De familie Huisman: zeventien man sterk naar CANADA Wm „Wonderland en Gouden Handen J. v. d. Ham persoonlijk kampioen 2de klasse libre Pogingen Hr, wederom Ms. Marsdiep mislukt Een kleine volksverhuizing uit Middenmeer m - van het district Schagen ƒ300. boete voor „Het Vrije Volk" H Nieuwe basis voor liberalisatie V V^S Uil ■■BI SB Sigarenfabriek geheel uitgebrand DE KERN Dinsdag 12 Februari 1952 PAGINA 3 Van afkomst zijn ze Friezen. Vader zowel als moeder Huisman die thans in de Torenstraat te Middenmeer wonen en beiden uit de buurt van Sneek, waar velen zich Gosse Huisman en Iorika Potma nog wel zullen herinneren. Voor zichzelf zouden beide echtelieden nog niet gaan emigreren, doch voor hun kin deren, veertien in getal. Want hier in Nederland is het kansje, dat die zich een eigen bedrijf kunnen verwerven, wel heel klein. Aan de overkant van de haringvijver zijn er kansen voor een ieder, die energiek tracht vooruit te komen. Het is voorwaar geen bevlie ging, dat emigreren- Jarenlang was het ernstig in overweging, vooral omdat een broer van Huisman al 22 jaar in Canada woont en niet de minste neiging gevoelt om weer terug te keren. Zelfs als portier kon die daar 45 dollar per week verdienen en met gemak een eigen luxe auto onderhouden. Deze broer zal er nu voor zorgen, dat men straks bij aankomst in Windsor (bij Toronto) onder dak komt en aan de slag kan gaan. Huis man Sr. weet dan ook nog niet waar en bij wie hij er zal wer ken, maar hij is vol vertrouwen en vol goeden moed. Een kleine volksverhuizing. Wanneer twee jonggehuwden gaan emigreren, komt er al een heleboel kijken. Maar wanneer een dergelijk gezin vertrekt, dan gelijkt dat op een kleine volks verhuizing- De voorbereidingen zijn al naar verhouding. Alle gezinsleden zijn gekeurd. Tot die gezinsleden rekent moeder Huis man ook de bruidegom van haar dochter en de bruid van haar zoon, die eveneens mee gaan. Eigenlijk nog sterker. De brui degom van haar dochter, die naar de oer-Hollandse naam Nic. Sijm luistert en afkomstig is uit Zwaagdijk, die vertrekt reeds een kleine maand eerder, nl. op 12 Februari, ook met de Zuider kruis, het schip waar het gehele gezip op 5 Maart a.s- mee hoopt af te varen. Daarom trouwt Joukje ook niet meer in Neder land, maar in Canada. Nic. Sijm heeft al eèn betrekking in Brad- fort, ongeveer een 25 KM verder in Ontario. Maar het huis van Joukje en Nic. ligt aan de grote weg waar om het uur een bus langs komt. Daarmee kan men naar de stad en Zondags ook De Amsterdamse Politierech ter heeft gisteren het dagblad „Het Vrije Volk", voor hetwelk als verantwoordelijk redacteur de adjunct-redactie-chef E. M. terecht moest staan, wegens smaadschrift veroordeeld tot 300 gulden boete subs. 10 dagen. De officier had 100 gulden geëis*, doch de politierechter was van mening dat smaadschrift een hogere boete eist dan eenvoudige belediging. Het blad had op 19 Mei 1951 een artikel gepubliceerd over Maria Sorela del Correl, de Spaanse echtgenote van jhr. Bosch van Drakenstein te Lage Vuurse, die kort tevoren door het Am sterdams Gerechtshof tot een maand voorwaardelijk en 1000 gulden boete was veroordeeld, omdat zij dwars over de slotlaan van haar kasteel te Lage Vuurse een greppel had laten graven als protest tegen de opheffing van een tolboom. In het artikel werd beweerd, dat zij na de bevrij ding „een jaar ge-interneerd was geweest in verband met door haar aan Duitse officieren be wezen attenties". Als getuige ge hoord verklaarde mevr. Bosch van Drakenstein gisteren, dat zij altijd aan de goede kant had gestaan, hetgeen door de politie rechter werd beaamd. Op 15 Oc tober 1946 was zij door het tri bunaal te "Utrecht onvoorwaar delijk in vrijheid gesteld, terwijl een drievoudige beschuldiging tegen haar vervallen was ver klaard. Eiseres had aanvankelijk ook in civiel geding een eis van 100-000 gulden schadevergoeding tegen het dagblad gesteld. Deze werd later teruggenomen doch thans wordt een nieuwe civiele procedure verwacht. (Advertentie) Onderscheidingen uitgereikt EGMOND-BINNEN - De ^nd. Burgemeester, wethouder rM. van de Reep heeft in het bi.izjjn. van vele ouders, de eretekenen Orde en Vrede, eventueel voor zien van de jaargespen, uitgereikt aan P. de Boar. G. F. A. Egbers, J. J. Glorie, S. P. Hopman. C. Kraakman, J. M. Liefting. J. u. Pepping, N. B. i. de Waard en J. van der Woude. TECHNISCHE HOGESCHOOL 's GRAVENHAGE Geslaagd voor het candidaatsexa-men voor civiel-ingenieur: R. Bakhuis. Alk maar; B. F. Dijkstra, Nieuwe Fe- kela; P. Koorn, Den Helder; C. F. Schuurman, Deventer; W J. P. Veltman, Bergen. Geslaagd voor het candidaats- examen voor werktuigkundig in- genieiur: I. Wagenmakers Balk. naar de kerk- Theo's trouwdag wordt nog in Nederland gevierd. Hij treedt een dezer dagen in het huwelijk met Alie Dudink uit Westwoud. Tezamen hopen zij in Canada een goede toe komst op te kunnen bouwen. Aanvankelijk blijven zij nog deel uitmaken van het grote Huis man-gezin in Bradfort. Zodra Theo een eigen baas en eigen huis heeft gevonden, gaan daar de wegen natuurlijk ook uiteen. Gezainenliik En fels leren- Zeer terecht ziet elk der ge zinsleden als een van de be langrijkste dingen om in Canada te kunnen slagen, het perfect spreken van de Engelse taal. Daarom komt de Engelse leraar regelmatig bij het gezin aan huis om allen, met uitzondering van de allerjongsten, daarmede ver trouwd te maken. Aanvankelijk zag vooral mw. Huisman daar nogal veel zwarigheid in, maar nu ze eenmaal „een beetje de slag te pakken heeft" valt dat Engels haar toch wel mee. Dies kan het gebeuren dat men rond de tafel in huize Torenstraat 48 alle huisgenoten in het Engels hoort converseren. Een betere opleiding dan in dP familiekring is dan ook dunkt ons haast on denkbaar. Dat men de jongsten hier nog niet in heeft betrokken is vrij verklaarbaar. Zij leren het Engels nu spelende voort. Van gramatica hebben ze toch nog geen besef. En die leren ze straks op hun Canadese school veel beter, dan de groten het n hier °oit kunnen leren. De grote jongens, het gezin Huisman be staat uit 11 jongens en drie meis jes, waarvan de oudste 25 en de jongste 5 jaar oud is, zijn ge lukkig goede vaklieden, waar voor het rijden met tractoren, ploegen, zaaien e.d. geen geheim meer is. Ook zij zullen straks met het werk geen bijzondere moeilijkheden ondervinden, als ze maar goed met hun patroon en mede-arbeiders overweg kun nen. En srezien de pr-'jritif»» bier. behoeft daar weinig an ast voor te bestaan. Kinderen uit een groot gezin leren automatisch wat te geven en te nemen". Het kunnen nu eenmaal geen ver wende noDpetjes ziin. Maar daar om zullen ze zich ook niet de kaas van hun brood laten eten- Dat is her grote voordeel een lid te ziin van een groot gezin.' van iongs af aan is men ver plicht zoveel mogelijk op eigen benen te staan en eigen peultjes te doppen. En het is aan geen twijfel on derhevig, dat juist zulk een ge steltenis een eerste vereiste is om in een nieuw land als Cana da, eigenlijk haast een wereld deel op zichzelf, te kunnen sla gen. Initiatief, aanpakken en volhouden is het parool in dat land, dat in elk opzicht met Nederland verschilt. Waar nie mand naar je diploma of schoolse kennis vraagt, maar waar je metterdaad moet tonen wat ie zelf waard bent. Waar het ook niets uitmaakt of je de zoon bent van een professor, een burgemeester, ingenieur of ge woon arbeider, noch ofe je er een bent van de twee. of van de veertien. Als je je werk ver staat en met de mensen op kunt schieten, slaag je. Zo niet, dan is er geen kruid voor gewassen om je op de been te houden. Groot en machtig is Canada- Bij uitstek het land voor mensen met pit en moed, voor mensen uit een groot, goed en gelovig gezin. Voor een gezin als de Huismans. Onze beste wensen vergezellen hen. PARIJS. 11 Febr (d.p.a) De O.E.E.S. wil de liberalisatie van de EuroDese handel on een nieuwe stevigere basis grond vesten. De Commissie voor het handelsverkeer der O.E.E.S. is tot het inzicht gekomen, dal artikel' 3 van de Liberalisatie- codex. waarbïi de deelnemende landen wordt toegestaan hun naar eigen goeddunken ongedaan te maken, niet biidraagt tot het vriimaken van de handel van alle benerkingen. Daar dit artikel betrekking heeft. °P de eerste gemeenschap pelijke lijst van vrije importen, moet er naar het oordeel van de commissie een basislijst voor alle bij de O.E.E.S. aangesloten landen komen, waarbij alleen in nauwkeurig omschreven uitzon deringsgevallen liberalisatie- maatregelen ingetrokken kun nen. worden. Hiervoor zal her ziening van de eerste gemeen schappelijke lijst noodzakelijk zijn, waarvan dan goederen af gevoerd moeten worden, terwijl anderzijds goederen van de ge projecteerde gemeenschappelijke lijst naar de eerste moeten worden overgebracht. Biljarten VOORWED5TRI 'DEN 2e KLASSE 38/2 Wessels wint al zijn partijen ALKMAAR Dezer dagen rijn in geheel Nederland c" e voorwed strijden 2e klasse cadre 38/2 ge speeld, waar ongeveer 50 spelers aan liebben deel genomen. Ook Alkmaar stond in het te ken van het cadre-spel; vier spe lers vochten in hotel Nachtegaal om de beste resultaten. Wessels heeft zich na een twijfelachtig begin gerehabiliteerd en wist al zijn partijen te winnen, ook Pee toom uit Schagen wist goed spel te leveren. De eindstand luidt: G- Wessels 1800 128 91 14.06 12 J. Peetoom 1498 118 123 12.69 6 A. van Lingen 1510 161 91 9-37 4 J. Broerse 1109 115 60 9.65 2 Daar Wessels al ziin partijen heeft gewonnen maakt deze spe ler epn goede kans om uit te ko men op het kampioenschap van Nederland 2e klasse cadre 38/2. HET GEZIN HUISMAN uit Middenmeer, dat op 5 Maart naar Canada emigreert. V.l.n.r. onderste rij1 Gosse Huisman Sr-, Gosse, Otto, Wiesje, mevr. Huisman-Potma Daarachter Hendrik en Age. Tweede rij: Jouk je, Johannes, Jan. Johan. Jorika. Achter aan: Theo, Abel, Tjal- ling en Piet. Schoondochter Alie Dudink en schoonzoon Nic. Sijm die eveneens emigreren, staan niet op deze foto. &V!M Het RAI-gebouw te Amsterdam zal deze zomer om precies te zijn van 16 Juli tot 6 Augustus een vacantie-attractie bieden, die een combinatie zal zijn van het kinderfestijn. dat vorig jaar in Houtrust te Den Haag onder de naam „Wonderland" georgani seerd werd en de unieke Huis- vlijttentoonstelling, welke even eens in de zomer van 1951, te Ede onder de naarn „Gouden han den" werd gehouden. Dit RAI-festijn, dat onder de dubbele naam „Wonderland en Gouden Handen" wordt gehou den, zal dus de evenementen van Ede en Houtrust van 1951 in zich verenigen, waarbij de organisa toren zullen trachten aan de ene kant door zich te beperken en aan de andere kant door nieu we elementen aan dit vacantie- festijn te verbinden, het succes van beide evenementen van 1951 te overtreffen. Wonderland in Houtrust. dat 'n uitgebreide aimusements-gelegen- heiti was voor de jeugd, die hier kon spelen naar hartelust, boet seren, rolschaatsen, ping-pongen enz., trok 90.900 bezoekers, waar van 55.000 kinderen beneden 14 jaar- „Gouden Handen" te Ede. dat, aanvankelijk opgezet als locale gebeurtenis, uitgroeide tot een Huisvlijttentoonstelling van lan delijke allure, trok zelfs 100.000 bezoekers. Er waren niet minder TONEEL VOOR KINDEREN WIERINGERMEER. Evenals het publiek 's avonds het gezel schap „Puck" een ware ovatie bereidde voor het „Gevecht met de zoon", deed het „kleme" pu bliek van de Don Bosco-school te W'werf en de Pius X-school te Slootdorp dit na de middagvoor stelling. De contactraad van D.W.O. en de oudercommissie van de R.K. Scholen kunnen voor 100% tevreden zijn over hun initiatief. „Als ik koning was werd voor de kinderen door Eg- bert van Paridor op originele en humoristische wijze ingeleid. Zo was de spanning er al volop, toen het doek open schoof en een marionettenspel begon. Maar de marionetten werden levend en braken hun eigen theater af. De koningspop wenste een echte ko ning te zijn, de nikkerpop ver langde haar Zuidzee-eiland te be zoeken en de matrozenpop ging varen als een echte kapitein. Schitterend werd dit spel ge bracht. De neger bezorgde de kinderen daverende lachbuien, de matroos bezorgde de Wieringer- meerjeugd het nieuwste stop woord „waardeloos", de prinses bracht de meisjes in verrukking. En dit alles in fantastische décors costuums en kleurenbelichting. Het werd een middag om nooit te vergeten. dan 1500 werkstukken ingezon den; voor de tentoonstelling in 't RAI-gebouw zal een scherpere selectie worden toegepast, zodat het gehalte van „Gouden Han d-en 1952" beter zal zijn. Een ju ry zal prijzen toekgnnen. De data van dit zomerse ge beuren vallen samen met de va- cantie der Amsterdamse Scholen hetgeen niet wil zeggen, dat het louter een Amsterdamse aange legenheid zal zijn: men verwacht er bezoekers uit heel het land, zoals dat ook in Houtrust en Ede het geval was. Het secretariaat van „Wonder land-Gouden Handen" is geves tigd Zeestraat 1, Den Haag WATERGASTOESTEL IN GASFABRIEK ALKMAAR De N.V. Gas- voorziening Kop Noord-Holland heeft verzocht een watergastoe- stel aan te schaffen en te plaatsen in de gasfabriek, waarvan de kosten geraamd worden op f176.200,De N.V. is bereid, van het genoemde bedrag telkenjare 7% aan de gemeente terug te betalen en intussen rente te ver goeden. berekend naar het per centage dat het gemeentelijke gasbedrijf aan het financierings fonds is verschuldigd. B. en W. van Alkmaar stellen de Raad voor, aan dit verzoek te vol'doen. Slachtveemarkt ALKMAAR. 11 Febr. Drie paarden, 95 koeien 5001250; pr. kwal. 2,803; overige soorten 2,502,80; 131 nuchtere kalveren 40—90 2 vette schapen; 312 var kens. zwaar 2,022,10; vleesvar kens 22,08; lichte varkens 1,90- 1,96; zeugen 1,801,90. De kwaliteit van de aangevoer de koeien was over het geheel genomen, goed te nomen. Prima dieren zijn er in deze tijd echter weinig. De handel verliep nor maal. De slagers hebben rund vlees nodig an al werken de prij zen remmend op een vlotte han del, kopen moet men toch. Het ruimere kwantum nuchte re kalveren is vrij vlot verhan deld, niettegenstaande de prijzen hoog blijven. Bii de aanvang der markt liet het zich aanzien, dat de varkens- prijzen een sterke daling zouden ondergaan. Men kocht toen al ging het stug de zware var kens van f 2.02f 2,04 en de vleesvarkens van f 2f 2,02 per kg. Halverwege de markt wer den er echter in een vlot tempo varkens opgekocht, als gevolg waai-van de noteringen opliepen. Toen kwamen de zware varkens op f 2,04f 2.10 en de vleesvar kens op f 2,02f 2,08 per kg. Lichte dieren waren er maar weinig. De gegeven prijzen zijn mei korting op het levende ge wicht. CULEMBORG, 12 Feb. Door onbekende oorzaak is gisteravond brand uitgebroken in de sigaren fabriek „Graaf van Pallandt" van de fa. J. M. Derks in de Lange Meent te Culemborg. De Culem- borgse vrijwillige brandweer was snel ter plaatse en wist de brand spoedig te bedwingen. Omstreeks 2.50 uur werd de brandweer opnieuw gealarmeerd voor brand in de sigarenfabriek. Ditmaal was het groot alarm. On middellijk rukte het vrijwillige corps uit, maar ditmaal was er weinig te redden. De fabriek was één grote vlammenzee. De brand weer slaagde er slechts in de be lendende percelen te redden. De sigarenfabriek .Graaf van Pal- landt" brandde geheel uit. De schade, die door verzekering wordt gedekt, is nog nieit bekend. Ook de oorzaak van het opnieuw uitbreken van de brand is nog niet bekend'. Er zal vandaag een onderzoek worden ingesteld. Tragisch sterfgeval Bij eerste terugkomst van de brandweer in de brandweer kazerne deed zich een tragisch i voor. Eer* van de leden van de brandweer, de heer A. Bonder, kreeg een hartaanval en overleed ter plaatse. HET NIEUWE STATION IN DEN BOSCH De bouw van 't nieuw station te Den Bosch vordert goed. Hier ei daar zijn al gedeelten die voltooid zijn en niet meer in de steigers staan. Zo ziet men hiei de ingang van de nieu we fietsenstalling, die- van buiten al vrijwel gereed is. Rechts het hoofdgebouw, waar de administratie zal wor den ondergebracht. 'A:ï' J* V SCHAGEN In de einde vorige week gehouden wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap 2e klasse libre van het district Schagen van de Kon. Ned. Biljartbond in het clublokaal van de vereniging „H.N.K." te Schagen, zaal Peetoom, werd J. v. d. Ham van „De Ketser" te Sint Maarten met 12 matchpunten en een algemene moyenne van 3.14 kampioen. Dit is de derde maal, dat v. d. Ham de kampioensmedaille in de wacht weet te slepen. In het seizoen 1947/48 werd hij kampioen met 3.66 en in het sei zoen 1950/51 met 4.08. Wanneer wij weten dat de moyennegrens in deze klasse ligt van 3.00 tot 4.50, dan zien wrj direct dat dit kampioenschap niet met een goed resultaat is behaald. Voor de eindstrijd waren ge plaatst de navolgende personen: Jb. de Graaf van „De Caram bole" te St. Maartensvlotbrug met 4.83; P. Veter van „Krijt op Tijd" te Dirkshorn met 4.43; M. Oósterkamp van „H.N.K." te Schagen met 4.62; H. Jonker van „De Ketser" te St. Maarten met 4.39; L. Dapper van „Het Groene Laken" te Burgerbrug met 4.52; J. Noot van „De Carambole" te St. Maartensvlotbrug met 4.89; J. v. d. Ham van „De Ketser" te St. Maarten met 4.32; J. Bregman Jr. van „Het Groene Laken" te Burgerbrug met 4.47. Zaterdagmiddag waren alle 8 spelers aanwezig en werden door de wedstrijdleider K. Balk regel matig bezig gehouden. Reeds spoedig kwam men tot de ont dekking dat het spelpeil van de heer Oosterkamp aanmerkelijk hoger lag dan dat van de andere deelnemers. Alleen Bregman Jr. bleek ook in staat te zijn een goe de partij te spelen, hoewel het deze jeugdig deelnemer nog ont brak aan wedstrijdroutine. In zijn eerste partij tegen de heer Dapper noteerde Bregman een moyenne van 5.17. Dapper kon niet het juiste spelletje te pakken krijgen evenals Veter, die een heel slechte partij speelde en toch op eigen terrein partijen van 5.00 tot 5.50 moyenne maakt. Oosterkamp noteerde over de eerste winstpartijen een algemeen gemiddelde van 5.60, de meeste winstpartijen en 't beste moyenne dus de beste kans voor de kam pioenstitel maar.dan had J. v. d. Ham er niet moeten zijn, want juist J. v. d. Ham was het die kans zag om Oosterkamp in 39 beurten en een moyenne van 3.84 een nederlaag te bezorgen. H. Jonker die inmiddels op gelij ke winstpartijen was komen te staan vormde met v. d. Ham en Oosterkamp 't drietal met slechts één verliespartij, dus alles was nog mogelijk. De minder goede gezondheidstoestand van de heer Noot was mede oorzaak van zijn betrekkelijk slecht resultaat. Het was Dapper die kans zag om de sterke tegenstander H. Jonker te verslaan. Hierdoor waren de kan sen voor Jonker verkeken. Met slechts 1 car. verschil wist Jb. de Graaf te winnen van Veter. Ten slotte kwamen de 2 slotpartijen v. d. Ham—Bregman en Ooster- KampJonker, v. d. Ham en Oos. terkamp, hadden beiden 5 winst partijen op hun naam, met dat verschil, dat het moyenne van Oosterkamp ruim 1.50 hoger lag dan dat van v. d. Ham. Het was een zeer spannende strijd op de beide tafels en de kansen schom melden. Hoe meer men het einde begon te naderen, des te meer zag men de kansen op een over winning van Oósterkamp kleiner worden, want de tegenpartijen Jonker en v. d. Ham zetten zich schrap in de hun eigen spelopvat ting, waardoor de winstmogelijk heden dikwijls vergroot worden. Bregman verloor met een verschil van 13 car. van v. d. Ham. Op de andere tafel gaf een iets te voorzichtig en mooi zacht ge speelde bal Jonker de goede po sitie om tegen Oosterkamp de partij vol te maken. Oosterkamp die nog de nastoot had, wist deze te benutten om er remise van te maken. J. v. d. Ham van „De Ketser" was dus de kampioen in deze klasse en wel voor de derde maal, hetgeen een buitengewone prestatie mag worden genoemd. De einduitslag is als volgt: car. brt. gem. pnt. J. v. d. Ham 1020 328 3.14 12 M. Oosterkamp 1038 225 4.61 11 H. Jonker 995 305 3,26 9 Jb. de Graaf 945 309 3.06 8 J. Bregman Jr. 947 315 3.01 6 J. Noot 343' 336 2.73 6 L. Dapper 833 305 2.73 4 P. Veter 795 360 2.21 0 Hierna volgde huldiging van de kampioen en de prijsuitreiking. Dr. Ch. J. F. Winckel, die in 1935 werd belast met de leiding van de Nederlandse ambulance naar Ethopië, viert 13 Februari a.s. zijn zeventigste verjaardag. (Van onze verslaggever) DELFZIJL De mannen van mijnen-opruimingsdienst, die zich aan boord bevinden van Hr. Ms, Mijnenveger „Marsdiep" zijn er nog niet in geslaagd de mijn. wel ke zich op de Eemsbodem zou moeten bevinden, onschadelijk te maken. Vrijdag Zaterdag er» Zondag heeft de Marsdiep in de haven van Delfzijl gelegen, omdat de sterke wind. veegpogingen on mogelijk maakte. Maar gistermorgen is de mij nenveger weer uitgevaren en heeft getracht thans definitief het ruimingswerk tot een goed einde te brengen. Mer» heeft ge- drecht, totdat de opkomende vloed het niet meer toeliet en de dregwerkzaamiheden bemoeilijkt werden door de nog steeds krachtige wind. Vanaf de vorige week Dinsdag zijn de mannen van d? Marsdiep bezig, om de mijn, welke een KATH. LAGERE LANDBOUW SCHOOL SPANBROEK SPANBROEK Deze week heeft de 3de klas van de Kath. Lagere Landbouwschool te Span broek geen les. Duitse visser in ziin visnet kreeg, te doen exploderen. In Delfzijl is een beperkte ac commodatie gevonden voor de be manning en men logeert aan het instituut van de Oranje Nassau matrozen. Men zou vanochtend wederom proberen de plek rond de mijn af te dreggen. Kai-holieke Esperantisten komen congresseren in Alkmaar ALKMAAR De Nederlandse R.K. Esperantisten Bond „Neder- landa Katoliko" zal voor het eerst in zijn meer dan veertigjarig be staan congresseren in een stad, gelegen in de Noordelijke helft van ons land. De Katholieke Es- peranto-club van Alkmaar zal 26 en 27 April de gastvrouw ziin van „Nederlanda Katoliko". Het congres zal hijeenkomen in de za len van Hotel Victory. De afdeling Alkmaar zal op Za terdagavond 26 April een feest avond verzorgen voor de deelne mers aan het congres. In de och tend van 27 April zal een H. Mis worden opgedragen met preek in het Esperanto door Pater Buffing, geestelijk adviseur van de Alk- maarse afdeling. VAN WAT ONZE LEZERS MENEN De derde weg Mijnheer de Redacteur, In de Kroniek van Zaterdag (26 Jan.) licht gij uw lezers voor omtrent het manifest over „De Derde Weg". Dit geeft m.i. uiting aan de verontrusting m.b.t. tot de huidige wereldsituatie, de onder tekenaars trachten een weg ter verbetering te vinden. Een weg, die afvoert van de bewapenings- ïacht. Een weg, die wezenlijk menselijke waarden wil exploite ren. Wij moeten ons wel stellen vaak tegenover het IJzeren Gor dijn, maar naast de schepselen Gods, die daar wonen en waar voor wij, als christenen, mede verantwoordelijk dragen. Ik vind het met name niet juist, dat U ondertekenaars van het manifest „een bepaald soort „intellectue len" noemt. Dat geeft een ver keerde indruk. Er zijn toch altijd nog 10 professoren, 2 ingenieurs, 3 meesters in de rechten, 11 doc toren en 8 predikanten bij! Ik vind dat geen objectieve voor lichting. Wel schrijft ge terecht, dat de Verenigde Naties de chris telijke geest negeren, en dat werpt zijn schaduwen vooruit. Daarom kiezen anderen voor een derde macht, d.i. voor God. Ge tuigt u\v vrees, dat de Derde Weg het communisme in de hand werkt, niet van angst voor com munisme? Ik zou liever vragen wat het gevolg is van, het bewust en zwijgend blijven zitten en meeroeièn met het schuitje, van een wereld, die de christelijke geest negeert, Laten we meer respect tonen voor mensen, die zich willen richten naar het ge bod van Christus. (Alkmaar, J. P. H. Woudman) (Noot van de red. Wij blijven met vele anderen van mening, dat de Derde Weg een illusie is. Dit is de alge mene mening, behalve in de kringen der communisten en van de Derde-weg-aanhan- gers dan. Hun actie speelt het communisme in de kaart. Dit vast te stellen, is geen angst, maar zin voor werke lijkheid. Misschien had er riiet moeten staan „intellec tuelen", maar „intelligenten". Dat maakt vaak een groot verschil. Met respect voor de goede bedoelingen van de ondertekenaren menen wij, dat het van onvoldoende in telligentie getuigt, deze derde weg aan te bevelen in de bestaande feitelijke poli tieke verhoudingen. En om op dit zo verscheiden gezel schap te vertrouwen voor een zich richten naar Gods gebod, dat lijkt ons te ver metel. redactie). P.v.d.A. en Onderwijs Geachte redactie, Naar aanleiding van uw arti keltje „Iets Nieuws" in uw blad van 1 Februari j.l. wijs ik er op, dat de PvdA met betrekking tot de gelijkstelling van verschillen de takken van bijzonder onder wijs met openbaar onderwijs een standpunt heeft ingenomen, dat verder gaat en consequenter is dan van welke partij ook. U naamt stelling naar aanleiding van een opmerking van „Trouw dat dit punt ontleend had aan het verslag van „Vrij Nederland". Ik heb, om kort te gaan, als lid van het Partijbestuur verklaard, dat alle leden van het P a r t ij - bestuur zouden uittreden, indien zich de situatie zou voordoen, waarop een katholiek PvdA'er op dat congres doelde, n.l. dat de mogelijkheid zich zou kunnen voordoen, dat hij „wegens de schoolkwestie" uit de Partij zou moeten treden. Dan zouden dus die leden van dat Partijbestuur iets nieuws beginnen. Dat was mijnerzijds geen „handige oplos sing", maar volstrekte ernst. Wat Zaandam betreft ,ik zend u de schriftelijke vragen met de daarbij behorende beantwoording van een lid van de gemeenteraad. Daaruit zal u blijken, dat het vergeefse moeite is, een tegen stelling te construeren tussen mijn houding op het congres en mijn houding als lid van het da gelijks bestuur van de gemeente Zaandam. W. Thomassen, burgemeester. (Noot van de redactie: De moeilijkheid blijft er zitten, dat in elk geval de KVP op het standpunt staat, dat de gelijkstelling moet worden doorgevoerd voor alle takken van onderwijs. Zeker, de PvdA aanvaardt in en buiten het Onderwijscongres het b e- g ins el van de gelijkstelling, en dat respecteren wij, maar op de uitvoering komt het aan. In dit opzicht geeft ook, het Onderwijscongres niet zoveel reden tot ge rustheid. En wat Zaandam betreft, uiteraard kon ons op de dag, dat ons artikeltje verscheen, niet bekend zijn, wat het gemeentebestuur d.d. 1 Februari, (datum van de krant, waarin het eendag te voren geschreven artikeltje verscheen) als standpunt in deze kwestie bekend maakte. Wij maken er gaarne melding van, dat dit bevestigt, dat dë openbare kleuterschool 170 per leerling krijgt en de ka tholieke 40 gld. Wij denken er niet aan, van Zaandam te eisen, dat het, terwille van een dwaas doorgevoerde ge lijkstelling, wegens financi eel onvermogen dan 't open bare kleuteronderwijs zou moeten opheffen, maar wij meenden, dat de financiële toestand van Zaandam niet zo slecht was, dat er wel iets meer van t 'schrijnende ver schil tussen 170 en 40 gld. overbrugd kon worden, voor al, als men principieel naar gelijkstelling wil streven. (Red.) De broodprijs Mijnheer de Redacteur, Voor onderstaande regels ver zoek ik u vriendelijk een plaats je in Uw zeer gewaardeerd dagblad. Met gevoelens die ik niet onder woorden vermag te brengen, las ik heden in Uw blad' „Volkswittebrood en bruinbrood duurder .margarine goedkoper." Dat het brood duurder moet worden, best mogelijk (Liever kanonnen). Die berekening van Ex. Mansholt zal wel kloppen. Maar de onzin die hij verkon digt, dat een gezin van 4 per sonen slechts 5 cent per week duurder uit is, "dat is, zoals reeds vaker voorkwam, alleen volgens een Minister mogelijk. Zo'n berekening klopt alleen voor mensen die bijna of geen (zware) arbeid moeten ver richten, of die een dergelijk rantsoen op een andere wijze kunnen aanvullen. Het is n.l .zo, dat mijn gezin, man, vrouw, en zes kinderen in de leeftijd van 3 tot 13 jaar, wekelijks 25 broden minstens nodig, ja hard nodig heeft, wat een meerdere uitgaaf van f 1.25 per week betekent, welke slechts wordt gecompenseerd voor f0.60 omdat wij de marga rine na ze op 't brood gesmeerd te hebben, er weer af moeten krabben, omdat wij anders aan 10 pakjes per week niet genoeg hebben. 't Is bij deze maatregel weer zo als gewoonlijk, het grote ge zin krijgt weer de grootste klap. Is voor deze mensen de nood nog niet hoog genoeg? Binnenkort krijgen we weer verkiezing met z'n reclame vooraf, o.a- K.V.P.-politiekGe zinspolitiek". In de bijna afgelopen periode hebben we gezien wat dit in houdt. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teken ik als 'n huisvader. Noot van de redactie: Wij zijn het met de inzender volkomen eens, gaven daaraan bereids uiting in de jongste Kro niek van Zaterdag. In de Kamer is er het nodige van gezegd. De Minister zal daar vandaag op antwoorden. Morgen kunnen we dus nader oordelen. Wij zullen waakzaam zijn(Red.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3