De Provinciale Mechanisatiedag trok grote belangstelling FRIESE BEWEGING heeft geen separatistische strevingen pan wel everen Na gedwongen rust weer een volledig programma DE PRIJSPUZZLE VAN DE WEEK De strijd in Duitsland over de Europese eenheid Alkmaar door de eeuwen heen rioires van terling 50VERZICHT Aan landbouwmachines na 1945 voor 7,5 milliard gekocht Ons land telt 25.000 landbouwtrekkers; het zullen er wellicht 40.000 worden Jaarlijks 30.000 landbouwongevallen 3750 laar geleden woonden er al mensen op de plaats waar de stad thans ligt VAN DE HANDBALVELDEN Minister Beel verklaarde: Contact met Regering noodzaak Mars - en v MlltSomólcicjen hebben waarde f m-. 1 stuk Mars, Cfiritcó- m Buitenlands overzicht ILL »AW HE REGERING SN OVERWEGEN 8 Febr. (Aneta). ad „Abadi" vernam ringen, dat de pu- de memoires van kapitein W ester, che en Franse bla- acht der Indones i- hebben getrokken, blad heeft het mi- Buitenlandse Zaken iding gesteld met de ambassadeurs in rankrijk. Aangezien lezer artikelen be- dt geacht voot In- veegt volgens „Aba_ idonesische regering de Belgische en de ing, teneinde te at de goede betrek- dergelijke publica- geschaad. nieuw te verstevigen s huidige grote- in- et Westen, an Financiën Ikeda ard, dat Japan er ou hebben voor zijn chot Russische ko- kolen kosten 10 dol- tegen geïmporteerde 30. EZICHT OP HET DIETWEZEN i-atsblad is Vrijdag ai de wet houdende het toezicht op het Zii treedt in wer- nader te bepalen voor onderscheidene erschillend kan zijn. dt tot 1 Januari 1055. gh-ten toonstelling in Milaan (A.P.). In het paleis in Milaan zal 1 een tentoonstelling -pend van schilderijen *en van Vincent van instelling vindt plaats en culturele overeen- n Nederland en Italië. eerste van Gogh-ten- die ooit in Italië is rd. Er zullen meer dan rken uit de verschil- ides van zijn leven xposeerd. luctie Modajac ictie van de N.V. Cul- odajac heeft over Jan. gen: 33 quintalen kof- 951: 11 quint.) en 450 opra tegenover in Ja- 350 quintalen copra. ;len Apeldoornse briek naar de beurs ne aandelen der Apel- ïettenfabriek von Zep- Co. N.V- zullen op de ïse beurs geïntrodu- ien. Uit het gisteren i prospectus blijkt, dat ig 18 Febr. bij de Ned. en de Amsterdamse nschrijving open zal ominaal f 2.000.000 ge leien, ten volle dejen- vinst van het boekjaar tegen 127 procent, ïootschap houdt zich er bezig met het fabri- garens en visnetten, log heeft zii op verzoek •led. rePering, practised Ned. Visserij van net en. Daarna heeft zij de mieuw intensief ter >men. R.DAM, 8 Fefbr. Van- d de inschrijving open igatieleningen van de l 's-Gravenhage. Leiden >de. Zoals gisteren ge- et te plaatsen bedrag ■rraventhage inmiddels tot flO.000.000. Voor de ig kon een zeer be- belangstellinig worden erd, die naar men r hoofdzaak afkomstig bepaalde beleggende in- Jie voor dieze leningen liteitsoverwegingen hi dden. Zo groot als voor uitgiften der electnci- chappi.ien scheen de deze inschrijving even- te ziin. Het resultaat aid nog moeten worden t. ukke opcïi hoek was er middag voor aandelen waarvan het jaarver- lang meer op zich zou ehten Er zat weer een lijn in het fonds, al was swinst per saldo niet arentegen waren Rot- ie Lloyd en de „Ne- iets aangeboden. Aan- rness verbeterden 3 pro- Koninklij'ken viel de mee. Na prijshoudende liet de Parijse arbitrage en. waardoor opnieuw sstii'ging intrad en het >unt bereikt werd op t echter niet. geheel ge- d bleef. Overigens kon- rnationalp fondsen zich iet moeite handhaven, ips was weer in mineur tuurmarkt, was van zeer betekenis. Amsterd'am- •n H.V.A., waarin niet ting, noteerden nauwe- rijshoudend. Tabakken ngeanimeerd en Senem- oor 2 !4 procent, instelling tot gisteren iverse binnerxlandse m- aan de vaste kant. dsche Ford waren zes i haalden daarmee weer n.grijk deel van het gis- leden verlies in. Voorts forit zeven punten. Gou- o dTie punten. Kon. Zout ;en en Wije/rs zeveni pun- Kaiser Frazer blijft stellen, vandaag tot 87. ondsen deden nauwelijks horen. Het agiopercen- Iroeg 8% procent. ZATERDAG FEBRUARI 1952 PAGINA ALKMAAR Honderden boeren en tuinders uit Noordhollcmd hebben Vrijdag de Provinciale Mechanisatiedag bijgewoond, welke door de Werktuigencommissie van de Stichting van de Landbouw in Noordholland en de Rijkslandbouwvoorlichtings diensten was georganiseerd. De voorzitter van de Werktuigen commissie, de heer P. M. Bürmann uit Stompetoren herinnerde eraan, dat vóór de instelling van de Technische Commissie reeds twee mechanisatiedagen zijn gehouden, n.L te Bergen en Assendelit. De mechanisatie wordt door de regering sterk gesti muleerd en daarom, aldus spr„ is het noodzakelijk verdere voorlichting te geven over de ontwikkeling van de mechanisatie zowel gezien uit nationaal oogpunt als uit dat van de algemeen landbouwkundige motieven, terwijl anderzijds de zuiver land- bouwtechnische mogelijkheden en ook moeilijkheden steeds weer moeten worden besproken. i toren, die men langzamerhand ook in Nederland wel zal gaan gebruiken; thans worden vele proeven genomen en mén bestu deert de mogelijkheden tot steeds intensiever mechanisatie, aange- Na de oorlog vond een storm achtige ontwikkeling plaats, zo dat geen vergelijking meer valt te maken met de staat van het machinepark van voor de oorlog. In dat van na de oorlog is circa anderhalf milliard geïnvestcerö Bij de vernieuwing en moder nisering heeft men fouten niet kunnen vermijden en zo komt het, dat verschillende boeren zich financiële offers hebben getroost voor machinerieën, die voor hun bedrijf niet geschikt waren. Om leiding te geven bij deze gefor ceerde mechanisatie heeft de re gering een organisatie in 't leven geroepen, van weikef diensten de boeren op zo gróót mogelijke schaal gebruik moeten maken. Meer grasland Nadat de in de plaats van mi nister Mansholt sprekende Direc teur-Generaal van de Landbouw, ir. C. v. d. Plassche, een over zicht had gegeven van de stand van zaken in land- en tuinbouw vóór en tijdens de oorlog, be toogde hij, dat men er nu meer en meer naar toe gaat, de voor oorlogse verhouding aan te bren gen tussen de hoeveelheden bouw- en grasland, een verhou ding nl. die momenteel is 100 143 en die gaandeweg weer wor den zal 100 150 (uitgedrukt in aantallen ha). Er komt dan ook steeds meer vee, doch nu doet zich de moeilijkheid voor, dat op de internationale markt niet vol doende veevoeder bemachtigd kan worden (deviezen!) en de boeren dus dringend wordt aan geraden zelf in lïun veevoeder te gaan voorzien. De mechanisatie, aldus spreker, kan belangrijk de productiviteit van de Nederlandse bodem en ook de qualiteit van de producten opvoeren. Voorts betoogde spr., dat men optimistisch gestemd kan zijn ten aanzien van de door de mechanisatie veroorzaakte werk loosheid, daar er werk genoeg overblijft in de industrie en door de specialisatie op bepaalde pro ducten. Hij besloot met de con clusie, dat de mechanisatie, om wille van de verhoging van de arbeidsproductiviteit en omwille van de verlaging van de produc tiekosten, dient te worden gesti muleerd. Aan de hand van lichtbeelden past aan het Nederlandse bedrijfs leven en omgekeerd, aanpassing van dat bedrijfsleven aan de steeds meer uitgebreide mogelijk heden in de mechanisatie zelve. In de middagvergadering toonde ook burgemeester mr. dr. H. J. Wytema zijn belangstelling. Vanuit de vergadering werd ge wezen op de moeilijkheden, die het gebruik van tractors ap de weg oplevert. Dit is een kwestie, die bij de autoriteiten in studie is, maar waarvoor nog geen op lossing is gevonden. Veiligheid dient ongevoerd Ir. P. de Putter uit Den Haag sprak over „Veiligheidsmaatrege len in verband met de mechani satie in de landbouw". Daarbij wees hij er op, dat er reeds pim. 1600 vóór Christus in ons land geploegd werd. De eerstema chine in de landbouw verschijnt echter pas in 1800. Het is echter niet de stoommachine, die een omwenteling in dê landbouw tê weeg heeft gébracht. Zij heeft echter wel de eerste veiligheids maatregelen in het leven geróe pen. Omstreeks 1886 werd er dóór de Ovérheid aandacht geschón- ken aan de veiligheid in fabrie ken en werkplaatsen. De tijd was rijp voor een Veiligheidswet, waarin echter de landbouw me'; haar wéinige machines nog niet genoemd werd. Dê trekker heeft de grote stoot tot mechanisatie in de landbouw gegeven. Voor de oorlog waren er hier ongeveer 4000, nu zeker 25.000. De aanpas sing van de Nederlandse land bouw aan deze mechanisatie is min of meer gedwongen gegaan Doch dé jongeren zijn er, mede door technische scholing, goed mee vertrouwd. De technische ontwikkeling bij de landarbeiders t.a.v. de mechanisatie is naar spr. mening nog onvoldoende, vooral waar men mag aannemen, dat het aantal trekkers in de toe komst tot 40.000 stuks zal toe nemen. De onbekendheid met landbouwmachines is nog oor zaak van vele ongelukken. Per jaar komen er zodoende alleen, in de landbouw al 30.000 ongevallen voor, waarmee, naast veel menselijk leed, een bedrag van rond 8 milliocn aan schade- premies etc. gemoeid is. In het Landbouwvêiligheidsbe- sluit zijn vele bepalingen opgê nomen ter bevordering van dê veiligheid van het werk op het land. Deze zijn echter algemeen gesteld, omdat er moeilijk voor de b.v. 200 verschillende dors machines aparte bepalingen zijn te geven. Dorsmachines en stro persen behoren wel tot de ge vaarlijkste landbouwmachines. Ei komen met. deze machines nóg 500 ernstige ongevallen per jaar voor, waarvan verschillende met dodelijke afloop. Over de spéciale beurs voor Landbouw, Zuivel en Techniek, die dit jaar voor het eerst zal worden gehouden, sprak. ir. G- Goemans, verbonden aan de Kon. Jaarbeurs te Utrecht. Spr. ging daarbij uitvoerig in op de orga nisatie van de Jaarbeurs en het organiseren van afzonderlijke beurzen voor bepaalde takxen van bedrijf. ALKMAAR De bijeenkomst „Oud Alkmaar," waar de heer H. Ringers «en lezing hield over de geschiedenis van onze stad in vroeger eeuwen, was goed be In ds tiende eeuw had men slechts een kwartier nodig, om rond Alkmaar te lopen; het nieuwe ge deelte, dat thans omsloten wordt door Wagenaarsbrug, Brillesteeg, zocht. Nadat spr. in een inleiding Nieuwesloot. en Geest vormde van ruim een uur de geschiede nis-kennis va» zijn gehoor wat had opgefrist, sprak lui na dc pauze over 't ontstaan eh de groei van Alkmaar. Er zijn aanwijzin gen, aldus spr. uit opgravingen enz., dat er reeds 1800 jaar voor Christus op deze plek mensen woonden. Temidden van moerasland - lag van Vrone tot Uitgeest een rug geestland, waarop de Kaninefaten leefden. Van de eerste 5% eeuw weet men niets, doch omstreeks 550 hebben bewoners van Vrone hier woningen gebouwd. Zowel in Alkmaar als op de weg naar Vrone (St- Pancras) werden scherven van Romeins aardewerk gevonden. In een register van de Utrechtse St. Maartenskerk, da? gaf prof. ir. G. Riemer Jzn., hoog: terend van 868 lezen wii. dat de leraar in de landbouwwerktuig- kunde aan de Landbouwhoge school te Wageningen, een exposé over de allermodernste landbouw machines en nieuwste types trac- door de priester Suitbertus hier gestichte kapel van St. Laurenti- us het recht bezat de tiende (be lasting) te heffen. Alkmaar vorm de toen dus al een gemeenschap. Na de traditionele rustperiode i veel zwaardere striid te wachten, gedurende de maand Januari,Daar is WGW nog lang niet waarin iis en sneeuw de veldenkansloos. bedekken met een witte vacht, In de eerste klasse heeft Geel gaat ook de handbal weer aan Zwart al enkele malen het kam- het rollen. Mocht onverhoopt hetj pioensfeest moeten uitstellen. Zal weer nog veranderen, dat tot al-1 het er nu van kunnem komen? gehele afgelasting moet worden j Wij menen van wel, Hugo Girls overgegaan, dan dienten de ver-zal wel dapper weerstand weten enigingen te luisteren naar de te bieden, maar toch ook onder nieuwsberichten van Zondagimor- het juk door moeten, gen. De K.R.O. heeft zich bereid Strandvogels moet in staat zijn verklaard op Zondagmorgen do beide punten uit de Waard mee afgelastingen om te roepen. Dit I te nemen, VI. Vlug behaalde bii zal dan geschieden onmiddellijk! de eerste ontmoeting een ruime na de nieuwsberichten. Deze j overwinning op Con Brio. De uit- Zondag is dat om half tier», maar! slag zal dan ook hier wel be- volgende week na de uitzending keken zijn Zondag 10 van acht uur. Programma voor Februari: Hoofdklasse: VZV—DWO 12.00 uur: FSA WGW 16.15 uur. Eerste klasse: Geel ZwartHugo Girls 16.05 In de tweede klasse is van groot belang de wedstrijd TOP 2 VIOS. Wii durven hier zelfs te voorspeller», dat de verliezer alle kan.s op het kampioenschap ver loren heeft. In Waarland bindt FSA de striid aan tegen Con Zolo. Zo ongemerkt is in deze uur; KSVStrandvogels 13.40 afdeling FSA naar voren geko- uur; VI. Vlug—-Con Brio 14.00 men en vormt nu voor TOP en uur VIOS een geduchte concurrent. Tweede klasse: Misschien is FSA wel de .be- TOP 2VIOS 16.15 uur: Con ruchte" derde, die er met de ZeloFSA 2 15.45 uur: Hugo kluif van doorgaat. Girls 2VZV 2 16.15 uur. I In de derde klasse zal VI. Vlug Derde klasse: j op haar hoede moeten zijn. VIOS VIOS 2VI. Vlug 16.15 uur:2 is thuis een moeilijk te vérslaan Con Zolo 2WGW 2 16.30 uur: tegenstander. Con Zelo 2 zal wel Geel Zwart 2SEW 16.30 uur.' een gemakkelijke prooi ziin voor; Junioren A: i WGW 2. terwiil Geel Zwart 2 WGW a—Geel Zwart a 16.15 j het waarschiinliik wel niet zal toen heel Alkmaar. Alkmaar was oP Egmondse grond gebouwd én deelde dèrhaltê in cle in 1143 door Utrecht en Keü- len aan Egmond verleende privi leges. Spr. weidde hierna uitvoerig uit over de eeuwenlange striid tus sen de Hollanders en West-Frie zen, waarbij Alkmaar en Hoorn z.oals onder buren meer voorkomt voortdurend in onmin met elkaar leefden en Alkmaar herhaaldelijk in vlammen opging of in over stroming ten onder. In 1254 ver leende Willem II Alkmaar stads rechten, een feit, dat uitgangs punt werd voor het 7e eeuwfeest, d'at wij. in 1954 gaan vieren.' Uit de tijd vari Graaf Willem II date ren Torenburg, de Diik. en de Ko ningsweg. als ook het Willem II- huis in de Pieterstraat. In de slag bij Wognum in 1426 veroverde Hoorn het Alkmaarse vaandel, dat een plaatsie kreeg in de kapel van St. Cyriacus; in 1482 echter, toen Hoorn er aan moest geloven, wisten de Alkmaarders hun vaandel weer te overmeeste ren. In 1597 telde Alkmaar 2000 inwoners; sinds 1533 was de stad, als gevolg van het privilege, wal len te mogen aanleggen, belang rijk uitgelegd. Drie eeuwen be hield de stad deze omvang bin nen 'de wallen- Van gehucht groeide Alkmaar uit tot een stad, zij het dan met een agrarisch ka rakter. In het centrum lag de meent (thans Mient). de gemeen- teweide. Spr- vertelde voorts van de samenleving van de poorters, van de opkomst der ambachten en lombardhouders, die de ban kiers van later werden. In de 13e eeuw begon men de houten huizen door stenen te ver vangen. Door de eeuwen heen, had de kerk, die vele bezittingen had aan grond een overheersen de positie 'in het maatschappelijk leven. De burgerlijke gemeen schap was arm en moest deld le nen van de kerk, b.v. voor de bouw van een brug over de Mient ook de bouw van de Grote kerk dateert uit die tijd. De industrie beperkte zich tot dc gort- en meelmól'ens, de bier brouwerijen, zoutziederijen en liinbanén. De bevolking bedroeg in 1830: 9000 inwoners, in 1900: 13000 en in 1940: 34.000. GEEN VOETBAL IN LONDEN TUSSEN 10 EN 16 FEBR. A.S. De F.A. heeft bekend gemaakt dat van Maandag 11 tot en met Vrijdag 15 Febr. a.s., geen voetbalwedstrijden te Londen mogen worden ge speeld. Eindelijk hebben we U toeh een beetje te pakken gehad, goede lezer! De uitknippuzzle was de meesten te machtig. Er waren dan ook extra kansen voor de weinige inzenders. Kansen om een „gat in de lucht te springen" zoals ons 'n prijswinnaar van vo rige week zijn reactie beschreef. Vandaag doen we het weer wat rustiger met 'n kruiswoordpuzzle. Stuurt U voor Donderdagavond Uw oplossing in een open enve loppe met opschrift „Prijspuzzle Noorderpers" naar ons 'bureau? Vijf dozen post wachten de ver- nuftelingen weer. De prijswinnaars waren: Mej. M. Loerakker. Wilhel- minastraat 62, Den Helder. Mevr. Sistermans, Zessteden- weg 135. Grootebroek. 3. G. de Jong. Rijksstraatweg 247 Heiloo. i. S. Hoogland, Koewiizend, Blokker. i. Jac. Melker, Heerenweg 335a, Egmond aan den Hoef. •HORIZONTAAL: 2 Gebak rrs 6 Plaats bij Arnhem uit en 10 Vóêdsel 14 Autoteken voor Utrecht 15 Lidwoord 16 Doelpunt 18 Betrekking 20 Perzië 22 Dus 24 Frans opperbevelhebber de eerste wereldoorlog 26 Veilig 28 Noodsein 30 Jus 32 Plaats tussen Charkóv Moskou 34 Muziekinstrument 36 Tweetal zingende musici 37 Telwoord 39 Graafschap in Engeland 41 Zuid Amerikaanse republiek 43 Gezongen door Hor. 36 45 Bloem 47 Klap 49 Soortelijk gewicht 51 Geneesmiddel (Maleis) 53 Bloemenhof 55 Bloem 57 Een der U.S.A. 59 Ambtskleding 61 Lyrisch eenstemmig zangstuk 63 Telwoord 65 Westerschelde 67 Jolige partij 69 Plaats op Zuid Bévèlahd 71 Voertuig 7-2 Van grotê hoogte 73 Deel van de voet 74 Zie hor. 63 VERTICAAL: 1 Rivier in Wales 3 Oudste profeet van Israel 4 Landbouwwerktuig 5 Telwoord 7 Teruggekaatst geluid 8 Vader 9 Wandversiering 11 Vrolijkheid 12 Muzieknoot 13 Gewichtsmaat 14 50 (Romeins) 17 Windstreek 19 Zuivelproduct 21 Deel van het lichaam 23 Kleur 25 Kleurstof 27 Dokter 29 Muziekwerk 31 Vervoermiddel 33 Overblijfsel 35 Zwitserse bergtop 36 Half (Frans) 38 Eenheid van electr. energie 40 Vulkaan op Sicilië 42 Plaats in de Betuwe 44 Een der U.S.A. 46 Scandinavische voornaam 48 Van geringe hoogte 50 Plaats in Vlaanderen 52 Eerste G.G. van Nederl. Indië 54 Plaats bij Gendringen 56 Tropisch graangewas 58 Zintuig 60 Zintuig 62 Kippenverblijf 64 Zijrivier van de Donau 66 In orde 68 Klein kind 70 Voorzetsel OPLOSSING VORIGE WEEK „Niets is zo misleidend als een halve waarheid". Naam: Adres: (Van onze verslaggever) LEEUWARDEN Zoals wii reeds meldden, heeft onlangs de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland besprekin gen gevoerd met de Minister van Binnenlandse Zaken over be paalde vraagstukken, welke in het bijzonder in Friesland aan de orde zijn. Het college van Gedeputeerde Staten is daarop in de besprekingen betrokken en in aansluiting hierop zijn de Ministers van Binnenlandse Zaken, O. K. en W. en van Justitie Woensdagavond voor een bezoek naar Friesland gekomen, dat tot en met gisteren duurde. r Ten Provinciahuize lieten de Ministers zich voorlichten door een groot aantal daartoe uitgeno digde personen over allerlei on derwerpen. die met het „Friese vraagstuk" in verband staan. On der ben bevonden zich vertegen woordigers van de rechterlijke macht, van dp Friese Beweging zowel wat het algemeen politieke als wat in 'het bijzonder het cul turele aspect aangaat van hst onderwijs, het bedrijfsleven in z'n volle omvang, de Vrounyen- veremiging. Kerkelijk leven, landbouw en politiek. Tijdens een bespreking met vertegenwoordigers van de in Friesland verschijnende bladen, legde de minister van Binnen landse Zaken, minister Beel, mede namens zijn ambtgenoten, de volgende verklaring af: „Wij zijn als Ministers zeer bevredigd over het resultaat der gehouden hearing. Bijzonder heb. ben wij gewaardeerd de open hartigheid waai mede eenieder zijn eigen, opvatting heeft ge openbaard. Als gevolg hiervan is een dieper inzicht verkregen in aard en samenhang der on derscheidene vraagstukken, en in de motieven, welke de Friese beweging in haar schakeringen leiden- Daarbij is opnieuw dui- delij.k gebleken cjat van enig separatistisch streven geen sprake is. Nader beraad in de kring dei- regering nopens dc besproken onderwerpen dient thans te vol gen. Een voortgezet overleg met Ged. Staten zal nodig zijn. ter wijl met name op concrete pun ten, naarmate de regering dit wenselijk zal achten, ook met andere instanties contact zal worden opgenomen. Met veel belangstelling wordt van de zijde der regering voorts de .behandeling van het decen tralisatie-rapport in de zomer- liggen tegen SEW. uur; DWO a—VI. Vlug b 13.30 uur. Junioren B: FSA aHugo Girls a uitge steld; VZV a—KSV a 16.00 uur; Con Zelo b—VZV b. Junioren C: Najaarscompetitie DOS aDTS a 16.15 uur: voorjaarscompetitie Strandvogels aSEW a 13.15 uur. In de hoofdklasse moeten deec'bte prettige buurtwedstrijd met twee ernstigste candidaten voor, de gelukkigste als overwinnaar, de titel, DWO en FSA, beide uit' DTS a verstevigt wel zijn positie spelen. De eerste ontmoet VZV door DOS de punten te- ont- en we menen dat hier VZV welnemen, terwijl Strandvogels a het loodje zal moeten leggen.1 SEW a wel een toontje lager zal FSA staat in Den Helder een doen zingen. Bii de junioren mogen we wel op een flinke overwinning reke- ner» van WGW on Geel Zwart en van DWO op VI. Vlug b. In de afdeling B zou VZV a kampioen kunnen zijn als het zelf wint van KSV a en FSA a zou verliezen van Hugo Girls a. Con Zcio bVZV b wordt zo'n „SLEDE-SPRONG" VAN 40 METER Skiers, die in de omgeving van de grote springschans te Innsbruck aan het oefenen waren, konden hun ogen niet geloven, toen zij plotse ling een met twee jónge jon gens bemande slede van de schans zagen komen afsuizen. Eenmaal los van de spring- tafal. beschreef de slede een grote boog door de lucht om even voorbij het 40 meter- teken op de hellende lan dingsplaats neer te komen. Talrijke mensen schoten toe, er overtuigd twee ernstig gewonden te zullen vinden, maar tot iéders opluchting en verbazing waren de beide knapen totaal ongedeerdal leen de slee lag even verder aan splinters Veemarkt Leiden LEIDEN, 8 Febr. Aange voerd oo Vrijdag 8 Februari: 5 stieren. 15 melkkoeien. 120 vette koeier». 127 vare en andere koeien, 9 graskalveren. 2 vette kalveren 215 nuchtere kalveren, 300 vette schapen. 120 weide- schapen, 1 lam. 14 varkens, 115 schrammen. 294 biggen, 3 paar den, geen veulens, 20 geiten. To taal 13.600 Stieren 400.001050.00 melk koeien 700.00975.00. vette koei en 725.001150.00, vare en an dere koeien 450.00710.00. gras- kalveren 200.00320.00. vette kalveren 140.00240.00. nuchtere kalveren 45.0070.00. vette scha pen 110.00—150.00. weide scha pen 90.00130.00. lammeren geen notering varkens 110.00 350.00, schrammen 60.0095.00, biggen 35.0050.00. paarden 600.00900.00. veulens geen no- torin, geiten 15.0040.00. De handel voor stieren, paar den en geiten matig, melkkoeien kalm, vette koeien vette kalve ren en nuchtere kalveren vrii goed, schapen slepend, duur, varkens, schrammen en biggen stug. De kaasmarkt van Vrijdag Handel matig. Goudse eérste soort 239.00—245.00, idem twee de soort 232.0023.800. Leidse eerste soort tot 225.00, 36 par tijen Goudse kaas en 1 partij Leidse kaas. Goudse extra kwa liteit tot 263.00. zitting der -Prov. Staten tegemoet gezien.'" Tijdens het korte, maar zeer prettige onderhoud dat na deze verklaring volgde, kwamen nog enige kwesties ter sprake, waar bij ook weer bleek, dat de mi nisters veel belangstelling voor deze vraagstukken tonen- Op een vraag of de Friese positie als uniek gezien wordt, of als op één lijn staande met andere regionale verschijnselen, antwoordde minister Beel, dat naast de problemen welke ook in andére gewesten sterk spre ken, er ook zeker specifiek Friese problemen bestaan. De te Leeuwarden gevoerde besprekin gen zijn in de eerste plaats tot deze kwesties beperkt gehouden. Wat betreft de proefscholen inzake het onderwijs in de Friese taal, werd door minister Rutten opgemerkt, dat de resultaten hiervan bevredigend zijn. Minister Beel gaf on een des betreffende vraag ten antwoord, dat uit de hesnrekingen geble ken was, dat men in Friesland in ziin verlangens zeer zeker door redelijke motieven gedreven werd. Men kan er van overtuigd zijn, dat de diverse kwesties, zoals Friese taal in de rechtzaal, de eedkwestie enz., op dit ogenblik de aaiidacht van de regering hebben. De ministers hebben niet de indruk gekregen, dat er op dit gebied ten opzichte van de justitie sprake van een kloof is- Wat de R.O.N., betreft, een instelling welke in hoge mate bevorderlijk voor het culturele leven in Friesland kan zijn, wees minister Rutten °p het overleg dat onderling gewestelijk mo menteel gaande is. De minister moet hierin eerst wel een af wachtende houding aannemen. De oplossing moet in de eerste plaats niet alleen van Den Haag komen, maar van onderen af door de bevolking zelf als het ware aangegeven worden. HOOGHEEMRAADSCHAP N.H. NOORDERKWARTIER Wederom verhoging van lasten De begroting voor 1952 van het Hoogheemraadschap Noord- hollands Noorderkwartier is aan geboden, sluitende voor de ge wone dienst in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van 2.613.100.met een post on voorzien van ƒ77.290. Voorgesteld wordt het heffings. percentage, dat over 1950 en 1951 3.5 bedroeg, te verhagen tot 4 procent- Dit heffingspercentage bedroeg over de jaren 19401945 1,74, in 1946 en 1947 2.5 en in 1948 en 1949 3. Advertentie Bij inlevering van 6 grote W M's of N's, geknipt uit deze omslagen, MOOI SUCCES VOOR DANSSCHOOL JACK SMIT ALKMAAR Door het Kathor liek Cultureel Verband, is kort geleden 'n examen ingesteld vpor leerlingen van katholieke dansin stituten- Dit examen, dat door de technische commissie van dit Verr band wordt afgenomen, behelst, naast de goede omgangsvormen, het correcte en stijlvolle dansen zowel in oude als moderne dans. Voor dit examen, dat geheel vrij willig is. hadden zich ruim hon derd leerlingen opgegeven. De heer Smit had voor deze gelegen heid de meest vakkundige exa minatoren verzocht n.l. de heer en mevr. de Jong uit Amsterdam. Dé heer de Jong zette het doel uiteen van deze examens, welke tihans langs officiële weg plaats vinden. Hierna kwamen de can didaten groepsgewijze oP de dans vloer om getest te worden, waar bij direct bleek dat hier prima ciansonderwiis was gegeven- Van d'e ruim honderd candidaten werd er slechts één afgewezen, ter wijl eenendertig candidaten slaag den met lof, waarvan zes met de hoogste lof. Als bijzonderheid mo, ge worden vermeld dat van de 17 gevorderde leerlingen er 10 met lof en 3 met hoogste lof slaagden. Na afloop feliciteerde de heer de Jong leraar en leerlingen met het behaalde succes en dankte in het bijzonder de beer Jack Smit voor het uitstekende onderwijs. Aan alle geslaagden werden di- nloma en insigne uitgereikt. Wie de debatten in de West- Duitse Bondsdag over de vraag of Duitsland zich moet aanslui ten bij het Europese leger goed gevolgd heeft, zal wel tot de conclusie gekomen ziin dat de éénheid van Europa nog lang geen feit is Want met een Europees verdedigingssysteem, indien 'dit tot stand zou komen, zijn we er nog niet. Militaire éénheid moet automatisch leiden tot economische en politieke één heid. Het is duidelijk, dat West- Duitsland moet toetreden, wil er van een Europese éénheid sprake zijn. Welnu de debatten in de Bondsdag hebben wel geleerd, dat ook al zou <je Europese ver- dedigingsorganisatiie tot stand komen, de geest van de éénheid nog lang niet in alle Europeanen leeft. Het is. vooral de oude tegen stelling Duitsland-Frankrijk, die de weg naar. de éénheid verspert. Duitsland wil als het ziin zonen afstaat voor de Europese defen sie, volwaardig lid worden van de Atlantische verdedigingsorga nisatie, Frankrijk wil dit niet omdat het bevreesd is voor rep zelfstandig Duits leger en het wil tevens met de Saar econo misch sterk verbonden blieven. Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, beeft gisteren voor de gezamenlijke commissies van defensie en bui tenlandse zaken herhaald er op te staan, dat West-Duitsland niet in het Atlantisch Paet oogeno men wordt, omdat het Pact dan zou ophouden een defensief ver bond te zijn uit hoofde van Duitsland's eisen op het grond gebied, dat Polen na de tweede wereldoorlog verworven heeft. Verwondering behoeft bet dan ook niet te wekken dat Adenau er het niet gemakkelijk heeft gehad tiidens de tweedaagse de batten in de Bondsdag. De aan vallen van de communisten, die de kanselier tiidens ziin rede van Donderdag niet minder dan hon derd vijf en tachtig maal in de rede vielen, kunnen we buiten beschouwing laten. Ernstiger waren de aanvallen van de ove rige oppositie-partijen De soci aal-democraten verzetten zich tegen deelname aan het Europese leger om versc!*pi7*na„ redenep. Deelname van Duitsland zou de oorlogskansen vergroten, terwiil de „sociale verdediging", de huisvesting inbegrepen, noodza kelijker is. Bovendien zouden enkele Duitse divisies weinig ge wicht in de schaal leggen. De afgevaardigde van het Katho lieke Centrum. Frau Helene Wessel, die in de Bondsrepubliek een algemehe actie tegen de be wapening voert, hield de rege ring voor, dat zii door bewape ning de kansen op herstel der Duitse eenheid teniet zou doen. Deze vertegenwoordigster van de katholieke oppositiepartij ver wacht blijkbaar meer van eep accoordje met, Moskou. De haat tegen de geallieerden drong ook door in het debat, toen een par- tijlooos parlementslid critiek le verde op de kwaliteit van de Amerikaanse wapens, speciaal de Sherman-tank. „Geen enkele Duitse soldaat die in de vorige oorlog heeft gevochten, zou jn zo'n ding willen zitten", betoog de deze spreker. De socialist Arndt zei, dat uit de jongste uit latingen van ex-president Hoover duideliik is geworden! dat de Ver. Staten niet zozeer belang stelling hebben voor de verdedi ging van Duitsland, d'an wel voor de Ruhr-industrie. die zij uit Russische handen willen houden. Wie dit alles leest depkt vér- volgens aan de waarschuwing van Adenauer in het debat ge uit. dat een enorme Russische militaire macht aan de Ellbe staat, welke „binnen 24 uur" .te gen Wést-Europa in beweging kan komen en dat het daarom noodzakelijk is een tegenwicht te vormen tegen deze Sovjet macht. En mep zal moeten er kennen, dat de geest van bet éne Europa nog lang niet bii ieder leeft hier in het westen, We vra gen ons met bezorgdheid af: móet dip geest er dan juist komen door een oorlog? M. P. J. DE „BREEZAND" VLOT De „Breezand" die bii' de "in gang van de haven van Sligo (Zuid-Ierland) was gestrand, is Donderdag op eigen kracht vlot §ekomen en doorgevaren naar ligo. V F

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7