons Nederlanders voorlopig wel niet gegeven zijn. Neemt u nylon. De laatste berichten uit de Ver enigde Staten gewagen van een productie in volle gang van nylon (afwasbare) bankbiljetten. Verder is daar de goede oude nylonkons alweer in een nieuw stadium van ontwikkeling. De nieuwste mode nl. schrijft aan gene zijde van de Oceaan voor het dragen van nylons, waarvan de hiel, voet en naad van een lichtgevende kleur zijn. Maar om Amerika nu eens te laten voor wat het is en ons tot Nederland te beperken:'het heeft er alle schijn van, dat ook in ons land de nylonproducten een steeds grotere plaats zullen gaan in nemen en niet alléén voor kousen. Van eigen bodem Ons land bevindt zich in de gelukkige omstandigheid, dat het zichzelf van de benodigde grond stoffen voor de vervaardiging van dit product kan voorzien. Die grondstof is het z.g. caprolactam, een chemisch product van de Staatsmijnen. Voor de fabricage er van wordt op het ogenblik in Geleen een nieuwe fabriek ge bouwd. Van Geleen naar Emmen. Daar is de verwerking van capro- lactam tot nylongaren reeds be gonnen. Duizenden kilometers van dit prachtige garen zullen straks dagelijks de fabriek ver laten op weg naar de grote weve rijen en breierijen in ons land en het buitenland. Welk een enorm voordeel is hierin voor ons land gelegen! Men schat dat het Enkalon-be- drijf in Emmen in de periode van midden 1952 tot midden 1953, dank zij importbesparing en exportbevordering, een extra bijdrage van ongeveer 40 millioen gulden kan leveren voor de Nederlandse betalingsbalans. Het is vooral aan het baan brekende werk van de A.K.U. te danken, dat er zich op het ogenblik zulke gunstige vooruit zichten openen voor Nederland als textiel-verbruikend en tex- tiel-exporterend land. Reeds op het gebied van het industrieel gemaakte garen, de kunstgarens, AMSTERDAM Een geschil tussen postduivenhouders, dat door de president van de recht bank mr. C. Briet een half jaar geleden betiteld werd met „een misverstand" en bij minnelijke schikking scheen te ziin bijgelegd, is opnieuw opgevlamd en gisteren ten tweede male in kort geding behandeld. Op 27 Mei j.l. lieten leden van de Amsterdamse postduivenver eniging „De Postiljon" voor een bepaalde vlucht hun klokken „afslaan". Toen dit geschied was, kwam een bondscontroleur het lokaal binnen, die eiste, dat de klokken in het bondslokaal zou den worden afgesteld. De meeste leden gaven hieraan morrend ge volg, doch de vier bestuursle den achtten deze eis een beledi ging omdat zij er wantrouwen in zagen, en weigerden. Zij wer den daarop door het afdelingsbe stuur van Amsterdam ge-oyeerd, hetgeen later werd bekrachtigd door de Algemene Bond van Ne derlandse Postduivenhouders. In hoeverre een geval van fraude, dat zich omstreeks diezelfde tijd in de gelederen van „De Postil jon" had voorgedaan, bij genoem de controle een rol 'heeft ge speeld, werd ter zitting niet dui delijk. Dit betrof een lid, dat er in geslaagd was door een gaatje in het glas de klok terug te zet ten, nadat deze was „afgeslagen". Het bestuur van de vereniging zelf ontmaskerde ,dit oneerlijke lid. In Nov. j.l. flikkerde de oude tegenstelling op een afdelings- harde woorden gezegd en het af delingsbestuur eiste van de vier bestuursleden van „De Postiljon", dat zij hun excuses zouden aan bieden voor het aanhangig maken van het korte geding en dit te vens geheel zouden betalen. Deze vier vonden, dat daarmede de zaak op zijn kop werd gezet, achtten zich nog steeds niet ge rehabiliteerd, trachtten steun te zoeken bij het hoofdbestuur van de bond en toen dit alles wei nig resultaat had lieten zij als eisende partij, met als raadsman mr. B. Stoppelsteen, opnieuw het afdelingsbestuur in kort geding dagvaarden. De eis is ongeveer dezelfde ge bleven: de president werd ge vraagd het afdelingsbestuur de verplichting op te leggen thans op duideljfke wijze de vier be stuursleden volledig te rehabili teren. De president heeft de uit spraak bepaald op Vrijdagmiddag a.s. om 13 uur. ENKELE SCHEPEN VAN SMALDEEL 5 VOEREN REEDS UIT H. Ms. fregatten „l»e Zeeuw" en „Van Zijl" deel uitmakend van het oefensmaldeel 5, dat onder bevel staat van commandeur F. t. Burgnara, nebben gistermor gen de Parkhaven te Rotterdam verlaten op weg naar de Noord- De onderzeeboten „Zwaardvis" en „Tijgerhaai" voeren af van de onderzeedienst aan de Waalhaven en vanmiddag om twee uur zal Hr. Ms. Torpedobootjager „Blac- kert" eveneens zee kiezen. Over de oefeningen van het smaldeel, waarbij zich ook het vliegdekschip „Karei Doorman" verrichtte di{ bedrijf pioniers arbeid, dat het een wereldfaam gaf. Steeds bleef men op de laboratoria van de A.K.U. zoeken naar nieuwe en betere garen soorten. De proeffabricage van enkalon, de Nederlandse nylon, begon in Arnhem, na de oorlog. Zó Verrassend waren de resul taten, dat men besloot tot de bouw van een enkalon-fabriek. nog vóór men over voldoende proeffabricage-ervaring beschikte. Ten uitvoer Met dezelfde voortvarendheid als waarmede men besloot het nylon zelf te gaan vervaardigen, werd dit plan ook ten uitvoer gebracht. Nadat tenslotte uit de plaatsen 's-Hertogenbosch, Nij megen, Venlo, Winschoten, Zwol le en Emmen de laatste plaats was gekozen voor de vestiging van de nieuwe fabriek, presteer den Nederlandse ingenieurs en arbeiders het om binnen het jaar een reusachtig fabriekscomplex uit de grond te stampen, dat men eind Maart op vol bedrijf hoopt te hebben. Wij stellen ons voor, onze le zers in de komende tijd verder in te lichten over verschillende zaken betreffende de nieuwe fabriek en het product, dat er wordt gemaakt. Mond- en klauwzeer heerst1 in Denemarken enorm KOPENHAGEN Op 21.555 boerderijen is het werk in Dene marken tot stilstand gekomen, tengevolge van een hevige epi demie van mond- en klauwzeer, die al vier maanden duurt en veertig millioen kilo melk ver loren deed gaan. Volgens experts zal het ruim een jaar duren eer 's lands melkproductie weer op het oude niveau zal zijn. vergadering weer op. Er werden zal voegen, schreven wij reeds. „DUUR (COED-) KOOP" Het volksbrood is 5 centen duurder De margarine wordt goedkoop Onze gelaatstrekken zijn „zuurder" En dragen toch een weinig hoop. Het „volksbrood" (hé, wat klinkt die titel „volks-democratisch" in m'n oor!) Is toch het échte witbrood niet; wél 't Grijs, dat zich in die naam verloor. Vandaag een stuiver méér betalen, 't Zij met of zonder tegenzin. Als 't zo nog even doorgaat halen Tarwe- en grijs- het witbrood in! Maar niet getreurd: de margarine Is nu goedkoper. Dus wordt het ons daag'lijks brood 13 P 7 PYt O Yt voortaan: „ons daag'lijks plantenvet" En 's morgens bij 't ontbijt verteer ik M'n boterhammen „op-de-kop", Als „margarin-met-brood" - Hoe smeer ik anders m'n margarine „op"? KIEKEBOE Akkrumdijk 4 te R'dam v. Ant werpen. Almdijk 2 te Rotteraam v. Antwerpen. Amsteldiep 2 v. Rotterdam nr. Hamptonroads. Bantam n. NewyorkCalcutta 1-2 te Calcutta. Cumulus 2-2 v. R'damAtl. Oceaan. Drente Rot terdamBalikpapan 3 nm. v. Alexandrië. Eos 2-2 v. R'dam nr. Algiers. Hector 3 v. R'dam nr. A'dam. Limburg R'damSura- beja 4 te Zeebrugge. Lissekerk 3 v. R'dam nr. Antwerpen. Malvi- na 2 v. R'dam nr. Amsterdam. Marken A'damGalveston p 3-7 uur Ouessant. Noordam 2 v. Rot terdam nr. Newyork. Slamat Ja vaR'dam p. 2 15 uur Gibraltar. Ternate 3 nm. te R'dam v. Phi ladelphia. Willem Ruys R'dam Djakarta 3 120 m OTZ KP Guar- dafui. Johan v. Oldenbarnevelt A'damSylney p 3 SuezAden. Kedoe R'damSurabaja 2 te Pri- ok. Kieldrecht JapanR'dam p 3 Kp. St. VincentAntw. Lutter- kerk Perz. golfR'dam 3 te Alexandrië. Oranje Tj. Priok Amsterdam p 3 PerimRode Zee. Rijndam 3 v Nassau te New- York. Stad Leiden 3 v. R'dam te Galveston. Stad Vlaardingen Tjipanas 4 v. Santos te Yokoha ma. Tronpenberg NewOrleans R'dam 2 v. MobileSavanna. Veendam 4 v Nassau te Newyork Westerdam 2 v. NewyorkR'dam FEUILLETON 6 FEBRUARI H. Titus De grote oorzaak van liet uitblijven van geesielyse groei is het niet beantwoor den aan de genade. Wanneer men uit gemakzucht steeds maar weer het ontvangen der H. Communie uitstelt, wanneer men de biecht maai laat zitten onder het voor wendsel: „Och eerwaarde ik zit altijd thuis. Ik doe geen kwaad dan mag men toch niet zeggen dat hier met de genade wordt meegewerkt. En dat is toch nodig. Paulus leerling de bisschop van Creta Titus heeft daar steeds op gewezen in navolging van zijn leermeester, die gezegd had: „door de genade van God ben ik wat ik ben. En de genade van God is in mij niet ijdel geweest". Wij moei ten niet denken, dat de hei ligen het zoveel gemakkelij ker hadden! Ook zij moes ten er hard voor werken maar de vruchten waren dan ook voortreffelijk. IN DESERTO 4. Hij droeg haar vlug naar een rustbank en toen hij haar daar had neergelegd, snelde hij naar een andere kamer om water te halen. Haastig begon hij haar ge zicht te betten. Het leek, hem lang te duren voor zij enig teken toonde van terugkerend bewust zijn. Hij was al bang, dat de schok te veel voor haar zou zijn geweest, toen er een zucht van de bleke lippen kwam, gevolgd door een diepe ademhaling. De oogleden met hun donkere lange wimpers trilden en gingen toen open en de grijze ogen ontmoet ten de zijne. Er was geen herken ning in hun blik. Ze waren als de ogen van een kind, pas ont waakt uit de slaap, onbewust van de dingen om zich heen. Maar het begrijpen kwam snel. Hij zag een vonk van herinnering in hun diepten en een seconde later wa ren ze weer vol afschuw en angst. Oh. snikte zij. Wat moet ik doen? Zelf niet wetend, wat hij moest doen, keek hij hulpeloos de ka mer rond. Z'.in ogen vielen op een karaf, half gevuld met oude Bourgogne. Hij was van plan ge weest, die voor zijn vertrek te ledigen, maar had het vergeten en nu was hij daar blij om. Hij ging naar een kast, nam er een wijnglas uit, vulde het en bracht het haar. Drink dit, zei hij gebiedend. Alles. Vlug! Het zal u goed doen. Het meisje nam het glas met een hand die beefde als een riet. Iets van de wijn ging over de rand en viel op haar jurk, maar de rest dronk ze in één teug uit. Hij nam het glas en vulde het opnieuw. Nog eens! Maar, protesteerde ze, ik. Doe wat ik u zeg, juffrouw Duero. De wijn zal u kalmeren en dat hebt u nodig. U moet pro beren mij precies te vertellen, wat er gebeurd is. Geloof me, het is noodzakelijk, dat u dat doet. Het meisje nam 't glas aan en dronk de wijn met kleine teugjes. Ze hield nu op met beven en een kleurtje kwam op haar wangen terug. Zij vermeed met te kijken naar die kant van de kamer, waar de dode man lag, beschenen door de middagzon. Ik zal proberen het u te ver tellen, begon ze, maar ik weet zo weinig. Mijn tante lag te rus ten en daar ik graag de flat nog eens wilde zien, nam ik een taxi en kwam hierheen. Ik had dorst, zag het spirituscomfoor en wilde thee zetten. Ik vond het keteltje en dacht er toen aan, dat ik geen thee had. Maar ik had een klein eindje buiten de poort een winkel gezien en ik ging de deur uit, om waf thee te halen. Ik ben bang, dat ik de deur heb opengelaten, want. Ze zweeg eensklaps en een uit drukking van hevige angst kwam op haar gelaat, terwijl haar ogen zich naar de deur keerden. Ook Juan Cabados keek naar de deur met een gespannen uitdrukking op zijn gezicht. Ongeveer vijf se conden bleven ze zo doodstil zit ten luisteren. Toen bereikte hen het geluid van een lichte stap, die de trap opkwam en vervol gens van een vrouwenstem, die een liedje zong. Een ogenblik ble ven zij zo als verlamd zitten, toen zei het meisje; Er is iemand op de trap! Ze komt hierheen! O, wat moeten we doen? Haar woorden zetten Juan Ca bados aan tot plotseling handelen. Hij strekte zijn handen uit en trok haar overeind. Ga heen, fluisterde hij. Ga terstond hier vandaan! En kom hier niet terug. Ik zal alles wel opknappen. Vlug! Wacht nergens op! Verberg uw gezicht in uw zakdoek, als u het huis uitgaat. Maar ubegon 't meisje. Hij gaf haar geen antwoord. Hij greep een Oosters kleedje, dat de rustbank bedekte, waarop ze ge legen had, wierp het over het lijk van de vermoorde en, ziende dat zij nog talmde, duwde hij haar het portaal op. De zingende stem was nu vlak bij en hij wachtte ademloos op wat zou kunnen gebeuren. Hij hoorde het lied afbreken midden in een regel en veronderstelde, dat Stella Duero en de zangeres elkaar reeds waren gepasseerd. Hij wilde de deur dioht doen, om tijd tot nadenken te winnen, maar hij durfde niet, want hij was bang, dat het meisje haar zelfbeheersing zou verliezen en misschien op de trap bezwijmen. Hij bleef achter de deur staan luisteren. Hfj hoorde de afdalen de stappen onzeker worden, stond op het punt naar buiten te snel len en had de deur reeds open gegooid, toen de stappen verder gingen. Hij slaakte een zucht van ver lichting, toen hij hoorde, hoe Stel la's stappen zich verwijderden. Vóór hij de deur kon sluiten. glipte echter een meisje het por taal op en bleef hem met vrolijke ogen staan aankijken. Hij had haar nooit te voren gezien, maar haar optreden, haar kleding, alles aan haar duidde er op, dat zij één van de schildersmodellen was, die op de heldere morgens rondslen teren op de Place Pigalle en in de tuinen van het Luxembourg. Haar woorden bevestigden zijn mening. Ah. m'sieu! riep ze glim lachend, u hebt een model nodig, nietwaar? Wilt u mij niet schil deren? Neen, neen, riep hij haastig. Ik heb je niet nodig. Ga weg! Een uitdrukking van verwon dering kwam op het gelaat van het meisje. Ze was niet gewend aan zulk een ontvangst in de ateliers van Montmartre. Haar zwarte ogen werden rond van verbazing toen ze hem aankeek en terwijl ze even uit het veld geslagen stilstond, dwaalde haar blik langs hem heen de kamer in. Hij zag de verbazing in haar ogen plaats maken voor iets an ders, toen haar kleine hand be schuldigend uitschoot. De dolk! Er zit bloed op! Ze wees naar het mes, dat lag waar het uit Stella's hand was gevallen en aan de uitdrukking op haar gezicht zag hij, dat zij iets giste van het drama, dat zich had afgespeeld. Toen zochten haar ogen de stille gestalte onder (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5