Personeel van Sovjet-ambassade achtervolgde een ontsnapte Let Ex-sergeant-konstabel Fonteyn te Den Haag in cassatie Britten doen Ali Maher Pasja voorstel voor besprekingen Na drie maanden debatten: Assemblee V.N. gesloten En zijn bereid tot evacuatie van de Kanaalzone Communisten interpelleren over ambtenarenverbod Geen Engelsen naar Samboe ird. Tisserant lar Nederland r EEUW APOSTOLAAT >ER HERENIGING Minder kaas J.S.A. ingevoerd Besprekingen over Indonesië STOCKHOLM IN OPSCHUDDING Nog juist ontkomen aan deportatie naar Rusland Overschot in E.B.U. f375 millioen Paleis Chaillot stroomt leeg Hem werd niet toegestaan zijn beschuldiging te bewijzen Kapitein Carlsen en Tilburg's studenten Al 400.000 kaartjes voor Helsinki weg Gemeentebestuur beschuldigd Reusachtige basis in de Congo Waarom zou je iemand de keel afsnijden, als je ook vergif in z'n soep kunt doen RSVERWACHTINC ;eld door het K.N.M.I. t, geldig van Woensdag, t Donderdagavond. (Op- te 10 uur). 1CHT IETS ZACHTER :wolkt met hoofdzakelijk >orde!ijke helft van het ge regen of motregen, hter enkele opklaringen, aan de kust tijdelijk westelijke wind. Van- ■s zachter. Morgen over- sveer dezelfde tempera- vandaag. 3ETBALPRIJSVRAAC veek zult u geen voet- raag aantreffen. Het pro- voor Zondag is gelijk voor 27 Januari j.l. en idingen voor die datum hans weer. De volgende s de uitslag en de nieuwe UITSPRAKEN RVOUDIGE KAMER kmaarse rechtbank deed norgen uitspraak jn de en de beide kermisreizi--- en F. R. zonder vaste f verblijfplaats, die 2ieh >mgeving van Alkmaar hadden gemaakt aan het an tal van inbraken en :n. De initiatiefnemer tot inbraken J- Z-, werd ver tot een gevangenisstraf jaar met aftrek. Zijn R. werd met twee jaar ais. met aftrek voorarrest t. ;er J. K. uit Schoor], die eluk, tijdens de jacht, lega aanschoot waardoor ïstig gewond werd en 'n ;st missen, werd tot een m f 20 of 10 dagen ver- e hechtenis veroordeeld, inder N. A- uit Limmen. t een boete van f 200 of o en ontzetting uit het n een motorvoertuig te voor de tiid van een half oordeeld wegens het be an een motor, terwijl hii k on.der de invloed van rank was geweest. veede Kamer VÏENDEMENT-OUD Kamerleden Oud, Kort- n Hartog hebben een ment ingediend op het in ;ing nemen van een voor verandering in de Grond- ekkende tot uitbreiding aantal leden van de 2e der Staten-Generaal. voorgestelde artikel komt technische fout voor, zo zij. Het wil alleen voor de benoeming van vijftig leden, doch laat er in wer- id honderdvijltig benoe- lardoor is de mogelijkheid gesloten dat tot dé hon- tig benoemden niet alle reeds zittende leden 'si- Aangezien nergens is be at een zittend lid dat on- sze hbnderdvijftig niet at, zijn lidmaatschap .ver- u de Kamer u»t meer r'»»> tvijftig leden kunnen ko- bestaan. Dit geval zal zich anen voordoen, indien een celijk bij de verkiezing derd leden benoemde zijn ing niet heeft aangeno- it lid zal onder de te be- honderdvijftig leden stel- ■komen, zonder dat de ze- bestaat, dat de in zijn lenoemde in dezelfde om- aeid zal verkeren. Bij de amendement aangegeven worden dergelijke on- .•e consequenties verme- JN EN DE VEGER n onze verslaggever) ITNGEN Gisteren vond ser voor Delfzijl in zijn ;en mijn. Om het gevaar- ig te demonteren, werd de tn de mijnenopruimings- n Den Helder ingeroepen, daad is vanochtend de eger „Marsdiep" uitgeva- mijnenveger is echter het vertrek.vastge- p een zandplaat. ig 24 Februari viert het aat der Hereniging in Ne- zijn 25-jarig bestaan. Dit aat, dat 24 Februari 1927 iter H. van Keulen C.s.s.R. Piusconvict te Nijmegen esticht, vervult in net bij voor het werk der her onder de afgescheiden e Kerken eenzelfde taak Pauselijke Missiegenoot- :n voor het bekeringswerk ie heidenen. Hoewel het van het Apostolaat het jaar 1952 als een jubel- ■schouwt, zal het hoogte er viering in Juli vallen. 1 de Deken van het H. van Kardinalen, Eugène lal Tisserant, secretaris H. Congregatie voor de e Kerk, speciaal hiervoor ederland komen en op 6 Juli aanwezig ziin bij chtig gecelebreerde H. Mis Oosterse ritus, welke zal opgedragen in de kathe- •an Utrecht. is neemt het Apostolaat or Katholiek Nederland in van dit jaar op bijzondere oor te lichten over het zo like werk der hereniging. HINGTON (A.P.) Het :aanse Departement van iuw heeft meegedeeld, dat >erbeperkende maatregelen vorig jaar door het Con- inomen werden, de import litenlandse kaas met ong. cent, hebben besnoeid- de periode 'van 9 Aug. >t 1 Juli 1952 is toestem- verleend voor de invoer .717.600 kg kaas. In dezelf. iode, doch een jaar eerder, dit cijfer 22.842.400 kg. WOENSDAG 6 FEBRÜARf 1952 PAGINA d II (Slot) (Van onze parlementaire redacteur) DE HEER YAMIN is dus met een belangrijke zending naar In donesië vertrokken, o.a. om te onderzoeken, wat zijn regering denkt over 't Nederlandse dena- beeld, eventueel een internatio nale rechter te doen uitmaken of Nw. Guinea, nu, een jaar na de ILT.C.-overeenKomst, t e 11 e 1 ij k met al bij Indonesië behoort. Zou de Indonesiscne regering van haar kant niet in een uit- spraaK van de Internationale rechter willen bewilligen, dan wordt het tegelijk al noodzakelijk om zich aan die zijde over de verdere gang van zaKen te bera den. In de boezem van de Indo nesische regerig zal men het dan eens moeten worden over de vraag of men ook zonder een oplossing voor de kwestie Nieuw-Guinea de conferentie wil voortzetten. Uit het voorgaande kan reeds duidelijk geworden zijn, dat de Indonesische delegatie blijkbaar tot nu toe de opdracht heeft om beide zaken niet gescheiden te houden. En ook zal de Indonesi sche regering zich in dat geval moeten afvragen of zij de wil en de kracht kan opbrengen om bij een eventueel afbreken van de hele besprekingen toch weerstand te bieden aan een deel van de Indonesische publieke opinie die dan ongetwijfeld met versterkte aandrang een eenzijdige opzeg ging van de Unie zal eisen. Ons vervolgens weer tot Neder land bepalend, dient overwogen te worden hoe het parlement zou reageren op een voorstel om het geschil over de huidige status van Nieuw-Guinea aan een in ternationale rechter voor te leg gen, dit voor het geval -de Indo nesische regering het desbetref fende denkbeeld gunstig zou be oordelen. In de afgelopen maan den is bij verschillende heden overduidelijk gebleken, dat het Nederlandse Parlement zeer gevoelig is geworden voor het gevaar van „glijden" en nu zit in de hele ontwikkeling van de afgelopen maanden weer on tegenzeglijk datzelfde gevaar. Eerst heeft de Nederlandse re gering zich op het standpunt ge steld, dat onderhandelen over de kwestie Nieuw-Guinea geen zin had, daarna heeft zij hierin toch bewilligd en na een aanvankelijk krachtige houding inzake de aan houding van voor Nieuw-Guinea bestemde wapens genoegen geno men met een halfslachtige ver klaring. Het derde stadium was de overhaaste komst van de Missie-Supomo, zonder dat hier van vooraf was kennis gegeven en tenslotte staan wij voor het feit. dat blijkbaar niet vooraf is vastgelegd, dat de besprekingen over beide kwesties in opzet, uit werking en vaststelling geheel los van elkaar zouden staan. Een voorstel om het geschil een internationale rechter voor te leggen zou in dit licht bezien on getwijfeld met argwaan worden tegemoet getreden. Wat de draagwijdte van het voorstel zelf betreft herinneren wij aan de motie-Schouten uit het Kamer debat over- de eerste Nieuw- Guinea conferentie, waarbij met zoveel woorden elke inmenging van derden werd afgewezen en 't zou ons niet verwonderen, wan neer men van A.R.-zijde daar onder ook de internationale rech ter zou willen begrijpen. Bij het jongste begrotingsdebat werd van KVP-zijde de gedachte van de heer dé Kadt (PvdA) om althans uit te gaan van de stelling, dat de status van Nieuw-Guinea op het ogenblik zwevende is, fel bestre den en het door de regerisg ge opperde denkbeeld is nu wel niet precies hetzelfde, maar komt daar toch wel angstig dicht bij. Het is vooral om dit gevaar van een losweken van het Neder lands standpunt, dat ook C.H. en VVD voor een dergelijk voorstel wellicht weinig zouden voelen. Dit alles overwegend gaat de vraag klemmen of de Neder landse delegatie er zelfs wel ver standig aan heeft gedaan om deze sugegstie te opperen, want hierdoor wordt mogelijk dat de Indonesische regering ermee ac- coord zou gaan en dat in zo'n ge val de positie van het Nederland se parlement niet bijzonder aan genaam is weten wij eveneens uit ervaring Wij betwijfelen intussen of de heer Yamin die goedkeuring van zijn regering zal krijgen. Maar ook wanneer hij deze niet krijgt, wil dit nog geenszins zeggen, dat regering en parlement moeilijke beslissingen bespaard zullen blij ven. PRINS BERNHARD ONTVANGT ARGENTIJNSE GASTEN Sinds korte tijd ver toeven in ons land de heren dr. Valentin Conti, ambtenaar van het Argentijnse minis terie van Landbouw en Veeteelt, en C. Al berto Lozano, direc teur van het tijdschrift „Holando Argentino". Laatstgenoemde is vergezeld van zijn dochter. Beide heren hebben hun reis naar ons land gemaakt met het doel Fries stam boekvee te kopen. In Friesland hebben zij dan ook niet minder dan 79 stuks hoogwaardig stamboekvee gekocht. De dieren zullen binnenkort naar Argentinië worden verscheept. Van de gelegenheid dat zij in ons land vertoeven, hebben zij tevens gebruik gemaakt hun opwachting te maken bij Z. K. H. Prins Bernhard, die de beide heren en mej. Lozano Maandagochtend ontving. In gezelschap van de Prins bezichtigden zij de Koninklijke stallen. Bijzondere belangstelling legden zij aan de dag voor de beide renpaarden, welke aan de Prins in April van het vorige jaar bij zijn bezoek aan Argentinië werden aangeboden. Op de foto: Z. K. H. Prins Bernhard toont zijn gasten een van zijn paarden. Van links naar rechts: Prins Bernhard, Mej. Lozano, de heer C. Alberto Lozano en de heer dr. Valentin Conti. STOCKHOLM (A.P.) Een vijl en twintig jaar oude vluchteling uit een van de Baltische landen heeft zichzelf met geweld een weg gebaand naar de vrijheid, vanuit de Sovjet-ambassade in Stockholm. De Sovjets hadden een poging ondernomen hem per vliegtuig naar Moskou over te brengen, die echter mislukte. Volgens de eerste berichten wordt de Balt thans ondervraagd door de Zweedse politie-autoriteiten. De vluchteling remde ach tervolgd door Russan de Ek- strömfabriek binnen. In de deur van de Ekström machinefabriek liep hij tegen de voorman Nils Wiklund aan. Zij rolden beiden op d'e grond maar de Let sprong meteen weer overeind en hielp de and'er op de been. Hij schreeuwde wanhopig: „ze zitten achter me aan. Helip me te ont snappen. Roep de politie." De voorman van de Ekström machinefabriek vertelde het vol gende verhaal dat hij zelf uit de mond van de Let had gehoord: De vluchteling (had' in Stock holm een Estlandse vluchteling ontmoet en had weldra vriend schap met hem gesloten. De Est- lamder vroeg hem eens een be zoek te bomen brengen op zijn flat, er» ze spraken af om s' och tends om tien uur bij elkaar te komen in de prachtige woning van de Estlander. De vluchteling realiseerde zich geen ogenlblik toen (hü het grote witte gebouw binnenstapte dat hij zich in de Sovjetrussisehe ambassade bevond. Zodra hij de voordeur achter zich gesloten had, sprongen vijf Russen, die IN JANUARI AMSTERDAM De Neder- Iandsche Bank deelt mede: Het overschot van Nederland in de Europese Betalings Unie over de maand Januari 1952 zal vermoe delijk circa f375 millioen belo pen. In dit overschot is begrepen een bedrag 'groot f132 millioen. dat door Duitsland versterkt is afgelost oP de sdhuld aan Neder land uit hoofde van het op 30 Juni 1950 geconsolideerde saldo van de monetaire accoord- rekening- PARIJS (Reuter). De Alge mene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisteren te Parijs haar zesde zitting beëin digd. Zij heeft drie maanden ge duurd. Engeland heeft deze zitting „belangrijk" genoemd. Van Sow- jet-Russische zijde werd echter verklaard, dat er geen besluiten zijn genomen die de moeite waard zijn. Terwijl het paleis Chaillot in voorjaarsachtige zonneschijn baad de, verlieten de afgevaardigden van 60 landen het gisteren voor de laatste maal. Toen het laatste agendapunt was afgehandeld, bracht secretaris-generaal Trygve Lie hulde aan de voorzitter van deze Assemblee, de Mexicaan Pa- dilla Nervo. Als aandenken bood hij hem een voorzittershamer met inscriptie aan. Ook sir Gladwyn Jebb (Gr. Britt.) en mevrouw Aleanor Roo sevelt (V.S.) gaven hun waar dering te kennen over het voor zitterschap van Nervo. De Sow- jet-afgevaardigde Jacob Malik prees Nervo's objectiviteit, maar zei, dat het werk van de Assem blee geen resultaten had opgele verd die de moeite waard waren. Minister Schuman zei, dat de resultaten niet altijd zo groot wa ren geweest als de verwachtingen, maar dat door persoonlijk contact „het vertrouwen in de goede wil van de mensen, onverschillig hun opvattingen en soms hun doel stellingen" is versterkt. Nervo wilde niet trachten een balans op te maken van het werk der Assemblee, dat nog niet in het juiste perspectief kon worden gezien. Wel geloofde hij, dat de afgevaardigden zouden vertrek ken met een groter vertrouwen in de mogelijkheid nieuwe ram pen af te wenden. De bemiddelende rol van de kleinere mogendheden was gedu rende de afgelopen zitting duide lijker geworden. Het principe van zelfbeschikking was bevestigd, de rechten van de mens waren uit voerig besproken en de algemene wens tot universeel lidmaatschap had zich krachtig doen gelden. Nadat op uitnodiging van Nervo de afgevaardigden staande een minuut stilte in acht ha'dden ge nomen, werd de zitting gesloten. PRIJSVERHOGING LEVENS MIDDELEN IN ENGELAND LONDEN (Reuter). De prij zen voor gerantsoeneerde voe dingsmiddelen in Engeland, incl. die voor boter, bacon en suiker, zullen tegen het eind van deze maand vermoedelijk worden ver hoogd om de kruideniers een grotere winstmarge te geven. zich verdekt hadden opgesteld in de hall, op (hem af en over meesterden hem. Een van de Russen snauwde hem toe: „Je bent onze gevangene. Je zult di rect. naar het vliegveld over gebracht worden en vandaar naar Moskou. We weten wie je bent en wat je bier in Zweden uitvoert." Op dit moment slaagde echter de reusachtige Let, die gedurep- de de laatste acht jaar in de Zweedse bossen hout gehakt had, er in zich los te rukken. Hij greep zijn mes en voor de ver bouwereerde Russen iets konden doen had hij zich een weg ge baand naar de deur en was de straat opgerend. Onmiddellijk zette de achter volging in en de Let was nog geen straat verder of achter zich hoorde hij reeds de voetstappen van twee Russen, terwijl met gierende wielen de eerste auto van de ambassade de hoek om kwam. Andere auto's volgden. De Let was er nog in geslaagd gedurende het korte gevecht in de hall van de ambassade zijn paspoort, dat hem bij binnen komst afgenomen was. terug te pakken. Hii verklaarde zelf: „Ik begrijp niet waarom de Russen zoveel belangstelling voor me hebben.". In de fabriek werd de vluch teling allengs rustiger, terwijl hij wachtte op de komst van de Zweedse politie. Later vertelde hij: „Het was verschrikkelijk. Mijn hart stond stil van schrik. Ze waren met veel te veel om het tegen op te kunnen nemen. Natuurlijk nam ik echter mijn. enige kans waar." Millioenenhavenwerk in Amsterdam Aan de N.V. A. Prins Thzn's Aannemingsmaatschappij, Slied- recht, is gegund het maken van twee havens ten behoeve van de électrische centraleste Amster dam, alsmede het opspuiten van terreinen en' bijkömendé werken. Genoemde maatschappij bleek bij de op 21 Januari j.l. gehouden aanbesteding dé laagste inschrijf- ster van de twaalf, met een be drag van f 2.570.900. De hoogste inschrijving beliep f 4.212.000. n (Van onze verslaggever) DEN HAAG De Hoge Raad behandelde gistermorgen In cas satie de zaak tegen de 52-jarige ex-sergeant-konstabel van de Kon. Marine A. H. F., die zowel door de Amsterdamse recht bank als door het Gerechtshof wegens smaadschrift tot twee maanden voorwaardelijk en 100 gulden boete was veroordeeld. F. had in een pamflet betoogd, dat enkele marine-artsen hem tegen beter weten in hadden afgekeurd. In 1933 bevond F. zich onder de achtervolgers van „De Zeven Provinciën", die door de mui tende bemanning langs de kust van Sumatra werd gestuurd. Abusievelijk werd hij aanvanke lijk onder de muiters gerang schikt. Deze vergissing vertroe belde de verstandhouding tussen zijn meerderen en hemzelf. Bij zijn terugkomst in Den Helder in 1934 werd hij wegens asthma afgekeurd voor verdere dienst. Vanaf dat ogenblik begon F., die zegt niet aan asthma te heb ben geleden, een strijd voor wat hij ziet als rechtsherstel. Toen hij, na eindeloze procedures, geen enkel resultaat boekte, gaf hij in 1949 een pamflet uit, waarin hij de marine-artsen, die hem destijds hadden afgekeurd, open lijk van valsheid in geschrifte beschuldigde. Het gevolg was, dat hij wegens smaadschrift werd veroordeeld. Géén asthma. Het standpunt van F. werd gistermorgen door zijn verdedi- fer mr. H. Smit, nog eens bena- rukt, door er op te wijzen, dat een reeks van doctoren en en kele hoogleraren hebben vast gesteld, dat F. geen asthma heeft en ook nooit heeft gehad. TILBURG. In antwoord op het gelukstelegram van het dispuut ,A One" van het Tilburgse Studentencorps St. Olof heeft kapitein Kurt Carlsen van de ,J?lying Enterprise" het ere-lidmaat- schap van dit dispuut aan vaard. Uit Amerika is giste ren het antwoord van kapi tein Carlsen binnengekomen. De inhoud van deze brief is als volgt: „Mijne Heren, ik grijp de eerste gelegenheid, die mij wordt geboden aan mijn diepe erkentelijkheid te be tonen aan u en uw studen tencorps voor de mij ver leende onderscheiding van het ordeteken van uw dis puut. Uw geste schenkt veel voldoening aan deze nede rige zeeman. Met oprechte hooga chtinq Hendrik Kurt Carlsen, P.S. de eigenaars van mijn maatschappij ver zekerden mij, dat er spoedig een nieuwe „Flying Enter prise" zal zijn". CAIRO (A.P.) Het Wafdistenblad Al Misri publiceerde giste ren een uit zes punten bestaande formule voor hervatting van de Engels-Egyptische besprekingen. Deze formule zou door Lon den aan de premier van Irak, Nuri El Said, in diens kwaliteit van bemiddelaar zijn ter hand gesteld. De nieuwe Egyptische premier Ali Maher Pasja heeft aan Egyp tische verslaggevers meegedeeld, dat hij van de Irakse gezant Na- guib Al Rawi enkele bemidde lingsvoorstellen had ontvangen. De zes punten, die door Al- misry opgesomd werden, zijn: 1. Britse evacuatie van de Kanaalzone op een datum, waar over men het eens zal moeten worden. 2. De evacuatie zou niet kun nen plaats vinden dan nadat de orde en veiligheid in de Kanaal zone is teruggekeerd. 3. De Britse militaire instal laties zouden in de Kanaalzone gehandhaafd moeten worden, om in geval de veiligheid en de na vigatie in het Suezkanaal be dreigd worden, weer in gebruik te worden genomen. 4- Groot-Brittannië en Egypte moeten het eens worden over middelen tot instandhouding en bescherming van de bases en militaire vliegvelden in de Ka naalzone. Groot-Brittannië zou bereid zijn, de Egyptische troe pen van wapens te voorzien en hen technisch op te leiden. HELSINKI, (anp) Het Finse Organisatie-comité voor de Olym pische Spelen heeft tot nu toe 400.000 toegangsbewijzen, meer dan de helft van het voor het buiten land bestemde quotum, verzonden. Hiervan heeft Zweden reeds alle kaartjes verkocht. De Verenigde Staten ontvingen 15.000 kaarten en krijgen er op verzoek nog meer. Engeland ontving er 51.000 eft Frankrijk 20.000, terwijl in de afge lopen dagen 32.000 kaartjes, voor het merendeel bestemd voor het stadion en de zwemwedstrijden, naar Duitsand werden gezonden. Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid- Amerika en Zuid-Afrika komen nu aan de beurt. 5. Het zal nodig zijn tot over eenstemming te geraken over de defensie van het midden Oosten in geval van agressie. Een Ara bisch Veiligheidspact zou de basis moeten vormen voor de verdediging van het Midden- Oosten. 6. Beide partijen zullen moe ten overeen komen om geen druk uit te oefenen op de Soedan bij de keuze van een toekom stige regering. Er is geen be zwaar tegen, dat de keuze van 'n Soendanese regering geschiedt door middel van een plebisciet. Groot-Brittannie 1 is bereid te be loven dat het geen hinderpalen in de weg zal leggen aan de Soedan bij de beslissing over de toekomstige verhouding van' dit land tot Egypte. OLYMPISCHE SPRINGSCHANS ISNOG NIET KLAAR OSLO (Ass. Press) 200 ar beiders en verder schoolkinderen uit Kroederen en Hoenxoss wa ren gisteren bezig de geweldige Olympische springschans te No- refjell in gereedheid te brengen. 14 Februari zullen de eerste wedstrijden in Norefjell geliiou- den worden. De laatste dagen, hebben 'sneeuwstormen bovenaan het parcours de sneeuw opeen gehoopt. De schoolkinderen ziin bezig de sneeuw weer gelijkma tig te verdelen. Donderdag zullen de Olympi sche skiploegen hier met hun training beginnen. Verwacht wordt dat Donderdag de sneeuw op zijn minst 50 cm. dik zal lig gen. NATIONALE RESERVE Het Bureau der Geestelijke Verzorging en het Bureau Wer ving en Propaganda der Nationale Reserve is met ingang van 1 Fe bruari j.l. verplaatst van Utrecht, Lucas Bolwerk 12 naar van Stolk- laan 1, 's-Gravenhage. Tel. 554815. GOED BEVALLEN! Een bankrover wist een paar weken geleden in een bank te Montreal 4.000 dollar te bemach tigen. Het beviel hem zo goed, dat hii gisteren terug kwam en 3.000 dollar meenam. (Ass. Press). KAASEXPORT NAAR DE VER. STATEN WASHINGTON. Het Ameri kaanse ministerie van Landbouw heeft Maandag medegedeeld dat in een periode van elf maanden, die loopt van 9 Aug. 1951 tot 30 Juni 1952, 18.000.000 kilogram kaas en 25.952 „short ton" (van ongeveer 1016 kilogram) caseine in de Verenigde Staten zullen mo gen worden ingevoerd. Het verluidt dat inmiddels al ongeveer drie vierde gedeelte van de genoemde totalen in de Ver enigde Staten ingevoerd zijn. Ne derland mag in de genoemde pe riode 1.869.971 Engelse ponden (van 0.454 kilogram) kaas in de V.S. invoeren. UNFAIRE POLITIEK IN WONINGBOUW? DELFT. Twaalf eigenaren van woningen aan de Thorbecke- straat te Delft hebben zich met een reauest tot de Gemeenteraad eewend Zii delen daarin mee. dat zii indertijd de buizen koch ten in de overtuiging, dat on de aan de straat gelegen resterende bouwterreinen alleen een z.g. onen bebouwing zou komen. ge- Hik in bet uitbreidingsplan stond aangegeven. Vorig jaar gaven B. en W. echter toestemming tot de bouw van een groot blok woningen, waarna de bewoners zich richt ten tot Ged. Staten met het ver zoek het besluit tot de bouw ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen. Ged. Staten vroegen een spoedadvies aan de gemeente, die het uitbrengen er van echter rekte en inmiddels grote spoed achter de bouw liet zetten. Na enige tijd kwam dan ook de mededeling, dat de Minister van Wederopbouw en Volkhuisvesting geen vernietiging van het be sluit aan de Kroon wilde voor dragen, omdat de bouw reeds te ver was gevorderd Tevens wees hij op het merk waardige van zijn feit, dat F. nooit heeft kunnen bereiken dat door de betrokken instantie «en hernieuwd onderzoek naar de gezondheid van F. werd ingesteld, terwijl ook nooit is nagegaan of de militaire keuringsartsen des tijds juist hebben gehandeld. Als cassatiegrond voerde pleiter o.m. een onjuiste opstelling van de tenlastelegging en het feit dat niet aan F. is toegestaan, om het bewijs van zijn beschuldiging te leveren, iets wat zijns inziens had moeten worden toegelaten, omdat het hier een aanklacht BRUSSEL, (ANP). In 1948 werd in de Belgische Congo een aanvang gemaakt met de aanleg van een militaire basis te Kami- na. Deze basis, welke een opper vlakte heeft van 50.000 ha. en in het bijzonder zal dienen ter ver dediging van de spoorwegknoop punten en de uraniummiinen te Shinkolobwe zal dit jaar gereed komen. De kern van de basis is een reusachtig vliegveld dat reeds enkele jaren geleden door de Congolese lijnen van de Sabena in gebruik werd genomen. Kamina zal echter niet uitslui tend een luchtbasis zijn want ook parachutisten en commando-af delingen zullen er gestationneerd worden. tegen ambtenaren betrof. Verder meende hij, dat zijn cliënt niet strafbaar was, omdat hij het al gemeen belang had willen die nen, iets wat het Gerechtshof niet had willen aannemen. De Procureur-Generaal zal op 19 Febr. zijn mening in deze zaak kenbaar maken. KONINGIN ONTVING VERTEGENWOORDIGERS UIT DE WEST H. M. de Koningin heeft giste ren ten paleize Soestdijk in audiëntie ontvangen de voorzitters van de Colleges van Algemeen Bestuur van Suriname en de Ne derlandse Antillen, dr. J. A. E. Buiskool en mr. dr. M. F. da Costa Gomez. Zij werden verge zeld door de ondervoorzitter van de Raad van Advies der Neder landse Antillen, dr. W. C'h. de la Try Ellis en de vertegenwoor digers van de Nederlandse Antil len en Suriname in Nederland, mr. N. Debrot en mr. dr. R. H. Pos. ONLUSTEN OP INDONESISCH EILAND DJAKARTA, (Ass. Press). Indonesië heeft het Britse ver zoek van de hand gewezen om Engelse versterkingen te mogen sturen naar het Indonesische eiland Samboe, waar volgens de berichten moeilijkheden zijn ont staan tussen de arbeiders en de directie van de Shell Oliemaat schappij. Het Ministerie van Buitenland se Zaken heeft vandaag aan de Britse zaakgelastigde A. C. Ste wart laten weten dat de levens en eigendommen van de Britse onderdanen op Samboe door de Indonesische regering beschermd werden en dat het zenden van Britse troepen beschouwd zou worden als een schending van de souvereiniteit, die zou kunnen leiden tot een ernstig internatio naal conflict. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Ruim een maand na de wederinvoering van het ambtenarenverbod werd er gisteren in de Tweede Kamer een interpellatie over gehouden door de voorzitter van de commu nistische fractie, Gerben Wagenaar. Zijn fractiegenoot Gortzak poogde dit tijdsverschil wel te motiveren met het argument dat de laatste dag voor het Kerstreces daarvoor niet meer een redelijke mogelijkheid zou hebben geboden, maar de heer Scheps vP.v.d.A.) vond dat terecht geen voldoende verklaring. Eerst hadden de communisten de heer Burger voorrang gegeven bij het stellen van schriftelijke vragen en daarna had men nog meer dan een maand rustig ver der geleefd onder het „tyran- nieke bewind-Drees. Personen, die werkelijk in hun rechtsover tuiging geschokt zijn, plegen an ders te reageren, zei hij. De heer Wagenaar maakte van zijn interpellatie een stukje toneel en haalde er van alle bij. „Dit infame verbod was niet toevallig zei hij. „Het viel samen met de bedevaart van de minister-presi dent naar Amerika. Evenals daar moest ook hier de communistische heksenjacht ontketend worden met de bedoeling om de binnen landse verzetsfactor tegen de oor logspolitiek uit te schakelen". Volgens Wagenaar zou elke ambtenaar verdacht kunnen wor den. Van de ene zou gezegd wor den, dat hij meestal een rode das droeg, van de ander, dat hij had gezegd dat Romme een ramp voor het land was. Men moest wel arm in arm met oorlogsmisdadi gers als Christiansen lopen om tot dergelijke maatregelen te kun nen komen. „De katholieke reac tie" kreeg er speciaal van langs. Wagenaar presteerde het, Neder land „een portugal" te noemen, „volgens de richtlijnen van het Vaticaan". De scherpste pijlen schoot hij echter af naar de P.v.d.A. Hij waarschuwde de socialisten, dat de genomen maatregelen ook hen zouden kunnen treffen en kame raad Gortzak plaatste zijn pijlen nog nauwkeuriger door een schei ding te maken tussen de socialist „in-de-regering en in-de-Kamer" en de socialist „in den lande". De laatsten riep hij op, om mèt de communisten voor de rechten van de democratie te blijven strijden, ondanks het falen van de socialis tische leiders. Dr. Drees antwoordde rustig. Hij wees er op, dat het ambtena renverbod na de oorlog buiten gebruik was gelaten. Na de staatsgreep in Tsjecho-Slowakije moest de regering echter voorbe reidingen treffen om zo nodig actief te kunnen optreden. En thans staat zij voor het feit, dat haar tal van gegevens hebben bereikt, waaruit kan blijken, dat in het geheim bepaalde instruc ties worden gegeven. Op de uitnodiging van de com munistische banken om deze be wering met bewijzen te staven, antwoordde de minister-president: „Wij zijn niet zo naief, dat wij ook onze bronnen bekend ma ken". Voorts, aldus dr. Drees, hebben ook spionnageprocessen in het buitenland duidelijk gemaakt, dat communisten hun verplichtingen tegenover het Sovjet-blok hoger stellen dan de belangen van het eigen land. Hjj haalde in dit ver band de uitspraak van een Oos ters diplomaat aan, die op de vraag of hij een Russische aanval waarschijnlijk achtte, geantwoord had met een spreekwoord uit zijn eigen land: Waarom zou je iemand de keel afsnijden, als je ook vergif in zijn soep kunt doen?" Dr. Drees die zich vanzelfspre kend niet bereid verklaarde om het ambtenarenverbod op te hef fen ontving hierbij steun van mr. Burger en de heer Scheps van de P.v.d.A. en de heer Dassen van de K.V.P. De K.V.P.-afgevaardigde was minder gelukkig toen hij de rege ring uitnodigde om ook aandacht te schenken aan activiteiten als die van „De Derde Weg" en dr. Drees antwoordde hierop dan ook, dat hij wel van mening was, dat deze beweging dwaalt in zoverre zij gelooft, dat die weg bestaat, maar voor optreden tegen deze beweging geen redenen aanwezig achtte. Vooral in het tweede deel van het debat werd de toon feller, maar tot incidenten kwam het niet. Een communistische motie, waarin op intrekking van het ambtenarenverbod werd aange drongen, werd met 7 tegen 62 stemmen verworpen. Belgische senaat keurt- plan Schuman goed BRUSSEL (ANP) De Bel gische senaat heeft het Plan Scbuiman mat 102 tegen 4 stem men, bii 58 onthoudingen (socia listen), goedgekeurd. 7 FEBRUARI H. Romualdus Jonge mensen van tegen woordig halen zo gemakke lijk hun schouders op voor de ouderdom: als je tegen woordig een jaar of vijftig bent, ben je bij vele jonge ren al uit de tijd. Ze verge ten, dat de tegenwoordige wereld ook bestuurd wordt door oude ervaren mensen, ze vergeten, dat men een kroon van grijze haren een kroon van wijsheid noemt. Zo was het ook bij de Ca- maldulenzeorde, die zich in de 10e eeuw afgescheiden had van de Benedictijnen. Toen de stichter op honderd jarige leeftijd het bestuur neerlegde en de zorg over de orde aan jongeren overdroeg, kwam men spoedig weer bii hem terug omdat het onder nieuwe leiding nog niet ging. En Romaldus liet zich be praten: hij aanvaardde weer de leiding tot aan 1027 toen hij op de leeftijd van 120 ja ren stierf. Denk eens aan deze heilige en zijn werk, wanneer men de schouders ophaalt voor ouderen, die volgens sommige jongeren, alleen maar goed zijn om in een of ander gesticht de dood af te wachten. IN DESERTO

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3