De Verongelukte vliegenier Kohier ter aarde besteld Politie rechter Alkmaar Marine bracht „Gouden Verrader" terug op Bonaire RHEl Militaire begrafenis trok enorme belangstelling Langedijker Groenten Centrale begint het jaar goed De vermakelijkheids- belostirsg De vrouw en de politiek 't Verkeersprobleem Marktberichten Een ƒ300. „Het Vr PAGINA 2 Dinsdag 12 Februari 1952 ALKMAAR Maandagmorgen werd het stoffelijk overschot van de zo tragisch om het leven gekomen Alkmaarse res. sergeant- vlieger C. Kohier, na een uitvaartdienst in de Parochiekerk van de H. Joseph, met militaire eer ter aarde besteld. Er was een enorme belangstelling. De begrafenismis werd gecelebreerd door de Maj. Aalmoezenier P. Verbeeten O.S.Cr, van het vliegkamp Volkel (N.Br.), met assistentie van de Maj. Aalmoezenier D. Blan ken van het vliegkamp Leeuwarden als Diaken en de Weleerw. Pater M. J. Frehe O.P. als subdiaken. K.J.M.V. ST. GEORGE ALKMAAR Men verzocht ons opname van het volgende: Na de actuele avond van vori ge week Woensdag gaan we de ze week weer naar ons oude te huis „Paviljoen Kinheim". Op deze avond komt de 'heer K- Baart, die enige weken geleden De omzet van de Langedijker Groenten Centrale te Broek op Langendijk was in Januari verstek moest laten gaan enige f681158 70 tegen f306.181,38 in In de voorste banken hadden talrijke familieleden van de over ledene plaats genomen, o.w. zijn jonge echtgenote, zijn ouders en vele vrienden, o.a. van de Alk maarse Mixed Hockeyclub, waar van de heer Kohier lid is ge- woest. De kist werd in de kerk om ringd door een vuurpeloton, be staande uit twaalf man personeel van de Vliegbasis Leeuwarden, onder commahdo van de Lt. P. Krijgsman. Voorts hadden in de banken plaats genomen 12 tam boer-hoornblazers, van het Com mando Luehtvaarttroepen te Nij megen, die tijdens het overbren gen van het stoffelijk overschot van de ouderlijke woning aan de Westerweg no. 47 naar het kerk gebouw, de Dodenmars speelden; voorts een ongewapend geleide, bestaande uit 54 man pctrsoneel van de vliegbasis Leeuwarden, o.w. zich bevonden de Kol. Ze- gers, Commandant Tactische Luchtstrijdkrachten tP Zeelst' bij Eindhoven als vertegenwoordiger van Generaal Abler, Overste Be- nis, waarn. commandant van de Vliegbasis Volkel en Kapitein Bakker, commandant van Squa dron 311 te Leeuwarden. De dra gers waren eveneens militairen, vrienden er» collega's van de overledene. Het koor, samengesteld uit zan gers van de drie parochie-koren zong o.l.v. Cas Himmelreicth en onder orgelbegeleiding van de heer W. Schreurs de Messa da Requiem van L. Perosi; na de Mis werd gezongen het „Libera Me" van dezelfde componist, ge volgd door 'het spelen van het Wilhelmus. De vlag hing halfstok bij de St. Josep'hkark. Na de H. Mis trok de stoet, met voorop de tamboer-hoorn blazers en het vuurpeloton, de lijkwagen, omgeven door de dra gers, gevolgd door een open ca lèche, waarin de kransen er» bloe men o.a. van de Chef Luchtmacht staf Generaal Aler te Sehevenin- Carrcaval in ,,'t Wapen" ALKMAAR Het is zo lang zamerhand traditie geworden, dat ook in Alkmaar de Carnavalsvie ring niet onopgemerkt voorbij gaat, zii het dan ook dat de om- ,yane van deze feesten hier be perkt, blijft. Wat er echter gebo den wordt is steeds van een der gelijk gehalte, dat een ieder zijn zorgen eens een avondje aan de kant kan zetten- Ook dit iaar zal Prins Carnaval één avond ziin scepter zwaaien in ,,'t Wapen van Heemskerk"; dat het weer een succes wordt, staat vast, daar o.m. het Dans en Showork-est van de Familie Kok haar medewerking reeds be loofde.. Voor nadere bijzonder heden zie men de advertentie. K.A.B.-HOEKJE ALKMAAR -We staan weer voor enige belangrijke bijeen komsten. Woensdag 13 Febr. zal het algemeen bestuur d.i. het Da gelijks Bestuur en een vertegen woordiger van elke vakafdeling, de jaarstukken behandelen voor de a.s. jaarvergadering, welke wii houden op 29 Febr.. Voor eerst het financiële verslag 1951 en de begroting 1952. De struc tuur van onze plaatselijke KAB is dan ook. dat niet het uit negen leden bestaand® D B. de jaarstuk ken aan de ledenvergadering voorlegt maar het algemeen be stuur. T.a.v. de bestuursverkie zing is er dit jaar een bijzondere gebeurtenis aan de orde, daar onze voorzitter, die als bondspen- ninigmeester is benoemd, Alk maar gaat verlaten, daar zijn werk nu grotendeels in Den Haag ligt, De leden van onze afdeling hebben het recht candidaten te stellen. De candidaten-lijst moet ondertekend zijn door minstens 10 leden. Tevens een bereidverklaring van de eandidaat, dat hij ziin benoe ming zal aanvaarden. Evenwel, het D-B. heeft zelf ook voor een prima eandidaat gezorgd, aan wie wij de leiding van onze plaatse lijke beweging met een gerust hart kunnen toevertrouwen. Da candidaatstelüng kan geschieden tot Dinsdag 26 Feibr. Vervolgens houden wij Don derdag 14 Fe'br. de tweede paro chie-avond, nu voor hen die be horen tot de St. Dooiinicus- en St. Joseph-parocliie Een gelegen heid om z'n hart te luchten of z'n licht op te steken op welk ter rein dan ook. Is dat in deze tijd niet 'ns nodi;. Burgerlijke Stand ZIJPE Geboren: Margaretha C- Th. d-v C. M. van der Linden en A- Barendsen; Gerardus P. zv C. Bleeker en J. C. van Wel; Ma ria G. dv P- Raven en A. Schram Maria A. dv D. van Diepen en A- C. Smit. Ondertrouwd: Petrus F. van Dorsselaar, 25 jaar, landarb. en Adriana G. Pels. 22 jaar, beiden te Zijpe. Getrouwd: Gerrit Kramer, 30 jaar, rijwielhersteller en Gretha M. Bregman, 21 jaar. beiden Zij pe- Overleden: Johanna Nieman, 31 jr., wed. van Johannes A. Nie man: Jacobus J. Weel, 32 jaar, eehtg. van Cornelia M. R- Witte brood (D'en Helder). Emigratie-avond gaat niet door NW. NIEDORP. Naar wij van het bestuur dezer afd. heb ben vernomen zal de film met lezing over het bevolkingspro bleem en het emigratievraagstuk welke op Woensdag 13 Febr. zou worden gehouden wegens om standigheden geen doorgang vin den. De leden krijgen nader be richt. gen en van het Commando Tacti sche Luchtstrijdkrachten, daar achter de vijf auto's met de fami lieleden en tenslotte de Officie ren, Onderofficieren en Man schappen die op de maat van de omfloerste trommen in militaire begrafenismars liepen, via de Kennemersingel en de Wilhel. minalaan naar het St. Barbara- karkhof. Na de begrafenisplechtigheid gaven de mannen van het vuur peloton een salvo, daarna richtte de Luit. P. Krijgsman zich tot alle aanwezigen met een dank woord namens de gehele L.S.K. in Nederland en condoleerde de familieleden met het smartelijk verlies. KAPPERS BEREIDEN ZICH VOOR OP HET LANDSKAMPIOENSCHAP ALKMAAR Op 26 Fabruari a.s. vindt de eerste voorronde plaats van het landskampioen schap Kappen. Aan deze wed strijd, welke te Zaandam wordt gehouden, kunnen alle kappers- werknemers en -werkgevers deel nemer». Voorts ligt het in de bedoeling om medio Maart een stedenwed- strij-d Alkmaar-Zaandam te orga niseren. alsmede een filmavond, waaro-p de nieuwste films worden vertoond. De eersta stappen zijn onderno. men om te komen tot een groot concours hier ter stede, waarop A-klassers werken, terwijl de N.B.T.C.K. in.de B-klasse uitkomt. interessante onderwerpen bespre ken op het gebied van de schil derkunst. Tevens zullen dan de plannen voor de Carnavalsviering worden gesproken. Laten wii nu reeds 20 Febr. vrij houden, want deze avond zal net als alle andere weer „af" zijn. Wij hopen jullie 'dan ook Wpensdagavond zonder uitzondering aan te treffen. Tot de belangstellenden zouden wii wiüen zeggen: „Komt Woens dag ook eens kennis maken met onze KJMV" Tot Woensdag half negen pre cies. Het bestuur 75 woningen voor Rochdale ALKMAAR Het aannemers bedrijf J. Bakker uit Zaandam, is Maandag begonnen met de bouw van 75 woningen voor Rochdale, die zullen verrijzen aan het Corn. Evertsenplein, Kooren- hertkade, Marnixstraat. Uitdeling Burger IJsclub ALKMAAR. Ongeveer 150 gezinnen, die toevertrouwd zijn aan de zorgen van de Burger- IJsclub, hebben gisteravond in café Centraal een levensmidde lenpakket in ontvangst kunnen nemen ter verlichting van de zorgelijke omstandigheden waar in zij verkeren. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Maria E. S. d. van S. H. W. Schut en M. de Waal. Aaltje, d. van P. Striibis en N. de Vries Robert, z. van J. van der Nagel en M. W. A. van Dorp. Frans W. z. van W. H. Sleebos en C. A. Dijker hof! Catharina M. d. van C. G. Sinnige en A. Mienis. Overleden: Jan van der Wal, oud 93 jaar, weduwn. van P. van der Wal. VERWARMING ST. WILLIBRORDUSSCHOOL ALKMAAR In onze editie van gisteren werd geschreven, dat het op de weg van de onder wijzers ligt klachten door te ge ven, die ten aanzien van de ver warming zouden bestaan. Men zal begrepen hebben, dat men bedoelde te betogen, dat dit juist niet de taak is van het on derwijzend personeel. dezelfde maand van het vorige jaar. Een goed begin, maar dat niet alleen de controleurs als de „schuldigen'1 werden aangewezen, maar ook dé hand in eigen boe zem werd gestoken. Men zal waakzaam blijven. Er is thans een uitspraak in de mag ook wel, want de ornvet van kwestie van de veilingen met de 1951 is, blijkens de mededelingen „Grofru", waarbij is bepaald, dat van de voorzitter, de heer H.een commissie, bestaande uit de Schelhaas, in de Maandagmiddag lieren Stenmeberg Kruidenier en gehouden vergadering, ruim vier nir. Van Reenen. za] moeten uit- ton beneden die van 1950 gcble- maken, of er inderdaad schade is Schaakclub D.O.S. ALKMAAR De uitslagen van de gespeelde wedstrijden voor de wintercompetitie luiden als volgt: Groep I: C. MazereeuwP. van Hoven 10: J. Koo.vC.Mazereeuw 10 A. BurgertM. Pranger 01; W. SpeetsC. Mazereeuw 01; A. BurgertW. Speets 0—1: M. PrangerR. van Wezop afgebr.; A. BurgertR. van Wezop 10. Groep IR A- VermaasC. Hoogendijk 1-0 F. AppelP. Blom 1-0: J. Nij- manP. Bruin 10: P- Obdam— Oostendorp 10; van Rosmalen- P. Bloim 10; J. de Rijk—P. Ob dam 10: C. HoogendijkF, Ap pel 1; J. NbnianOostendorp 1—0. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Josee d. v. C. Wiedeman en F. M. Bern; Willem J. z. v. W. Fluiter en ,E. M. H. v. d. Waals; Yvonne A. d. v. C. J. Koning en J. A. Spaans; Maria E. B. d. v. J. R. L. van Roon en J. B. Oud; Pieternella J. d. v. J. van 't Veen en J. Paarc-1- bgrg; Martina S. J. d. v. M. E. Wcppenkamp en S. M. Jansen; Alex J. d. v. J. J. de Vilder en-C. L. Swartelee. Overleden: Francisca de Jong, 9 maanden; H. A. de Groot, 63 j„ echtgenoot van W. F. M. Schaap. ven. En dat met de gestegen kos ten. De voorzitter achtte het wel zeer nuttig, dat werd nagegaan, wat men moet telen, om te ko men tot een lonende exploitatie. Dat kort geleden een bloemkool dag is gehouden, is wel een goed ding, vond hij. De tuinbouw is nu eenmaal een riskant vak. maar de risico's dienen toch zo gering mogelijk te worden gemaakt. Een lichtpunt was de export, van witte kool naar Amerika. Ook achtte spr-. eer» diepgaande studie nodig of het huidige vei lingsysteem wel helemaal aan de te stellen eisen voldoet. Wanneer hot gewijzigd moet worden, zal men niet aan het oude vast moe ten houden. De moeilijkheden met dp controle op de uitgevoerde uien door de UCB, waarbij de eisen hier hoger werden gesteld dan „om de Zuid" heeft de heer Schelhaas uitvoerig besproken. Hij hoopte, dat deze aangelegen heid, die nu tot teyredenhoid ge regeld is, spoedig tot het verle den zal behoren. De heer Jb. Glas, die zijn zil veren jubileum herdacht als be stuurslid van de LGC is hiervoor hartelijk gehuldigd. Hem werd een boekwerk aangeboden. De voorraad stapelproducten was per 11 Februari nog: 213 wa gons rode kool (353); 439 wagons gele kool (584); 290 wagons witte kool (687), 26 wagons uien (84) ei» 6 wagons peen (12). De cijfers tussen haakjes geven de voorraad aan bii de inventarisatie in begin December 1951. Een moeilijk probleem is de handhaving van de boetebepaling t.a.v. het op een andere veiling verkopen van de producten. Men achtte het de beste manier dit te regelen met het opleggen van een hoger veilingspercentage. Dit zal aan de algemene vergadering worden voorgesteld. Breedvoerig werd van gedach ten gewisseld over het rapport t.a.v. de uiencontrole. waarbii CASTRICUM Gisterenm'icl-1 ruig naar de muur en toen hij van dag moest de Castricummer Th. L. een paar klappen kreteg, werd V 'voor de Alkmaarse politiereCh- telkens zijn hoofd tegen de muur te'r verschijnen, omdat hij een 1 geslagen, zodat er zelfs een dok gasleiding had aangelegd van dej ter bij te pas moest komen. Dat gebeurde op 2 Januari; L. had hij ■de familie van de jongen ziin excuses aangeboden later nog een briefje geschreven maar het ex cuus werd niet geaccepteerd. Nu kreeg hii van de politierechter nog een boete, van f15.-subs. 9 dagen. Een boete vah f25subs. 15 daigen was voor de Alkmaarder L. C. B. die op '4 December te Zuid Schermer een zwaan had overreden en gedood. De zwaan stak vlak voor zijn auto de weg over en B. dacht, dat hij met even afremmen voldoende gele genheid aan de zwaan gegeven had, zich in veiligheid te stellen. Hij gaf weer gas, maar juist eiven te vroeg, met het gevolg dat één der wielen over de hals van de zwaan heenreed. Tevens moest hij de eigenaar f25.aan schade vergoeding betalen. hoofdleiding naar de huisaanslui- ting buiten de meter om. Hier voor kreeg hij een boete van f8. subs. 4 dagen. ALKMAAR De Alkma'arder J. v. d. Z. werd bij verstek ver oordeeld tot een boete van £20. subs. 12 -dagen, omdat hij een -stadgenoot een-klap -tegen zijn hoofd, had gegeven. De tegen stander was iemand die met v. d. Z. eigenlijk nog wel eer» appeltje te schillen had en hetm daarover wilde aanspreken; zonder het echter op een vechtpartij té laten aankomen. Zodra v. d. Z. zijn te genstander zag, werd deze toege roepen: „Trek je jas maar uit en vecht 't uit....." waarop hii niet eens gelegenheid kreeg om zijn jasje uit te trekken, want hij had al direct een klap voor zijn kie- i z.c1h. dp volgende Alkmaarder was I de driftige G. L„ die kwaad was geworden op een jongen, die een I kleiner jongetje hevig had ge plaagd. De jongen stond met zijn De •Vermakelijkheidsbelasting tta.v. de bioscopen die in April '48 van 20 tot ca 26% verhoogd werd, betekende voor de gemeen te een meerdere opbrengst van rond f 40.000 per jaar. Voor de 4 gezamenlijke bioscopen was het een verzwaring van lasten, die - vergeleken met de lastPn aan an dere vormen van vermaak opge legd zeer hoog genoemd kan worden. Geen wonder dat de bioscoop exploitanten om verlichting vroe- B en W willen hen tegemoet ko men door z.g. culturele films met slechts 20 pet te belasten, het geen voor de gemeente een min dere opbrengst van f 4.000,zal betekenen. Voor de bioscoopex ploitanten is dit ePn verlichting, die nauwelijks gevoeld zal wor den. Hoewel wii tijdens de behan deling van de begroting in alle toonaarden hoorden zingen, dat de financiële toestand van de ge meente gunstig genoemd kan worden, komen B en W nu. ver tellen, dat de onstabiele finan ciële toestand het onmogelijk maakt aan de wens der bioscoop exploitanten tegemoet te komen. Zij voelen er niet voor, de uitga ven te beperken of andere inkom stenbronnen te verhogen, terwil- ■le van een lagere belasting van het uitgaande publiek. Daar zit wat in. De consequentie hiervan brengt echter mee, dat waar een soortgelijk verzoek aan de orde is n.ï. het verzoek van een dan cing-exploitant, om de belasting van 59pct. op het dansen te ver lagen ook dit verzoek wordt afgewezen. In dit geval willen B en W echter de dancing-ex ploitant wèl tegemoet komen en stellen zij voor dit tarief, van 50 tot 35 pet te verlagen. Wat dus terwil'le van de bioscoopbezoeker niet kan, kan wel t-o.v. de dans- lustige jongelui. Wij begrijpen 't niet; wii zien dansPp als. louter vermaak, terwijl wii de biosco pen nog wel onder de culturele instellingen menen te mogen rangschikken. Het komt ons voor, dat er geen enkele aanleiding is het dansen wel minder te belasten en het bioscoopbezoek niet. Met voor de beide vormen van vermaak een gelijk tarief te heffen, stelt men beide gelijk: dit gaat niet aan. Een meer tegemoetkomende hou ding tegenover de bioscoop-ex ploitanten komt ons daarom re delijk voor. Dat B en W een vrijstelling willen invoeren voor toneelvoor stellingen, filmvertoningen en de concerten, welke 'n paedagogisch karakter hebben „en uitsluitend voor jeugdige, personen worden gegeven" mits de toegang koste loos o'f tegen betaling van ten hoogste f 0,75 per persoon wordt verleend, juichen wii van harte toe. Wij veronderstellen, dat de ge meentelijke belastingheffer hiel de jeugdvoorstelling op het oog heeft, zoals er bijv. voor leerlin gen van middelbare scholen wor den gegeven. De tekst' van deze bepaling lijkt ons echter niet duidelijk. Onder jeugdige personen zullen zich ook gaarne nog vele ouderen rekenen en aangezien elke opvoeding bij zidh zelf begint, ziin er vele oude ren. die „uit paedagogisch oog punt" dergelijke "voorstellingen enz. bezoeken. Wij zouden daar om de passage „uitsluitend voor jeugdige personen" in deze bepa- ling tresChraot willen zien. zodat ook de avonden van de Volksuni versiteit. Schola Publics e-d- on der deze benaling kunnen vallen- Deze instellingen beogen met haar avonde- ook een paedago gisch doel. dch 'haar bezoekers zijn niet uitsluitend jeugdige per sonen. Wij zouden dit daarom zo graag willen, omdat de nieuwe benaling v'pn art. 3 Sub e aok alweer ver schillend geïnterpreteerd kan worden- Voorheen werden door deze honnlinig voorstellingen e.d. vrijgesteld, gegeven door instel lingen. vo*-enjizin,gen. stichtingen of eon-ct*', welke geestelijke ont wikkeling van haar leden beoog den. mits r'e toegang kosteloos of tegen ton hoogste f 0 7a per ner- sopn werd verleend Thans ja in deze bepaling de passage ingp- last dat deze voorstellingen dp gpestelii'ko on'wikkél'ng van het volk moeten dienen. Het gaat er nu maar om. wat onder geeste lijke" ontwikkeling wordt ver staan. Tnst'olHnsgpn als Volksuniversi teit. Sehoia Publica en Iv.A.O. komen tooh nagenoeg stew's met Pon n-pgrarnzna. dat de aleemene ontwikkeling van haar leden be oogt te verruimen Wii kunnen dat óók geestelijke vorming" no-meni doch zouden wel eens wi.llën vernemen of de gemeen- Ijj.ke instantie, dfe <jP7e verduide lijking van de oorsyronkeliike tekst voorstelde, er óók zo over denkt. Wellicht, dat het raêdsde- bat over dit mint enige orihel- ae-me zal verschaffen EMIGRATIE-AVOND BEEMSTER. Zoals elders reeds herhaaldelijk gebeurde, werd ook in de Beemster een emigratie-voorlichtingsavond be legd door de L.T.B. de K.A.B. en de N.K.J.B. Zeer veel belangstel lenden vooral jongeren vul den de zaal. Nadat de heer C. J. van Baai- namens de samenwerkende be sturen een woord een welkom had gesproken, gaf de heer Bos man van de emigra.tiedienst der L.T.B. een uitvoerige uiteenzet ting. Wij gaven in deze kolommen van soortgelijke bijeenkomsten reeds enige malen een resumé, zodat wij menen te kunnen vol staan met te constateren, dat er ook in de Beemster voor de heer Bosman grote aandacht bestond. Het passagebureau Ruijs en Co. vertoonde enige films, waarmee deze interessante bijeenkomst werd besloten. K.V.P. OUDE NIEDORP OUDE NIEDORP Voor do op Vrijdagavond in zaal Ligt'hart ge houden ledenvergadering van de KVP bestond een matige belang stelling, hetgeen echter geen af breuk bleek te doen aan de acti viteit van het bestuur, dat met onverminderde .ijver en enthou siasme het nieuwe verkiezings jaar is ingegaan. Voorzitter Th. Wiinker deelde mede dat het de zieken niet moeilijk meer valt hun stem uit te brengen, omdat zii dit nu bij volmacht kunnen laten doen. Het hiertoe nodige formulier dient in de periode van 14 Mei tot 10 Juni aan de gemeente-secretarie te worden aangevraagd. Uit de verslagen no teren wii. dat het ledental met 16 is teruggelopen tot 501. De werkgroep kwam 11 keer bijeen ter bestudering van de politieke vraagstukken. De uitgaven waren niet gering, maar deze gelden zijn o.m. aan congresbezoek en ontwikkelings-avonden toch ze ker goed besteed. Voor de Twee de Kamer werden eandidaat- ge steld de heren Jac. Groen te Alk maar, C J. v.d. Ploeg en S-J. Hooy te Haarlem, M.P. v.d. Wey- den te Zevenhuizen. Jac- Weel te Z.-Scharwoude en Molenaar te •Almelo. De contributie-voor '52 werd vastgesteld pp f 2- welk bedrag desgewenst in 2 termij nen betaald kan worden. De-heer A. v.d. Einde hield éPn korte in teressante inleiding over school strijd en gezinspolitiek, waardoor hii de aanwezigen weer dieper overtuigde van het grote goed dat wii in onze partii bezitten. Voor de kringadviescommissie werden eandidaat gesteld de he ren Maehieisen te Warmenhuizen Gies'en te Wiering'ermeer, burge meester Elders te Bovenkarspel en Burger te Harenkarspel. Met het oog op de verkiezinigs-propa- ganda werd een beroep gedaan nr> d= leden »m hulp te bieden- ontstaan, doordat de „Grofru" niet tegen de f9.per 100 kg gele koo] had kunnen kopen-. Voor de algemene vergadering zal een voorstel worden ingediend, o-m de tuinbouw, desnoods ten koste van entige vrijheid, meer zekerheid te verschaffen. VERBODEN VISWATER WIERINGEN. Van de wate ren, waarin op_ grond van de Visserij wet met één hengel zon der schriftelijke vergunning van de rechthebbende op het visrecht mag worden gevist, zijn bij Kon. Besluit van 12 December j.l. uit gezonderd o.a. het Amstelmeer en de daarmee in open verbin ding staande wateren, het Balg- zandkanaal vanaf van Ewijck- sluis tot aan de uitwateringssluis aan het einde van dit kanaal be nevens het zij kanaal van het Balgzandkanaal naar het Noord- Hollandskanaal tot aan dè schut sluis het Waard- en Groetkanaal van het Amstelmeer tot het uit einde nabij Aartswoud en de van Ewiikcksvaart vanaf van Ewijck- siuis tot Kleine Sluis. BERICHT OMTRENT BESTRIJDING STIP OP KOOL Het onderzoek naar de stip- ziekte in kool te Broek op Lan- gedijk, Noord-Scharwouae en Warmenhuizen heeft aangetoond dat de zetkool een ernstige be smetting kan vormen. In verband hiermee wordt aan de kooltelers het volgende gead viseerd: 1. Geen groter oppervlakte zaad kool uit te planten dan voor eigen gebruik noodzakelijk is. 2. De zetkool vóór het planten te controleren op het voorkomen van stip, vooral op het binnen blad. Kool met stip in géén ge. val uit te zetten. 3. De uitgezette zaadkool en de jonge uitloop steeds te contro leren op ziektesymptomen. Zieke planten te verwijderen. Controle vooral uitoefenen eind Mei en in de maand Juni, 4. De hoekjes zetkool door be spuiting met Parathion of ni cotine vrij te houden van luis. De luis wordt namelijk aange wezen als de overbrenger der ziekte. 5. De plantenbanen zover moge lijk van de hoekjes zetkool verwijderd houden. 6. Aandacht te schenken aan het verwijderen van alle opslag uit oude koolstronken. De onderzoeker (Ir. H. A. van Hoof, Dorpstraat 54, Broek op Langedijk) is gaarne bereid de symptomen der ziekte bekend te maken aan telers of personen, die b.v. door tuinbouwverenigin- gen worden belast met controle op. lietverwijderen van zieke zetkool plan ten. SCHOORL. Voor een flink bezette zaal hield wethouder Kaandorn voor de R.K. Vrou- wenbewep-ine een tezim> over de samenstelling en de taak van een gemeentebestuur. Spr. beeon met te betogen, dat liet van groot belang is. dat ooi: de vrouw enig begrip heeft, van de. eigen tiidshistorie in velerlei facetten De vrouwen moeten gebruik maken van haar grond wétteliik vastgelegde vrijheid ven vereniging en Vergadering- Hét zou beslist onverantwoord ziin. wanneer de vrouw de haar van God geschonken gaven van Vers'and en hart. ongebruikt zou laten. De meeste vrouwen menen geen tijd te hebben om het maatschappelijk gebeuren te vol gen. In zjjn geheel is dit ook niet doenli,jk en niet noodzake lijk. Allereerst echter moet be langstelling worden gekweekt en in dit verband liet spr. het licht schijnen op de gemeentepolitiek en de samenstelling en bevoegd heden van de raad. de taak van de burgemeester en die van het College van Burgemeester en Wethouders. Na een uitvoerige uiteenzetting van deze zaken, kwam spreker tot de aanstaande verkiezingen en vestigde er de aandacht op, dat de stemming - als een voor recht moet worden beschouwd. Het is de plicht van de vrouw, naar haar recht van stemmen, tP handelen. De activiteit van de katholieke vrouwen steekt vaak pover af bij die van de vróuwen in' andere politieke par tijen- Dit gemis aan activiteit treedt vooral aan het licht bij de betaling van de contributie, welke de K.V.P. grootste bolwerk tegen het communisme, dringend nodig heeft. Op een desbetreffende vraag antwoordde de heer Kaan dorp. dat, wanneer alle vrouwen lid zijn ,van de K.V.P. en zij zijn het eens 'over een eventuele can didate, het vrijwel zeker is. dat die candidate in de Raad komt. De presidente, mevr. Maeijer. deed hierna mededeling van enkele huishoudelijke zaken. Er is ook een stop- eri naaikrans opgericht, die 's Woensdagsmid dags zal .samenkomen- Voor in lichtingen kan men zich wenden tot de dames MaeijerSanou. en LangGlorie, die bekend zijn met de gezinnen, waarvoor ge werkt wordt. Gezinnen, die er prijs op stellen te worden ge holpen, kunnen een briefje bij genoemde dames in de brieveh- bus deponeren. Tot slot van de avond ver toonde pastoor Drost een serie lichtbeelden over de ceremoniën van de Mis. Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR, 11 Febr. Witlof 29—53; rode kool 816; sav.kool 6,50—9,50: groene kool 1019,50: spruitkool 1447; boerenkool 4 15,50^ andijvie 3897; bieten 4 18; winterpeen 717: was'peen 16 29: uien 1035: prei 28—35; soepgroenten 910,50; peterselie 6; knolooep 516: goudreinetfe 39 PTesent van Engeland 1 3045; winterjan 35. IEPENZIEKTE MAAKT SLACHTOFFERS BERGEN Voornamelijk in het voorste gedeelte van de Bree- laan wordt een achttal zieke iepenbomen gerooid, waardoor helaas aan het aanzien van deze mooie laan. door "de ontstane ga pingen, ernstige schade wordt toegebracht. Van de andere kant heeft dit weer het voordeel, dat men daardoor in de gelegenheid is, om de vooral voor de zomer zo noodzakelijke wegverbreding aan de linkerzijde door te voe ren, waardoor dit geaeelte nog meer het stempel van een win kelstraat zal krijgen. Welke bo men hier zullen worden geplant, hangt af van de nieuwe indeling. De beroemde Lindeboom aan het begin van de Hoflaan, door J. Studler van Surck Heer van Bergen, in 1645 geplant, vertoont gevolgen van ouderdom en is van binnen geheel hol. Eerst waren de deskundigen van plan, de boom vol te storten met beton. Doch om scheuren vanwege de zwaarte van het beton te voorkomen, zou hi.i-dan met metalen banden moe ten worden omklemd, hetgeen de boom erg ontsieren zou. Thans zal men de 305- jaar oude boom grondig snoeien, om hem levens krachtig te houden. De nieuwe Bergerweg zal aan beide zijden worden beplant met Hollandse eiken, terwijl nog voor de zomer rond het Berdosveld een bebossing van fraaie bomen zal worden aangebracht. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: WEINIG VERANDERING Veranderlijke bewolking ïnet voornamelijk in de Westelijke helft van het land enkele sneeuwbuien. Zwakke tot ma tige wind hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. Vannacht op de ir.peste plaatsen lichte en hier en daar matige vorst. Morgen overdag temperatu ren om het vriespunt. Stierenkeuring WIERINGEN. De z.g. voor jaarskeuring zal in deze gemeen te worden gehouden op Maandag 24 Maart a.s. te 13.30 uur bij de O.L.S. in de Elft te Hinpolytus- hoef. De centrale keuring ge schiedt op Vrijdag 25 April 1952, voorm. 9 uur in de Bergerhout te Alkmaar. Maat op bot WIERINGEN. Bij Kon. Be sluit is de maat op bot nader ge bracht op 20 cm. Dit betekent, dat bot beneden deze maat ge vangen onmiddellijk weer in het water moet worden vrijgelaten. Onder maat wordt verstaan de lengte van de vis, gemeten van de punt van de snuit tot het uit einde van de staartvin. DEN HELDER Men kent het verhaal van de „loden ver rader", het oude scheggebeeld, dat toebehoort aan de familie Maduro op Curasao en dat volgens oude traditie door de offi cieren van een bezoekende Nederlandse oorlogsbodem werd „gestolen" soms van de onmogelijkste plaatsen naar Neder land gebracht, daar opgeverfd en later teruggebracht. Twee jaar geleden heeft de Marine Luchtvaart Dienst een ge. lijksoortige traditie gevestigd op bet eiland Bonaire, waar zieh eveneens een oud scheggebeeld bevond, dat de naam van „gouden verrader" gekregen-heeft. Tijdens een receptie ten huize van de ge zaghebber zagen enige officieren kans dit beeld te „stelen" en aan boord van de „Karej Doorman" te brenger». Op de reis, die dit vlieg- dékschip thans weer naar de West heeft ondernomen, bevond zich de „gouden verrader" als enige vro-uw aan boord van een schip met 1490 mannen. Dezer dagen - bracht de „Karei Doorman" tijdens de oefeningen een kort bezoek aan Bonaire. Van die gelegenheid is gebruik ge maakt om de „gouden verrader" met een kleine plodhtiflheid aan de rechtmatige eigenaar terug te geven, n.l. de heer L. D. Gerharts. (INGEZONDEN) Geachte Redactie, Een onbekende oud-Alkmaar- der heeft velen doen lachen om zijn visie op het verkeersvraag- stuk in onze gemeente. Terwijl onze Burgemeester zucht over de weinige burgerzin voor het beschikbaar stellen van gelden voor de woningbouw, komt daar eer» oud-Alkmaarder met een plan, dat in de millioenen loopt. Voorzichtigheidshalve is zijn plan in zes delen gesplitst, zódalr de schrijver zich er uit kan redden door „in volgorde van ur gentie". Demping van Verdronkenoord brengt zoals ook U geachte Re dactie terecht opmerkt onher roepelijk demping van de Mient mee Dat de Langestraat hierdoor uit haar isolement wordt verlost, zie ik niét in. Dit wordt ook niet bereikt door de verbreding van de Huigbrouwerstraat waaraan, omdat zich aan- weerszijden tal van winkels of bedrijfspanden be vinden, ook enorme, .kosten ver bonden zijn. Het gaat echter niet om het isolament van de Langestraat, maar om het verkeer in Alk- maars Centrum, waar onder ik wil verstaan het verkeer tussen de oude wallen. Want de Langestraat en de Mient zijn niet het centrum, zo als de schrijver het ziet. Dat het verkeer daar vastloopt, is niet juist. Het kan de Mient op Hout- til of Boterstraat, Payglop of Achterstraat in. Een van de oorzaken, dat Hotel ,De Burg" niet werd bestemd voor wat de schrijver wil, is o.a. het feit dat dit alleen maar een uitweg uit de Langestraat zou worden. Zou de kerk op de Laat, vlak over de Pastoorstecig er niet zijn geweest, dan zou er mis schien iets in de door schrijver bedoelde richting zijn gedaan, niettegenstaande het feit, dat heit toenmalige gemeentebestuur ge weldig op de ceniten zat. Waarom zullen wii een door braak plegen nu toch de-gelegen, heid bestaat om via de v. d. Boschstraat uit de Langestraat te komen? Dat men plannen uitwerkt om 't verkeer vanaf Friesebrug te la ten. aapsluiten op de Willem de Z wii gedaan, is de schrijver ver- moedeijk niet bekend. De buiten wijken; hebben of krijgen, rp-i- voldoende verbinding met de 'binnenstad. Niet alleen vroegere generaties hebben-de moed gehad om offers te brengen voor de ontwikkeling van de stad. Maar het is fout gedacht, dat de markten zijn achteruit, gegaan door belemmering van veever- voer per auto. Daar zijn heel an dere rédenen voor aan te geven. Eer» vorige C. 'v. P., die zich strikt aan wettelijke bepalingen hield, heeft in dit opzicht veel bedor ven. Wat betreft biet mijden van de Langestraat en de Mient het vol gende: Alkmaar is m.i. veel te soepel tegenover verkeersovertre. ders en ik geloof, dat Alkmaar in dit Opzicht gunstig afsteekt tegen over andere plaatsen. Bovendien, iemand, die zich op één of andere wijze in het verkeer begeeft, be hoeft niet bang te zijn, ais hii vrii uit gaat. Dus iemand wier»s mate riaal in orde is en met meent, dat de weg van hem of haar is, zal geen last hebben. Wel b.v. hii, die Vrijdag 1.1. z'n auto parkeerde ongeveer op de helft van de Laat en niet tegen het trottoir. H. P. het statenlid voor Bonaire. Zijn eigendomsrechten worder» echter betwist door de Pigenaar van een plantage, zodat de heer Gerharts in zijn antwoord-toespraak op merkte, dat hij nu naar twee kanten op zijn hoede moest ziin. De mariniers die zich aan boord van het vliegdekschip be vinden. maakten een mars door Kralendijk, tarwi.il de helicopter een demonstratievlucht boven het eiland maakte. De kapel van de Marine Luchtvaart Dienst, die zich eveneens aan boord van de „Karei Doorman" bevindt, ver leemde haar medewerking bii de mars. De vliegers van de „Doorman" hadden opdracht gekregen de grootste omzichtigheid te betrach ten ten aanzien van de befaamde flamingo-kolonie oP het. eiland en niet in de nabijheid daarvan te bomen. JAARVERGADERING K.V.P. Afd. Nieuwe Niedorp NW. NIEDORP. Op de jaar vergadering welke werd gehou den in cafe Slijkerman Vrijdag j.l. moest de voorzitter de heer J. Koenis ook in zijn afdeling constateren, dat er veel te weinig belangstelling voor de politiek bestaat. Spreker betreurde het dat zo weinig KVP-ers aan de oproep gevolg hebben gegeven, vooral gezien de belangrijke ver gadering. Besproken werd de contributie; deze werd met 50 ct. verhoogd. Besloten werd de contributie te innen in termijnen omdat die voor minder draagkrachtigen an ders een te zware las.t zal zijn, vooral in grote gezinnen. De Kaderdag welke Zaterdag j.l. te Alkmaar is gehouden zou door twee personen worden be zocht. Wegens bedanken van de heer A. 'Gróót, werd in diens 'plaats benoemd de heer J. v. Scheyen. In de kascontrolecom- missièwerd benoemd J. W. Keesom en Jo Spaansen. Uit het verslag van de penningmeester kwam men te horen dat in Nieu we Niedorp vele katholieken geen lid zijn van de KVP. Ge tracht zal worden deze voor de afdeling te winnen. Als candida ten voor de Tweede Kamer wer den aangewezen de heren Groen, Molenaar, Weel, v. d. Ploeg en Hooij, Als eandidaat voor de kringadviescommissie werd de heer S. Verver en B. Machielse gesteld. ZWAAG 11 Febr. Uien 8—21; bieten 1919; prei 2632; sav. kool 7.8911.10; rode kool 7.50 16.80; boerenkool 47; spruitkool 1543; witlof 22—55; breekpeen 6.70—16.20; andijvie 82—83; bloemkool 925; groene kool 7.50 16; gare biet 2532; goudreinet 2656; Present van Engeland 23 60; Jonathan 2545; Winterjan 1341; Bramley Seedling 1629; Provisiepeer 3035. Amsterdam, 11 Febr. Bin nenlandse granen (Boerennote- ringen). Witte tarwe 24.50; rode tarwe 24; rogge 35; zomergerst 3738; wintergerst 3536.50; ha ver 3031.50; groene erwten 50 58; eapucijners 4048; bruine bo nen 3743; paardebonen 36; dui- vebonen 57; karwiizaad 6569; blauw maanzaad 100; geel mos terdzaad 6066; kanariezaad 40 43. Alles per 100 kg. AMSTERDAM, 11 Febr. Vee. aangevoerd 320 runderen, le kwal. vaarzen 3; mindere 2.40 2.90; 434 varkens prijzen lager 2.462.49 per kg. slacntgewicnt: 5 vette kalveren 2.252.50: 67 nuchtere kalveren prijzen lager I.251.35 per kg. levend. WARMENHUIZEN. 3400 kg. uien 28.3028.80: 1700 kg. peen 23.70; 3400 kg. bieten 18.10—23; II.000 kg. gele kool 8.30—12.50; 91.000 kg. rode kool 7—18.50; 5000 kg. witte kool 78. PURMEREND. Witlof 28— 54; rode kool 618; groene kool 12—21: spruitkool 3164: boere- kool 8—20; andijvie 76100: rode bieten 621; gare bieten 2833; winterpeen 820; waspeen 1633 uien 2734: prei 2439; goudrei- nette 2656: groninger kroon 24 54: jonathan 2460; present v. engeland 2756; zoete winter- kroon 2042; gieser wildeman 2646; st. remy 39; winterjan 24—47. OBDAM, 11 Febr. 5500 kg uien 30.30—32.30, grove 32.60—32.80; drielingen 25—27; stek 12—24; 4000 kg bieten A 2210—22.30, B 18.80—19, C 7.70, Modjo's 7.40; 28000 kg peen B 22.60—24.70 C 21.70—22, D 13—15, stek 5.60— 7.50; 2000 kg rode kool I 14.30— 16.20; 3000 kg gele kooll I 7.40 —10.10; II 6.50—7.10; 1900 kg spruiten 2232. Van afkomst die thans in uit de buurt Jorika Potma beide echtelie deren, veertie: dat die zich Aan de ovei ieder, die er Het is voo ging, dat er was het ernsti vooral omdat Huisman al woont en niet gevoelt om Zelfs als port 45 dollar per en met gemai auto onderhou zal er nu voor straks bij aanl (bij Toronto) en aan de slaj man Sr. weet waar en bij ken, maar hij en vol goeden Een kleine Wanneer twee gaan emigreren heleboel kijken een dergelijk gelijkt dat op verhuizing. D zijn al naar gezinsleden zi. gezinsleden re man ook de dochter en de zoon, die eve; Eigenlijk nog degom van naar de oer-Ho Sijm luistert Zwaagdijk, 1 een kleine m 12 Februari, kruis, het schi; gezip op 5 Ma af te varen. Joukje ook nie land, maar in heeft al eén bf fort, ongeveer in Ontario. M Joukje en Nic weg waar om langs komt. naar de stad De Amsterdai ter heeft gistere „Het Vrije Volk als verantwoorc de adjunct-reda terecht moest smaadschrift vei gulden boete officier had 1 doch de politii mening dat hogere boete ei belediging. Het blad hac een artikel g Maria Sorela Spaanse echtgeno van Drakenstein die kort tevoren sterdams Gerech maand voorwaa gulden boete w omdat zij dwars van haaf kasteel een greppel had protest tegen d« een tolboom. In beweerd, dat ding „een ja. was geweest in haar aan Duit wezen attenties hoord verklaard van Drakenstein altijd aan de go gestaan, hetgeen rechter werd bea tober 1946 was bunaal te Utree delijk in vrijheid een drievoudige tegen haar ven klaard. Eiseres had in civiel geding 100.000 gulden s tegen het dagbl werd later tere thans wordt een procedure verwa (Adver Onderscheidin EGMOND-BIN Burgemeester, van de Reep he van velP ouders, Orde en Vrede, zien van de jaarg aan P. de Bear, J. J. Glorie. S. Kraakman, J. 1V1 Pepping, N. B. Waard en J. van TECHNISCHE 's GRAVENHA voor het Candida civiel-ingenieur: maar; B. F. Dijk kela; P. Koorn, 1 F. Schuurman, D Veltman, Bergen Geslaagd voor examen voor we genieiur: I. Wage

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2