;Rechts' en Jinks7 bij Kweekschooldebat SSi3r ff ,,r Wie zijn schuldig aan de moord op de „tienduizend van Katyn'? üs 'eden Betaald met cheque uit gestolen chequeboek Tegen Nederlander zes jaar geëist voor Brusselse krijgsraad v verdronken? MSENVIEES HET MENU Let heepsberichten EERSTE KAMER TWEEDE KAMER Meer dan twintig amendementen Getuigenis van gedeporteerde Poolse iongeman r >i" m I m JloMQ fttaatje* en Jlotee JSla&djei Nieuwe adviseur voor de N. K. S. Naar wij vernemen deling" maken. De igelijkse wandeling rollen en zijn met nze oorrespondent) Dinsdag kwamen enige ïuilend aanzetten, roe- iun vriendinnetje in de valen. Inderdaad bleek kind van de familie uit de Prins Hendrik- riet groepje te ontbre- bij nasporing bleef de 2n half jarige kleuter ft de gehele dag in de I, waar momenteel een t is, doch bij het vallen listernis had men nog spoor van het vermiste iden. inwerking tussen vis en Benninga Ie N.V. Oliefabrieken Jzn. te Koog aan de Benninga's Friesohe Fabrieken N.V. te in, waarvan de eerste gerii. olieraffinaderij en ielenfabriek en de n margarinefabriek en ij exploiteert, is een mst tot samenwerking LANCA, 5 Febr. (A.P.). heeft vandaag een Ma- restaurateur gearres- lem er van beschuldigd n mensenvlees voorge- >ben. statie volgde óp klach- iënten over de vreemde n het vlees der geser hotels. onderzoek bleek, dat de elen van de vingers en ganen van een man be- De restaurateur hield stijf vol niets van de te weten en het vlees n ontvangen te hebben, r" is nog niet gevonden. ch, de 21-jarige Letse ning uit de Russische *en overstaan van de lij de ambassade vrij- erk gesteld heeft de Let nderen het gebouw te inon 5 Terara v. Para- Andijk 6 te Antwerpen; 12.50 v. Port Said; Uni te San Francisco; Eem- Havana naar Vera Cruz; te Hamburg naar Bre- uba 6 v. Lakeports naar rdon; Jupiter 6 v. R'dam mba 6 eports naar men; Leerdam 5 te New lashaven nog 6 te IJmui- iskerk 5 v. A'dam naar Maasland 6 v. A'dam tmbura; Markelo 6 v. aar W.-Afrika; Orion 5 urg naar Bremen; Rijn- Barcelona; Salatiga 5 uezSibajak verm. 7 Wellington naar Suraba- p. 6 0.3 u. Ouessant; Ti- Volos naar Moqara; Tri na. 6 v. Vigo; Weltevre- 5 u. Honolulu; Een- Izmir naar Piraeus. toen een denkbeeldig a met haar rechterhand de arm met een ruk te- seconde later richtte zii :n van haar lippen kwam ikkende halfgesmoorde hij is 'dood! Wat moet ik gezicht was krampachtig en en het was duidelijk, t meisje zelfs in deze sstand heel erg leed. r Duero keek naar haar itte. Zij had Stella vroe- er zien slaapwandelen, en geleden, toen ze nog tolmeisje was, en ze wist verstandig was. niets te en haar kalm haar gang gaan. weet het niet. O, ik heb gedaan, ik zou zoiets kkelijks niet kunnen vond hem daar met dit Duero herinnerde zidh ,g iets. De vlekken op van haar nicht toen ze tggekeerd naar het hoted, lag in Parijs! Wat waren r vlekken geweest? Stel- geen uitleg gegeven, rwiil juffrouw Duero ze •innerde door de woor- het meisje zoeven had ?n vond haar eigen ver in antwoord en haar ge- :d bleek van ontsteltenis, stens even groot was als Stedla. (Wordt vervolgd) DONDERDAG 1 FEBRUARI IV52 PAGINA 5 De Eerste Kamer heeft gisteren de goedkeuring gegeven aan het voorstel tot het opnemen van Griekenland en Turkije in de N.A.T.O. met de stemmen van 2 communisten tegen. Mr. Kropman, fractievoorzitter van de K.V.P., klaagde, dat de parlementsleden te weinig contact hebben met de minister om over de buitenlandse aangelegenheden te spreken. Hij wenste, dat de Staten-Generaal op de hoogte werden gesteld van de besprekingen tijdens de inter nationale conferenties. 12 Februari komt het plan- Schuman in behandeling. EERSTE KASKOMKOMMER AANGEVOERD Gisteren werden door de heer C. A. van Beveren de eerste kas- kottikommers aangevoerd. Het wordt als uniek in de geschiede nis van de tuinbouw aangemerkt, dat op deze datum al de eerste vruchten geoogst zijn. De Loosduinse groentenveiling verkocht deze eerste komkom mers. Vijf komkommers zullen worden aangeboden aan H. M. de Koningin en_ twaalf aan het Olympisch Comité voor vertegen woordigers, die de sporteer van ons land in Noorwegen verdedi gen ZANDVOORT GRAND PRIX KOMT ONDER FORMULE 2 De grote prijs van Nederland, welke op 17 Augustus a.s. te Zandvoort door de K.N.A.C- wordt georganiseerd, zal worden verreden onder formule 2. Daar voor het a.s. raceseizoen Alfa Romeo te kennen heeft gegeven niet op de circuits te zullen ver. schijnen, is het duidelijk dat de onder formule I te rijden wed strijden weinig interessant zullen ziiri. Vandaar dat de sportcom- missie van de K-N.A.C. besloot de grote prijs van Nederland, die dit jaar meetelt voor het wereld, kampioenschap, onder formule 2 te laten rijden. Ook in Frankrijk heeft men voor 1952 formule 1 laten varen. SCHAATSTITEL 1953 NAAR JAPAN? In Zweedse schaatsenrijders- kringen houdt men er ernstig rekening mee, dat de wereld kampioenschappen het volgend jaar in Japan zullen worden ge organiseerd- Het bestuur van de Internationale Skating Union zal over enkele maanden daarom trent een beslissing nemen. Moch ten de wereldkampioenschappen in Japan worden gehouden, dan ligt het in de bedoeling met Noorse, Zweedse, Finse, Engelse en Nederlandse rijders gezamen lijk per vliegtuig naar Japan te gaan. Verder wil men met de Russische Schaatsenrijdersbond contact opnemen om vóór of na de wereldkampioenschappen in iternationale wed- Japan een internationale strijd te Alma Ata te organise ren, waarop alle deelnemers van de wereldkampioenschappen kun nen staTten. (Van onze parlementaire redacteur). DE NHAAG, 6 Febr. De Twee de Kamer verwerkte gisteren meer dan twintig amendementen, die op het ontwerp, dat opleiding van onderwijzers (essen) regelt, waren ingediend. Hierbij kwamen de tegenstellingen „rechts" en „links", met de betekenis, die men hieraan in de schoolstrijd toe kent, tegen elkaar te staan. Minister Ruttcn had de vorige avond verklaard, dat het zoeken naar objectieve normen voor de gelijkstelling bij deze tak van on derwijs wel altijd een zoeken naar „de steen der wijzen" zou blijven. De heer de Loor (Arb.) knoopte aan deze opmerking vast bij de verdediging van een amendement, waardoor naar zijn mening, die gelijkstelling in elk geval als „een steen des aanstoots' kon worden opgeruimd. De voorsteller wenste in de wet de mogelijkheid van een plan vast te leggen, inzake de oprichting van openbare en bij zondere scholen voor de naaste toekomst en dat aan de goed keuring van de Staten Generaal onderworpen zou moeten worden. Het amendement werd later in getrokken. Een amendement-Roosjen (A.R.) lag eveneens in het blad van de gelijkstelling. Evenals de bijzon dere kweekscholen bindt het ook de openbare aan de norm van 15 leerlingen in elk van de drie leer- kringen, voor de instandhouding. De heer Peters (K.V.P.) zette daar echter een andere principiële redenering tegenover. Z.I. was het zo, dat op de ouders de plicht rust om in het onderwijs voor hun kinderen te voorzien en wan neer een deel hiervan deze plicht nu delegeert aan de overheid mocht dit toch zeker geen reden zijn om een groep in een gun stiger positie te plaatsen. Het Atlantische opperbevel WASHINGTON. 6 Febr. (Reuter) Admiraal McCormick, die kortgeleden tot opperbevelhebber der verbondene marine-strijd krachten in de Atlantische Oceaan is benoemd, heeft een bijeenkomst van vertegenwoordigers van tien N.A.V.O.-landen uitgeschreven, waarop zal worden gesproken over de samenstelling van zijn internationale staf. Zaterdagmorgen werd bii de juweliersfirma M. in Rotterdam een gouden schakelarmband van f625.gekocht, die de klant wil de betalen met een cheque op een h ink. Voor alle zekerheid infor- iMierde de winkelier bij de bank en toen hem bleek, dat de cheque gedekt was, was er voor hem verder geen beletsel de armband mee te geven. Maar nauwelijks was de klant de winkel uit of de bank belde eigener beweging op. Haar was nu eerst medegedeeld dat het chequeboekje bij een inbraak in Dordredht gestolen was. De cheaue moest dus nist door de rechtmatige eigenaar afgegeven zijn. De winkelier waarschuwde on middellijk de politie, die de radio- wagens inschakelde en, gewapend met het. signalement van de man, door de gehele stad eer» onder zoek instelde. Het resultaat was OOV-V" ma>m nihil. Alleen kon twee dagen later de armband bij een and'erP juwe lier, die haar voor f225 had ge kocht, in beslag worden genomen. Maar de Dordtse recherche was eveneens op haar qua vive. Zii maakte de recherche te Rotterdam attent oo de 33-jarige schoenher- steller J. van der W. uit Dubbel dam. Toen diens handschrift ver geleken werd met dat op de cheque, bleef er weinig twijfel over. Van der W. werd bij zijn patroon in Dordrecht gearresteerd en geconfronteerd met da winkel meisjes uit beide juweliers zaken. Zij herkenden in hem pertinent de dader. Daarop is hij opgesloten. Amendement de Roos aangenomen. Minister Rutten poogde de te genstanders van het amendement gerust te stellen met een verwij zing naar de uitwijkmogelijkheid, die net amendement-Roosjen blijft bieden voor zover het de minis ter de bevoegdheid geeft om ook beneden deze norm, telkens voor een jaar, een school in stand te .houden. Het amendement-de Roos werd aangenomen met 43 tegen 29 stemmen. Tegen P.v.d.A., V.V. D. en communisten. Een amendement-de Loor (Arb.) dat provinciale en gemeentelijke kweekscholen, ofschoon in tech nisch opzicht „bijzondere" toch als openbare zou willen aanmer ken, werd bij zitten en opstaan en eveneens met rechts tegen links verworpen. ADMINISTRATEUR VERMOORD DJAKARTA. De administra teur van de rubberonderneming „Paweia Tandjung Timur", Ra den Akip Bin Mohammad, werd Donderdagnacht in zijn woning in Pasar Robo (Djatinegara) door drie onbekende personen, gewa pend met een pistool, doodge schoten. De politie kwam aan, nadat de misdaad was gepleegd en de mis dadigers het hazenpad hadden gekozen. Onmiddellijk werd een achtervolging ingezet. Over de motieven van deze moord is niets bekend. PRINS BERNHARD STAAT „VERONIQUE" AF VOOR HELSINKI Naar wij vernemen heeft Z.KTI. Prins Bernhard het paard „Veronique" ter beschikking ge steld van de Ned. Hippische Sportbond, die de deelneming van Nederlandse ruiters en paar. den aan de Olympische Zomer, spelen voorbereidt. Het paard wordt getraind met het oog op de samengestelde ruiterwedstrijd, waarin het even tueel zal uitkomen. BRUSSEL, 6 Febr. (ANP) De 38-jarige Nederlander Wybo Evert H. heeft zich voor de Brus selse Krijgsraad te verantwoorden gehad wegens samenwerking met de Duitsers. H. volgde de cursussen aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda. De militaire loopbaan stel de hem evenwel teleur en hij ves tigde zich in België, waar hij in het huwelijk trad. Te Brussel werd hij vertegen woordiger van een Duits reis bureau. In Mei 1940 werd hij dooi de Belgische autoriteiten aan gehouden en aangezien hij lid was van de NSB, naar Frankrijk weggevoerd. Na zijn terugkeer naar bezet België, trad hij toe tot de „Sicherheitspolizei", waar hii als vertaler werkzaam was. In 1942 ging hii over naar de Z.A.M., de Duitse aankooporgani satie op de zwarte markt. H. kocht in deze functie bij textielhandela ren te Kortrijk er» St. Niklaas stoffen op, waarvoor hii een com. missie van 5 procent ontving. Zijn zakeneijfer zou fr. 15 millioen hebben bedragen. Toen de zwarte 1§5£ markt uitgeput was. liet H. zich inlijven bij de „Waffen-SS" waar hii zich bezig hield met de verta ling van reportages over het Oost front. In 1945 bevond hij zich bii de ,.Waffer»-SS" in Italië. Toen hij op het punt stond door de Ame rikanen gevangen genomen te worden, gaf hii zich uit voor de Fransman Leon Nolf. Zo slaagde hij er in zich naar Frankrijk te doen repatriëren. Daar verbleef hii tot April 1950 toen" hij werd uitgeleverd aan België. Tijdens do behandeling voor de Krijgsraad erkende H. de meeste feiten Hii beweerde evenwel voor de Duitsers gewerkt te heb ben om in zijn levensonderhoud te voorzien. De auditeur-militair eiste eengevangenisstraf van zes jaar. De verdediging voerde aan, dat de feiten verjaard zijn. De Krijgsraad zal op 14 Februari uit spraak doen. WASHINGTON (A.P.). Een voormalige Poolse cadet heeft gisteren verteld hoe hij, toen „neutrale" Russen Polen's grens schonden, door „bolsjewisten" afgeranseld werd en bijna ver hongerde, Marion Gawiak heeft verklaard, dat de haat en de angst voor de Russen er bij de Polen xo diep in xat, dat xijn moeder en zuster er in 1939, toen de Duitsers Polen binnen vielen, er de voorkeur aan gaven naar de Duitse linies te vluchten in plaats van naar de „bevriende'Russen" te gaan. Gawiak, die thans in Canada woont, zei, dat hij en zijn vader naar Roemenië vluchtten, maar door de Russen gevangen geno men werden. Zij werden afgeran seld, uitgehongerd en ten slotte naar het Russische gevangenkamp te Koseisk overgebracht, waaruit hi) wist te vluchten. Het grootste gedeelte van de Poolse officieren, die in het 10.000 woud van Katyn in West-Rusland afgeslacht en in massa-graven ter aarde besteld werden, kwam uit het kamp te Koseisk. Gawiak verklaarde, dat van Februari tot Mei 1940 4.600 Poolse gevangenen uit het gevangen kamp te Kozelsk verdwenen. In totaal zaten 5.000 mensen in het kamp. Hij zei, dat ze in groepen van 200 man uit het kamp gebracht werden. De achterblijvers dach ten, dat zij geëxecuteerd werden. Hij verklaarde, dat hii hetzelfde verhaal gehoord had van gevan genen uit twee andere kampen, waarin op een gegeven ogenblik 10.000 personen ingesloten zaten. Uit de foto's van de lijken, die in het woud van Katyn opgegra ven zijn, blijkt, dat de slachtoffers dezelfde militaire overjassen en laarzen droegen, die degenen die uit Kozelsk vertrókken voor hun de verdwijning aangetrokken had den, zei de getuige. Gawiak zei, dat de Russische militaire functionnarissen gede tailleerde archiefkaarten van hun gevangenen bijhielden. Op die Kaarten kwamen hun foto's en vingerafdrukken voor. Moskou heeft eens verklaard niets af te weten van de verblijf plaats der vermiste Poolse gevan genen. Zij, die uit Kozelsk verdwenen, zei Gawiak, werden opgeroepen aan de hand van de kaarten, die Russische officieren bij zich had den. De getuige verklaarde, dat zijn moeder en zuster in 1944 door de Duitsers vermoord waren. WEST-DUITS LAND SPEELT TEGEN FRANKRIIK Voor het eerst na de oorlog zal dit jaar een internationale voet balwedstrijd DuitslandFrankrijk plaats vinden. De wedstrijd is vastgesteld op 5 October en zal worden gespeeld in Parijs. Op 4 Mei zal in Keulen een wedstrijd West-DuitslandIerland plaatsvinden. In October van het vorige jaar versloegen de Ieren itsers in Dublin met 32, MILAANSE BASILIEK IN GEVAAR De beroemde Romaanse basiliek van Sint Ambrosius te Milaan loopt gevaar in te storten. In de kerk, welke het graf van de heilige overkoepelt, hébben zich vele historische gebeurtenissen af gespeeld, zoals de kroning van Napoleon. De gevel, die in 1935 reeds 47 centimeter helde, wijkt thans ruim 54 centimeter van de loodlijn af. De scheuren, welke door de verzakking zijn ontstaan, verwijden zich ziender ogen. Er bestaat geen onmiddellijk gevaar voor instorten van de basiliek- gevel; worden er echter geen tondsen gevormd, zodat met de restauratie kan worden begon nen, dan is het lot van dit his torische monument bezegeld. Ambtenarenstaking in Griekenland ATHENE, 6 Febr. (Reuter). Meer dan 65.000 ambtenaren in geheel Griekenland zijn vandaag in staking gegaan. Zij eisen aan zienlijke loonsverhoging. Men verwacht, dat de regering alle dringend noodzakelijke ambtena ren zal oproepen. In Athene, Pi- reaus en andere steden houdt de politie zich gereed. Ministeries en andere bestuursgebouwen worden bewaakt. H. M. Koningin Juliana heeft Dinsdagmiddag een onofficieel bezoek gebracht aan de Johanna-Stichting, tehuis voor gebrekkige en mismaakte kinderen, te Arnhem. Zij heeft zich geruime tijd met de kinderen bezig gehouden en reikte aan ieder van hen een geschenk uit. Aan de meisjes een pop, aan de jongens een vulpotlood. De Koningin geeft een van de meisjes een pop. Naast H. M. Haar particulier secretaresse, mevrouw N. Smitt-Avis. |s> - 'V- T" -h 'V Met het hijsen van de Olym pische vlag is een nieuwge bouwd blok flats te Ulleval, waar deelnemers aan de Olympische Winterspelen te Oslo gehuisvest zullen worden, officieel geopend. Soortgelijke flatgebouwen zijn voor het zelfde doel, verrezen in Sogn on Ila. ACTIEF In de Onderwij s-nota van minister Rutten, welke nog steeds in al lerlei bijeenkosten be langstelling geniet, staat ergens ten aanzien van de taak van verschillen de schooltypen, dat die scholen betreffende de vreemde talen „passief" moeten zijn. Blijkens het zinsverband, en dat is ook de mening van aller lei deskundigen, moet dit echter juist actief zijn! De corrector op de Landsdrukkerij was blijkbaar niet actief ge noeg Echt In het Limburgse plaatsje Echt hebben B. en W. een merkwaardig besluit genomen in ver band met het gebrek aan woonruimte. Gega digden komen niet in aanmerking voor een woning (of wat daar op lijkt), wanneer ze niet tenminste tezamen 50 jaar zijn. Is dat wel in orde? Gaat deze Over heidsbemoeiing met de echt (uitgerekend in Echt!) niet te ver? Als er in Echt een Jongeren organisatie van de KVP bestaat, moet ze bepaald po. aan B. en W. van deze gemeente 'n exem plaar van de Encycliek „Casti Comnubiï" over het huwelijk, aanbieden. En als die J.O. niet be staat, moet er onmiddel lijk een opgericht wor den! Watersport Er is een film over de watersport in ons land gemaakt. De be doeling zou zijn, het bui tenland warm te maken voor onze watersport gebieden. Het blijkt nu echter, dat deze film „een aaneenschakeling is van z.g. Pinup-meisjes". De regisseur van de film ging blijkbaar van het standpunt uit. dat dit d e aantrekkelijkheid van onze Nederlandse water sport is- De crjtiek, hier en daar uitgeoefend, heeft goede gevolgen gehad. Er zijn verschil lende delen geschrapt en de nadruk valt nu op de watersportgebieden. Als de buitenlanders hier komen, zullen ze toch wel ondervinden, dat 't met onze watersport niet zo'n „droge" boel is. Profiteren „De bakkers profiteren niet van de priisverho. ging", staat er in de bla den. De verbruikers ook niet, dachten wij Compensatie Dit vreemde woord maakt tegenwoordig ge weldig opgang. Het is een soort toverwoord, om prijsverhogingen te bestrijden, op te van gen, of ongedaan te ma ken. De doorwerking der consequenties van prijs verhogingen hebben de „compensatoren" echter niet in de hand. Kijk naar het brood en de margarine. Brood duur der, margarine goedko per, zo ineens maar- Maar wat is nu de „com pensatie" voor mensen, die droog brood eten? (Ingez. d°or P. A. te Gr-, die de postwissel deze week ontvangt.) Kamperen Volgens het morgen te houden congres van de A.N.W.B. is kamperen 'n IN AMSTERDAM, zo lezen wij, is onlangs vastgesteld, dat thans weer 51 procent van de schoolgaande kinderen op de openbare school gaat. Die verhouding ten gunste van het openbare onderwijs bestaat daar nu voor het eerst sinds de gelijkstelling van 1920. Van zekere zijde wordt deze „omwen teling" natuurlijk met vreugde vastgesteld. Een tweede feit, dat ons opvalt is, dat de vereniging „Volksonderwijs"die het zo braaf voor de openbare school opneemt, sinds 1947 40.000 leden gewonnen heeft. Een ander feit, dat ons tot nadenken moet stemmen, is de houding van de socialistische Ned. Onderwijzersvereniging, die zich uitdrukkelijk keert tegen de verdere doorvoering van de financiële gelijkstelling, al verzwijgen wij daarbij niet, dat de politieke P.v.d.A. dat standpoint niet deelt. Maar tienduizend rode onderwijzers zijn een macht in de P.v.d.A. Slotsom voor ons: het kruit droog en de ogen wijd open! lieke ziekenhuis gekozen, vijf anderen wollen de vereniging trouw blijven. Maar voor mensen, die de hoogste katholieke beginselen in gevaar brengen, is in een katho. liek ziekenhuis geen plaats. Dat is de les van Poughkeepsie! Stank Vóór zijn taak voor de Overheid- Wij dachten, dat minis ters, voor zover ze niet al in het buitenland zit ten, best een hotel kun nen betalen. De A.N.W.B. bedoelt waarschijnlijk, dat de „regeling" van 't kamperen een taak voor de overheid is, maar dat is heel wat andei's! Hardvochtig „De Volkskrant" be richt, dat een Franse bokser is overleden; hij was na een gevecht in een ziekenhuis opgeno. men ,en daar tengevolge van een stoot tegen de slaap overleden". Wat een hardvochtige behan deling in dat ziekenhuis, schrijft ons mej. V. K- te Gr.! Vacantie Vacantia kan men op verschillende manieren besteden. Het schijnt ook al een probleem te zijn, hoe dat het best kan gebeuren. In Fin land lost met dit op een bijzondere manier op. Er komt notaben e een wetsontwerp, om te be palen, dat allen, die werkzaam zijn bii de Spoorwegen, de PTT, de politie, de restaurants, grote zaken, kappersbe- drijven, e.d., deze zomer geen vacantie mogen nemen, zulks in verband met de Olympische Spe. len, maar.... allen krij gen die vacantie later- Voor Finland zijn de Olympische Spelen een nationale gebeurtenis en daar moet men wat voor over hebben. Jammer eigenlijk, dat er een wet voor nodig is, om de mensen dit inzicht bij te brengen Optreden In Poughpeeksie, altijd nog een stad van 40.000 inwoners in de Staat New-York, gelegen aan de Hudson, staat een katholiek ziekenhuis. In die stad wordt nu een vereniging „tot regeling van het kindertal" opge richt, d.w.z. een bond die de opzettelijke ongeoor loofde kinderbeperking in de hand zal werken. Ho, zei het bestuur van dit katholieke zieken huis tegen zeven artsen, aan dit ziekenhuis werk zaam en die met deze vereniging meewerkten, dat gaat niet- U zult moeten kiezen tussen ons en die bond. Dat was voorbeeldig van dat be stuur, vinden wijhet gaf de dokters drie dagen tijd om te beslissen. Twee hebben het katho- terugkeer per vliegtuig naar de V.S. heeft de Ameri kaanse Davis Cup-speler Dik Savitt de Australi sche verslaggevers op hun vraag of hij iets te zeggen had over zijn verblijf in Australië ge antwoord: „Ik heb slechts één verklaring jullie kranten stinken en jullie wilt dat niet af drukken." De beide avondbladen in Sydney brachten 's avonds zijn verklaring. Volgens één van de bladen had Savitt er aan toegevoegd: „De kranten ontnemen elk genoegen aan een inter nationaal bezoek." Nog altijd „über alles"! De Duitse staat Neder. Saksen zit nog zonder volkslied. Het parlement van die staat heeft nu besloten om aan presi dent Heuss te verzoeken de eerste drie strophen van „Deutschland, Deutschland über alles" tot West-Duits volkslied te verklaren. Het voor stel was ingediend door de rechtse Duitse party en de Chr.-Democrati sche partij, waartoe ook Adenauer behoort. Als voornaamste reden werd daarbij opgegeven, dat West-Dui fep sportlieden niet aan de Olympische Spelen te Oslo zouden kunnen deelnemen, zon. der dat er een West- Duits volkslied is! Enige tijd geleden bericht ten wij, dat de nationale adviseur van dè Nederlandse Katholieke Sportbond, pastoor Th. W. M. v. d. Lugt, wegens drukke werk zaamheden het verzoek had in- fediend van deze functie te wor- en ontheven. Thans vernemen wij, dat het ïjaaq xaozjaA pp leedoostdg ingewilligd. Met ingang van giste ren is pastoor v. d. Lugt, aan wie de N.K.S. zoveel heeft te danken, geen nationaal adviseur meer. Wel blijft hij als adviseur van het Diocees Haarlem zich nog actief met de katholieke sport bezig houden. Tot zijn opvolger als nationaal adviseur is door het Episcopaat met ingang van gisteren aange steld. de diocesaan adviseur van het Bisdom Roermond de W. E. heer Rector P. J. Boymans, ver blijvende te Imstenrade bij Sim- pelveld. HELMUTH SEIBT WEER KAMPIOEN KUNSTRIjDEN (Ass. Press). De Oostenrijker Helmuth Seibt heeft zijn Euro pese tite'l kunstrijden met een jaar verlengd door op de open lucht-ijsbaan van Wenen de vrije figuren op schitterende wijze" uit te voeren. Jeanette Altweg won de titel bij de dames met Lidia Stoppel man op de 18e plaats. KAPPERSPERSONEEL NIET REPRESENTATIEF DEN HAAG. Naar wij ver nemen is te verwachten dat de Rijksbemiddelaars geen goedkeu ring zullen hechten aan net col lectief arbeidsconflict voor het kapperspersoneel dat hen in No vember van het vorig jaar is voorgelegd. Gebleken is namelijk, dat het aantal georganiseerde werknemers niet de vereiste 50 procent van het geheel uitmaakt zodat de organisaties niet repre sentatief kunnen worden be schouwd. Van de 9500 werkne mers in het kappersbedrijf over het gehele land, zijn er slechts 2000 georganiseerd. Dit betreurenswaardig tekort aan belangstelling voor hun eigen belangen, van de zijde van net personeel, betekent een grote te leurstelling voor werknemers en werkgeversorganisaties, die na drie jaar van intensief overleg, tot een voor ieder aanvaardbaar contract waren gekomen. PAUS VERLEENT NIEUWE AFLATEN VATICAANSTAD. Paus Pius XII heeft de devotie tot Maria's Tenhemelopneming door een de creet, dat zo juist in de „Acta Apostolicae Sedis" werd gepubli ceerd, met nieuwe aflaten ver rijkt. Door een tweede decreet heeft de Paus gelijktijdig bijzon dere aflaten verleend aan een gebed ten gunste van de Kath. Actie. De aflaat bedraagt in het eerste geval 3 jaren voor elk j-eb6cj éen- .e gewone aflaat. Bij het gebed voor de K.A. wordt voor elk gëbed een aflaat van 500 dagen geschonken, en bij dagelijks gebed ééns in de maand eveneens een volle aflaat. is benoemd als gewoon hoogleraar in de staatswetenschappen aan de landbouwhogeschool van Wage- ningen mr. dr. I. Samkalden, raadsadviseur in algemene dienst bij het departement van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning te Den Haag is te Laag-Keppel mevr. van Balen-Klaar overleden in de leef tijd van 91 jaar. Zij was een be kende figuur tijdens de emanci patie der vrouwen in Nederland.. zal de bekende tenor Herbert Ernst Groh op 23 Februari voor de Hilversumse zender optreden in de operette „De graaf van Lu xemburg" hoopt de Nederlandse violist Alexander Kosman 12 Februari ai. de leeftijd van 80 jaar te bereiken. heeft de politie te Bussum de hand gelegd op de 24-jarige met selaar J. J. K„ afkomstig uit Almelo, die destijds grote dief stallen pleegde van geld en tafel zilver in het Gooi. telt het N.V.V. thans meer dan 420.000 leden. De groei was in 1951 minder dan in de vooraf gaande jaren zullen in Straatsburg 36 beurzen worden verstrekt voor het bijwo nen van bijzondere colleges, die betrekking hebben op de Euro pese samenwerking. Er is plaats voor 2 Nederlandse studenten S FEBRUARI H. Joannes van Matha Met de H. Felix van Valois stichtte de H. Joannes van Matha de orde van de Trini- tariers tot vrijkoop van de christenslaven. „Meer nog dan het werk van miin orde broeders", zo zeide hii meer dere malen, „zal uw gebed de slaven verlossen". In deze tijd, nu velen achter het jzeren gordijn een nieuwe slavernij zuchten, is deze orde, maar vooral de leef regel van de H. Joannes weer actueel. Daarom maken wij vandaag het vaste besluit >m door vurige gebeden te werken voor de vrijkoop van de slachtoffers van een me- dogenloos communisme. IN DESERTO uk

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5