„ONS LEGER" bestaat 40 jaar Van leerling tot mr. timmerman Er zijn allerlei dieren die licht verspreiden Volkeren worden uitgemoord het laat ons onverschillig en 80-Jarige generaal Oudendijk vitaal en actief voorzitter Chinees bisschop kwam in Rome aan Scheepsberichten GILDEWEZEN IN DUITSLAND Gilderegels zijn streng en de saamhorigheid is groot Hoe lang nog? ink, zo blank als... Toen irok het kanten gordijn- Het is blanker dan ik, :ht het, o ja, véél blan- Het durfde niet om te ken naar de oude leun- el en bleef maar naar witte kleed turen. Dat rd alsmaar dikker en oi'er. „Prachtig, zeiden mensen op straat tegen aar, „heb je ooit zo iets ois gezien?" "*OEN keek het gordijn tje de kamer in. „Je i gelijk" zei het tot lotmoeders leunstoel, „je )t de weddenschap ge- nnen". Alle meubels nlachten. Het koekoeks- kje glom zelfs van ple- r. Waar het zo'n schik had? Om de wedden- ap, want die was wel loten, maar er was nog >it gezegd, wat het gor- ïtje zou krijgen, als het n, en wat de leunstoel .willen hebben! In toch ging alles goed. was er dan niets afge- oken, het gordijntje be ep heus wel, dat het zijn enwijze woorden en zijn ts beter kon laten varen, a zou grootmoeders nstoel al lang tevreden i. Het kanten gordijntje beerde daarom heel •voudig en vriendelijk te i en dat bleef het vol- iden, ook toen het mooie te sneeuwkleed al lang ar verdwenen was teleurstellende ver- Effectenmarkt, zoals de eerste koersen tot n. waarmee bevestigd ngunstig nieuws ster- t dan goede tijdingen, gisteren flauw onder n de inkrimping bij er trad vanda.ag geen en zowel oude als ielen kwamen weder- lager niveau waar- irlies van gisteren en en ruim zes punten ijker misschien nog iersverlies voor Indo- ïdsen vooral voor ta- etgeen in verband cht met de vanmor- geworden sombere over Nieuw Guinea, Nederlands-Indonesi- ikingen in het alge liep drie pet. achter- en suikerwaarden lager peil. De hogere ictie van Deli Bata- uari had geen enkel ndeels kwam het slot ste punt van de dag. er echter maar wei- mo ontbrek volkomen ie markt droeg een nzien. Zelfs voor ko- ontbrak alle vraag. het publiek trad als 5 en de koers zakte ot 288 in. Unilever en lden in de malaise, een koersdaling van rocent. ie Scheepvaartmarkt mgstelling zoek en K. :ageerde tot 138'''. De lepvaartpapieren kon- enmin handhaven. In 5 verloop bleek, dat e binnenlandse in- iet lagere koersen ge sten nemen. Opnieuw irlandse Ford een op- erlies, ditmaal van dan tien punten. In- viscose bleef onge- ar H. K. I., die Vrij- ïoteerde, kwam van- rschijn met een koers rans was ook Nijma :r, n.l. 211 (min 2), ed van de gedrukte r kunstzijdefon.dsen. ikten koersverliezen gen Katoen, Wijers ieken. De 4"' pet. eon- oblivatiën Aku zak- ïn. Diverse cultures niet handhaven, o.a. drie punten verloor. ondsenmarkt was aan it met name voor de in,g. Dollarobligatiën ir de 3% pet. certifi- iollar agiopercentage n lager op 7pet. as dat? vroeg Carlos e man. die vermoord beschreven als de n de flat, ^erwiil in d de man, aie zè ver veroordeelden, de is. ?et je dat. Stella? riep ik, zoals ik heb ge- i e,en uur of twee van flat van hem had ge- e belachelijke vergis- politie heeft gemaakt, doen. eette de man? vroeg een vreemde uitdruk- gezicht. Cabados, antwoordde lan toevoegend, toen schrikken: het is een i samenloop van om- dat bii jouw fami- agt. woordde Carlos haas- r zijn tal vdn Caba- et oosten van Spanje e volkomen zeker van Het. is wel vreemd, n voor het gerecht agd en veroordeeld >rd op zichzelf. er volkomen zeker me niet vergissen. De menkwam de man 1 werd was de man e flat verhuurde. (Wordt vervolgd) WOENSDAG 13 FEBRUARI 1952 PAGINA 5 Jascha Heifetz, violist (links), Arthur Rubin stein, pianist en de cellist Gregor Piati- gorsky (rechts) zijn bijeengekomen om zich voor te bereiden op een speciale film in een serie over mu ziek en musici voor de N.B.C.-televisie. Over enige weken zal het programma, dat dit meesterlijke trio ver enigt, aan het Ame rikaanse televisie-pu bliek worden voorge zet. Van artisten als Marian Anderson, Nadine Conner, Jan Peerce en Andres Segovia zijn soortgelijke films gemaakt, die allen ongeveer een half uur duren. (Van onze verslaggever) VOLGENDE MAAND, om precies te zijn op 30 Maart, zal het 40 jaar geleden zijn, dat de vereniging „Ons Leger" werd op gericht. Twee officieren van het wapen der infanterie, de heren van Slobbe (later Gouverneur van Curacao en burgemeester van Breda) en van Erp, namen het initiatief. Reeds bestond in die jaren voor de eerste wereldoorlog de vereniging „Onze Vloot" en als zustervereniging bleek „Ons Leger" inderdaad in brede kring belangstelling te trekken. Haar doelstelling was: ,bij het Nederlandse volk de overtuiging ingang te doen vinden sn levendig te houden, dat voor de instandhouding van zijn onafhankelijkheid een deugdelijk weerstelsel nodig is, dat steu nende op de sympathie der natie o.m. een zodanige weermacht Ie land omvat, dat deze door haar organisatie, sterkte, morele kracht, geoefendheid en uitrusting, degelijke waarborgen voor de nationale veiligheid biedt. De vereniging staat geen be paald legerstelsel voor. Zij ijvert voor de ontwikkelingy van de nationale weerkracht in geeste lijke en stoffeijke zin niet alleen door militaire weerbaarmaking, doch tevens door bevordering van de geestelijke, zedelijke en economische weerbaarheid van Nederland." Met dit doel voor ogen, dat sinds 1912 nog niets aan actuali teit heeft ingeboet, heeft „Ons Leger" in de thans verstreken 40 jaar een ongeloofelijke acti viteit tentoongespreid, die vrij wel geheel voortsproot uit het particuliere initiatief van haar bestuur en leden. Reeds twee jaar na haar op richting, bij de mobilisatie van 1914, kon „Ons Leger" tonen, dat het haar ernst was met haar nuttig streven. Aanvanke lijke organisatorische moeilijk heden door het in werkelijke dienst komen van nagenoeg alle bestuursleden, werdén, dank zij vooral het bestuur van de afd. Rotterdam, overwonnen en wel dra ontplooide de vereniging een grote werkkracht. Naar de troe pen te velde werden vele goede gaven gezonden, er werden ont spanningsavonden belegd, leger- dagen georganiseerd en maat schappelijke steun verleend waar dit nodig was, zowel aan de mili tairen zelf als aan hun gezinnen. Na 1918 wachtte „Ons Leger" een nieuwe taak: strijd tegen het overal opduikend defaitisme en tegen het streven naar natio nale ontwapening- Een gloriedag was voor „Ons Leger" de 20e Sept. 1921, toen op de Boulevard tP Schevenin- gen H.M. de Koningin het ge denkteken onthulde ter herinne ring aan het werk van leger en vloot, zowel hier als in Indië, tijdens de oorlogsjaren. Dit ge denkteken, ontworpen door Toon Dupuis en D. Roosenburg, kon tot stand komen, dank zij de samenwerking van „Onze Vloot", „Ons Leger" en „Indië Weer baar". Bij die gelegenheid werd aan de vereniging het predicaat „Koninklijke" verleend. De Duit sers lieten het monument tijdens de bezetting afbreken, maar na de bevrijding herrees het, dank zij ook de medewerking van het gemeentebestuur van 's Graven- hage in zijn oude luister. In woord en geschrift heeft „Ons Leger" de weerbaarmaking van ons volk gepropageerd. Van haar oprichting af gaf zij een maandblad uit, dat weldra de vorm kreeg, die het nu noë heeft. Zij belegde landelijke con gressen, gaf brochures uit, ver leende haar medewerking aan de uitgave van boeken en velen TREILER VERGAAN LONDEN Maandagavond is de reddingboot van Stromness (Orkney eilanden) uitgevaren naar een onbekend schip, vermoe delijk een treiler, dat bij 't eiland Skerry was gestrand. Na een tocht door ruwe zee bereikte de reddingboot kort na middernacht de plaats van st anding, doch zij vond slechts wrakhout, waaron der een scheepsmast. Zij heeft 'n reddijwsgordei opgepikt, waarop echter geen scheepsnaam was vermeld. De boot stelt een onder zoek in naar overlevenden. Intrekking gevraagd van grenscorrecties AKEN (ANP) In een verga dering van de Industrie- en Han delskamer te Aken heeft de voor zitter dier Kamer, Hermann Heusch, de Westelijke buurlanden van Duitsland verzocht de inder tijd toegepaste grenscorrecties weer ongedaan te maken. Volgens Heusah zou het „een werkelijk Europese beslissing" zijn, wanneer de buurlanden de correctiegebie- den weer terug gaven. De grens correcties moesten volgenshem worden vervangen door vriend schappelijke overeenkomsten over werkelijk nodige verbeteringen in het grensgebied- zullen zich nog wel herinneren de grote tentoonstelling „Ons Leger" die in 1939 op Houtrust werd gehouden en tienduizenden kijkers trok. In 1935 stelde de vereniging een speciaal ereteken in- De Prins Mauritsmedaille, die jaar lijks kon worden toegekend aan militairen, die loffelijke daden hebben verricht. T.a.v. de Kon. Landwacht en aan personen, die op zeer verdienstelijke wijze hebben bijgedragen tót de ken nis van de geschiedenis der Nederlandse strijdmacht te lande In de jaren 1940 tot 1945 kwam de vereniging noodge dwongen op non-activiteit. De toenmalige (en tevens huidige) voorzitter, de generaal-majoor B. D. K. E. Oudendijk, loodste haar zo goed en kwaad als het ging, door de steeds opduikende moeilijkheden heen. Maar na 1945 ontplooide „Ons Leger" wederom grote activi teit. Wij doen slechts een greep: legertentoonstellingen in zeven steden, de onthulling van het gedenkteken voor generaal Snij ders in het Legermuseum, de onthulling van een bronzen krans met gedenkplaat voor het KNIL aan het van Heutszmonu. ment te Amsterdam, de jaar lijkse herdenking van de grens overschrijding door de Prinses Irene-Brigade en de herdenking van de gesneuvelden op Korea. Dank zij het initiatief van ,,Ons Leger" sprak enkele jaren ge leden in de Ridderzaal veld maarschalk Montgomery een belangrijke rede uit. En wan neer recruten hun eerste oefe ningstij d voltooid hebben, krijgt het beste peleton een wissel vaantje, dat bij elk défilé wordt meegedragen. Ook alweer een idee van ,,Ons Leger". De vereniging is steeds door zeer bekwame voorzitters geleid- De bekendste waren generaal Snijders en oud-minister J. J- C. van Dijk. Deze laatste werd destijds opgevolgd door de hui dige voorzitter, de generaal-ma joor Oudendijk, die tevens vrij wel sinds de oprichting der vereniging lid is geweest. Gene raal Oudendijk is ongetwijfeld een voorzitter uit duizenden. Hoewel hij de acht. kruisjes dit jaar passeerde, is hij bezield met een nog jeugdig enthou- BILEGERMANOEUVRES 7 DODEN, 26 GEWONDEN I>n het Noorden van de Staat New York zijn bij lagermanoeu- vres zeven soldaten om het leven gekomen en 26 soldaten gewond. Een vliegtuig stortte neer, waar door drie personen om het leven kwamen en 19 personen werden gewond: een parachutist kwam om het leven doordat zijn val scherm niet open ging. twee para chutisten werden bij de landing gewond en door het verongeluk ken van een vrachtauto kwamen drie personen om het leven en werden viif personen gewond. B.B.C. MOET BEZUINIGEN LONDEN De Engelse radio- omroep heeft bekend gemaakt, dat als gevolg van gestegen kos ten de uitzendingen naar 't bui tenland met ongeveer zeven pro cent zullen worden verminderd. Het grootste deel van de och tend- en middaguitzendingen voor West-Europa zal komen te vervallen: de diensten voor Bel gië en Luxemburg komen geheel te vervallen. In totaal zal de Eu ropese dienst van de BBC met 37 programma-uren worden vermin derd- Ook de uitzendingen voor Latijns Amerika worden drastisch beperkt. De uitzendingen voor Oost-Europa, het Nabij e-Oosten en het Verre-Oosten en de_ alge mene overzeese uitzending in het Engels zullen niet worden beknot. De bezuinigingen ziin een ge volg van het feit, dat de Britse regering de subsidie van verleden iaar ruim 46 millioen gld. niet., heeft Vennen verhogen siasme en een werkkracht, die jongeren hem zullen benijden- Wie hem met zijn kaarsrecht figuur door de Haagse straten ziet gaan, wie hem een verga dering ziet leiden, wie hem door de radio hoort spreken, wordt steeds weer getroffen door zijn vitaliteit. Het door hem zo voortreffelijk geredigeerde maand blad staat open voor allerlei nieuwe ideeën en stromingen. Het ligt in het voornemen het 40-jarige bestaan van „Ons Le ger" op waardige wijze geden ken. Het Nederlandse leger zelf zal zich daarbij vermoedelijk niet onbetuigd laten, maar de plannen daartoe verkeren nog in een stadium van voorbereiding. ROME De Aartsbisschop van Kaifeng, in de Chinese provincie Honan, Mgr Gaetano Poilio is in Rome aangekomen. Hij zal het Vaticaan verslag uitbrengen over de huidige toestand in China. Mgr Gaetano Poilio is door de Chinese autoriteiten uitgewezen. Volgens hem zijn de meeste nog in China verblijvende katholieke geestelijken en missionarissen uit het openbare leven verdwenen. Voorts verklaarde de Aarts bisschop, dat hij 32 maal voor militaire en burgerlijke gerechts hoven terecht had gestaan. Bij de laatste rechtszitting, in September 1947, waren duizenden personen aanwezig, aldus Poilio. „Ik werd schuldig bevonden aan pogingen om China onder vreemde heer schappij te brengen en tot zes maanden gevangenisstraf en uit wijzing veroordeeld". Mgr Poilio verklaarde, dat hij niet was mishandeld, „slechts be ledigd, voortdurend beledigd". UITVOER NAAR WEST-DUITSLAND BONN De West-Duitse auto riteiten hebben de volgende be dragen beschikbaar gesteld voor uitvoer uit Nederland: 11.2 mil lioen DM voor wollen weefsels, 830.000 DM voor chemicaliën; 525.000 DM voor gloeilampen, 1-13 millioen DM voor bauxiet. 185.000 DM voor stearinezuren, 1.4 mil lioen DM voor electronenbuizen, 62.000 DM voor televisie appaTa- *en. 250.000 DM voor kunstharsen 1-2(5 millioen DM voor industrie diamanten, 117.000 DM voor rub- berartikelen, 175.000 DM voor autodekkleden en binnenbanden, 100-000 DM voor glaswaren en 80.000 DM vonr diamantpoeder. GEBREK AAN SNEEUW OP DE WINTERSPELEN (Ass, Press.) Een der auto riteiten van de Olympische spe len heeft gisteren medegedeeld, dat de gewone en de slalom ski wedstrijden Donderdag, als vast. gesteld, zullen beginnen en nor maal zullen worden afgewerkt. Er had tevoren enige twijfel bestaan, of de groep 300 Noorse soldaten de skibanen in Nore- fejell op tijd in conditie zouden krijgen. Beide banen hebben vele kale plekken, die bedekt worden met sneeuw uit de bergen. Later besloot de technische commissie de gewone skiwedstrij den voor dames van Zaterdag tot Zondag uit te stellen. Alkaid Buenos Aires/R'dam 11 te Port Alegre; Arkeldijk 11 v. R'dam nr. Hamburg; Baarn Val Paraiso/A'dam 12 Antofagasta verw.; Castor 12 te Guanta verw.; Delft A'dam/Chili 11 v. Bilbao n. Buena Ventura; Diemerdijk 11 u„ New York n. Los Angelos; Joh. v. Oldenbarnevelt A'dam/Sydney 11 570 W.t.N. 11/, Graaas Kan.; Veendam 12 v. Port au Prince te Havanna verw.; Oranje Tj. Priok/ A'dam p. 11 Lissabon/Southamp- ton; Oranjestad Cristobal/A'dam 12 n.m. Antwerpen verw.; Roepat Vj. Priok/A'dam 12 v. Singapore te Belawan verw.; Sloteraijk 11 Surabaja/Balik Papan; Stad Maastricht 11 v. Casablanca/Ne derland; Tabian A'dam/Surabaja 11 n.m. Colombo/Belawan; Tawali 11 v. Brake te A'dam; Themisto Newport News/A'dam p. 11 ten N.O. Bermudas; Tjibesar 11 v. Monte Video/Santos: Willem Rüys 12 v. R'dam te Tj. Priok. DRIE LIEFHEBBERS VOOR BANDSTOOT-TITEL Bij het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Biljart bond zijn voor het hoofdklasse kampioenschap van Nederland grootbiljart bandstoten, dat van 3 tot en met 6 April zou worden gehouden, slechts 3 inschrijvingen binnengekomen, n,.l. Sweeringi Kruythof en Eichelsheim, Dit aantal spelers is niet voldoende voor een kampioenschap, maar er zullen selectiewedstrijden wor den gehouden teneinde uit te ma ken wie naar de Europese kam pioenschappen in Nice zal wor den afgevaardigd. HAMBURG (A.P.) In de middeleeuwen nam een gildebroeder eerbiedig de muts van zijn hoofd af, als hem hoog gezeten te paard een ridder naderde en hij sidderde als zulk een superieur wezen een blik op hem wierp. Van de ridders is heden ten dage niet meer overgebleven dan wat stof en as en eene paar roestige wapenuitrustingen in musea. Maar de gilde- broeders hebben althans in Duitsland de eeuwen over leefd en houden aan hun traditie vast, ook in onze eeuw van vliegende schotels. Tot de trouwste aanhangers van de oude gebruiken behoort het Duitse gilde der timmerlie den. Als een jongen van 14 jaar timmerman wil worden, moet hij zich allereerst melden bii de ouderling van het plaatselijk timmermansgilde. Als deze een goede indruk krijgt van karakter en aanleg van de jongen, begint voor deze een harde leerschool, die drie ja ren duurt, als leerjongen van 'n meester timmerman. Zijn die drie jaren vooribij, dan wordt hii gezel. Dit is een grote dag voor hem. Voor de weinige marken, die hij heeft kunnen oversparen, moet hij de traditionele gezellen- kleren kopen: een zwarte breed gerande hoed of ook wel 'n bol hoed of hoge hoed, een costuum van zwart fluweel of manchester met een broek met klokvor.mige pijpen, die bii de enkels twee maal zo wijd ziin als bii de knie- en, een wit hemd, een zwarte das en zwarte schoenen. De das is 't „ereteken" van de gezel, wan neer hij er de gouden dasspeld met een hamer, een bijl, 'n zaag en een passer oP mag bevestigen. Drie jaar en 1 dag „trekken" En niu moet Hans drie jaar en een dag over het land trekken en hii mag in die tijd niet dich ter dan 54 km bij zijn woonplaats komen, tenzij zich in zijn familie een sterfgeval of een geval van ernstige ziekte voordoet. Tijdens zijn rondreis mag hij zich in geen enkele gemeente lan ger dan zes maanden ophouden. Als hii in een vreemd dorp komt o-m werk te zoeken, laat hii zaag of bijl uit zijn bundel steken om de aandacht te trekken van een meester timmerman, Al gauw wordt nu bekend, dat hii een meester zoekt. Misschien heeft de herbergvader al enige aanvragen om Gezellen ontvan gen. Na in de herberg ziin hoed aan de kapstok te hebben gehangen en zijn stok in eien hoek te heb ben gezet, daarmee te kennen ge vend, dat hij van plan is te blij ven, stelt hij de herbergvader zijn „gezellenboek" ter hand, waarin de volledige gegevens be treffende ziin leven en zijn loop baan te lezen staan. Als de gezel zes maanden in dezelfde plaats verblijf heeft ge houden en mocht vergeten dat ziin tijd om is, wordt hij er op discrete wiize aan herinnerd dat het ogenblik gekomen is om op te stappen. Hii vindt ziin wan delstok tegen de deur van zijn kamer staan en aan deze zachte wenk van de herbergvader moet gevolg worden gegeven. De gilderegels zijn streng. Zij eisen van alle broeders gehoor zaamheid, tucht en eerlijkheid. Ernstige overtredingen worden gestraft met uitsluiting, het af nemen van das en dasspeld en intrekking van het gildcboek voor een tijdperk tot vier iaren- Geen meester-timmerman zou ook er maar aan denken een gezel ge durende zijn straf in dienst te nemen. Als de gezel zijn trektocht van drie jaar en een dag heeft vol bracht, ma? hii zich vestigen waar hij wil. Ziin gezellenboek wordt opge stuurd naar het hoofdkwartier van het gilde te Hamburg waar het in de archieven wordt bijge zet. De gezel is meester gewor- Als hii trouwt geeft het gilde uit de gildekas een groot feest. Als een gildebroeder overliidt, worden alls kosten van V vaart eveneens door het gilde be taald. Uit plaatsen, vele kilome ters in de omtrek komen de gil- debroeders om de plechtigheid bii t„ wonen. De kist wordt ge dragen door zes jeugdige gezel len in hun Middeleeuwse kleder dracht Het gildeboek, de das en de dasspeld van de overledehe worden oP een zwart kussen in de stoet meegedragen door de voornaamste der ouderlingen- Al le rouwdragende gildébroeners komen met hun wandelstok, bun del en „ereteken". De ouderling leest een gedeel te van het gezellenboek van ae overledene voor, waarna hij het boek in stukken scheurt, die hij uitstrooit over de lijkkist. Dan reciteert een woordvoerder van het gilde: „Overal waar gij geweest zijt, hebt gii u vlijtig en eerliik ge toond. gii hebt uw taak vervuld, rust in vrede" De gemeenteraad van Gouda heeft besloten tot demping van de grachten in de Naaierstraat, „Achter de Vischmarkt" en in beginsel ook van de gracht in de Raad en van het „Nonnen- water". Protesten hiertegen zijn binnengekomen van de Bond voor Heemschut, de oudheidkundige kring „Die Goude" en de Historische Vereniging van Zuid-Holland. Voor het verkeer langs de Naaierstraat zal de demping een grote vooruitgang betekenen. Kon u zich indenken, dat er nu, na zoveel eeuwen wereldgeschiedenis, nog misdaden konden ontstaan, waar wij nog geen woord voor hadden? Toch is het zo. Wé hebben er een nieuw woord voor gemaakt: „genocide", dit betekent: „moord op een volk". Zoals men vroeger sprak van suicide of zelfmoord en van mensenmoord, zo spreekt men nu van genocide, moord op een VOLK! De acht-en-vijftig staatshoofden van de volkeren, die bij de Verenigde Naties zijn aangesloten, heb ben een verzoek ontvangen, om maatregelen te nemen tegen het stelselmatig uitmoorden van een bevolking, zoals de Hongaarse regering dit doet. Mgr. Bela Varga, voorzitter van de Hongaarse Raad der Hongaarse uitgewekenen, richtte dit verzoek aan de Verenigde Volken namens de Hongaren, maar wanneer wij zijn woorden lezen, doen wij goed te bedenken, dat in vele andere landen de toestanden vrijwel gelijk zijn aan die van Honga rije, nl. in Estland, Letland, Litauen, Polen, Ooekraine, Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Bulgarije en Albanië. Mgr. Varga schreef over de afschuwelijke Hon gaarse practijken o.a. het volgende: „In het koudst van een strenge winter worden vrouwen en kin deren, ouden van dagen en zieken uit hun huizen en dorpen weggevoerd naar de Russische grens in Oost-Hongarije. Warme kleren mogen zij niet mee nemen. Zij slapen op de grond, soms in stallen. Voedsel is zeer schaars en medische hulp ontbreekt totaal. De kinderen worden vaak met geweld van hun ouders weggenomen. Sommige ouders staan hun kinderen af om hun leven te redden. Bij kleine kinderen tatoueren zij de naam op de lichaampjes, om hen misschien nog ooit te kunnen identificeren. Deze actie van het communistisch regiem is niet, zoals de machthebbers beweren, gebaseerd op „politiek verzet", doch is gericht tegen de groepen, die essentieel zijn voor het voortbestaan van de natie: priesters, ambtenaren, doktoren, advocaten, vakbondsleiders en landbou wers. Het regiem beoogt de vernietiging van het fundament der natie: het gezin, door de gezins leden van elkaar te scheiden". „Deportatie is niet het juiste woord voor dit drama in Hongarije, zo schrijft Mgr. Varga verder. Het is genocide zonder meer, omdat de deportaties geschieden onder omstandigheden, die een onmid dellijke doodsoorzaak zijn. Wfi moeten niet in de hand werken, dat de misdaden der communisten in het oog der wereld worden verkleind door hun Hét misdadige practijken deportaties te noemen, is moord op een natie, anders niet". GENOCIDE! Moord op een VOLK!!! En op officiële conferenties vragen wij met een (vriendelijk gezicht, of er misschien een onderzoek dient ingesteld naar een eventuele schending van de rechten van de mens achter het IJzeren Gor dijn, terwijl over heel de wereld ieder onbevoor oordeeld mens van die schending al lang overtuigd is, en idereen weet, dat achter dat lugubere gordijn geen vrijheid heerst: geen arbeidsvrijheid, geen politieke vrijheid, geen persvrijheid, geen vrijheid van vereniging, geen gewetensvrijheid, maar dat daar ieder met vlees en bloed, met lichaam en ziel gebonden is aan een regiem, een partij. Wij be noemen weer eens een commissie om te onder zoeken, óf er dwangarbeid heerst adhter het IJze ren Gordijn. Wij laten ens weer paaien met mooie woorden. Wij staan toe dat maatregelen op de bekende lange baan geschoven worden. Ja, wij beletten niet eens dat deze huichelachtige „Vrien den van de vrede" ons in het openbaar vergasten op teksten als: „Staakt", „Geen Amerikaanse wa pens lossen", „Vrede in Korea", enz. Maar alle reclame-borden moesten ons toe schreeuwen: GENOCIDE!! Moord op een VOLK!! Hèt onderwerp in trein en bus moest zijn: GENO CIDE! Dè intentie van ons gebed moest zijn: GENOCIDE! Wat worden, bij genocide vergeleken, vele van de ons zo dierbare dagelijkse gebeds intenties pietlutterig klein! Hoe lang zal het nog duren, voordat wij afdoende maatregelen vinden om genocide tegen te gaan? Afdoende maatregelen zullen wij vinden, zodra genocide ons méér interesseert dan de uitslag van een interland-match, méér dan de wereldberoemde prestatie van kapitein Carlsen, méér dan de inter nationale petroleum-leveranties. Maar wij lopen nog niet warm genoeg voor die millioenen medemensen die worden uitgemoord. Het laat ons nog te koud, dat velen onschuldig dwangarbeid verrichten, dat velen in voortdurende angst leven, dat gezinnen uiteengerukt worden, dat er om politieke en godsdienstige redenen armoede en honger geleden wordt, dat men van zijn gees telijke vermogens beroofd wordt, dat onware ge tuigenissen worden afgeperst, dat volkeren worden uitgemoord. Genocide. Moord op een VOLK! Hoe lang nog??? P GILBERTUS O.F.M. Cap. PRINCETON (trSISI) In de laboratoria van de Princeton University in New Jersey (V.S.) zijn twee nieuwe groepen licht gevende chemicaliën, die in le vende organismen voorkomen, ontdekt. Deze ontdekking opent de mogelijkheid dat de mensheid er in zal slagen hef geheim van de lichtgevende dieren te ont sluieren en een nieuw soort „che mische" verlichting ingang te doen vinden. In het verleden was het vol gens de onderzoekers uiterst moeilijk deze lichtgevende che micaliën te isoleren- Licht wordt door levende organismen door middel van een chemische verbin ding, de z,g. „luceferine" opge wekt. De luceferinen, die tot nu toe ontdekt waren, worden door dze organismen zelf gemaakt en stellen deze in staat licht te ge ven. De luceferine, die nu echter door de onderzoekers van Prince ton University geïsoleerd is, geeft reeds licht als het in contact wordt gebracht met zuurstof of lucht. De onderzoekers zijn mo menteel bezig de chemische struc tuur van deze verbindingen te bestuderen en na te gaan of het mogelijk is deze synthetisch sa men te stellen. De nieuwe luceferines ziin door Dr. H. S- Madon. de bekende bio loog van Princeton, geïsoleerd uit krabachtige organismen van de familie Cypridina. Volgens dr. E. Newton Harvey, specialist op het gebied van licht gevende dieren beschikken onge veer 40 verschillende groepen dieren en twee groepen planten (bacteriën en hogere vormen van schimmels) over het vermogen licht te geven. Er zijn dieren die lidht in drie NIEUWE VOORZITTER KATHOLIEK THUISFRONT Op de laatste boofdibestuursver- gadering van Nationaal Katholiek Thuisfront werd als voorzitter be noemd de heer R. Staffhorst te Maartensdijk. De functies van se cretaris en penningmeester zullen door de heren J. Mentink te Breda en G- Pama te Amstelveen wor den vervuld. Bovendien traden namens de Katholieke Vrouwen beweging Mevrouw C. Fiévez, na mens de KAB de heer H- Vulink, namens de Katholieke Midden stand Mr. L. Struycken en na mens de Katholieke Werkgevers Mr. H. Minderop tot het bestuur toe. Op deze vergadering werd be sloten door ledenwerving een vast fundament te leggen voor de zo noodzakelijke militaire zielzorg opdat niet telkenmale het be staan van de allernoodzakelijkste hulpmiddelen voor de militairen in gevaar komt. COMITÉ WATERWEGEN WIJST MOERDIJKKANAALAF 's GRAVENHAGE. Het op 7 Juni 1951 in Den Haag opge richte comité ter behartiging van de Nederlandse belangen bii de Rijn'Schelde-verbinding is in een rapport over het Antwerpen Moerdiik-kanaal tot de conclu sie gekomen, dat thans evengoed een afwijzend oordeel moet wor den uitgesproken als in 1927 is geschied. Het kanaal zou niet alleen haven-, maaf ook andere natio nale belangen aantasten. Het sla gen van de industrialisatie zou op onverantwoorde wijze in de waagschaal worden gelegd. Een waarachtige Benelux-geest verzet zich tegen het graven van dit kanaal, dat Nederland zou dwin gen op de weg naar meier wel vaart achter te blijven en ten slotte verzwakt terziide te gaan staan. De illustratie der Benelux, eenheid, tot werkelijkheid ge bracht door een onwaardig en onnodig offer van een der par tijen, zou alsdan in een pijnlijke ontgoocheling verkeren, aldus het rapport kleuren kunnen geven. Een diep zee pijl-inktvis, die men nog slechts eenmaal levend in han den heeft gekregen heeft organen voor rood. wit en blauw licht. Het 'bekendste dier dat in twee kleuren lidht geeft is de Zudd- Amerikaanse spoorweg-worm- Deze worm heeft een rood licht en twee rijen gele lichten, waar door hij er uit ziet als een trein bii nacht. VAN GOGH- TENTOONSTELLING MILAAN, 12 Fetor. (A.P.). Vandaag is per trein een groot gedeelte van Van Goglh's werk, dat in Milaan tentoongesteld zal worden uit Nederland aangeko men. De zending behelst eeni zeven tig-tal schilderstukken en vijf tig zijn afkomstig van de Hoge Veluwe bii Otterloo, Uit Amsterdam, Frankrijk en Zwitserland zullen nog andere werken van de grote meester naar de Milanese tentoonstelling worden gezonden. KONINKLIJKE MARINE VLAGT HALFSTOK 'S-GRAVENHAGE Op Vrij dag 15 Februari zullen in ver band met de begrafenis van wij len Zijne Majesteit Koning George van Groot-Brittannië de varende schepen en walinrich- tingen van de Nederlandse Ma rine de vlag halfstok voeren van het tijdstip van vlaggenparade tot het tiidstip van vlagneerhalen terwijl Hr. Ms' binnenliggende schepen gedurende dezelfde pe riode de vlag en de geus half stok voeren. 14 Februari: H. ValenHnus Hieraan zult ge de chris tenen kunnen kennen, zo ge tuigt de goddelijke Zaligma ker, dat zij liefde hebben voor elkander. De Romeinse priester Valentinus heeft dit goed begrepen: toen door de vervolgingen vele christenen in de gevangenis werden ge worpen, bewees hjj door ge bruik te maken van zijn re laties bij de hoge Romeinse officieren allerlei liefde diensten aan deze bloedge tuigen: hij gaf hun eten, be zorgde hun kleding en ver sterkte hen op wondere wijze door de H. Eucharistie. Steeds weer zon hij op wat anders om het lot van de^e fevangenen te verzachten, 'enslotte werd hij door de heidenen gegrepen en stierf de marteldood. Hij was er niet verdrietig onder. „Een leven wat ik opgeofferd heb voor anderen, kan niet waar deloos zijn", zo zeide hij. Durven wij hem na te vol gen in, deze heldhaftige naas tenliefde? In deserto SAMENWERKING TUSSEN KATH. REISORGANISATIES (Eigen bericht.) De Nederlandse Reisvereniging voor Katholieken, die dit jaar met nieuwe moed het werk ten bate van het Katholieke tourisme ter hand gaat nemen, zal in het ko mende jaar kantoor blijven hou den in het perceel Keizersgracht 229 te Amsterdam. Daarin wordt ook het agentschap van de IATA, een luchtvaartoomlbinatie, geves tigd, terwijl men er tevens te recht kan voor boekingen voor de RAPTIM, de maatschappij, die 't vervoer ten behoeve van de Mis sie regelt. Tenslotte zal 'n bureau van de Centrale Reiskas van de KAB in het pand aan de Keizers gracht gevestigd worden. De ver schillende organisaties voor ka tholieken op tourtstisch gebied zijn zodoende kunnen komen tot een nauwere vortn van samen werking.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5