Franse regering verontwaardigd over Adenauer's verklaring Er bestaat thans minder vrees voor onmiddellijke oorlog Duitse kanselier ontkent; P ijs blijft gereserveerd Indonesië's financiële maatregelen schaden Japan Vriendschappelijke sfeer in Panmoenjon Rijk dreigt twintig millioen te verliezen bij „Polynorm DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Positief! Maar voordeel voor Nederland Frankrijk en Duitsland voor „historische beslissingen" Zwolse vierling negen jaar Koning George overleden acht doden nHd f50.- voor de stoomfiets van Julius Caesar Vijandige reactie in de Franse pers TRUMAN WEER CAN Dl DA AT Verliezen in Korea: 306.070 man Laatste nieuws Eden voor het Britse Lagerhuis ii Sluit Amerika ambassades achter IJzeren Gordijn? 478 millioen dollar voor vijf landen Voedselnood somber vooruitzicht Britten soepeler in kanaalzone Waddenzeevisserij zwaar gedupeerd Huis stortte in: II Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., rasp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE VAN HEDEN Pagina 5 Woensdag 6 Februari 1952 46e Jaargang 4 No. 12392 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, »eL 2046, (2 Uinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36. teL 459 K 2240 PARIJS (A.P.) Frankrijk heeft West-Duitsland Dinsdag ronduit gewaarschuwd, dat de eisen, die het stelt ten aanzien van het Saar gebied en zijn toetreden tot het Noord-Atlantisch Pact, tot gevolg kunnen hebben, dat het van de gemeenschap der West-Europese volken uit gesloten wordt. In regeringskringen heeft men de gisteren gepubliceerde berichten over het standpunt van kanseUer Konrad Adenauer en de Christen-Democratische Partij „ernstig opge nomen", aldus woordvoerders van het ministerie van Buitenlandse Zaken. VERLEDEN WEEK hebben wij hier te hennen gegeven, aat de Regering met haar maatregelen tegen verschillende gemeente- leningen feitelijk wel goed werk deed, maar dat het niettemin ne gatief was. Wij hebben toen om positieve maatregelen gevraagd. Er is dus reden tot verneugenis, nu die positieve maatregelen er zijn. De Regering heeft niet alleen bepalingen gemaakt, om leningen voor woningbouw te bevorderen, waarover wij binnenkort nader zullen horen, maar zij heeft ook opruiming gehouden onder een paar staketsels, die de zo nodige verruiming van de geldvoorzie- mng voor de gemeenten tegen houden. Het is bovendien ver heugend, dat deze maatregelen grotendeels een gevolg zijn van net overleg tussen Regering en Staten-Generaal en van Regering en Gemeenten. Men ziet vooral uit dit laatste dat adressen en Congressen toch nog wel eens resultaat hebben! Er komt dus eerlang een na tionale lening, met verschillende typen, „elck wat wils" heet het m weinig-ambtelijke, maar daar om des te meer gewaardeerde stijl in het officiële stuk, dat ter zake bekend gemaakt is. En het voordeel is, dat ieder zijn (of haar!) eigen gemeente kan hel pen, als daartoe voorkeur te ken nen gegeven wordt. Dit is een onderdeel van het streven, om de gemeenten te hel pen aan kapitaal voor woning bouw en andere noodzakelijke kapitaalsuitgaven. Verder zullen de gemeenten voor de financie ring van de woningbouw het grotfe punt! dit jaar de be schikking krijgen over 120 mil- lioen uit de vroeger aangekon digde lening van „institutionele beleggers". Al met al betekent dit een belangrijke steun aan de kapitaalbehoeften voor de wo ningbouw, die ook nog hulp van het Rijk krijgt op de oude voet. Daarnaast is er nog iets van groot belang. Als wij op het ogen blik horen, dat het inflatiegevaar in verschillende West-Europese landen ernstiger zal worden dan in 1951, en wij herinneren aan het hier ter plaatse meermalen besproken bedrag van 900 mil- lioen gulden aan zgn. kortlopen de schuld van de gemeenten, dat als een soort zwaard van Damo cles boven financieel Nederland hangt, dan begrijpt men dat het een verstandige maatregel van de Regering is, om een positieve aanval op die kortlopende schuld in te zetten. Uit de veelbesproken reserve van het Gemeentefonds komt door de (door de Tweede Kamer losgepeuterde) „deblokkering" zeer binnenkort 102 millioen vrij, en daarnaast nog eens 50 millioen voor kapitaalswerken. Uit gelden van de institutionele beleggers komt deze maand bovendien nog 80 millioen en later in dit jaar nog een 40 millioen voor aflossing van zgn. kortlopende schuld vrij. Dit vermindert de schuld van de gemeente dus in elk geval nog dit jaar met ruim 272 millioen gulden. Op twee fronten zijn er dus positieve maatregelen genomen, die bovendien het voordeel heb ben, dat zij er de gemeentebestu ren voortaan van zullen terug houden, allerlei sluipwegen te betreden, om aan geld te komen; sluipwegen, die er niet op gericht zijn, de hoogheid van het gemeen telijke gezag te verheffen! Tot een forse aanpak van het ren te vraagstuk zoals aanvanke lijke geruchten wilden doen ge loven, kan het Rijk blijkbaar nog niet overgaan. Er zal wel iets gebeuren. Er komt een „nadere aanvulling" op de voorschriften betreffende het rente-gamma, wat vermoedelijk toch wel een renteverhoging van één kwart procent zal inhouden, hetgeen dus, voor de woningbouw, zou neerkomen op een verhoging der huur van nieuwe woningen met een halve gulden in de week. Begrijpelijk dat de Regering, zolang geen oplossing voor het zgn. vraagstuk van de compensa tie is gevonden, niet verder wil gaan. Maar de vraag is, of zij hierbij kan blijven stilstaan. Het vraagstuk van de huur. waarover altijd nog een nota van de Rege ring is toegezegd, blijft om een oplossing dringen. MILLIOEN EN ZWENDELAAR VEROORDEELD 's-GRAVENHAGE. De Haag se rechtbank deed gisteren uit spraak in de zaak tegen de 57- jarige koopman M. van W. uit s-Gravenhage, die er van werd beschuldigd, als een der mede plichtigen in de z.g. millioenen- zwendel de Rotterdamse koop man B. C. voor enkele duizenden guldens te hebben opgelicht. De rechtbank veroordeelde van W. tot 10 maanden gevangenisstraf met aftrek. De eis luidde 14 dagen geleden 1 jaar en 9 maanden ge vangenisstraf met aftrek. Z den, dat het „in weerwil van de uitleg", die op de ree .onferentie over het Europese leger in Parijs door Duitse gedelegeerden gegeven werd, duidelijk is, dat Duitsland zijn toetreden tot het Europese leger afhankelijk stelt van een aantal voorwaarden, die een s amenstel van eisen vormen, welke geen verband houden met de plannen voor het Europese leger. medegedeeld, dat het bericht, waarin gesproken wordt over het dreigement „onjuist" is. Verklaard werd, dat de kanse lier öp de bijeenkomst met zijn partijleden alleen maar rapport had uitgebracht over de buiten landse politiek en gesproken had over de moeilijkheden, die zich de laatste paar weken hebben voorgedaan. De mening van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken die door A.F.P. werd ver spreid, was in ongewoon strenge bewoordingen vervat. De Franse regeringsautoriteiten, aldus de verklaring zijn „onaan genaam getroffen" door het feit, dat er de afgelopen dagen „steeds groter eisen werden gesteld". „Deze houdingdreigt de politiek tot integratie van Duits land in de Westerse gemeen schap, die door de geallieerden gewillig werd nagestreefd, af breuk te doen." De Franse pers reageerde uit gesproken vijandig op de berich ten over Adenauer's besprekingen met zijn partij. Het onafhankelijke blad Com bat schreef o.a.: „Met een brutaliteit, waarvan hij tot dusver nog geen blijk heeft gegeven, heeft kanselier Adenauer zijn vuist op de tafels der internationale conferenties doen neerkomen...." Intussen heeft Adenauer Dins dag ten stelligste ontkend, dat hij gedreigd zou hebben, de overeenkomst inzake het Euro pese leger en het geallieerde vre- descontract met Bonn niet te on dertekenen, voordat de Duitse eisen inzake het Saargebied en de toetreding tot de NATO in gewilligd waren. De ontkenning was vervat in een regeringscommuniqué, dat gisteren in Bonn werd uitgege ven. Dr. Adenauer zou dit dreige ment, zoals gisteren gemeld, heb ben uitgesproken op een besloten bijeenkomst^ met leden van zijn partij. In het communiqué van de re gering in Bonn werd kortweg WASHINGTON, 5 Febr. (AFP)- President Truman heeft besloten zijn naam op de candidatenlijst voor de voorverkiezingen in New Hampshire te laten staan, aldus het Franse persbureau AFP. Het Witte Huis maakte de in houd Van een brief bekend, waarin de President zeide, dat hij gezwicht was voor het ver zoek van de voorzitter van de Democratische Partij, Frank McKinney, en „vele goede demo. craten in New-Hampshire". Het communiqué werd uitge geven kort nadat de geallieerde Hoge Commissie had bekend ge maakt, dat er gistermiddag tij dens een bijeenkomst van de drie Hoge Commissarissen en Ade nauer om opheldering over de zaak gevraagd zou worden. Volgens betrouwbare woord voerders waren de geallieerden van plan Adenauer gisteren te berispen wegens het Duitse tal men, dat de regeling van de toe komstige betrekkingen tussen de geallieerden en Bonn vertraagt. Het communiqué inzake dr. Adenauer's ontkenning is echter op het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken met reserve ont vangen. Een lid van de C.D.U., die op de vergadering aanwezig was, heeft tegenover Reuter verklaard dat Adenauer wel degelijk de omstreden verklaring heeft afge legd, en buitenlandse waarne mers menen, dat Bonn poogt de uitwerking op de buitenwereld van Adenauers woorden, die be doeld waren voor „intern partij- gebruik", te verzachten. PARIJS (A.P.). De Verenig de Naties hebben gisteren bekend gemaakt dat van het begin van de oorlog in Korea af tot 31 Dec. van het vorige jaar in totaal 306.070 man gedood, gewond of gevangen genomen waren. Dit aantal ligt aanmerkelijk lager dan hetgeen vorige week officieus bekend werd gemaakt. Toen was er namelijk sprake van 414.945 man. Dit laatste cijfer was gebaseerd op gegevens van de verschillende regeringen die troepen naar het oorlogsterrein hadden gezonden. Zuid-Korea heeft volgens de lijst van de Ver. Naties het groot ste offer gebracht en telt 192.960 doden, gewonden en gevangenen. Daarna volgt Amerika met een lijst van 103.739 man. De lijst maakt melding van 71 Nederlandse gesneuvelden, 269 gewonden en 3 vermist of gevan gen genomen. DJAKARTA (Aneta) In een gesprek, dat Aneta had met de voorzitter van de „Dewan Ekonomie" (een overkoepelende econ. organisatie in Indonesië), de heer Tedjasukmana, over de nieuwe maatregelen op financi eel gebied, zeide de heer Tedja sukmana, dat de import zich nu meer dan tot heden zal gaan in teresseren voor goederen uit landen met een „zachte valuta", waarvoor immers geen dollar- expo rtbewijzen noodzakelijk zjjn. „Dit zal een gevoelige kilap voor de import in Indonesië uit Japan betekenen", zo zeide hii en hii opperde daarbij de veron derstelling, dat uit dit oogpunt mogelijk een poging kan worden gedaan om de onderhandelings positie van Indonesië tegenover Japan te versterken. De heer Tedjasukmana zeide MOENSAN (A.P.) Op de wapenstilstandsbesprekingen in Panmoenjon werd gisteren weliswaar geen vooruitgang geboekt doch de vriendschappelijke stemming, die de algelopen dagen in de tenten heeft geheerst, duurde voort Schout bij Nacht R- E. Libby, Libby zei, dat de communisten de voornaamste onderhandelaar van de Ver. Naties in de sub commissie die de uitwisseling van krijgsgevangenen bespreekt, deel de de pers mee: „Het was op nieuw een zeer vriendschappe lijke bijeenkomst." Hij zei, dat beidé partijen nog „180 graden" van elkaar staan wat betreft de kwestie der vrij willige repatriëring, doch hij verklaarde, dat de zaak „binnen enkele dagen wellicht mor gen" aan de stafofficieren zou kunnen worden evergedragen. STERRENWACHT IN BRANDGEVAAR CANBERRA (A.P.). Doordat de wind op het laatste moment draaide, is het observatorium van Mount Stromlo voor verwoesting door brand behoed. De brandweer kon het gebouw met de telesco pen redden. Alleen de werkplaat sen werden in de as gelegd. Het observatorium ligt op de top van de Stromlo. De brand was ontstaan in de dennenaanplantin- gen op de hellingen. erin hadden toegestemd, de vol gende punten in overweging te nemen: Een zo spoedig mogelijke uit wisseling van gevangenen. Toelating van Rode Kruis- brigades tot de gevangenkampen, na ondertekening van de wapen stilstand. Het onderdak brengen van be paalde groepen burgers. Inrichting van een tweede post voor de uitwisseling van krijgs- fevangenen, behalve de post in 'anmoenjon. EEN JARIG IONGETIE VERGIFTIGD (Van onze correspondent) OUDE PEKELA. Het een jarig zoontje van de familie F. Stel te Alteveer (Oude Pekela) zag in een onbewaakt ogenblik kans een doosje met tabletten, dat in de keuken lag, in handen te krijgen. Het kind at drie tablet jes op. Hoewel medische hulp spoedig was ontboden, mocht deze niet meer baten. In de loop van de middag overleed het kind. 9/ LONDEN, 5 Febr. (A.P.) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft vandaag gezegd, „dat er nu minder vrees bestaat voor 'n onmiddellijke oorlog". Bij de opening van een tweedaags debat inzake de buitenlandse politiek en het bezoek van Churchill en hemzelf aan Amerika, gaf Eden het Lagerhuis de volgende vier redenen voor de betere stemming betreffende het vooruitzicht in de wereld: 1. De groeiende kracht van de Westerse landen, wordt, hoewel zij betrekkelijk bescheiden is waar het de conventionele wa pens betreft, elke maand duide lijker; 2. De jongste vergadering van de V.N. was, hoewel vaak ver- De Zwolse vierling groeit voorspoedig. Vandaag viert ze haar negende verjaardag, bij welke gelegenheid onze fotograaf hen opzocht in de klas. Op de voorste bank zitten Elly en Dorothee, daarachter Han en Riny. stoord door scherpe en lang ademige geschillen,' over het ge heel minder hevig wat de tegen stellingen aangaat; 3. Er viel een opmerkelijke vooruitgang te constateren, naar een Europese defensiegemeen schap, waarin Duitse eenheden opgenomen zouden worden, ter wijl er tenslotte 4. de recente stappen waren om de NATO uit te breiden en te versterken, ..het geen misschien wel het belang rijkste punt is", aldus Eden. „Niettegenstaande de Britse ge schillen in het Midden en Verre Oosten, moeten wij de vooruit gang die wij gemaakt hebben geen spectaculaire maar wel een gestadige niet vergeten", zei Eden, die. aankondigde dat Dean Acheson en zijn Franse collega Robert Schuman hem te Londen op 13 Februari zullen ontmoeten als voorloper tot de bijeenkomst op 16 Februari in Lissabon van de NATO. Eden bracht ook de mogelijk heid naar voren dat kanselier Adenauer naar Londen uitgeno digd zou worden om de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westerse Grote Drie te ontmoeten. Eden zei, dat Frankrijk en West-Duitsland „voor historische beslissingen staan". „Indien zij het eens kunnen worden, en ik geloof dat dit kan, zullen zij 'n nieuw Europa schep pen, verschillend van elk Europa sedert de dagen van Karei de Grote". Eden zei, dat de andere Wes terse landen Frankrijk en Duits land zouden kunnen helpen hun vraagstukken uit te werken „door geduld en begrip te tonen". Eden herhaalde vroeger gedane beloften om een delegatie aan het werk te zetten in nauwe samenwerking met het hoofd kwartier van het plan-Schuman om Engeland nauw te verbinden aan de Europese defensiegemeen. schap „in al zijn politieke en militaire ontwikkelingen". En hij beloofde met nadruk: „Begrijpt u goed dat wij vast besloten zijn onze legers op het vasteland te handhaven zo lang dit nodig is." BEHALVE MOSKOU WASHINGTON (Reuter) - Ame rika zal misschien zijn ambassa deurs in de Cominformlanden naar Parjjs ontbieden om de kwestie van het sluiten van alle Ameri kaanse ambassades in die landen te bespreken. Naar vernomen wordt, zou het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken er voorstander van zijn de Amerikaanse ambassa de te Moskou open te houden als laatste officiële contact met de communistische wereld, ook als eyentueel besloten wordt de ande re ambassades te sluiten. LABOUR STEUNT BRITSE BUITENLANDSE POLITIEK LONDEN, 5 Febr. (Reuter). De Labour-oppositie in het Britse Lagerhuis heeft Dinsdagavond 'n motie ingediend, waarin zij haar steun aan de Britse buitenlandse politiek bevestigt, doch op pre mier Churchill persoonlijk critiek oefent, „omdat hij er niet in ge slaagd is de Britse politiek inzake Korea aan de Amerikanen duide lijk te maken". Het debat is tot Maandag verdaagd, dan zal Chur chill zijn rede houden. voorts begrepen te hebben, dat deze regelingen tevens een be scherming van de binnenlandse industrie tegen de te overvloe dige import uit Japan beogen. „Zeker is dat, de West-Europese industrie, met name de Neder landse industrie, in het voordeel komt", aldus de heer Tedjasuk mana. Hii noemde de nieuwe maatregelen, gezien vanuit het standpunt der regering, die tracht, het sluitend maken van het staatsbudget, wat de inkom sten betreft, geheel afhankelijk te maken van de extra in. en uitvoerrechten „moedig en ge waagd". WASHINGTON (A.P.) Presi dent Truman heeft het Congres meegedeeld dat hij uit het fonds voor wederzijdse militaire vei ligheid een bedrag van 478.160.000 dollar, te gebruiken voor econo mische hulp, heeft toegewezen aan Engeland, Frankrijk, Grie kenland. Turkije en Joegoslavië. Engeland krijgt 300 millioen voor de invoer van goederen die van essentieel belang zijn voor de Britse defensie inspanning. RANGOON (A.P.) De voor. naamste voedselexpert van de Verenigde Naties heeft gisteren verklaard dat het falen van de wereldvoedselproductie, om ge lijke tred te houden met de groei van de wereldbevolking, een somber vooruitzicht biedt aan de hongerende massa's in verschillende landen. „Vooral in het Verre Oosten", zo verklaarde H. A. Boerma van de voedsel, en landbouworgani satie van de Verenigde Naties, „is de toestand zeer precair". Alleen in de Ver. Staten en Canada is de voedselproductie percentsgewijs meer gestegen dan de bevolking- DENEMARKEN GAAT BLOEMBOLLEN UITVOEREN BONN. Naar de tuinbouw- vereniging van Nord-Rhein me dedeelt Zal Denemarken dit jaar voor het eerst bloembollen naar West-Duitsland exporteren. Dit is tevens voor het eerst, dat Dene^ marken op de buitenlandse bloembollenmarkt de concurrentie tegen Nederland opneemt. De Deense uitvoer zal hoofd zakelijk uit tulpenbollen bestaan, die ook voor kwekersdoeleinden kunnen worden gebruikt. In het afgelopen jaar is deze vorm van tuinbouw in Denemarken aan zienlijk uitgebreid. SUEZ (A.P.). Het Britse leger heeft Dinsdag bekend ge maakt. dat enkele militaire restricties in de Suezkanaal- zöne ODgeheven zullen worden. ..in verband met de verbeterde fopcfnnil" Het leger deelde mede, dat voortaan de Egyptenaren niet meer gecontroleerd zullen wor den door de Britse controlepos ten en dat in het vervolg meer Egyptische tankwagens toestem ming zullen krijgen om van de Suez naar Cairo te rijden. „Verdere opheffing van restricties zal afhangen van de mate van samenwerking van de Egyptische autoriteiten", ver klaarde een zegsman van het Britse leger. LONDEN (Reuter). Koning George VI van Engeland is hedenochtend vroeg overleden. In een officieel communi qué wordt gezegd, dat de ko ning vroeg in de ochtend vreedzaam ontslapen is. Toen hij zich gisteravond ter ruste begaf, scheen hij zich in nor male gezondheid te bevinden. De koning had op 23 Sep tember 1951 een ernstige long operatie ondergaan. De koning zal worden opge volgd door de 26-jarige Prin ses Elizabeth. De koning heeft de leeftijd van 56 jaar bereikt. FRANKRIJK STOPT INVOER VAN GARNALEN (Van onze correspondent) HARLINGEN. Naar wil vernemen zal Frankriik de in voer van earnalen staken. Dit betekent een zware slae voorde Waddenzeevisserii In 1951 werd via de Harlinger visafslag voor circa een half millioen geëxporteerd, waarvan 90 pet. naar Frankrijk en de rest naar België. Doordat nagenoeg de gehele Waddenzeevloot zich heeft omgeschakeld op de gar nalenvisserij, werd voor het ko mende jaar een belangrijk ho gere besomming verwacht. Gehoopt wordt nog, dat de regering iets kan doen om bijv. door middel van contingente- ringsmaatregelen deze bestaans- bron voor de Waddenzeevisserij te redden. KEULEN, (AP). Gisteren is in de binnenstad van Keulen een door de oorlog beschadigd huis ingestort. Vijf kinderen en drie volwassenen kwamen bij de ramp om het leven. et huis was juist door een controle-commissie onderzocht en men had geconstateerd dat het niet langer bewoonbaar was. De bewoners zouden in de loop van gisteren de woning ontruimen. Twee kinderen werden gered, maar verder kwamen alle inwo- nenden om het leven. H. VADER SPREEKT WEER NEDERLANDS VATICAANSTAD. De H. Vader heeft Zich gedurende de laatste zomervacantie in Castel Gandolfo op de studie van de Nederlandse taal toegelegd. Zo komt het, dat de H. Vader vorige week gedurende de algemene audiëntie van enige honderden personen van vele nationaliteiten de aanwezigen, behalve in het Engels, Frans, Duits, Italiaans en Spaans, ook in het Nederlands heeft verwelkomd. Naar wij vernemen dreigt een complete debacle voor de N.V. Polynorm, een in 1946 te Spaken burg opgericht bedrijf voor de bouw o.a. van goedkopere wonin gen en fabriekshallen volgens een geheel nieuw metaalconstructie systeem, dat echter in de practijk niet te verwezenlijken zou zijn ge bleken. Van overheidszijde heeft grote belangstelling bestaan voor dit nieuwe systeem en hoewel de Herstelbank aanvankelijk slechts aarzelend bereid was de bouw van de benodigde enorme fabriek te helpen financieren, ging men daartoe onder aandrang van de departementen van Wederopbouw, Financiën en Economische Zaken tenslotte toch over. Naar Trouw" meldt is „Poly norm" echter een bodemloze put gebleken, ook al omdat het eind product tot grote teleurstellingen aanleiding gaf. In totaal wordt het met de drei gende debacle gemoeid zijnde overheidsgeld op 20 millioen gul den geschat. De fabriek in Spa kenburg heeft reeds enkele hon derden arbeiders ontslagen en nieuwe ontslagen staan voor de deur. De verwachting, dat de grote verliezen door een zeer grote Amerikaanse order voor de bouw van barakken althans gedeelte lijk zouden kunnen worden goed gemaakt, zal door het inmiddels publiek geworden fiasco naar alle waarschijnlijkheid niet meer wor den vervuld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1