Raad van Vakcentralen vraagt Regering maatregelen te nemen >.y Elisabeth de Tweede gisteren uitgeroepen tot Koningin DE KRONIEK VAN ZATERDAG Personeel van het landgoed nam afscheid van de Vorst Nieuw getuigenis wijst Sovjets als schuldigen aan litiek proces in Praag arktberichten Om stijgende werkloosheid te beteugelen Bewakingsreserve in Amsterdam Alleen een bloedneus Stilte over Sandringham Naar wij vernemen Kindje verkouden? Beroep verworpen van 62-jarige arts Voor het eerst werd het r/God save the Queen gespeeld Het vliegongeval boven Leeuwarden Zondags - Evangelie van de moord in Katyn ZATERDAG 9 FEBRUARI 1952 PAGINA 3 IRSVERW ACHTING eeld door het K.N.MJ. ilt. geldig van Zaterdag- it Zondagavond. \CHT LICHTE VORST :nde bewolking met en- suw- of hagelbuien, maar te opklaringen. Qverwe- itige noorclwestehjke to' e wind. Vanavond en op de meeste plaatsen irst. Morgen overdag on- ezelfde temperaturen als nIINCIN EN PRINS l| BEGRAFENIS slGELSE KONING renhage, 8 Febr. Naar nemen zullen H.M. de en Z.K.H. Prins Bern- awezig zijn bij de bcgra- n de Engelse Koning, illen daartoe Donderdag uari naar Engeland ver- Ir. K. Brouwer :ur van het Gasbedrijf Woensdagavond gehouden ing van de algemene raad gasbedrijf Zaanstreêk-Wa- s Ir. K. Brouwer, die reeds van het gemeentelijk eitsbedrijf te Zaandam directeur van het gasbe- ,aanstreek-Waterland be- 3e heer J. C. M. Hordijk. van het gasbedrijf te nié, is tot adjunct direc- oemd. Burgerlijke Stand [EREND. Geboren: /[aarten, z. v. Chr. Muts 3ier; Alex Nicolaas, z. v. allentgoed en G. Dekker; Johan. z. v. G. Stap en 'ieuwdorp. t.e Beemster. uwd1: M. Lansda&l» •en E. J. Koelman, 24 Vancouver (Canada); F. aeuwerokamp, 35 jaar, te r, em E. J.. I. Knook. 27 eden: Hendrik Hietbrink. echtg. van M. van Toorn; iVilhelmina Wijdenes. 53 chtg. van P. Schagen; i Brommersma 91 jaar, in G. Doets; Aaltje Kluit, echtg. van P. Tromp; te c; Gerrit Rudolf, 61 jaar, van H. C. Cornelisse. te :r. E VRIENDEN MOET JE HET HEBBEN J, 8 Febr. (A.P.). Stefan Tsjechoslowaakse minis- Justitie heeft vandaag bc- maakt dat Rudolf Slansky, r Clementis, Otto Sling en gearresteerde voormalige whe leiders terecht zullen onder beschuldiging ge- tc hebben president Kle- .ottwald te vermoorden. 12.000 kg uien 30.70 grote 30.70—32.80; driel. 1.70; stek 8.70—20.80,: cg peen B 24.4026.40: C 13.20; D 11—15.30: stek 10: 22.000 kg bieten A 13.40; B 18.60—18.80; C 30; modjo's 12—15.40; ;g rode kool I 12.3017.50; -14.60; 1500 kg gele kool 1 30; 2800 kg groene kool 500 kg spruiten 3440. AG 8 Febr. aaidappelen 3.30: uien 6—27; bieten prei 2333; savoy e kool 1.30; rode kool 8.4Ó16.30; tooi 7; spruitkool 1659: 1455; breekpeen 5.50 indijvie 6883; bloemkool ïroene kool 7.5019; goud- 1561; present v. Enge- 2—61; cox orange 2191: croon 1932; jonathan 16 otarisappel 1828; laxton 2161; Zuccalmaglio 2137: comptesse de Pa- —53; Conférence 21—77; laboureur 1934; gieser an 3044; win ter jan 16 interlouw 1936; Emile 20—52; St. Rémy 26—39; rechtse Wijnpeer 1237; y Seedling 1135; pro- ;r 29—38. St. Willibrordus Heiloo ,00. 8 Febr. Spruitkool groene kool 814, boere- —9, prei 1023. wortelen rode bieten 811 witlof schorseneren 4553 Al- kg. 3 ER KOGGE 8 Febr. uien 3032.30; mid- uien ■32.70: drielingen 3033; ooi 916.30gele kool 6.50 groene kool 7.5021.10: I 43—48: II 34—41: afwii- 2833; boerenkool 59; •n 14-43; winterjan 18 r'ammie 8—26: Groninger 1531: bellefleur 1726: >inet 2349; st. remie 21 r KARSPEL 8 Febr. Bloemkool C 21; C IT 13; tg groene kool 9.3016.40: g uien groot 30.1032: grof -31.10: driel- 31.70—32.40: end 8.7013.50; dubbele -26.10. iKKER 8 Febr. Uien 22 <eie kool 710: groene kool 3-80 spruitkool 2338: wit- —48: brarnley seedling 12 cox orange 4782: ellison s 2127: golden d'iUusius goudreinette 2548: gro- kroon 2140; jonathan 23 jaccmes le'bel 2127; pve- an Engeland 22—53; zoete ard 17—35; zuecal maglio te 23—33: beurre Hardy 23 conference 2261: gieser r»an 3147: gratiool 2634: ieoeer 15—37: St. Emey 26 soldat laboureur 1937: n duchess 31—40: winter- —42. iOTFBROEK, 8 Febr. t« bl. eigenheimers 12.10 15000 kg uien grof 31.60 middel 31.80—32.90. drie- 31.80—32.40. 400 kg bie- 1.30. 1250 kg soruiter» 25.00 afw 13.00—17.00. 500 kg ikool 3.008.00, 4000 kg kool 6.00—7.30, 2500 kg tooi 7.60—7.70 10000 kg kool 7.50—18.80. RMENHUIZEN 9300 kg. 28.90—30.90: grote 29.80— 5200 kg peen B 24.60: C -18: 3000 kg gele kool 3 19000 kg rode kool 10.30 II 3 -16.50: 4000 kg. witte .10—9. i AMSTERDAM De Raad van Vakcentralen, bestaande uit C.N.V., K.A.B. en N.V.V., heeft zo deelt hij mede zich gisteren met een brief tot de regering gewend, waarin hij blijk geeft van zijn giote ongerustheid aangaande de stijging van de werkloosheidscijfers in de laatste maanden. In verschillende bedrijfstakken heeft aldus de brief de werkloosheid een zodanige omvang aangenomen, dat speciale maatregelen hiertegen vereist zijn. Na een analyse van de ont wikkeling der werkloosheid en de spreiding er van over de ver schillende bedrijfstakken, ver zoekt de Raad van Vakcentralen de regering de navolgende maat regelen te nemen: 1. Oplossing van de financie- ringsmoeilijkheden bij de wo ningbouw. De R-v.V. is van me ning. dat de sanering van de betalingsbalans thans zo ver ge vorderd is. dat thans wegens het niet in voldoende mate func- tionneren van de kapitaalmarkt, de financiering van de uitvoe ring van het verhoogde woning bouwprogramma door het rijk' zelf verantwoord moet worden geacht. De Raad laat in het mjdden of deze financiering door het rijk zal dienen te geschieden uit het Tegenwaardefonds van de Marshall-hulp dan wel via voorschotten ex artikelen 56 en 57 van de Woningwet. In ver band met de ontwikkeling van de woningbouw acht de Raad het gewenst ten spoedigste de bestudering van het vraagstuk der huren ter hand te nemen. 2. De Raad stelt voor een ver snelde uitvoering van de streek plannen ter bestrijding van de werkloosheid voor Zuid-West en Oostelijk Groningen, Oostelijk Friesland, Zuid-Oost Drente, Noord-Oost Overijsel, Oostelijk West-Friesland, Zuid-Westelijk en Noord-Oostelijk Noord-Bra bant en Noordelijk Limburg. De Raad verwacht dat de werk gelegenheid ter plaatse reeds direct in belangrijke mate zal kunnen stijgen door het ter hand nemen van een reeks van open bare werken, terwijl door toe neming van de industrialisatie mogelijkheden in deze gebieden de ontwikkeling van nieuwe be- staansbronnen zal kunnen wor. den versneld. 3 De Raad vreest dat de be perking van de consumptiemoge- ll n AMSTERDAM. Het korps vrijwillige politie (res. gemeen te politie Amsterdam) zal aange vuld worden met een nieuw on- derdeel dat de naam zal krijgen van bewakingsreserve. Dit onderdeel krijgt tot taak het beschermen van vitale bedrij ven en belangrijke gebouwen te gen daden van terreur in tijden van onrust en gevaar. De taak van de bewakings reserve staat geheel los van de zogenaamde bedrijfskernen, die straks uit het personeel der be drijven zullen worden gevormd, en die tot taak hebben het be drijf intern te beveiligen. Lie naar Olympische Spelen PARIJS, 8 Febr. (A.P.). De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Trygve Lie zal 11 Februari naar Oslo vertrekken om de Olympische Winterspelen bij te wonen. Hij denkt 5 Maart in New York te zijn. VIJF EN TWINTIG JAAR VLIEGEN In 1927 maakte luitenant G. A. Koppen met de vliegers Frijns en Elleman de eerste postvlucht van Nederland naar Java en retour. Deze pioniersvlucht is op een vergadering van de Luchtpost- vereniging „De Vliegende Hol lander" herdacht. De vlieger Kop pen, die thans luit. Kol. B.D. is, vertelde hoe hij in de begintijd van de Indiëroüte nogal gebrek ondervond aan begrip, benzine en voedsel. Ook waren er volop moeilijkheden: regen en wind. De heer Koppen vertelde dat hij voor het in kaart brengen van Nieuw Guinea een Ford-vliegtuig kreeg toegewezen. Tijdens een proef vlucht met dit toestel, bleek, dat de motoren alleen goed werk verrichtten wanneer enige onder delen met elastiekjes werden vastgehouden.deze construc tie vond hij evenwel niet be trouwbaar en daarom schakelde hij over op de „Havilland". Met drie „Havillands" werd in esqua- drille naar de Oost gevlogen. De heer Koppen vertelde voorts dat h;j in zijn 25-jarige vliegersloop baan als enige schade een bloed neus had opgelopen 10 Februari: Septuagesima De voorvasten tijd, die ons tot levensernst aanmaant, herinnert ons aan de ster- vensweeën die ons omringen. Ofschoon hier de geestelijke stervensweeën bedoeld zijn, worden wij onwillekeurig ge bracht op de gedachte van de lichamelijke dood. De waar heid, door St. Paulus in zijn Romeinenbrief aldus om schreven: Het is vastgesteld, dat elke mens moet sterven, willen wij maar liever ver doezelen: als men goed ge zond is. denkt men niet aan de dood: dat is griezelig. Maar nu we vandaag weer aan het levenseinde worden herin nerd, moeten wij deze les ter harte nemen: het is niet griezelig, maar het is goed om van tijd tot tijd te den ken aan de dood, die ook een maal voor ons komen zal. IN DESERTO lijkheden der werknemers, die sedert Maart 1951 is doorgevoerd, wel productieve krachten voor militaire doeleinden heeft vrij gemaakt doch dat tot dusverre van deze krachten in onvoldoen de mate gebruik is gemaakt, wegens het in te traag tempo plaatsen van militaire orders. Indien de deflatoire werking van deze vertraagde ontwikkeling niet spoedig een einde neemt, acht de Raad een herziening van de consumptiebeperking noodza kelijk. De Raad wenst daarover nadere besprekingen met de re gering te voeren, teneinde de werkloosheid, die het gevolg is van een te ver gaande consump tiebeperking, in bepaalde be drijfstakken effectief te bestrij den. 4. De Raad acht activering van de provinciale commissies voor de werkgelegenheid, het coördi natie-college voor Openbare Werken en de interdepartemen tale commissie voor de werkge legenheid noodzakelijk, om zo spoedig mogelijk te kunnen be schikken over een totaal over zicht van de in de provincies aanwezige mogelijkheden voor de uitvoering van openbare wer ken. De Raad van Vakcentralen verzoekt de regering de hier ge noemde maatregelen ten spoe digste ten uitvoer te leggen en daarover onverwijld besprekin gen met de Raad van Vakcen tralen te voeren. VLIEGTUIGEN OVERGEDRAGEN OP SCHIPHOL AMSTERDAM. In tegen woordigheid van Z. K. H. Prins Bernhard vond gisteren op Schip hol de overdracht plaats door Fok ker van de laatste door haar in een serie van 25 vliegtuigen ver vaardigde „Seafury" deklandings- •jagers aan vice-admiraal F. Stam, en van de eerste van een tweede serie hier te lande gebouwde Me- teorstraaljagers aan de directeur materieel luchtmacht, generaal majoor prof. G. Otten. Prins Bernhard maakte van deze gelegenheid gebruik om de nieuwe Fokkerfabriek te Schiphol te bezichtigen. Mijnwerkersstaking in de Cevennes ARLES, 8 Febr. (A.F.P.). In het Franse mijndistrict in de Ce- vennes en het departement Gard zijn vrijwel alle ondergrondse mijnwerkers in staking. Het werk bovengronds vindt vrijwel nor maal voortgang. SANDRINGHAM, 8 Febr. (A.P.) Het personeel van het land goed Sandringham heeft vandaag de laatste eer bewezen aan de koning. Het defileerde langs het stoffelijk overschot, dat in een der vertrekken van de benedenverdieping ligt opgebaard in een eenvoudige eiken doodkist. De koning was gekleed in het uniform van admiraal van de vloot. Wanneer Koningin Elisabeth vandaag uit Londen is aangeko men en afscheid heeft genomen van haar vader, wordt de kist naar het 16e eeuwse kerkje van de heilige Maria Magdalena ge bracht, dat op. korte afstand van Sandringham ligt. Acht jachtopzieners en drijvers van het landgoed zullen daar bij de baar de wacht betrekken. In het kerkje zullen de boeren en de dorpelingen uit de omtrek afsoheid nemen van hun landheer. Maandag heeft een korte rouw dienst plgats. Om 12 uur wordt de lijkkist op een affuit geplaatst en getrokken door een erewacht van 2o grenadiers naar 't station gebracht. Daar zal een trein klaar staan om het stoffelijk overschot naar Londen te vervoeren- Gisteren hebben talloze vrien den van de Koning een bezoek gebracht aan Sandringham om 't register van rouwbeklag te te kenen, De Kondnginmoeder en prinses Margaret bleven in af zondering. Des middags maakten de beide kinderen van Koningin heeft het 4518 brt. metende s.s. „Stad Haarlem", op weg van Bona naar ons land, te Gibraltar een aanvaring gehad met het 8469 brt metende tankschip „Bia- cinta Fassio". Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. zal de actrice Nel Oosthout op Maandag 18 Februari in de kleine zaal van het Amsterdamse Con certgebouw optreden, waar zij „De Krijtkring" van Klabund zal voordragen is de restauratie verzekerd van de museumboerderij in de drie hoek te Ede. Zodra de werkzaam heden dit toelaten zal met het kostbare werk een aanvang wor den gemaakt. Na de restauratie zal het pand weer in oud-Veiuwse trant worden ingericht zullen de bomen van de Kapper- allee bij Zutphen binnenkort worden geveld, omdat zij oud zijn en bovendien in de laatste oor logsdagen veel hebben geleden van de gevechten om Zutphen wordt in verband met de zestig ste verjaardag van de Amster damse schilder Ton Meijer, voor zitter van het Nederlands Kunste naars-genootschap een ere-ten- toonstelling van zijn werken ge houden in het I.C.C.-paviljoen Vondelpark zijn in de week van 27 Januari tot en met 2 Februari in ons land zes gevallen van kinderverlam ming aangegeven, n.l. een in Daifsen, in Hengelo (Gld.), in Raalte, in Eindhoven en twee in Amsterdam. zal met het m.s. „Ceram" op 22 Februari a.s. de laatste voedsel- zending van de Nederlandse Jeugdgemeenschap naar India worden verscheept 12 ton granen en peulvruchten voor Madras en 9 ton melkproducten voor Cal cutta. Hiermee zal in totaal 192 ton levensmiddelen naar India verzonden zijn Elisabeth, Prins Charles en Prin ses Anne, een wandelingetje in de tuin, in gezelschap van 'n kin derjuffrouw en een chauffeur. Koninginmoeder Elisabeth heeft opdracht gegeven, dat de kinde ren zo weinig mogeliik moeten merken van de voorbereidingen der begrafenis. Advertentie) I Dan rug, keel of borstje inwrijven met DE EVIPAN-KWESTIE 's-GRAVENHAGE Het Haag se gerechtshof heeft hedenmorgen het beroep verworpen, dat de 62- jarige arts A: L. uit Rijswijk had ingesteld tegen het vonnis van de Haagse rechtbank, waarbij hij schuldig werd verklaard aan dood door schuld. L. behoudt dus de voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand met een proeftijd van drie jaar en een boete van duizend gulden. L. is als narcotiseur verbonden aan een Rotterdams instituut voor tandheelkunde, dat zijn patiënten onder een evipannarcose de tan den trekt. Het vorige jaar heeft L. in Zevenhoven zelf een patiënt onder narcose het bovengebit ge trokken. Deze patiënt is toen ge storven. De doodsoorzaak was volgens L. de foutieve na narcose van de hem assisterende arts V. uit Zevenhoven. De sectie heeft echter uitgewezen, dat de patiënt gestikt is in een prop bloedstel pende watten, die tijdens het trekken in zijn luchtpijp moet zijn geraakt. De proclamatie van de troonsbestijging van Koningin Eliza beth II: heraut Russell doet de menigte mededeling van de troonsbestijging. De Luchtmacht Voorlichtings dienst deelt ons het volgende mede: „Bij het onderzoek van het vliegongeluk, dat Donderdagmid dag te Leeuwarden geschiedde, waarbij een „Thunderjet", be stuurd door sergeant-vlieger Kohier verongelukte en de be stuurder de dood vond, is het vol gende gebleken. Sergeant-vlieger Kohier maak te als nummer één een oefenfor- matievlucht met een ander vlieg tuig. De opdracht was, om gedu rende de vlucht boven 15.000 voet op een gegeven ogenblik indivi dueel acrobatie-oefeningen te verrichten. Vliegende in de buurt van Leeuwarden, onder de wol ken, tussen 2 en 3000 voet, heeft hij, in afwijking van de opdracht, gevraagd of hij over de vliegbasis mocht vliegen. Leeuwarden deed op dat tijdstip mee in een inter nationale luchtverdedigingsoefe ning. De verkeersleiding gaf hem toestemming om één maal over de vliegbasis te vliegen. Vier „Meteors die zich boven 't veld bevonden, terugkerend van een opdracht, zagen m de „Thunder- jets" aanvallers op de eigen vliegbasis en attaqueerden op hun beurt de „Thunderjets". Serge gevecht aan en maakte daarbij enige tonneaux op ongeveer 200Ö voet. Hierbij verloor hij de macht over zijn vliegtuig en viel op de startbaan. De andere vlieger van deze formatie brak het gevecht af en vloog naar Volkel terug, toen hij geen antwoord kreeg van nummer een. Hij landde onbe wust van het gebeurde op zijn thuisbasis". LONDEN, 8 Febr. (A.P.) Elizabeth II werd vandaag uitgeroe pen tot Koningin van het Britse rijk. Een drievoudige fanfare kondigde de voorlezing van de proclamatie aan. Voor het his torische paleis van St. James was een dichte mensenmenigte samengestroomd om getuige te zijn van de middeleeuwse plech tigheid. Vervolgens trad de 50-jarige heraut van de Orde van de Kousenband, Sir George Bellew, naar voren en las de mede deling van de raad voor de troonopvolging voor, waarin de 25-jarige Elizabeth tot Koningin van dit rijk en van haar overige rijken en gebieden, hoofd van het Gemenebest en verdedigster des Geloofs" werd uitgeroepen. Daarna speelden de Coldstream I Guards het volkslied dat thans „God save the Queen" luidt in- plaats van „God save the King" waarna het Britse Rijk voor de eerste maal sinds Koningin Victoria 51 jaar geleden stierf formeel een koningin had. De artillerie van de „Royal Household" in Hyde Park liet 41 saluutschoten horen, terwijl het balcon van het paleis van St. James leegliep. In geheel Engeland gingen de vlaggen, die sinds de dood van koning George halfstok hadden gehangen weer in top. De proclamatie volgde op een bijeenkomst van de nieuwe Ko ningin met de Privy Council. Tijdens deze bijeenkomst legde Elizabeth de gelofte af dat zij de grondwet zou naleven en een goede en trouwe souverein zou zijn. De koningin begaf zich van haar woning Clarence House naar het paleis van St. James door de aan elkaar grenzende tuinen. De bijeenkomst met de Privy Concil duurde slechts twintig minuten. Er is in ons land geen gebrek aan nota's, de Kamer van gezegd wordt, nu de kwestie daar Wij bedoelen niet van die gezellige papier- inmiddels ter sprake zou komen. Wij komen daar tjes, welke op een of andere wijze met gelds- op terug! waarden moeten worden voldaan.maar hele, grote brieven, gedrukt en wel, op het prachtige «f» papier van de rijksdrukkerij. Nota's, zoals wij die kennen van departementen. Nota's over de werk- Onze knalrode vrienden met de allures van gelegenheid, over de industrialisatie, over de het IJzeren Gordijn heben het deze week emigratie, over wat al niet, en dan niet te vergeten in de Tweede Kamer mooi versierd. Het de nota van Minister Rutten over het geheel" der was een kolfje naar de hand van deze heren, de onderwijsvoorzieningen. Met betrekking tot dit kwestie van het z.g. ambtenarenverbod te benutten, laatste en dat geldt deels ook voor andere om een vierdubbel hels lawaai te ontketenen, nu departementen vraagt men zich wel eens af, de vrijheid in gevaar heette te zijn. Men is wel of wij niet meer behoefte hebben aan wetten eens geneigd, om de Goebbeliaanse woordkeuze dan aan nota's. Al willen wij niet zo maar beweren, van de heren te glimlachen, maar anderzijds is dat dit hier het geval zou zijn, het gevaar zou bet toch een droevige zaak, dat Nederlanders zover kunnen bestaan, dat de uitgifte van nota's het uit het evenwicht geslagen zijn, dat ze geheel in ontwerpen en vaststellen van wetten belemmert, het propagandajargon van Moskou onderduiken. Wij hebben nu de Kweekschoolwet, ook nogal met Dat jargon is principieel volkomen hetzelfde als wat pijn, gehad, maar deze was al sinds heel dat van de vroegere Nazi's. Met stalen neen, lange tijd in kannen en kruiken, als ontwerp zelfs wij zeiden niet, Stalin! gezichten wordt de orde nog, menen wij, van minister Gielen. Nota's, willen van zaken totaal op haar kop gezet en met een wij maar zeggen, zijn prachtig en nuttig, als er «ver, waarlijk een betere zaak waardig, en met dan maar wat mee gedaan wordt.... Van deskundige zijde lazen wij dezer dagen de klacht dat sommige partijen in de regeling van de Atlantische Gemeenschap teveel de nadruk leggen op de militaire verdediging en te weinig oog hebben voor de grote waarde, daarmee samenhangend, van economische en politieke zekere talenten en overtuiging, noemt men hier zwart wit en omgekeerd. Waar blijven dikwijls anderen met hun ijver, hun toewijding en hun talenten voor de zaak, die waarlijk de goede is?. Naar aanleiding van het heugelijk feit, dat de Rijkspostspaarbank deze week de vier- millioenste spaarder heeft ingeschreven samenwerking. Als dit echter op de juiste wijze een arbeider uit Gorkum was de gelukkige, die wel geregeld wordt (ook in het Verkiezingsprogram een verrassing kreeg verklaarde de directeur van de K.V.P. kan daaraan nog wei wat geschaafd generaal van de P.T.T., de heer Neher, dat de worden), dan zou dit ook weer ertoe bijdragen, R.p.S. per jaar op het ogenblik dertig millioen dat de wind genomen wordt uit de zeilen van hen, gulden aan rente uitbetaalt. De voorstanders van die achter het waandenkbeeld van een z.g. derde afschaffing van de rente, omdat dit een kapitalis- weg, staan. Wij blijven van mening, dat er voor ons tisch gedoe zou zijn, zullen voor de feiten moeten geen derde weg is, dat het propageren van dit bukken De Rijkspostspaarbank is een zegen en denkbeeld allergevaarlijkst is en alleen maar de het sparen kan niet genoeg worden aangemoedigd, communisten in de kaart speelt. Het is echter niet Dit is zo iets als practische bezitsspreiding, waar- nodig, noch gewenst en trouwens ook zakelijk over dikke boeken worden volgeschreven en het onjuist, de gedachte te doen post vatten of te is de verwezenlijking van de aloude gedachte, door versterken, dat de weg, welke wij in de Westerse ons van katholieke zijde ook wijd verbreid, dat samenwerking moeten gaan, alleen maar een met name ook de arbeiders dit begrip genomen militaire weg zou zijn. Het is een merkwaardige geschiedenis met de niéuwste maatregelen van de regering inzake de verhoging van de broodprijs en de verlaging van verschillende vetten. Sommige mensen, die misschien te zeer wantrouwend zijn, vragen zich af, hoe het mogelijk is, dat de regering, in de wijde zin van loontrekkenden genoeg moeten verdienen, om hun gezin te kunnen onder houden en „door spaarzaamheid" tot een eigen bescheiden bezit te kunnen komen".... Sympathiek was het van de socialist Neher, om bij deze gelegenheid de particuliere banken te laten delen in de eer, het Neder- juist op het moment, dat de broodprijsverhoging landse volk weer aan het sparen te hebben. Wij onvermijdelijk is en dat is ze! de „compen- zijn er trots op, dit te hebben gedaan, in samen- satie" van de verlaging der margarineprijzen e.d. werking met de particuliere banken, zei hij en bij de hand had. En nu afgezien van het mopje, voor die trots is reden. De spaarzin is er eigenlijk dat die compensatie er niet is voor mensen, d:e altijd wel geweest, maar hij klopte niet altijd met droog brood moeten eten, is het toch wel weer zo, de m o g e 1 ij k h e i d van sparen, laten we eerlijk bijna zouden wij zeggen, natuurlijk weer zo, dat zijn. Dat velen kans zien, die mogelijkheid weer de grote gezinnen de dupe worden. Daar is veel meer en meer te benutten, is een goed teken. Dit brood nodig, maar daar wordt ook in de regel neemt echter niet weg, dat er uitgezien moet schaars en spaarzaam gesmeerd, daar klopt de worden naar middelen, om de spaarzin verder aan mooie rekening van „zoveel meer en dan zovéél te moedigen, zowel voor woningbouwmogelijk- minder, nul ik houd een bokje".... niet. Op het heden als de zorg voor huwelijksuitzetten bijv. en departement kan men dat wel aardig berekenen het ligt wel degelijk op de weg van de Overheid, maar de werkelijkheid is wel eens anders. Wij om door het beschikbaar stellen van voorrechten z«jn benieuwd en zullen daar op letten, wat er in dit sparen te begunstigen! Hertog van Windsor onderweg. De hertog van Windsor is Don derdagavond aan boord gegaan van de Queen Mary, om zich naar Londen te begeven, waar hij de begrafenis van zijn broer koning George VI van Engeland zal bij wonen. De hertog werd uitgeleide ge daan door zijn vrouw. „De reis, die ik ga maken, is wel een droevige", verklaarde de hertog. „En een, die des te droe viger is voor mij. omdat ik alleen zal zijn. De hertogin wacht hier op mijn terugkeer". „De overleden koning en ik stonden elkander zeer na, en het. feit, dat hij de buitengewone kwaliteiten bezat, die voor het koningschap vereist worden, maakten het voor mij gemakke lijker te zorgen voor de ononder broken opvolging op de troon van het Verenigd Koninkrijk. „Dat is nu meer dan 15 jaar geleden een woelige 15 jaar, tijdens de gevaren en de beproe vingen van de tweede wereld oorlog en belast met meer dan zijn aandeel in de politieke strijd, heeft koning George VI steeds het constitutionele koningschap hooggehouden. „Deze zelfde eigenschappen zul len, daar ben ik zeker van, zijn dochter, de nieuwe koningin ken merken. Ik was 41 toen ik mijn vader opvolgde en velen achtten dat jong. Elizabeth echter is nog slechts 25 hoe jong om de ver antwoordelijkheid van een grote troon in deze moeilijke tijden te dragen. Zij weet zich echter ge schraagd door ons aller goede wensen en steun". Nederlandse sleepboot naar Brits vrachtschip SYDNEY (Reuter) De Ne derlandse sleepboot „Noordzee" heeft opdracht gekregen zich naar het Britse vrachtschip „Lord Gla- nely" te begeven, dat in de Stille Oceaan 35 mijl ten Z.W. van het eiland Santa Cruz ronddrijft. Het meet 5640 ton en was van Bris bane op weg naar Honoloeloe. Aan boord bevinden zich 45 Brit ten. Het schip heeft zijn schroef verloren. De „Noordzee" bevond zich ter hoogte van de kust van Queens land, 1200 mijl van de vrachtboot verwijderd. Zij had een kleinere sleepboot uit Singapore op sleep touw en zal deze sleep nu moe ten loslaten. Als we het Evangelie van deze Zondag in moderne stijl omzetten, wordt het niet moqier, maar har der en misschien door zijn hard heid duidelijker. De eigenaar van de wijngaard wordt de directeur van een fabriek die Maandagoch tend naar een arbeidsbureau gaat om arbeiders te huren. Ze behoe ven niet geschoold te zijn. Hun werk is zeer eenvoudig. Daarom neemt hij ieder die hij krijgen kan, jonge en oude mensen. „Komt mee naar mijn fabriek. Dit loon zal ik U geven", 't is een rüim weekloon en ze gaan graag mee. Dinsdagochtend, en Woensdag ochtend, tot Zaterdagochtend toe gaat die heer naar het bureau. Tel kens zijn er mensen, die niets om handen hebben, en allen neemt hij aan. Zaterdag een uur geeft hij ieder een loonzakje. Die die ochtend be gonnen waren, zijn het eerst aan de beurt. Zij vinden het volle weekloon uitbetaald. Die van Vrij dag ook. Nu verwachten degene die de hele week gearbeid hebben een hoger loon. Maar ook zij krij gen het volle weekloon niets min der, ook niets meer. Dat nemen ze niet en ze protesteren: „U bent niet rechtvaardig; U stelt mensen die een halve dag voor U gewerkt heb ben gelijk aan degenen die een vol le week voor U arbeidden". Op het eerste gezicht hebben die mopperaars gelijk, en men komt herhaaldelijk mensen tegen die met deze parabel geen weg weten. De mensen, die maar even gewerkt hebben, krijgen te veel, dat hebben ze niet verdiend. Maar daar gaat het ook juist over zoals de eigenaar antwoordt: „Waarom zijn jullie boos, omdat ik goed ben?". Bij die arbeider die Maandag begon, is het loon een kwestie van rechtvaardig heid. Zo kwam de baas met hen overeen. Bij de Zaterdagse werker is het een kwestie van goedheid, van loon krijgen zonder verdienste. En mag de eigenaar niet goed zijn voor wie hij wil? Wat Onze Lieve Heer bedoelt met deze gelijkenis is niet zo een voudig. We zouden geneigd zijn die afrekening te stellen op het eind van ieders leven. Daar is echter te gen dat er gemopperd wordt bij die afrekening, wat wel uitgesloten is wanneer we voor de Rechter staan. Misschien doen we het beste het loon dat ieder krijgt te zien als de genaden die ieder ontvangt tij dens zijn leven. Aan de rechtvaar digheid wordt zeker voldaan. „Ieder ontvangt voldoende genade om zalig te worden"; dit is een ge loofspunt. Maar verder is er ont zaglijk verschil: de een begint zijn leven als kind van door-en-door katholieke ouders met gezond- vrome opvattingen, 'n ander heeft een vader en moeder die hun kind lieten dopen en dit alleen voldoen de vonden; de een leeft in 'n streek waarin de katholieke zeden nog sterk zijn en een ander moet zijn deugd bewaren in de gevaren ener grootstad; de een moet zijn geloof trouw blijven temidden van folte ringen en een ander kan niet eens met goed fatsoen 's Zondags naar de kerk gaan. Nogmaals: ieder krijgt voldoende genaden, maar van de andere kant: God is vrij, en vrij deelt Hij Zijn genaden uit aan wie Hij wil en in de mate, die Hij wil. De opmerking van een heilige: „Had God aan de ergste zondaar de genaden gegeven, die Hij mij heeft gegeven, dan zou die zondaar veel beter geworden ziin dan ik", duidt op dat verschil. En reeds bij de apostelen was algemeen bekend (en dit werd aanvaard) dat Jezus ePn bijzondere voorkerur had voor Zijn leerling Johannes. Laten wij die goddelijke vrijheid eerbiedigen. Wij worden recht vaardig behandeld; het overige is een kwestie tussen God en deze ziel. tussen God en die ziel. Zijn wij er echter van overtuigd, dat, hoe beter wij de ontvangen gena den gebruiken, we des te meer kans hebben op een ruimere maat. P. C. DE HAAS O.F.M. NEDERLANDSE FILM EXPEDITIE NAAR KAMEROEN Binnenkort zal een Neder landse filmexpeditie van zeven personen naar Kameroen vertrek ken onder leiding van de heer R. Güttlich. In afwijking van het oorspron kelijke plan zal de heer Güttlich nu zelf voor scenario en draai boek zorgen. In zijn plaats zal de cineast D. van Syn met een assis tent de opnamen maken. RAAD VAN STRAATSBURG STRAATSBURG, 8 Febr. (A.P.) De Raad van ministers van Buitenlandse Zaken komt 19 Maart te Parijs bijeen om zich bezig te houden met de resoluties die de Europese consultatieve assemblee in December van het vorige jaar heeft aangenomen. Worden zij door de ministers goedgekeurd, dan gaan de resolu ties naar de 15 Europese rege ringen als aanbevelingen. WASHINGTON (A.P.). Een Poolse kolonel heeft gisteren ver klaard, dat hij ervan overtuigd is, dat de Russen in het bos van Katyn 10.000 Poolse officieren vermoord hebben om te proberen het Poolse verzet tegen het com munisme de kop in te drukken. De getuige, de zestigjarige kolo nel George Grobicki zei, dat hij zélf vijfmaal met de dood be dreigd was. Hij had in een trein naar het bos van Katyn gezeten, doch op het laatste ogenblik kwam er bevel uit Moskou om hem met de overige krijgsgevan- fenen in de trein naar een ander amp te brengen. De kolonel werd ondervraagd door de speciale subcommissie van het Huis van Afgevaardigden, die een onderzoek instelt naar de moorden in het bos van Katyn. De kolonel, die thans eigenaar is van een wijnhandel in Toronto, vertelde, dat de tegenwoordige Russische ambassadeur in Londen en de man, die aan het hoofd stond van het kriifjcevangenen- kamp waarin hij gezeten had, de zelfde naam dragen en ook op elkaar lijken. Hij noemde hem brigadier generaal Zarubin van de Russische geheime politie. Ik weet echter niet zeker, af zij een en dezelfde persoon zijn, aldus de kolonel. De kolonel twijfelde er niet aan wie de Polen vermoord had. „Voor mij staat vast, dat de Rus sen de schuldigen zijn". Stakingen in Italië ROME, 8 Febr. (A.F.P.). Vrijdag hebben in geheel Italië tienduizenden mijnwerkers ëh arbeiders in de chemische indus trie het werk neergelegd tenein de hun looneisen kracht bij te zetten. GENERAAL HARPER IN SPAN|E MADRID, 8 Febr. (A.F.P.). Vrijdag is met een speciaal vlieg tuig de Amerikaanse brigade generaal Harper uit Washington in Madrid aangekomen. Hjj zal tot 10 Februari voor een „parti culier bezoek" in Madrid bliiven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3