borstel Koning George VI van Engeland gisteren in zijn slaap overleden Politieke conferentie op hoog niveau na wapenstilstand I Onverwachte tijding veroorzaakte grote verslagenheid over heel de wereld Nog geen commentaar V.N. Nederlandse mijnenveger liep vast op een zandplaat DAGBLAD VOOR ALKMAAR Een schok ging door de wereld Diepe rouw in het Koninkrijk Communisten in Korea stellen voor Een Koning stierf DOELTREFFERS vakmensen krijk beperkt le import nookjesland £N OMGEVING Prinses Elisabeth Koningin De begrafenis van Koning George 4-jarig knaapje door gas gestikt Oost-vluchtelingen wonnen proces De doodsoorzaak Brutale overval in Utrecht „Breezand" in nood Demonstraties in West-Duitsland? Mijndemontage mislukte Sovjet-veto in de Veiligheidsraad Poets met deze k waliteits-borstel met de veiligheid van en de werkzaam- ïrde borstel. 75 rt. >.z.a. R.K. meisje, 16 jr. tls h. i. d. huish. Ber- erweg 40, Alkmaar. i.z.a. R.K. meisje, 16 jr., oor 3 ochtenden p. w., eh. Dinsdag. N. Kroon, oogerdlaan 30, Limmen e k. blank eiken slaapk. meub. m. spir. en bed Itofz. 220 V. Nieuw- oortslaan 188, Alkmaar Ï.H. Kooltelers kas- rimte beschikb. v. h. te rn of laten telen v. vr. oopl. Th. Dekker, A 42 /ognum. Tel. 209. SBROEK, 5 Febr E 28,90—31,70; middel 10; driel. 31,60—34,40; —26,60; dubbele 20,10 v. 12,00—17,90, 50.000 Spruiten 26,0031,00; loerenkool 5.00; 500 kg afw. 7,50—12,60; 8000 ne kool 18,9022,40; -15-50; 2500 st. Bloem- 5.00; C II 15,00; C—D \NDSE GOEDEREN tUGGEZONDEN 7ENHAGE. Frankrijk t ingang van Dinsdag olgende producten van isatielijsten geschrapt: ducten (vis, mosselen, reeften), bloembollen, :aailijnzaad, erwten en :n de Franse grens zijn lerlandse goederen, die erzonden waren, terug- Reeds vóór Dinsdag uit verzonden goederen >g toegelaten. nuuuww; iuw wat ze zeggen i wierp me op mijn e programma af te s gezegd wordt, als liefde willen over- nkere zeeën waren, zeemeerminnen. Ik n het bloed uit het veel meer van die „Ik wil graag ook blij. „Kom morgen- ek zijn en vraag ze ts op zijn, dat ik de „Als verlovings zwaard, dat geheel llerlei andere edel- HET FEIT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., rasp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H, N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. iuiten God is 't nergens veilig. Vondel VAN HEDEN PAG. 1 en 3 Donderdag 7 Februari 1952 46e Jaargang No. 12393 Kantoren; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, *eL 2046, (2 liinen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 36. teL 459 K 2240 (Reeds in een deel der vorige oplage gepubliceerd) LONDEN (Reuter-A.P.) Koning George VI van Engeland is gisterochtend op het kasteel Sandringham in zijn slaap onverwacht overleden, zo luidde even voor twaalf uur gistermiddag de tijding, die geheel Engeland in diepe verslagenheid dompelde. De 56-jarige koning was ogenschijnlijk geheel hersteld van de operatie, die hij op 23 September 1951 had ondergaan en waarbij naar thans werd bekend gemaakt zijn linker long geheel is weggenomen. Koning George verscheen vorige week Donderdag voor het laatst in het openbaar, toen het kroonprinselijke paar zijn grote reis naar Afrika en Australië begon. Dinsdagmiddag was de koning in het park van kasteel Sandringham nog mee geweest op een boottochtje. Sandring ham is ook de plaats, waar koning George werd geboren, in het kleine York Cottage bij het grote landgoed. De vader van de koning, koning George V, stierf eveneens op Sandringham, ongeveer 16 jaar geleden. Koningin Elisabeth en Prinses Margaret waren in het kateel aanwezig. Engeland rouwt om het heengaan van zijn geliefde vorst. Door heel het land waaien de vlaggen halfstok. Schouwburgen en bioscopen sloten hun deuren en de voetbalwedstrijden wer den afgelast. De B.B.C. maakte het nieuws om 12.16 bekend en heeft daarna onmiddellijk haar uitzendingen voor de rest van de dag gestaakt, met uitzondering van het nieuws en de mededelingen voor de scheepvaart. Lord Goddard, Lord Chief Justice, de Engelse procureur-generaal, beval de sluiting van alle rechtbanken, na verklaard te hebben: „Ik heb een verschrikke lijke tijding voor U. De koning is hedenmorgen overleden." De 25-jarige Prinses Elisabeth, die zich met haar gemaal op weg naar Afrika en Australië bevond, is op het ogenblik van het over lijden van haar vader onmiddel lijk koningin van Groot-Brittan- nië géworden. Grondwettelijk is er geen tussenruimte in de rege ring. Zij is de eerste regerende vorstin sinds de dood van konin gin Victoria in 1901. Haar zoon tje, de kleine Prins Charles, be vond zich op het ogenblik van het overlijden van koning George op het landgoed Sandringham. KONINGIN ELISABETH zou vandaag met haar gemaal op het schip „Gothic" naar Ceylon en de Kokoseilanden vertrekken. Zij bevond zich in Kenya, in een jachthuis, van waaruit zij juist een trip zou maken, het oerwoud in om daar de in het wild levende dieren vanuit een hut in de tak ken der bomen gade te slaan. Ter stond, nadat haar het bericht van het overlijden was medegedeeld, trof zij toebereidselen voor het vertrek naar Engeland. Te Mom basa werd medegedeeld, dat zij nog gisteren per vliegtuig zou vertrekken. Zij wordt vanavond om 7 uur in Londen verwacht. LONDEN, 6 Febr. (Ass. Press.) Het stoffelijk overschot van Koning George VI zal waar schijnlijk de eerstkomende dagen worden opgebaard in de West minister Hall. De begrafenis zal in Windsor plaats vinden. Er is nog geen enkele aanwij zing voor de datum voor de kro ning van Koningin Elisabeth, maar naar alle waarschijnlijkheid zullen de plechtigheden in het begin van de zomer plaats vinden. Tengevolge van een wijziging in het reisplan zal Koningin Eilisabeth waarschijnlijk vandaag om 17.30 op London Airport aan komen. De Raad des Konings heeft Elisabeth formeel als nieuwe Koningin geaccepteerd. Een foto, die niet zal nalaten bij velen in deze dagen een zekere ontroering te wekken. De thans ontslapen monarch van Groot-Brittannïé met zijn kleinzoon, thans Kroonprins Charles. Goede maatjes. Hoewel het bekend was, dat de gezondheidstoestand van de ko ning nog wel iets te wensen over liet, haa hij niet gewenst, dat het kroonprinselijke paar zijn reis zou uitstelen. De koning nam vorige week Donderdag op het vliegveld van zijn dochter en schoonzoon afscheid, terwijl er een gure, vochtige wind stond. De koning was toen blootshoofds. Terwijl zij reeds in het vliegveld was, keek de kroonprinses nog lang om naar het afgetobde en vermoeide gezicht van haar vader. De 4-jarige Victor Peul is in de ouderlijke woning aan de Adrianalaa'n te Rotterdam door gasverstikking om het leven ge komen. In de gecombineerde keu ken-badkamer was een gasslang gebarsten. Doordat wel het kraan tje van het gascomfoor maar niet dat van de buis gesloten was, kon het gas vrij uitstromen. De orde van troonsopvolging is op het ogenbilk als volgt: 1. Prins Charles, zoon van Ko ningin Elisabeth en de Her tog van Edinburgh. 2. 3. 5. 10. 11. Prmses Anne, znn zuster. Prinses Margaret, zuster van Koningin Elisabeth. De hertog van Gloucester, broeder van wijlen koning George. Prins William, oudste zoon van de hertog van Glou- cester. Prins Richard, tweede zoon van de hertog van Gloucester. Prins Edward, hertog van Kent, oudste zoon van de jongste broer van wijlen konmg George, die in 1942 bij een vliegtuigongeluk om hét leven kwam. Prins Michael (negen jaar oud), broer van de jonge hertog van Kent. Prinses Alexandra (veertien jaar oud), zuster van de her tog van Kent. Prinses Mary (54 jaar), zus ter van wijlen koning George, graaf van Harewood (28 oudste zoon van Prin- De jaar ses Mary. 12. Gerald David Lascelles (27 jaar), tweede zoon van Prin ses Mary. Volgens A.P. werd het over lijden van de koning ontdekt door zijn bediende John McDonald, die hem om half acht kwam wekken. Hij waarschuwde onmiddellijk hoffunctionarissen, die 't nieuws aan koningin Elizabeth mede deelden. Deze begaf zich terstond naar de slaapkamer van haar echtgenoot. Zij weende niet, al dus de berichten, maar kuste het voorhoofd van de dode en zeide, zich oprichtend: „Wij moeten het Elizabeth mededelen. Wij moeten het ze aarzelde een ogenblik de k o ni n g i n mededelen". De koning had Dinsdag van tien tot vier gejaagd met Lord Fer- moy, die zeide dat hij de koning zelden beter had zien schieten. Hij schoot o.a. een duif, die op een hoogte van dertig meter vloog. Koning Faroek heeft be paald, dat het Egyptische hof voor 14 dagen rouw zal aanne men. Op alle Egyptische rege ringsgebouwen woei gisteren de vlag halfstok. Er zal Zaterdag in Engeland wel gevoetbald worden. De spe lers zullen rouwbanden om de arm dragen. Alle rugby-wedstrij- den, boksmatches, honden- en paarden rennen zijn echter uit gesteld. De voorzitter van het En gelse Lagerhuis, William Morri son, heeft gisteravond als eerste de eed van trouw aan de nieuwe koningin afgelegd. Na hem volg de premier Churchill, die van avond een radiorede houdt. Koningin Elizabeth vertrok gisteravond om 21 uur 47 uit Entebbe in Oeganda. Het vertrek was hier twee uur vertraagd ten gevolge van een tropische orkaan. PARIJS (A.P.). Drie vluch telingen uit Oost-Europa hebben gisteren in eerste instantie hun proces wegens laster gewonnen tegen twee communistische schrij vers, die hen verraders genoemd hadden. De rechtbank legde de bezwa ren van de verdediging ter zijde als zou de aanklacht te laat in gediend zijn. De rechters zeiden dat de klacht ontvankelijk was op de basis van de tweede druk van het boek' „De verraders- internationale" van de communis tische schrijvers Renaud de Jou- venel en Andre Wurmser (op de foto). De klagers zijn Georges Dimi- trov, secretaris-generaal van de Bulgaarse Boerenpartij, Nicolas Dianue voor de oorlog Roemeens ambassadeur in Moskou, en kolo nel Koweles'ki, voor de oorlog Pools militair attache in Moskou en Boekarest. Ass. Press Uit Londen meldt A.P. inmiddels dat Londense spe cialisten die goed ingelicht zijn de indruk hebben dat koning George aan een hartembolie ge storven is. AX Officieel is nog'M bekend gemaakt over de - Oorzaak. Het heengaan van de koning dat voor het hele Britse volk kwam als een geheel' onverwachte slag, was voor de specialisten geen verrassing. Medische specialisten verklaar den dat aan zijn stem te horen was dat de kanker niet geheel ge nezen was. door het wegnemen van de long Gedurende de laatste dagen be gon de koning af te nemen in ge wicht. Hij zag er de laatste tijd slecht uit. De koning had diepe zwarte kringen onder de ogen en zag er bleek en vermoeid uit. In de kranten werd onlangs nog geschreven dat de koning altijd eeni electrisch verwarmd vest droeg. Ir. Beukers in vrijheid gesteld Naar wij vernemen, is ook ir. C. A. Beukers, voormalig hoofd van de inspectie van de dienst mijnwezen in Indonesië, die met een aantal anden'm er van ver dacht werd, betrokken te zijn bij verduistering van kaarten en geo logische documenten, vrijgelaten Prinses Elisabeth zal haar Woensdagmorgen overleden vader, de Koning van Engeland, als Koningin opvolgen op de Britse troon. Dit staatsieportret van de jonge Prinses is genomen voor haar vertrek naar Canada. Op dit ogenblik was Koning George VI reeds zeer ernstig ziek. MOENSAN, 6 Febr. (A.P.) De communisten hebben vandaag tijdens de 36ste plenaire zitting van de Koreaanse Wapenstil standsdelegaties voorgesteld, binnen drie maanden na sluiting van een wapenstilstand een politieke conierentie op hoog niveau bijeen te roepen, om te beslissen over de terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea en een vreedzame regeling van het Koreaanse probleem. De voornaamste communisti sche gedelegeerde, de Noordko- reaanse generaal Nam II diende een voorstel van drie punten in met betrekking tot het laatste onderwerp van bespreking: ad viezen aan de oorlogvoerende mogendheden. Vage suggestie Het voorstel behelsde de vage suggestie, dat de regeringen on derhandelingen dienden te voeren over „andere kwesties verband houdende met de vrede in Korea" Generaal Nam las een verkla ring voor, verband houdende met het communistische voorstel: „Een vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie", aldus de generaal, „vereist de gelijktijdi ge regeling van nog drie belang rijke problemen met betrekking tot de Koreaanse kwestie." „Slechts wanneer deze proble men gelijktijdig tot een oplossing worden gebracht, kan de vrede in Korea worden geconsolideerd, kan de vrede in het Oosten, die door de oorlog in Korea geschon den is, worden hersteld, en kan er verbetering komen in de toe stand van uiterste spanning, waarin de wereld tengevolge van de Koreaanse oorlog is ge raakt." Generaal Nam legde het com munistische voorstel voor aan BEJAARDE DAME ZWAAR GEWOND Om vijf uur gisteravond gierde een auto van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst met de zwaargewonde 64-jarige mevrouw B. langs de gasfabriek in de rich ting van het stads- en academisch ziekenhuis. Tezelfdertijd snelden opgeroe pen agenten en loeiende politie auto's in de richting van de Bol- lenhofsestraat, waar een paar honderd mensen zich verdrongen voor perceel 120. Even tevoren waren uit dat huis aan die betrekkelijk stille straat achter de gasfabriek, waar doorgaans alleen maar kinderen spelen, de schelle kreten „moord" en „bloed" gehoord. Kleine jon gens schreeuwden „de dader is gevlucht, in een kleine personen auto". Intussen was het politie apparaat al met de opsporing be gonnen. De dame bleek met een bol- hamer te zijn neergeslagen. Over al in huis was een ravage. Haar toestand was gisteravond zorgwekkend. De dader heeft men nog niet gegrepen. vice admiraal Turner Joy, de voornaamste geallieerde gedele geerde. Hoge conferentie In het communistische voorstel werd gepleit voor een bijeen komst op hoog niveau binnen drie maanden na het van kracht worden van de wapenstilstand. De plaats waar de bijeenkomst zou moeten worden gehouden, werd echter niet genoemd. Admi raal Joy zou de voorstellen be studeren. Blijkens een door Seaforth Ra dio ontvangen bericht van de loodsboot van Liverpool heeft de loodsboot seinen opgevangen van het Nederlandse schip „Breezand" volgens welke het schip bij de haven van Sligo (Graafschap 'Con- naught, Zuid-Ierland) is gestrand. Het verkeert in nood en behoeft onmiddellijke hulp. TEGEN HERBEWAPENING BONN, 6 Febr. (AP) De politie in Bonn heeft berichten ontvangen, dat er demonstraties tegen de herbewapening op han den zijn. Dit werd vandaag door de hoofdcommissaris meegedeeld. Uit verscheidene West-Duitse steden zouden demonstranten naar de hoofdstad optrekken om hun stem te verheffen tegen het debat over de herbewapening dat morgenochtend in het parlement wordt geopend. De politie in Bonn deelde mee, dat zij zo nodig in Keulen ver. sterkingen zou vragen. De hoofdcommissaris betoogde, dat de demonstraties georgani seerd waren in „linkse kringen" Om de Duitse eenheid BONN. Het West-Duitse parlement heeft Dinsdag met overweldigende meerderheid (293 tegen 29 bij 25 onthoudingen) een wet aangenomen voor de verkiezing van een al-Duitse na tionale vergadering ter bespre king van de hereniging van het verdeelde Duitsland. Het besluit werd genomen na een persoon lijke oproep van kanselier Aden auer. (A.P.). (Van onze speciale verslaggever) DELFZIJL. De Duitse schip per Bruns uit Emden, beleefde eergisteren de schrik van zijn leven, toen hij onder de kust van Delfzijl tussen boei 2 en 3 een grote mijn in zijn net kreeg, De man schrok zo, dat hij net, stokken en viaggehaak overboord gooide en bijna zelf in de Eems was getuimeld. Deze handeling was overigens zeer terecht, want ware de mijn met het kleine vis sersvaartuig in aanraking geko men, dan was er niet veel van de bemanning overgebleven. De Nederlandse consul te Em den, de heer Wessels, werd direct met het geval in kennis gesteld, waarna de intergeallieerde com missie te Emden aan de marine vertegenwoordiger te Delfzijl op dracht gaf de mijn te laten ver wijderen. Daar de mijn een groot gevaar voor het nogal intensieve scheep vaartverkeer opleverde werd on middellijk de mijnopruimings- dienst te den Helder gewaar schuwd. De mijnenveger „Mars diep" werd hierop naar Delfzijl gedirigeerd om de mijn bij laag water tot ontploffing te brengen. De „Marsdiep" arriveerde gis termorgen omstreeks 5 uur in Delfzijl en wilde tegen negen uur zee kiezen. Vast op de zandplaat. Door onbekende oorzaak liep het schip evenwel vast op de zandplaat „De Paap". Pogingen om met een loodsboot de „Mars diep" vlot te krijgen bleven zon der resultaat.. Daar het gevaar nog steeds aan wezig was, dat een of ander uit de koers geraakt vaartuig op de mijn zou lopen, werd besloten de duikers en het demontagemate riaal van de „Marsdiep" te halen. Met een sleepboot werd daarna naar de plek waar de mijn lag gekoerst, waar de Duitse visser met zijn scheepje reeds lag, wach tend op zijn net. Hoewel duikers gereed stonden en men ook nog getracht heeft de duiker te laten zakken, kon van een demontage van de mijn niets komen, omdat het water te onrtistig werd en bij opkomende vloed de duikers niet oip de bodem konden lopen, der halve werd besloten naar EJelfzijl terug te keren. Vanochtend is de „Marsdiep" opnieuw naar de onheilsplek ge koerst. Het schip kreeg men gis teravond bij komende vloed vlot. STERK DRAMATISCH waren de omstandigheden, waaronder Ko ning George VI van Engeland, bijna zestien jaar geleden, de tróon van het Britse rijk besteeg, sterk dramatisch ook was zijn plotseling overlijden gistermor gen: de dood heeft hem in de slaap verrast. Toen Koning George VI de re gering van dat rijk aanvaardde, waren er de voortekenen al van veel onheil, dat over het Ver enigd Koninkrijk en over het Gemenebest zou losbreken, al is het stellig niet zijn schuld, dat Engeland gestort werd in de vre selijkste aller wereldoorlogen, noch dat de schaduwen van de ontbinding steeds zwarter kwa men te vallen over het Britse wereldrijk. De ontwikkeling van de ge schiedenis is de ontwikkeling van de mensheid, met heel haar in vloed van feiten en omstandig heden en verhoudingen. De koning van een constitutioneel rijk staat te midden daar van niettemin met zijn persoonlijkheid en karakter, welke veel ten goede of ten kwade kunnen keren. Ko ning George was een persoon lijkheid met een vorstelijk karak ter, dat hij behield temidden van de wisselingen van dat strijd toneel der mensen, dat sterk door persoonlijke hartstochten wordt beheerst en dat het krachtenveld der politiek heet. Het is hier niet onze taak, zijn werk en karakter als vorst van het Britse rijk te schetsen. Ook na de oorlog zijn hem en zijn be wind enorme moeilijkheden niet bespaard. Wij zien hem hier lie ver als hoofd van het Koninklijk gezin, dat een voorbeeld was voor zijn onderdanen en als het vor stelijk symbool van een grote natie, die ook met de onze de beste betrekkingen van nabuur schap en vriendschap onderhoudt, hetgeen gezegd mag worden met erkenning van - de vrijheid van critiek op sommige daden van de Engelse politiek, die een land als het onze gaarne anders had ge zien. Met het land van Koning George hebben wij tal van uit stekende en tot dankbaarheid stemmende relaties onderhouden. Met Engeland streden wij en ho pen wij te blijven strijden voor de verdediging van de gezonde vrijheid en van de christelijke beschaving, van wie de Christen vorst, die Koning George was, in zijn land een sterk bindend ele ment was. Het was ook daaruit, dat hij de kracht putte, om in de zware moeilijkheden, welke Enge land moest trotseren, staande te blijven als een voorbeeld voor zijn volk. Denken wij aan de warmte en grote genegenheid, welke koning George aan de dag legde, toen hij enige jaren geleden onze jonge Koningin ontving bij haar offi cieel bezoek aan Londen, wij den ken niet minder aan de ruime gastvrijheid, betoond aan Konin gin Wilhelmina met haar regering in de donkere dagen van de Duit se bezetting. Hierin heeft de Ko ning van Engeland een steun en stut gegeven aan het behoud van de voorwaarden voor het herstel van onze vrijheid, dat wij niet te licht mogen schatten. Bij het afsterven van Koning George hebben wij dat alles te overwegen, om ons te bezinnen op onze plicht, ook deze koning die stierf, aan te bevelen in de barmhartigheid van de Vader in de hemel, die alle macht aan koningen ën vorsten geeft. Wan neer het waar is, dat het voor een kameel gemakkelijker is te krui pen door het oog van een naald, dan voor een rijk man om in de hemel te komen, dan geldt dit zeker voor een koning, die een rijkdom van rechten en van plich ten heeft te verantwoorden. En vanzelf gaan onze gedach ten naar haar, die in de aller naaste toekomst geroepen is, de zware taak van haar vader over te nemen, Prinses Elisabeth, die in den vreemde, terwijl ze met een officieel bezoek de ambts plichten van de Kroon vervulde, door het schokkende bericht van dit plotseling overlijden overval len werd. Moge zij naar het voor beeld van andere vorstinnen in de Engelse geschiedenis, onder Gods zegen, haar taak vervullen tot het geluk van het Engelse volk en van allen, over wie zij straks de scepter zwaait. WETSONTWERP VERKIEZINGEN IN GEHEEL DUITSLAND BONN, 6 Febr. De Bondsdag heeft na een debat van drie uur met 293 tegen 29 stemmen bij 25 onthoudingen zich accoord ver klaard met het wetsontwerp in zake verkiezingen in g e h e e 1 Duitsland. Afschriften zullen wor den gezonden naar de 4 Hoge Commissarissen. Adenauer heeft verklaard, dat de regering van Bonn alle steun zal verlenen aan de V.N. commissie die moet on derzoeken of in beide delen van Duitsland de voorwaarden aan wezig zijn voor het houden van vrije verkiezingen. PARIJS, 6 Febr. (A.F.P.). De Sowjet-Unie heeft in de Vei ligheidsraad haar veto uitgespro ken tegen het Franse voorstel om Italië apart tot de Verenigde Na ties toe te laten. Het voorstel kreeg tien stemmen voor en één tegen, die van de Sowjet-Russi- scne afgevaardigde Malik. Deze tegenstem betekende een veto.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1