De Belgische regering verslagen, maar niet van plan af te treden Engelse volk neemt afscheid van zijn overleden koning Kweekschoolwet aanvaard GEEN STAATSBEZOEK van Koningin aan Canada Communistische staking in Frankrijk mislukt DAGBLAD VOOR ALKMAAR Ernstige oproep Beroering rondom koning Boudewijn Oppositie verraste C.V.P Duizenden in doodse stilte hii Westminster-hall EN OMGEVING NHD Deze week vaststelling vleesprijs Debat Europees leger in Frankrijk Geen indiening als vertrouwensmotie Prins en Prinsessen naar Helsinki? Overstromingen in België Ridgway protesteert bij Sovjet-Unie Gelijke normen, subsidiëring openbaar en bijzonder kweekschoolonderwijs Z.H. Paus Pius XII vertegenwoordigd door Mgr. Giobbe De Apostolische delegatie te Londen heeft gisteren medegedeeld, dat Z. H. Paus Pius XII Vrijdag a.s. door de Pauselijke Internun tius te Den Haag, mgr. Paolo Giobbe, zal worden vertegenwoordigd bij de begrafenis plechtigheden van wijlen koning George VI van Engeland. In verband met hofrouw Franse regering lijdt nederlaag Renault-arbeiders met politie slaags Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, t 0.48 per week, Inclusief ineasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Crcdictbank. HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN PAG. 3 Woensdag 13 Februari 1952 46e Jaargang No. 12398 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, *eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 BIJZONDER ERNSTIG is de oproep, welke Z.H. Paus Pius XII Zondag heeft gericht tot de gehe le wereld, in sterke mate vooral tot de katholieke wereld, om te komen tot geestelijke vernieuwing en inkeer. De Paus heeft de vooravond van het feest van Onze Lieve Vrouw van Lourdes benut, om zich tot de Romeinen van Zijn bisdom te richten en over hun hoofden heen tot de gehele we reld. Hij wijst op de hoge ernst van de bestaande gevaren en de crisis waaraan de wereld ten prooi ligt. Hii legt er sterk de nadruk op, dat alleen „terugkeer tot Christus, tot de Kerk en tot de overtuigde levenswandel, een uit weg kan vormen uit de huidige moeilijkheden". Voortdurend spreekt Hij over het gevaar van geestelijke luste loosheid in dit somber tijdsbestel. Hu spreekt over „gevaren, die het geslacht van tegenwoordig bedreigen, en die méér verspreid en ernstiger zijn dan pest en natuurrampen, ja, zelfs door hun aanhoudende dreiging de volke ren bijna ongevoelig en apatisch hebben gemaakt". De Paus maakt zich ernstig be zorgd en dat Hij dit doet, die in het erkende wereldcentrum beter dan wie ook, goed en kwaad over ziet, dat alleen reeds moet ons iets dringends zeggen. Daarom doet de Paus deze dwingende oproep tot „een wereld welke onbewust wegen gaat, die in een snel tempo leiden tot de vernietiging van ziel en lichaam, van goeden en slechten, van be schaving en van volkeren". De H. Vader voelt zich door Zijn ver antwoordelijkheid gedreven, om „alles te béproeven, alles te on dernemen, teneinde de mensheid voor zulk een verschrikkelijke ramp te sparen". De Paus laat het deze keer niet bij een gewone oproep-zonder- meer. Hij wenst, zoals wij oak nog nader zullen zien, dat er krachtdadig gewerkt wordt, dat er wat gebeuren moet, dat er een „machtig ontwaken van den ken en doen moet worden ontke tend", er moet een „totale ver nieuwing komen van het chris telijke leven, langs het gehele front, een herontwaken over de gehele verdedigingslinie, van ze delijke waarden, bij de verwe zenlijking van de sociale recht vaardigheid., bij de reconstructie van de christelijke orde". Later in Zijn rede zet de Paus uiteen, dat er „concrete uitvoe ring moet komen van de dingen, die zo dringend nodig zijn", en „het is geen tijd om te redetwis ten en te zoeken naar nieuwe be ginselen"!!! Wie de schoen past, hij trekke hem aan! Bedoelt de H. Vader, dat er nieuwe bewegingen moeten wor den gesticht, dat er nieuwe orga nisaties moeten komen, om aan Zijn oproep te beantwoorden? Dat stellig niet! Hij doet Zijn oproep vooral tot de mensen persoonlijk, tot „iedere gelovige en iedere mens van goede wil". Iedereen persoonlijk moet „zijn toevlucht nemen tot Gods goedheid, en de barmhartigheid van Maria". Iedereen persoonlijk moet, „met een moed, die deze grote ogen blikken van de geschiedenis waardig is, overwegen, wat hij kan en moet doen, om zijn eigen bijdrage te leveren voor de red ding van Gods macht, opdat Hij de wereld helpe, die f e 11 e 1 ij k de weg is opgegaan naar haar ondergang"! Wij leven in een situatie, in een algemene toestand, aldus Pius XII „die ieder ogenblik tot een uit barsting kan komen". En de oor zaak? Zij moet, aldus de Paus, gezocht worden „in de godsdien stige lauwheid van zovelen, in de lage morele standaard van het openbare en particuliere leven, in de systematische inspanning om eenvoudige geesten te vergif tigen, welk vergif wordt toege diend, nadat hun begrip van ware vrijheid, om zo te zeggen, is ver doofd". Dit alles, zo vervolgde de H. Vader, kan edele mensen niet be wegingloos laten staan op de plaats, waar zij staan, als lusteloze toeschouwers van een aanstor mende toekomst". Dit is klare taal, die ons niet onberoerd kan laten. Stellig zal de leiding van het katholieke leven ook in ons land overwegen, of er, ter ondersteu ning van het persoonlijke streven van ieder onzer, om in de geest van de Paus van Rome te hande len, ook niet iets gemeenschappe lijks moet worden gedaan, hetzij in, hetzij buiten de Kerk, hetzij door beiden, om het opvolgen van deze dringende wekroep te bevor deren! In elk geval mag deze op roep niet onbeantwoord blijven! Wij willen, aan de hand van enke le richtlijnen, welke de Paus in Zijn rede geeft, nog nader zien, wat onze taak kan zijn. PARIJS, 12 Febr. (A.P.). De socialistische afgevaardigde en voormalige Franse minister van Defensie Jules Moch heeft tijdens een debat in de Nationale Vergadering erop aangedrongen dat de vorming van een Europees leger opgeschort zou worden tot verder stappen ondernomen zou den zijn om met de Sowjei-Unie tot een ontwapenings-overeen- komst te komen. Ziin houding doet vermoeden dat de Franse regering in de komend» dagen de grootste moei te zal hebben met bet verkriieen van de parlementaire goedkeuring voor het plan Pleven. De Belgische Kamer heelt gistermiddag met 91 stemmen (soc., lib. en comm.) tegen 84 stemmen van de C.V.P. bij 1 onthouding, een motie van het socialistische kamerlid Bohy goedgekeurd, waarin de samenstelling werd betreurd van de Belgische afvaardiging naar de begrafenis van de Engelse koning. Zoals bekend, nam koning Boudewijn het besluit niet zelf te gaan, maar zijn broer, prins Albert, te zenden. hierop de behandeling van de begroting van buitenlandse za ken aan de orde kwam, verliet de oppositie luid protesterend de zaal- In officiële kringen heeft men nogmaals verklaard, dat het be sluit van de koning in overeen stemming is met het Belgische hofprotocol, dat men „een van de strengste in Europa" noemt, daarbij zich beroepende op het feit, dat de Koning nog geen Staatsiebezoeken heeft afgelegd. Op een geheel onverwacht moment dienden de socialisten de motie in en forceerden een stemming over het besluit van koning Boudewijn. De motie werd niet ingediend als ver trouwensmotie. De stem ming in de Kamer, waar de C. V.P- de meerderheid heeft, viel in het voordeel van de oppositie uit, doordat een aantal C.V.P. leden niet aanwezig was. Na de stemming verliet pre mier van Houtte de reeerines- bank om eiders in het gebouw ziin collega's en de mrtiileiders te raadtjleeen. Bii ziin terug komst verklaarde hii. dat de re gering niet de consequenties zou trekken, omdat de stemming bii verrassing was geschied. Spaak (soc.) en Devèze (lib.) betoogden echter met nadruk, dat de stemming volkomen re gelmatig had plaats gevonden en dP regering niets anders te doen had dan haar ontslag aan te bieden. De voorzitter van de Kamer, Frans van Cauwelaert, was van oordeel, dat de. rege ring zich over haar genomen be slissing moest beraden. Toen BRITSE ATOOM PROEVEN WASHINGTON, 12 Febr. (Ass. Press). De Verenigde Staten hebben Groot-Brittannië voorge steld, om de eerste experimentele Britse atoombommen im de Ver enigde Staten tot ontploffing te brengen. Groot-Brittannië zal echter naar verwacht wordt, de atoom- proeven op het grondgebied van het gemenebest houden. Vele oud-leden van gische strijdkrachten van Achter Boudewiin. de Bel- 1940, hebben het besluit van de ko ning goedgekeurd, omdat h.i. op deze wijze een ontmoeting is voorkomen tussen de koning, die ook hoofd van de Belgische strijdkrachten is, en Chruchill, dip nooit zijn „onrechtvaardige critiek" op het beleid van ko ning Leopold III ten tijde van de Duitse invasie heeft inge trokken. Rouwdienst in Brussel In een communiqué van het Paleis is bekend gemaakt, dat koning Boudewijn een rouw dienst voor wijlen koning George VI zal bijwonen, dip Op 15 Febr. in de Engelse kerk te Brussel wordt gehouden. |APAN EN SPAN|E TOKIO. 12 Febr (A.P.). Het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft heden mede gedeeld. dat de diplomatieke be trekkingen met Spanje, die in 1945 op initiatief van Spanje zijn afgebroken, zullen worden her vat als het vredesverdrag met Japan van kracht wordt. Er bestaan plannen voor een reis van Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene naar de Olympische Spelen in Helsin ki. Gaat dit plan door, dan reizen de hoge gasten per vliegtuig en verblijven aldaar, ongeveer acht dagen aan boord van de „Piet Hein." BRUSSEL, 12 Febr. (Reuter) In Midden- en Zuid-Oost-België hebben zich na 48 uur van hevige regen- en sneeuwval, overstro mingen voorgedaan. De "verbin dingen rijn in vele delen van het land verbroken. Het nabij de Franse grens gelegen plaatsje Quargnon is door overstromingen afgesneden. Troepen zijn de be volking te hulp gesneld. TOKIO, 12 Febr. (Reuter) Generaal Ridgway, geallieerd op- Berbevelhebber in Japan, heeft linsdag bij de Sowjet-Unie ge protesteerd tegen het in beslag nemen van Japanse vissersboten voor de kust van Noord-Japan. In een nota wordt het vrijgeven van 178 in beslag genomen schepen geëist. Twee minuten nadat een viermotorig lijnvliegtuig was opge stegen van het vliegveld Newark, stortte het neer in het aangrenzende stadje Elizabeth (New Yersey) op een gebouw, waarin 60 gezinnen woonden. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gisteren met 72 tegen 6 stemmen, die van de communisten, het wetsontwerp aan vaard waarbij de opleiding van onderwijzers (essen) wordt geregeld. LONDEN, 12 Febr. (Reuter-A.P.) Terwijl de Big-Ben Dinsdag ochtend acht slagen liet horen, openden zich de deuren van Westminster Hall, waar Koning George ligt opgebaard en wer den de eerste Britten toegelaten die de koning de laatste eer wilden bewijzen. Sommigen hadden dertien uur in de bittere kou staan wachten. Zij vormden de kop van een eindeloze rij mannen en vrouwen, die langs de baar defileerde. De mannen bogen het hoofd, de vrouwen maakten een kniebuiging als laat ste groet aan de dode monarch, die op een purperen katafalk lag opgebaard. Er heerste een doodse stilte, slechts ondersbro- ken door de Big-Ben, hoog in de toren van het parlementsge bouw. De grote ruimte, de grijze mu ren en het houten dakgewelf, werden slechts verlicht door zes reusachtige kaarsen rondom de lijkbaar, die het geheej 't aan schijn gaven van sombere groots heid. Bij iedere hoek van de baar stond op het platform c«jp officier van de elite-garde in ri-ode uni formjas en op de grond 'n Yeoman van de lijfwacht van de koning. Zij hielden hun wapens naar be neden gericht. Aan de voet van de baar lagen twee kransen. Op de aangehechte kaaTtjes stond: „Van Margareth" en „van Lillibet Pp Philip". In het eerste uur trokken 5000 mensen voorbij. De straten bij Westminster Hall waren voor het verkeer afgesloten. Tegen 't mid daguur stonden naar schatting vijftienduizend mensen in een brede rij op straat te wachten, Onder hen bevonden zich Ame rikaanse soldaten en leden van de luchtmacht. De wacht in Westminster Hall werd om de twintig minuten afgelost. De eerste, die des morgens .de grote hall betrad was de 47-jarige heer A. Pugh uit Liverpool, die zichzelf één van Zijner Majesteit's loyale onderdanen van het oude stempel niet één van die mo derne noemde. Achter hem kwam de 28-jarige Dennis Andrews uit Londen, die met Pugh reeds Maandag om 7 uur bij de deuT had postgevat. Bii de menigte, die hen volgden, bevonden zich mensen van aller leislag. Er waren vrouwen in De heer van Sleen (Arb.) legde een verklaring af, waarbij hij, namens zijn fractie, ook achteraf nog een protest aantekende tegen de aanvaarding van het amende ment Roosjen (A.R.). Door mid del van dit amendement legt de wet, wat de subsidiëring betreft nu gelijke normen aan voor open- Hoog water belemmert verkeer op de Maas In de loop van Maandag is de Maas voortdurend gestegen ten gevolge van de aanhoudende sneeuw- en regenval, hoofdzake lijk in België. Van Dinsdagmid dag 12.00 uur af is de stand stationnair op 44.70 M.A.P. baar en bijzonder onderwijs. kweekschool Grondwetswijziging. Tijdens de avondvergadering kwam de grondwetswijziging aan de orde. Prof. Romme betreurde het dat de regering de z.i. meest urgente onderwerpen van de agenda heeft afgevoerd: de wij ziging van de bepalingen inzake de drukpersvrijheid en de moge lijkheid revolutionnaire vertegen woordigers uit te sluiten, voor dit laatste punt diende prof. Romme een motie in, ondersteund door de heren Schouten en Tila- nus. Voor de uitbreiding van de Kamers zag prof. Romme en gro ter belang voor de kleine dan voor een grote fractie als de zijne. Toch vond hij het voorstel wel urgent. DUITSE HERBEWAPENING Adenauer naar Londen LONDEN, 11 Febr. (A.P.). Kanselier Konrad Adenauer zal te Londen met de ministers van buitenlandse zaken van de Ver enigde Staten, Frankrijk en Gr. Brittannië confereren ter rege ling van West-Duitslands toe komstige militaire en politieke betrekkingen met het Westen. Welingelichte woordvoerders hebben vandaag verklaard, dat het geallieerde besluit vermoede lijk wereldkundig gemaakt zal worden nadat de Franse Nationale Vergadering Woensdag haar drie daags debat Over het Europese leger gesloten heeft. Aanslag in Singapore SINGAPORE, 12 Febr. (A.P.) Door bandieten is vanmiddag in het afgelegen gebied van Se- langor op Malakka een super intendent van de Britse politie vermoord. bontjassen, doch ook in oude af gedragen mantels-* Eén van hen, een Londense telefoniste, Mrs. Charlotte Threlfall, zei. dat ze om zes uur 's ochtends in de rii was gaan staan en no. 37 was. „10 Jaar geleden heb ik hier ook gewacht bii de begrafenis van George de Vijfde." zei ze. „Ik zou het er best voor over hebben ge had om hier de hele nacht te staan maar ik dacht wel, dat het niet nodig zou ziin." DE BEGRAFENIS IN LONDEN TSJECHISCH PROTEST BERLIJN, 12 Febr. (A.P.). De Tsjechische militaire missie te Berlijn heeft heden een officieel protest gepubliceerd, waarin de beschuldiging wordt geuit, dat Amerikaanse militaire autoritei ten in Duitsland, door te weige ren Tsjechische kinderen naar hun vaderland terug te zenden, wreedheden van de nazi's hebben gelegaliseerd. Sovjet-ambassadeur te Parijs naar Moskou PARIJS. 12 Febr. De Sovjet ambassadeur te Parijs, Pavlof. is Dinsdag per vliegtuig naar War schau vertrokken. Een woordvoerder van de Sov jet-ambassade verklaarde dat Pavlof op weg is naar Moskou. Hij maakte de reden van ziin bezoek niet bekend. Toen gisterochtend de deuren van Westminster Hall open gingen, waar het stoffelijk overschot van Koning George VI is opgebaard, dromde een lange rij van stille wachtende mensen naar binnen om hun koning de laatste eer te bewijzen. Velen haden de hele nacht in de bittere kou buiten gestaan. Ook zusters stonden in de rij te wachten. Naar wij vernemen zal het officiële staatsbezoek, dat H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard in April aanstaande aan Canada zouden brengen, geen doorgang kunnen vinden in ver band met de hofrouw, die in Canada tot einde Mei wordt aan genomen. De wijzigingen, die dit in de plannen van het Koninklijk Paar zal brengen tijdens de aanstaan de Noord-Amerikaanse reis, wor den op het ogenblik nog onder ogen gezien. Hoewel officieel hierover nog niets vast staat, lijkt het moge lijk, dat de Koningin en Prins Bernhard na beëindiging van hun reis in de Ver. Staten enkele BIJ TECHNISCHE PROCEDURE PARIJS, 12 Febr. (AP) De Franse regering heeft vanavond over een procedure kwestie een »e«Vrlaag geleden in de Fran se Nationale Vergadering. De afgevaardigden verwierpen met 324 tegen 295 stemmen een voorstel van premier Edgar Fau- re om het debat over de rege- ringspl'annen om het hoofd te bieden aan de financiële crisis des lands gedurende het week end voort te zetten. FRANKRIJK GEEFT TE VEEL UIT PARIJS. 12 Febr. (A.P.) Frankrijk heeft de afgelopen maand 100 millioen dollar goede ren meer gekocht dan het beta len kan. Dit blijkt uit cijfers die vandaag gepubliceerd zijn. De snelle stijging van de in voer boven de uitvoer verwekt in financiële kringen bezorgdheid over de vooruitzichten der bin nenlandse stabiliteit. BOMAANSLAG VERIJDELD IN KARLSRUHE KARLSRUHE, 12 Febr. (A.P.). West-Duitse autoriteiten hebben vandaag bekend gemaakt, dat zij een bomaanslag op het Federale Constitutionele Hof hebben we ten te voorkomen. De staatsprosecutor, H. Renner, heeft gezegd, dat op 7 Februari een bom werd ontdekt aan de ingang van het gebouw. bezoeken in Canada zullen af leggen, die dan een niet-officieel karakter zouden dragen. Volgens het bestaande schema zou het staatsbezoek aan de Ver enigde Staten op 17 April ten einde lopen. Het Koninklijk Paar zou zich dan per trein naar Canada hebben begeven. EISENHOWER NAAR LONDEN PARIJS, 12 Febr. (A.P.) Generaal Eisenhower en zijn echtgenote zullen Donderdag per vliegtuig naar Londen vertrek ken om de begrafenis van Koning George bij te wonen. Eisenhower zal Zondag naar Parijs terug keren. RUSLAND HEEFT 100 ATOOMBOMMEN NEW YORK, 12 Febr. (A.P.). De Ver. Staten hebben waar schijnlijk meer dan 1000 atoom bommen, terwijl de Russische voorraad op 100 wordt geschat. Dit schrijft dr. Ralph E. Lapp, een kernphysicus, in „Colliers Magazine ACHESON WIL OPSCHIETEN WASHINGTON, 12 Febr. (AP). De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Aohe- son, vertrekt vandaag naar Lon den om te trachten nieuwe vaart te zetten achter de West-Euro- pese besprekingen over een Euro pees leger. Vergezeld van zijn twee voor naamste Duitse deskundigen za] hij in Truman's vliegtuig, de „Independence", de reis onder nemen om besprekingen te voeren met de Britse en Franse minis ters van buitenlandse zaken. In Londen zal hij Truman ver tegenwoordigen bij de begrafe nis van Koning George. PARIJS (A.P.) Een gisteren door de communisten ter her denking van een anti-fascistische demonstratie van 18 jaar geleden geproclameerde algemene staking van 24 uur, scheen reeds in de vroege morgenuren tot mislukking gedoemd te zijn. Volgens een mededeling van regeringsautoriteiten reden de bussen zowel in Parijs zelf als in de voorsteden, voor 90 procent normaal. Bij de Metro werd slechts op één lijn enige hinder van de staking ondervonden. Het treinverkeer naar de voorsteden werd evenmin ontwricht. Hier reden ook op één lijn wat minder treinen dan gewoonlijk. Overal op straat reden taxi's De niet-communistische vak bonden kantten zich tegen de sta king omdat zij van mening waren dat deze een zuiver politiek ka rakter droeg en niets uitstaande had met de levensstandaard van de arbeider. De regering had een grote po litiemacht op de been gebracht, die zich echter achteraf hield. Ook stonden tientallen militaire vrachtwagens klaar om zo nodig dienst te doen. In de kolenmijnen in Noord-Frankrijk werd door ongeveer 11 procent van de ar beiders gestaakt. Bij de Renaultfabrieken in één van de voorsteden van Parijs, raakten echter communistische arbeiders met de politie slaags. Door ettelijke honderden demon stranten werden de politiemannen bekogeld met straatkeien, ijzeraf- val en dakpannen. De moeilijkheden begonnen, toen stakende arbeiders werkwil ligen trachtten te weerhouden naar de fabriek te gaan. Volgen6 de eerste berichten liep. niemand verwondingen op, maar tijdens 't gevecht werden twee zware vrachtauto's omgekanteld. Hoewel de Renaultfabrieken be kend staan als een haard van communisme, meende de directie dat slechts tien tot vijftien per cent van de arbeiders gehoor had gegeven aan de communistische staikingsoproep pn thuisgebleven was. In totaal zijn ongeveer der tigduizend arbeiders bii de Re naultfabrieken werkzaam.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1