PROF. ALBREGTS gaf college over middenstands politiek Minister Subardjo ging buiten zijn boekje Meer verkeersvrijheid in de Suezkanaal-zöne Financiën en Economie HEI WONDER DER LIEFDE Nieuwe crediet-maatregelen weldra in werking RADIO P.I.R.eist zijn aftreden Naar wij vernemen Britse bevelhebber besluit: De afschaffing der deviezencertificaten DE BEURS door Otto Bührs PAGINA 4 Dinsdag 12 Februari 1952 's-HERTOGENBOSCH Ter gelegenheid van de viering van het vijftigjarig bestaan van de Bossche Diocesane Middenstands bond heeft minister prof. dr. A. H. M. Albregts gisteren in Den Bosch het woord gevoerd. Hij zeide o.a., dat de oprichting van de Diocesane Bond in het Bisdom Den Bosch de eerste belangrijke stap vormde naar het tot stand brengen van een het gehele lanf omvattende standsorganisatie. Opmerkend, de regering grote betekenis hecht aan het bestaan van krachtige organisaties, ver klaarde hij, dat door een echt zelfstandige middenstand te behou den, het gezonde evenwicht in de opbouw der economische maat schappij wordt bewaard. De activiteit van hen, die U voorgingen, aldus de minister, moet op frisse wijze worden voortgezet, nieuwe initiatieven dienen te worden ontplooid en daarbij zult gij als standsorpanisatie voor alles hebben zorg te dragen voor scholing en voorlichting. De belangen van de midden stand zullen het best worden ge diend wanneer op het terrein van detailhandel, ambacht, kleine nijverheid en dienstverlening een krachtige organisatorische sa menwerking voorop staat. Maar ik besef ten volle, dat eij zonder steun der overheid uw doelein den, die niet alleen de midden stand, maar ook de gehele maat schappij raken, niet zoudt kun nen bereiken. Een klaar besef van de verhou ding tussen uw eigen taak en de rol der overheid betekent 't ver- miiden van tweeëerlei uitersten. Zowel een ongemotiveerd aan leunen tegen de overheid en het koesteren van ongerechtvaardig de verwachtingen ten aanzien van hulp van buiten, als een te ver gaande overheidsbemoeiing, dienen te worden vermeden. Over de verhouding tussen middenstand en overfheid, zeide spr. o.a. dat geleidelijk de om vang van de regeringsbemoeienis groter is geworden- De midden- standspplitiek is geen aangelegen heid van één of meer ministers, maar van de gehele regering, al dus spr., die er op wees, dat de Vestigingswet duizenden jonge ren, die het voornemen hadden of hebben zioh als zelfstandige middenstanders een bestaan te scheppen, tot de studie heeft ge zet. Zij zouden daartoe nimmer de tijd hebben gevonden, wan neer niet oP economisch gebied de Winkelsluitingswet met daar naast op sociaal terren de Ar beidswet en het Winkelwerktii- denibesluit ertoe hadden bijgedra gen, dat de overmatige werktij den van patroons en bedienden aanmerkelijk konden worden be kort. Over het cadeaustelsel zeide spr., in beginsel nog altijd te staan op b'et standpunt, dat dit stelsel zich bii uitstek leent voor regeling door Publiekrechtelijke Bedrijfsorganen. De excessen, die WOENSDAG 13 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10,00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20-00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gra mofoonmuziek; 7.50 Idem; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 900 Gramofoonmu ziek; (9.309.35 Waterstanden). VPRO; 10.00 Schoolradio. VARA 10.20 Voor de huisvrouw; 10.30 Orgelspel; 10.45 Voor de vrouw; 11-00 RVU: Drs. W. A. Nell: „Zorg en liefde, wijsgerig be schouwd"; 11.30 Gramofoonmu ziek; 12.00 Voordracht; 12.15 Dansmuziek; 12.30 Land. en tuinbouwmededelingen12.33 Voor het platteland; 12.38 Dans muziek; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13-15 Semi-klassieke muziek: 13.40 Gramofoonmuziek; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Strijkkwartet; 15.30 Voor de zieken; 16.00 Voor de jeugd: 16.30 Idem; 1730 Pianoduo; 17.45 Regeringsuitzending; Prof. Dr. K. A. H. Hidding: „Over Indonesië's geestesleven" 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Reportage; 18.30 RVU Dr. W. H. C. Tenhaeff Rond het probleem der stigma- tisatie"; 19.00 „De Katholieken het Socialisme", toespraak; 19.15 Lichte muziek; VPRO: 19.30 Voor de jeugd- VARA: 20.00 Nieuws: 20.05 Politiek commen taar: 20.15 Promenade-orkest en solist; 20.40 „De Bruggenbou wer", hoorspel; 22.10 Concert gebouworkest; 22.45 - Bodemkar- tering". causerie; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek- HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws; 7..15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramo foonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.18 Gewijde muziek. 8 45 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken: 9.30 Gramofoonmu ziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 „Het- laatste bevel", hoorspel: 12..00 Bas-bariton en piano: 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Orgelconcert; 12.59 Klok gelui: 13-00 Nieuws: 13.15 Pro testants Interkerkelijk Thuis front; 13.20 Lichte muziek; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Idem; 14.45 voor de meisjes; 15.00 Jeugdconcert: 15.45 Gramofoon muziek; 16.00 Voor de jeugd: 17.20 Gramofoonmuziek: 17-30 Orgelspel: 18.00 Nieuws: 18.15 Vrouwenkoor: 18.45 Gramo foonmuziek; 19.00 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven; 19.15 Boekbe spreking: 19.30 Gramofoonmu ziek; 19.40 Radiokrant; 20-00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Commentaar familie-competi tie; 20.20 Kamerorkest: 21.10 Luxe of noodzaak?", causerie: 21.30 Geestelijke liederen; 2200 Pianorecital; 22.20 Gramofoon muziek: 22.30 Internationale Evangelisch commentaar; 22.40 Gramofoonmuziek; 22.45 Avond gebed; 23.00 Nieuws en S.O.S- beriehten: 23.15 Gramofoonmu ziek; 23.20 „Hoe zit dat met mijn kind?", causerie; 23.35 24.00 Gramofoonmuziek. zich de laatste tijd bij de toepas sing van het stelsel weer voor doen. hebben bii de minis ter echter de overtuiging doen rijpen, dat het niet raadzaam is met het treffen van maatregelen te wachten tot deze lichamen tot stand zijn gekomen. Hij zeide opdracht te hebben gegeven, het in de departemen tale archieven voorhanden zijnde wetsontwerp aan de bestaande toestand aan te passen. Binnen kort zal het ontwerp gereed ko men en dan om advies o.a. aan de Sociaal-Economische Raad, ge zonden worden. Spr. overweegt ook een her ziening van de wet op het uit verkopen en opruimen in 't win kelbedrijf, waartoe aan 'n groot aantajl representatief te achten organisaties om advies gevraagd is. Nadat spr. aan het intrekken van de Prijzenheschïkking Han delsmarges 1951 had herinnerd, merkte hii tot de door het be drijfsleven met betrekking ge maakte minimuimpriisregelingen op, dat het de bedoeling is, in te griipen, wanneer bliikt dat derge lijke regelingen het aan efficiënt werkende bedrijven onmogelijk maken hun omzet door prijsver laging te vergroten. Naar sprekers inzicht ziin mi- nimumpriisafspraken verder ai- leen acceptabel, wanneer zii on vermijdelijk zijn om de desatreu- ze concurrentie te voorkomen en de prikkiel tot het bereiken en 't handhaven van een efficiënte be drijfsvoering niet wegnemen. Credietverlening Het middenstandscrediet, zei spr. vervolgens, moet aanvullend werken waar de eigen middelen der ondernemers ontoereikend zijn, het leverancierscrediet geen uitweg kan bieden en de alge mene banken zich onthouden. Sedert de bevrijding tot medio 1951 ziin bijna elf duizend cre- dieten tot een totaal-bedrag van ruim 28 millioen gulden ver strekt. Zoals bekend, zijn budge- taire maatregelen genomen voor het scheppen van de voor een aantal nieuwe credietvoorzienin- gen benodigde garanties. Het is de bedoeling o.a. credietverlening mogelijk te maken in gevallen, waarin het bestaande werktuigen- crediet geen hulp kan bieden, n.l. bij aanschaffing van piet- technische bedrijfsuitrusting, als winkelinrichting, betimmering, verbetering van de winkelpui enz. Een tweede ontworpen crediet- voorziening heeft bevordering van de economische samenwer king op het terrein van de mid denstand ten doel. Verder acht spr. het verlenen van credieten aan jonge middenstanders die zich zelfstandig willen vestigen, noodzakelijk. Bij het tot stand brengen van déze laatste voor ziening zullen overheid en ge organiseerd bedrijfsleven de han den ineen moeten slaan, ten- WEER EEN BABY GEBOREN IN K.L.M. VLIEGTUIG In de K.L.M. constellation Pon- tianak, die onder gezagvoerder Sluyters van Amsterdam naar Sydney onderweg was, is Zondag 30 minuten voor de landing te Manilla (21.30 uur plaatselijke tijd) een baby geboren. De moe der, mevrouw Barakat, was met haar man en een kind naar Bang kok ingestapt, nadat zij daags te voren met de K.L.M. van Bagdad naar Bangkok was gereisd. Moe der en kmd maken het uitste kend. De familie Barakat zal ver moedelijk een week in Manilla overblijven en met het volgende K.L.M. vliegtuig haar onderbro ken reis naar Sydney voortzetten. HANDELSBESPREKINGEN MET ZWEDEN STOCKHOLM, 11 Febr. (T.T.). Heden zijn te Stockholm bespre kingen begonnen over het sluiten van een nieuwe handelsovereen komst tussen Nederland en Zwe den. De bestaande handelsover eenkomst loopt 1 Maart a.s. af. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van mr. H. van Blankenstein van het ministerie van Economische Zaken. HET VOOR-OVERLEG VOOR De R.T.C. MET DE WEST Van officiële ziide wordt het navolgende medegedeeld: „De gemachtigden van Neder land, Suriname en de Nederland se Antillen, die in November en December 1951 in de Nederlandse Antillen en vervolgens in Suri name beraadslaagden, hebben thans tP 's.Gravenhaige een werk stuk vastgestelde dat aan de re geringen der landen wordt voor gelegd. Dit werkstuk is bestemd als grondslag van bespreking te dienen op een binnenkort te hou den conferentie Nederland-Suri- name-Nederlandse Antillen be treffende de vestiging van een nieuwe rechtsorde- in het Konink rijk". BOERENKNECHT STAL SCHAPEN De 41-jarige J. G. H. uit Breu- kelen is Zaterdag door de rijks politie te Breukelen gearresteerd, onder verdenking zich schuldig te hebben gemaakt aan de dief stal van schapen uit een weiland bii Breukelen. einde gezamenlijk waarborg fondsen in het leven te roepen. De voorbereiding van de uit voeringsbepalingen en instructies, die bij de toepassing van dc nieuwe credietvormen zullen worden gehanteerd, is reeds zo ver gevorderd, dat naar zich laat aanzien met de behandeling van credietaanvragen zal kunnen be gonnen worden zodra de begro ting van Economische Zaken kracht van wet heeft gekregen. In verband met de vestiging van nieuwe middenstandszafcen zeide spr., dat, nu de financie ringsregelingen voor de woning- houw niet van toepassing zijn op de bouw van bedrijfspanden, dit het gevaar schept dat in de nieuw gebouwde wijken onvol doende aantallen winkels en werkplaatsen tot stand komen, dan wel alleen de meer kapitaal krachtige ondernemingen (groot bedrijven en coöperaties) of oudere middenstanders, die vol doende hebben gespaard, hier zaken openen. Teneinde nader op de hoogte te geraken van de feiten, heeft spr. opdracht ge geven tot het instellen van een onderzoek ter plaatse in verschil lende steden. Wat betreft de voor rekening en risico van het rijk door de Nederlandse Middenstandsbank verstrekte credieten, kon spr. zeggen, dat minister Lietfinck zich in principe heeft bereid verklaard mede te werken aan een regeling, waardoor met be hulp van door het rijk verschafte middelen kan worden voor komen, dat de Nederlandse Mid denstandsbank vanwege bedoelde middenstandscredieten beperkt wordt in haar credietcapaciteit. De minister zeide tenslotte, dat het hem verheugt, dat op initia tief van de middenstandsbonden in het vrije organisatieleven overeenstemming is bereikt over de grote lijnen voor de P.B.O.- organisatie aan de top van de verschillende sectoren van mid den- en kleinbedrijf. De weg, die de middenstand daarbij heeft gevolgd, kan als een voorbeeld worden gesteld. In de keuken van de Franse Winterspelenploeg komt één van de skiërs. Olympisch kampioen 1948 Henri Oreiller (rechts) de kok Garrault een „helpende" hand toesteken en boort de gaten in de Gruyerekaas. Henri Oreil ler is de „grapjas" van de Franse ploeg. HU speelt accordeon, zingt aardig en is altijd te vinden voor een goede grap. Commissie van bijstand voor buitenlandse dienst 'S-GRAVENHAGE Bij K.B. is ingesteld een commissie van Bijstand voor personeelsza ken voor de buitenlandse dienst. Tot lid, tevens voorzitter, is be noemd Mr. Dr. J- Donner. presi- dent van de Hoge Raad. en tot leden F. J. Kist. vice-admiraal B. D„ en Mr.H- F. van Wabem, directeur van N.V. Philips Gloei lampenfabrieken Prijsregeling voor stucadoors- werkzaamheden vervallen Met ingang van 12 Februari 1952 is de prijsregeling voor de stucadoorswerkzaamheden ver vallen. Evenals voor alle andere bouw. ambachten, waarvoor reeds lang geen speciale prijsregeling meer bestaat, bliift de mogelijkheid open zich met eventuele klachten te wenden tot d*> plaatselijke prij- zencommissies. is met de „Westerdam" cisteren de heer Z. C. den Duik. hoofd van de afd. Efficiency van het Ministerie van Financiën na een studiereis van drie maanden uit de V.S. teruggekeerd was hii dien getroffen door de manier waarop de Amerikanen crote problemen oplossen met dikwijls grote risico's en nog meer door het feit dat veel Amerika nen. wanneer zii hun belasting aangifte-formulier ingevuld te rugsturen. dat vaak vergezeld doen gaan van een cheque voor het verschuldigde bedrag, dat zij zelf aan de hand van een toege- zonden tarief hebben kunnen be rekenen. zei hii ook. dat belasting-ontdui king in Amerika een geweldig risico betekent en dat de Ameri kanen een zekere discipline verto nen wat betreft het tiidlg inzen den van formulieren. is aan mr A. P. v. d. Blink m.i.v.l. Maart eervol ontslag verleend ais burgemeester van Viernolders en Zwartewaal is de Nederlandse Beurs voor Woninginrichting in het R.A.I.- gebouw door 17.780 bezoekers be zocht. 7000 meer dan vorig jaar. De omzet was geringer, maar de buitenlandse belangstelling groter en ook het aantal export-orders. is Zondagavond in de English and American Episcopal Church in Den Haag in tegenwoordigheid van de Britse ambassadeur een herdenkingsdienst voor koning George gehouden en zal Vriidag zo'n dienst volgen in dè Engelse kerk op het Bagiinhof te Amster dam. DJAKARTA, 11 Febr. (Aneta) Een situatie, die zich naar minis ter Mononutu aan Aneta ver klaarde „ernstig zou kunnen ont wikkelen" ontstond in het afge lopen weekeinde door het Zater dag genomen besluit van de par tijraad van de P.I.R. (Partai Per- satuan Indonesia Raja) om het aftreden van mr. Subardjo (Ma- sjumi) als minister van Buiten landse Zaken te eisen. Het be sluit, dat genomen werd met de goedkeuring van de ministers van de P.I.R. en de parlementsfractie van de P.I.R. werd Maandagoch tend aan Sukiman overhandigd. De P.I.R. eist het aftreden van minister Subardjo, omdat deze in een briefwisseling met de Ame rikaanse ambassadeur Merle Cochran de hulpverlening onder de Mutual Security Act, zij het met enige amendementen, heeft goedgekeurd. Ten eerste zou naai de mening van de partii mr. Su bardjo hierdoor hebben gehan. deld in strijd met de onafhanke- lijkiheidspolitiek van Indonesië; ten tweede zou hii zijn boekje te buiten ziin gegaan door niet eerst het kabinet ot> de hoogte te steillen. Het zwaartepunt van de M.S.A.- hulpverlening ligt immers naar de mening van de P.I.R., op het terrein van de defensie De P.I.R. zal haar ministers (mr. Wongsone- goro voor onderwijs, Sewaka voor defensie en mr. Gondokusomo voor agrarische zaken) uit het kabinet terugtrekken, indien haar eis niet wordt ingewilligd, zo verklaarde men van de zijde van de P.I.R. aan Aneta. De Masurni en de P.N.I.. de beide andere grote regeringspartijen, zullen hun standpunt ten aanzien van deze kwestie in heden te houden partijvergaderingen bepalen. Een woordvoerder van de P.I.R. zeide in een officiële toelichting op de eis van de partii: „De mi nister van Defensie, de heer Se waka heeft, na te hebben ge hoord van de briefwisseling tus sen de minister van Buitenlandse Zaken en de Amerikaanse am bassadeur, aangedrongen op een spoedige bespreking hierover in het kabinet. Minister Subardjo heeft toen reeds ziin spiit be tuigd over het gebeurde en zich bereid verklaard de democratische parlementaire consequenties te dragen. De woordvoerder van de P.I.R. verklaarde nog nadrukke lijk, dat de bezwaren noch tegen de minister-president, noch tegen het kabinet als geiheej ziin gericht, doch uitsluitend- tegen de door minister Subardjo gevolgde pro cedure, zodat de P.I.R. volstond met het aftreden van minister Subardjo te eisen, t Politieke waarnemers menen, dat, vooral de laatste toevoeging van de P.I.R. de kans op een ka binetscrisis in Indonesië gering doet ziin. „De gelijkenis van de verloren icon" Het rijk heeft aangekocht „De gelijkenis van de verloren zoon", bestaande uit zeven gobelins, die momenteel vervaardigd worden bii de handweverij „De Knip- scneer" te Laren en Edmund de Cneudt te Baarn, naar ontwer pen van de kunstschilders Kur- oershoek, Jaap Bouwhuis. C. Roelofsz. Andreae, Chr. de Moor, Bayens en Cuno van de Steene. Bij de handweverii de Knip- scheer is thans eveneens in be werking een gobelin naar een ontwerp van Nel Claesen, het welk bestemd is als jubileumge schenk voor de vereniging van Nederlandse gemeenten. Generaal Hasselman niet naar Lissabon De chef van de generale staf luit.-generaal Hasselman, zal niet aanwezig zijn op de Nato-confe- rentie te Lissabon. Van militaire zijde is daar alleen aanwezig vice- admiraal jhr. C. E. van Hoïthe in zijn functie van voorzitter van het comité van chefs van staven. MOTORSCHIP AAN DE GROND OP HET IjSELMEER LEMMER. In de nacht van Zondag op Maandag is tijdens 'n zware sneeuwstorm het motor schip van de heer A. van Dijken groot 190 ton, geladen met meel op weg van Leiden naar Leeu warden, op het IJselmeer aan de grond gelopen. De gehele nacht is net schip niet opge merkt. Het zat in een gevaar lijke positie, door de zware gol ven, die over het schip sloegen en schade veroorzaakten. Gister morgen is het schip door vissers boten ontdekt. Men was de gehe le dag bezig met vissersschepen de lading gedeeltelijk te lossen, want de kans is groot, dat het schip ook lek is geraakt. ISMAILIA. 11 Febr. (Reuter). Alle militaire wegversperringen en controleposten op de hoofd weg tussen Port Said. Ismailia en Suez ziin thans op bevel van de Britse bevelhebber in de kanaal zone, generaal Erskine. wegge nomen. Verder ziin veertig man van de Egyptische politie te Ismailia weer bewapend. Het aantal olietankschepen, dat dage lijks Suez mag verlaten, is ver hoogd tot tweehonderd. Ook het vervoer per trein van kunstmeststoffen in de kanaal- zóne is weer toegestaan. De grote weg van Port Said naar Suez is thans geheel vrij van militaire controle. De Britten handhaven echter hun strenge controle langs alle wegen, die van de kanaalzone naar de Nijldelta leiden. Het herbewapenen van veertig poltieagenten te Ismailia was het verzoek der Egyptische autori teiten, die er op hadden gewezen, dat de politie haar taak inzake patrouille-actie en het wegvoeren van verzetsstrijders en misdadi gers uit de Arabische wijk moei lijk ongewapend kon uitvoeren. Volgende week besprekingen Het invloedrijk, te Cairo ver schijnende blad „Al Misri" heeft gemeld, dat de inleidende bespre kingen tussen Engeland en Egypte, naar verwacht wordt, volgende week zullen beginnen. Het blad is van mening, dat het Brits-Egyptische geschil wellicht kan worden opgelost door het sluiten van een regionaal verde digingsverdrag tussen de Arabi sche landen, hetwelk dan zou kunnen worden verbonden aan „andere verdedigingsverdragen", zoals het voorgestelde Middel- landse-zeeverdrag en het Atlan tische pact". Dit plan zou over eenkomen met het voorstel van de Iraakse premier. Noeri es Said Pasja, aldus „Al Misri". DJAKARTA, 11 Febr. (Aneta). In een toelichting aan het parle ment op de nieuwe financicel- economische maatregelen, heeft de minister van Financiën, mr. Wibisono, Maandag meegedeeld dat de thans afgeschafte deviezen- certificaten in 1951 bruto 4 mil liard rupiah hebben opgebracht. De raming voor 1952 onder de nieuwe regeringen bedraagt 2 mil liard, waarbij 1 milliard dient te worden opgeteld voor nabetalin gen door importeurs nog te ver richten. De geringere opbrengst voor 1952 moet dus gesteld wor den op 1 milliard. Ter aanvulling zal de regering een lening bij de Javasche Bank moeten aangaan, tenzjj de uitgaven met 1 milliard rupiah kunnen worden vermin derd. Intussen hoopt de regering, dat de export zal toenemen, waar door de deviezen opbrengsten ho ger zullen zijn. Het extra-uitvoer recht, aldus de minister, is niet voor altijd bedoeld, doch zal wanneer de tijd daarvoor rijp is kunnen worden ingetrokken. De regering zal streven naar een verlaging van het binnenlands prijspeil, in het bijzonder van rijst door o.a. verbetering van irrigatie en verhoging van de bin nenlandse rijstproductie. Rederij Sylt in Ijmuiden liquideer! De Sylt eenscheeps-rederij N.V., die tot Juli van het vorig jaar eigenares was van de stoomtrawler „Hercules", liqui deert, als gevolg van de alge mene situatie in het visserijbe drijf, de handelsmoeilijkheden en het gebrek aan belangstelling van de zijde van het groot kapitaal voor de visserij. Met de N-V. Sylt verdwijnt sinds de oorlog de derde rederii uit IJmuiden. Rubber cu'tuur mij- „Kawoeng" Het bestuur van de Rubber Cultuur Maatschappij .iKawoeng" N.V. deelt mede, dat de ven nootschap in de maand Decem ber j.l. in eigendom heeft ver worven de thee- en kina-onder neming Gambung, gelegen in Priangan pl.m. 37 km van Ban- rung. Hoogte plm. 4.000 a 5.000 r.v. De resultaten 1951 van de onderneming Kawung kunnen voorlopig worden samengevat als volgt: rubberproductie 773.083 kg, voorlopig geraamde gemiddelde opbrengst pl.m. rp. 6.75 per kg rubber. Naar verwacht wordt zullen de financiële resultaten van de vennootschap over het boekjaar 1951 die van 1950 onge veer evenaren. De afschrijvingen 1951 zullen belangrijk lager ziin dan die welke in 1950 werden bewerkstelligd, maar daar staat tegenover dat voor belastingen te reserveren sommen aanmerke lijk hoger liggen dan die van 1950. In Nederland bedroegen bij het schrijven van dit bericht dè banksaldi pl.m. 78.000 gulden. Een (tweede) interim dividend, groot 4,8 procent is van gisteren af te incasseren op rekening van het boekjaar 1951, zodat op de gewone aandelen in totaal 7 procent ad interim betaalbaar is gesteld op rekening van genoemd bankjaar. H. Amandus De geloofsverkondigers tus sen 600800 werden gegre pen door het ideaal: reizen voor Christus. Zij konden dar- ook niet op een vast.e standplaats blijven: de lief de voor het missioneren dreef hen weer verder. Een spre kend voorbeeld van dit ideaal was de H. Amandus, die in Vlaanderen en Nrd. Fivnk- rijk het evangelie verkondig de. Hij werd benoemd tot bisschop van Maastricht maar op deze gevestigde zetel kon hij zich niet voldoende ont plooien Hij verliet de stad van Sint Servaas om 't zwa re werk als missionaris weer op zich te nemen. Dit missie- bloed hebben deze eerste ge loofsverkondigers in onze va derlandse kerk gebracht; geen wonder, dat in missiezorg Nederland vooraan staat. Maar chvk erom: wij mogen dit niet alleen overlaten aan de missionarissen, die vanuit ons land over de wereld wor den uitgezonden, wij moeten zelf overeenkomstig dat oude ideaal een sterk biddend missiethuisfront vormen. Dan werken we in de geest van onze geloofsverkondigers. IN DESERTO. De geruchten over devaluatie Franse franc Voleens ..La Libre Beleioue" van Maandagmorgen zou de stiiging der laatste daeen van sterke deviezen on de vriie markt te Brussel voornameliik toe te schriiven ziin aan de verwachting, dat de devaluatie van 1949 zich zal herhalen. Het blad merkt hierbij op, dat deze devaluatie evenwel niet hetzelfde karakter zal dragen. In het algemeen wordt aange nomen, dat de Franse franc met 15 tot 20 procent zal devalue ren. Frankrijk zou wensen, al dus „La Libre Belgique", dat deze devaluatie van de franc zou geschieden tegelijk met een algemeen besluit hiertoe, doch andere landen blijken hiervoor niet veel te voelen. Engeland zal op zijn hoogst het pond la ten fluctueren volgens het sy steem van de vlottende valuta zonder tot een eigenlijke deva luatie zijn toevlucht te nemen. De Scandinavische landen zou den Engeland zonder twijfel in deze politiek volgen- Nederland heeft nieuwe moed gekregen se dert het herstel van zijn han delsbalans en het is niet waar schijnlijk dat dit land een deva luatie zal voegen. iHerdoor zou een nieuwe beproeving bespaard bijven aan de Benelux en voor al aan België, dat geen enkel belang heeft bij een nieuwe verlaging der Nederlandse prij zen. AMSTERDAM Na de be richten over verminderde vraag naar rayongaren en het ontslag van arbeiders bii de Hollandse Kunstzijde industrie te Breda, ging vanmiddag ter beurze de aandacht meer dan anders uit naar de koers van de betrokken aandelen. Het bleek, det het ver schijnsel van productie inkrim ping in industriële bedrijven, waarvan de beurs een week van tevoren de gevolgen heeft gezien voor het koersverloop vam Phi lips, ditmaal niet onopgemerkt aan de kunstzijdewaarden voor- bii ging. In H.K.I., die Vriidag 115Vi noteerden, werd voorshands slechts een nominale koers ver nomen van 105' a 110. Per saldo werd in dit fonds geen notering opgemaakt. Ook AKU bleek door het beridht te ziin meegesleurd en was zwak gestemd. Het fonds boekte eer» koersverlies van drie punten. In tegenstelling hierme de waren aandelen Nijma aan de vaste kant op 213 (vorige koers 212). Voorts viel in deze sector op te merken dat ook Internationale Viscose een lagere nominale no tering had en dat ook de 4Va pet converteerbare obligatiën AKU zwakker waren. Wat de overige prominente in dustrieën betreft, Unilever rea geerde na goed prijshoudende opening, Philips bleef vrijwel op prijs. Voor Koninklijke echter hadder» de kopers zich terugge trokken. In eerste tape werd ge daan op 294 en vervolgens op 292 V>. Dp affaire was zeer klein. Van de overige binnenlandse in dustrieën viel op, dat de Steen fabriek Udenhout bijna vier pun ten verloor, blijkbaar onder in vloed van het bericht over slapte in de steenindustrie. Nederlandse ford maakt de laatste dagen merkwaardige sprongen en moest nu weer zeven punten prijsgeven. Ook Kromhout was aan de zwak ke kant, evenals diverse scheeps bouw ondernemingen. NORIT daarentegen liep 5 punten op. Iets meer animo vertoonde de scheepvaarthoek. waar KNSM zich na zwakke opening herstel de. Voor cultures was de belang stelling gering en de koersen ver toonden een dalende tendens. Speciaal tabakken lagen zwak in de markt. Van suikerfondsen zakte HVA in tot 97 en ook Amsterdam Rubber stelde te leur. Bankaandelen waren weinig veranderd, inclusief de Bank voor Zuid Afrika, waarvan het divi dend is verhoogd van 8 op 9 pro cent. Op de staatsfondsenmarkt heerste een vaste stemming voor de conversielening 1947. Dollar- leninger» goed prijshoudend. De markt, sloot kalm. Dollaragio- percentage 8 pet. BELGISCH ELFTAL MET VEEL PROBEERSELS De samenstelling van het Bel gische elftal, dat op Woensdag 13 Februari te Brussel tegen Ra cing Parijs zal uitkomen, is als volgt: Doel: Meert (S. C- Anderlecht); Achter: H. Diricx (Union St. Gil- loise) en Backaert (O. L. Char leroi); Midden: Mees (Antwerp F. C.). Carre (F. C- Luik) en van Kerkhoven (Daring C. B.); Voor: Lembrechits (F.C. Mechelen), Mermans (S.C- Anderlecht), Cop- pens (Heerschot A. C.), Anoul (F. C. Luik) en Moes (F. C. Luik) Reserves: Seghers (La Gantoise). Saeren (F. C- Luik) en van der Auwera (R. C. Mechelen). FEUILLETON 10) Zij is nog prettiger, ant woordde hij prompt. Nog veel aangenamer! Je weet niet. hoe ik op dit ogenblik heb gewacht en evenmin kun je raden, hoe ongerust ik ben geweest tiidens je ziekte. Hij sprak met vuur en Stella wist niet wat zii doen zou. of wat zii zeggen zou op wat er nu, zoals haar vrouwelijke in tuïtie haar vertelde, komer» ging. De blos op haar wangen werd wat dieper, toen hii in de stoel naast haar ging zitten. In haar verlegenheid zocht zii haastig naar woorden en gaf hem ge heel onopzettelijk een nieuw aanknopingspunt. Ik begrijp niet. waarom ie je zo bezorgd hebt. gemaakt. Neen? Dan zal ik het je zeggen Stella, ofschoon ik dersk. dat je het reeds moet weten. Je bent mii liever dan iemand an ders pp de wereld. Altijd al toen wij kinderen waren, heb ik van je gehouden, naar je verlangd en nu ik vanmorgen de toestem ming van je tante kreeg, wil ik je vrager» miin vrouw te wor den. Stella bleef roerloos zitten. Wat ze voorzien had, was zo plotseling gekomen, dat ze niet wist. wat te zeggen. Haar grijze ogen staarden in de ruimte als of ze de zaak overwoog en de man keek haar aandachtig aan. ongeduldig naar haar antwoord. En terwijl hii keek, zag hii een verandering komen over het lieve gelaat. De blos verdween langzaam en haar gezicht werd marmerbleek: een nadenkend fronsen rimpelde het witte voor hoofd en ar kwam een bezorg de blik in haar ogen. Bang, dat haar antwoord afwijzend zou ziin, trachtte hii haar voor te ziin. Alles is nu anders dan twee maanden geleden. Stella. Toen was ik afhankelijk van mijn oom- nu ben ik de heer van Monte- jucar. Ik kan ie een huis aan bieden. dat je waardig is en een positie, die je beter zult bekle den dan iemand anders die ik ken. Montejucar is niet te ver smaden. Oh. dat is het niet. viel Stella hem in de rede. Ik denk aan iets anders! Zeg het me z'ei hii snel. ongerust. Het is iets, dat je hin dert, dat weet ik zeker. Je ge zicht verraadt het. Is er een ander? Neen, antwoordde het meis je, maar toch met iets van twij fel in haar stem. er is geen ander. Ze keek hem niet aan toen ze sprak. Haar ogen keken strak voor zich uit, maar ze zag de mooie tuin met. In gedachten stond ze weer in het atelier hii de Place Pigalle. Op de vloer lag een dode man er» naast haar fluisterde een levende man drin gend: Ga heen, ga terstond heen en kom hier niet terug. Vlug! Wacht nergens op.... Wat was die man overkomen? Waar was hij? Kon zii hem blii- vend laten lijden voor een mis daad, die hii niet had begaan? Kon zii met Carlos trouwen, zonder hem alles te zeggen? Ze wist. dat ze het niet zou kun nen, maar ze kon het niet onder woorden brengen en door de verwarring in haar hoofd en hart klonk Carlos' stem nu als een antwoord op haar eiger» woorden. Als er dan geen ander is, Stella, wat voor beletsel bestaat er dan? Ik hou van ie. Ik wil doen wat in miin vermogen ligt om je gelukkig te maken. Daar twijfel ik niet aan. zei ze kalm, tenslotte tot een be slissing gekomen. Waarom maak je me dan niet tot de gelukkigste man van de wereld? vroeg Cabados met aandrang. Omdat er iets is, dat ik je eerst moet zeggen iets waar van ik denk, dat het de oorzaak van miin ziekte is geweest era dat me van streek maakt tel kens als ik het waag er aan te denken. Ah dan heb ik goed ge raden! riep Carlos uit. er is iets dat je hindert! Ik wist het. Je moet me zeggen. Stella, wat het is. Je moet mii.je laton helpen, ik kan de gedachte niet verdra gen. dat jij ongelukkig bent. Er is niets, dat ik niet zou willen doen niets dat ik niet zou durven om je miin liefde te be wijzen. Zeg het me era. Ze viel hem in de rede Meen je dat? Zou je alles willen doen om je liefde voor mii te be wijzen alles om mii te hel pen? Absoluut! antwoordde hii vlug. Maar veronderstel dat hot iets onaangenaams was iets dat gevaarlijk zou kunnen ziin? Dat zou me des te liever ziin! antwoordde hii vastberaden, ofschoon er een ogenblik een uitdrukking van verbazing in ziin ogen flitste. En veronderstel, dat mis lukking het verlies van je vrij heid schande, gevangenisstraf zou meebrengen Maar het zal me niet mis lukken. Het is niet nodig, zulke consequenties in overweging te nemen. Je moet me nu zeggen, wat ie hindert era wat ik kan doen om het uit de weg te rui men. Hji zweeg een ogenblik, alsof hij wachtte op wat ze zou zeg gen. toen voegde hii er aan toe: Zeg het me. Stella, alsje blieft! Zeg me. wat je ongeluk kig maakt! Stella keek hem aan en bewo gen door de ernst van ziin blik antwoordde ze eenvoudig: Ja. ik zal het je vertellen en ik zal je zeggen wat ie voor me kunt doen. HOOFDSTUK VI Een plan en een belofte Zii wachtte een ogenblik, alsof zii haar gedachten verzamelde en begon toen langzaam te spreken: Misschien weet je. dat kort voordat ik ziek werd. tante en ik in Pariis waren? Ja dat weet ik. We gingen daarheen omdat ik van plan was één van de kunst-academies te bezoeken en omdat ik er graag Pen atelier wilde hebben en een poosje on der de kunstenaars van Montmar. tre wilde leven. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4